Omstreden Franse aartsbisschop komt binnenkort naar Nederland Vertragingen vliegverkeer in Spanje Sjah betuigt leedwezen na moord op Amerikanen Taiwan kan een atoombom maken KOEWEIT STELT GRONDWET BUITEN WERKING F „Geen samenwerking regering en parlement” TWEE STARLIFTERS NEERGESTORT: 39 DODEN T TESLA AANSLAG IN IRAN POES SMILJAN Veel doden in Mexico DICHTER na hagelstormen Lester Maddox is nu presidentskandidaat 3 M 19 7 6 AUGUSTUS BINNEN- EN BUITENLAND MAANDAG 3 O 3 door Nico Scheepmaker y dat „deze wrede en lage misdaad geen enkele zaak dient en slechts de wreedheid van de daders aan toont”. TEHERAN (AFP). De Iraan se regering heeft de ambassa deur van de Verenigde Staten in Iran, Richard Helms, beloofd al het mogelijke te doen om de „ter roristen” die verantwoordelijk zijn voor de moord op drie Ame rikanen te arresteren en te berechten. Van zijn kant heeft de sjah zijn „oprechte leedwezen” betuigd na de moordaanslag op de medewerkers van de Ameri kaanse maatschappij „Rockwell International”. Richard Helms heeft zijn medeleven uitgespro- len met de families van de drie slachtoffers, eraan toevoegend WASHINGTON (DPA, AFP). Rapporten van Amerikaanse inlichtingendiensten tonen aan dat Taiwan in het geheim kem- brandstof vervaardigt. Dit heeft een Amerikaanse hoge functionaris gisteren in een interview verklaard. Hij voegde eraan toe dat deze „ongewenste” situatie kan leiden tot een produktie van een atoom bom. Wèl beklemtoonde hij dat men nog niet kan concluderen dat Taiwan metterdaad bezig is een atoombom te maken. KOEWEIT (AFP, UPI, Reuter) De heerser van Koeweit heeft gisteren de grondwet buiten wer king gesteld, het ontslag van het kabinet aanvaard en het parle ment wegens „onbekwaamheid” ontbonden. (Van onze verkeersredacteur) SCHIPHOL. Vliegverkeer van en naar Spaanse bestemmin gen heeft in het afgelopen week einde met vertragingen te kam pen gehad. Hoewel zij volgens Martinair en Transavia minder omvangrijk waren dan in de vorige weekeinden, kwamen zowel bij vertrek van Schiphol als bij thuiskomst vertragingen voor die (bij Transavia) opliepen tot zes a zeven uur. i (van onze redactie buitenland) LILLE. Aartsbisschop mgr Marcel Levebvre komt vrijdag naar het Limburgse Stein om een aantal kinderen het vormsel toe te dienen. „Niemand kan hem tegenhouden, omdat hij alleen het katholieke geloof wil verdedigen”, zo luidde het commentaar van een woordvoerder van de 71-jarige nrelaat die door het V «ticaan uit zijn ambt is geschorst en gisteren in Lille een in het Latijn opgedra gen hoogmis heeft opgedragen, hetgeen hem door de paus was verboden. 3 trijfël Mgr. Levebvre i-L Welke naam hoort niet in dit rijtje thuis: Edison. Marconi, Röntgen, Tesla? U denkt Tesla. U hebt gelijk. Vrijwel niemand kent de naam van Tesla, en toch was hij een van de grootste uitvinders van de vorige en deze eeuw. Hij werd geboren op 10 juli 1856 en stierf, 86 jaar oud, in 1943 op een hotelkamer in New York. Arm als een kerkrat. Zijn vader was in Siljan, een dorp in Kroatië, pope van de orthodoxe kerk. Hij had twee zoontjes, Dane en Nikola. Dane was de oudste; een opmer kelijk kereltje van wie zijn vader veel verwachtte. Maar op een kwade dag kreeg hij een trap van een paard en overleed aan de gevolgen. Het verhaal wil dat vader Tesla zich toen tot God heeft gericht met de woorden: „O God, als u me dan toch met alle geweld straffen moest, waarom hebt u dan Nikola niet genomen?” Maar Nikola ontpopte zich ook als een opmerkelijk ventje. Hij had belangstelling voor techniek, en dat had hij, naar het schijnt, van zijn moeder. Hij heeft zelf eens beschreven hoe hij als jongetje van vier jaar de poes aaide, net zo lang tot de vacht begon te knetteren. Zijn vader legde hem uit dat dit elektriciteit was. Als het aaien van een poes al zulke wonderbaar lijke verschijnselen opriep, zo vroeg de kleine Nikola zich af, wie weet is de natuur dan wel niet een reusachtige kat die af en toe door wie dan ook over zijn rug wordt geaaid... Zijn geboortehuis in Smiljan wordt gerestaureerd, maar de animo om in één moeite door ook het kerkje te restaureren waarin zijn vader de diensten leidde, bleek minder groot. De reden daarvan ligt min of meer verscholen in een uitspraak van Tesla, die met grote letters in het museum is aangebracht: „Ik ben even trots op mijn Servische afkomst als op mijn Kroatische vaderland”. Smiljan lag (en ligt) in Kroatië, maar er wonen en woonden veel Serven. De Tesla’s waren ook Serven. In de Tweede Wereldoorlog dreven de met de Duitsers collaborerende Kroaten de Serven het kerkje van Smiljan binnen en vermoordden ze. Een pijnlijke geschiedenis, waarover in het huidige Joe goslavië maar liever zo weinig mogelijk gesproken wordt. De vrees bestond dat deze moordpartij weer zou worden opge rakeld als het kerkje gerestaureerd werd, en de animositeit tussen Serven en Kroa ten is toch al groot genoeg. Geen restaura tie dus. Toen heeft het hoofd van de orthodoxe kerk tegen de staat gezegd: als jullie het niet doen, doen wij het, en dat zou nog veel pijnlijker zijn! Met de nodige tegezin schijnt de regering nu dan toch maar besloten te hebben behalve het geboortehuis van Nikola Tesla ook het ernaast staande kerkje van zijn vader te restaureren... De hoge functionaris, die zijn naam niet vermeld wilde zien, bevestigde hiermee een bericht in de Washington Post dat de autoriteiten in Taipeh in het geheim kern- brandstof aan hun reactoren onttrekken. Volgens de Washington Post heeft de Amerikaanse regering, die de reactoren heeft geleverd, het regime op Taiwan nog niet officieel met de berichten over deze geheime produktie geconfronteerd. Burgemeester Octavio Senties zei dat de nieuwe riolering van de stad die vorig jaar in gebruik werd genomen, haar voor groter onheil had behoed. Verkeerslichten in Mexico-Stad vielen uit en er ontstonden reusachtige opstop pingen. Ook treinen van de ondergrondse kwamen tot stilstand. Er zijn 300 daklozen en een dagblad beraamde de aangerichte schade op 400 miljoen pesos. In de jaren 1972 en 1974 werden vier grote kerncentrales naar Taiwan geëx- Hij werd door de politie voor ondervra ging meegenomen. De drie slachtoffers waren werkzaam aan een electronische afluisterpost die Rockwell International op de luchtmacht- porteerd. De installatie ervan maakt deel uit van een program op grond waarvan de helft van de stroomvoorziening op Tai wan in 1985 door kerncentrales wordt geleverd. Een verzoek om nóg eens twee 'reactoren is al bij de Amerikaanse rege ring ingediend. Mochten de berichten worden bevestigd dan zóu de regering- Ford, vooral in de komende verkiezings campagne, behoorlijk in verlegenheid Worden gebracht. Enerzijds zijn de uiterst conservatieve kringen van de republikein se partij sterk gekant tegen eventueel aan Taiwan op te leggen sancties. Anderzijds zou een passieve houding van de Ameri kaanse regering in deze kwestie de betrek kingen tussen Amerika en China (de vijf de atoommacht) kunnen verslechteren. De Iraanse politie heeft aan de hand van documenten en andere aanwijzingen vastgesteld dat de daders van de aanslag behoren tot de groepering „Islamitische marxisten”, de belangrijkste guerillabe- weging in Iran. De groep, die actieve steun schijnt te krijgen van Libië en van het Volksfront voor de bevrijding van Palesti na (van George Habasj), heeft al eerder dergelijke aanslagen gepleegd: in de afge lopen twee jaar zijn twee Amerikaanse kolonels en vijf Iraanse politiemensen in Teheran om het leven gebracht door leden van deze guerrillabeweging. basis bouwt in opdracht, van de Iraanse luchtmacht kabinet volmacht elke publikatie te ver bieden die „strijdig is met het nationale belang” of die financiële steun van andere landen krijgt. Kroonprins sjeik Jaber El Achmed ver klaarde in de brief waarin hij het ontslag van zijn kabinet indiende dat de reden van die stap is „het gebrek aan samenwer king tussen de uitvoerende en wetgevende organen in Koeweit” (regering en parle ment). Koeweit is een van de grootste oliepro- ducenten, de zesde op de wereldranglijst. Het was vroeger een Brits protectoraat dat vijftien jaar geleden volledig onafhan kelijk werd. Liberation onderstreept de politieke kant van de mis in Rijssel. Het blad wrijft mgr. Lefebvre „fascisme en racisme” aan. Zijn gehoor zat in de beste middeleeuws- fanatieke traditie drie uur met het hoofd in de wolken. L’Aurore stelt de vraag: „Wie bezit de waarheid? Wie dwaalt? De enige zeker heid is dat zij (de traditionele kerk en de kerk in beweging) zich van elkaar af bewegen doordat ze elkaar misverstaan. Beiden zien elkaar als groepen die door blinden naar de afgrond worden geleid”. In diplomatieke kringen vermoedt men dat de heerser van Koeweit waarschijn lijk iets heeft willen doen tegen een groei ende invloed van links. Men herinnert eraan dat de regering van Koeweit vorig jaar een plaatselijke cel van de Arabische communistische organisatie oprolde, een ondermijnende beweging die ook vertak kingen heeft in Libanon en Syrië. De emir zei dat de volksvertegenwoor diging had geprobeerd „het volk af te breken, te verdelen en in verwarring te brengen”. Geen van de doelstellingen van het volk was bereikt en aan zijn behoeften was niet beantwoord, aldus de heerser, die verder verklaarde dat hij de besluiten had uitgevaardigd „opdat wij onze demo cratie niet voor altijd zullen verliezen en opdat een stabielere vrijheid in ons land blijft heersen”. „Ik heb opdracht gegeven de grondwet te wijzigen omdat het onze plicht is de eenheid en de stabiliteit van het land veilig te stellen en het te beschermen tegen uitbuiters en avonturiers”, zei hij. De 60-jarige Maddox werd in het mid den van de jaren zestig bekend, toen hij een houweel gebruikte om zwarten uit zijn restaurant te houden. Zijn politiek omvat onder meer een vrijwillige rassenschei ding in de VS, de verwijdering van minis ter van Buitenlandse Zaken, Henry Kis singer, en een voortgezet blank bewind in Zuid-Afrika en Rhodesië. Volgens de Duitse radio hadden Duitse en Engelse vliegtuigen van en naar Spanje vertragingen opgelopen tot veertien uur. Het museum in Belgrado is niet groot, maar op een bord staat aangegeven wat het desondanks in zijn bezit heeft van en over Tesla: 70.000 brieven die Tesla met 6700 correspondenten wisselde; 12.832 documenten over Tesla’s leven; 31.552 ori ginele documenten met Tesla’s weten schappelijk werk; 5267 technische teke ningen van Tesla; 668 foto’s en nog vele andere documenten. Een gigantische hoe veelheid dus. Maar hij leefde dan ook lang, en bleef tot aan zijn dood aan het werk (hij had ruim 700 patenten op zijn naam staan!) Tot de „andere documen ten’ zal de bundel gedichten van de door hem bewonderde Zmaj gerekend worden, die hij in het Engels vertaalde. Men noem de hem immers niet voor niets „een dich ter in de wetenschap!”. MEXICO-STAD (UPI). In het week einde zijn in het zuidelijke deel van de Mexicaanse hoofdstad twaalf mensen om het leven gekomen bij hagelstormen die de straten hier en daar onder een meter ijs zetten. De slachtoffers verdronken of werden bedolven onder inzakkende krot woningen. De aanslag vond zaterdagochtend vroeg plaats op een zuidelijke uitvalsweg van de Iraanse hoofdstad Teheran. De drie Ame rikanen, William Cottrell, Robert Kron- gard en Donald Smith, waren per auto op weg naar hun werk op een Iraanse lucht machtbasis. Ze werden door een tweede auto klem gereden en de inzittenden daar van leegden hun pistolen en automatische wapens op de Amerikanen. Hun Iraanse chauffeur werd door de daders gespaard. Paus Paulus VI der van de traditionalisten. Die wil ik zelfs niet zijn. Ik ben gewoon een eenvoudig katholiek. Een bisschop die even natuur lijk reageert op de vernietiging van de kerk en zijn geloof. Het is daarom mijn plicht priesters te vormen, echte priesters waaraan de katholieke kerk behoefte heeft, waarin men de kerk herkent”. De bisschop heeft moeite met zijn schorsing, opgelegd door de paus. „Dertig jaar lang werd mijn werk wel gewaar deerd, nu ineens niet meer, terwijl ik niet ben veranderd. Daarom neem ik de schor sing niet”. Applaus onderbrak regelmatig de preek. Lefebvre te excommuniceren zou uiter ste dwaasheid zijn, schreef vandaag de Daily Telegraph in Londen. De afstand als zodanig die er ligt tussen het Latijn en de volkstaal is het. geheim van zijn macht, schreef het Britse ochtendblad. „De kerk- politici in Rome doen alsof zij dit niet begrijpen. Excommunicatie van de aarts bisschop zou een daad van opperste dwaasheid kunnen zijn. Excommunicatie is er niet voor radicale priesters die impli ceren dat er overeenkomst bestaat tussen Jezus en Marx - dat is, tussen god en iemand die heeft gezegd dat geloof in die god de opium van het volk is”, aldus de Daily Telegraph. De Daily Mail op zijn beurt schreef dat aartsbisschop Lefebvres protest méér dan een pleidooi voor de Latijnse mis was. „Het is een volwaardige opstand tegen elk nieuw initiatief dat de kerk de laatste tien jaar ontwikkeld heeft. „Aartsbisschop Lefebvre protesteert tegen de „protestan tisering” van de kerk. Hij wil dat paus Paulus de ramen naar de buitenwereld dichtdoet die paus Joannes had openge gooid”. Ook de Franse kranten besteedden van daag aandacht, aan de „mis-Lefebvre”. Le Figaro onderkent het risico van een scheuring. Niettegenstaande het respect dat het blad schrijft mgr. Lefebvre toe te dragen, vraagt het zich af: „Het komt ons welhaast onmogelijk voor dat wij met hem kunnen bijdragen aan de verzwak king van de kerk”. Koeweit, een land met circa 930.000 inwoners, ligt aan de Perzische Golf. Het grenst verder aan Iran, Saoedi-Arabië en Irak. Emir Sjeik Sabah nam het bestuur in 1965 over na de dood van zijn oudere broer Kroonprins Jabir is sindsdien steeds premier geweest. Hij wijzigde ver scheidene malen zijn regering, de laatste maal in februari 1975. De functionaris gaf in het vraaggesprek te kennen dat de leveringscontracten tus sen Amerika en Taiwan inzake kernreac toren en brandstof niet verbieden dat de brandstof wordt gebruikt voor vreedzame doeleinden. Er is pas sprake van schen ding van de contracten „als duidelijk is bewezen dat Taiwan het kernmateriaal gebruikt voor het vervaardigen van wapens”, zo stelde hij. Naar zijn zeggen hebben het bureau voor de controle van bewapening en ontwapening (ACDA) en het bureau voor onderzoek en ontwikke ling van energie (ERDA) al een half jaar lang documenten over deze zaak ontvan gen. Het probleem is echter nog niet met de autoriteiten in Taipeh besproken. De woordvoerders van de twee genoemde bureaus hebben geweigerd de berichten te ontkennen of te bevestigen. De mis begon gistermorgen om half elf met langdurig applaus van de 6000 gelovi gen in de grote sporthal van Lille. Ondanks enkele bommeldingen wilde de bisschop niet wijken. Hij droeg de mis op in de afgeschafte Tridentijnse rite met Gregoriaanse zang. Tevoren had de bis schop alle verzoeken van de paus naast zich neergelegd. „Ik ben niet de aanvoer- CHICAGO (Reuter, Upi). Ex- gouverneur van de staat Georgia, Lester Maddox is in de nacht van vrijdag op zaterdag aangewezen als presidentskan didaat van de Amerikaanse onafhanke lijke partij (AIP), welke de Amerikanen een ultra-conservatief alternatief biedt voor de republikeinse kandidaat, presi dent Gerald Ford, en de democratische gegadigde, Jimmy Carter. Dit gebeurde op de conventie van de AIP in Chicago. Emir Sabah El Salim El Sabah vaardig de drie besluiten uit, waarvan er één de 14 jaar oude grondwet buiten werking stelt en een commissie in het leven roept om een aantal artikelen te herzien. Een ander besluit stuurt de vijftig leden tellende nationale vergad ring, het parlement, naar huis en hevelt haar bevoegdheden over naar het staatshoofd en de regering. De regering diende tegelijkertijd haar ontslag in, hetgeen door de emir werd aanvaard. Het kabinet stond onder leiding van kroonprins sjeik Jaber El Achmed. De emir heeft hem verzocht een nieuwe regering samen te stellen. In het derde decreet wordt aangedron gen op amendering van de wet voor de pers en andere publikaties. Het geeft het Een woordvoerder van Transavia noemde de situatie „zeer onaangenaam”. Bij beide maatschappijen is evenwel gebleken dat de gewaarschuwde passa giers het over het algemeen nogal laco niek opnemen. Palma is de luchthaven waar zich de meeste vertragingen voor doen. Op de andere verloopt het luchtver keer over het algemeen vrijwel normaal. Maddox, Carters voorganger in Geor gia, won de presidentskandidatuur al in de eerste stemmingsronde. Zijn tegen standers waren ex-congreslid John Rarick en Robert Morris, voorzitter van de universiteit van Plano, bij Dallas. De AIP is in de verkiezingsperiode van 1968 opgericht door George Wallace, gou verneur van Alabama. Wallace kreeg bij die verkiezingen vijf zuidelijke staten ach ter zich. Van Maddox, voorvechter van rassenscheiding, wordt ook verwacht dat hij het goed doet in het zuiden. Daarmee zou hij waardevolle stemmen kunnen wegtrekken van zowel Ford als Carter. Negenendertig mensen zijn zaterdag om het leven gekomen door het verongelukken van twee Amerikaanse militaire transportvlieg tuigen type C-141 Starlifter. Beide toestellen waren opgestegen van de basis Maguire in New Jersey. Achttien inzittenden verloren het leven in een bietenveld in Oost-Engeland (zie foto). Het waren alle inzittenden van een Starlifter die op weg was naar dè Amerikaanse basis Mildenhall in Suffolk De andere machine stortte brandend neer aan de westkust van Groenland, toen zij wilde landen op de basis Söndre Strömfjord. Hier kwamen 21 mensen om. Zes inzittenden overleefden het ongeluk. De inzittenden van dit toestel waren Amerikanen, Denen en Groenlanders. U hebt dus nooit van hem gehoord, maar hij staat toch wel degelijk in „Who did what”, waarin 5000 mannen of vrou wen staan opgenomen die het lot van de wereld hebben helpen bepalen. Hij wordt daarin opgevoerd als een Oostenrijks- Hongaarse elektriciteitsingenieur die in 1884 naar de Verenigde Staten emigreer de, waar hij assistent werd van Edison. Dat klopt. Maar in Joegoslavië ziet men hem toch liever als een Joegoslaaf dan als een Oostenrijk-Hongaar. In Belgrado staat het Nikola Tesla Museum. Voor het museum staat een groot standbeeld van Tesla, en dit jaar wordt het feit dat hij 120 jaar geleden geboren werd grootscheeps gevierd. Er wordt een internationaal sym posium gehouden, er zijn medailles gesla gen met zijn beeltenis, er komt nog een standbeeld, en er wordt aan een film over Tesla gewerkt. Hij is, na Tito, ongetwij feld de beroemdste Joegoslaaf.

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 3