VN-commissie beschuldigt Oeganda en Argentinië Explosie in Amerikaanse kerncentrale opnieuw versterken Syrië zou troepen in Libanon Rhodesië en Namibië zouden bovenaan agenda staan kil Resoluties wijken af van Tien mannen besmet Twee Nederlanders in Thailand gearresteerd Spoedbijeenkomst Arabische ministers uitgesteld Chinese kunstmaan Uitgesteld UITBARSTING SOUFRIÈRE TESLA (vervolg) Brits blad: Kosigin kreeg beroerte traditie Gezondheidsdienst behoeftigen in VS wordt bedrogen NIAGARAWATERVAL ¥1 BINNEN- EN BUITENLAND J k rt Grotere druk tal «pr.W’ ■HU 7 i Mozambique Namibië-debat ;n irg i de ma nen ntie iten srd, line ien- nde As en ikt gen ie St. r. C. sling woe- i. De oren Aden j een *rom naar pend sloeg loest acht, aed. HBMM „Vaste klanten” door Nico Scheepmaker 19 7 6 - WASHINGTON-JOHANNESBURG. Zuid-Afrika’s minister president, John Balthasar Vorster, en Amerika’s minister van Bui tenlandse zaken dr. Henry Kissinger, zullen elkaar dit weekeinde voor de tweede keer binnen twee maanden ontmoeten. Dit werd gisteren in Pretoria bekendgemaakt. De besprekingen zullen van 4 tot 6 september gehouden worden en in Zurich of in de nabijheid van deze stad in Zwitserland plaatsvinden. Er bestaat een grote kans dat Kissinger daarna opnieuw naar Afrika zal reizen om verschillende staatshoofden over zijn gesprekken in te lichten. DINSDAG 31 AUGUSTUS F® W’ 3 Weer gesprek Kissinger-Vorster Kissinger en Vorster tijdens hun ontmoeting in West-Duitsland. Een uit 1971 daterende foto van de nucleaire fabriek bij Richland. (Van onze redacteur in Washington) -5' „Hij was een veer op de hoed van het gehele menselijk ras”, zei La Guardia ook nog op instigatie van Adamic, die vervol gens dr. A/ N. Behrendt citeerde: ren de vel zan ien ijd- Er zijn ook speculaties dat Kissinger eventueel Rhodesië en Zuid-Afrika zal bezoeken. De heer Sonny Leon, leider van de Labourparty der kleurlingen in Zuid- Afrika, zei gisteravond dat op het ogen blik gesprekken gevoerd worden met de Amerikaanse ambassade in Pretoria om te bereiken dat ook zwarte en kleurlin genleiders aan de gesprekken met dr. Kissinger deelnemen. Zowel de heer Leon alsook de Zoeloeleider Gatsha Buthelezi zijn optimistisch dat verschil lende leiders uit Zuid-Afrika Kissinger ofwel in dit land zelf ofwel in een ander Afrikaans land zullen ontmoeten. Kissingers reis is wat de Amerikaanse binnenlandse politiek betreft een hache lijke onderneming. Krijgt hij zijn vredes plan aangenomen, dan staat president Ford het verwijt van conservatieve zijde te wachten dat hij de blanke belangen aan het zwarte deel van de bevolking heeft „uitgeleverd”. Komt Kissinger niet met resultaten thuis, dan is dit wellicht aanlei ding voor Fords democratische tegenstan der om hem aan te vallen. De VS immers hebben zich vele jaren weinig aam Afrika gelegen laten liggen. Naar democratische opvatting zijn Kissingers pogingen te laat gekomen om volledig geloofwaardig te zijn. De Verenigde Staten leggen de laatste weken een enorme diplomatieke activiteit in zuidelijk Afrika aan de dag. Waarne mend minister voor Afrikaanse Zaken, William Schaufele, en onderminister voor Economische Zaken, William Rogers, voerden de laatste dagen gesprekken met verschillende Afrikaanse staatshoofden. De Syrische strijdkrachten die zich reeds in de Bekaa-vallei bevonden, wor den geraamd op ongeveer 15.000 man, die de beschikking hebben over 300 tanks en pantservoertuigen, zware en lichte artille rie, raket- en luchtdoelgeschut. Zware artilleriegevechten ten zuidoos ten van Beiroet tussen Syrische eenheden enerzijds en linkse en Palestijnse troepen anderzijds hadden reeds de speculaties versterkt, dat Syrië spoedig een belangrij- Zowel in Windhoek ais in Pretoria wordt in politieke kringen verwacht dat Zuid-Afrika nieuwe concessies zal doen, bijvoorbeeld door het accepteren van de bevrijdingsbeweging SWAPO als onder handelingspartner. In Windhoek gaan zelfs geruchten dat één van de uitkomsten van het gesprek Kissinger-Vorster zal zijn dat in Genève onder auspiciën van de Verenigde Naties een constitutionele con ferentie zal worden belegd, waaraan alle partijen in het geschil zullen deelnemen. Volgens welingelichte bronnen in Preto ria zou in de loop van het vandaag begon nen Namibië-debat in de Veiligheidsraad een Zuidafrikaanse nota worden overhan digd met de toezegging dat nationale ver kiezingen in Namibië zullen worden gehouden onder controle van internatio nale waarnemers. De bevrijdingsbeweging SWAPO, die zegt de bevolking van Namibië te verte genwoordigen een claim die door de VN is gehonoreerd eist de volledige terug trekking van Zuidafrikaanse troepen uit Zuidwest-Afrika, voordat verkiezingen plaatsvinden. Die verkiezingen, aldus SWAPO-woordvoerders, moeten plaats vinden onder auspiciën van de VN en volgens het één-man-één-stem-systeem worden gehouden. ke militaire stap zou zetten om een oplos sing voor de Libanese crisis af te dwingen De drie weken die leiden tot een wisse ling van het presidentschap op 23 septem ber worden van beslissend belang geacht. Door het ontbreken van werkelijke hoop op vrede gaan er geruchten dat Syrië zou proberen zijn invloed nog verder uit te breiden. Hetland zou al 60 percent van het Libanese grondgebied onder controle hebben De spoedbijeenkomst van de Arabische ministers van buitenlandse zaken, die voor woensdag in Cairo was vastgesteld, is verschoven naar zaterdag Dit heeft een woordvoerder van de Arabische Liga in De tegen Oegande gerichte resolutie werd mede door de Nederlandse verte genwoordiger, dr. Theo van Boven, inge diend. Na afloop van de stemming (14 voor, drie onthoudingen) verklaarde Van Boven verheugd te zijn dat er eindelijk een resolutie tegen een ander land dan de „traditionele” was aangenomen. Onder „traditionele landen” verstaat hij Zuid- Afrika, Chili en Israel. Men hoopte dat voor zaterdag een nieu we regering in Koeweit zal zijn gevormd, aldus de kringen. Juist Koeweit heeft opgeroepen tot een Arabische topconfe rentie over de Libanese kwestie. Tot het uitstel van de ministersconfe rentie is volgens de woordvoerder beslo ten „op verzoek van enkele Arabische landen” Hij ging daar niet verder op in. Van Boven verklaarde na de stemming publiekelijk dat hij dergelijke praktijken in deze commissie, waar iedereen in zijn persoonlijke hoedanigheid en niet als regeringsvertegenwoordiger zit, beneden peil acht. de Egyptische hoofdstad bekendgemaakt. De ministersbijeenkomst moet een plaats en een datum vaststellen voor een Arabi sche topconferentie over.de Libanese bur geroorlog Maar in andere kringen van de Arabische Liga werd vernomen dat het uitstel voor namelijk moet worden gezocht in de bin nenlandse cirsis in Koeweit en het vertrek van de regering van Koeweit, afgelopen zondag. Senator Moss en zijn vrienden genoten een volmaakte gezondheid toen ze rond honderd ziekenhuizen in New York, New Jersey, Michigan en Californië bezochten. Bij iedere gelegenheid gaven ze op, kou te hebben gevat. De artsen vonden echter bij de kerngezonde mannen een reeks ziek ten. van bronchitis tot ernstige ontstekin gen van de urinewegen De artsen doen volgens de senator onnodige onderzoeken en brengen de kos ten aan Medicaid in rekening Een van de drie .patiënten” leverde voor een urineon- derzoek vloeibare zeep in en kreeg te horen dat er geen afwijkingen waren gevonden Een ander, die uitstekend kan zien, kreeg driemaal een bril- voorge schreven PEKING AFP). China heeft gisteren een kunstmaan gelanceerd, zo meldt het persbureau Nieuw China. Alles functio neert normaal, aldus het bureau. Het is de zesde lancering van een aard- satelliet die China sinds april 1970 heeft bekendgemaakt. „De ideeën van Tesla vormden de grondslag van de hydro-elektrische cen trale van de Niagarawaterval”, en onder het hoofdstukje „radar” staat te lezen: „In 1900 merkte Nikola Tesla op dat bewegen de schepen door middel van radioreflec- ties konden worden gelokaliseerd”. In „Ideas and Invention” van Egon Larsen wordt Tesla „the greatest high-frequency expert of his time” genoemd en meldt men dat hij in 1888 de drie-fasen-stroom ont dekte en toepasbaar wist te maken. En als u er nu nog niet van overtuigd bent dat hij niet de eerste de beste was, wil ik wel enkele van zijn patenten opsommen: WASHINGTON (Reuter). Een groep geologen heeft gemeld, dat gisteren de vulkaan Soufrière, op het Franse eiland Guadeloupe, toTuitbarsting is gekomen na weken gerommeld te hebben. Enkele geologen, die zich op, de vulkaan bevonden, hebben lichte verwondingen opgelopen. Het zijn elf Fransen en een Engelsman. Er zouden geen doden zijn gevallen. Zuid-Afrika moet overstag, omdat ook de Westerse landen de VN-resolutie waar in wordt gesteld dat Zuid-Afrika op 31 augustus het beheer over Namibië uit handen geeft aan de Verenigde Naties en verkiezingen onder VN-toezicht organi seert, ondersteunen. De verklaring van het Turnhalle-beraad over onafhankelijk heid op 31 december 1978 wordt niet alleen in het Afrikaanse maar ook in het Westerse kamp onvoldoende geacht. jn se tal de 100 eeft pro- van mag ver- van hik- •den een icht- e as De ring wor- chil- >nde 'le ije- ïer tot ids bij an iet de el- ijn na lat el- srd lit- ige /an uw, {en, i 28 nk- Töl den hei- De zes zer- a- n st d is e- in Ik s- ft ie )g Hl tr ig s- h- et it- [J- .e- et er er jr- Ik besloot gisteren mijn eerste verhaal over Nikola Tesla met te zeggen dat hij „een dichter in de wetenschap” was. Zo werd hij genoemd door Louis Adamic (pronounce Ad-mik, staat er achter), die in 1943 de herdenkingsrede schreef die bur gemeester La Guardia van New York na de dood van Tesla uitsprak. Ik doe een paar grepen uit die rede: „Hij deed buiten gewone dingen, verbazingwekkend, mira culeuze dingen gedurende zijn leven. Hij deed ze met geen andere reden dan de mensheid te dienen, zonder daar iets voor terug te vragen. Geld - daar gaf hij niet om. Eer - wie was er aangewezen om aan een ander eer te bewijzen? Zo dacht hij daarover. Dankbaarheid - hij verwachtte het niet en vroeg er niet. om”. Zuid-Afrika zou een reeks helikopters en militaire vliegtuigen, die ter beschik king van de Rhodesische luchtmacht ston den, uit dit land hebben teruggetrokken. De machines werden door Rhodesische piloten gevlogen en waren door Zuid- Afrika in bruikleen afgestaan. Het lijkt erop alsof dit de eerste tekenen zijn dat Zuid-Afrika grotere druk op Rhodesië gaat uitoefenen om de vredespogingen van dr. Kissinger te accepteren. KOSYGIN trijfel De subcommissie nam ook een resolutie aan waarin het uitdrukking geeft aan zijn ernstige bezorgdheid over de situatie in Argentinië. De resolutie werd met een kleine meerderheid van stemmen aange nomen. De Argentijnse regering zou alles in het werk hebben gesteld om dit te voorkomen, en zelfs nationale regeringen hebben benaderd om bondgenoten in de VN-commissie onder druk te zetten. WASHINGTON. Tien arbeiders zijn radio-actief besmet en één man werd gewond bij een ontploffing gisteren in een kerncentrale in het Amerikaanse Richland. De explosie vond plaats bij het scheiden van het element americium uit gebruikte reactorbrandstof in de centra le van de Atlantic Richfield Hanford maatschappij in de staat Washington. In het verleden is de commissie vaak verweten zich uitsluitend met „vaste klan ten” bezig te houden. Het is de vraag of door het aannemen van deze twee resolu ties het getij is gekeerd. Achter de coulis sen zou onder leiding van Rusland alles in het werk worden gesteld om de procedure van de commissie zodanig bij te stellen, dat het onmogelijk wordt om andere dan de „traditionele” landen van schendingen van mensenrechten te beschuldigen. De subcommissie heeft gisteren verder de Rhodesische militaire aanval van 8 augustus op een kamp in Mozambique een slachting genoemd en secretaris-generaal Kurt Waldheim verzocht een volledig onderzoek te gelasten. Gisteren hadden de beide diplomaten nog een ontmoeting met Samora Machel, Frelimo-president van Mozambique. Ook Engelands minister voor Afrikaanse zaken, Ted Rowland, arriveerde gisteren in de Mozambikaanse hoofdstad. Goed ingelichte kringen aldaar menen dat dit een laatste poging van de VS en Engeland is om Samora Machel van Kissingers Rho desische vredesinitiatief te overtuigen. „Niet dat 'ons land het met de politiek van Zuid-Afrika eens is. Integendeel, wij ondersteunen vrijwel iedere anti-Zuid- Afrika-resolutie, maar we hadden er ern stige bezwaren tegen dat de VN- commissie steeds weer dezelfde landen als doelwit kiest en de zaken van andere landen, waar de mensenrechten evenzeer worden geschonden, altijd weer onder de tafel laat verdwijnen”. BANGKOK (AFP) De Thailandse politie heeft gisteren twee Nederlanders gearresteerd in samenhang met de vondst van 150 kilogram heroïne die het duo als luchtvracht naar België had wil len verzenden Gearresteerd zijn een 37-jarige man die volgens de Thailnadse politie afkomstig is uit Sneek, en een vermoedelijke mede plichtige Zij zouden centrale figuren zijn in een zes man sterke smokkelorganisatie, die verbindingen zou hebben in Singapore en Hong Kong. NICOSIA (AFP, Reuter, AP) Volgens een gisteren op Cyprus opgevangen uitzending van de radiozender van de Libanese progressieven zijn nieuwe Syrische versterkingen, waarvan de sterkte op 20.000 man wordt geschat, zondag doorgedron gen tot de Bekaa-vlakte in Midden-Libanon. De versterkingen zouden worden gesteund door tanks. (Van onze redactie buitenland) Woordvoerders van het bedrijf verze kerden dat de tien werknemers geen nadelige gevolgen van de besmetting zul len ondervinden. Zij werkten onder een beschermende constructie, waarvan een deel door de ontploffing werd wegge slagen. Het was vanmorgen vroeg nog niet bekend of radioactieve deeltjes in de atmosfeer terecht zijn gekomen. De besmette arbeiders zijn in het hospitaal op het terrein van de kerncentrale onder zocht en ontsmet, een behandeling die volgens zegslieden onder meer een stevig afschrobben inhoudt. Volgens dr. David Allen, assistent-hoogleraar in de farma ceutische wetenschappen aan de universi- teit van de staat Washington, wordt de ernst van de besmetting en de schadelijke gevolgen die de tien eraan kunnen over houden bepaald door de hoeveelheid ame- nciumdeeltjes die het lichaam heeft opge nomen. Volgens Allen gebeurt dat alleen via de longen (Van een speciale medewerkster) GENEVE. De subcommissie voor de rechten van de mens van de Verenigde Naties heeft besloten een onderzoek in te stellen naar de onrustbarende situatie in Oeganda De berichten over schendingen van de mensenrechten in dit land zijn zo talrijk, dat de commissie het nodig acht een diepgaande studie te maken die op objectieve en betrouwbare informatie is gebaseerd. De commissie spreekt haar „diepste bezorgdheid” uit over de moordpartij in het kamp Nyazonia, dicht bij de grens met Rhodesië. De 72-jarige eerste-minister werd, vol gens het blad, door het snelle optreden van zijn lijfwachten van de verdrinkings dood gered, toen de hersenbloeding hem had getroffen. Dank zij mond-op- mondbeademing en het feit dat er direct, medische hulp ter plaatse was, bracht Kosigin er het levend af NEW YORK (DPA). Verkleed als armen hebben de 64-jarige Amerikaanse senator Frank Moss uit Utah en enkele medewerkers zich in verscheidene deel staten van de VS als patiënt laten opne men. Hun ervaring is dat de gezondheids dienst voor behoeftigen (Medicaid) voor miljarden wordt opgelicht. „Stel dat we genoodzaakt waren de resultaten van Tesla’s werk in onze indus triële wereld teniet te doen, dan zouden de wielen van de industrie tot stilstand komen, onze elektrische treinen en andere voertuigen zouden stil blijven staan, onze steden zouden in duisternis worden gedompeld, onze fabrieken zouden niet meer verder kunnen werken. Zijn werk is zo ver-reikend, dat hét ’t alfa en omega van de industrie is geworden. Als Tesla’s werk plotseling zou worden teruggetrok ken, zou de duisternis overwinnen en wij zouden terugvallen in barbarisme”. Verder was hij een pionier op het gebied van de „remote control” (afstandsbedie ning) en de automatische besturing. Hij legde zes jaar Voordat Marconi de draad loze telegrafie uitvond al uit hoe je dit moest doen (maar hij had andere dingen aan zijn hoofd), en hij maakte een foto van zijn voetbeenderen dwars door zijn schoen heen op een moment dat Röntgen daar ook net mee bezig was. Een Nobel prijs heeft hij natuurlijk nooit gekregen (ook niet in 1931 en 1934 toen ze niemand voor de Nobelprijs voor Natuurkunde konden vinden), want dan had hij hem ieder jaar wel kunnen krijgen. Maar hij kan nu nog steèds voldoening putten uit het feit dat wij, in ons huis of buitenshuis, geen stap kunnen verzetten, of hij heeft wel de eerste stap in die richting gedaan. Hoewel er geen agenda voor het gesprek met Vorster bekend is gemaakt, maken Amerikaanse zegslieden er geen geheim van dat de toestand in Rhodesië bovenaan staat op de lijst, maar dat tevens wordt gesproken over onafhanke lijkheid voor Namibië (Zuidwest-Afrika, de voormalige Duitse kolonie die langer dan de bedoeling was door Zuid-Afrika wordt beheerd) en de huidige onrust in Zuid-Afrika zelf, waar nu al wekenlang vrijwel dagelijks slachtoffers vallen van het zwarte verzet tegen de blanke onder drukking. Van de kant van de VS worden dan ook grote bedragen voor de economische opbouw van Mozambique in het vooruit zicht gesteld. Afgelopen zaterdag had Zambia’s president dr. Kenneth Kaoenda president Samora Machel in Tete ont moet. Bij die gesprekken was ook Mozam- biques minister van Defensie, Alberto Chipande, aanwezig. Verwacht wordt dat nog in de loop van deze week de staats hoofden van Zambia, Botswana, Mozam bique en Tanzania voor een nieuwe top conferentie in Loesaka bijeen zullen komen. De huid zou, ook volgens andere experts wel voldoende afweer tegen stra ling van americium bieden. Zeker in dit geval waren de betrokken mensen zo snel uit het besmette gebied verdwenen dat ze geen schadelijke gevolgen aan de ontplof fing zullen overhouden, aldus deze experts. i” Een groot deel van de bevolking van het eiland werd geëvacueerd nadat de berg begon te roken en er zich in juli aardschokken voordeden. Verwacht wordt, dat de berg nu tot rust zal komen. Ook bij het tweede belangrijke gespreksthema tussen Kissinger en Vor ster, de kwestie-Namibië, zal Zuid-Afrika heel wat water in de apartheidswijn moe ten doen. Het door Pretoria gesanctio neerde besluit van de constitutionele con ferentie in Windhoek (het zogenaamde Turnhalle-beraad) dat Zuidwest-Afrika op 31 december 1978 onafhankelijk zal zijn, wordt onvoldoende geacht als blijk van goede wil. Voorts zijn volgens dezelfde omrpep troepenbewegingen waargenomen in de bergen, op de Bekaa-vlakte en in Noord- Libanon, waar de strijd verhevigd is aan het Tripoli-Zghorta-front. (Tripoli is de hoofdstad van Nourd-Libanon en Zghorta het geboortedorp van president Franjieh). Mooi gebruld, leeuw!, denkt u nu mis schien, en het zou best kunnen dat Tesla dat zelf ook gedacht zou hebben, want zijn onterechte bekendheid is mede te danken aan zijn tefuggetrokken levenswijze. Hij bleef zijn hele leven ongetrouwd, en leef de als een bohémien, van de ene hotelka mer naar de andere trekkend. In het Niko la Tesla Museum in Belgrado hangen krabbeltjes van hem, vastgelegd met de vaste en zwierige hand van een Picasso, die de aanzet waren tot revolutionaire uitvindingen, maar waarvoor hij wel het hotelpapier gebruikte van Hotel Duques ne en Hotel Anderson in Pittsburg, en het Astor House en Metropolitan Hotel in New York. Het ging geloof ik om de hoog frequente wisselstroomgenerator. In „Eureka!” (uitvindingen door de eeuwen heen van wiel tot computer) van Uitgeve rij Het Spectrum wordt gerept van Tesla’s „briljante, technische intuïtie” en zegt men: LONDEN (UPI). Het Britse blad Evening News heeft gisteren gemeld, dat de Russische premier Kosigin onlangs door een beroerte is getroffen, toen hij aan het zwemmen was in de rivier de Moskwa. Hij zou er niet ernstig aan toe zijn. Elektrische booglamp, dynamo- elektrische machine, elektro-magnetische motor, systeem van distribuering van elektriciteit, wisselströommotor, systeem voor elektrische verlichting, elektrische generator, elektrisch spoorwegsysteem, stoommachine, apparaat voor het produ ceren van hoog-frequente stroom, seinsys- teem, turbinemotor, fontein, snelheidsme ter, enz. enz. v!' La

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 3