Kees Rijvers: Dat werd tijd Ere divisie Nu weer gelijkspel tegen Den Haag SPORTIEF Export-stop Argentijnse voetballers Autocoureur verongelukt Ook doelpunten in Engeland schaars Eerste divisie V: LNa^BER W&' SPORT MAANDAG 19 7 6 3 0 AUGUSTUS (Van onze sportredactie) Logica Hardheid 'if j WWfe- t EINDHOVEN Landskampioen PSV vertoont in deze eerste compe- titieweken een opmerkelijke overeenkomst met een scheurkalender. Met eenzelfde regelmaat als waarmee de datumaanduider duidelijk zijn voor spelbare geheimen prijs geeft, zo zijn dus ook de gedragingen van PSV (in middels al weer drie wedstrijden lang): via aanvankelijk pressievoetbal jagen op voorsprong, gevolgd door een fors verlies aan concentratievermo gen halverwege de tweede helft. **o I V 1 f 4 S J IT c r PSV bijt ch af van Eindhoven opvallend Jan Keizer: twee penalties. er 36 OW Wolfgang Frank: gelijkmaker voor Eintracht Braunschweig. •F x Kees Rijvers: „Die gele kaart kan ik evenmin plaatsen. Als je dit op grond van tijdrekken niet toestaat, dan vraag De grote uitblinker van dit duel was de Joegoslavische international Oblak, de spelmaker van Schalke. 15 g- ïg js ijs 3 1 1 1 .2 1 .3 .3 1 2 .2 .2* 1 35 «g- be rijs 124; 5e I 1 t 1 2 2 5 4 5 0 3 9 «sei Den n. gen van ws- t- a, n •t, I- 1, s, C t- I $en hu- ten sie «ye- iten lold ijst. ans lold der Eindhoven heeft in de tweede helft vaak met de rug tegen de muur gestaan, maar was in het eerste deel van de strijd de grote smaakmaker en een forse achterstand bij de rust voor de Mala- ik mij wel af waarom al die andere en veel grovere overtredingen niet bestraft worden. Nogmaals: ik vraag me met steeds meer verwondering af welke nor men eigenlijk wel worden gehanteerd.” Die logica kon Cor Brom niet hele maal plaatsen. Ook in zijn kritiek op deze wedstrijd stond scheidsrechter Van Dijken centraal, en hij hanteerde daarbij zinsneden die Kees Rijvers nog geen twee jaar geleden op vrijwel dezelfde manier formuleerde: ,>Een topploeg als PSV mag zich kennelijk veel meer per mitteren dan wij. Die spelers zijn zo irritant als de pest en wie zegt me dat een scheidsrechter zich daardoor niet laat intimideren? Zelfs zo’n Rijvers. Die komt emotioneel naar de zijlijn gelopen om te eisen dat een van mijn spelers van het veld wordt gestuurd.” Terwijl de PSV’er Dahlqvist juichend wegloopt, protesteert Sparta- doelman Doesburg voor buitenspel. Scheidsrechter Van Dij ken keurde de treffer echter goed. Overigens werd er zaterdag op de Engelse voetbalvelden weer flink ge vochten. Het hardst ginghet toe tij dens het treffen tussen Derby County en Manchester United. Verscheidene jeugdige supporters raakten gewond, toen opgewonden jongeren na het laatste fluitsignaal het veld opstorm den en begonnen te vechten. De ge wonden werden onder de voet gelo pen. Eén van de doelpuntloze gelijke spelen uit de Engelse League was de wed strijd tussen Tottenham Hotspur en Middelsborough. Jimmy Platt, de kee per van laatstgenoemde ploeg, is met zijn vuisten de blonde Don McAllister en de afwachtende Peter Osgood te snel af. WATKINS GLEN (UPI). De auto sport heeft in Watkins Glen opnieuw een slachtoffer geëist. Mark Freed, een 29- jarige coureur verloor tijdens wedstrij den op het circuit van Watkins Glen in een bocht de macht over het stuur en sloeg met grote snelheid door vier vang bekken. Hij overleed in een ziekenhuis ten gevolge van ernstige verwondingen aan de borst en het hoofd. DEN HAAG. Na PSV en Go Ahead Eagles heeft ook FC Den Haag ervaren, dat er dit seizoen met Eindhoven niet valt te spotten. De ploeg van de door een achillespeesblessure geplaagde trai ner Rinus Gosens (inmiddels uit de rol stoel, maar nog wel op krukken) behaal de zijn derde achtereenvolgende gelijke spel. Het werd in het Zuiderpark, waar datzelfde Eindhoven vorig seizoen met 0-6 werd verslagen, 1-1 en daarmee kwam wellicht FC Den Haag nog het beste weg. Tegen Eindhoven VV en FC Den Haag werd dat de Eindhovenaren fataal en moest men tot tweemaal toe een voor sprong uit handen geven om uiteindelijk te finishen met de helft van de punten- buit. Zaterdagavond was dat in Eindho ven tegen Sparta haast weer het geval. Ditmaal had de landskampioen echter het geluk duidelijk aan zijn zijde. Niet het Rotterdamse Sparta kwam een klein kwartier voor tijd op een 1-1-stand, maar PSV zette zieh via Peter Dahlqvist die voor rust de eerste treffer op zijn naam had geschreven op een winnen de 2-0-voorsprong. Uitslagen Bundesliga: Hamburger SV -FC Kaiserslautern 1 U Bayern MünchenEintracht Braunschweig 2-2, Boarussia Mön- chengladbach— VFL Bochum 4-2; Karlsruher SC —Borussia Dortmund 2-1; FC Köln—Eintracht Frankfurt 2-0; MSV DuisburgHertha BSC Berlin 1-1; Tennis Borussia BerlinFortuna Dusseldorf 4-2. BUENOS AIRES (ANP). De Ar gentijnse voetbalbond zal een aantal maatregelen nemen, dat moet voor komen, dat topspelers het land verla ten om elders hun brood te verdie nen. De afgelopen tijd heeft een aan tal spelers een contract getekend in het buitenland (vooral in Spanje). Vier steunpilaren van de nationale ploeg, Scotta, Kempes, Brindisi en Alonson, spelen inmiddels al niet meer in Argentinië. De Argentijnse bond vreest moei lijkheden met de nationale selectie voor het wereldkampioenschap 1978, dat in eigen land zal worden gehou den en waar men zo sterk mogelijk voor de dag wil komen. De maatrege len zullen gelden voor spelers tot 28 jaar. Kees Rijvers: „Ik ben zelfs van me ning dat nog te veel PSV’ers in dit elftal rondlopen die veel te veel incasseren. Het wordt tijd dat ook PSV leert om flink van zich af te bijten. Meer dan tijd zelfs. Om ons aan de top van dit voetbal te kunnen handhaven, moeten wij ons noodgedwongen wel aanpassen aan de thans geldende normen. Je mag verwachten dat een scheidsrechter tegen al te grof intimidatievoetbal optreedt. Nou, dat is ook in deze wedstrijd weer eens achterwege gebleven en dus moeten we als ploeg zelf maatregelen nemen. Logisch toch?” echter goed terug, en door doelpunten van Hoeness en Dürrenberger werd het 2-1. Oud-AZ-speler Frank maak te jammer genoeg voor Bayern op het laatste moment toch nog gelijk. Daarmee verspeelde Eintracht de, ge deelde. koppositie, en ook Borussia Dortmund viel na een 2-1 nederlaag tegen Karlsruhe terug op de ranglijst. Het openingsdoelpunt van de voor de Borussen uitkomende Nederlandse „Ente” Willy Lippenr bleek niet vol doende voor Dortmund. Het andere Borussia, Borussia Mönchengladbach, klom tot een ge deelde tweede plaats op door met 4-2 van Bochum te winnen. Jupp Heync- kes toonde zijn grote waarde voor de kampioensploeg van vorig jaar met drie doelpunten in d e tweede helft. De grootste overwinning in de Bun desliga kwam op naam van Schalke, dat Rot Weiss Essen klopte met 3-0. In Frankrijk beleven de aanhan gers van Europa Cup-finalist St. Etienne zorgelijke tijden. De vorig jaar zo voortreffelijk draaiende „groene” ploeg bezet op de Franse ranglijst en somber ogende dertien de plaats. Vrijdagavond speelden „Les Verts” thuis met 1-1 gelijk tegen Bastia. Nice voert de ranglijst aan, met 8 punten uit 4 wedstrijden. FC Groningen—Fortuna SC 2-0 <l-®).Score; 42. Van Loon 1-0, 66. Bakker (strafschop) 2-0. Scheids rechter: Thomas. Toeschouwers: 6.000. FC Dordrecht—PEC Zwolle 0-2 (0-1). Score: 28. Van Siooten 0-1, 78. Jans 0-2. Gele kaart vaor Van Kuyk (Dordr.) wegens neerhalen van tegenstander. Scheidsrechter Draaisma Toeschouwers: 4500 HeerenveenFC Den Bosch 1-0 (0-0). Score: 81. 'Seegers 1-0. Scheidsrechter: Van Oyen. Toeschou wers: 4600. ExcelsiorVitesse 1-3 (0-3). Score: 17. Gerd- sen 0-1, 23 Bursac 0-2, 41. Gerdsen 0-3, 87. Rogge veen 1-3. Scheidsrechter Derks. Toeschouwers: 2.000. WageningenHelmond Sport 2-0 (1-01. Score: 41. Van Vijfeiken (strafschop) 1-0, 87. Frandsen 2-0. Gele kaart voor Kanon en Van de Ven (Helmond Sport) wegens neerleggen van tegenstanders. Scheidsrechter. Beek Toeschouwers: 3.500. MVV—Veendam 2-1 (1-1). Score: 8. WieringaO-l. 44 en 89. Bonfrere 1-1 en 2-1. Scheidsrechter Van Ettekoven. Toeschouwers: 8.000. Heracles—Volendam 1-2 (1-2). Score: 4. Bronkers (strafschop), 8 Bondt 1-1, 43. Sier 1-2. Boekingen voor de Boer en Braam van Volendam wegens spelbederf Scheidsrechter: Vervoort. Toeschou wers- 2100. Willem II—SC Amersfoort 4-1 <0-11. Score: 27. Teunissen 0-1, 32 Broeken 1-1, 68 Swaans 2-1, 70. Schutter 3-1 76 Breuer (strafschop) 4-1. Scheids rechter Van Swieten. Toeschouwers: 3.000. FC Vlaardingen—SC Cambuur 2-1 (1-0). Score: 35 Beek 1-0. 76 Tijl 2-0. 87. Haan 2-1. Scheidsrech ter- Klink. Toeschouwers: 3.000 In Albion heerst schaarste op alle fronten. Is men nu daadwerke lijk overgegaan op het rantsoeneren van water, ook de goals leken afgelo pen zaterdag in de League wel op de bon. Een totaal van 21 doelpunten op 11 wedstrijden (waarvan er 6 werden gescoord bij de ontmoeting Coventry City-Leeds United) geeft aan, dat het voor de Britse toeschouwers maar mondjesmaat juichen geblazen was. Maar liefst vijf wedstrijden eindigden in een doelpuntloos gelijkspel. „Qua voetbal waren de moeilijkheden tegen dit Sparta bepaald niet groot”, zou Kees Rijvers achteraf meedelen over het vrij harde voetbalgevecht, waarbij dit maal ook PSV het hardere lijf-aan-lijf- werk niet schuwde. Met name een speler als Jan Poortvliet en in mindere mate ook de Van de Kerkhof-broers wensen niet langer het intimidatievoetbal van welke tegenstander dan ook te accepte ren, en zijn bereid onoirbare acties met eenzelfde handelwijze tegemoet te tre den. De Britse competitie hoopt al met al dit jaar weer een spannende aan gelegenheid te worden. Negen ploegen hebben na drie wedstrijden nu vier punten verzameld. Aston Villa, dat. met 0-2 won van het zo goed gestarte Everton, voert door een beter doelge- middelde de ranglijst aan. Titelhou der Liverpool werd zaterdag van de gedeelde leiding verdrongen via een 2-1 nederlaag tegen Birmingham Ci ty. Liverpool heeft het in Birming ham altijd zeer moeilijk, en ook de ontmoeting van zaterdag vormde daarop geen uitzondering. De doel punten vielen alleen in de tweede helft. Liverpools nieuwe aanwinst David Johnson, voor veel geld over genomen van Stoke City, bewees zich weliswaar door voor de gelijkmaker te zorgen, nadat Trevor Francis de thuisclub op een voorspsrong had ge zet, maar die ene tegengoal bleek onvoldoende: een kopbal van Joe Gallagher zette vlak voor het einde Birmingham op winst. De nummer twee van het vorige seizoen, Queens Park Rangers behaalde zijn eerste punt door een gelijkspel tegen Ips wich Town. Voor de goede orde: ook Cor Brom kon enige emotionaliteit niet ontzegd worden. Die nabeschouwingen waren overigens interessanter dan de hele wed strijd PSVSparta, waarin twee ploegen aantraden die bereid waren kei en kei hard te knokken. PSV om eindelijk zijn eerste overwinning naar zich toe te ha len, en Sparta om de schande van Haar lem (een 4-0-nederlaag) uit de wissen. Dat gegeven moest wel tot een bij voorbaat te voorspellen keiharde botsing leiden, te meer omdat PSV nota bene aan de vooravond van de confrontatie met Ajax noodgedwongen van een aantal spelers gebruik moest maken zo als een op halve kracht spelende Van der Kuijlen en Edström (uitgewisseld voor Posthuma), een geschorste Stevens, een geblesseerde Krijgh en een zieke Francois. Dat er uiteindelijk slechts één gele kaart door Van Dijken uitgedeeld werd, mag wat bevreemding wekken, gezien het grote aantal (en meestal nog onbe strafte) ordinaire schoppartijen over en weer. Die gele kaart, halverwege de eerste helft uitgedeeld aan de van Port Vale afkomstige Britse Sparta-midden- velder Terry Lees, leverde overigens ook nogal wat discussiestof voor beide oefen meesters op. Cor Brom: „Een blunder van Van Dijken. Een gele kaart wegens het tijdrekken bij het nemen van een vrije trap staat er op het formulier. Belachelijk. Lees kon die vrije trap niet nemen omdat PSV niet op de vereiste afstand stond. Die Van de Kerkhof (Re né, red.) heeft een hele tijd voor dood op het veld gelegen na die botsing met Michielsen. Er moest zelfs een dokter aan te pas komen, terwijl er niets aan de hand was. Is dat dan geen tijd rekken?” AZ’67-NAC 4-1 (1-0). 31. Arntz 1-0,50 Brouwers 1- 1, 57. Vonk 2-1, 65. Nygaard (strafschop) 3-1, Kist 4- 1. Toeschouwers: 8000. Scheidsrechter: Ram. AZ’67: Vooys, Van Rijnsoever, Mol, Spelbos, Vonk, Arntz, Hovenkamp, Nygaard, Meister (Smeets), Kist, Van Marwijk. NAC: De Jong, Krijnen, Damsma, Bakker, Bekker, Damen, Dierickx, Quaars, Brouwers, Groe- newege, Smits. FC Den Haag-Eindhoven 1-1 (1-1). 22. Strik 0-1 (strafschop), 44. Kila 1-1. Scheidsrechter: Keiser. Toeschouwers: 8500. FC Den Haag: Van Antwerpen, De Caluwe, Mans- feld, Van Vliet, Korevaar, Kila, Perazic, Albertsen (Ouwehand), Jol (Swanenburg), Van Leeuwen, Hoe- kema. Eindhoven: Adjanski, Schalks, Savic, Bloemers, Bruinen, Strik, Warnaar. Kreekels (Soers), Scha pendonk. Bleijenberg, Goedhart (Jacobs). Feyenoord-Go Ahead Eagles 3-1 (2-1). 10. Nico Jansen 1-0,37. Terry Hendriks 1-1,44. Schneider 2-1, 64. Schneider 3-1 (strafschop). Scheidsrechter: Beukman, Toeschouwers: 25.000. Feyenoord: Treytel, Schneider, Rijsbergen, Van der Korput, Everse, De Jong, Wim Jansen, Kreuz, Vreijsen, Nico Jansen, Van Deinsen (Verheyen). Go Ahead Eagles: Endeman, Koopman, Lodewe- ges, Walbeek, Kist, Vuskovic, Van der Pas, Oude Wesselink, Salfischberger, Hendriks, Koerver (Woudsma). De Graafschap-FC VVV 0-1 (0-4». 50. Van der Weiden 0-1. Scheidsrechter: Berrevoets. Toeschou wers: 5000. De Graafschap: Doornebosch, Mintjes, Marijt, Van Londen, H. Koenders, Stenvoort (Overgoor), Hiddink, J. Koenders, Hazelhekke, Storm, Kerlin (Van Veenendaal). FC VW: Sobczak, Vercoulen (De Klerk), Monnee, Rettkowski, Kramer, Paia, Van Dinter, Van der Weiden, Kursinac, Jovanovic, Van Rosmalen (De Jong). NEC-FC Twente 4-0 (3-0). 7 Hoogendoorn !-•, 15. Pothumus 2-0, 40. Peters 3-0, 55. Meijers 4-0. Scheidsrechter: Corver. Toeschouwers: 18.000. NEC: SCHELLEKENS, Visser, Komelis, Gerrit sen (Medik), De Neeling, Hulshoff, Peters, Marijnis- sen, Hoogendoorn, Pothumus, Meijers (Veeken). FC Twente: Gross, Van Santen, Drost, Overweg, Van lerssel, Thijssen, Van der Val, MÜHREN, Bos (Wildschut). Jeuring, Gritter (Achterberg). PSV-Sparta 2-0 (1-0). 37. Dahlqvist 1-0, 78. Dahlq vist 2-0. Scheidsrechter: Van Dijken. Toeschou wers: 17.500. PSV: Van Beveren, Poortvliet, Van Kraay, Deacy, Deijkers, Willy van de Kerkhof, Van der akuijlen, Dahlqvist. René van de Kerkhof, Lubse, Edström (Postuma). Sparta: Doesburg, MEUTSTEGE, Visser, Balken- stein, Jansen, Lees, De Goey, Michielsen, Weerden- burg (Van der Meer), Clarke, Van Staveren. Roda JC-FC Utrecht 1-1 (1-0.34. Nanninga 1-0,36. Van Veen 1-1. Scheidsrechter: Weerink. Toeschou wers: 12.000. Roda JC: Geilman, De Wit, Pfeiffer, Ziegler, Broeks, Advocaat, Ehlen, Kolding (Meuser), Van der Lem, Nanninga, Vermeulen (Toonstra). FC Utrecht: Istatov, Van Oostrom, Paunovic, Van Maurik, Cabo, Cote, Van Veen, Streuer, Hulshorst, Van der Ham. Hamberg. Haarlem-Ajax 2-0 (2-0). 24. De Kip, 32. De Vries (strafschop) 2-0. Scheidsrechter: De Bruin. Teo- schouwers: 18.000. Haarlem: Boersma, Wentink, Peijs, Huyg, De Vries, Wildbret, Van der Ban, George, De Winkel, Van den Berg (Reynolds), De Kip. Ajax: Schrijvers, Erkens, Van Dord (Meijer), Hulshoff (Arnesen), Krol, Dusbaba, Notten, Zuide- ma, Schoenaker, Geels, Ling. FC Amsterdam-Telstar 1-1 (1-1). 24. Sórensen (strafschop) 1-0, 35. Stout 1-1. Scheidsrechter: Wei- linga. Toeschouwers: 2000. FC Amsterdam: Jongbloed, Flinkevleugel, Koop man, Biachi, Zwerussen, Van der Merkt, Van Veen endaal, De JONG (SLEMAN), Wetzel, Van Bommel (Petersen), Sörensen. Telstar; Van der Meeren, Kerkhof, Wellerdieck, Driessen, Van Essen, De Wit, Visser, Stout (Matic), Kraal, Kramer. tinsky-elf zou het gevolg zijn gweest, wanneer arbiter Jan Keizer en domme pech Eindhovense doelpunten in de ope ningsfase niet in de weg hadden gestaan. In de tiende minuut floot Keizer de scorende Goedhart ten onrechte voor buitenspel terug. Vier minuten later schoot Savic uit een vrije trap tegen de paal en kort daarop mikte Bleijenberg net naast. Het kwam echter mede door het chaotische spel van Den Haag, de vleugelverdedigers waren zelden op hun plaats en op het middenveld vielen grote graten. De beloning voor Eindhoven kwam in de 22e minuut. Schapendonk werd door doelman Van Antwerpen on deruit gehaald en Keizer wees onverbid delijk naar de stip. Strik maakte geen fout. Nog voor de rust kwam FC Den FC Köln zorgt in de omgeving van de Westduitse Domstad voor een ongewoon optimisme: hoewel Köln zo langzaamaan de reputatie heeft opge bouwd een slechte seizoenstai-ter te zijn, staat de ploeg na drie wedstrij den spelen al als onbetwiste topper in de Bundesliga geklasseerd. Ook tegen Eintracht Frankfurt maakte FC Köln afgelopen zaterdag geen fout, en zo doende kon de derde overwinning op een rij in de Keulse annalen worden bij.geschreven. De ploeg van de op het oude honk teruggekeerde Weisweiler liet overi gens alleen de eerste twintig minuten de toeschouwers aantrekkelijk top voetbal zien. In die periode zette de Belgische international Roger van Gooi zijn ploeg op 1-0. Pas vijf minuten voor heit einde liet Kössling de geruststellende 2-0 aantekenen. Om vervolgens nog eens nadrukkelijk de hardheid van PSV via René van de Kerkhof te onderstrepen: „We kennen die Van de Kerkhof toch allemaal? An ders moet je het maar eens aan Gerrie Mühren vragen. Ik kan je wel vertellen dat er in de kleedkamer van Sparta heel wat meer geblesseerde spelers zitten dan bij PSV. Michielsen staat bol van de blauwe plekken en Van Weerdenburg kan nog nauwelijks lopen.” Nogmaals, voor de goede orde: Cor Brom was nog altijd emotioneel. Bovendien blesseerde Van Weerdenburg zichzelf toen hij een wat onbesuisde actie op René van de Kerkhof inzette. Uitslagen Engelse League: BirminghamLiverpool 2-.I Coven tryLeeds 4-2, Derby—Manchester United 0-0; EvertonAston Villa 0-2 IpswichQueen's Park Rangers 2-2 Manchester City—Stoke 0-0; Newcast leBristol City 0-0; Sunderland—Ar senal 2-2; TottenhamMiddlesbo rough 0-0; West Bromwich—Norwich 2-0; WesthamLeicester 0-0. Carlos Zarate (Mex) heeft in Los Angelos zijn wereldtitel boksen (WBC) in het bantamgewicht met succes verde digd tegen de Australiër Paul Ferreri. De ringarts stopte het gevecht in de twaalfde ronde, omdat Ferreri een ver wonding had bij het oog. De Oostduitse schoonspringster Christa Kohier, die in Montreal een zilveren medaille behaalde, heeft in Edinburgh de Europese beker schoon- springen (3 meter-plank) veroverd. De Nederlandse José de Frel werd zevende. De enige ploeg, die FC Köln naar de kroon zou kunnen steken, Europa Cup-houder Bayern München, moet het voorlopig stellen met een plaats in de middenmoot. Weliswaar verloor de ploeg niet zoals vorige week, maar het voor het thuisfront behaalde ge lijke spel tegen Eintracht Braunsch weig moet de Bayern-aanhangers toch wel hebben teleurgesteld. Ein tracht, dat de eerste twee wedstrijden winnend afsloot, en de eerste plaats tot voor zaterdag deelde met FC KÖln en Borussia Dortmund, nam met een doelpunt van Hallman al te snel een voorsprong. Bayem kwam Haag naast Eindhoven. De eerste werke lijk goede aanval leverde succes op. Hoekema trok voor en Kila liep de bal in het doel. Eindhoven stelde zich in de tweede helft tevreden met een punt. Gosens versterkte zijn middenveld en liet inval ler Jacobs eenzaam in de spits ronddo len. Den Haag stelde alles in het werk de winst te pakken. Mansveld verliet zijn plaats in de verdediging en Mala- tinsky zette Swanenburg (voor Jol) en Ouwehand (voor de onopvallende Al bertsen) in. Het baatte echter niet. Het had zelfs 1-2 kunnen worden als Keizer het onderuitlopen van Jacobs door Van Vliet met een tweede Eindhovense 11- metertrap had bestraft.

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 15