Daders Amsterdamse juwelendiefstal bekend PPR wil parlementaire enquete wapenaankopen PPR wijst beleid van Westerterp beslist af het weer VAD-ontwerp zou opnieuw moeten worden bestudeerd en dan dit noq Demonstratie Lockheed in buitenland opnieuw in opspraak tegen apartheid A M 2 BINNEN- EN BUITENLAND 19 7 6 AUGUSTUS 3 O MAANDAG Wildwest-vertoning in hoofdstedelijke binnenstad Buitenland r z Stemmen tegen begroting overwogen I Prof. dr. C. J. Rijnvos: stuk is onrijp en onevenwichtig Sociale voorzieningen Drie doden bij brand in Rotterdamse woning (Van onze parlementsredactie) UTRECHT. De PPR-fractie in de Tweede Kamer overweegt ernstig om tegen de paragraaf „openbaar vervoer” in de komen de begroting van verkeer te stem men, als de bezumingingsplan- nen van de regering op het open- o o o o o V Maxis Bomaanslag Vrede Nog niet Vermomd Verdronken Besprekingen s t 1 I 1 r t s d I 11 1 1 Kunstmatig gen Ongeregeldheden Vrijlaten (Van onze redactie binnenland) DEN HA AG-LONDEN-MADRID). De PPR-fractie in de Tweede Kamer vindt dat er nu een parlementaire enquête moet komen naar de aankoop van wapens, waarbij personen onder ede kunnen worden gehoord; een mogelijkheid die de commissie-Donner niet. had. Sarrasani Onrijpe gedachtengang Vissterfte Vermenging (Van onze redactie economie) DEN HAAG- Er is zoveel spraakverwarring over de ver- mogensaanwasdeling, en het wet sontwerp getuigt van zoveel onrijpheid en kortzichtigheid, dat het zowel voor de werknemers als voor de aandeelhouders en ondernemingen tot een gevoel van gruwelijke ontgoocheling kan leiden. Het is beter het onder werp opnieuw in studie te nemen en daarbij dan tevens de vraag onder ogen te zien of het niet beter is het tweeledige werkne- mersbelang (verkrijging van par- ticipatiebewijzen en verbetering van de pensioenrechten) op een andere, aangepaste wijze te ver werkelijken. Spanje Vuurgevecht AMSTERDAM (ANP) De Amsterdamse recherche kent de drie daders van de overval op de juwelenwinkel van Vet aan het Koningsplein in Amsterdam, waar zaterda gochtend om half elf de etala geruit met een grote hamer werd ingeslagen waarna de daders een buit van enkele ton nen uit de etalage weggristen. Zij waren gisteravond nog steeds voortvluchtig. baar vervoer doorgaan. Dit betoogde het Tweede-Kamerlid Kees van Kuijen zaterdag op de vergadering van de landelijke kerngroep van zijn partij in Utrecht. s 1 1 WEERRAPPORTEN t 1 1 I 1 de Amsterdamse politie Was toege voegd, in de schouder. Fractievoorzitter Bas de Gaay Fortman zei zaterdag op de vergadering van de landelijke kerngroep van zijn partij in Utrecht, dat er vele vragen blijven over het systeem van wapenaankopen. „Van daar een parlementaire enquête. Maar naast dat onderzoek zijn er ook concrete stappen nodig. Op korte termijn moeten er maatregelen worden genomen die ons kunnen beschermen tegen de laakbare activiteiten die nu aan het licht gekomen zijn”, aldus De Gaay Fortman. Hij hoopte dat er vandaag wat betreft de positie van prins Bernhard een punt achter „deze pijnlijke affaire” kan worden gezet Af en toe buien bij belangrijk lagere tempera turen. Aantal uren zon: 0 tot 8. Minimum temperaturen omstreeks 11 graden. Maximum temperaturen omstreeks 18 graden. Kans op een droge periode van minstens 12 uur 70 percent. Kans op een geheel droog etmaal: 40 percent. regen zw.bew regen regen zw.bew. regen regen regen zw.bew. zw.bew. zw.bew. onbew. h.bew. l.bew. zw.bew onbew regen mist l.bew. regen onbew. mist h.bew zw'.bew. h.bew l.bew. onbew. regen onbew. zw.bew geh.bew zw.bew. geh bew zw.bew. regenb. h.bew. l.bew. onbew. onbew. onbew. l.bew 25 2-5 24 17 23 28 28 25 2« 26 29 26 24 25 27 23 26 17 30 30 25 26 26 18 a es 22 23 0 0 0 0 4 36 0 7 0 0 0 0.6 0 0.3 8 0.1 0 2 6 0.4 1 1 1 1 0.1 0.2 0.6 2 0 0.5 16 0 Toen zij echter werden ingehaald door de politieauto en de agenten eruit sprongen, openden zij het vuur en schoten wachtmeester Plandsoen van de Koninklijke Marechaussee, die aan De Westduitse regering heeft vrijdag verklaard het onderzoek naar de gang van zaken bij de Starfighter-aankoop in het begin van de jaren ’60, te zullen herope nen. Staatssecretaris Erkel van justitie zal binnenkort naar de Verenigde Staten rei zen om bij het ministerie van justitie de benodigde documenten te verkrijgen. Vol gens Hauser heeft Lockheed van 1962 tot 1968 12 miljoen dollar aan de CSU betaald om de verkoop van 2000 Starfighters in Europa voor te bereiden. Maar op het belang van de eigen bezits vorming voor die werknemers wordt te weinig gelet. De Raad MHP vindt dat opvallend, omdat tegenover alle, vaak terechte, kritiek op de opeenhoping van bezit slechts het alternatief van werkelij ke bezitsspreiding kan worden gesteld. Van die spreiding komt echter in het VAD-wetsontwerp weinig terecht. Men kan eerder spreken van een andere, ver vangende concentratie van bezit. een hard middel om de zin door te drijven heeft nog belangstelling: aldus Rijnvos. Van een werkelijk delen in de vermo- gensgroei van de onderneming is in het wetsontwerp geen sprake, meent Rijnvos. Het huidige openbaar-vervoersbeleid is volledig in strijd met het door de PPR aanvaarde milieuprogramma. Mensen die niet over particulier autovervoer beschik ken, zullen door de aangekondigde maat regelen ernstig gedupeerd worden. De maatregelen zijn volgens de kerngroep in tegenspraak met het door de Tweede Kamer aanvaarde beleid: tegengaan van de toeneming van het particulier autover keer, omdat dat zou leiden tot onaan vaardbare ontwikkelingen voor de ruim telijke ordening van ons land en de leef baarheid in de steden De Gaay Fortman noemde het zaterdag onverstandig om te verzwijgen dat er mensen zijn die via een uitkering een dubbel inkomen willen verwerven. „Er gaat uren tijd van arbeidsbemiddelaars zitten m de bemiddeling van personen die niet bemiddeld willen worden” zei hij. Het profiteren met dubbele inkomens wijst de kerngroep sterk at Maar „Het is te betreuren dat dat alleen voor wat betreft werkloze groepen aan de orde wordt gesteld”, aldus de motie. Een 33-jarige Amsterdammer, die op 30 juli de Maxis Superstore in Muiden voor ruim twee ton bestal, is zaterdag door de Zwitserse recherche in een gokhuis in Zürich gearresteerd. Zijn uitlevering zal worden gevraagd, aldus de rijkspolitie in Muiden. De man was kort voorbij met het geld verdween onder valse naam bij Maxis in dienst getreden als hoofd van de telkamer. Op vrijdag 30 juli deponeerde hij al het aanwezige kasgeld in een plastic zak en verdween er mee zonder dat dit terstond werd opgemerkt. Of er van het verduisterde geld nog iets is teruggevon den, is nog niet bekend. In de „Glenn Inn” in Glengormly bij de Noordierse hoofdstad Belfast is zaterdag avond een bom ontploft. Zesentwintig stamgasten werden gewond, vier ernstig. De drie kilo zware bom ontplofte kort voor sluitingstijd. Volgens het Britse leger was zij achter een toog neergelegd en was geen waarschuwing gegeven. Naar schatting 25.000 vrouwen hebben zaterdag in Dublin gedemonstreerd voor vrede in Noord-Ierland, uit solidariteit met vrouwen in Belfast die eerder mas saal protesteerden tegen de zeven jaren van geweld in Noord-Ierland Ook vrou wen in andere steden van de Ierse Repu bliek gingen zaterdag de straat op met hetzelfde doel. J i I Vooruitzichten voor woensdag opgesteld door hei KNMI: 17 16 17 16 18 17 17 15 17 16 11 20 16 17 16 14 17 13 10 15 17 16 14 15 15 18 18 13 16 13 16 18 14 17 15 18 17 20 Waltmans zei desgevraagd dat de PPR vandaag vermoedelijk nog niet met con crete initiatieven zal komen, maar het slechts zal laten bij een aankondiging. „De kerngroep heeft ons wel die ruimte gela ten”, vond hij. In de loop van deze week heeft, hij met zijn collega’s De Vries en Van Mierlo een nader gesprek over de procedure die nu moet worden gevolgd. Hij wil in ieder geval voorkomen dat deze discussie zich vermengt met die over prins Bernhard. Het PPR-kamerlid is niet optimistisch over een snelle afhandeling van het voor stel. De kameragenda is druk, en het voor stel zal ook enige aanvullingen moeten ondergaan met het oog op het rapport van de commissie-Donner. Bovendien acht Waltmans het niet uitgesloten dat op korte termijn vanuit Amerika nog meer materi aal uit rapporten zal opduiken - in dit verband noemt hij met name de activitei ten van de Northropfabrieken -, dat belas tend kan zijn voor Nederlandse parlemen tariërs. en de Vijzelstraat werden op aanwij zing van ooggetuigen uitgekamd. Daarbij ontdekte sde politie in een toiletruimte in het souterrain van het Carltonhotel achtergebleven kleding van een van de daders, die zich daar vermomd hadden, alsmede een vuur wapen. Bovendien lagen in de vlucht wagen, die leeg in de Regulierdwars- straat was achtergebleven, papieren waaruit aanwijzingen konden verkre gen. De recherche verrichtte in de loop van zaterdag op zondag een zevental arrestaties. De confrontaties met oog getuigen onder andere meer bedienden van de juwelierszaak zelf, leverde niets op. De Britse ambassadeur in Israel, Antho ny Elliott, is zaterdag bij het zwemmen in de Middellandse Zee verdronken. Elliott was sinds 1947 bij de buitenlandse dienst en diende in Belgrado, King, Athene, Was hington en Helsinki voordat hij vorig jaar naar Israel kwam Griekenland en Turkije beginnen vol gende week besprekingen ter voorberei ding van volledige onderhandelmgen over de boden van de Egeïsche zee, zo meldt het semi-officiële Griekse persbureau ANA. Het eerste contact is op ministerieel niveau en de echte onderhandelingen beginnen in de tweede helft van septem ber, aldus ANA <j li 31 28 25 20 27 27 28 26 28 22 27 23 30 Het belang van de werknemers bij de VAD bestaat uit de deelnemingsbewijzen en de bijdragen van het VAD-fonds aan de pensioenvoorzieningen. Rijnvos wijst er op dat deelnemingsbewijzen een bezit zijn waarvan de waarde in de loop van de tijd zal gaan dalen. De vraag is of er nog wel wat zal overschieten voor de pensi oenvoorzieningen, gezien de niet geringe kosten van het fonds. De beleidsopvattingen van de Raad MHP stemmen globaal wel overeen met de visie van prof. Rijnvos. „Het beginsel van VAD is op zich een goede zaak, maar het dient dan wel zodanig te worden uitge werkt dat de belangen van de werknemer er daadwerkelijk mee worden gediend. Met die belangen worden in het wetsont- Biologen van het technologisch instituut van Massachusetts hennen hef eerste kunstmatige gen tae biologische eenneid van overerving) tot stand gebracht en m een levende cel geplaatst waar het nor maal functioneert. De proef is gereali seerd onder leiding van de Amerikaanse nobelprijswinnaar dr Har Gobind Khora- na. Geleerden spraken van een vordering die van zeer groot belang is bij de studie van de erfelijkheidsleer Bij ongeregeldheden in de nacht van vrijdag op zaterdag tussen Zuidmoluk- kers en de politie in Breda zijn vijf arres taties verricht. De politie verwacht nog aanzienlijk meer Zuidmolukkers te zullen inrekenen. Een groep Zuidmolukkers begon de politie met stenen, dakpannen, fietsen en stoelen te bekogelen, nadat enkele agenten eerder al waarschuwings schoten hadden gelost, omdat zij zich ern stig in het nauw gebracht voelden door de groep. De aanleiding tot de moeilijkheden was volgens de politie de aanhouding eer der op de avond van een Zuidmolukker die langs het parcours van de wielerronde „Nacht van Breda” met een vuurwapen liep te zwaaien. Als het zou komen tot een parlementai re enquête naar de wapenaankopen van het Nederlandse leger, heeft Waltmans een lijst van 1000 namen klaar die voor een verhoor in aanmerking komen. „En de commissie-Donner heeft in deze zaak maar een stuk of zeventien mensen gehoord”, aldus het PPR-kamerlid. Het zijn drie wat de politie noemt buitenlandse avonturiers, die hun nauwkeurig beraamde overval zagen doorkruist door een toevallig passeren de surveillanceauto van de politie. Deze zette de achtervolging in, toeiPSe twee daders om de hoek van het Koningsplein de Reguliersdwarsstraat inrenden, waar een auto met een derde verdachte klaarstond voor de vlucht. Gistermiddag verklaarde hoofdin specteur Versluis van de recherche dat hij hoogstwaarschijnlijk vijf van de zeven verdachten zou moeten vrijlaten. De twee die hij in arrest wilde houden, waren volgens hem vermoedelijk bij de voorbereiding van de overval betrokken. Na de overval werden in de Reguliersdwarsstraat een aantal juwe len en een horloge ter waarde van f 58.000 die de daders op hun vlucht hadden verloren, teruggevonden. Amsterdam De Bilt Deelen Belde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Zuid Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Brussel Bordeaux Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Kopenhagen Lissabon Locarno Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Split Stockholm Wenen Zurich Casablanca Istanboel Las Palmas New York Tel-Aviv Tunis ROTTERDAM (ANP). BH een brand in een woonhuis in het Zwaanshals, gele gen in het „oude noorden” van Rotter dam, zijn zaterdagmiddag drie mensen om het leven gekomen. Het zijn de 29- jarige Gerdina Verbrugh-Aarnout, haar 8 jaar oude zoontje Henk en de 21-jarige Hendrik Aarnout, een pleegzoon in het gezin-Verbrugh. Het pand, dat volkomen uitbrandde, bestaat uit vier verdiepingen, waarvan de onderste (begane grond) gebruikt werd als pakhuis en overige drie als woonruim te. De vrouw en haar zoontje werden gevonden op de tweede etage, de pleeg zoon op de zolder. Volgens de politie heeft het vuur zo snel om zich heen gegrepen, dat de bewoners niet meer konden vluchten. Vooral de buitenlandse beleggers zullen zich terugtrekken en er zal m de toekomst een druk ontstaan op de winstinhouding. „Het VAD-voorstel in de gepresenteerde vorm is naast het sterk gestegen loon aandeel in de totale mkomensomvang van ons land, de grote groei van de collectieve lasten en de inflatie een bijdrage voor een ontwikkeling in de richting van een geleide economie.’ aldus prof Rijnvos. Al eerder heeft het PPR-Tweede- Kamerlid Waltmans, samen met zijn colle ga’s De Vries (PvdA) en Van Mierlo (D’66) geprobeerd een parlementaire enquête naar wapenaankopen te krijgen. Die poging strandde echter op de vaste com- Duizend jongeren demonstreerden zater dag in Amsterdam tegen de Apartheids politiek van Zuid-Afrika. De demonstra tie was georganiseerd door de Anti- Apartheidsbeweging, in samenwerking met jongerenorganisaties. Door middel van spandoeken werd opgeroepen tot een boycot van Zuid-Afrika, terwijl premier Vorster in spreekkoren als „moordenaar” werd bestempeld. Weer In binnen- én buitenland zo zzo ozo zw zzo ozo zo zw z zo windst. windst. n zo z wzw zzw nw zo wnw zo nno nno zzw z wnw windst. zw nnw windst. w windst z zzo zzo windst. nnw windst nnw zzw w Zowel in de Britse als de Spaanse pers kwamen dit weekeinde verhalen los over de „commissies” van miljoenen dollars, uitbetaald aan politici om de markt rijp te maken voor Lockheed-produkten. Zo zou een Britse minister in 1973 één miljoen dollar hebben geïnd om een contract voor 50 Lockheed Tri-stars rond te krijgen. De beschuldiging werd geuit door de ex- Lockheedagent voor Europa, Ernest Hau ser, in een interview met de Sunday Express. Naar aanleiding van deze publi- katie heeft de Lagerhuis-afgevaardigde voor de Labour-partij Gwilyn Roberts aan premier Callaghan gevraagd een offi cieel onderzoek in te stellen. Het heeft er vrijdagavond even naar uit gezien dat net circus Sarrasani, dat zijn tenten heeft opgeslagen in Rotterdam, geen voorstellingen meer zou kunnen geven bij gebrek aan personeel. Omstreeks elf uur ontstond er een hevige ruzie tussen de 71-jarige directeur en al zijn werknemers. De aanleiding hiertoe was een klacht, dat het eten slecht was. De gemoederen raakten zo verhit, dat de directeur al zijn mensen op staande voet ontsloeg. Na bemiddeling van de politie werd het ontslag ongedaan gemaakt, maar dit gold niet voor twee mannen, die het in de ogen van de directeur te bont hadden gemaakt. Volgens prof. Rijnvos stoelt het VAD- i wetsontwerp op een onrijpe gedachten- f gang, die noodzaakt tot nadere bezinning. Een deel van de vakbeweging, zegt hij, sluit zich de laatste tijd in toenemende mate af van een maatschappijkritische dialoog. Door de polarisatie die daarmee gepaard gaat ontstaat echter niet het gewenste klimaat voor een weloverwogen bezinning op de pro’s en contra’s^, van VAD De kerngroep stelt in een motie dat het „misbruik van sociale voorzieningen of het constateren dat dit zou stijgen ten onrechte een negatief stempel drukt op de mensen die vaak tegen wil en aank werk loos zijn’ De discussies over het misbruik van de sociale voorzienmgen laaiden onlangs weer op door uitlatingen van de PPR-fractievoorzitter Bas de Gaay Fort man, nadat hij een week op het Amers- foortse arbeidsbureau nad gewerkt. In een motie wijst de kerngroep het beleid van minister Westerterp (Verkeer) volstrekt af. Zij dringt er bij hem op aan om nu eens daadwerkelijk ernst te maken met een verbetering van het openbaar vervoer. De bewindsman heeft onlangs onder meer aangekondigd dat onrendabe le lijnen in het streekvervoer opgeheven moeten worden. Verder denkt hij aan bezuinigingen op het personenvervoer van de Nederlandse Spoorwegen en beperkingen op het gemeentelijk open baai vervoer. De afkondiging van een tariefsverhoging van 8,5 percent voor het openbaar vervoer is volgens de kerngroep in flagrante tegenspraak met eerder geda ne toezeggingen om de overheidstarieven in het tweede deel van 1976 te bevriezen. In verschillende grachten van Den Hel der is een vrij massale vissterfte ontdekt. Mogelijke oorzaak is de wolkbreuk van zaterdag, waardoor de riolen zoveel vuil water op de sloten en grachten hebben geloosd, dat. het zuurstofgehalte tot nul is gereduceerd. Er is ook sprake van een ongewenste vermenging van doeleinden: VAD en pen sioenregelingen moeten bij voorkeur gescheiden blijven. De gedachte een deel van de koersstijging van aandelen ten goede te laten komen aan de aandeelhou ders is niet houdbaar. Men moet beden ken dat een aandeel in enkele jaren 30 tot 40 percept in waarde kan wijzigen. Het VAD-voorstel maakt het aandeel als beleggingsobject bovendien onaantrekke lijker. missie voor defensie van de Tweede Kamer. Er bestond te weinig belangstel ling voor. Volgens berichten in de Spaanse pers zou Lockheed in Spanje, Zuid-Afrika en Nigeria kwistig met steekpenningen heb ben gestrooid. De Zuidafrikaanse Lockheed-agent John Nash zou, volgens de Amerikaanse correspondent van het Madrileense blad Ya, de belangrijkste man zijn geweest in een door Lockheed opgezette internationale verkoopoperatie van grote omvang. De correspondent van het Spaanse blad ontleende zijn informa tie aan bronnen bij de Amerikaanse senaatscommissie-Church, die in de VS de handel en wandel van Lockheed heeft doorgelicht. De notulen van de besloten hoorzittingen van de commissie zijn nog niet gepubliceerd. Lockheed zou in Span je 1,1 miljoen, in Nigeria 3,1 miljoen en in Zuid-Afrika 7,8 miljoen dollar aan „com missies” hebben uitbetaald om de ver koop van vooral het Hercules transportvliegtuig te stimuleren. Er ontstond een kort maar hevig vuurgevecht, waarin de drie daders, hun vluchtplan in paniek negerend, het op een lopen zetten in de richting van de Vijzelstraat. Zij wisten te ontkomen. Toegestroomde surveillancewagens gealarmeerd door het hoofdbureau grendelden de hele omgeving af. Al het verkeer werd bijna twee uur stopgezet en diverse gebouwen in de omgeving van De Munt, dë Reguliersdwarsstraat Volgens een motie die de landelijke kerngroep zaterdag met algemene stem men aannam, moet er via een parlemen taire enquête een onderzoek gedaan wor den naar: Pogingen van wapenfabrikanten om direct of indirect parlementariërs om te kopen; en de manier waarop het systeem van het betalen van steekpenningen in concrete gevallen functioneert. Resultaat van dit alles is een maatschappij-opvatting die met een scherpe ongenuanceerde kritiek op het bestaande als alternatief slechts uit hun verband gerukte, tot losse leuzen gemaakte onderwerpen bevat. Op die wij ze blijven flarden over, die in monoloog vorm worden gepresenteerd, waardoor men zich van tevoren afsluit voor een opbouwend tweegesprek over voor en tegen. Alleen het in handen krijgen van MS ©ff c Aldus de conclusie van prof. dr. C. J. Rijnvos, hoogleraar aan de Erasmusuni- versiteit in Rotterdam, in een studie over het wetsontwerp vermogensaanwasde- ling, die hij maakte op verzoek van de Raad van Overleg voor Middelbaar en Hoger Personeel. Hij vindt ook dat het wetsontwerp „deel uitmaakt van een flar denideologie. waarbij aan de elementaire eisen van een verantwoorde maatschap pijkritiek niet is voldaan werp lichtvaardig omgesprongen.’ De Raad MHP vindt dat de werknemers, die hebben bijgedragen tot vergroting van het vermogen in hun onderneming, op her kenbare wijze dienen deel te nemen aan qie vermogensgroei DINSDAG 31 AUGUSTUS Zon- en maanstanden Zon op 5.50 uur onder 19.30 uur Maan op 13.34 uur onder 22.32 uur Waterstanden IJmuiden Hoogwater 7.28 uur en 19.55 uur Laagwater 3.21 uur en 15.35 uur De geruchtmakende publikatie van het rapport-Donner heeft in het buitenland de financiële manipulaties van de Ameri kaanse vliegtuigfabriek Lockheed opnieuw in de belangstelling geplaatst. M C C 4) ■o ‘3 5 -tl £5 SE së ara

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 2