a HAARLOHUWELIJK r Jonge violisten zouden eerst eens intensief opera moeten spelen Werk van jonge componisten op Gaudeamus-week Ruwbouw gereed, schilder en stucadoor kunnen aan de slag 1 Lucas Vis tot leider benoemd ’e'orkest M fc T) Gebruikte studieboeken gooi je niet weg en nieuwe kosten een nap geld» I I JAN HOEBEN: EEN HALVE EEUW MUSICUS IN DINSDAG 3 1 AUGUSTUS 19 7 6 KUNST 11 1Ö De Slegte is een goeie voor studieboeken. Chocoladereep door Johan van Kempen ORKES SC iRMO NDS P (Van onze kunstredactie) HAARLEM De verbouwing van het Haarlemse Concertgebouw vordert thans in een gestaag tempo. Vorige week is met de betimmering van de balkons de ruwbouw gereed gekomen, zodat de opleveringsda- turn van 22 oktober met gerede hoop tegemoet kan worden gezien. Voor die datum moet in de grote zaal de omhoog lopende vloer nog worden aangebracht en moeten ook schilder en stucadoor hun werk doen. Tot die werkzaamheden behoort ook het opnieuw beschilderen van het front van het Cavaillé Coll orgel dat van wijnrood in crèmig wit met goud zal worden veranderd. Daarom nog vóór de vakantie naar de Slegte, die van je koopt wat nog bruikbaar is (niet ouder dan zo’n 3 jaar) en je verkoopt wat je hebben moet (voor zover voorradig), ’t Scheelt aanzienlijk in tijd en geld. HAARLEM. „Als ik m’n leven over zou kunnen doen, zou ik wéér musicus geworden zijn,” zegt de nu bijna zeventigjarige, maar nog steeds zeer vitale violist Jan Hoe ben met een grote zekerheid in zijn stem. „Kamermuziekspeler dan. Vooral het kwartetspel heeft altijd mijn grote liefde gehad. Nog steeds trouwens. Het is voor mij de meest volmaakte vorm van samenspel. Wat de grote componisten Mozart, Haydn, Beethoven en Schubert voor die strij kerscombinatie hebben geschreven is toch immers helemaal fantastisch!” i W Ml - - i I j ws (ADVERTENTIE) nieuw seizoen in stemmig groen len optreden. (ADVERTENTIE) BoekhandelJ. de Slegte B.V.. Grote Houtstraat 100. Haarlem, Tel..- 023 - 31 52 50 Jan Hoeben: komen willen wijden aan de kamer muziek”. 4 Concertgebouw opent attractief „Eigenlijk had ik me vol- een van En de minder prettige herinneringen? „Het meest sombere voorval in mijn loopbaan, dateert uit de bezettingsjaren. Toen had ik de twijfelachtige eer om benaderd te worden door de beruchte en gevreesde Jan de Vos, met het poeslieve verzoek om een tournee met mijn trio door ons land te willen maken. Ik weigerde in commissie en moest onmid dellijk onderduiken”. „Daar staan overigens weer de heerlij ke herinneringen tegenover aan onze trio avonden die wij, zéér in ’ti geheim, gaven ten bate van diegenen. Speciaal kinderen, die het zwaarst onder de el lende van de hongerwinter te lijden In totaal werden 25 werken geselec teerd maar vier daarvan vragen zo’n grote orkestratie dat uitvoering ónmoge lijk was, aldus directeur Walter Maas van de stichting Gaudeamus. Maas is van mening dat het elk jaar weer de nodige moeite kost orkestwer ken uitgevoerd te krijgen. Met name de grote orkesten in het westen van het land zijn niet te interesseren voor deel neming aan de Gaudeamus-muziekweek. „Ze zijn er niet zo happig op muziek van jonge, onbekende componisten uit te voeren. Bovendien ligt hun concertpro gramma vaak al twee jaar van te voren volledig vast, zodat ze zich ook niet vrij kunnen maken", aldus Maas. De concerten worden dit jaar gehou den in Amsterdam, Rotterdam, Utrecht, Hilversum en Breukelen. Werken onder meer mee het Utrechtse Symfonie Or kest, het Gaudeamus kwartet en het Radio kamerkoor en -orkest. Zondaga vond na afloop van het laatste concert zal NOS-voorzitter Erik Jurgens de prij zen uaitreiken aan de winnaars van het Gaudeamus-concours. UTRECHT (ANP). Tijdens de ko mende internationale Gaudeamus mu- ziekweek (van 3 tot 6 september) worden op acht concerten 21 werken uitgevoerd van jonge componisten. De componisten zijn door een internationale jury uitver koren uit een groep van bijna tweehon derd componisten (jonger dan 35) uit de gehele wereld, die meededen aan het Gaudeamus-compositieconcours. Hoewel nog geen definitieve besluiten zijn gevallen over de kleur van het interieur, zal de grote zaal waarschijn lijk in stemmig groen met bruin en blauw worden geschilderd. Aldus hoopt stadsarchitect Wiek Röling, die de ver bouwing onder zijn hoede heeft, het zwembadkarakter van het Concertge bouw te verdrijven door het scheppen van een intieme sfeer. Behalve de zaal krijgt ook de hal een aantrekkelijker aanzien. De vestiaires hebben een betere toegankelijkheid ge kregen en de halvloer komt op gelijk niveau met de zaalvloer. De verbouwing zal ook voor het personeel van het Concertgebouw verbeteringen inhouden. Zo is een nieuwe licht- en geluidseabine tot stand gebracht die in de komende weken van nieuwe apparatuur wordt voorzien. De zwaar verouderde elektfi- sche installatie is reeds vernieuwd. Dat zal straks meer technische mogelijkhe- denbied en, het muzikaal theater een van de functies die het Concertgebouw in de laatste jaren in toenemende mate heeft gekregen staat dan voor minder problemen als voorheen. Kleine muziek gezelschappen krijgen -bovendien een be tere ambiance met een sterk accent op het intieme karakter van hun muziek. De palmboompjes van vroeger zullen hoogstwaarschijnlijk definitief van het podium verdwijnen. Daags nadat het Noordhollands Phil- harmonisch Orkest het Concertgebouw als vaste bespeler heeft ingewijd de officiële opening volgt in een later stadi um wordt het seizoen ingezet met de eerste uitvoering in de folkloreserie. Te gast is op zaterdag 23 oktober het fa meuze Tsjechische gezelschap Broln uit de gelijknamige stad. Het brengt een Rechts: mensen van de technische dienst van het Concert gebouw brengen verlichtingskronen aan in de grote zaal. Op de achtergrond de betimmering die de balkons hebben gekregen en enkele proefvlakken wadrmee de kleurschakering wordt uitge probeerd. Boven: de Portugese pianiste Maria Joao Pires is een van de buitenlandse gasten die binnenkort in het Concertgebouw zul- De Haarlemse violist Jan Hoeben, misschien beter bekend als de auteui van de artikelenserie „Zeven eeuwen Haarlem”, viert morgen 1 september zijn gouden jubileum als vakmusicus. Johannes Adrianus Hoeben, die op 20 november 1906 in Haarlem werd geboren, volgde zijn opleiding bij de vioolpedagoog Jos de Clerck. Hoeben deed eindexamen in de zomer var 1926 tijdens een hittegolf („Een lief meisje overhandigde mij als troost, in een gebaar van medelijden vanwege de tropische omstandigheden waarin ik als examinandus verkeerde, een volmaakt gesmolten chocoladereep”). Johan Wagenaar, Sem Dresden en Antoon Averkamp zaten in de exa mencommissie en verschenen on „Aan die kamermuziek had ik me eigenlijk volkomen willen wijden. Maar ja, daar kon je niet van bestaan. Ik had een gezin en dan moet je je toch in zekere mate veilig stellen. Om die basis te krijgen ben ik onder meer in het orkest gegaan, ook al was ik in eerste instantie niet zo’n echte orkest-man. Het is bovendien ook goed om all-round te zijn in je vak. En het werken op die manier, vooral na m’n benoeming als eerste attajue bij het Opera Orkest in 1946, heeft me een schat aan ervaring opgeleverd. Het spelen onder grote diri genten als Monteux, Krips, Leinsdorff, Leitner, Prêtre, noem maar op heeft me enorm veel geleerd. Het heeft mijnin - zicht in het wezen van de muziek ge- betreft moet ik speciaal de onvergefelij ke kwartetavonden ten huize van mijn eigen leraar Jos. de Clerck noemen. Hijzelf fungeerde dan als primarius en Delachaux en Nolthenius namen respec tievelijk de alt-en cello partijen voor hun rekening” „En dan de avonden bij de Tadema’s, die tenslotte ook altijd een belangrijke rol in het Haarlemse mu- ziekbestel hebben gespeeld. Daar heb ik ook Dr. Spoelder, de bekende classicus, leren kennen. Hij was nu niet direct zo muzikaal, maar het contact met hem heeft toch zeker mijn hobby van het „bezingen” van de schoonheid van de Haarlemse monumenten aangewakkerd”. „Een bijzondere Haarlemse gebeurte nis was voor mij bijvoorbeeld het feest- concert voor de oorlog, ter gelegenheid van het honderdjarig bestaan van de Maatschappij tot bevordering van Toon kunst. Met Henk van Kempen, Roelof Riphagen en mijzelf als solisten hebben wij toen Bach’s Vijfde Brandenburgs Concert uitgevoerd onder orkestdirectie van mijn leraar Jos. de Clerck”. AMSTERDAM (ANP). Het Neder lands Balletorkest, dat vele jaren ge werkt heeft onder leiding van de inuzi- kaal-directeuren van het Nationale Bal let en het Nederlands Danstheater, heeft een eigen artistiek leider en dirigent be noemd. Met ingang van 1 september zal dirigent en componist Lucas Vis in deze functie zijn werk beginnen. De in 1947 geboren Lucas Frans Jur- ren Vis studeerde aan het conservator!- - um in Amsterdam, onder meer directie bij Jaap Spaanderman. Op 20-jarige leeftijd volgde hij een dirigentencursus te Salzburg onder leiding van Bruno Madema en was daarna als diens assi stent werkzaam. Proqrarftma-. Mozart Ouverture Le Nozze di Figaro Mendelssohn Vioolconcert in e kl. t. Schubert Symfonie no 5 entrée ƒ6,00 (a.i.) cjp geldig voorverkoop aan de kassa van het Concertgebouw, Lange Begijnestraat 13 vanaf 2 september van 10-15 uur; telefonisch 32 0994 van 12-15 uur Kaartverkoop op de avond van het concert in de Nieuwe Kerk vanaf 19.45 uur. nieuw programma met muziek op au thentieke instrumenten met zang en dans in de oorspronkelijke, handbewerk- te kostuums. Andere gezelschappen in deze serie zijn het Ensemble National de Cote d’Ivoire uit Ivoorkust, Fiesta Gha na. Balkanska Mladost, Cununa Carpati- lor en uit eigen land het Internationaal Folkloristisch Danstheater. Naast het folklore-aspect wordt veel aandacht aan kamermuziek geschonken. De Portugese Maria Joao Pires opent 20 november een pianoserie waaraan verder wordt deelgenomen door Radu Lupu, de Haarlemmer Alwin Bar eh Stephen Bis hop. Tot de hoogtepunten van het sei zoen moet de kwartetserie worden gere kend met het Quartetto Esterhazy op de eerste avond (1 februari), het Albemi Strijkkwartet, het Amsterdams Strijk kwartet en ter afronding het wereldbe roemde Amadeuskwartet op 6 mei 1977. In verband met het feit dat volgend jaar de 150e sterfdag van Ludwig vaij Beet hoven wordt herdacht, is de uitvoeren den gevraagd hiermee rekening te hou den. De Beethovenherdenking zal voor wat Haarlem betreft, cullmineren in een concert te geven door het Haarlems Beethoven Ensemble met als solist de pianist Willem Brons. Deze avond vormt voor de bezoekers van de Haarlemse Stadsschouwburg onderdeel van ’n abon- hementserie. Het concert. waarvooi- op’ veel belangstelling wordt gerekend, zal twee, wellicht drie keer worden herhaald (21 tot en met 23 februari). Een dergelijk experiment had ook hel vorig seizoen plaats toen het met de pianist Tamas Vasary (dit jaar solist bij het NPO) veel positieve reacties kreeg. De reeks koffieconcerten, afgewisseld met het traditionele theeconcert op 1 januari 1977 door Daniël en Johan Ot ten, wordt uiteraard in het nieuwe sei zoen gecontinueerd. Ze werd het afgelo pen jaar in toenemende mate bezocht, hetgeene en reden was om voor 1976^’77 met een nog aantrekkelijker programma te komen. Daarin figureren onder meer The Group op de eerste zondagmorgen (21 november). Amsterdams Kernensem- ble, Haarlems Bach Ensemble en hei Arkios Ensemble. Tot de bijzondere avonden kan het optreden van jazzmusicus Chris Barber Maandag trouwden in Haarlem Paul Scheelings en Iris Hooijer. Dat ge beurde in aanwezig heid van veel caba- retvrienden van het jonge paar. Paul Scheelings, oor spronkelijk Amster dammer, kreeg in Haarlem vooral bekendheid door zijn grote liefhebberij: de kleinkunst. Zes jaar lang had hij zijn eigen theater „Haarloheim” in de Smedestraat, waar voor hij vorsend door de cabaret wereld trok. Veel gewaardeerde cabaretiers van nu traden al bij Paul op toen ze nog onbe kend waren. Om er enkele te noemen: Jos Brink, Ivo de Wijs en ook Freek en Bram. Ruim een jaar geleden stopte Paul Scheelings zijn theateractiviteiten. Maar door Haarlem wandelend kom je hem regelmatig tegen aan het hoofd van een onderzoe kend groepje mensen. Dan leidt Paul hen rond langs de Haarlemse hofjes, want ook de historie van Haarlem rekent hij tot zijn liefhebberijen. Paul en Iris Scheelings-Hooijer blijven in Haarlem wonen. worden gerekend (15 januari) en gezamenlijk optreden van Louis Dijk en Chris Hinze. Laat in het seizoen komt uit het Tsjeohoslowaakse Bratisla va het gelijknamige poppentheater met een programa dat met „veelbelovend” wordt omschreven. De bekende Franse zanger Julien Clerc die onlangs met This Melody een hit op de Nederlandse top-40 had, komt op zijn tournee door ons land ook naar Haarlem. Hij heeft op 30 oktober een optreden in het Concertgebouw. Een te rugkerende gast is de Vlaamse zanger Miel Cools die volgend jaar maart in het Concertgebouw komt zingen. Tenslotte nog een attractie die al eerder in Haar lem was te zien: Porgy and Bess. Op 6 november komt een groep Amerikanen die vanuit West-Duitsland door Europa toert en onder leiding staat van een Duitse producer voor een uitvoering van Gershwins opera naar h et Concertge bouw. Amateur musici worden er op gewezen dat de Open podiumavonden ook in het nieuwe seizoen weer plaats zullen heb ben. De eerste podiumavond wordt .maandag 1 november gehouden. hadden. Schoenen, textiel, blikjes melk en melkpoeder werden zo door ons bij elkaar gemusiceerd, doordat wij op die manier contact hadden met een paar fabrikanten. Ik genoot toen eigenlijk optimaal van m’n beroep, als ik zo van. alles in een paar uur bij elkaar kon „fiedelen”. „Mijn eerste optreden na de oorlog, als primarius bij een kamerorkest, le verde een maximum aan enthousiasme op. Het was namelijk het eerste concert om de bevrijding van ons land te vieren. Koningin Juliana, toen nog prinses, was er ook bij. En dit optreden onder leiding van Wim Gaffel, op het landgoed Nieuw Engelenburg in Brummen, hoort wel tot de mooiste en meest emotionele herinne ringen”. Jan Hoeben is ook al jong les gaan geven om in zijn levensonderhoud te voorzien. En dat werd al gauw een manier van sociaal functioneren, die hem veel bevrediging schonk. Zoveel, dat hij het na aj die jaren nog steeds en met liefde doet. „De muziekschool van Toonkunst (nu gemeentelijk) heb ik zien veranderen van een intiem instituut van eruditie in een soort massa-aangelegen- heid met groepsles”. „Ja, er is wel veel veranderd in de muziekwereld. Maar dat is natuurlijk op elk gebied. Subtieler is het er doorgaans niet op geworden. Je moet misschien niet vergelijken, want het hele leven is anders. Maar volgens mij is er beslist minder idealisme bij de musici. En dat is logisch, want vroeger was het een daad waar moed voor nodig was, als je in de muziek ging. Het was om de drommel geen makkelijk bestaan. Dat is allemaal veel eenvoudiger gewor den.” Nieuwe Kerk, Nieuwe Kerksplein 32, Haarlem vrijdag 10 september 20.30 uur ZOMERCONCERT dirigent-. ANDRÉ VANDERNOOT solist JAAP VAN ZWEDEN viool wat meer over uw danks de hitte volgens de usance- begrippen van die tijd, deftig in hel zwart gekleed,m et de toen gebruike lijke, hoogmodieuze witte strohoeden. Jan Hoeben debuteerde in 1920 op 14-jarige leeftijd als solist in het Haarlemse Concertgebouw, met onze huidige recensent Piet Zwaanswijk aan de vleugel. Na het eindexamen volgden solo-optredens met onder an dere de Haarlemse Orkest Vereniging het Rotterdams Kamerorkest en ver schillende radio-ensembles, onder meer als vertolker van de solopartij in een eigen vioolconcert. Hoeben was lid en mede-oprichte: van het „Haarlems Trio”, musiceerde verder in diverse andere formaties en gaf veel recitals, waaronder een groot aantal voor de radio, samen met onder andere de pianist Jan Neder- pelt. weldig verruimd. Ik ben er trouwens van overtuigd dat het voor alle jonge violisten goed zou zijn om een paar jaar intensief opera te spelen. Speciaal opera. Bernard Haitink, ook vioolleerling van De Clerck, denkt daar overigens precies zo over”. „Mijn leraar voor harmonie, Martin Larsen, gaf hij al gauw de raad om de partituur van de opera „Carmen” (Bizet) te gaan bestuderen. Hij vond dat nutti ger dan, zoals hij dat noemde, de hele Louis en Thuile-troep (harmonieleer). Ik vind dat je die raad nog steeds aan muziekstudenten zou moeten geven, maar je zou er dan ook nog een parti tuur als van Debussy’s „Peléas” in moe ten betrekken”. Vertelt u eens eigen musiceren. „Behalve strijkkwartet heb ik ook veel trio gespeeld, in de formatie viool, cello, piano. In 1940 heb ik samen met de pianist Jaap Zwaan en de cellist Philip Vlessing, het „Haarlems Trio” op gericht. En later, na de deportatie van Vlessing, waarvan hij niet is terugge keerd, en de dood van Zwaan, werden Fred. Luyken en Onne van de Klashorst mijn nieuwe partners. In die samenstel ling hebben we wel zo’n vijfentwintig jaren voor een uitgebreide kring dona teurs geconcerteerd.” Speelde u alleen klassiek repertoire? „Nou, nee, zeker niet alleen. We brachten ook noviteiten als trio’s van Hendrik Andriessen, Sem Dresden, Jo seph Jongen, Hans Bunge (de vader van Sas Bunge), om er maar eens een paar te noemen”. Gebeurde dat allemaal in Haarlem? „In Haarlem, maar ook door het hele land en voor de radio. Wat Haarlem zelf M A

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 11