Nederland en Angola Consumentenbond wil knopen diplomatieke volgend jaar geen betrekkingen aan verhoging aardgas prijs VOORSPELLING VAN KONSUMENTEN KONTAKT Industriebond eist exportstop aardappelen SPOEDBIJEENKOMST VAN te boven LANDBOUWMINISTERS EEG gjKSB rr Voor een héél klein bedragje kunt u zondag weer een héle grote prijs winnen in Lotto en Toto De klap weer Over gevolgen van droogte I HF SKA iK v Lonen zijn dit jaar ruim 6 pet gestegen Mr Ak 1 -'1 a SR 0" DINSDAG 31 AUGUSTUS 19 76 ECONOMIE BENNEN EN BUITENLAND 15 *9 Onlogisch HEI 14 Gecorrigeerd 'V (Van onze Haagse redactie) Verhoging van btw-tarief zal golf (ADVERTENTIE) (Van onze redactie economie) Europese (ADVERTENTIE ■gj -E 1 4EU. (Van onze redacteur in Brussel, Jan Gerritsen) Voorde belangrijkste exportcontrac- ten ligt de prijs van aardgas momenteel ruim boven 10 cent per kubieke meter. Soepen zijn ondergebracht in het ver laagde tarief, maar allerlei noodzakelijke Van de zijde van de Gasunie wordt aangestuurd op verdere prijsverhogingen van de aardgasexportleveringen. Minister Lubbers (Economische Zaken) heeft dit Op basis van de geldende contractuele verplichtingen zal deze prijs nog in de geantwoord op vragen van de Tweede- Kamerleden Wierenga en mevr. Epema- Brugman. Lardinois zei dat de prijzen voor sui ker, granen, rundvlees en zuivelproduk- ten komende winter stabiel kunnen zijn, omdat aan deze produkten in de Ge meenschap geen tekort zal bestaan. Vol gens Lardinois zal de graanoogst in de EEG (inclusief de mais, die nog van het land moet worden gehaald) dit jaar 90 a 82 miljoen ton bedragen. Vorig jaar, toen de graanoogst slecht was, bedroeg Begin volgend jaar zullen Nederland en Angola onderhandelen over de beste- deze 92 miljoen ton. De suikerproduktie zal 9,5 miljoen ton bedragen. In mei, dus voor de droogte, werd op elf miljoen ton gerekend. Amerikaanse dollar 2,58-2,68 Engelse pond 4,55-4,85 Belgische fr. (100) 6,45-6,75 Duitse mark (100) 103,00-106,00 Ital. lire (10.000) 29,25-33,25 Portugese esc. (100) 6,75-8,50 Canadese dollar 2,61-2,71 Franse fr. (100) 52,25-55,25 Zwitserse fr (100) 105,25-108,25 Zweedse kroon (100) 58,00-61,00 Noorse kroon (100) 46,25-49,25 Deense kroon (100) 41,75-44,75 Oostenr. sch. (100) 14,65-14,95 Spaanse pes. (100) 3,72-4,02 Griekse drachme (100) 6,75-7,90 Finse mark (100) 66,25-69,25 Joegosl. dinar (100)12,50-14,75 Wilgenlaan 68, Zwanenburg-tel. (02907) 3541 STA- 5 m, ;kast, aan chtse boot Tel De landbouwministers zullen zich be raden over het veiligstellen van de voor zieningen van consumenten en produ centen (vooral veehouders) „tegen, sta biele en zo redelijk mogelijke prijzen”, zocht. Menig energiebedrijf maakt nog een aardige winst. De bond vindt voorts, dat er over het algemeen in heel wat tarieven van overheidsbedrijven wel „ruimte” zit, als er goed gezocht wordt. Voor de week- en maandlonen in het particulier bedrijf bedraagt de stijging eveneens 6,04 percent, voor de lonen bij de ovecheid bedraagt de stijging 5,4 percent (van 148 naar 156). AMSTERDAM (ANP). De advies- koersen (aan- en verkoopprijzen) voor buitenlands bankpapier luiden: meer i werkelijkheid duurder is geworden. Het ziet er dus volgens KK wel naar uit dat bij eventuele belastingverhogin gen in ons land in de toekomst de indirecte belastingen het eerst aan bod komen. „Al was het alleen maar om het feit dat een verhoging van de loon- en inkomstenbelasting voor een flink deel wordt afgewenteld in de loon- en prijs- spiraal, terwijl daarvan bij een btw- verhoging geen sprake zal zijn wanneer het btw-effekt buiten het meebereik van de officiële prijsthermometer zal zijn gebracht”. De methode van België, waar men op een gegeven moment artikelen, die erg duur worden (zoals groenten) uit het prijsindexcijfer haalt, waardoor de con sument wel de dupe wordt, zou KK zeker niet willen volgen. Maar ook het hanteren van het zogenaamde gecorri geerde (of schoongemaakte) prijsindex cijfer, waarin dus geen invloeden meer van accijnzen, milieuheffingen, gezond- heidszorgkosten e.d. voorkomen, is niet te verkiezen, want dat cijfer geeft niet precies aan hoeveel het leven in De bond herinnert eraan, dat een aanzienlijk deel van de prijsstijgingen, die de consument dit jaar al heeft moeten slikken, een gevolg is van over- heidsbeslissingen. De overheid moet zich met de prijzen van haar eigen diensten matigen, wil zij een strak prijsbeleid kunnen voeren. Een andere mogelijkheid om de kos tenstijgingen voor de verbruikers te be perken heeft de centrale overheid door een eind te maken aan de neiging van gemeenten en provincies de energiebe drijven te gebruiken als „melkkoe” om aan grotere inkomsten te komen. Verder zouden de kostenstructuren van de ener giebedrijven eens moeten worden onder- Ondanks de droogte zal de zuivelpro- duktie dit jaar even hoog of zelfs een percent hoger zijn dan vorig jaar, deelde Lardinois mee. De vermindering in de produktie als gevolg van de droogte wordt gecompenseerd door de hoge pro duktie in de eerste helft van dit jaar (zes percent hoger-dan in de eerste helft van 197é). De rundvleesvoorraden zullen eind dit jaar flink zijn toegenomen. zo zei Lardinois. De Commissie wil de schorsing van invoerrechten op de im port van groenten en aardappelen van buiten de EEG verlengen. Eerder deze maand werden deze invoerrechten tot oktober opgeschort. Het geld ging voornamelijk naar projec ten in de krottenbuurten van Loeanda: er werden wijkcentra en voikswinkels opgezet. spullen om soep op smaak te brengen (aroma’s, bouillonblokje-: e.d.) niet. Op patat en ijs zit 4 percent als je het in een cafetaria eet, maar als je het mee neemt. is het (althans officieel) met 16 percent belast. Snoep valt onder het 16- percent tarief. maar gebak en koekjes zitten in het verlaagde tarief. In tegen stelling tot onze buurlanden hebben we met een onlogische indeling te maken, concludeert KK. Indien in ons land alle levensmiddelen en dranken in de 4-percentgroep zouden worden ingedeeld, zou de schatkist onge veer 600 miljoen verliezen, zegt Konsu- menten Kontakt. Maar indien zou wor den besloten het normale tarief van toepassing te verklaren op gebak, koek jes. biscuits, koffie, zeep en wasmidde len. zou dat meer dan 1500 miljoen gulden extra opleveren. Dan zou het prijsindexcijfer met meer dan één per cent stijgen. Verlaging van de btw zou trouwens geen luxe zijn in verband met de nog steeds zorgelijke prijsontwikkeling. Ge koppeld aan een zeer strak prijsbeleid zou die verlaging uiteraard tot lagere consumentenprijzen moeten leiden. Bo vendien zou de tariefindeling moeten worden verandeerd: stroom, suiker, tand pasta en kapperstarieven zouden naar het lage tarief moeten. Wellicht ook wasmachines en afwasmachines en mis schien goedkope auto’s. Dit alles met het doel de BTW-lasten wat meer naar draagkracht te verdelen, aldus Konsu- menten Kontakt. Deze maatregel zal volgens Lardinois een gunstig effect hebben op de prijzen. De situatie op de aardappelmarkt zal komende winter niet moeilijker en mis schien zelfs beter zijn dan afgelopen winter, aldus Lardinois. Toen liepen de aardappelprijzen overigens tot record hoogten op. In vele branches zullen de handelaren de btw-stijging doorberekenen. Maar in branches waar de concurrentie groot is, zoals de radio-tv-handel, gebeurt dat mogelijk niet. In tal van sectoren is echter geen sprake van echte concurren tie, zodat KK vreest dat veel artikelen per 1 oktober sterker in prijs zullen stijgen dan cp grond van de btw.verho- ging is te verwachten. Eerdere ervarin gen leren dat er naar boven wordt afgerond. DEN HAAG De week- en maand lonen van volwassen werknemers zijn dit jaar tot en met juli met iets meer dan zes percent gestegen ten opzichte van december 1975. Het door het CBS samengestelde indexcijfer van de rege lingslonen bedraagt voor de maand juli 158 tegen 149 voor december j.I., een stijging van 6,04 percent. loop van dit jaar verder stijgen tot rond -11,5 cent. Tijdens de heronderhandelingen over de exportprijs van het aardgas zal los van deze verhoging een. verder optrek ken van de exportprijzen worden nage streefd naar een niveau dat verband houdt met de bijbehorende marktwaar de, aldus minister Lubbers. De beide kamerleden meenden dat het verschil tussen de gemiddelde aardgas- prijs, die de Gasunie aan binnenlandse afnemers berekent (nu ca 14 cent per kubieke meter en de (lagere) exportprijs vanaf 1973 steeds groter wordt). Zij vroegen zich af of het door hen veron derstelde verlies- op de gasexport wel licht is goedgemaakt door winst op de binnenlandse verkoop. In zijn antwoord stelt minister Lub bers dat vergeleken met 1973 het gesig naleerde verschil inderdaad groter is ge worden. maar dat dit slechts om een lijdelijke situatie gaat. Volgens hem is het onjuist te spreken van een verlies op de export die goedgemaakt zou zijn door winst op de binnenlandse afzet. DEN HAAG. Nederland en de volksrepubliek Angola hebben diploma tieke betrekkingen op ambassadeursni veau aangeknoopt. Dit besluit is gisteren gelijktijdig in Den Haag en de Angolese hoofdstad Loeanda bekendgemaakt. Ne derland had, op 18 februari dit jaar in een telegram van minister Van der Stoel aan zijn Angolese collega van buiten landse zaken Dos Santos, de volksrepu bliek Angola als staat erkend. ding van Nederlandse ontwikkelingsgel den. Minister Pronk is niet van plan Angola als concentratieland voor de Ne derlandse ontwikkelingshulp aan te merken. Nederland beschouwt voor zijn hulp de drie voormalige Portugese kolo niën als een gebied: voor Angola, Mo- is op de begroting 1976 van ontwikke- is op de begroting 1976 van ontwikke lingssamenwerking 25 miljoen gulden uitgetrokken. Daarvan is tot nog toe 2,65 miljoen gulden in Angola uitgegeven. DEN HAAG. De regering kan zelf wel wat doen om de prijsstijging tegen te gaan, namelijk het volgend jaar de binnenlandse aardgasprijs niet verhogen. Op die manier zou er een aanzienlijke remming komen op mogelijke stijgingen van. niet alleen de gastarieven, maar ook de elektriciteitstarieven, aldus de bond in een beschouwing. BRUSSEL. De landbouwministers van de negen EEG-landen zullen waar schijnlijk volgende week in Brussel de balans, opmaken van de gevolgen van de droogte voor de landbouw en voedsel- v irz'er ag in de EEG. De spoedbijeen- komst vindt plaats op verzoek van de En ope_s - i missie. In ons land is de verhoud’ing directe- indirecte belastingen ongeveer 57-43. Ook België, Engeland, Denemarken en Luxemburg halen het grootste deel via indirecte belastingen binnen, in tegen stelling tot Ierland, Italië en vooral Frankrijk. West-Duitsland haalt als eni ge de half-half-situatie en daarnaar moeten de anderen zich richten. Wat de concurrentiefactor betekent, exporteurs in landen waar de indirecte belastingen verhoudingsgewijs zwaarder Wegen, zit ten in een gunstiger positie. UTRECHT De Industriebond NVV eist een exportstop voor aardappels naar landen buiten de EEG. Voor de uitvoer naar EEG-landen wil de bond drastische beperkingen, zo staat in WIK, het week blad van de industriebond. De vertegen woordiger van de grootste NVV-bond zal deze eisen stellen op de eerstkomende vergadering (7 september) van de com missie marktregelingen van het Pro- duktschap voor Aardappelen. Volgens ramingen van de Indus- triexond NVV zal de Nederlandse aar dappeloogst dit jaar tussen de 1,8 en 1,9 miljoen ton bedragen. De binnenlandse consumptie is ongeveer 1 miljoen ton, zodat bijna dezelfde hoeveelheid over blijft om te exporteren, aldus WIK. Het zal voor de exporteurs geen enkel pro bleem opleveren, deze voorraad snel en tegen zeer gunstige prijzen op de buiten landse markt af te zetten, zo voegt de krant er aan toe. De bond wil echter eerst in Nederland orde op zaken stellen, voordat aan de niet te bevredigen vraag naar aardappe len in het buitenland wordt voldaan. „We zullen moeten voorkomen dat om aan de enorme vraag te beantwoor den de Nederlandse export zulke vor men aanneemt, dat we straks op de binnenlandse markt met enorme tekor ten en met geweldige prijzen zullen zitten”, aldus WIK. Enkele produkten die duur worden, zijn: kleding, schoenen, duurzame con sumptiegoederen, elektriciteit, huishou- dielijke artikelen, maar ook suiker (drie tot vier cent), tandpasta, ijs, frisdranken. Wet de indeling van de produkten in eén van de drie btw-tariefgroepen (met vier of 16 percent) betreft, die lijkt in de praktijk met behulp van enkele dob belsteentjes tot stand te zijn gekomen”, merkt KK op. De merkwaardigste ver- sdhillen zijn hierbij aan te treffen. Enkele voorbeelden: bij levensmidde len, die meest onder het 4-percenttarief vallen, zijn suiker, snoep, frisdrank, al coholhoudende dranken, ijs, slasaus en mayonaise uitgezonderd, die doen 16 percent btw. Kleding, vloerbedekking, meubels en nieuwe schoenen worden met 16 percent belast, schoenreparaties met 4 percent. Was- en schoonmaakmid delen zijn met 4 percent belast, maar toiletzeep met 16 percent. Het hoge tarief geldt ook voor toilet papier, maandverband, shampoo, scheer mesjes, tandpasta; terwijl suikerwerken en chocolade als broodbeleg onder het 4- percenttarief vallen. Gas en water „doen” 4 percent, maar elektriciteit (dat den zekei minder noodzakelijk is?) 16 percent. Noodzakelijke dingen ais pan nen, bestek, e.d. wonden met 16 percent belast, benzine ook met 16 percent, maar motorolie met 4 percent. Chips en ande re aardappelprodukten doen 16 percent, maar andere „borrelhapjes” op basis van granen en allerlei soorten noten vallen onder de 4 percent. De Europese Landbouwcommissie heeft vorige week van de Amerikaanse landbouwminister Butz de verzekering gekregen dat de EEG volop uit de VS kan importeren (vooral mais en sojabo nen voor de veevoederproduktie). Lardinois verwacht dat de uitgaven van het Europese landbouwfonds dit jaar binnen de begrote grenzen zullen blij ven. De enorme ravage na het treinonge luk in Compiègne (zie foto boven) in aanmerking genomen mag het een wonder heten, dat de gevolgen niet ernstiger geweest zijn. Twee personen werden ernstig gewond, en verblijven nog in ziekenhuizen. De overigen kwamen gisteren in de loop van de avond in NedarT :d aan met ecu extra trein. De laatste toeristen stap- i ten uit op het C Station, waar sommige f; m'.". hun tranen niet l:.. 'foto onder). van prijsstijgingen veroorzaken is nog geen beslissing genomen het daadwerkelijk inrichten van Elke zondag Haal meteen een formulier bij uw club of winkelier. DEN HAAG Konsumenten Kontakt voorspelt in haar blad Koop kracht dat de btw-verhoging van 1 oktober een golf van prijsverhogingen zal veroorzaken. Bijna de helft van het gehele goederen- en dienstenpak ket, dat de consument heeft, valt onder het hoge tarief, dat van 16 op 18 percent komt. Het prijspeil zal met 0,8 percent stijgen door de verhoging. KK blijft van mening dat de regering tot uitstel moet besluiten, maar dan tot een datum na 1 januari 1977. Weliswaar treft een btw-verhoging ie dereen, zegt KK, althans absoluut, maar verhoudingsgewijs hebben de lagere in komensgroepen er het meeste last Van. Dat er toch btw-verhoging moet komen, heeft internationale concurrentleoverwe- gingen en EEG-afspraken ais achter grond. In EEG-kader wordt gestreefd naar een 50.50-verhouding tussen ont vangsten uit directe en uit indirecte belastingen. Er over een ambassade in Loeanda. Bij het mi nisterie van Buitenlandse Zaken acht men het mogelijk dat een diplomaat van een Nederlandse ambassade in een van Angola’s buurlanden wordt aangesteld als tijdelijk zaakgelastigde in de Angole se hoofdst-ad. In dat geval is de Neder landse ambassadeur in da't buurland te vens geaccrediteerd ambassadeur in An gola. Naar verwacht zal Angola zijn diplomatieke honneurs in Den Haag voorlopig laten waarnemen door de am bassade van een bevriende buurstaat. Al met al is een btw-verhoging op korte termijn niet noodzakelijk, naar de mening van deze consumentenorganisa tie. Wat de begrotingspositie voor dit jaar betreft, maakt zij weinig uit. Men dient ook niet te vergeten dat minister Duisenberg (Financiën) meer aan de BTW heeft verdiend dankzij hogere prij zen van koffie, groenten, aardappelen. En als er toch frhoogd moet worden, dan liever niet op 1 januari, maar later. Want op 1 januari zullen de prijzen ook zonder btw-verhoging ai flink stijgen. Landbouwcommissaris ir. Lardinois riernmaat- i vrn het stelsel v i r o 'larlrt zou den kunnen leiden. De open en Vrije markt vooalle produkten mag op geen enkele wijze beschadigd worden, aldus Lardinois. V S SiS 2;- Afo&g z ’'•«FT*

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 15