BAYERN KANSLOOS TEGEN ANDERLECHT: 4-1 treffers en missers Glansrol van duo Rensenbrink-Haan MEER PUBLIEK tototips IN KANDIDATENMATCHES Suurbier in training bij Haarlem SPORWM® Ambitieus plan badmintonbond Vertraging in amateurvoetbal Vijf PSV’ers bij laatste zestien d I i DINSDAG 3 1 AUGUSTUS 19 7 6 SPORT 17 16 l.V. Afzeggers Top-toernooi V’ 742 Driekamp 1 - Bijdragen: Mare Serné, Leen van der Lugt. Rob Rensenbrink: twee doelpunten in schitterend gespeelde wedstrijd. (Van onze sportredactie) SpartaEindhoven S 3 1 KNSB-voorzltter Wille: Haarlem—FC VVV 1 AZ’67FC Twente 1 De GraafschapFC Utrecht 1 NECTelstar 1 1 2 1 3 MW—Fortuna SC 1 HeerenveenHelmond Sport 1 op Kiel, de 0 De na PLEUN STRIK JAN PREENEN Viktor Kortsnoi speelt eventueel als statenloze FC Den HaagAjax PSV—NAC Viktor Kortsnoi al eerder benaderd door KNSB. hting. dure origi- ailleur linger. (Van onze sportredactie) HAARLEM. De nationale badmin- tontop heeft de eerste centrale training achter der ug. Tijdens de bijeenkomst in de sporthal van IJsselstein toonde de nieuwe bondscoach Steen Sorensen kei hard aan, dat hij niet zachtzinnig is. De Deen liet de uitgekozen speelsters en spelers bij wijze van lest drie keer vijf kilometer hardlopen. Slechts een enke ling haalde de eindstreep. Wat de opkomst van de supporters betreft, is het betaald voetbal vorige week goed gestart. Er kwamen wel geteld 4500 toeschouwers meer. De juiste cjjfers: 115.000 bezoekers op de eerste wedstrijddag van 1975, tegen nu 119.500. iy en 120 idom 5643. ncafé onze st dit onta- jet u: adres >1715 langs :ot en No 0 de en 023- )IEN- laas). ames voor imes- Geen koop, en 17 estigd bouw skerk- Dage- terdag jr ge ren. PSV had het vorig seizoen na 3 wedstrijden reeds 13 goals gescoord. Nu 5. lanb. lekl. 2000 en chrif- 023- inale anre- 023- rond Daar 300 KNSB ichaak- en en De kans dat Suurbier ook een con tract zal tekenen bij Haarlem is vol gens voorzitter Hut uitgesloten: „Daar is niet over t daarvoor ligt de prijs te hoog”. Suur- Ilie Nastase (Roemenië) versloeg in het 60.600 dollar tennis toernooi van South Orange de Amerikaan Tanner: 6-4, 6-2. HAARLEM. Wim Suurbier heeft gisteren Haarlem-oefenmeester Barry Hughes benaderd met het verzoek met Haarlem te mogen trainen, zo lang hij nog geen accoord heeft be reikt met Ajax. Suurbier zou van middag- voor ’t eerst met Haarlem trainen. Onder de aanduiding „TREFFERS EN MISSERS” starten wij vandaag een voetbalrubriek die in het voetbalseizoen wekelijks op onze sportpagina ver schijnt. Van „TREFFERS EN MISSERS’’ is het de bedoeling dat we er rand verschijnselen in signaleren, wiet alleen met betrekking tot het nationale voet bal, maar ook over de grenzen. Als vast onderdeel vindt men in „TREF FERS EN MISSERS” de Toto-tips, die verzorgd worden door de bekende oud- voetballer Leen van der Lugt (Stormvogels, NAC, HVC, Telstar, UEFA, Jong Oranje, militair elftal en thans oud-internationals), die met deze en andere bij dragen medewerker is van onze sportredactie bij het verzorgen van deze nieuwe rubriek. De hele procedure moet uiteindelijk de uitdaagster van wereldkampioene Ga- prindashvili (onlangs nog actief in de meestergreep van het IBM-toernooi) op leveren. In Roosendaal krijgt het Neder landse tweetal Alexandra van der Mije en Corrie Vreeken het onder meer op te nemen tegen zeven internationale da- mesmeesters. Naast dit interzonale toer nooi heeft Nederland ook het wereld kampioenschap voor de jeugd, dat van 21 december tot 5 januari wordt afge werkt, toegewezen gekregen. De opkomst op de eerste competi- tiedag lag opvallend hoger dan het gemiddelde over het seizoen ’75-’76 dat 1.775 toeschouwers bedroeg. Er kwamen bij de wedstrijden van 22 augustus gemiddeld 13.200 beziekers Wat de laatste drie jaar ploegen als Atletico Madrid, Leeds United en reden telijk Saint Etienne in Glasgow niet konden, dat lukte Anderlecht maandaga vond in heit totaal uitverkochte Astrid- stadion van Brussel wel. De Belgische Europa Cup-II-winnaar (Westham Uni ted werd in Brussel eind vorig seizoen in Brussel verslagen) verkeert de laatste weken trouwens toch in een geweldige vorm. tijdens het zonetoernooi in Biel op gelij ke hoogte zijn geëindigd, zullen zich nog bij dit quintet voegen. Philip Grippaldi is de tiende sporter, die bij de Olympische Spelen van Montreal gedis kwalificeerd werd: de gewichtheffer half- zwaargewicht gebruikte doping. De beslissing wie de nog openstaande plaatsen zullen innemen, zal moeten vallen tijdens een twaalf partijen om vattende driekamp, die op 20 september in Milaan begint. Overigens mag nu al worden aangenomen dat Fischer ook dit jaar van een rentree zal afzien. Kortsnoi zal daarentegen zeker tot het deelne mersveld behoren. Niet namens Neder land of de KNSB, ook al heeft hij zich inmiddels als lid van deze bond aange meld. De kans bestaat dat Kortsnoi als statenloze aan de kandidatenmatches zal deelnemen, als Rusland alsnog zou be sluiten om hem het Russische staatsbur gerschap te ontnemen. gesproken. Trouwens, Roda JCGo Ahead Eagles bier, die vorige week vijf dagen bij Manchester United heeft gebivak keerd, is inmiddels zijn plaats in het AMSTERDAM Het besluit van Viktor Kortsnoi om de Sovjet-Unie te ruilen voor Nederland, heeft onder meer de KNSB in de kaart gespeeld. Tijdens een persbijeenkomst, maandagmiddag in Amsterdam, merkte schaakbondvoorzit- ter Wille op dat de grootmeester tijdens het IBM-toernooi is gevraagd de Neder landse top te gaan begeleiden. Dat ver zoek kon toen niet worden ingewilligd, omdat de Russische bond eenvoudig geen toestemming gaf. Omdat Kortsnoi na het schaaktoernooi te kennen gaf in Nederland te willen blijven en asiel aanvroeg, heeft de schaakbond alsnog de grootmeesterlijke begeleiding van het te am gekregen dat in oktober-november zal deelnemen aan de schaakolympiade in het Israëlische Haifa. Bob Rensenbrink zette al in de 20e minuut het feest voor de Belgen in. Uit een van ver genomen vrije trap van Vandendaele scoorde Rensenbrink met het hoofd via de binnenkant van de paal onhoudbaar voor Maier het eerste Belgi sche doelpunt, nog geen vijf minuten later gevolgd door een tweede Brusselse treffer. Rensenbrink liet een niet al te overtuigende voorzet neer in het straf schopgebied van Bayern, waar Maier vreselijk blunderde en de bal uit zijn handen liet glippen. Vanderelst scoorde daarop een van de gemakkelijkste doel punten uit zijn nog korte loopbaan. Pleun Strik scoorde tot op heden 2 goals voor zijn nieuwe club Eind hoven. In 20 wedstrijden voor PSV seizoen 1975-1976, scoorde hij.niet. Roda JC had het vorig seizoen 3 wedstrijden 1 punt. Nu heeft men na 3 wedstrijden reeds 5 punten be reikt. Zo’n vergelijking kan wel eens een scheef beeld geven omdat de plan ning van de wedstrijden daar grote invloed op heeft en het uiteraard van groot belang is of de topclubs thuis spelen, maar wat dat betreft geeft de start van dit jaar toch wel een be trouwbaar beeld. Evenals vorig jaar namelijk, stond bijvoorbeeld Utrecht- Feyenoord op het programma van de eerste dag en net als toen speelden Sparta en Den Haag een thuiswed strijd. Wat vergelijkingsmateriaal: Utrecht-Feyenoord trok.in 1975 22.000 mensen, dit keer 16.500. Bij de eerste wedstrijd van FC Den Haag waren vorig jaar 11.000 toeschouwers, dit keer 9.000 en bij Sparta was de score 16.000 (toen), 20.000 (nu). Dat alles impliceert niet dat da alleen oog heeft voor de top. De si bond houdt de aanwas van nieuwe jonge leden nauwlettend in de gaten streeft onder meer naar het facultatief stellen van schaken als leervak op school en naar een opleiding tot schaak- onderwijzer. Bovendien werd maandag middag een nieuw leerboek gepresen teerd. Nadat de 10- en 15-jarigen al eerder hun „Jeugdschaak” hebben gekre gen, is er nu voor de 5- tot 9-jarigen de mogelijkheid om via een sprookjesboek spelenderwijs kennis te maken met het schaken. De taal is uiterst simpel gehou den, waarbij het aantal verschillende woorden tekst onder de duizend is ge bleven. De Duitsers werden na de hervatting volledig ontluisterd. Eerst - in de 59e minuut - draaide Rensenbrink op een schitterende manier van drie Duitse ver dedigers weg, om daarna de doorgesprin te Arie Haan van een voorzet te bedie nen, waaruit het mooiste doelpunt van de wedstrijd tot stand kwam. DEN HAAG (ANP). Een groot aan tal amateurs zal het komende weekeinde nog niet voetballen .omdat de velden te droog zijn. Dit geldt in de volgende afdelingen: Noord-Holland, Drente, Friesland, Groningen. Limburg, Twente, Noord-Brabant Nijmegen, Zeeland en Zwolle. Ook voor de KNVB district zuid II zal niet gespeeld worden behalve door de hoofdklassers. De betreffende velden zijn tot half september afgekeurd. moeiljjk zonder zijn Nederlandse sterspelers kunnen. In de tweede wedstrijd om de Super cup tegen het Westduitse Bayern München behaalde de Brusselse forma tie maandagavond een klinkende 4-1 overwinning, en alle vier de Belgische treffers waren het werk van de uitblin kende Nederlanders Haan en Rensen brink. Rob Rensenbrink scoorde zelfs tweemaal, liet Vanderelst uit een gouden pass een derde doelpunt aantekenen, ter wijl Arie Haan - uit een dieptepass van opnieuw „mister Anderlecht” - een vier de goal achter de totaal uit positie gespeelde Sepp Maier kon deponeren. FC Den Haag stond het vorig seizoen op 4 punten na 7 wedstrijden. Nu is dit totaal reeds na 3 wedstrij den bereikt. Na het winnen van het Amsterdam 701-toernooi en een vrij pittig voetbale- venement van nog geen week geleden in Marokko, werd nu de confrontatie met de Westduitsers tegemoet getreden. Goe- ihals had er tevoren duidelijk de nadruk op gelegd, niet in de laatste tijd zo vaak gehanteerde Bayern-val te lopen: traag en geduldig - al is het tot de laatste minuut - wachten op een opening in de verdediging van de tegenstander. Zoals Haarlem zondagmiddag weigerde een gretig antwoord te geven op de Ajax- tectiek, zo ook hielden de spelers van Anderlecht zich maandagavond be kwaam aan hun opdracht. Jan Timman, Genna Sosonko, Jan- Hein Donner en Hans Ree (het kwartet dat al zeker is van uitzending) en Rob Hartoch, Ger Ligterink en Giel Kuijpers (van welke laatste drie spelers er een zal moeten afvallen) zullen van 27 sep tember tot 8 oktober in Apeldoorn in een trainingskamp gaan, dat zal worden geleid door Kortsnoi. Hans Bohm en Kick Langeweg hebben voor de Olympi ade afgezegd. Alleen Kuijpers heeft zich verzet tegen een trainingskamp en zal om die reden vermoedelijk afvallen. Kortsnoj zal de Nederlandse ploeg overigens niet naar Israël vergezellen, althans niet namens de KNSB. In Haifa ontbreken in ieder geval alle Oostblo klanden, die om politieke redenen voor de eer hebben bedankt en vermoedelijk zullen inschrijven voor de tegen-alympi- ade in Libië, waar ook de Arabische landen hun opwachting zullen maken. Tot nu toe hebben zich van de 94 leden die de FIDE telt, slechts 40 landen voor Haifa aangemeld. Drie a vier in schrijvingen worden nog verwacht. On zeker is nog of ook het congres van de FIDE, dat voor de laatste week van de Olympiade staat geprogrammeerd, door de landen achter het Ijzeren Gordijn zal worden geboycot. Tijdens dit congres zal worden geloot voor de kandidatenmat ches en zullen de plaatsen bekend wor den gemaakt. Voor deze kandidatenmatches, waar van de uiteindelijke winnaar wereld kampioen Karpov mag uitdagen, hebben Meeking, Larsen, Hort, Kortsnoi en Fi scher zich al geplaatst. Twee van de drie spelers (Petrosjan, Tal en Portisch) die De nieuw opgezette centrale training voor junioren en senioren is een uit vloeisel van het vijfjarenplan dat deze week in Haarlem openbaar wordt ge maakt. Met de verschijning van dit plan lossen het NBB-hoofdbestuur en Soren sen de belofte in die ze in januari bij de presentatie van de nieuwe bondsco ach hebben gedaan. Het werkstuk is zeer uitgebreid en gedetailleerd. Voor alle -topevenementen die de komende vijf jaar aan de orde komen, is een trainingsplan opgesteld. Sorensen heeft tevens de verwachte eind resultaten vermeld. Als de prognoses bewaa.rheid worden, bevinden de Neder landse badmintonners zich over vijf jaar op alle niveau? bij de Europese top. Nu is dat nog maar voor een enkeling weggelegd(Jok e van Beusekom). De nog altijd doorzettende groei van het ledenaantal stelt de badmintonbond in staat om het vijfjarenplan uit te voeren. De NBB telt nu bijna 40.000 leden. Steen Sorensen gaat zich niet uitslui tend met de top bezighouden. Hij heeft tevens een grote jeugdgroep samenge steld, die voor de Europese jeugdkampi oenschappen op Malta wordt „klaarge stoomd”. Daarnaast komen er regio- en districtstrainingen, verspreid over het hele land. Tenslotte komen er diverse nieuwe trainerscursussen, die voor een belangrijk deel door de 30-jarige Deen worden samengesteld. De groep van zestien wordt ge vormd door: Jan van Beveren, Rneé van de Kerkhof, Willy van de Kerk hof, Will^, van der Kuylen, Adri van Antonio Maspes, zevenvoudig wereldkam pioen wielrennen (sprint) werd door een hartaanval getroffen toen hij in Milaan de Italiaanse baanploeg trainde voor de strijd om het wereldkampioenschap. Kraay (allen PSV), Jan Ruiter, Rob Rensenbrink, Arie Haan (allen An derlecht), Wim Jansen, Theo de Jong, Wim Rijsbergen (allen Feyenoord), Ruud Geels, Ruud Krol (beiden Ajax), Kees Kist (AZ’67), Jan Peters (NEC) en Wim Meutstege (Sparta). Van de selectie van 22 spelers die Zwartkruis drie dagen geleden sa menstelde zijn derhalve afgevallen' Jan Boskamp (RWD Molenbeek), Piet Schrijvers, Wim Suurbier, René Not- ten (allen Ajax), Frans Thijssen (FC Twente en Martin Vreijsen (Feye noord). De wedstrijden van toto nr. 36 vormen de afsluiting van een serie van 5 wedstrijden in 14 dagen. Door de snelle opeenvolging der speeldagen zijn er onder de voorgaande wedstrij den verschillende verrassingen geval len, die ook nu niet uitgesloten zijn. Moeilijk voorspelbare wedstrijden zijn o.a. FC Den Haag-Ajax, A.Z.’67- FC Twente, Excelsior - SC Cambuur en FC Dordrecht-Veendam. Een „vaste” wedstrijd is PSV-NAC. In Eindhoven won NAC voor het laatst in het seizoen 1962-1963. Ook Haarlem heeft tegen FC VW de grootste winstkansen. Deze aan het eind van het vorig seizoen gepromo veerde clubs, hebben zich snel aan hun nieuwe milieu aangepast, maar Haarlem maakt de meeste indruk. In de eerste divisie won Haarlem beide wedstrijden van zijn opponent uit Venlo. De Graafschap en FC Utrecht hebben elkaar in Doetinchem tot op dit moment slechts 3 keer ontmoet, waarbij de thuisspelende ploeg mei 3-0, 2-1 en 4-1 telkens als winnaar tevoorschijn kwam. NEC en Telstar speelden acht keet in de Goffert, een serie die NEC zes overwinningen en twee gelijke spelen opleverde. Roda JC moet in staat worden geacht Go Ahead Eagles de baas te blijven, alhoewel de vorige resultaten, 1-2, 2-1, 1-1, gelijke kansen veronder stelt. Heerenveen is op eigen veld moei lijk te kloppen en ook Helmond Sport zal daar niet veel aan kunnen veranderen. Limburgse derby’s maken de trou we toto-speler steeds tot wanhoop, en ook MVV-Fortuna SC zal daarop geen uitzondering maken. De routine van MVV kan de doorslag geven. FC Amsterdam heeft sinds het sei zoen 1966-1967 slechts 1 punt aan Feyenoord overgehouden op eigen terrein, en het ziet er niet naar uit dat dit aantal uitgebreid zal worden. Alhoewel FC Twente bij A.Z.’67 zijn beste wedstrijden speelt, (sinds 1968- 1969 behaalde FC Twente daar 11 punten en bleef A.Z.’67 met 3 punten achter), moeten de Alkmaarders nu in staat worden gesteld daar verande ring in aan te brengen. Onze prognoses: „Als we een kandidatenmatch in Nederland kunnen houden, zullen we dat niet laten. Defini tieve toezeggingen van geldschieters zijn er echter nog niet”. Voorlopig moet Nederland zich tevreden stellen met een interzonaal damestoernooi, dat van 26 november tot 16 december in Roosen daal plaatsheeft, tegelijkertijd met een zonetoernooi in het Russische Tiflis. De drie best geplaatste dames uit elk toer nooi zullen in 1977 kunnen deelnemen aan de kandidatenmatches voor dames, tezamen met de nummers een en twee uit de vorige kandidatenwedstrijden, Alexandria en Levitina, beiden uit de Sovjet-Unie. In theorie is het niet uitgesloten dat Kortsnoi een van de etappes op weg naar een mogelijk nieuw treffen tegen Karpov in Nederland zal afleggen. De KNSB overweegt namelijk om tijdens het congres in Haifa voor te stellen een van de kandidatenmatches voor zijn re kening te nemen. ZEIST (ANP). Vijf PSV-ers ma ken deel uit van de groep van zestien spelers van bondscoach-ad interim Jan Zwartkruis voor de wedstrijd tegen Ijsland. FC AmsterdamFeyenoord ExcelsiorSC Cambuur Nederlands elftal kwijtgeraakt. Over- FC Dordrecht-Veendam igens heeft de Amsterdammer zich er wel over verbaasd dat hij in eerste instantie gekozen was: „Ik train wel hard, maar i kspeel geen wedstrijd en dat is natuurlijk wel een belangrijk aspect”. Dat vond bondscoach Jan Zwartkruis ook: „Ik had er op gere kend dat Suurbier er afgelopen zon dag tegen Haarlem bij zou zijn. Nu dat niet het geval was kon ik weinig anders dan vaststellen dat hij moei lijk mee te nemen is omdat hij teveel wedstrijdritme mist”. (Van onze sportredactie) BRUSSEL. Raymond Goethals, de voormalige oefenmeester van het Belgische nationale elftal; mag dan een hartgrondige hekel hebben aan alles wat Nederlands is (en dat baseert hij op zijn minder prettige ervaringen de laatste paar jaar met Oranje), als de huidige trainer van RSC Anderlecht zal hij de komende tijd maar Eredivisie-voetbalwedstrijd FC VVV-AZ’67 is woensdag een kwartier vervroegd. De aanvang is nu gesteld op 17.45 uur. Bij de Canadese kampioenschappen atle tiek behaalde Greg Joy winnaar van zilver bij de Olympische Spelen de overwinning in het hoogspringen: hij bracht het tot 2.26 meter. Vedergewichtbokser Gomar overleed in Mexico aan de gevolgen van een gevecht dat hij twee dagen te voren in Apaculpo had geleverd. Filbed Bayi, wereldrecordhouder op de 1500 meter leed een nederlaag op de mijl. De Tanzaniaanse atleet deed er 3.57.48 min. over. De Brit Moorcroft zegevierde in de tijd van 3.57.06 min. Nederlandse kampioen op de 5 en 1Ö km Gerard Terbroke won de 5000 m. De eerste wedstrijd om het Europese kampioenschap zeilen in de Vaurien-klasse, in Monaco, is een overwinning geworden voor de Spaanse combinatie Campos-Santana. De derde en vijfde plaats werden door Neder landse combinaties ingenomen. De afgebroken partij uit de vijfe ronde van het internationale schaaktoernooi in Reykjavik tussen Timman en Antosjin is in remise geëindigd. De IJslander Olaffsson leidt met vier punten. Timman deelt de tweede plaats met Johansson. FC Groningen mag het pas begonnen voetbalseizoen rekenen op een subsidie van de Groninger gemeenteraad van minimaal 231.600, in het seizoen 1977-’78 op minimaal 200.000 en het daarop volgende seizoen op 175.000 gulden. John Bertrand leidt de strijd om het wereldkampioenschap zeilen in de Laser-klas- se, dat bij Kiel, op de Schilksee wordt gehouden. De finale van het Amerikaanse proftennis- kampioenschap van Chestnut Hill gaat tussen de Zweedse Wimbledonkampioen, Björn Borg en -de Amerikaan Harold Solomon. .Bomber” Gerd Miiller scoorde kort daarna tegen en Bayern zou na die treffer aan nog een doelpunt genoeg hebben om de Supercup alsnog - zij het eens te meer onverdiend - naar zich toe te halen, maar de Duitse ploeg kon nauwelijks de gewenste veerkracht op brengen. Sterker nog: het was Ander lecht dat acht minuten voor tijd de Duitsers de definitieve genadeklap toe bracht. Ditmaal was het Arie Haan, die Rensenbrink met een dieptepass de mo gelijkheid gaf om te scoren: 4-1. Er werden het vorig seizoen 91 goals gemaakt tijdens de eerste 3 competitie dag en. Deze keer bleef men op 75 goals steken.

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 17