,,ik ben begonnen met negen man uit de ploeg te gooien is. t w* t o BLIJ IN BELGIË LEEN BARTH MATIEU EN ZIJN MONOLOOG M MO Rigoureus Europa-cup Malaise 24 ten door Jos van Wersch Blijvertje? de en Aan de rand van het betoverende Brugge ligt de kille wijk Sint Andries, zo n droevig voorstadje waar het altijd schijnt te motrege nen. Kleffe burgerhuisjes met verweerde dakpannen, té kleine voortuintjes met uitgebloeide zomerbloemen en vrouwen met gure, winterse gezichten. Geen ambiance waar de Vlaamse Leeuw zich thuis kan voelen. Ernst Happel wél. De 50-jarige Oostenrijker, die een deel van zijn leven in Rotterdamse Feyenoord-dreven sleet, is goed geluimd. Vindt Brugge „wunderbar en de Mannschaft fysiek zeer stark". De voetbalzotten uit het Belgische Brugge een spotnaam die de fiere Bruggeling met hoofse onverstoorbaarheid draagt zijn sinds februari 1976 in een stemmig gemoed. In die periode werd de Oostenrijkse voetbalmagiër Ernst Happel ingelijfd door Club Brug ge, toen nog een club die ronddoolde in een diep moeras. Voor de gefêteerde voetbalbons Happel een anti-paradijs. Dokter Michel d’Hooghe, de big boss van Club Brugge, zei tegen Happel toen hij zin contract ondertekende: ,,Herr Happel, ge hebt in Brugge carte blanchewaarop Happel laconiek maar vastbeslo ten antwoordde: „Fijn dat ik dat weet. Ik begin onmiddellijk met negen spelers uit de ploeg te gooien Daarmee begon de Brugse voetbalvictorie. riem Md tak' 11 Ernst Happel: de tovenaar van Brugge „Nou, nee. termijn 1 laandag srvaring, [gemeen rar mevr. „Wel inbreng, maar geen meerderheid „Mijn succesformule is erg eenvoudig. Weten waarover je praat. Ik heb zelf 20 jaar topvoetbal gespeeld. Daarna 15 sei zoenen voetbal gedoceerd. Het klappen van de zweep kent deze man dus wel. Je weet dat ik geen bluffer ben, maar ik heb op andere trainers voor dat ik een puike omgang heb met de spelers. Niet dat ze me Ernst noemen, maar die andere omgang, begrijp je?” Kapsoneslijders-eerste-klas. Lekker de vedette uithangen ten koste van de ploeg. Dat had ik vlug bekeken. Ik heb ze de laan uitgegooid. Zonder pardon”. Meneer Happel: u hebt Club Brugge doen herrijzen uit de as. U bereikte het kampioenschap. Iets unieks voor West- Vlaanderen. Men noemt u „de tovenaar”. In Brugge wordt nu nog altijd met ont zag gesproken over het rigoureuze snij mes dat Happel bij zijn komst hanteerde. Club Brugge beheer Michel d’Hoog he, tevens Brugge’s clubarts en public- relationsman noemt het een revolutie die Happel destijds teweegbracht. „Maar Happel had ons gezegd, voor hij zijn hand tekening zette, dat hij „het een en ander” wenste uit te voeren. Nou, en dat deed hij vervolgens op een keiharde manier. Hap pel is niet alleen onze trainer, hij is meer directeur-sportief. Zit in onze beheerraad en doet daar elke week vakkundig zijn mond open. We hebben destijds goed gegokt met Happel. Het is een vent die weet waar hij over praat. Financieel staat hij zijn mannetje, op technisch en tactisch terrein is hij een kei. En dan de successen. Het is de vraag hoe lang die opwaartse lijn nog haalbaar is”. „Kijk, aanvoelen hoe ver je met elkaar kunt gaan. Ik eis discipline. En toch geen boeman spelen. Je moet die grens weten te leggen. Je hebt jongens die proberen je een loer te draaien. Dat doen ze bij mij hooguit één keer. Maar dan ook nóóit meer. Je bent profvoetballer of niet. De Belgische speler is wat dat betreft toch al geen lichtend voorbeeld. Ze zijn makkelij ker voor zichzelf. Wat dat betreft heb ik liever met Feyenoorders te maken. Toen ik bij Brugge voor het eerst aan de bak kwam, heb ik eens heel goed gekeken wat voor vlees ik in de kuip had. Daar waren een paar boys bij die ik missen kon als kiespijn. Negen stuks om precies te zijn. Michel d’Hooghe praat liever niet over het verleden van de club. De tijd dat men diep in de malaise zat. Sportief èn vooral financieel. Bankroet, bijna. Gelukkig dat de Brugse burgemeester Van Male een zwak had voor Club Brugge. Hij liet de Brugse voetballerij saneren. Kreeg daar door een flinke inbreng in het beleid, werd vervolgens bestuurslid. Een gemeentelij ke zaak, dat Club Brugge? Happel: „Onzin, niets liever dan vedet tes, natuurtalenten, mannekes die al in de wieg kunnen voetballen. Maar ik haat vedettes-met-kapsones. Die stinkende air. Van „hier ben ik”. Dat is fataal voor het teamverband. Bij Club Brugge kunnen ze een flinke cent verdienen. Dat doe ik ook. Maar geen gezeur om steeds meer. Je krijgt je contract en daar ga je mee akkoord. Of niet. Maar dan ook oplazeren. Ik walg van voetballende zeurpieten”. „Echte vedetten heb ik niet in mijn team”, zegt Happel. „Wij moeten het dui delijk hebben van het collectief. Samen d’r tegenaan. Fysiek zijn we enorm sterk. Daar heb ik steeds op gehamerd. Die jongens moeten „body” hebben. Kracht, power, Ausdauer. Misschien klinkt dat niet mooi, maar het is de enige manier om het bij Club Brugge ver te schoppen. Trouwens, ik zelf heb voor deze opzet gekozen en daarmee uit”. Voor die sfeer heeft Happel ook gezorgd. Men zegt dat u niet van vedettes houdt. Deze hoop van d’Hooghe is ijdel. Hap pel: „Ik in Brugge blijven? Dat zie ik nog niet zitten. Dat huis is puur een kwestie van investering. Ik heb nog een woning in Wenen en die houdt zijn waarde. Nu kan ik de franks die ik in Brugge verdien wel op de bank zetten, maar je weet zelf, zeker in jullie land, hoe snel dat geld in waarde zakt. Als ik deze woning over drie jaar verkoop, kan ik best één miljoen (francs) winst maken. Kijk, Happel is dan wel voetbaltrainer, maar weet heus wel met geld om te gaan”. „Het was inderdaad een schitterende periode. Vooral de eerste twee jaar. Ik kom nog vaak in Rotterdam. Heb er veel vrienden die óók naar Brugge komen. Lees elke dag een Rotterdamse krant en Heeft Happel geen heimwee naar Rot terdam? Naar Feyenoord met name? heb vakantie gevierd met Rotterdamse vrienden. Prima lui, die Maasstadbewo- ners. Recht-toe, recht-aan. Geen gezanik. Past wel in mijn straatje”. „Als ik terug zou komen en waarom niet, zin heb ik altijd in zo’n rentree dan moet ik me één ding goed voor ogen houden: als ik bij Ajax of Feyenoord tweede word in de competitie, komt het bestuur en bloc naar me toe en zegt: niet slecht, meneer Happel, maar het was een verloren seizoen voor de club. In Brugge krijg je complimenten met een tweede plaats. Het verschil tussen Holland en België is derhalve één plaats in de hoogste voetbaldivisie!” Nooit terug naar Feyenoord? Ajax? Oranje? „En een prater zeg. Hij stuurt ze de laan uit, als hij meent in zijn recht te staan. Of dat nou onze burgemeester is of de koning van België. Hij kent geen verschil”. Ogilvie b.v. EURS en voor hel jgesprek- bel naar A’dam 15315 o van stemmen”, zo interpreteert d’Hooghe de rol van de burgervader. „Boven alles moet je zien dat we een gezonde vereni ging zijn. Sinds die sanering. We hebben een geweldig stadion met sauna, confe- rentiekamers, stortbaden, theorielokalen, puike restauratie. We trekken gemiddeld 18.000 toeschouwers èn Club Brugge is een ploeg waar een fijn sfeertje heerst”. Ernst Happel heeft onlangs in Oost- kamp nabij Brugge een huis gekocht. Vreemd voor een trainer die zijn hele leven als een zigeuner heeft geleefd en voorlopig ook nog voetbalzwerver zal blij ven. Michel d’Hooghe: „Dat zou erop kun nen duiden dat Happel in Brugge blijft. Hij heeft het naar zijn zin en heeft voor drie jaar bijgetekend”. of 65» spt. tot 26 tie door- rt? In rui r hond en rand. Tel Roger van Gooi (26), een van Happels oogappels, vertrok uit Brugge om bij FC Köln voor nóg meer geld aan de slag te komen. Transfersom: een miljoen gulden. Roger van Gooi is zo’n vedette die altijd maar bedelde om nog meer frankskes. Totdat men dat in Brugge zat was en de knoop doorhakte. Een verlies voor de ploeg, dat zeker, maar Michel d’Hooghe verwacht met de aankoop van Roger Davis van Derby County veel op te kun nen vangen. 3MOTO- t zat dat boot? En aan een bben wij la 4-takt Zuinij randstol, an, Sluis- 02513- „Zijn training is hard. Hij laat de spelers water en bloed zweten. Maar als ze vakantie hebben, Iaat hij de teugels vieren. Ik heb hem eens horen zeggen: 11 maanden lang zijn de jon gens met voetballen bezig. Voor mijn part dansen ze tijdens de vakantie elke avond op de handen met een zatte kop door Brugge. Geen punt. Maar als de training begint eist Happel het juis te lichaamsgewicht. Zo niet, dan zwe ten ze dat maar eraf binnen twee dagen. Geen mens die hier te zwaar zijn training hervat”. KOOP, end van Ze op •nschap- railer en lasten, i s en nop i. Tel. ne 98. 1: NÏËÜ- ACARA- tot 2000 actie 2e stacara- iet 100 41Zwa- 05-534 STA- p.V.C. n. 10x3 k.. keuk„ gasstel, w.c, ils open m., etc. Happels formatie, bestaande uit een selectie van 18 full-profs, stort zich bin nenkort in het Europa-Cup-avontuur voor landskampioenen. In de eerste ronde ont moeten de Bruggelingen de Roemeense legerploeg Steaua Boekarest. „Een jaar of vijf, zes geleden heb ik dit team ontmoet met Feyenoord. Maar daar is geen peil op te trekken, want in zo’n legerploeg is natuurlijk nogal wat verloop. Laat de Roemenen maar komen. Ik heb de ploeg opgepept. En als we in de eerste de beste ronde eervol eruit vliegen, is er nog geen man overboord. Dat moest ik in Rotter dam eens gezegd hebben Matieu Bollen (47) is hulptrainer bij Club Brugge. Happels assistent der halve. Bollen, zelf ex-Belgisch inter national, heeft een eigen visie op zijn Oostenrijkse baas. Een monoloog die er niet om liegt: „Het is een fantast, die Happel. In de goeie zin des woord, hè. Hij heeft een extra zintuig. Ik weet het zeker. Als ge ziet hoe hij met één oogopslag die hele spelersmeute zijn wil oplegt, fantastisch. Happel doet zelf niets op de training. Hij kan het nog wel. Pas op. Enige afstand houden kan nooit kwaad. Hij zegt tegen mij: Mathieu, vertel de spelers dat ze die bepaalde oefening moeten doen. Gelukkig kan ik zijn Hollands-Duitse brabbeltaaltje goed verstaan. Op de mijn waar ik vroeger werkte, waren meer van die Oostenrijkers”. Happel wijst Club Brugge de weg. De selectiegroep van achttien full-profs speelt een oefenpartijtje. Happel: ..Fysiek zijn we enorm sterk”. I Leen Barth voor het stadion in Brugge. „Oranje blijft aantrekkelijk Leen Barth, die begin dit jaar in Brussel met de bouw van een riant huis begon, zag door zijn vertrek naar Brugge deze toekomstige woonstede aan zijn neus voorbijgaan. „Dat huis loopt natuurlijk niet weg. Ik heb gezegd dat ze het maar afbouwen. Ik heb inmiddels in Brugge een aardig optrekje gevonden. Bouwen en wonen in België ook nu nog geen probleem”. kelijk. Voetballen in België heeft alleen maar voordelen, behalve het feit dat je in Nederland uit de picture raakt. Maar in Zeist weten ze hoe ze me kunnen bereiken. Ik wacht rustig af”. „Ik ben onderhand Belg onder de Belgen. Verdien hier mijn geld en voel me uitstekend thuis bij dit volk. Wat wil je na zes jaar? Natuurlijk, het Oranjeteam blijft ook voor mij aantrek- Club Brug.e heeft een zwak voor Nederlandse spelers. Ruud Geels, wijlen Nico Rijnders, Wietse Veenstra, Henk Houwaart, Rob Rensenbrink verdienden hun brood bij de Westvlaamse voetbalbroodheer. Dit seizoen contracteerde Club Brugge een andere landgenoot: Leen Barth, 24 jaar, doelman bij Anderlecht (vijf jaar lang), keeper bij Union (één jaar) en nu dan Club Brugge. - ty

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 25