Haven Agenda wordt Geen verlaging drankbelasting IN DE VISHAL Met de sloep Umuiden naar Huize „Waterland” ERASMUS Strand OVER IJMUIDEN GESPROKEN.. Kapper In 1926 or SS 5 BARONES VAN TUYLL BLIJFT OP LANDGOED WONEN „KLEDERDRACHTEN” WOENSDAG 1 SEPTEMBER 19 7 6 IJMUIDEN - VELSEN 4 f Veisen-IJmuiden In en om Haarlem BOEK VAN DE MAAND door Jan van Baarsel BOEKHANDEL De mannen van Zwartewaal, Pernis en Middelharnis kenden de Noordzee als hun broekzak. Ze wisten waar de schelvis, de ka beljauw en de haring zat, in iedere periode van het seizoen. De plaatsen waar het vissen door ondiepten of wrakken gevaarlijk kon zijn hadden ze niet op een kaart aangetekend staan, maar ze kenden alle details uit hui} hoofd. Van vader op zoon was eeuwenlang allerhande kennis overgedragen, die steeds weer door de zoons aan de hand van hun ervaringen en waarnemin gen waren aangevuld. In feite waren de mannen wandelende encyclopedieën op visserijgebied, of ze nu steevast witte klompen droegen zoals die van Pernis of altijd alleen maar zwarte klom pen zoals die van Middelharnis. ‘«Mr u.; (Van een onzer verslaggevers) (ADVERTENTIE) (Van een medewerker) (Daarna 27,50) (Van een onzer verslaggevers) BESOMMINGEN men Woensdag aangekomen: Tor Scandina via, Noordzee; Kostromaled, Leningrad; Sea Navigator, Lulea, IJmuiden; Havel, Gothenburg; Edina, Bremen; Eglantine, Le Havre; IJMUIDEN. AAN DE DINSDAG- MARKT WERD AANGEVOERD: 260 kg tong, 3 kisten tarbot en griet, 3 -kisten schol, 51 kisten, makreel, 10 kisten pil chards, 37 kisten diversen. ervaring in Oostenrijk en Amerika. Het is zijn voornemen er een klein speciaal hotel te vestigen met daarin een tiental kamers. Het landgoed is opgenomen in het bestemmingsplan: parken en land goederen, terwijl huize Waterland” op de Monumentenlijst staat. Zonder toe stemming van het ministerie van CRM zal het niet verbouwd mogen worden, doch gezien de huidige accommodatie Met de sloepen kwam de „goudmij- ne”, zoals de visserij al in de zeven tiende eeuw werd genoemd, naar IJ- Huize „Waterland” aan de oude Rijks weg, dat in de toekomst de bestemming van een klein speciaal hotel zal krijgen. dagen werken, de zondag inbegrepen dus, want dat was de topdag.” Kapper Pieter Kuyn was afkomstig uit Oosthuizen. Hij werkte achtereen volgens in Arnhem, Scheveningen en Leeuwarden, waar hij zijn aanstaan- beschouwden. Dan keken de vrouwen van de vissers hun ogen uit op de prachtige zijden stoffen uit Engeland. Dan wachtten de kinderen vol span na wel stal lart op re nen uit iam de jim wal lier laar 'log erd oIL pa en- ,m- iër, dp- gen Is- :oel aar een das rde ch op eite aar ge- al- in 'en. tig. >ek nd, fd- het om le us, iris om in Hij het ian ter- gaf ;er- in tat- ?m- ver a.l. 14, ran LV) te tief jke ie- en, ike ca- en. sen net fa len lo- ie- 3a- :an eft •n- :li- :en ran iet tus zij tan Op er- et- ide pels” ook veel Engelse vissers kwa men, niet alleen om zich te laten knippen en scheren, maar vooral ook om een keus te doen in de afdeling souveniers. Een zeer geliefd aanden ken aan IJmuiden dat graag mee naar huis werd genomen was ’n fraai lampje gevuld met eau de cologne. de vrouw leerde kennen. Toen Kuyn op zijn negenentwintigste trouwde nam hij de zaak op de Bik en Arnoldkade over. Na de Tweede Wereldoorlog vestigde hij zich in de Kanaalstraat; hij bleef zijn beroep tot zijn tachtig ste jaar uitoefenen. De heer Kuyn is in 1975, op 94-jarige leeftijd, overle den. zullen er geen grootscheepse verbouwin gen in plaats behoeven te vinden. Me vrouw Van Tuyll zal zich vestigen in een van de dependances op het land goed. „DEUTSCHES MADCHEN. Im kleinen ruhigen 3. Pers. Haushalt wird tüchtiges nettes Alleinmadchen per 1 Dtc. gesucht. Angenehme Stel- lung, gute Behandl.” Als de mannen weer thuis kwamen legden ze de wereld op tafel voor hun huisgenoten die een treinreisje naar Amsterdam al als iets bijzonders Een lezer gaf ons enige adverten ties uit het Dagblad voor IJmuiden van 28 oktober 1926 ter inzage. We citeren .galsJao (Lange J 14-17 u. en 19-23 u.„Vrolijke sex vakantie”, 18 j. MUZIEK Grote of St. Bavokerk (ingang Oude Groen markt 23) do. 15 u.Orgelconcert door Klaas Bolt. BIOSCOPEN Later zou de verkoop per zoveel stuks gebeuren. In die tijd kon men ook „dode vis” aanvoeren, welke di rect naar de afslag werd gebracht om per kist te worden verkocht. De le vende vis werd stuk voor stuk geteld, in manden gedaan 'en dan in de karren gestopt die zich bij de kop van de haven bevonden. Tot om streeks 1914 kon deze methode zonder bezwaar worden toegepast. Daarna was het water zo vervuild dat andere wegen moest zoeken. „Ik herinner me dat er veel Am sterdamse gezinnen naar het strand kwamen.” aldus de heer Ros. „Ik hielp in die tijd met het uitzetten van de badstoelen en het in zee rijden van de badkoetsjes. En ik liep met een bak vol koeken en andere lek kernijen, afgewisseld door het rond lopen met een emmer vol augurken; die waren toen drie cent per stuk. Ik weet nog dat ik er een tientje per week mee verdiende. Dat was zeven MADCHEN. 3. Dinsdag vertrokken. Rakness naar Si- monsvik, IJmuiden; C.V. Lightning, Bre merhaven; Normand Carrier, Cont. Plat, Velsen; Birknes, Bandur Shapur; Berit, Rotterdam; Teutonia, Kopenhagen; Bab. T. Delfzijl; Aruba Bay, Hamburg, IJ muiden; Leersum, Antwerpen, IJmuiden; Fujihu Maru, Saint. Nazaire; Golden Breeze, Bremen, Velsen; Achilles, Ham burg; Emmaplein, Zeebrugge; Palestine, Irak, Hercules, Hamburg; Herm Kiepe. Gent; Calandplein, Weston Point, IJmui den; Arona, Hamina; Tarrin, Tilbury; Tor Scandinavia, Noordzee; Star Polaris; Cont. Plat, Velsen. Het vermelden van de naam Kuyn in deze fubriek deed enige lezers herinneringen ophalen aan een voor de oorlog welbekende kapperszaak op de Bik en Arnoldkade te IJmuiden, waar in de glorietijd van de „kop- Toen het jonge, nog primitieve IJ muiden als veilige en willige haven was ontdekt kwam de ene sloep na de andere er regelmatig de vangst verkopen. Alleen levende vis; dode was in die tijd niets waard. In de sloepen werd de vis in goede staat gehouden door een bun te gebruiken, een ruimte met gaatjes in de wanden en in de bodem, waardoor het zeewa ter in en uit kon spoelen. In 1895 was het aantal in Middel- harnis, Pernis en Zwartewaal thuis horende sloepen dat de beugvisserij uitoefende, niet minder dan vijftig. Ook Vlaardingen en Maassluis had den er een behoorlijk aantal in de vaart. Alleen al in IJmuiden kwam in 1896 263 maal zo’n zeilbeuger bin nen. In 1897 was dat aantal toegeno men tot 838. De klad raakte er echter al gauw in door de komst van de stoomschepen, waartegen op den duur niet met alleen maar windkracht kon worden geconcurreerd. Vooral het in gebruik nemen van stoomtrawlers, die al jarenlang in Engeland en ook Duitsland furore hadden gemaakt en waarvan in 1895 Nederlands eerste ling ter visserij ging, zou radicaal een einde aan het bestaan van de sloepen maken. IJmuiden bezat in 1900 al Inwilliging van het verzoek om verla ging van de belastingtarieven zou een gevaarlijk precendent scheppen, waar schuwde wethouder Aukema van finan ciën. „De deur zal worden platgelopen door horeca-exploitanten die dan ook de tarieven voor hun sector verlaagd willen zien”. Burgemeester Nawijn wees er op dat op ministerieel niveau al wordt ge werkt aan afschaffing van de door de gemeenten te heffen drank- en horeca- belasting. „Wanneer wij nu vrijwillig de tarieven tot het minimum terugschroe ven, dan verspelen we eventuele aan spraken op compensatie wanneer het rijk inderdaad tot afschaffing over zal gaan. Dat zou een tactische fout zijn”, aldus de burgemeester. De meerderheid van de raad volgde hem in die opvatting, temeer daar het duidelijk is dat een gering belasting voordeel als waar het hier om gaat toch de redding niet betekend voor slijters die op de rand van de financiële afgrond balanceren. Alleen de heer Roselaar koos de zijde van de slijters. „Anders is er straks in heel Zandvoort geen slijter meer over”, waarschuwde hij. De eerste sloepen die IJmuiden binnenvoeren vonden er geen visaf- slag. Zo gauw een vletterman de sloep had vastgemaakt stapte er altijd wel een viskoper aan boord die wilde weten hoe groot de vangst was. „Geen dooie vissies”, zei hij er met een bij. Hij pakte een stok waaraan een haak was bevestigd, stak deze in de bun tot hij de bodem raakte, schudde de vis met de stok wat heen en weer en noemde dan zijn prijs, voor de hele lading. De schipper of de stuurman van de sloep gooide daar het nodige op, deed daar vervol gens het nodige af en uiteindelijk kwam men altijd wel tot overeen stemming. De heer D. Ros ie Santpoort: „Het in uw rubriek afgebeelde strandpavil joen van Kosylek kan ik me goed herinneren. Het stond op het „eerste” strand, tussen de pieren dus. Van enige drukte op het „tweede” strand was toen nog geen sprake. Die zaak is later overgenomen door Piet en Cor Goedhart. Op den duur werd deze eigendom van Piet Goedhart.” (Hier de tekst van een advertentie in 1927: „Bezoekt aan het IJmuider Strand met zijn mooie Pieren en drukke Scheepvaart de Consumptietent van P. v.h. Gebr. Goedhart. Prima Con sumptie. Billijke tarieven.” - JvB). Dinsdag aangekomen: Nicole, van Du blin; Lilian Gudrey, Cont. Plat; Trier. Bremerhaven; Maasborg, Kotka, Zaan dam; Avonbank, Rotterdam; Lustar, Swansea. IJmuiden; Tor Scandinavia, Gothenburg; tar Polaris, Cont. Plat, Vel sen; Harry Mitchel, Londen, Buitenhui zen; Themos, Takoradi; Nassauborg, Kotka; Rijnborg, Kopmansholmen; PRIJZEN IN GULDENS. Per 1 kg: grote tong 14,20-14,00, groot- middel tong 16,40-14,00, kleinmiddel tong 13.20-12,80, tong één 12,60-11,80, tong twee 12,20-11,00. Op de eerste zeer primitieve traw lers, waar zelfs de stuurhut nog open en bloot op dek stond, waar van enig „comfort” beslist geen sprake was, hebbefl deze mannen geholpen de ba sis te leggen voor een zich onstuimig ontwikkelend, sterk IJmuiden. Er waren in die begintijd schippers die - zoals het in IJmuiden werd uitge drukt - geen letter konden lezen zo groot als een koe. Maar op zee waren het keien. Er waren schippers die als jongen van een jaar of twaalf, zo van de lagere school, op een bom of een sloep terecht waren gekomen en die zich opwerkten tot de beste schippers van de hele vloot, wat ze vele jaren, bij alle moderne ontwikkelingen, nog bleven ook. In de tijd zonder radiocontact wa ren de schippers inderdaad schipper naast God zo gauw ze de pieren van IJmuiden hadden verlaten. Zij be paalden in hun eentje welke visgron den ze gingen opzoeken. Voor alle voorspoed en alle tegenslag waren zij, uitsluitend zij, verantwoordelijk. Als het beter was niet in IJmuiden te markten, hoewel dat gewoonlijk ge beurde, zochten ze zelf de plaats uit waar ze het beste terecht konden: in Grimsby of Hull, in Fleetwood of Aberdeen. ning op het moment dat een lekker nij tevoorschijn kwam die in IJmui den nergens te koop was: grote, heel dikke rollen pepermunt. In die peper munt waren rode lettertjes verwerkt, fascinerende lettertjes omdat er, hoe veel je er ook verorberde, altijd nieu we te zien waren. Die rode lettertjes waren erin ge daan op de Shetland eilanden. Ze vormden, haast eindeloos, steeds weer het woord „Lerwick”, de naam van een vissersplaats, zoals IJmuiden er een was, maar veel ouder. Al in 1780, toen iedereen dacht dat de Breesaap altijd de Breesaap zou blijven met zijn schapen en zijn konijnen, was Lerwick als visserplaats flink ont wikkeld. Geen prettige p laats. Inte gendeel: „Lerwick”, schreef iemand toén, „is de miserabelste stad die ik ooit heb gezien.” Ook toen de IJmuider visser» er kwamen was er nog niet veel gezel ligheid aan. Maar de pepermunt was heel erg lekker. Het waren slechte dagen voor IJmuidens vele snoepwin kels met hun rijke sortering voor een „cent van het blad” als er een paar trawlers uit den vreemde terugkwa men. Geen duimdrop en geen ko ningsbrood je kon er tegenop. En de vissersvrouwen vonden het leuk om een straatje om te gaan. In hun nieuwe bloes. Van de zijde uit Engeland. (Reacties op deze rubriek: schriftelijk bureau van dit blad met vermelding „Van Gat tot Stad”, tele fonisch: 023-378601). Cinpma Palace (Gr. Houtstr.) 15.30, 21.30 u.: „3 dagen van de Conor”, 18 J. Frans Hals (Frans Halspleln) 18.45 én 21.30 u.: „Papillon”, 14 j. Lido (Houtplein) 14, 19 en 21.30 u.: „André van Duin’s pret film”, a Luxor (Gr. Houtstr) „Family Plot”, 14 J. Boxy (KI. Houtstr.) 14.30, 19 en 21.30 „One flew over the cuckoo’s nest”, 13 J. Studio (Gr. Markt) 14, 19 en 21.30 u.: „Wan Pipe!”, a.l. Cinema Qurinus Internationaal Veerstr.) Doorlopende voorstelling ii Vrnliikp spy vnlrnnti*»” 1 Woensdag vertrokken: A-King 11, Harwich; Claus Luhrs, Wisbech; Heihz Helmut, Odense, IJmuiden; Sea Worker, Cont. Plat; Lilian Gudrey, Cont. Plat. HAARLEM. Jan Hoeben, schrijver van het door Damiate-pers uitgegeven boek „Zeven Eeuwen Haarlem” zal za terdag 4 september in de Waalse Kerk aan het Begijnhof een pleidooi houden voor de monumenten in de stad Haar lem. Gezien de faam die het boek geniet en de grote kennis van de heer Hoeben op dit gebied zal de lezing over dit onderwerp voor velen belangwekkend zijn. De toegang is vrij, de lezing begint om 10 uur. twintig stoomtrawlers. Zwartewaal had toen nog slechts een sloep inge schreven staan, Pernis vijftien, Mid- delharnis zestien. VELSEN. Huize „Waterland”, ei gendom van mevrouw M. E. barones van Tuyll van Serooskerken gravin Van Limburg Stirum van Noord wijk zal de bestemming van hotel krijgen. Mevrouw Van Tuyll heeft het gebouw verhuurd aan de hotelier P. Moret uit Den Haag. De heer Moret kan bogen op hotel- muiden. En van die sloepen kreeg IJmuiden uitstekende opvarenden voor zijn snel groeiende trawlervloot, zoals het ook eerste klas vissers haal de van de in onbruik geraakte Eg- monder bommen. Per 40 kg: tarbot 288-200, griet 200- 168, schol drie 110, bot 34-29, horsma kreel 32-16, makreel één 72, makreel twee 39-26, makreel drie 34, pilchards 20,40. 19 en Het werk aan boord van de sloepen was hard. Men denke bij „sloep” niet aan een eenvoudig bootje maar aan een tweemaster die als hij de wind in de zeilen had prima voortgang maak te. Vooral op de „versvaart” was het beulen voor de opvarenden. De paar dagen dat ze op zee waren kwamen ze praktisch niet aan slaap toe. Een maal in de haven gingen ze ’s nachts zelf de vis lo.ssen. Diezelfde dag voe ren ze alweer uit; ze moesten nu eenmaal vele uren maken om een behoorlijke boterham te verdienen. ZANDVOORT De tarieven van de drank- en horecabelasting zullen in Zandvoort niet worden verlaagd. Met alleen de stem van de liberaal A.A. Roselaar voor, besloot de gemeenteraad dinsdagavond om niet in te gaan op een verzoek van een aantal plaatselijke slij ters. DE BESOMMINGEN WAREN: UK 135 en 145 2070, UK 234 f 1390, VD 20 1640, IJM 18 2050. Een reis langs de levende streekdrachten van Nederland met prachtige foto's in kleur en zwart-wit. c Tot 3 oktober I Oi«JU „NETTE WERKSTER met alle werkz. bekend b.z.a., 2,- per dag.” BIOSCOPEN City, woensdag 20 uur: .Grizzly”. TENTOONSTELLINGEN Museum Beeckestijn, Rijksweg, Velsen. Dag. 10-12 en 14-17 u. behalve maandag. Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Cen trum, Moerbergplantsoen. Dagelijks geopend van 9.30 tot 12 en van 14 tot 16.30 uur. Stadhuis, Bezichtiging op werkdagen van 10 tot 12 uur. Bedijfsmuseum Hoogovens, Bessemerstraat, Velsen-Nrd, geopend. Donderdags van 11 tot 15 uur en op aanvraag. Tel.: 02510-91022 of 93088 DIVERSEN Alarmnummers: Politie 19033: ongevallen dienst 15400; Hoogovens 02510-96000; Brandweer Santpoort 370750 voor Velsen-Noord en IJmui den 20750. Centrale bibliotheek, Plein 1945, donderdag 10-11.30 en 14.30-17.30 en 18-21 u. Woensdaga vond van 19-21 u. Filiaal Zeewijkerplein 19-21 u. Sociaal Adviesbureau. Donderdag 9-10 u. de Brulboei, Kanaalstraat 228, IJmuiden 11-12 u. De Duinpan, Duinweg, Santpoort. Gezinsverzorging Hulp aan de bejaarden en langdurig zieken, Velserduinweg 52, IJmuiden. Ma t.m. vrij. 1-1Ó uur. Tel. 02550-11830 en 22169. Openluchtbad Heerenduinen, Geopend 10 tot plm. 20 uur. Informatiecentrum: Recreatiegebied Spaarn- woude (Boerderij Crayenstein, Machineweg, Halfweg). Geopend zat. en zo. 11-16 u_; ma. t.m. vrij 10-12 u. Velserbad: Woensdag: vrij zwemmen: 21.30- 22.30; donderdag vrij zwemmen: 6.45-8.00; 12.10- 13.10 en 16.00-17.15 uur; zwemles Volwassenen C van 7.00-7.30 uur. Sociëteit Asterix: Woensdagavond vanaf 20.00 uur. „WIE HEEFT er voor een gezin van 12 kinderen voor den winter warm Beddengoed te missen. Zelf pers, af te halen. Br. no. D 24675.” 1. en 21.3* w IJmuiden, Lange Nieuwstr. 243, tel. 13144, Santpoort Hoofdstr. 234, tel. 378371 L 0 I rl I

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 5