op Barry Hughes: laten Van den Berg: Defensief Utrecht stopte Roda af AZ ’6 7 één helft onsamenhangend id VAN AZ” „Ajax wilde ons ook „GELEERD komen” Amateurvoetbal tijd van start I ra liWl Wn 1 Wh ,.:BW - ^*3 ■LM ■Lr TM* 1 I BW 1 1 ;au rw* SPORT 1976 MAANDAG 3 0 AUGUSTUS 9 Schijnbeweging Conditiegebrek (Van onze sportredactie) HAARLEM. Haarlem heeft tegen Ajax slechts één opdracht niet uitgevoerd. Toen de Amsterdammers met 2-0 van hun voetstuk waren gehaald gebaarde trainer Barry Hughes zijn spelers dat de show nog niet ten einde was, dat de ruim achttienduizend consumenten recht hadden op een toegift in de vorm van een ereronde. De Haarlemmers lieten het ech ter bij een groet vanuit de middencirkel, zodat Hughes later kritisch aan tekende dat „zijn ploeg zich ook op deze manier nog moet leren verkopen”. Voor het overige had Haarlem zich een nauwgezet leerling getoond, die niet afweek van de uitgestippelde lijn. Onder andere uit het rapport van zijn assistent Jan Fransz, die woensdag het Ajax-spel had geanalyseerd in de wedstrijd tegen AZ’67, had Hughes opgemaakt dat Haarlem geduld moest kunnen opbrengen en zich door het verdedigend ingestelde Ajax niet moest laten lokken. J 7*77 V ir i iSS - - I w I I O V y - SPORT (Van onze sportredactie) HAARLEM WAS TACTISCH STERK 1 hij net niet meer bij de bal kan komen, waardoor doelman Schrijvers nog juist op tijd kan ingrijpen. (Van onze sportredactie) JAN PREENEN. 1= k' IN n Uni- <en bij mtrum Abe van den Ban is door Pim van Dord onderuit gehaald (bovenste foto), waarna Cees de Vries Haarlem vanf de penaltystip op 2-0 zet. Doelman Piet Schrijvers gokt a» da verkeerde hoek. HAARLEM/IJMOND Ofschoon al meerdere afdelingen hebben besloten de voetbalcompetitie in verband met de toestand van de velden twee weken uit te stellen, is de situatie in Haarlem en omstreken zeker niet alarmerend te noemen. ALKMAAR. De terugkeer van Nygaard (twee wedstrijden schorsing) heeft AZ het vermogen gegeven zich te herstellen van de nederlaag tegen Ajax. NAC kon AZ in de eerste helft nog wel weerstaan, scoorde kort na rust zelfs de ge lijkmaker na een blunder van doelman Vooijs, maar bleek daarna de op tempo komende Alkmaarse ploeg niet meer te kunnen tegenhouden. Van der Lem. Nanninga was op tijd bij de bal en over doelman Istatov heen zeilde het leer in het doel: 1-0. Utrecht had het ene punt waarvoor het eigenlijk naar Kerkrade was ge komen en beperkte zich daarna dan ook hoofdzakelijk tot verdedigen. 89 it 71. Direct na rust had Nanninga zijn ploeg aan een 2-0 voorsprong kunnen helpen. Zijn harde schot werd echter gestuit door de paal. Enkele minuten later kwam Utrecht naast Roda. Ziegler speelde onzorgvuldig terug op doelman Geilman en de bal sprong voor de voeten van Van Veen, die zich deze buitenkans niet liet ont gaan: 1-1. even buiten het strafschopgebied hori zontaal was gegaan mocht De Kip de bal naast het Ajax-muurtje ongehinderd na een vrije trap van Van den Ban aannemen en Piet Schrijvers met een schuiver kloppen: 1-0. Hughes: ,,De grootste winst van mijn ploeg was dat zij zoveel discipline heeft opgebracht en dat ze zich niet heeft laten opjutten door het publiek. Ik ben er namelijk bang voor geweest dat de jongens op aandringen van de toeschou wers te ver naar voren zouden gaan.” Waarna Haarlems verkoopleider weer als de meest enthousiaste supporter van zijn team alle remmen losgooide: „Ik had al zoveel gegevens over Ajax dat de uitslag van de wedstrijd net als in die Lockheed-zaak al van tevoren vast stond.” De eerste nederlaag, die Ajax in het betaalde voetbal tegen Haarlem leed, werkte bij de Amsterdammers zo ont nuchterend dat Ruud Geels opmerkte „de indruk te hebben gekregen dat de wedstrijd tegen AZ vier weken in plaats van enkele dagen geleden was gespeeld.” Van de Alkmaarders hadden de Ajacie- den alle gewenste ruimte gekregen, te gen Haarlem huldigden de Amsterdam mers, en dan vooral de middenvelders, zelf de vrij heid-blijheid-gedachte. Abe van den Ban bijvoorbeeld, die opnieuw de spel- en smaakmaker in de Hughes- equipe was, kreeg meestal pas controle als hij met zijn solo’s het strafschopge bied van Ajax dreigde binnen te stor men. Daartegenover stond dat de Ajax- spelers bij tegenaanvallen bepaald geen onbewaakt gebied betraden, zoals eerder tegen een impulsief AZ min of meer wel het geval was geweest. Haarlem waakte er van meet af aan voor op de uitnodi ging van Ajax in te gaan en de verdedi ging met een wild offensief te ontkrach ten. Hughes: „We mochten Ajax niet in de kaart spelen.” Competitieleider Pauw van West 1 (KNVB, Noord-Holland) is er van over tuigd dat de competitie gewoon aanstaande zondag kan beginnen. „Er zijn na tuurlijk wel enkele velden, die nog nader bekeken moeten worden”, aldus Pauw, „maar over het algemeen is de situatie gunstig. De velden zijn gespaard gebleven doordat vele gemeenten de verenigingen tot nu toe verboden hebben om te spelen”. „De KNVB afdeling Haarlem begint in het weekeinde van 11 en 12 septem ber”, aldus secretaris-administrateur Roosen. „De plantsoenendienst van de gemeenten Haarlem, Velsen, Beverwijk en Heemskerk hebben erg hard ge werkt aan de velden, met een gunstig resultaat. Misschien moeten er alleen in cidenteel enkele wedstrijden worden uitgesteld”. Over Haarlems tactiek merkte Van den Berg op: „Wij hebben van AZ geleerd. We zijn niet gaan jagen. Dan had Ajax alle ruimte gekregen, die zij wilde.” Van den Berg hield het twaalf minuten voor het einde voor gezien vanwege een blessure, die hij woensdag jl. in de wedstrijd tegen Sparta had opgelopen. „Ik heb toen een spier verrekt, waardoor ik nu met pijn heb moeten voetballen. Om dat ik er woensdag tegen NAC ook weer graag bij wil zijn heb ik het zekere voor het onzekere genomen en ben ik eruit gegaan.” Dick Nanninga echter werd volle- I dig aan banden gelegd door de lange I Joop van Maurik. Slechts ’én keer, in I de 34ste minuut, reageerde Van Mau- I rik te laat na een hoge voorzet van AZ speelde in de eerste helft nog onsamenhangend en nerveus, kreeg door Arntz wel een voorsprong, maar die gaf de Alkmaarse ploeg niet meer geest- kracht. NAC goed gestuwd door Smits kwam na rust terug door een doelpunt van Brouwers, maar vooral door een verkeerde „aanpak” van Vooijs. Uit een vrije trap van de op het middenveld teruggekeerde Hovenkamp kon de als vanouds linksback spelende Vonk AZ opnieuw een voorsprong geven. De Alkmaarders bouwden die in hoog tempo uit. Nygaard kon uit een straf schop wegens hands AZ meer zelfvertrouwen geven en Kist tenslotte be paalde de eindstand op 41, al zat aan die goal de geur van buitenspel. Trainer Hans Kraay was zaterdag niet aanwezig. Hij was ditmaal niet voor een aankoop naar het buitenland, maar moest door angina geveld thuisblijven. Het gevolg was dat voorzichtigheid tijdens de ouverture van het duel troef was. Haarlem liet de openingszetten dan ook over aan zijn tegenstander en liet zich niet misleiden door een schijnbewe ging van trainer Ivie, die Tscheu la Ling op links tegenover Beer Wentink zette. Ling, tegen AZ een van de gangmakers, verloor kansloos enkele persoonlijke du els en zocht al snel zijn vertrouwde stek op de rechtervleugel op waar hij overi gens weinig of niets had in te brengen tegen Cees de Vries. Nadat Geels een van zijn weinige kansen na fouten van Van den Ban en Peys n:e. had weten te verzilveren en op Rob E-oersma was gestrand demar reerde Hnerlem andermaal. In de 32ste minuut cnde.brak Pim van Dord een solo vin. Van een Ban in het strafschop gebied. Scheidsrechter De Bruin had nauwelijks bedenktijd nodig om Haar lem een penalty te serveren. De 2-0 liét echter op zich wachten, omdat Ajax- supporters met het werpen van flesjes keeper Schrijvers een excuus In handen gaven om vooralsnog te weigeren in zijn doel plaats te nemen. Ondanks de on verwachte time-out was Schrijvers van elf meter kansloos tegen Cees de Vries: 2-0. KERKRADE. Roda JC heeft niet kunnen voldoen aan de hoogge spannen verwachtingen die de sup porters hadden na de verrassende 1- 0-zege van hun ploeg op FC Twente vorige week woensdag. Toch leek er in de eesrte helft niets aan de hand. Tegen het verdedi gend ingestelde Utrecht had de thuis ploeg, een voortdurend overwicht. Een 18-tal hoekschoppen en enkele fraaie kansen waren daarvan het re sultaat. Piet Huyg moet in de tweede minuut machteloos toezien hoe De Haarlemse spitsspeler Piet van den Berg verwonderde er zich na de 2-0 zege op Ajax over dat hij en zijn medespelers zoveel vrijheid hadden genoten: „Tegen andere clubs krijg je twee spelers op je huid, maar nu was er van een scherpe dekking geen sprake. Ajax heeft teveel afstand ge nomen en een beetje te lief gevoet bald.” Ivic: „Haarlem heeft tactisch erg goed gespeeld. Het is een goede ploeg, die 90 minuten lang is blijven gaan.” En Johan Zuidema, die tot middenvelder is omge turnd: „Alles wat wij wilden is niet uitgekomen, omdat Haarlem zich niet liet lokken. Het laatste half uur geloof den wij er niet meer in. Wij gingen wel, maar het was allemaal niet overtuigend meer.” De tweede spits van Ajax, Ruud Geels bleef letterlijk en figuurlijk in de scha duw van Piet Huyg, die aanmerkelijk meer lengte in de strijd kon gooien. Ajax werkte de Haarlemse voorstopper daarbij nogal eens in de hand door de bal hoog naar de punt van de aanval te sturen. Het gevaar moest daardoor ko men van de sdhakelspelers. Dick Schoen aker had echter de handen en voeten meer dan vol aan Joop Wildbret, terwijl Rene Notten en Johan Zuidema vaak onzichtbaar waren. Veelzeggend is in dit opzicht dat Ajax in aanvallende zin voornamelijk indruk kon maken via af standsschoten van Krol (met Piet Schrijvers de enige Ajacied, die op ni veau speelde) en dat de Amsterdammers pas in de 35ste minuut een hoekschop (een van de zeven) mochten nemen. Haarlem had zich toen al lang gedistan tieerd van Ajax. In de 24ste minuut had Rob de Kip de basis gelegd voor de ontmanteling van dit zo teleurstellende en weinig fantasierijke Ajax, dat er niet in slaagde het spel te maken. Nadat hij Pas toen week Ivic van zijn taktiek af en maakte verdediger Van Dord plaats voor een extra aanvaller, Geert Meyer. De consequentie voor Haarlem was dat het zich op wat meer afstandsschoten moest instellen en dat Wentink wat meer aan zijn plaats werd gebonden. Verder viel er weinig te vrezen, met uitzondering dan o.a. van het moment waarop na rust de voor de geblesseerde Hulshoff ingevallen Arnesen voor een vrijwel verlaten doel de bal kreeg voor gezet. Ook deze riante mogelijkheid werd echter genegeerd, omdat Arnesen de bal finaal miste. Zelfs tegen een langzaamaan in ademnood komend Haarlem wist Ajax niet zichzelf te wor den. Juichende Haarlem-spelers, nadat zij Ajax met 2-0 hebben verrast. V.l.n.r. Beer Wen tink, Rob de Kip, Gerrit Peys, Abe van den Ban, doelman Rob Boersma en Gerrie de Winkel. Piet van den Berg (twaalf minuten voor tijd vanwege een verrekte spier vervangen door Ritchie Reynolds), Rob de Kip en Gerrie de Winkel tobden ruim voor de finish met hun conditie, maar het ver beneden Amsterdams peil voet ballende Ajax wist er niet van te profi teren. Zelfs waren de cijfers 2-0 voor Ajax niet eens geflatteerd, omdat Rob de Kip nog een keer alleen voor Schrij vers miste. I' wi yBg '■’A'' •fFf i ’"i

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 13