It Etalages als expositieruimten in Santpoorts Hoofdstraat Op verjaardag aangehouden Monument niet op tijd klaar u Eerste rijksweg met zes banen geopend Aanvragen om te bouwen geven gemeente veel werk „Duizend gulden voor de Chili-project in jongerencentrum Donkey Shot „Kunst zonder poespas” vinder’ A I «ff8 7 6 Bestemmingsplannen worden herzien JAARVERSLAG PWN: PROBLEMEN MET ROESTKLEURING EN SMAAK Cursussen Evangelie en Industrie ggg D INSDAG 3 1 19 7 6 AUGUSTUS SJMOND •**^*ts« AMERIKAAN TREURT OVER GESTOLEN ANTIEKE MERCEDES lange gedeelte Kenaupark Nationaal park Produktie (Van een onzer verslaggevers) BLOEMENDAAL. De kwaliteit van het IJsselmeerwater, waarvan thans per jaar ruim 18 miljoen m3 na zuivering als drink- en industrie- water wordt geleverd, is dermate slecht dat de bouw van een koolfiler- installatie in Andijk noodzakelijk werd. De kosten hiervan bedragen circa 11 miljoen gulden. Verwacht wordt dat het gebouw eind 1977 klaar zal zijn. T tussen van de AMSTERDAM De eerste rijks weg met acht rijstroken en vier vluchtstroken, het ongeveer tien ki lometer Schiphol en Burgerveen autoweg AmsterdamDen Haag, zal morgen zonder enig ceremonieel worden geopend. De reconstructie van dit weggedeelte, dat oorspron kelijk vier rijbanen had en het aan bod van het groeiende verkeer niet meer kon verwerken, heeft drie jaar geduurd. De kosten bedroegen vijf tig miljoen gulden plus tien miljoen gulden voor de aansluitingen op de provincialeweg S-20, de verbinding tussen Nieuw-Vennep en Leimui- den. Onderzoek «Ss ■■I i David. Duncan in betere tijden, onafscheidelijk van zijn „famous car”, een Mercedes uit 1956. De acht rijstroken van de weg tussen Schiphol en Burgerveen. (Van een onzer verslaggevers) lo- een :straat 81, Stijging waterafzet Noord-Holland driemaal zo hoog als landelijk „Sham- De .30, t straat 4>: delen van de bebouwde kommen, zullen worden voortgezet. HAARLEM. „Kun je je voor stellen hoe ongelukkig ik mij voel? Precies twintig jaar heb ik in deze auto gereden. Ik kocht hem nieuw in 1956 en was net drie keer het klokje rond gereden. Dit is een uniek antiek vervoermiddel, dat voor mij onver vangbaar is”. „Ik was voor mijn werk in Den Haag”, zo vertelt de fotograaf, „waar ik bezig ben met het samenstellen van fotoboeken over Picasso, die een de Groen- Paul van) Voor wie de pikzwarte auto mocht zien voorbijrijden: er zitten Ameri kaanse nummerplaten op en de twee portieren scharnieren in het midden van het dak. David Duncan zit voor lopig nog in hotel Gouwenberg, tele foon 314298. ar de De explosieve algengroei en de hoge watertemperatuurr veroorzaakten enige weken roestkleurig water dat klachten bij de gebruikers, ook over de smaak gaf. In versneld tempo wordt daarom gewerkt aan vervanging van de gietijze ren leidingen. Om de kwaliteit op peil te houden moest de dosering van chemica liën aanzienlijk worden verhoogd. Een en ander is te lezen in het jaarverslag 1975 van het Provinciaal Waterleiding bedrijf van Noord-holland in Bloemen- daal. VELSEN. Het is de kunstenaar Pennock niet mogelijk gebleken het mo nument voor de gemeente Velsen ter gelegenheid van „Honderd jaar Noord- zeekanaal” tijdig gereed te krijgen. Een en ander houdt verband met de voorbe reidende werkzaamheden zo verna men wij van burgemeester drs. J. Ree horst, die overigens wel hoopt nog in dit lopende jaar het monument te kunnen onthullen. In de nacht van maandag op dins dag, een week geleden, werd de an tieke auto gestolen uit het Kenau- park, waar hij voor het hotel stond Het is de bedoeling van de Hoofd- straat-winkeliers dat het publiek van Santpoort en wijde omgeving niet alleen van de tentoongestelde werken kennis neemt maar vooral ook een idee krijgt van de vele mogelijkheden die de „bruik- leentarieven met kooptegoed” van de stichting Beeldende Kunst Kennemer- land bieden. Hiermee hopen ze een goed stuk werk te leveren voor een uitste kend initiatief dat in de afgelopen jaren zijn levensvatbaarheid volop heeft bewe zen. geparkeerd waar David Duncan geert. Kolonel Vogel, hoofd van de algemene verkeersdienst van de rijkspolitie, die in samenwerking met de gemeentepolitie van de Haarlemmermeer het toezicht heeft op de verkeerssituatie, zei op een maandag gehouden persconferentie dat de politie op grote schaal in de komende maanden het rijgedrag nauwlettend zal gaan bestuderen om na te gaan in hoe verre in het reglement verkeersregels en verkeerstekens een aantal specifieke ge dragsregels voor dergelijke meerstrooks autosnelwegen kunnen worden opgeno men. De politie heeft al de aanbeveling gedaan aan automobilisten op dit wegge deelte verandering van rijbaan ook naar rechts met een knipperlicht aan te ge ven. R tweg; alU VELSEN De detailplannen van het bestemmingsplan De Velserbroek in het kader van de realisering van het recrea tiegebied Spaarnwoude kunnen worden uitgewerkt omdat gedeeltelijke goedkeu ring van de Kroon op dit bestemming splan is verkregen. Het definitieve trace van Rijksweg 16 zal hierin worden op genomen. De herzieningen van de be stemmingsplannen, welke betrekking hebben op de reeds tot stand gekomen stadsdeeluitbreidingen in combinatie met .30, 19 e» 18 j. wo. si’’, a.l. 5 en 21.34 i_: „André 21.30 U.I 2130 u.: 1» j. u.: „Wani he Sailor-) Door een grote natuurlijke aanfok van jonge fazanten bleek een grotere afschot nodig en wel 960; verder 223 hazen, 3. 358 konijnen en schadelijk gedierte 931 (voornamelijk katten). De toegangsprij zen voor het Noord-Hollands Duinreser vaat moesten met 10 percent worden verhoogd, de totale opbrengst was 552.436. Daarentegen kwam wel een nieuw toeristisch fietspad gereed. Door definitieve sluiting van het nieuwe infil- tratiegebied bij Wijk aan Zee ontstond een rustgebied voor watervogels Het in formatiecentrum werd bezocht door 24.400 personen en er vonden 244 excur sies plaats. De Kampeerterreinen werden 20 procent duurder, toch kwam men nog niet tot een sluitende exploitatie. PWN werpt tegen dat dit duinreservaat gedurende vele achtereenvolgende jaren juist zodanig is beheerd dat een even wicht kon worden gevonden tussen de belangen van zeewering, waterwinning, natuurbehoud, landschapsbescherming en recreatie. Voor continuering daarvan is het van belang dat de verantwoorde lijkheid bij het provinciaal bestuur blijft liggen, aldus PWN. i: volwas- Volgens ir. de Vos, hoofdingenieur- direeteur van de Rijkswaterstaat, zal hei nieuwe weggedeelte dagelijks ruim 140.000 auto’s kunnen verwerken, ruim voldoende voor de toekomst. Want thans: is het aanbod 60.000 wagens per dag en. de prognoses voor 1985 zijn 90.000 wa gens per dag. Voor de politie heeft het tot stand komen van dit nieuwe wegge deelte talrijke problemen meegebracht. tij behoeve van dit bedrijf te reserve ren hoeveelheid voorgezuiverd water uit het Ijsselmeer. De uitvoering van het projekt van de N.V. Watertransport- maatschappij Rijn-Kennerland is in handen gegeven aan het PWN dat zelf zal kunnen beschikken over 60 miljoen M3 water. De bouw van het pompstation Wim Mensink in Heemskerk, uitgevoerd door Nelis Zn. IJmuiden B.V. te Haar lem, kwam gereed. Het gaat het uit 1885 daterende station van Wijk aan Zee vervangen en daarmee behoort dan de toepassing van openlucht-filters tot het verleden. In de loop van het jaar kwaïp het infiltratiegebied het Kieftenvlak bij Heemskerk gereed. In totaal werd er in 1975 129 km hoofdleiding gelegd. Transportleidingen kwamen tot stand tussen Langedijk en Heerhugowaard, Bergen en Alkmaar, Beemster en Purmerend. Met de aanleg van een 80 cm dikke leiding tussen Leiduin en Uithoorn werd een begin gemaakt bij Hoofddorp. In Aalsmeer kwam een nieuwe zinker. In het ver slagjaar kreeg het PWN melding van 1252 lekken in hoofdleidingen; stagnaties van grote omvang kwamen echter niet voor. Er werden plannen uitgewerkt voor uitbreiding van de districtskantoren in Hoofddorp, Purmerend en Laren. De groei van het bedrijf zette zich gestadig voor, de personeelsbezetting bleef overigens gelijk. De levering van water aan de industrie is afgenomen, wat een gevolg is van de economische zeer goede vriend van mij was. Omdat ik hier in de stad vrienden heb kwam ik ook een paar dagen naar Haarlem. Om 11 uur ’s avonds zette ik de auto afgesloten voor het hotel. Om half twee ’s nachts was hij verdwenen”. David vertelt dat Picasso, voor wie hij altijd de schilderijen fotografeer de, ook helemaal verkikkerd was op de zwarte Mercedes en Duncan graag vergezelde op tochten door Frankrijk en Spanje. „Van de Haarlemse politie krijg ik alle medewerking”, zegt de Ameri kaan, „maar er is tot nu toe nog geen spoor van de auto gevonden. Mijn werk wordt er ook niet gemakkelij ker op, want die auto hoorde er helemaal bij. Ik heb dan ook graag duizend gulden over voor degene die mijn voertuig terugbrengt”. „Deze tentoonstelling beoogt het pu bliek vrijelijk vanaf de straat kennis te laten nemen van de beeldende kunst van vandaag en te attenderen op de huurmogelijkheden tegen een geringe vergoeding en de koopmogelijkheden met subsidie van het rijk”, aldus voor zitter M. H. Pardoen van de winkeliers vereniging Hoofdstraat. In totaal zullen er een kleine zestig werken worden geëxposeerd, waarmee het publiek drie weken lang zal kunnen kennismaken. De selectie is gemaakt door de stich ting Beeldende Kunst Kennemerland, die in 1971 nadat in Amsterdam succes volle activiteiten waren ontwikkeld als tweede in ons land begon met „kunstuitleen”. Opzet was en is een breed publiek door een aantrekkelijker spaar- en abonnementssysteem met beeldende kunst vertrouwd te maken. Zoals D. H. Couvée, directeur van het Frans Halsmuseum, het omschreef: „De ze ongedwongen omgang met kunst wordt bereikt dooi’ de vanzelfsprekend heid die kunst krijgt als zij wordt ont daan van alle poespas. Want dat doet de SBK-uitleen: alle poespas wegnemen. De deelnemers kiezen uit zichzelf en voor zichzelf en hun dagelijkse omgeving”. De stichting Beeldende Kunst Kenne merland had in 1971 218 deelnemers. Er werden toen veertig werken verkocht met een gezamenlijke waarde van 11.700. In 1975 bedroeg het aantal deel nemers reeds 950 en werden er niet minder dan 420 werken verkocht met een totale waarde van 150.000. Intussen beschikt de stichting over ruimschoots duizend deelnemers. W". J recessie. Een herstel van de industriële bedrijvigheid zal voor het PWN grote betekenis hebben. Door een tariefsverho ging en het gestegen watergebruik kon het boekjaar zonder verlies worden af gesloten. Een bedrag van 2.600.000 kwam beschikbaar voor egalisatie van tarieven. Met 12.000 nieuwe aansluitin gen kon dit jaar in Koog aan de Zaan de 300.000ste abonnee een feestelijk wel kom worden bereid. Tenslotte wordt gememoreerd dat een aantal adviezen van de interdepartemen- tele commissie Nationale Parken dat door het Kabinet aan de leden van de Tweede Kamer werd toegestuurd bij PWN opzien heeft gebaard. Hierin werd namelijk voorgesteld het gebied tussen Schoorl en Wijk aan Zee de status Nationaal Park te verlenen. Van dit park met een oppervlakte van 6800 hec tare zou het Noordhollands Duinreser vaat, met ruim 4700 hectare de grootste component gaan worden. De waterwin ning werd hierin echter als strijdig met de status van nationaal park aangeduid. In de eerste plaats door het aanbrengen van een vluchtstrook nu ook links van de vier rijstroken op iedere weghelft. Het is de bedoeling dat het verkeer van de linker twee rijkstroken van deze vluchtstrook gebruik gaat maken bij eventuele moeilijkheden. Daarbij moeten de inzittenden van de wagen zich dan wel realiseren dat het uiterst gevaarlijk is om, zoals gebruikelijk op de normale VELSEN. - In de nacht van 6 op 7 mei heeft de politie in Santpoort op heter daad een inwoner van Haarlem betrapt, to enhij bezig Wes' in te breken. Op dat moment had hij ook allerlei uit andere woningen gestolen sieraden in zijn bezit. Hij was niet alléén, maar zijn mede dader wist te ontkomen. De aangehoude ne ontkende de naam van zijn maat te weten, maar na een intensief politie onderzoek kon deze toch worden achter haald. Maandag, op de dag toen hij jarig was kon de politie in Haarlem die me- de-dader aanhouden. Het was een op dat ogenblik precies 20-jaar geworden inwo ner van Haarlem, die inmiddels bekentenis heeft afgelegd. Na jaren van voorbereiding werd in 1975 een aanvang gemaakt met de werk zaamheden nodig voor winning van ruwwater uit vet Ijsselmeer, Het project moet gaan voorzien in de groeiende behoefte aan drink- en industriewater in Noord-Holland, met name in Zuid-Ken- nemerland, de komende 20 jaar. Vanaf 1980 zal dit water, na zuivering, via een dubbele 140 cm dikke leiding van Enkhuizen naar de infiltratiegebieden in de duinen bij Wijk aan Zee en naar de industrie in de IJmond worden getrans porteerd. De uiteindelijke capaciteit zal 110 miljoen m3 worden. Aan eventueel gestrande automoblis- ten op de linker vluchtstrook wordt echter door de politie aangeraden zich in de middenberm tussen de vangrails te begeven om risico’s te vermijden. Daar gestrande automoblisten zullen ook al leen van de in de middenberm geplaat ste praatpalen mogen gebruik maken. Want het te voet oversteken van de vlei rijstroken is streng verboden. Halverwe ge het nieuwe weggedeelte zijn aan beide zijden benzinestations verrezen Daar is ook plaats voor parkeerruimte en bovendien ligt het in de bedoeling om er een wegrestaurant te bouwen. Moge lijk komt er, zoals er in Frankrijk en Spanje al bestaan, een restaurant dat over de grote weg wordt gebouwd. De toetsing van bouwaanvragen aan de bestemmingsplannen vraagt meer aandacht, daar nu in verschillende plan nen - dit aantal wordt steeds groter - zowel het gebruik is geregeld als be schermende maatregelen van kracht zijn geworden. Tevens zal er nauwlettend op moeten worden toegezien, dat eventueel benodigde aanlegvergunningen worden aangevraagd en dat de in de aanlegver gunningen opgenomen beschermende be palingen worden ageleefd. Dit jaar zijn weer verschillende bou waanvragen te verwachten, welke niet z in overeenstemming zijn met het be stemmingsplan. Het college van B W, is bevoegd voor deze aanvragen bouw vergunning te verlenen met toepassing van artikel 19 van de Wet op de Ruim telijke Ordening. In het algemeen is het beleid er op gericht de verlening van dergelijke bouwverglnningen te bevor deren als daardoor een reële verbetering van het woongenot ontstaat. Het tot stand komen van ontwerpplannen voor die delen van de bebouwde kommen in de gemeente, waarvoor dergelijke plan nen nog moeten, worden ontworpen vor dert - mede door het grote aantal te regelen detailpunten en het vele vooro verleg - slechts moeizaam. Het ontwerp voor de bebouwde kom van Driehuis is in een vergevorderd stadium van voor bereiding. Gedeputeerde Staten van Noord-Hol- land hebben een voorbereidingsbesluit voor bepaalde delen in deze gemeente genomen ter voorkoming van detailhan- delvestigingen op ongewenste plaatsen. Een. aantal daarbij betrokken plannen is bij voorrang behandeld, waardoor het opstellen van concept-plannen voor de bebouwde kommen is vertraagd. Buitsnbad pend 14 irandweer- 1 (Lange) .4-17 u. en 1. SANTPOORT. De winkeliers van de Hoofdstraat in Santpoort gaan een originele bijdrage leveren aan de feeste lijkheden bij het honderdjarig bestaan van het Noordzeekanaai. In samenwer king met de stichting Beeldende Kunst Kennemerland te Haarlenl is een ten toonstelling „Kunst te huur” voorbereid, die zaterdag 4 september van start zal gaan. De etalages in de Hoofdstraat zullen dienst doen als evenzoveel exposi tieruimten. vluchtstrook, rechts van de weg, aan de rechterkant van de auto uit te stappen. Ook zullen de bestuurders, nadat een eventueel mankement is verholpen, met aanmerkelijk grotere snelheid op die vluchtstrook moeten gaan rijden om weer te kunnen invoegen. De kringen worden gehouden in het centrum aan de Wenckebachstraat 112 en beginnen steeds om acht uur. Ds. H. Kroon uit Amsterdam is de leider van de cursus „Onze woorden en de bijbelse woorden”. De heren dr. De Lange en dr. Kraemer, schrijvers van een boek over democratisering, hebben toegezegd het boek te komen toelichten. De derde cursus handelt over de humanisering van de arbeid en wordt verzorgd door prof. R. Kwant, die een aantal publica ties over het denken rond arbeid op zijn naam heeft. De laatste cursus, Bedrijf en Gezin, omvat huiskamergesprekken over onderwerpen, die de deelnemers- (sters )zelf kunnen bepalen. Inlichtingen over de cursussen bij het Bedrijfsaposto- laat, Zeestraat 92 te Beverwijk (tel. 20156) of bij het Centrum E. en I., Wenckebachstraat 112 te Velsen-Noord (tel. 28578). In 1975 was de produktie van het PWN 63.175.602 m3, ruim 3 percent meer dan in 1974. De landelijke stijging was maar 1 procent. Hoogovens heeft zich financieel garant gesteld voor een Het water werd na het verlaten van de pompstations regelmatig bacteriolo gisch gecontroleerd, terwijl op beperkte schaal ook hydrobiologisch onderzoek is verricht voor het verkrijgen van gege vens over de aanwezigheid van hogere organismen in het leidingnet. Tevens werden onderzoekingen gedaan voor derden, onder meer het Provinciaal Zie kenhuis in Santpoort dat eigen water voorziening heeft. De kwaliteit van infil- tratiewater is aanzienlijk verbeterd; 80 procent van fosfaat blijft in ruwwater achter. In het verslagjaar kwam de „Nota Noordhollands Duinreservaat en de Provinciale Landgoederen in Zuid- Kennemerland 1975’’ tot stand. Deze geeft een inzicht van de wijze waarop tot 1980 het beheer van genoemde ter reinen zal worden gevoerd. Door 25 medewerkers van verschillende institu ten en 22 amateurs werden natuurwe tenschappelijke onderzoekingen verricht die van grote praktische betekenis ble ken. De langdurige droogte drukte zijn stempel op de begroeiing in het duinre- servaar, Kwetsbare zeldzame planten (orchideeën) kregen het zwaar te verdu ren. Door een overvoerde houtmarkt werd in het naaldhout alleen „hoogdun- ning uitgevoerd, waardoor zwaarder en beter verhandelbaar hout werd verkre gen en een natuurlijke vegetatie wordt bereikt. HEEMSKERK. Het nieuwe seizoen is weer begonnen in jongerencentrum Donkey Shot. De komende tijd is de programmagroep van plan om aandacht te gaan besteden aan verschillende lan den. Als eerste land komt Chili aan de beurt. Op 11 september is het namelijk 3 jaar geleden dat president Allende na een regeringsperiode van enkele jaren ten val werd gebracht en werd ver moord. Over de gehele wereld braken er demonstraties uit tegen het kolonelsbe- wind. In samenwerking met het Ghili-comité Nederland heeft de programmagroep van Donkey Shot een Chileense week georganiserd die als volgt is ingedeeld: dinsdag 7 sept. een korte film waarin men probeert iets weer te geven van de omstandigheden van de arbeiders, twee jaar na de coup. Verder zal e r deze avond verteld worden door Bouco van de Wal; donderdag 9 sept. de gehele avond worden er films gedraaid: „Oorlog der mummies” opnames van voor en na de coup, wie waren degenen die hem uitge voerd hebben. „Compatriottes”: de laat ste radiotoespraak van Allende vlak voor zijn dood met beelden van de machtsovername. „Psalm 118”: de Chi leense kerk en de nieuwe machthebbers; vrijdag 10 september zal de Chileense zanger Jose Carbajal een avond optre den. Tevens zullen er deze avonden allerlei Chileense kunstvoorwerpen en hapjes te zien en te krijgen zijn; zaterdag 11 september zal er een do cumentaire te zien zijn die als titel heeft „Waarom Chili”; zondag 12 september willen we de Chili-week afsluiten door de hele week eens terug te nemen en de film het „Beloofde Land” te draaien. Gedurende de 5 dagen is er een dia serie met geluidsband te horen en te zien. Tevens zal er de gehele week een foto-tentoonstelling verzorgd worden. Door deze Chili-week hoopt Donkey Shot een indruk te geven over het leven in een Zuidamerikaans land. De gehele week is gratis toegankelijk. De avonden beginnen om 21.00 uur. VELSEN-NOORD. De Stichting Evangelie en Industrie IJmond gaat een viertal cursussen houden, die te maken hebben met de vragen arbeid en beidsverhoudingen, toegespitst op functie van de kerk daarin. ipend 9 u. nden 152. 44vol- ■eer 25555, David Duncan, beroemd Ameri kaans fotograaf, wonend in Zuid- Frankrijk, zit al een week te lang in een Haarlems hotel. Reden voor dit tegen zijn zin gerekte verblijf is de diefstal van zijn „famous car”, een zwarte Mercedes 300 SI sportcoupé, bouwjaar 1956, die qua model en constructie zo uniek is, dat het Mer- cedes-museum in Stuttgart het voer tuig bijzonder graag in de collectie van illustere automobielen wil opne men. )s'.. o

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 7