Programma van oude en nieuwe grappen Antiekbeurs laat uniek Chinees keramiek zien Vitaal Katheater toont intense betrokkenheid Or gelrecital bewijst noodzaak restauratie Praags kunstenaarsproces uitgesteld mm Roxy Dual heeft eenuiterst laag’teer- en nicotinegehalte. Bovendien is het een uitstekende filtersigaret. Robeer dan maar eens een zinnig aigumentte bedenken om niet over te stappen op Row Dual. „Max Havelaar” V in premiere Auteur Hidding overleden GIFTEN VOOR MISSIEPOST IN NEDERLAND TERECHTGEKOMEN Goethe-prijs voor Ingmar Bergmann Opeenstapeling van symboliek Filmfestival, bekroont Wandschilderingen kregen bui te verduren Nederlandse amateur ZEVEN VERDACHTEN AL SINDS MAART GEVANGEN ft I HE »..TT 19 7 6 MAANDAG AUGUSTUS 3 O KUNST e manp 1 i 1 Koffertje Beklaagden (Van onze kunstredactie) F (Van onze kunstredactie) theater zoekt, steltschoenen, gebruikelijke vormen JOHAN VAN KEMPEN (ADVERTENTIE) FRANKFURT. De Zweedse filmre gisseur Ingmar Bergmann heeft zaterdag de Goethe-prijs van de stad Frankfurt gekregen. Deze prijs wordt elke drie jaar op de verjaardag van Goethe uitge reikt aan persoonlijkheden uit de wereld van de literatuur, muziek of theater. Bergmann ontving de prijs voor zijn impulsen aan het moderne theater in Zweden en voor zijn werk op filmisch gebied. De Goehe-prijs gaat vergezeld van een bedrag van 50.000 mark. Ingmar Bergmann heeft eerder dit jaar zijn geboorteland Zweden verlaten ■in verband met belastingmoeilijkheden. Herman van Veen (rechts) was naar de Haagse Schouwburg gekomen om behalve van Kans programma te genieten ook de Louis Davidsring uit handen van de caba retier te ontvangen. Kans vrouw Corrie Vonk, die aan de jubileumshow een wezenlijk onderdeel bijdraagt, kijkt glunderend toe. Aan het filmfestival in Baden namen 18 landen deel met in totaal 102 inzen dingen. Het scenario voor Wat blijft is genoeg werd geschreven door de teken leraar Theo van Egeraat die zelf ook de hoofdrol speelt. De film van Mennes, die al eerder een tCWNg^pa^Ekrceg op een festival van de Nederlandse organisatie van. amateürfil- mers, zal het volgend jaar meedingen op het festival in Cannes. De Drentse amateurcineast werkt op het ogenblik aan een film over een volksgericht in het Drentse Ruinen anno 1880. F Onder de beklaagdend zijn Iwan J>i- rous, kunsthistoricus en artistiek leider van „the Plastic People”, Milan Ellvasa, componist, zanger en bassist van beide groepen, alsmede de predikant Svatopluk Karasek, zanger van moderne godsdien stige liederen. Zij variëren in leeftijd van 20 tot 32 jaar. Dominee Karasek haakt met zijn lie deren in op de nieuwe religiositeit die onder een aantal jongeren in Tsjecho- Slowakije ontwaakt na heel hun jeugd te zijn opgevoed in het staatsatheïsme. Met hun songs protesteren de popzan gers tegen het materialistische prestatie- en consumptiedenken. De „Plastic People of the Universe”- groep werd tegen het einde van de jaren speciale uitgave van de ABC-koerier verkrijgbaar. Het boek, van lijvig for maat, is geschreven door cabaret-kenner Wim lbo en voorzien van talrijke kant tekeningen door de meester zelf. Het geeft aan de hand van honderden foto’s, tekeningen, dagboeknotities, 'programma boekjes, affiches, krantenknipsels en anekdotes een werkelijk indrukwekkend overzicht van de carrière van Kan. Veel Met ingang van vandaag is in de boek- en grammofoonplatenhandel „Het koffertje van Wim Kan”, bestaande uit een boek, twee langspeelplaten en een De antiquaire die over enkele maanden als eerste in. ons land beëd igd hoopt te worden als makelaar in porselein, verkoopt de verzameling, die haar als gesloten werd aangebo den, voor een religieuze orde die in 1949 haar missiepost in China moest verlaten. De paters die onbekend wil len blijven, hadden het keramiek ge deeltelijk in bewaring en ook als gift gekregen. Via Indonesië kwam de verzameling naar ons land. Belang rijk in deze collectie is een aantal schotels uit de Yuan- en Sung-perio- de dat in tegenstelling tot de bekende groene kleur nu blauwgroen is. Deze kleur was niet voor de export be stemd, ze vond alleen in eigen land aftrek. Aangeboden wordt een reeks van veertien martavanen, een groot soort voorraadvaten die de laatste jaren zeer schaars op beurs en veiling zijn geowrden. ROTTERDAM. Een grote collec tie vaak uniek Chinees keramiek vormt het hoogtepunt op de derde Kunst- en antiekbeurs die dit wee keinde is opengegaan in de beneden ruimten van De Doelen in Rotterdam. De collectie, die wordt aangeboden door een antiquaire uit Oudewater, bevat porselein en aardewerk dat nog nimmer in het openbaar is tentoonge steld of te koop is aangeboden. verraad, Thema’s die Ook in dit programma van Kan was „de politiek” een belangrijk doelwit. Di verse ministers uit het huidige kabinet liet Wim Kan „over de tong gaan”. Met name Den Uyl was voor de cabaretier een geliefd onderwerp. Een imitatie van de minister-president leverde Kan een Aan de beurs wordt door 29 expo santen deelgenomen, waarvan bijna de helft een gespecialiseerde collectie heeft. Daar onder bevindt zich een tapijtenstand, een handelaar voor klokkeen voor schilderijen. De niet gespecialiseerde antiquairs bieden vaak voor elk wat wils met sterke nadruk op het provinciaalse antiek. Werkelijke topstukken zijn afgezien van het bovengenoemde porselein - dat enkele museale stukken bevat - vrijwel niet te vinden, maar de kwa liteit van het aangebodenen i» over het algemeen van een goed gehalte. Ditmaal vergastte Rosenhart zijn ge hoor op Muffats even grillige als boeien de Tiende Toccata, in virtuoze voor dracht, en besloot hij zijn recital met Mendelssohns stemmige Vijfde Sonate. De evenwichtige realisatie van dit laat ste werk, waarbij speciaal het Andante con moto grote expressieve kracht kreeg, betekqnde het ingekeerd-romantische einde van een sfeervol concert. Dat de restauratie, van het kerkge bouw, waarvoor ook dit concert werd gegeven in de meest direct-functionele zin noodzakelijk is, werd op dit recital duidelijk bewezen. Als gevolg van het tijdens de bespeling overdrijvende on weer, waarvan de bijbehorende donder slagen ook weleens even het orgel over stemden, kletterde de regen langs de gotische wandschilderingen in het inte rieur omlaag. Dat was vooral het geval tijdens de voordracht van de sonate in Bes van C. Ph. E. Bach, die door zijn lichtvoetig badinerend karakter in scherp contrast stond met de dreiging van het natuurlij ke buitengebeuren. Behalve in het zan gerig» middendeel, sen arioso dat de geest ademt van berustende melancholie, confronteert de componist in zijn sonate de luisteraar vrijwel uitsluitend met muzikale elegantie en speelplezier. Ro senhart maakte er in de uiterst stijlvolle uitvoering in tintelende registraties, een heel opwekkende aangelegenheid van. Hieraan voorafgaand kon het publiek kennismaken met de verrassende inven ties van de, voornamelijk als theoreticus bekend staande 18de-eeuwse componist Marpurg. Uit de drie door Rosenhart verklankte koraal voorspelen, waarin de tradities van J. S. Bach op eigen wijze worden levend gehouden, kon men Mar- purga grote kwaliteiten als creatief mu sicus duidelijk afleiden. Het was op deze avond verder nog PRAAG (AFP-ANP). Het Tsjechos- lowaakse proces tegen veertien popmusi ci en nonconformistische kunstenaars, dat vandaag zou beginnen, is naar een latere datum verschoven. Dit is zondag in welingelichte kringen in Praag verno men. De reden van dit uitstel is niet bekend. Ook over de nieuwe datum van het proces konden nog geen mededelin gen worden gedaan. In Rose is de hoofdpersoon een denk beeldig gevangene die in zijn cel een eigen droomwereld beleeft. Flarden uit zijn verleden, gebeurtenissen die vaag tot hem doordringen leiden tot een ver- langdurig applaus op. „Maai’ ik ben dan ook in Den Haag, dicht bij het vuur”, zoals Wim Kan het zei. Wim Kan is met zijn vrouw in 1936 met cabaret begonnen. In eeste instantie in kleine theaters in Amsterdam. Later steeds groter groeiend in de Nederlandse kleinkunstwereld. Samen met Wim Son- neveld en Toon Hermans werd hij be kend als de grote drie van het cabaret. Vooral met zijn oufej aarsconferences verwierf hij grote bekendheid en wist hij bijna heel Nederland aan het radio toestel te krijgen. Pas in 1973 was hij bereid dat ook voor de televisie te doen. „Als alles meezit zal ik dat in 1980 nog een keer overdoen”, aldus Kan. Wim Kan zal de komende weken een reeks van voorstellingen in de Haagse schouwburg geven. Kaarten zijn voor deze optredens echter niet meer te krij gen. Na afloop heeft Wim Kan de Louis Davidsring overgedragen aan Herman van Veen. Het meest voor de hand had gelegen, zo meende Kan, als .hij de ring had overhandigd aan Paul van Vliet, omdat deze in zekere zin Kan’s traditie het duidelijkst voortzet. „Ik zou echter het gevoel hebben gehad alsof ik hem aan mij zelf had gegeven”, aldus Kan. Daarom vond hij dat toch Herman van Veen, nog net op tijd in de zaal aanwe zig - hij had zondagavond zelf ook een optreden achter de rug - nog meer in aanmerking daarvoor kwam, vanwege diens verdiensten voor de vernieuwing van het Nederlandse cabaret. Van Veen was bijzonder onder de indruk van deze bijzondere cabaret-onderscheiding en kon van emotie geen woord meer uit brengen. zestig gevormd. Zij profiteerde toen van de betrekkelijk liberale houding van de autoriteiten en was in de gelegenheid concerten te geven en een grote aanhang onder de jongeren in de Tsjechoslo- waakse hoofdstad op te bouwen. Hun avant-gardernuziek en manier van pre senteren werd in 1969 beloond met een prijs van een officiële jeugdorganisatie. „Diagnose 307” werd in 1973 gevormd op basis van dezelfde principes als „Plastic People”. De moeilijkheden voor de musici, be gonnen in 1971 toen zij werden gecon fronteerd met een agressievere houding van de autoriteiten tegenover het non- conformisme in de kunst. Zij weigerden echter gevolg te geven aan de druk van officiële zijde om de inhoud en de stijl van hun muziek aan de officiële lijn aan te passen, hun haar kort te knippen en de naam van hun groep te veranderen. Hun weigering had een reeks admini stratieve maatregelen van de overheid tot gevolg, zoals officiële onderzoeken om de aanvaardbaarheid van hun mu ziek te bepalen, hetgeen hun vrijheid te spelen wat de jeugdige fans wilden sterk beknotte. Alle stukken zijn gekeurd door een onafhankelijke commissie, waarvan de leden veelal afkomstig zijn uit de Nederlandse musea. Bij de samenstel ling van de commissie werd gestreefd naar het aantrekken van zoveel mo gelijk deskundigen op elk getoond gebied. Er is geen alomvattende his torische grens getrokken. Zo mochten het goud en zilver, de tapijten, meu belen en klokken niet van na 1900 dateren, hetgeen uiteraard niet kon opgaan voor de Art Deco (1920-1930) en het speelgoed dat als uiterste grens 1940 kreeg. De beurs, die georganiseerd wordt door de Stichting Gilde Nederlandse Antiquairs, is tot en met komende zondag geopend, dagelijks van 12-22 uur en in het weekeinde van 11-lt uur. veranderingen zich schoksgewijs lw>- trekken, doet denken aan een opzettelijk te vlug gedraaide film. Dat verwijst naar het droomeffect; immers, met inbe grip van alle gecompliceerdheid, voltrekt een droom zich- binnen enkele seconden. Vertel je die na, dan ontstaat er een vertraagde opname die toch nog altijd sneller is dan een gebeurtenis bij be wustzijn. KO VAN LEEUWEN In 1974 werd voorgeschreven dat de „Plastic People” en de inmiddels opge richte „Diagnosed 307” nog uitsluitend besloten concerten mochten geven. Die werden 'dikwijls verstoord door de poli tie of functionarissen van de staatsvei ligheidsdienst. De arrestatie van 22 leden en mede werkers van de twee groepen kwam nadat zij in februari 1976 een uitvoering hadden gegeven bij het huwelijk van Ivan Jirous, de artistiek leider van de „Plastic People”. De politie deed een inval en een maand later werden zij opgepakt. De autoriteiten maakten veel werk van de zaak. Alle muziek, instrumenten, geluidsbanden en films werden in beslag genomen en meer dan honderd fans werden ondervraagd. Sommige kringen in Tsjecho-Slowa- kije vrezen dat de autoriteiten van het proces gebruik willen maken om een voorbeeld te stellen met de bedoeling de noncorformistische stroming een zware slag toe te brengen. Het officiële stand punt is dat deze stroming en dus ook de popmuziek, de Tsjechoslowaakse maat schappij in gevaar brengt. warde droom. Daartoe behoren zijn jeugdherinneringen, zijn religieuze op voeding (een prachtig groteske paus op gekleed in scharlaken en met een gouden tiara dient moeder, zijn drift tot homofilie. daarvoor als decadent symbool), zijn Drie spelers (Gian Paolo Pippa, Kootje Wolschrijn en Cor Poelman) zetten zich met intense betrokkenheid in om aan deze droomwereld vorm te geven. Zij maken het zich niet gemakkelijk en verliezen zich soms in een opeenstape ling van overdadige symboliek. Maar zij materiaal werd nooit eerder gebruikt en komt voor een belangrijk deel uit het persoonlijke archief van de topcabare- tier. Op beide elpees - goed voor anderhalf uur luistergenot - staan opnamen van Wim Kan, Corry Vonk en andere ABC- cabaret-medewerkers, die op een enkele uitzondering na nog niet eerdr in d groeven waren vastgelegd. Simon Car- miggelt zorgt op deze platen voor de geestige, verbindende tekst. Het geheel is verpakt in een rood geplastificeerd koffertje met de beeltenis van Kan en Corry. Het is geproduceerd door uitgeverij De Bezige Bij. Tot 15 oktober aanstaande moet men er f 49,50 voor betalen; daarna een tientje meer. De verdachten, beschuldigd van „geor ganiseerde ordeverstoring behoren tot twee rock-groepen, die ook religieuze muziek spelen: „Plastic people of the universe” en „Diagnose 307”. In maart van dit jaar werden zij gearresteerd. Zeven verdachten zitten al sindsdien -ge vangen. Gewoonlijk wordt voor het de lict, waarvoor de veertien zijn aange klaagd, drie jaar gevangenis gegeven. Het proces in Praag zou worden bij ge woond door een waarnemer van Amnes ty International. Een woordvoerder daarvan verklaarde zondag dat de orga nisatie'degenen die bij dit proces veroor deeld zouden woren zal adopteren. De organisatie maakte verder bekend dat Henry Goldman, een jurist uit We- DEN HAAG (ANP). Dit weekeinde is in de Koninklijke schouwburg in Den Haag het jubileumprogramma van Wim Kan in première gegaan. „Veertig jaar Wim Kan als cabaretier” is het jubi- leum-motto dat Kan aan zijn program ma mee gaf. Oude en nieuwe grappen, stukjes heden en verleden, kortom een reeks van woorden, zinnen uitmondend in „een gezellige avond”, zoals Kan het zelf noemt. Dat het inderdaad zo’n avond geworden is liet het publiek in de uitverkochte schouwburg duidelijk mer ken: keer op keer applaus voor de cabaretier, zijn vrouw Corry Vonk en pianist Ru van Veen. De film, die in co-productie is ge maakt 'mast een Indonesisch filmbedrijf en in ons' land Fons Éadémakers dié’ook de regie deed, heeft Peter Faber in de hoofdrol met Sacha Bulthuis als dienst vrouw Tine. Opnamen voor de film zijn op lokaties in Indonesië en in Amsterdam en Haar lem 'gemaakt. AMSTERDAM. Het Katheater, een gezelschap van kleine omvang dat al enkele jaren naar andere dan de meest gebruikelijke vormen van thzztzr ‘heeft’ een gfoepsprojekt gemaakt dat ge- rood baseerd is op teksten van de Franse schrijver Jean Genet. De teksten zelf worden tijdens de voorstelling nauwe lijks gebruikt; de spelers geven visueel weer wat zij daarin hebben ontdekt. „Rosé” heet deze produktie als verwij zing naar Geuts opvatting over de roos symboliek. Genet beschouwt de roos niet als symbool van schoonheid enzovoort, doch verwijst daarmee naar verraad, misdaad, homosexualiteit. hij als positief aanduidt. nen, een visum voor Tsjecho-Slcwakije heeft gekregen. Als het proces overeen komstig de wetten van dit land open baar is, of wanneer Amnesty Internatio nal toestemming krijgt het bij te wonen, zal Goldman gezelschap krijven van een andere Oostenrijkse advocaat, Rudolf Storv. INFORMATIEVE ETIKETTERING NEI MINDER STIPPEN MINDER TEER’ EN NKOT*#' GRONINGEN (ANP). De Neder landse amateur-cineast Menno Mennes uit het Drentse Roden heeft zaterdag op het wereld-filmfestival vqor amateurs in het Oostenrijkse Baden zilver gewonnen. Hij kreeg de plak voor een 15 minuten durende speelfilm, getiteld Wat blijft is genoeg. i’2‘ ‘ff’ Jubilerende Wim Kan „gezellig” HAARLEM Kees Rosenhart be speelde zaterdagavond weer het Frie- drichs-orgel in de met kaarsen verlichte Waalse Kerk. Het was jiet voorlaatste ------- concert in de serie van ‘zes. waarpp de pauze gespeelde,. Noëls onder meer steeds een. toccata van Mup" fat en een soWöfevah MèrtaelssoRn op het programma staan. brengen wel een brok zeer vitaal thea ter. Het zwaartepunt ligt op geweldple ging, maar vervreemdend theatrale vondsten bijvoorbeeld in aankleding en beweging werken daarbij heel be- HOOGHALEN (ANP). De in vooral protestants christelijke kring bekende schrijver Jan Hidding uit Hooghalen is plotseling overleden. Hij is 58 jaar oud geworden. Hij debuteerde in 1941 met da roman „De race”. Daarna volgden nog 20 ro mans van zijn hand. Verder heeft hij een groot aantal jeugdboeken geschreven en was hij medewerker aan het Drentse programma van de Regionale omroep noord-oost en aan het bind „De boerde» rij”. Hidding schreef voorts enkele dichtbundels. heel interessant om het bespeelde Frie- drichs-orgel in meer ongebruikelijke, maar voor het doel toepasselijk vekozen registraties te leren kennen, in drie voor „ui D.<Ji'.u««. ■- Door op die manier dé vele facetten të tonen die het orgel in de Waalse Kerk rijk is, hield Kees Rosenhart op natuur lijke en zeer artistieke wijze een krach tig pleidooi voor dit waardevolle instru ment. vrijdend. De spelers van het Katheater heb bee hun voorstelling echter zo boordevol symboliek en groteske effecten gestopt, dat er een hinderlijke onduidelijkheid is ontstaan. Zij willen hijgerig te veel zeggen in korte tijd. Het is aan de zeldzame afwisseling in scènes en de grote vaart van de voorstelling te dan ken dat je toch geboeid blijft kijken. Het is geen gemakkelijk vol te houden produktie geworden. De acteurs gaan er met geestelijk, maar ook met fysiek geweld tegenaan en de toeschouwer wordt in voortsnellend tempo door d» droom, gesleurd. De snelheid waarin de vol- ymrdt uitgebracht door AMSTERDAM. Vanaf volgende week donderdag zal de film Max Have laar' gebaseerd op het gelijknamige boek van Eduard Douwes Dekker (Multatulli)' in vrijwel alle grote steden van ons land in roulatie gaan.

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 11