Jubilaris G. W. F. de Man voorstander in de IJmond van samenwerking JOHAN BROUWER HEEFT GEEN TIJD OM TE SLAPEN Inbraak Illlg V f WEDSTRIJD VOOR CO,'. .7 NISTEN ^TMTIG JAAR A CTIEF Zeven wijkagenten komen er aan KREATIEF ZIJN IN DE WINTER I „BRANDENBURG” V R IJ D A G 6 door Jan van Dam „WAPENFEITEN” NAAR VELSEN COÖRDINATIE KOSTEN A Bassen gevraagd VELSEN „Eerlijk gezegd heb ik mezelf altijd nogal als een wilde beschouwd, zodat het me vroeger onmogelijk voorkwam het ergens vijfentwintig jaar te kunnen uit houden. Maar ja, toen kwam ik in 1951 naar Velsen, als cultureel ambtenaar en hier trof ik een der gelijk plezierige en interessante werkkring dat die kwart eeuw let terlijk is omgevlogen. Nu moet ik hier direct aan toevoegen dat de verschillende gemeentebesturen me altijd volkomen de vrije hand heb ben gelaten, met als enige opdracht: het bevorderen van de cultuur. Deze vrijheid maakte het me moge lijk steeds geheel los van de ambte lijke molens te kunnen draaien, zo dat ik me dan ook nimmer een amb tenaar heb gevoeld. Daar komt nog bij dat het gemeentebestuur er des tijds mee heeft ingestemd het bu reau voor culturele zaken niet in het stadhuis te vestigen, terwijl er in het nieuwe gebouw al ruimte voor was gereserveerd. Vandaar dat een ieder steeds voor een praatje bij ons kan binnenlopen, zonder eerst officieel door een bode te worden aangekondigd”. Deze enthousiaste omschrijving van zijn functie en werkkring is van de heer G. W. F. de Man „Frites” voor zijn vrien den die woensdag 1 september zijn zilveren jubileum in dienst van de gemeente Velsen hoopt te vieren. „Interesse in het politiek ge beuren was er al toen ik elf was. Langzaam is dat toen ik vijf tien, zestien jaar was geko men tot politieke activiteiten. Dat begint met bijvoorbeeld col lecteren, avonden bezoeken, dan ga je brieven schrijven, actie groepen formeren en op een ge geven moment zit je er midden in en rol je van het een in het ander”. (ADVERTENTIE) tie sl ier n- en klokken worden andere Velen maakten van de gelegenheid ge bruik om tijdens een receptie in de bur gerzaal afscheid te nemen van de heer Bückmann en zijn echtgenote. ou Og an Tg zij an In verband met vakantie zullen de Kennemer Kruimels komende maand niet verschijnen. Hoogst belangrijk was verder de aan koop van het Rex theater in 1962, waarna dit gebouw als Stadsschouwburg werd ingericht. Voor de gemeente Velsen een enorm financieel risico, maar toch kon hiermee in de loop der jaren een der beste schouwburgen van Noord-Holland worden verkregen, die tot ver uit de omgeving honderden trouwe bezoekers trekt. Ook wil hij graag nog even kwijt dat zHn streven er altijd op gericht is ge weest het publiek in de gelegenheid te en Is- tel. 02550 - 15389 nt te in de res h- an de 145 bij ze ke en ng ïn, en en T- n- VELSEN. Uit een café in oud- IJmuiden is vannacht na inbraak een versterker, tape-deck en twee boxen ge stolen. De installatie vertegenwoordigde een totale waarden van vijfentwintig honderd gulden. De inbrekers zijn binnengekomen door aan de achterkant van het pand een ruit in te slaan. in an >t- ■rg ka de ,n- a- li- sft •es >e- 7- le de n: «- ret d- De •o- in og ar an iet te a set ng ad lot b- en en >r- en te de ;a- te- k- rp in. iet L activiteiten. Johan: „Ik moet zeggen: soms wordt het wel eens wat veel. Tenslotte telt elk dag maar vieren twintig uren. Daarvan gaan er acht af voor het werk, twee om naar Am sterdam heen en weer te reizen, vier om te slapen, dus dan blijven er maar tien over om wat te doen en daarvan gaat ook nog tijd af om te eten enzo.” Tenslotte kon in 1969 na een kostbare restauratie het fraaie buiten „Beecke- stijn” als museum worden ingericht. Zo wel de stichting „Felison” als het bureau van de Culturele Raad voor Noord- Holland vonden hier een behoorlijk on derkomen, terwijl in de tuin geregeld beeldenexposities kunnen worden gehou den. Andere „wapenfeiten” van het bureau voor culturele zaken bestaan voorts uit de opening van het Pieter Vermeulen- museum in 1952 dat nu steeds meer een educatieve functie gaat vervullen. Ver volgens kon in 1953 de muziekschool haar eerste leerlingen ontvangen, waar na in 1955 de openbare leeszaal en bibliotheek zodanig werd gewijzigd en uitgebreid dat hiermee een goede lek- tuurvoorziening voor de gehele gemeente kon worden verzekerd. een gevoegd. Meerdere inzendingen zijn trouwens en aft >p. Jk ok De wijkagent zal zich fietsend of tonend verplaatsen. Hierdoor wil men niet alleen het toezicht verbeteren, maar ook het contact tussen bewo ners en politie dat door de toene mende motori sering van het politie werk de laatste jaren in de verdruk king is geraakt herstellen. De wijk agent zal tijdens de dagelijkse uren te bereiken zijn via het hoofdbureau, vanwaar hij over een mobylofoon of portofoon kan worden opgeroepen. De agent, die dus vanaf heden regelmatig in de diverse wijken te signaleren zal zijn, zal naar de welgemeende hoop van commissaris van Buuren bijdragen tot een ver hoging van de leefbaarheid in de wijken en tot een verbetering van het goede contact tussen de bevolking van Velsen. Voor eventuele suggesties of opmerkingen met betrekking tot de wijksurveillance, houdt de com missaris zich gaarne aanbevolen. stellen kennis te maken met alle facet ten van het theater, dus ook de moder ne, zelfs „als het centen kost”. Vandaar dat volle zalen door hem nimmer als het criterium zijn beschouwd. En De Man is ervan overtuigd dat deze mening door het gemeentebestuur wordt gedeeld, an ders zou bijvoorbeeld ook het initiatief van het „Filmhuis Velsen” niet met zoveel daadwerkelijke belangstelling te gemoet zijn gekomen. De wijken van de zeven agenten zijn als volgt verdeeld: Santpoort- Zuid (hoofdagent B. W. Wellink), Santpoort-Noord (agent Th. G. Vloe- mans), driehuis en Velsen-Zuid en Oost (hoofdagent F. H. Bouten), Vel- sen-Noord (hoofdagent D. S. Agrico- la). IJmuiden-Oost en de zuidelijke helft van het centrum (hoofdagent G. J. van Kaan), de noordelijke helft van het centrum, het industriegebied en oud-IJmuiden (agent J. Tiets en in Zeewijk en Duinwijk (hoofdagent A. J. Jongsma). zien. Hij was immers nauw betrokken bij de oprichting van „De Velser Ge meenschap” in mei 1953, waarmee door de gemeente een voor die tijd uitzonder lijk stuk cultureel beleid ter hand werd genomen.Waarbij De Man echter niet wenst te verhelen dat een dergelijke stichting nimmer enige levensvatbaar heid zou zijn beschoren, wanneer niet zoveel burgers bereid waren geweest op een geheel vrijwillige basis medewer king te verlenen. „Noem me maar eens een andere gemeente”, zegt hij, „waar bijvoorbeeld het bestuur van een kunstkring vrijwel geheel belangeloos een produktie van bijna vijftig voor stellingen per jaar wil verzorgen”. gepermitteerd. De inzendingen moeten september worden gestuurd naar de Stichting Muziekschool Velsen, Troel- straweg 20 in IJmuiden. Hier worden ook informaties gegeven, zoals welke de beschikbare zevendertig noten in het carillon zijn. Met een glimlach herinnert de heer De Man zich bij zijn komst op het bureau over „anderhalve man” te kun nen beschikken, terwijl de personeels- lijst thans elf namen telt, waarvan vier part-timekrachten. Het gemeentebestuur is dan ook steeds bereid geweest hiervoor Aan het slot van ons gesprek liet de heer De Man zich opnieuw kennen als een warm voorstander van een gecoördi neerd cultureel beleid voor de gehele IJmond. De aanstelling van een soort „artistiek directeur” voor deze drie ge-1 meenten lijkt hem in dit verband dan ook stellig een nadere overweging waard. „En wel, omdat ik het eenvoudig rampzalig zou vinden wanneer er, louter om redenen van prestige, in de onmid,- dellijke omgeving van Velsen een twee de grote schouwburg mocht verrijzen. Voor zover ik het kan bekijken krijgt Beverwijk straks met „De Slof” een ideaal theater voor het uitbrengen van kleinere zaalprodukties, zoals wij dit in Velsen trouwens reeds doen doormiddel van „Het Witte Tejater”. Groter gemon teerde voorstellingen, zoals „Cyrano de Bergerac” en die van „De Hoofdstad Operette” kunnen wij voor de gehele IJmond gemakkelijk in de Velsens° Stadsschouwburg onderbrengen”, zegt Frits de Man hier zelf van. Aan het woord is Johan Brouwer, eenentwintig jaar, secretaris van de PSP afdeling Velsen en organisator van of deelnemer aan vrijwel alle linkse actie(groepen) die in Velsen bestaan. De politieke gebeurtenissen in de wereld en het voeren van buitenpar lementaire acties vullen voor een groot deel het leven van deze jonge, bewuste en zeer actieve IJmuidenaar. Dat wil zeggen: alle uren die hjj buiten zijn dagelijks werk bij de Buma-Stemra kan vrijmaken. Johan Brouwer zal voor veel men sen een bekend gezicht hebben: hij treedt weliswaar nooit op de voor grond, maar hij is wel overal bij. „Tja, wat mij nu beweegt... kijk, je ziet dingen gebeuren waar je het niet mee eens bent. Dan kun je thuis stil blijven ziten en genieten van je platen en je boeken, maar dat kan ik niet. Dus start je een actiegroep. Je nodigt mensen en groeperingen uit om bij elkaar te komen, je doet een oproep om een werkgroep te forme ren en zo gaat het van ’t een naar het ander en dan zit je plotseling ook riog in een landelijk steuncomité”. Deze gang van zaken gaat vaak op en dal heeft er toe geleid dat de achturige werkdagen slechts een on derdeel vormen van alle dagelijkse Volgens de heer De Man is er inmid dels alweer een nieuwe uitdaging op komst. Veel wil hij hier nog niet over onthullen, omdat woensdag 22 september over deze plannen de eerste vergadering zal worden gehouden. Ook is er verder het een en ander nogal afhankelijk van rijkssubsidies. Het heeft allemaal be trekking op een educatieve vorming voor allen, die op het gebied van scho ling op de een of andere manier z ijn achtergebleven. En dit alles op het veel zijdige terrein van de ontwikkeling, zo als talenstudie en verder allerlei creatie ve bezigheden, waarbij de fotografie waarschijnlijk evenmin zal worden ver geten. Het Santpoorts Hervormd Koor heeft onder leiding van Cees Brug man de repetities hervat. Maar met enige schrik is er geconstateerd dat het koor vooral aan bassen onvol doende is uitgerust. En dat terwijl voor deze winter meerdere grote uit voeringen te wachten staan. Bassen gevraagd dus, terwijl ook stemmen zeer welkom zijn. Inlichtingen worden gegeven op te lefoonnummer: 02510-28904. ELEKTROTECHNISCH BUREAU Oosterduinweg 20 - IJmuiden Telefoon 02250 - 1 34 05 voor uw licht- en krachtinstallaties, nieuwbouw en onderhoud. Levering van alle ELEKTRISCHE APPA RATUUR, industrieel en huishoudelijk. Op woensdag 1 september zal in het stadhuis van Velsen een korte plechtigheid plaatshebben waarbij ze ven wijkagenten officieel door de burgemeester zullen worden geïnstal leerd. Dit zal het officiële startschot zijn terwijl de zeven wijken al enige nijd door de wijkagent zijn verkend. Er is al her en der kennis gemaakt ën komende week zullen alle bewoners van de gemeente een blauwe folder m de bus krijgen waarin het hoe en waarom van de invoering van wijka genten door commissaris J. W. van Buuren uit de doeken wordt gedaan. Het Kreativiteitscentrum IJmond staat aan het begin van het nieuwe seizoen. Voor komende winter staan twee cursusperioden (van september tot en met december en van januari tot en met mei) op het programma. De cursussen die door het Krea tiviteitscentrum worden aangeboden zijn voor alle leeftijdsgroepen en worden op verschillende punten in de gemeente gegeven. Het programma voor de eerste helft van de winter ziet er als volgt uit: maandag- en dinsdagavond: teke nen en schilderen voor volwassenen, in het noodgebouw aan de Platanen straat (naast het zwembad); tevens voor volwassenen op dinsdagavond boetseren en potten bakken, op de zelfde plaats; textiele werkvormen voor volwassenen op dinsdagavond en donderdagmorgen ook aan de Plata- dinsdagmorgen voor vol- keramiek- ook in dit ge- was hij ook lid van de verenigingsraad. Onderwijl had Frits de Man in de Maas stad de handelsavondschool reeds be zocht, om verder enige diploma’s te behalen voor maatschappelijk werk en kinderbescherming. Een dergelijke ka- derscholing, gevoegd bij zijn politieke activiteiten voor de toenmalige S.D.A.P., maakten ook hem rijp om in mei 1942 door de Duitse bezetters te worden gear resteerd, waarna hij tot kerstmis 1943 als gijzelaar in Sint Michelsgestel werd vastgehouden. In een select gezelschap uiteraard. Kalm en vriendelijk wordt alles uiteen gezet, ook waarom een vakan tie niet in de jaarplanning is opgeno men: ,,Om te beginnen heb ik niet zoveel dagen en als je al vaak halve of hele snipperdagen nodig hebt om dingen te regelen enzo, blijven een paar weken over. Nou, die weken gebruik ik liever om orde op zaken te stellen, het archief bij te werken en bij te lezen. Het is nu eenmaal zo dat ik plezier heb in organiseren, dus ik word veel gevraagd. Ik heb alleen twee zwakke punten: ik kan niets weigeren en ik kan niet toezien als er niets gebeurd, terwijl dat wel nodig is. Maar je moet goed begrijpen dat ik in dit all s net zoveel ontspanning vind, als iemand anders in een fiets tocht of als jeugdleider”. Weer terug in Rotterdam bleken de Duitsers hem niet in het minst te heb ben geïntimideerd, want hij stortte zich onmiddellijk in het ondergrondse werk. Tot zijn taken behoorde daarbij het verlenen van steun aan onderduikers. Nog voor de bevrijding kwam hij in dienst bij sociale zaken, hetgeen ertoe leidde dat De Man direct na de oorlog werd ingeschakeld bij de reclassering van politieke delinkwenten. Ook de kin derbescherming in Zuid-Holland behoor de tot zijn bemoeiingen. nenstraat; wassen en bouw. De cursussen voor kinderen van zes tot twaalf jaar: zaterdagmorgen in het Badhuis aan de Wüstelaan, op woensdagmiddag in de Platanen straat, datzelfde ook op zaterdagmor gen, terwijl in buurtcentrum De Mei de cursus Op dinsdagmiddag is. Voor jongeren van twaalf tot en met veertien jaar zijn op woensdag avond de cursussen in het Badhuis, terwijl voor jongeren van vijftien tot en met achttien jaar de cursus op woensdagavond in de Platanenstraat wordt gegeven. Ter kennismaking kunnen belang stellenden op dinsdag 7 en donderdag 9 september terecht in de Platanen straat, ’s avonds tussen acht en tien uur. Voor bejaarden worden in samen werking met de Stichting Dienstver lening aan Bejaarden aparte avonden georganiseerd. Hiervoor is opgave mogelijk op het bureau van de stich ting in de Abeelenstraat en op het dienstencentrum aan het Zeewijk- plein. Voor inschrijving en inlichtingen over cursussen kan men terecht op het administratieadres van het Krea tiviteitscentrum IJmond. aan de Drie- huizerkerkweg 22 in Driehuis tele foon 02550-17119. De heer De Man werd 26 januari 1914 in Rotterdam geboren, waar hij als jon gen eerst een technische opleiding heeft gevolgd. Daarbij ging zijn interesse ech ter steeds meer uit naar het maatschap pelijk werk, mede als gevolg van een socialistische levensbeschouwing. Hij werd lid van de A.J.C., waar al spoedig een leidende rol voor hem was gereser veerd, zoals een tienjarig voorzitterschap van de Rotterdamse afdeling. Tot 1940 In 1951 solliciteerde de heer De Man naar de functie van ambtenaar voor culturele zaken in Velsen, waar hij - tot zijn verwondering - kort daarop ook voor werd benoemd. Hij trof in deze gemeente voor een dergelijke taak vrij wel ideale werkomstandigheden, vooral omdat hem, zoals reeds vastgesteld in bijna alle opzichten de vrije hand werd gelaten. En als Rotterdammer viel hem in zijn nieuwe woonplaats ook onmid dellijk het compacte en veelzijdige vere nigingsleven op, geheel anders dan in zijn geboortestad, waar van enige sa menhang nauwelijks sprake was. De nu jubilerende culturele ambtenaar voelde zich bovendien bijzonder prettig geïntro duceerd door wijlen de heer Hein Smak man en de toenmalige wethouder van cultuur en sportzaken, Henk de Boer, Deze maakte hem tevens zijn feitelijke opdracht duidelijk: het op cultureel ge bied een brug slaan tussen gemeentebe stuur en particulier initiatief, waarbij de plaatselijke overheid de juiste adviezen moesten worden verleend. Frits de Man toog in Velsen enthousi ast aan het werk en hoewel hij nu niet bepaald een figuur is om zich op de borst te slaan, meent hij toch wel met enige voldoening op de sindsdien verlo pen vijfentwintig jaar te kunnen terug- Deze zeven wijkagenten hebben hun wijk als vaste post. Volgens de folder is hoofdtaak van de wijkagent de surveillance in de wijk. Op de wijkagent kan door de bewoners al tijd «en beroep worden gedaan in geval van conflictsituaties, zijn be middeling inroepen bij hinder of ■werlast, of vragen om advies of hulpverlening. Voor bijvoorbeeld on- eevallen, aanrijdingen of andere drin gende verzoeken kan normaal gespro ken beter zoals vanouds het hoofdbureau worden gebeld. niet geharmoniseerd (van akkoorden voorzien) te zijn. Aan deze wedstrijd is geen geld prijs verbonden, maar de winnaars zullen hun eigen werk gedurende de maanden oktober, november en deels december vanaf de stadhuistoren ten gehore brengen. De inzendingen worden beoordeeld door Hein de Ligt (stadsbeiaardier van Velsen), Theo Krumeich (docent muziekschool) en Han Waanders (di recteur muziekschool). Zij zullen de inzendingen geheel onbevoordeeld be oordelen, want bij de compositie moeten de gegevens (inclusief geboor tedatum) van de inzender in blanco envelop Dergelijke uitspraken en zijn geva rieerde staat van dienst vormen de be vestiging van de verstandige keuze van bet gemeentebestuur, toen de heer G. W. F. de Man vijfentwintig jaar geleden in Velsen als cultureel ambtenaar werd aangesteld. In verband met dit jubileum wordt hem woensdag 1 september om 16 uur in de kantine van het stadhuis een receptie aangeboden, waarbij er niet aan behoeft te worden getwijfeld dat hem hier de waardering voor zijn vele activi teiten duidelijk zal worden gemaakt. Een bericht voor de muzikale Vel- senaren: ter gelegenheid van het ju bileum van deze gemeente heeft de Muziekschool Velsen een compositie- wedstrijd uitgeschreven. De gevraag de (en nog niet gebruikte) melodieën zijn bestemd voor het automatisch speelwerk van het stadhuiscarlllon, dat zoals wellicht bekend op het hele en halve uur, op kwart voor en kwart over een muziekje laat horen. de benodigde gelden te voteren, in de overtuiging dat deze kosten het leef- en woonklimaat in Velsen alleen maar ten goede zullen komen. De diverse begro tingen vormen hiervan een sprekend voorbeeld. Zo werd in 1951 nog slechts 14.000 uitgetrokken, in hoofdzaak be stemd voor subsidies aan culturele vere nigingen en organisaties. In 1961 ver meldde de begroting een bedrag van 141.000, weer tien jaar later reeds ge stegen tot 663.000, terwijl de totale begroting voor cultuur thans niet min der dan 3.103.399 bedraagt. In het carillon zijn zevenendertig beschikbaar. Hierbij moet wei even worden vermeld dat de Cis en de Dis in de bas niet aanwezig zijn, zodat die ook beter niet in de compositie kunnen worden verwerkt. Deelname aan de wedstrijd gaat in twee categorieën: die tot achttien en vanaf achttien jaar. De melodie voor de hele uren mag een tijdsduur heb ben van 45 a 55 seconden; voor de halve uren is dat 25 30 seconden en voor de kwartieren staat 15 seconden als maximum. De inzendingen hoeven voor 20 Vier uur slaap per nacht, da's wel gering, maar Johan zegt daaraan te zijn gewend. „Je hebt zoveel te doen: je moet dagelijks de kranten bijhou den, er zijn weekbladen, bulletins van allerlei politieke groeperingen en ik vind het nu eenmaal prachtig om te lezen hoe elders de meningen liggen over bepaalde zaken. Daarnaast moet je als secretaris van de PSP notulen maken, brieven versturen, iets uitzoe ken voor de fractie, noem maar op. Voor al die activiteiten heb ik ook meerdere agenda’s: een korte termijn- agenda, een lange termijnagenda, want anders vergeet ik dingen en vaak is iets zo tijd gebonden, dus dat kun je je niet permitteren”. Zoveel werk op de schouders van deze jongeman, terwijl hij echt geen eenzame fanaat is in deze gemeente. „Ach, je weet dat de activistenkern in IJmuiden niet zo groot is, dus met een paar mensen moet veel werden gedaan en omdat organiseren mijn sterkste kant is, word ik meestal meteen secretaris gemaakt. En orga niseren neemt de meeste tijd in be slag: neem nu die Outspan-actie van vorige week zaterdag: die duurde twee uur, maar daar gaan wel twee maanden aan vooraf, waarin alles geregeld moet worden: oproepen plaatsen, adhesiebetuigingen ophalen, spandoeken schilderen, mensen per soonlijk benaderen en ga zo maar door”. I '-S. Redactie

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 7