Druk overleg nieuw vredesplan Libanon Carter krijgt steun Edward Kennedy en van AFL-CIO Klacht Bonn: Gebrek aan medewerking Amerika inzake Lockheedschandaal L ftOb - Aan vooravond van gesprek met Vorster in Zurich: Snelrecht voor Londense 1 rellenmakers Li „Cholera heerst in Tangsjan” TESLA (SLOT) Sarkis op bezoek bij Assad BOL MET AS PARLEMENTAIR ONDERZOEK NAAR AANSCHAFFING STARFIGHTER Minister aan ernstig ongeluk ontsnapt Japan Griekenland 2 19 7 6 SEPTEMBER 3 WOENSDAG I BINNEN- EN BUITENLAND olen 4ars eeid best ten ters ogies j’rank- i in de or een n twee heeft r wer- et zie- ewone □aaide unnen ;r zijn ide en veg te ieken- ifonds in een a voor starie- ioeg etjes” india- ij het irege- j ver en en weer oop jrt in van giste- an B. i aan s en - geen t ver- liap ei' in >auw door ogel, Utijd hijn i zijn Lven- gold sr de iUW. Vorderingen' .nipt den (Van onze redactie buitenland) WASHINGTON Henry Kissinger heeft gisteren in Philadelphia de Zuidafrikaanse rassenscheiding in sterke bewoordingen veroor deeld. „De interne structuur van Zuid-Afrika”, zo zei de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken aan de vooravond van een gesprek met de Zuidafrikaanse premier John Vorster in Zürich, „is onverenig baar met enig gevoel voor menselijke waardigheid. Geen enkel regime dat leidt tot opstanden en geweld kan rechtvaardig of aanvaardbaar zijn, en het kan ook niet voortbestaan”. 10 Jaar SRV tien weken hoge feestkortingen Week in. week uit een SRV jubileum-cheque bij bekende merk artikelen, goed voor fikse reduktie in de week daarop! "i tnjfël Kissinger veroordeelt Z-Afrika door Nico Scheepmaker I Senator Kennedy en Jimmy Carter. En daar staat-ie nu. in het schijnwerper licht, en iedere bezoeker denkt devoot: „Daar zit z’n as in”, (het doet denken aan het mooie, maar naar het schijnt apocrie fe verhaal dat de conservator van het Multatuli Museum voor alle zekerheid de urn met Multatuli’s as mee naar huis nam bij een verbouwing of verhuizing van het museum, waarna zijn werkster in een onbewaakt ogenblik („Hè jasses, as in een vaas het ding in de asemmer leeggooide en grondig reinigde; dit verhaal doet al jaren de ronde, met een veel grotere omloopsnelheid dan het verhaal dat er niks van waar is). Maar alweer een paar jaar geleden bleek de bol inclusief de sokkel opeens verdwenen te zijn, toen de werkster ’s ochtends begon af te stoffen. Gelukkig vond men het hele gevaarte even later achter de gordijnen die de heilige schrijn afschutten: de dief of souvenirjager bleek er niet in geslaagd te zijn de messing bol die met een grote mataien pin in het stenen voetstuk vastzat, er uit te wrikken. Geschrokken besloot men toen toch maar een kopie te laten maken van de messing urn, en die, in navolging van de fotokopi eën in het museum, als de echte tentoon te stellen. leeft cloze nnen bon- n de de te rden van eker fdui- blij- eede Tevoren had hij een ontmoeting gehad met de speciale afgezant van de Liga naar Libanon, Hassan Sabri El Kholi en Farok Kaddoemi, de minister van Buitenlandse Zaken van de Palestijnse bevrijdingsor ganisatie (PLO). Riad zei te hopen dat het vredesplan stap voor stap uitgevoerd kan worden, zodat de strijdende partijen langzaam maar zeker het vertrouwen in elkaar her winnen. Ook verklaarde hij te hopen dat de Arabische ministers van Buitenlandse Zaken, die zaterdag in Cairo bijeen komen om de kwestie-Libanon te bespre ken, eveneens het plan zullen onderschrij ven waardoor het meer gewicht krijgt. De toekomstige Libanese president Sar kis heeft gisteren vijf uur van gedachten gewisseld met de Syrische president Assad. Dat gebeurde in Damascus, waar geen bijzonderheden omtrent het overleg werden bekendgemaakt. Naar in de omgeving van Sarkis werd vernomen, ging het overleg voornamelijk over de problemen van het weer opbou wen van het leger en de politie in Libanon en over de vraag, hoelang Syrië zijn 20.000 militairen in dat land wil handhaven. „De belangrijkste hinderpaal is het feit dat geen van de partijen de andere ver trouwt”, zo zei de bemiddelaar. Intussen schijnen onderhandelingen tussen enerzijds rechtse vertegenwoordi gers en anderzijds linkse en Palestijnse afgevaardigden over wederzijdse troe penterugtrekkingen bij Aintoeray, op 30 km ten noordoosten van Beiroet, goed te vorderen. Aan de fronten deden zich gisteren geen grote botsingen voor. Het blad heeft met opzet de naam van de schrijver weggelaten De brief was gericht aan familie in Hongkong en 14 augustus gepost Kissinger gisteren: „Wij zijn uiterst droef gestemd door de recente en nog voortdurende druk op zwarte leefgemeen schappen, universiteiten en scholen in heel Zuid-Afrika. Zij vormen een drama tisch bewijs voor de frustraties van de zwarte Afrikanen tegenover een regime dat hun zowel status, gelijkheid als politie ke rechten ontzegt”. Kissingers onderneming vindt plaats in nauw contact met de Britten, die hij inlicht en raadpleegt voor en na zijn bezoek aan Zurich. Ook in andere landen wordt met smart gewacht op meer informatie vanuit Was- Na een rede van Carter tot het AFL- CIO hoofdbestuur, zei voorzitter George Meany over het koppel Carter-Mondale: „Amerika heeft hen nodig. Wij hebben hen nodig en zullen hen op alle mogelijke manieren bijstaan”. hington. Zowel in Griekenland als Turkjje kunnen de regeringen met het tot nog toe beschikbare materiaal weinig uit de voe ten. De Turkse justitiële autoriteiten heb ben weliswaar enige documentatie van Washington ontvangen maar daarin ont breken helaas de namen van degenen die smeergelden van Lockheed zouden heb ben geïnd In de Noorse pers wordt melding gemaakt van een intern onderzoek van het ministerie van defensie, waarbij alle contracten tussen Lockheed en de Noorse regering zullen worden nagelopen Ver moedens van ontwettige betalingen zou den er niet zijn, maar na alle publikaties over Lockheed schijnen de Noren het Zowel Carter als Meany keerde zich tegen het financieel-economische beleid van de regering-Ford. te verdrijven in dank worden aanvaard. Volgens Mboumoua heeft de bevrijdings beweging Swapo die claimt het gekleur de volk van Namibië werkelijk^te verte genwoordigen— alle recht om hulp te vra gen bij wie dan ook. De Swapo verdeelt in een radicale buitenlandse vleugel en een meer gematigde en legale binnenland se wil pas deelnemen aan verkiezingen in Namibië wanneer die worden gehou den na terugtrekking van Zuid-Afrika en onder controle van de VN. De Cubaanse zaakgelastigde in de Zam- biaanse hoofdstad Loesaka heeft gisteren verklaard dat Cuba solidair is met Swapo. Hij wilde, vanwege het „delicate karakter van de kwestie”, echter niet aangeven of delen van de 12.000 man sterke Cubaanse troepenmacht in Angola die solidariteit daadwerkelijk zullen vertolken en bij de strijd in Namibië worden ingezet. Swapo zelf heeft al om Russisch-Cubaanse hulp verzocht. Het Italiaanse weekblad Expresso zou vandaag een drietal documenten publice ren waaruit blijkt dat de huidige Italiaan se premier Andreotti in totaal 33.000 dol lar van Lockheed zou hebben gekregen. Deze documenten worden in Romeinse politieke kringen, en ook in de nieuwsme dia, niet erg serieus genomen. Andreotti’s woordvoerder heeft de berichten onmid- delijk tegengesproken, maar dat lijkt nau welijks noodzakelijk nu zelfs Expresso meent dat het om valse papieren gaat, die de regering-Andreotti in discrediet willen brengen. zekere voor het onzekere te willen nemen. De Noorse luchtmacht heeft Starfighters, Orions en Hercules-toestellen van Lock heed aangekocht. In Japan zijn tot nog toe 18 personen gearresteerd die geld van Lockheed zou den hebben aangenomen De bekendste van hen, oud-premier Tanaka, is inmid dels weer tegen borgtocht op vrije voeten Tanaka zou 1,66 miljoen dollar van Lock heed hebben gekregen, ans ventie had Meany een kille neutraliteit betracht tegenover Carter. mtoor iranse onge- gesto- s met lehni- kheid n het Para deren vond leden i Fort >r de Zowel in linkse als in rechtse Libanese kringen was men het erover eens, dat de besprekingen van Sarkis met Assad van groot belang waren voor het streven van de Arabische Liga naar vrede in Libanon. Syrië zou zijn steun aan een plan van de Liga hebben gegeven, dat een geleidelijke terugtrekking van alle troepen van de diverse fronten inhoudt. HANNOVER (DPA). De Westduitse minister van buitenlandse zaken. Hans Dietrich Genscher, is gisteren tijdens een verkiezingstournee in Neder-Saksen ont snapt aan een ernstig verkeersongluk, waarbij vier doden vielen en drie zwaar gewonden. WASHINGTON (AFP) De Ameri kaanse vakcentrale AFL-CIO heeft giste ren opnieuw, en ditmaal heel wat harte lijker dan bij voorkiezingen en conven tie, haar vertrouwen uitgesproken in de democratische presidentskandidaat Jim my Carter en diens „running mate” sena tor Walter Mondale. In Los Angelos heeft de voormalige vice-president van Lockheed. Carl Kot- chian een Japanse parmentaire onder zoekscommissie nieuwe geheimen gege vens verstrekt. Dat gebeurde op een beslo ten zitting van de arrondissementsrecht bank ter plaatse. Kotchian neeft op grond van een met Japan gesloten overeenkomst niets te duchten van de Japanse justitiële autoriteiten In ruil daarvoor verstrekt hij de onderzoekscommissie alle hem beken de gegevens over de omkoopactiviteiten van Lockheed in Japan, waarmee in totaal een bedrag van meer dan 9 miljoen dollar is gemoeid. ie van s, zou leef in 'aard- osten. vaart- >rnell- jzegd. één iderd- n. sn 21- ■natio- zan de t. Gis- hij gische ïhzelf. luiden De reden van zijn onbekendheid was zijn manier van leven. Toen na de oorlog al zijn bezittingen uit de Newyorkse hotel kamer waar hij gestorven was naar zijn vaderland Joego-Slavië werden gestuurd, bleken daaronder ook twee grote dozen met duivenvoer te zijn: de duiven waren in zijn laatste jaren nog de enige levende wezens met wie hij contact had. Een zon derling dus. Maar een geniale en sympa thieke zonderling. W. H. Eccles schreef in „Nature”, na zijn dood: „Tesla’s werkme thode bestond hierin dat hij een probleem stelde, oplossingen bedacht, machines bouwde en een aanvraag voor patent invulde, of anders een lezing over het onderwerp hield voor een technisch genootschap. Daarna begon hij weer aan een nieuw probleem. Gedurende zijn hele lange leven van 85 jaar heeft Tesla maar zelden de aandacht op zijn eigen succes sen gericht, hij blikte nooit in geschriften terug op zijn oude werk, en hij claimde zelden het eerstgeboorterecht van een van zijn vindingen, hoewel die hem voortdu rend werden ontstolen. Een dergelijke gereserveerdheid treft vooral in een geest die zo rijk was aan creatieve gedachten, en zo competent om die praktisch uitvoer baar te maken”. listan n alle ig te ndig- n die nieuwde beschuldigingen aan het adres van de christendemocratische GSU en haar leider, Franz-Josef Strauss. Lock heed zou Strauss en zijn GSU meer dan 12 miljoen dollar hebben uitbetaald om Europa „rijp” te maken voor de Starfigh- ter. Strauss was indertijd minister van defensie en bestelde de eerste 900 Star- fighters, waarna andere Westeuropese landen ook Nederland volgden. n en lister ?d of rden zoals itjes. en LONDEN (AFP). Een veertigtal Westindische inwoners van de Londen se wijk Notting Hill, maandagavond betrokken bij een grootscheepse vecht partij met de politie, is gisteren door verscheidene rechters veroordeeld tot straffen die varieerden van vijf pond (25 gulden) boete tot een maand hech tenis onvoorwaardelijk. De zwaarste straf was voor een 21- jarige studente, die uit de vernielde etalage van een drankwinkel twee fles sen sherry had meegepakt. Zij gaf de diefstal toe, maar tekende wel beroep aan tegen de maand hechtenis. De rest van de beklaagden, voor het merendeel jongeren tussen de 15 en de 20, kreeg geldboeten opgelegd wegens openbare dronkensèhap, wapenbezit, geweld en verzet tegen de politie. Vandaag komen nog eens 30 arres tanten voor de Londense rechtbanken. Nikola Tesla’s as bevindt zich in het Museum Nikola Tesla in Belgrado. In een kleine donkere ruimte ligt op een voetstuk een messing bol ter grootte van een 3-tje, waarop enkele schijnwerpers staan gericht. Hierin, zo weten de bezoekers elkaar fluisterend te melden, bevindt zich de as van Nikola Tesla. In werkelijkheid bevindt die as zich in een volkomen iden tieke bol achter slot en grendel in een safe. Wat is namelijk het geval? Terwijl aan de wanden en in de vitrines veiligheidshalve de fotokopiëen van de persoonlijke docu menten van Tesla werden tentoongesteld, achtte de directie van het museum het aanvankelijk niet nodig om ook Tesla’s (onvervangbare) as met een zelfde omzichtigheid te behandelen. Wie immers zou de bol met as van Tesla willen stelen? Gisteren en eergisteren heb ik verteld dat de in 1943 overleden Joegoslaaf Niko la Tesla een zevenhonderdtal patenten op zijn naam had, van de wisselstroommotor tot de turbine, maar dat hij, de „dichter in de wetenschap”, nooit die mondiale erkenning en bekendheid kreeg die zijn gelijken als Edison en Marconi wél kre gen. Niet dat de vakgenoten hem ooit over het hoofd hebben gezien (al begreep Edi son, wiens medewerker Tesla was, niet waar hij heen wilde then hij de gelijk stroom onvoldoende achtte voor massa- produktie, waarna Tesla zich van hem losmaakte en m de grootste armoe, waar bij hij zelfs als dagloner werkte bij het graven van kanalen door New York, aan de uitvinding van de wisselstroom werkte, die het mogelijk maakte de 2000 kleine elektrische centrales in New York te ver vangen door één grote), want in 1956 werd besloten de eenheid van magnetische inductie voortaan „tesla” te noemen, waardoor Tesla zich weliswaar nog niet in het rijtje Edison, Marconi en Röntgen kon scharen, maar wel in het rijtje ampère, volt en tesla. De scherpe toon van Kissingers toe spraak tot een voornamelijk zwart gezel schap, is duidelijk bedoeld als een opstapje naar de stemming waarin Kis singer naar Zwitserland reist om met Vorster van gedachten te wisselen over een oplossing van de problemen die Zui delijk Afrika bedreigen. Kissinger gaat naar het luxueuze Dolder Hotel in Zurich met plannen voor een vreedzame oplos sing, doch gegeven zijn woorden in Phila delphia valt er daarbij maar weinig te onderhandelen. Wat Vorster krijgt voor gelegd is een programma van eisen gekoppeld aan een genadeloze veroorde ling van zijn regime door het enige land ter wereld dat eventueel bij machte zou zijn om de blanke minderheidsregering nog min of meer in stand te houden. CAIRO, DAMASCUS (AP, Reuter, UPI) De bemiddelaar van de Arabische Liga Riad heeft gisteren in Cairo gezegd dat alle strijdende partijen in Libanon het nieuwste vredesplan van de Liga hebben onderschreven. Riad zei echter te betwijfe len of het akkoord, wanneer getekend, ook werkelijk zal worden nageleefd. Kissinger maakte echter ook duidelijk dat de toestand in Zuid-Afrika niet kan worden vergeleken met die in Namibië en Rhodesië. In die landen is duidelijk spra ke van koloniale indringers Kissinger erkent echter dat de blanke Zuidafrika- nen al eeuwen in het land hebben geleefd en dat de wereld en de meeste zwarte Afrikaanse leiders hun recht erkennen om daar vreedzaam te bestaan. Kennelijk zal Kissinger er in Zurich naar streven Vorster te bewegen zijn steun aan het Rhodesië van Ian Smith te laten vallen en op die manier de prijs te betalen voor een overgang naar een nor male situatie in Zuid-Afrika, die niet tot geweld behoeft te leiden. Daarbij zou het Westen dan in staat kunnen blijken veel van zijn industriële en strategische belan gen in Zuid-Afrika te redden uit de drei gende ondergang. Hoewel er nog druk gespeculeerd wordt over Zuidafrikaanse concessies inzake Namibië (zo zouden de blanke regerings vertegenwoordigers op de constitutionele Carter kantte zich tegen „elke economi sche doctrine die zich baseert op gedeelte lijke werkgelegenheid als systeem”. Naar zijn oordeel betekent een dergelijke poli tiek „het morele, economische en politieke bankroet”. Meany zei dat de republikeinen het land naar een nieuwe recessie leiden en noem de Carter de enige die dat zou kunnen verhinderen. Carter heeft gisteren ook de formele steuntoezegging gekregen van senator Edward Kennedy, lange tijd de „stiekeme favoriet” der democraten. Kennedy kon digde aan, dat hij per half september aktief voor Carter op het verkiezingspad zal gaan. Op zich is vakbondssteun voor de demo cratische kandidaat niets bijzonders, want de AFL-CIO is traditioneel een van de pijlers der partij. Wat echter gisteren opviel was de warmte waarmee de oude „kingmaker” Meany zich achter Carter opstelde. Gedurende de voorverkiezingen en ook nog tijdens de democratische con- fl Kissinger tijdens zijn toespraak. conferentie in Windhoek instemmend hebben geknikt bij het voorstel voor eind 1978 verkiezingen onder VN-toezicht in Zuidwest-Afrikate houden) is van een officiële wijziging van het Zuidafrikaanse regeringsstandpunt nog geen sprake. De Afrikaanse landen hebben dan ook in New York bij de eerste procedurele zitting over Namibië van de Veiligheidsraad om sancties tegen Zuid-Afrika gevraagd. Het was gisteren de laatste dag waarop Ziud-Afrika zich bereid had kunnen ver klaren het beheer over Namibië aan de VN over te dragen. De Veiligheidsdraad zal op 23 september de eisen van de Afri kaanse landen behandelen. Gisteren sprak de vertenwoordiger van Madagas car, Rasolondraibe, namens 46 Afrikaan se landen de Veiligheidsraad toe. De bij eenkomst werd na een half uur gesloten. Volgens secretaris-generaal Mboumoua van de Organisatie van Afrikaanse Een heid (OAE) zal Cubaanse militaire hulp bij de pogingen Zuid-Afrika uit Namibië De Westduitse regering heeft het onder zoek naar mogelijke Lockheed- steekpennmgen heropend vanwege her- De Turkse oppositie had de regering er al van beschuldigd lijsten met namen ach ter te houden Volgens minister van justi tie Moeftoeogloe heeft Washington, ondanks een tussen Turkije en de VS gesloten overeenkomst, slechts enkele documenten beschikbaar gesteld en wordt met smart gewacht op meer infor matie. De Westduitse staatssecretaris van jus titie. ErkeL zal op korte termijn naar Washington reizen met hoogstwaarschijn lijk als voornaamste taak de autoriteiten daar te bewegen tot een soepeler houding bij het atstaan van Lockheed- documenten De minister, die voorzitter is van de liberale FDP reed mee met partijgenoten in waarvan èr een tijdens een inhaalma noeuvre in botsing kwam met een tege moetkomende auto. De Griekse regering heeft na herhaald en hardnekkig aandringen bij Washing ton voldoende gegevens in handen gekre gen om een officieel onderzoek te starten naar betalingen van Lockheed aan rege ringsfunctionarissen. Tot op heden is over de Griekse Lockheedzaak weinig meer bekend dan dat aan een generaal „com missies” van een half miljoen dollar zou den zijn betaald voor de verkoop van Hercules-transportvliegtuigen aan de Griekse luchtmacht Het Griekse onder zoek wordt geleid door een bekende jurist, die is aangesteld door de procureur- generaai bij het hooggerechtshof (Van onze redactie buitenland) DEN HAAG De Westduitse regering wil een parlementair onderzoek naar de gang van zaken rond de aanschal van Lockheeds* Starfighter aan het begin van de jaren zestig De moeilijkheid is echter, verklaarde gistere minister Vogel van justitie, dat Amerika niet erg wil mee werken. en dat de tot dusver beschikbare documenten onvoldoende gegevens bevatten om vergaande conclusies te trekken Volgens Vogei heeft Washington geweigerd Amerikaans bewijsmateriaal over Lockheeds financiële activiteiten aan Bonn at te slaan voor een „politiek” onderzoek door een parlementaire com missie. U krijgt jubileumcheques bij of ontvangt feest kortingen op artikelen van deze bekende merken: Betuwe. Blue Band. Bona Calvé. Dubro. E-10 Speciaal, Friesche Vlag Goudband Fruxano Hero. Koeleman, van Nelle. Pepsi. Popla. 7-Up. Smiths. Unox Hivella er, Roosvicee. (ADVERTENTIE) HONGKONG (Keuter) Het onafhan kelijke Hongkongse dagblad Mmg Pao publiceerde gisteren een briel van een inwoner van de door de recente aardbe vingen getroffen Chinese stad Tangsjau. waarin hij schrijft dat de stad nu geplaagd wordt door cholera en dat mogelijk 91)0.000 inwoners bij de aardbe ving zijn gedood of gewond.

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 3