Grote toeloop van Toekomst Bloemenhove Tweede Velsertunnel arbeiders bij Hoogovens niet langer uitstellen WET OLIEVOORRAADVORMING AANGENOMEN Moeilijk moment 22 haven FNV wil maatregelen tegen Zuid-Afrika Wilde staking in Amsterdamse 13 MAZDA is nog niet zeker Pouw in Algiers 'T:Og steeds niet terechtgesteld DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN ZATERDAG De Dropköning met het kroontje, de specialist voor al uw drop- en antihoestartikelen. Donderdags Marktplein IJmuiden. EMBA /giAUDIN JUWELIERS L Het geweten F Het woord is aan Bont-mode Aantal pagina’s vandaag: Enkele buien Tweede-K amerlid Roethof GEDEPUTEERDE STATEN: wnfrrfHwrmmmwmmmmm (ADVERTENTIES) Mickey-foon 19 eerste-jaars-jongens 7 tweede-jaars-jongens Zaanse python toonaange- AGENDA p?«;na 5 wnf/ummfmmmmummffwn Vlak bij de Grote Markt Speciale aanbieding Zaanse klokken v.a. 130,-. gaan we van start met onze 24 klubs, waar gezelligheid en fijn dansen (leren) elkaar de eerste plaats weer gaan betwisten is alles wat we nog kunnen plaat sen voor het komende seizoen inschrijving dagelijks van 3-9 uur Zijlstraat 86 - Haarlem Tel. 023 -31 73 94 DEN mer Raamsingel 16, Haarlem. Tel. SCHRÖDER vend als je het allerbeste wilt TIFFANY CLUB Heeremans van Leuven B.V. Nieuwe Gracht 78 Haarlem Telefoon 023 - 319245 «■U I Winnende smoes: Th. Menks. Zijlstr 51 r k Strandverwachting IJmuider Courant Confucius Hoofdredactie: Jos L. Lode wij ks, E. Koning Uitgave Damiate Pers B.V. Directie: Mr. H. C. van der Mije, H. P. Stuurman f Abonnement bij vooruitbetaling - f 13,- p. mnd., f 37,40 p. kwartaal (p.post f 49,-), p. jaar f 146,90 (p.post f 189,-) Losse nummers 65 ct.- (Van onze Haagse redactie) (Van onze Haagse redacteur) Veder-Smit, Benzine wordt 2 cent duurder (Zie verder pagina 2) (ADVERTENTIE) 2 4, 15 7, markt ney’s schoenen. Een van de Noord- riPmapk» De prefect van het Franse Loire-district wordt vastgegrepen door woedende boe ren die een vergaderzaal binnendrongen in St. Etienne om te protesteren tegen de „oneerlijke distributie” van regerings- subsidie voor schade door de aanhouden de droogte. De prefect kwam er zonder kleerscheuren van af. spaame 34-hoek damstraat tel320077 letters tekstborden-perspex signs vinyl WOENSDAG 1 SEPTEMBER 1976 66e jaargang nummer 255 zijn gericht op verbreking van de economische betrekkingen. Verder wil de FNV, dat de regering zich wendt tot secretaris-generaal Waldheim van de VN met het verzoek om bindende sancties tegen Zuid-Afrika uit te vaardigen. Ziet, de zon schijnt weer; waar om zouden wij dan nog langer twisten? 315015 Spaarne 78. Morgenavond het gezellige dansorkest De Tumblers. Weerrapporten Binnen- en buitenland 2, 3, Plaatselijk Nieuws 5, 6, IJMUIDEN-DEN HAAG Het ziet er naar uit dat Hoogovens het tekort van 500 man, waarvoor men aanvankelijk Spanjaarden wilde aantrekken, met ar beidskrachten van de Nederlandse arbeidsmarkt kan aanvullen. De publiciteit rond de problemen die Hoogovens ondervond bij de werving van personeel en de advertenties die daarop in de dagbladen zijn verschenen, heeft een grote groep ertoe gebracht bij het bedrijf in IJmuiden te solliciteren. Gedeputeerde staten zijn van me ning dat de tunnel in Rijksweg 16 en de daarop aansluitende weggedeelten uit een oogpunt van verkeersveilig- 9 13 16 17 19 Met name in Nederland werkloze Turken, maar ook Nederlanders en Span jaarden, zijn op de noodroep van Hoogovens afgekomen. „Er komen er steeds meer bij”, aldus een woordvoerder van Hoogovens, die zei goede hoop te heb ben, dat er uit de groep nieuwelingen 500 man geschikt personeel geselecteerd kunnen worden. Bij het ministerie van Sociale Zaken was men erg blij met dit positieve bericht uit de IJmond. „We hadden niet verwacht dat er al zo snel zoveel toeloop zou zijn. Het is naast de publiciteit en de advertenties waarschijnlijk ook het gevolg van de campagne die via de arbeidsbureaus gevoerd is. We zijn er erg gelukkig mee dat het zo loopt. Die mededeling is welkom, omdat er naar aanleiding van de publikaties al gauw stemmingmakerij dreigde te ontstaan”, aldus een woord voerder van het ministerie. (Van onze parlementsredactie) HAAG De Tweede Ka is gisteren unaniem akkoord gegaan met een voorstel van minis ter Lubbers van Economische Za ken om de oliehandel te verplich ten ruime voorraden aan te leggen. Olieraffinadeurs moeten voortaan zorgen voor een voorraad van 90 dagen, onafhankelijke olie-impor- teurs voor 70 dagen. Als gevolg hiervan zal de benzineprijs met een halve cent omhoog gaan. Ook door de hogere BTW zal de prijs van benzine al met twee cent stijgen. De bedoeling van het wetsvoorstel is om de verkoop van olie en olieproduk- ten te garanderen, ook als de olieaan- voer is gestagneerd. De noodzaak van deze voorraadvorming is bevestigd door de oliecrisis van eind 1973, ook al da teert het wetsvoorstel uit 1971. Volgens het wetsontwerp vormen alle belanghebbenden een zogenaamd Cen traal Orgaan, waaraan zij hun verplich ting tot het houden van een voorraad overdragen. Dit Centraal Orgaan zorgt ook voor de financiering ervan en be heert de voorraden. Dit is gedaan om er voor te zorgen dat de voorraadplichtigen en dan vooral de kleinere zelfstandi ge importeurs niet in financiële moe lijkheden komen. Minister Lubbers zei in de Tweede Kamer dat hij in de gaten zou houden of de verplichte voorraadvorming nade lige gevolgen kan hebben op de aan de consument in rekening te brengen olie prijs. Op verzoek van het AR-kamerlid AMSTERDAM (ANP) Als reactie op de mededeling van minister Boersma van Sociale Zaken dat hij geen reden ziet bij de toepassing van de loonmaatregel een uitzondering voor de havens te maken, is vanochtend bij twee stuwadoorsbedrij- ven in de Amsterdamse haven een wilde staking uitgebroken. Het werk werd neergelegd bij het VCK havenbedrijf (ongeveer 400 man) en Müller en Co. (rond 200 man). De stakers bespreken de zaak in de kantines. Van Houwelingen zei Lubbers te zullen zien of het gewenst is de olievoorraden gezamenlijk op te slaan in plaats van op afzonderlijke plaatsen. Van Houwelingen dacht daarbij vooral aan milieuaspecten. „Als er uit landschappelijk oogpunt bezwaren zijn tegen de bouw van opslag plaatsen, dan moet dat worden voor over abortus Geurtsen; Grote Houtstraat 164 Haarlem Tel. 023 3146 05 daar nu nog geen mededelingen over doen. De liberaal Portheine deed nog een beroep op de regering om de hele zaak van de voorraadvorming internati onaal, in EEG-verband, aan te pakken Hij constateerde tevreden, dat het wets ontwerp daar van uitgaat. (Zie verder pagina 19) komen”, zo zei Lubbers. De minister kondigde ook aan dat hij bij de komen de behandeling van zijn begroting met voorstellen zal komen voor een speciale crisiswetgeving”, die de regeling van de olieaanvoer in buitengewone crisissitua ties dus niet alleen bij stagnatie van de aanvoer zal regelen. Hij wilde heid en te verwachten verkeersconges- ties nabij de Velsertunnel zo’n hoge prioriteit heeft dat de aanleg niet lang kan worden uitgesteld. Met klem verzoeken g.s. de minis ter de tunnel alsnog op te nemen in het Uitvoeringsprogramma Rijkswe- gen 1977-1981, mede gelet op de hoge prioriteit die in het Meerjarenplan Personenvervoer 1976-1980 is toege kend aan de tunnel. Ten aanzien van het gedeelte van Rijksweg 7 tussen Amsterdam en Het Schouw achten gedeputeerde staten het dringend noodzakelijk, dat dit gedeelte in elk geval gereed is op het moment dat Rijksweg 10 tot stand is gekomen. De heer P. Kaat uit Zaandijk keek gisteravond op zijn zolder ruimte en ontwaardde tot zijn ontsteltenis een python van en kele meters lengte op de vloer. De python verdween door een gat in de zoldermuur, en ijlings gewaarschuwde politiemannen zochten tevergeefs naar de in dringer. De heer Kaat werd met vrouw en kinderen geëvacueerd. De python, waar nog steeds naar gezocht wordt, is het eigendom van een buurman, die thans strafbaar is omdat hij een ge vaarlijk dier hield zonder ver gunning. Een deskundige van Artis zou vandaag komen helpen. De computerdeskundige uit Amstel veen, die op 22 november van het vorig jaar in Algiers zou worden terechtge steld zit nog steeds in de gevangenis in Algerije. In januari vorig jaar werd hij in Algiers gearresteerd nadat hij gepoogd zou hebben zeshonderd kilo hasjiesj Al gerije binnen te smokkelen. Hij werd door een rechtbank ter dood veroordeeld en dit vonnis werd in hoger beroep eind oktober vorig jaar door het Algerijnse hooggerechtshof bekrachtigd. De Nederlandse regering heeft daarop bij de Algerijnse regering een verzoek tot gratie ingediend. Minister de Gaay Fortman heeft geruime tijd geleden als minister van Justitie ad interim geant woord op schriftelijke vragen uit de Eerste Kamer dat de Nederlandse Am bassade in Algiers bij herhaling gepoogd heeft inlichtingen in te winnen omtrent de stand van zaken. Van Algerijnse zijde is daarop slechts de verzekering gegeven dat geen ongerustheid hoeft te bestaan over een eventuele terechtstelling, aldus de minister. AMSTERDAM (ANP) De Federatie Nederlandse Vakbeweging (FNV) heeft de regering gevraagd, wettelgke maatregelen te nemen ten einde de Nederlandse éco nomische betrekkingen met Zuid-Afrika te verbreken. De FNV dringt er tevens bg de regering op aan, de aanbevelingen van de Verenigde Naties te onderschrijven, die Radio en tv Beurs Economie Sport Verwachting van het KNMI tot morgenavond: Wisselend bewolkt met enkele buien. Matige tot vrij krachtige wind uit west tot noordwest. Minimumtemperaturen omstreeks 10, maximumtemperaturen circa 18 graden. Stormdepressie bij Noorwegen stuurt licht onstabie le lucht naar ons land. Morgen opklaringen en een enkele bui met een vrij krachtige west- noordwestenwind. In de middag 18 graden. Zeewater 18 graden. Vooruitzichten: enkele dagen licht onbestendig en koel. HAARLEM Gedeputeerde Sta ten van Noord-Holland hebben in een brief aan de minister van Verkeer en Waterstaat hun teleurstelling uitge sproken over bet feit, dat ook na een hernieuwd verzoek van provinciewege geen gelden zijn opgenomen in het Uitvoeringsprogramma Rijkswegen 1976-1980 voor een tunnel in Rijks weg 16 (tweede Velsertunnel) met aansluitende wegvakken, en voor het deel van Rijksweg 7 tussen Amster dam en Het Schouw. Roethof: „De beoordeling daarvan hebben we nu juist gelaten aan een deskundige en onpartijdige commissie. Verder wijs ik erop dat er een ge rechtelijke procedure loopt. En dat maakt het voor ons nog moeilijker om een oordeel te geven of Bloemen hove toelaatbaar is. „Aantjes maakte duidelijk, niet tevreden te zijn met dit antwoord. Nadat Kamervoorzitter Vondeling hem erop gewezen had, dat het debat over het wetsontwerp over twee weken uitgebreid besproken zal worden, reageerde de AR-fractie- leider met: „Maar dan wil ik het ant woord over twee weken wèl hebben”. Ook KVP-fractievoorzitter Andries- sen bracht de toekomst van Bloemen hove onder de nieuwe wetgeving ter sprake. Hij zei met belangstelling toe te zien hoe de liberaal-socialistische initiatiefnemers pogen aan te tonen dat de Bloemenhovepraktijk in over eenstemming is met hun wetsont werp. „Als de indieners daarin gelijk zouden hebben - hetgeen mij zou verwonderen omdat ik van het wets ontwerp toch een serieuzer voorstel ling had - dan zou dat een reden temeer moeten zijn om hun wetsont werp te bestrijden”, aldus Andries- sen. „Als het wetsontwerp niet méér eist voor de beoordeling van d e rechtvaardigheid van een abortus, dan thans in Bloemenhove geschiedt, dan stelt dit wetsontwerp in onze ogen volstrekt onvoldoende eisen met betrekking tot de beschermwaardig heid van het ongeboren leven.” verklaring heeft uitgegeven, waarin in vesteringen in het verleden al eens de emigratie naar Zuid-Afrika veroordeeld en heeft zij aangedrongen op het ver breken van de culturele betrekkingen tussen dat land en Nederland aldus de brief. De Nederlandse regering zou er geen enkel bezwaar tegen hebben, indien de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties een dwingend wapenembargo tegen Zuid-Afrika zou uitvaardigen, aldus heeft de woordvoerder van het ministe rie van Buitenlandse zaken verklaard. (zie verder pagina 3) Het kan verkeren in dat vreemde drama van de menselijke samenleving: de r.k. bisschop van Roermond, Gijsen, eertijds beschouwd als de super conser vatieve handhaver van de traditionele roomse opvattingen in Nederland, heeft 'nu als progressief strijder de wapenen opgenomen tegen de Franse bisschop Lefebvre, die door paus Paulus uit zijn priesterlijk ambt is ontzet vanwege zijn weigering om de gemoderniseerde ge loofsbeleving te aanva. rden. Bisschop Lefbvre hangt alles aan wat de r.k.-kerk onder druk van conciliaanse veranderingsbesluiten heeft afgeschaft. Paus Paulus heeft hem deswege op va derlijke wijze vermaand, daarna geka pitteld en vervolgens bestraft. Het heeft allemaal niets geholpen en de conserva tieve bisschop gaat door met datgene wat hij volgens zijn ouderwetse geweten als zijn priesterlijke plicht beschouwt. Over zijn diocees in Frankrijk heeft hij niets meer te vertellen, maar dat deert hem niet. Hij heeft zich nu in Limburg genesteld in een daar aanwezig milieu van behoudende rooms-katholieken en de beschikking gekregen over een parti culiere kapel in Stein, ingericht door een Limburgse vrouw die van hetzelfde hout gesneden is als .hij, tenminste wat het geloof betreft. Daar in Stein worden de geboden, verboden en voorschriften van het Vati- caan met de voeten getreden, onder het motto dat men God eerder moet gehoor zamen dan de mensen. Nu hebben Limburgse jongeren, die de gemoderniseerde kerk prefereren, niets beters weten te verzinnen dan het in gooien van de ruiten van de kapel. De onverdraagzaamheid, een van de meest werkzame ondermijners van elke religie, viert hoogtij. Bisschop Gijsen heeft te gen Lefebvre gewaarschuwd als tegen de duivel. Paus Paulus heeft als een mo derne Zeus zijn bliksems op Lefebvre neergeslingerd, maar hem blijkbaar op een haar na gemist. Want de Franse bisschop gaat onverdroten voort met misdoen, vormen, sacramenten toedie nen, Latijnse taal bezigen en de gehele voorraad oud-modisch ceremonieel uit stallen. Rondom zijn altaar verenigen zich de rooms-katholieken die in hun nostalgische liefde voor alles wat voor bijgegaan is, hun geloof alleen maar kunnen beleven in de oude, vergulde omlijsting. Heeft de paus deze Franse bisschop misschien verkeerd aangepakt? Paus Paulus heeft al te voortvarende moder nisten in de theologie en het ceremonieel ook meermalen hardhandig terechtge wezen. Het Vaticaanse concilie heeft richtlijnen uitgevaardigd die niet altijd uitsluitsel geven over de vraag hoe het nu allemaal precies moet en mag. De autoriteit van Rome wil echter in ieder geval de maatstaf aller dingen blijven, voor zover het de geloofsbeleving en de ritus betreft. Bisschop Gijsen blijft in Nederland die autoriteit vertegenwoordi gen. Maar de mensen hebben hun gebre ken, en hun geweten. Wordt dat mis schien in Rome vergeten? General Telephone komt bin nenkort op de Amerikaanse met een telefoontoestel dat is uitgevoerd als Walt Dis- tekenfilmfiguur Mickey Mouse. Het toestel draagt een rode broek, heeft witte hand schoentjes aan en staat op gele schoenen. Een van de armpjes van deze „Mickey-foon” dient als hoorn. Een en ander staat in brieven van de FNV aan het kabinet en aan het Inter nationaal Verbond van Vrije Vakvereni gingen (IVW) en aan het wereldver- bond Van Arbeid (WVA). Het NVV is aangesloten bij het IVVV, terwijl het NKV (samen met het CNV) banden heeft met het WVA. Beide internationale organisaties hebben vorige week al bij de VN aangedrongen op bindende sanc ties tegen Zuid-Afrika. Volgens de FNV worden de westerse landen steeds meer genoodzaakt om te kiezen tussen economische betrekkingen of met Zuid-Afrika of met de rest van Afrika. Er zal volgens haar nu moeten worden gekozen voor dat laatste. De FNV wijst er op, dat het toenmalige overlegorgaan van de drie vakcentrales (NVV, NKV en CNV) in 1973 al een DEN HAAG (ANP). Men wacht nog steeds op de inwilliging van het gratieverzoek voor de Nederlander Ar thur Pouw, aldus verklaarde gisteren de woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken in Den Haag desge vraagd. DEN HAAG De initiatiefnemers van het wetsontwerp (VVD: P.v.d.A.: Lambers en Roethof) kun nen niet zeggen of de werkwijze zoals die momenteel in de abortuskli niek Bloemenhove wordt toegepast, door hun voorstel wordt gelegali seerd. „Het is erg moeilijk om nu te zeggen of wat in Bloemenhove ge beurt, mogelijk zal blijven”, ant woordde Hein Roethof gisteren tij dens het debat in de Tweede Kamer over de „brieven van Van Agt”, op vragen van AR-fractieleider Aantjes hierover. Kantoor: Lange Nieuwstraat427, IJmuiden' Postgiro 273107, Postbus 18, IJmuiden Tel. redactie: 15389, nakantoortijd 10709 Tel. adm. en adv. Tel. 15437 en 16450 Klachten bezorging:’ 18.30-19 uur en op zaterdagen van 17.30-18 uur; Tel. 10519 voor Santpoort: 32 43 41.

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 1