KAMER EENSGEZIND ACHTER REGERINGSBELEID I Koffie wordt Rellen na Caraibisch feest in Londen 20 Tegenstelling aan begin van Namibië-debat Voor ton aan horloges gestolen lIlvanURK „dubbeltjes” duurder «,e kortingjl nijman haarlem Na de storm dellen Het woord is aan WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR UMUIDEN DANSSCHOOL JOHN STOL Gematigde Aantal pagina’s vandaag: ft PASSERDOZEN SHOWROOM Kunsthandel Jos de Graaff 8.900.- L- Piano’s _voor Vleugels Orgels voor temperaturen wmmffHff/r/ffmffm/mmmwi Juwelier in Barteljorisstraat 2 15 LAATSTE WEEK VAN INSCHRIJVING! Inschrijvingen dagelijks van 7-9 uur Julianakade 20, IJmuiden Tel 14733 en 18990 t is er gezelliger! AGENDA pa?;na 6 Van der MEM de BIE DINSDAG 31 AUGUSTUS 1976 66e jaargang nummer 254 17, 14, 3.425. 3.540. 3.565. 3.620. 8.450. 4.095. 3.250. Teleffoonbeantwoorders Relatiegeschenken W 9 13 18 19 16 perspex lichtbakken neon lichtreklames Kunst Radio en tv Beurs Sport Luidsprekers N',CU'NC mo Klubs voor beginners, gevorderden, Medaltest (alleen nog heren). Speciale klubs voor verloofde- gehuwde paren Kinderklubs (alleen nog jongens van 9-14 jaar) TCHAIKA (nt^’ 6.950.- 5.095 randverwachting F houtmarkt 21 tel: 023-319309 G. B. Shaw: bij vooruitbetaling - f 13,— p. mnd., f 37,40 p. kwartaal (p.post f 49,—), p. jaar f 146,90 (p.post f189,—Losse nummers 65 et.- Hoofdredactie: Jos L. Lodewijks, E. Koning Uitgave Damiate Pers B.V. Directie: Mr. H. C. van der Mije, H. P. Stuurman Abonnement Regering gaat status leden van Koninklijk Huis herzien MDVERTJWTrFAn (Van een onzer redacteuren) j j ar. ter- Gedempte Oude Gracht 97 -103 -105 tel. 32 46 50 duidelijk is gegaan Wand- en vloertegels (ook aan de wand gezet) Mozaïek Een gewonde politieman wordt door col lega’s geholpen tijdens de gevechten in Notting Hill. NEW YORK (DPA, AFP) Aan het begin van het debat in de Veiligheidsraad over Namibië tekent zich een duidelijke botsing af tussen het aandringen door Afri kaanse landen op zeer scherpe maatregelen jegens Zuid-Afrika en een voorzichtiger koers van de westelijke landen. Europa’s grootste import- en exportspecialist in vleugels en piano's. Gratis thuisbezorging. 5jaar garantie. Stemmen en onderhoud door geheel Nederland. Kinderen begrijpen God tot op het moment waarop hun verstand begint te werken. (ADVERTENTIE) KOOP vanaf 495,- HUUR vanaf 20,- p.m. hATEBO-AMSTELVEEN. Tel. 020-456456 (ADVERTENTIES) Gierstraat 47-53 - Telefoon 31 28 01 Showrooms: Breestraat 30 en 24 h I voor 11 eigen ontwerpstudio voor: De Tweede Kamer, die zich beperkte tot een sobere en vrij korte gedachten wisseling, vertoonde een zeldzame eens gezindheid in haar steun voor de rege ring. Algemeen uitte men de wens dat de grondwettelijke monarchie en met na me de positie van Koningin Juliana door Plavuizen KI. Houtstraat 1 - Haarlem - t.o. Anegang - tel. 323994 HAARLEM. De prijs van een pak koffie gaat naar alle waarschijnlijkheid binnen afzienbare tijd weer omhoog. Ge noemd is een prijs van 50 cent per pak van een half pond, maar de Nederlandse Vereniging van Koffiebranders te Am sterdam achtte deze schatting wel aan de hoge kant. Twintig cent per pak zou er echter wel kunnen inzitten. Gespro ken wordt ook over „enkele dubbeltjes”. muider Courant Voor de Kamerdebatten bestond zeer grote belangstelling. Hier de drukte op het Binnenhof voor een plaatsje op de publieke tribune. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De regering gaat op korte termijn de vraag bezien welke leden van het koninklijk huis, buiten de koningin, onder de ministeriële verantwoordelijkheid vallen. Ook zal er een wettelijke regeling komen wie tot het koninklijk huis behoren. Een strafvervolging tegen prins Bernhard wegens de Lockheed-zaak blijft de regering van de hand wijzen. specteur-generaal. Den Uyl: „Het ant woord moet goeddeels ontkennend lui den. Dat waren activiteiten op eigen initiatief, waarvoor slechts achteraf de ministeriële verantwoordelijkheid geldt”. De premier wilde niet ingaan op de vraag van de PSP’er van der Lek of Koningin Juliana persoonlijk, door met aftreden te dreigen, een mogelijke straf vervolging tegen prins Bernhard heeft tegengehouden. De koningin kan wat dat betreft geen mening hebben, want alleen de ministers zijn voor haar handelen aanspreekbaar, zo zei hij. Op het ver weer van Van der Lek dat dat juist de „onmenselijkheid” van de monarchie be wijst, antwoordde Den Uyl dat het inte gendeel bedoeld is om de grondslagen van ons grondwettelijk systeem zuiver te houden. Het staatshoofd is een waar borg voor de continuïteit en is om die reden onschendbaar, dat geldt zowel voor een monarchie als een republiek, zo voegde Den Uyl Van der Lek toe. (Zie verder pag 2) De inbrekers kwamen binnen door het glas te verwijderen van een etalage naast de ingang van de winkel aan de Schoutenstraat. De horloges werden uit alle vier de vitrines en van een stand aard op de toonbank gehaald. 2.495. 1.995 3245. 2.695 3455.- 2.945 3.925. 3.125 Weerrapporten Binnen- en buitenland 2, 3, 4, Plaatselijk Nieuws 5, 6, 7, HAARLEM. Bij een inbraak in een juwelierszaak aan de Barteljorisstraat zijn in de nacht van zondag' op maandag alle 278 aanwezige horloges gestolen. Volgers de eigenaar bedraagt de totale waarde van de horloges 100.000 gulden. LONDEN (Reuter). Een „stéelband- feestje” in Londen dat ontaarde in „agentje-pesten”. heeft gisteravond ruim 400 mensen verwondingen doen oplopen. Tijdens de rellen tussen de politie en jongelui, overwegend zwarten, werden etalage- en autoruiten kapotgegooid en twee politiewagens in brand gestoken. De politie maakte de aanhouding van 68 personen bekend. De rellen duurden vijf uur en hadden plaats in Notting Hill in West-Londen, waar een grote West- indische kolonie is gevestigd. Rechtstreeks van importeur: Estonia, Steinway, Irmbach, Tchaika, Bechner, Cherny, Rich-Weber. Aanleiding tot de rellen was het op treden van agenten tegen een zakkenrol ler. Andere jongelui probeerden de aan houding van de man te verhinderen en er ontstond een handgemeen. In Notting Hill speelden zich in 1958 de eerste en ergste rassenrellen van Engeland af. Tijdens de rellen zette de politie de omliggende straten en wegen af, om te voorkomen dat de Westindiërs hulp van buiten zouden krijgen. Premier James Callaghan werd van het verloop op de hoogte gehouden. Het Caraïbische feest van drie dagen werd vanochtend vroeg weer hervat, terwijl artsen in omliggende ziekenhui zen de gewonden behandelden. Onder hen zijn agenten met steekwonden. Rotterdam sinds 1898 Westersingel 42, tel.(010)363500 Dagelijks geopend van 9-17.30 uur. Vrijdag koopavond van 19-21 uur. De stijging houdt verband met het hoge niveau, waarop de wereldmarkt prijs zich thans beweegt en deze wordt „zeer vast” genoemd. Het grondstoffen aandeel in prijs bedraagt momenteel 70 percent en deze wordt door koffiemarkt- kringen nog als te weinig betiteld. De oogstverwachtingen, waarop nu al kijk bestaat, zijn als gevolg van de vorst van vorig jaar al tamelijk slecht. De Brazili aanse oogst, die aan de markt komt, wordt fors minder genoemd. Dit zal gevoelig aankomen in de toekomstige consumentenprijs. Op voorraden, die door de koffielanden zijn aangelegd, zal aanzienlijk moeten worden ingeteerd. Door het geringere aanbod van Brazi liaanse koffie zal de vraag naaf koffie- soorten uit andere landen toenemen. Dit zal op die andere soorten ook een prijs verhogend effect hebben. De koffiebranders zijn verplicht even tuele prijsverhogingen een maand van tevoren aan te melden bij het ministerie van Economische Zaken. Dit is tot op dit moment nog niet gebeurd. Vandaag loopt het ultimatum van de Veiligheidsraad af volgens hetwelk Pre toria zijn „illegale aanwezigheid” in de vroegere Duitse kolonie Zuidwest-Afrika moet beëindigen en vrije verkiezingen onder toezicht van de Verenigde Naties moet houden. De Afrikaanse landen in de VN er kennen niet het Zuidafrikaanse compro- mis-voorstel van een constitutionele conferentie in Windhoek, de hoofdstad van Namibië, waarin 31 december 1978 werd voorgesteld als datum voor de onafhankelijkheid van het aan minera len rijke Namibië. (De conferentie in Windhoek werd niet bijgewoond door de belangrijkste bevrijdingsbeweging van Namibië, de SWAPO, die door de VN- meerderheid wordt erkend als de echte vertegenwoordiging van de bewoners van het gebied). De Afrikaanse landen willen aandrin gen op de hardst mogelijke boycotmaat- régelen jegens Zuid-Afrika waaron der een verplicht wapenembargo en het afbreken van de diplomatieke betrekkin gen. Daartegen hebben de westelijke landen zich in het verleden verzet. de onthullingen over prins Bernhard niet zouden lijden. Premier Den Uyl verdedigde van zijn kant het openbaar maken van het rapport-Donner door te wijzen op het verband tussen handha ving van de rechtsorde en bescherming van de monarchie. De bewering dat de commissie-Donner in het leven is geroe pen om de zaak in de doofpot te stop pen, is dan ook volstrekt onjuist geble ken, zo zei hij. De commissie-Donner heeft op voor beeldige wijze haar werk verricht, zo vervolgde Den Uyl, al is zij niet onfeil baar. Waar mogelijk heeft zij bijgedra gen om het systeem achter de wapen- aankopen en de beïnvloeding die ermee gepaard gaat, open te leggen. „Het rap port heeft niets toegedekt en de conclu sies van de regering al evenmin”, aldus Den Uyl. Wat betreft de positie van niet-on- schendbare leden van het Koninklijk huis verwees Den Uyl naar de studie uit 1964 van Drees en Oud, die concludeer den dat er slechts voor zover het staats belang in het geding is van een beperkte verantwoordelijkheid sprake is. Daar naast is er een zekere mate van vrijheid in de privé-sfeer, een vrijheid waarvan men slechts achteraf kan zeggen dat hij misschien te groot is geweest. In het geval van prins Bernhard moet men de opdrachten onderscheiden die de prins van opeenvolgende regeringen heeft gehad en zijn werk als inspecteur- generaal, dat valt onder de verantwoor delijkheid van de minster van defensie. De vraag rijst of zijn gedragingen, zoals blijkt uit hët rapport van de commissie- Donner, vallen onder zijn werk als in- I Cherny (nieuw) CHERNY(meuw) Lindberg* Zimmermann* Rich.WEBER(nw) 4.495.- 3.175 4.400.- 3.190 5.000.- 4.725.- 4.050. Dit zijn de uitkomsten van het debat over het rapport Donner, dat gisteren in de Tweede kamer is gehouden. De con clusies die de regering aan het rapport verbindt, dat prins Bernhard al zijn openbare functies moet opgeven maar niet aan een strafrechtelijk onderzoek zal worden onderworpen, werden door vrijwel de gehele Kamer gedeeld. Een motie van de PSP om wel een vervol ging te gelasten, kreeg van niemand steun. De Tweede Kamer heeft geen aanlei ding gezien de houding en Verklaringen van de regering naar aanleiding van het Donner-rapport ernstig te critiseren. In tegendeel, de grote meerderheid der volksvertegenwoordigers heeft met niet teveel omhaal van woorden gemaakt dat het allemaal zoals zij zich hadden gewenst. Premier Den Uyl is zo verstandig geweest in twee zaken de eventuele' oppositie tegen zijn beleid vóór te zijn. In de eerste plaats heeft hij zich min of - meer voorstander van een parlementaire enquête inzake het wapenaankoopbeleid betoond, in de tweede plaats heeft hij aangekondigd dat de basis van de mi nisteriële verantwoordelijkheid voor het doen en laten van leden van het ko ninklijk huis meet worden herzien, waaruit kan worden verstaan dat in de toekomst de gelegenheid voor leden van h et koninklijk huis om volkomen op eigen houtje ongelukken te maken, klei ner zal worden. Uit de Kamerdebatten is gebleken dat niemand grop uit is om op „prinsen- jacht” te gaan. Dat de PSP haar beginsel inzake de staatsvorm (voorkeur voor de republiek) nog eens duidelijk heeft ge- etaleerd vormt voor niemand een verras sing, en dat de meerderheid van de Kamer niets wil weten van een eventu eel nieuw element in het regeringsbeleid dat in die richting zou koersen zal ook wel niemand hebben betwijfeld. De Kamer heeft, samen met het kabi net, de ophefmakende affaire-Lockheed ondergaan als een storm met een zuive rende werking, die echter niets heeft vernield. Dat er voor de toekomst een heilzame werking zal uitgaan van datge ne wat pu ervaren is, mag worden verondersteld. Het prestige van de vor stin is zo mogelijk nog versterkt, maar er is gerechtvaardigde twijfel gerezen aan de aanvaardbaarheid van de situatie dat het koningschap een dekmantel kan zijn voor anderen om tegen de landsbe langen en ook tegen de belangen van het staatshoofd activiteiten te ont plooien die buiten de controle van de ministers liggen. Misschien ook kan een gevolg van deze ervaringen zijn, dat men eindelijk - eens beseft hoe in deze tijden het directe verband tussen koninklijk huis en I krijgsmacht niet meer nodig, nuttig of verstandig is. In de gecompliceerde ver houdingen van defensiegemeenschappen op internationaal niveau en de verwik- I keldheid van wapenfabricage met poli tieke en economische belangen moet een regering zich niet gehinderd weten in de controle op alles wat met de nationale defensie te maken heeft. Vandaar dat na een eventuele enquête op het gebied van I de wapenaankopen een steviger en di recter toezicht voortdurend mogelijk I moet zijn, waarbij een zekere onschend baarheid van belangrijke personages in hoge militaire functies niet langer kan worden getolereerd. Yamaha* Sauter (nieuw) Geyer* Rosier* BECHNER (nieuw) 4.895.- Steinway &Sons*1L495.- IRMBACH 5475.- Aug.Förster* 4.465.- Tchaika* 11.900.- C. Yamaha* 10.950.- 9.200.- Petrof* 9.445.- BECHNER (nw) 11.900.- 9.995.- ESTONIA 25.400.-18.900.- Steinway Sons* 15.900.- Keus uit meer dan 50 vleugels Wurlitzer (nieuw) 8.975.- 5.975.- Hammond522(nw)13,350.-10.750.- Hammondl24(nw)15.950;-12.750.- in staat van nieuw Vannacht opklaringen en mini mumtemperaturen van 15 graden aan de kust tot 10 graden in het binnenland en hier en daar mist. Morgen van het noordwesten uit toenemende bewolking gevolgd door regen. Maximumtemperatu ren rond 19 graden. Matige tot krachtige zuidwestelijke wind. Morgen opklaringen en een kleine buienkans. Vrij krachtige westen- tot noordwestenwind. Iets koeler, 19 a 20 graden. Zee water 18 graden. Vooruitzichten: donderdag storingsfront met re- genkans. Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden- Postgiro 273107, Postbus 18. IJmuiden Tel. redactie: 15389, na kantoortijd 10709 Tel. adm. en adv. Tel. 15437 en 16450 Klachten bezorging: 18.30-19 uur en op zaterdagen van 17.30-18 uur: Tel. 10519 voor Santpoort: 32 43 41. f Maar liefst 2700,- kost de nieuwe lichtgewicht-fiets van Austro-Daimler, die onlangs in produktie werd genomen. De Ul- tima-Superleight heeft een frame van Reynolds 53. buizen die on danks het lage gewicht, zeer sterk zijn. Het Engelse model Jane laat zien hoe licht de nieu we Ultima-Superleight racefiets is. En dat zij er ook mag zijn. A .1 i?

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 1