Wijkcomité’s en activiteitencommissies zijn voldoende Vissersschepen als ontwikkelingshulp naar buitenland Velsen De Rode Cirkel in Twee dagen wandelen mandolineclub op Beeckestiin Galle op Sri Lanka wordt partnerstad van Velsen „Rockshow” en De Nederlander 15 Deze krant houdt u op de hoogte! 0^ IS OS 7 Vaste Kamercommissie: BURGERIJ KAN BEVOLKING DAAR NU AL HELPEN Kort IJmondnieuws Oplichter dupeert Schipholbezoekers F' M, 1 vil Ml WOENSDAG SEPTEMBER 19 7 6 I 6 (Van een onzer verslaggevers) De Nederlanders worden in het hen omringende buitenland niet alleen als VELSEN. Er bestaat in Velsen geen behoefte aan wijkraden. Een onderzoek heeft dit uitgewezen. Vanuit de burgerij zijn namelijk geen reacties binnengekomen die spreken over een wens in die rich ting. Voor zover namelijk in bepaal de delen van de gemeente enige be hoefte bestond aan overleg over een behartiging van aan de orde zijnde belangen, heeft dit in de praktijk geleid tot de totstandkoming van wijkcomité’s of activiteitencommis sies, zoals in IJmuiden en Velsen- Noord. Verder functioneert thans in de gemeente de Stichting Samen levingsopbouw, welke in het kader van het opbouwwerk dienstig kan zijn aan de behartiging van wijkbe langen. voetballers gevreesd. Ook als toeristen ziet men hen in Duits land, Frankrijk en België met gemengde gevoelens komen. Dat schijnt vooral aan onze beruchte zuinigheid te liggen, die in het buitenland meestal ten onrechte als vrekkigheid en geldzucht wordt uitgelegd. In België zegt men: "Als in Nederland een nachtegaal zingt, loopt iedereen haastig weg, bang dat het beest met een cen tenbakje zal rondgaan.” Onder ons: in België schiet men het beest na afloop dood en verkoopt hem panklaar op de markt. Zo hebben we allemaal onze gebreken, en ook daarvoor geldt: O M - 4 In Velsen heeft burgerij geen n behoefte aan wijkraden (Van onze Haagse redacteur) dienst (Van een onzer verslaggevers) Naam Straat Plaats °P vatten Ja, ik wil op de hoogte blijven via de IJmuider Courant/Beverwijkse Courant.* U kunt mij noteren voor een maandabonnement kwartaalabonnement jaarabonnement Ik krijg de IJmuider Courant/Beverwijkse Courant'de eerste 14 dagen GRATIS! '(doorhalen wat niet gewenst wordt (gewenste vakje zwart maken en deze bon in een ongefrankeerde open enve lop sturen naar Damiate Pers BV. Antwoordnummer 416, Haarlem Dit alles is ter sprake gekomen in de raadscommissie van Bijstand voor alge mene zaken. van nauw inspraal^ Kunnen krap. zeg', dan nog b:i op maart ter bl advies beeft allet met ons de belat de insprh^tp'ocec worden kaarien cl ^ku De HR1 afwegen paalde zil worden vul imcn. „Het 1 Uingsmogelil «ruikbaar <1 latbaar. Er 1 prioriteit! Itgd- en 1 wgd- en jol le welzijnsi 1 in het H DEN HAAG. De leden van de vaste Tweede-Kamercommissie voor de visse rij wil dat er meer moeite gedaan wordt om de overbodige Nederlandse vissers schepen in het buitenland, met name in de ontwikkelingslanden, af te zetten. De commissie zal hiertoe in eerste instantie de commissies voor economische zaken en ontwikkelingshulp polsen. Later zal daar overleg met de betrokken ministers en een hoorzitting met alle betrokkenen uit de visserijwereld op kunnen volgen. Men kan zich opgeven bij onderstaan de adressen: M. C. Smit, Lange Nieuw- straat 408- tel. 13024, J. F. Koks, Eek- hoornstraat 10. tel. 20173 en J. J. A. Mulders, Iepens traaf 10. tel. 18901. Allen te IJmuiden en bij B. H. Uytendaal, Burg. Weerteplantsoen 72- Santpoort- Op dezelfde lijn heeft ook het onder zoek gelegen naar de vraag of een aantal bestaande commissies, stichtingen en overlegorganen niet in aanmerking zouden kunnen komen voor omzetting in een bestuursvorm, waarbij de taak al in feite door de overheid wordt verricht, zoals dat al geschiedt bij de openbare bibliotheek, welke laatstgenoemde onder een zogenoemde „functionele commissie” ressorteert. Een onderzoek wees uit, dat dit voor het merendeel niet het geval was. Alleen de Woningstichting Velsen, de Stichting Muziekschool Velsen en de Stichting tot beheer en exploitatie van gebouwen voor sociaal-cultureel werk in Velsen zouden voor een nadere bestude ring in aanmerking komen. Gebleken is echter dat de stichtingsbesturen als hun oordeel hebben gegeven, dat de bestaan de structuur van hun instellingen niet ingrijpend veranderd behoeft te worden. SCHIPHOL.- De rijkspolitie, luchtvaart, waarschuwt bet publiek voor een 34-jarige uit Amersfoort afkomstige man die de gehele zomer bezig is met het oplichten van goedgelovige mensen. Wanneer naast het opbouwwerk, dat overigens in Velsen nog in- een aan vangsstadium verkeert, een systeem van wijkraden zou worden ingevoerd, is er gerede kans op het ontstaan van doublu res. Het college van B. en W. meent dan ook, dat het geheel eens kan zijn met de uitgebrachte nota, welke de instelling van wijkraden voor deze gemeente als minder noodzakelijk kenschetst. Naar de mening van B. en W- is het in het leven roepen van een extra be grotingspost niet nodig. Het college wil daarom de raad voorstellen een princi- sebesluit te nemen tot het aanknopen van banden met Galle en deze in de toekomst zoveel mogelijk bevorderen. bleem. Het is vaak besmet, hetgeen tot tachtig percent van alle kinderziekten aanleiding geeft. Goed drinkwater is niet goedkoop, maar het kan er wel komen, dankzij deze actie, welke tegelijkertijd de werkgelegenheid op het eiland bevor dert. Zowel bij de bouw van de drink- waterinstallaties, als bij het pottenbak ken. want zelfs voor ons land zijn vele tienduizenden van die spaarpotjes nodig en die zijn op dit moment bij alle Rabo- banken verkrijgbaar. Verder is bij de raadscommissie voor algemene zaken in behandeling genomen het tweede rapport van de ambtelijke werkgroep beleidsanalyse. Deze werk groep is ingesteld om na te gaan welke inspanningen de gemeente op bepaalde VELSEN. Op zaterdag en zondag 11 en 12 september worden door de wan- del vereniging De Kennemer Jongere wandeltochten georganiseerd, die in het teken staan van het 100 jaar Noordzee- kanaal. De start is vanuit de speeltuin „In Veilige Haven” achter het open luchtzwembad de Heerenduinen te IJ muiden op zaterdag van 10.00 uur tot 14.00 uur- de 25 km tot 12.00 uur, op zondag van 10.00 uur tot 12.30 uur. de 25 km eveneens tot 12.00 uur. Men kan deel nemen op de afstanden 5, 10, 15, 25 km. Wel is er een reactie binnengekcmen van de Velser Ondernemers Centrale met betrekking tot het functioneren en de samenstelling van het Contactorgaan Detailhandel Velsen. Naar aanleiding hiervan zullen de raadsleden vier leden uit hun midden aanwijzen om zitting te nemen in het Contactorgaan Detailhan del Velsen. I VELSEN. De Haarlemse formatie ..Hellhound” geeft zaterdag 4 september een „rockshow” in de muziektent nabij het museum in het park van Beeckestijn te Velsen-Zuid. De formatie bestaat uit Tom Huissen, zanger en bassist, Frans ten Kleij en Ron Knotten, gitaristen, Frido de Ligt, organist en pianist en Frede Huissen, drummer. Het optreden begint om 20 uur. Hij zoekt zijn slachtoffers in cafés of restaurants, weet met een handig praatje vertrouwen te winnen en speldt hun dan op de mouw, dat hij als personeelslid van de KLM gerechtigd is in de winkels op douaneterrein van het stationsgebouw belastingvrije radio’s of televisietoestel len te kopen.In vele gevallen heeft hij met dit verhaal succes geboekt. Hij nam dan zijn slachtoffers mee naar een per- soneelskantine in het stationsgebouw of naar de openbare restaurants op de derde etage, zei tegen hen dat ze daar moesten wachten, omdat zij niet op douaneterrein mochten komen (hetgeen volkomen juist is) en vroeg dan contant geld om de belastingvrije toestellen te gaan halen. Hij stelt zich voor de schepen mét hun bemanning naar de nieuwe thuisha vens te sturen. Daar zouden de ervaren Nederlandse vissers in het kader van de ontwikkelingshulp de eerste jaren als instructeurs voor de plaatselijke vissers kunnen fungeren. Pinkenveiling. De traditionele pin- kenveiling te Santpoort zal zaterdag 9 oktober worden gehouden. Ook dit jaar zal hieraan een geschenkenveiling wor den verbonden.. In de Nederlandse vissershavens liggen nog altijd ruim honderd kotters, die door de vangstbeperking overbodig zijn geworden. Toen bleek dat er in Neder land en in andere geïndustrialiseerde landen geen kopers voor deze schepen te vinden zijn, heeft men eerder dit jaar al eens geprobeerd kotters in landen uitde Derde Wereld te slijten. Echter zonder resultaat. De Nederlandse landbouwatta- chés in de landen die men op het oog had, kregen zonder uitzondering te ho ren dat men geen interesse had in twee dehands schepen en dat ombouwen van de vaartuigen voor visvangst in tropi sche wateren te kostbaar zou zijn. a PvdA-Kamerlid Hartmeijer, de stu wende kracht achter deze hele ontwik keling, vindt echter dat er wel degelijk mogelijkheden zijn, „Maar daar moet meer voor gedaan worden dan informe ren via een landbouwattaché. Ik heb de indruk dat niemand in ons land, ook niet in de visserijwereld, echt weet wel ke mogelijkheden er liggen”, aldus Hart meijer, die in de afzet van schepen naar ontwikkelingslanden tevens mogelijkhe den ziet om werkloosheid onder de vis sers tegen te gaan. een optimaal woonklimaat onder de loep genomen. Het rapport bevat een eerste ontwerp van de doelstellingen en een overzicht van de wensen van de politie ke partijen met betrekking tot deze sector. Oveirigens is Sri Lanka op dit moment in het middelpunt van de schijnwerpers der publiciteit geplaatst, als gevolg van de actie van Unicef, het kinderfonds van de Verenigde Naties. Er worden daar namelijk veel kleine ronde spaarpotjes gemaakt van aardewerk. Unicef heeft deze spaarpotjes naar Holland laten vliegen dankzij de medewerking van Martinair, welke de eerste lading over vloog, waarna de KLM de rest bracht. In Nederland staan deze potjes bij de Rabobanken, waar men deze potjes voor vijf gulden in bezit kan krijgen. Wie dat potje echter heeft volgespaard en weer inlevert bij de bank, krijgt het volgende gratis mee. Voorzover het nodig mocht zijn nu of in de toekomst burgers en andere belang stellenden op de een of andere wijze bij het werk te betrekken, dan kan dat volgens de besturen worden bereikt bin nen de huidige organisatievorm. Verder zijn deze besturen de mening toegedaan, dat een omzetting niet of nauwelijks van invloed zal zijn op het functioneren van de stichtingen. terreinen doet, welke ambtenaren bezig zijn, welke doelstellingen met die in spanningen worden nagestretjfd en welk resultaat de gemeente daarmee probeert te bereiken. Ditmaal heeft de werkgroep de hoofddoelstelling: bevordering van Hij verklaarde dat de weigering mede ten grondslag lag aan het feit dat het voetbaltoernooi al geheel was georgani seerd toen de meisjesteams werden aan gemeld, zodat het niet mogelijk was op de gemeentelijke terreinen te speln. Alles was bezet”. Toch is er gespeeld en wij hebben zelfs aangeboden te komen fluiten’ aldus Van der Lugt die daarna uit d ether werd gedraaid. De voorzitster van de landelijke emancipa- tie-commissie m evrouw P. Wassen-van Schaveren reageerde telefonisch b ij de studio met de opmerking, dat verslagge ver Witteman zich had laten inpakken door v.d. Lugt. VELSEN. Als de raad op de donder dagavond te houden openbare raadsver gadering instemt met het voorstel van burgemeester en wethouders zullen de contacten met de stad Galle op Sri Lanka (Ceylon) door een officieel besluit worden bekrachtigd. Vorig jaar al is in ’n informele raadszitting hierover aan de raads eden en (andere) belangstellenden informatie verstrekt. Nu echter stelt het college van burgemeester en wethouders officieel voor om betrekkingen met Gal- 1c aan te knopen. Wie niet spaart heeft dus voor vijf gulden een leuk spaarpotje in huis en steunt daarmee tot zekere hoogte ook de actie welke met deze potjes wordt be oogd. Dat is geld inzamelen voor de bouw van drinkwaterinstallaties in hon derd dorpen. Drinkwater vormt op het zonovergoten, mooie, Sri Lanka een pro- Fietsrally. Nu de toestand van de terreinen de jeugdtoernooien onmogelijk heeft gemaakt heeft de jeugdcommissie van de voetbalvereniging Velsen ter compensatie een fietsrally voor de A- en B-pupillen en voor de B- en C-junioren georganiseerd. Deze zal zaterdag 4 sep tember plaats hebben start vanaf het Velsen-terrein. Ook voor familieleden van de jeugdige voetballers bestaat gele genheid aan de fietsenrally deel te ne men. geven. De aanloopkosten voor deze rela tie zullen grotendeels liggen in de sfeer van verzend-, druk- en kopieerkosten. In dit verband herinneren wij aan de publicatie dezer dagen over de jeugdfo- towedstrijd in Velsen. waarbij door de activiteiten uit het onderwijs ook Sri Lanka betrokken is. In dezelfde muziektent concerteert zondag 5 september om 15.30 uur de mandolineclub Excelsior, met werken van Sim. C. Smith, W. Parker, K. Wolki, Joh. B. Kok, F. Menichetti en J. Joline. Zowel de avond als de middag wordt georganiseerd door de commissie 100 jaar Noordzeekanaal en Toer-in Velsen. Kunst te huur”. De actie „Kunst te huur” van de Hoofdstraatwinkeliers in Santpoort zal zaterdag 4 septembei ’s morgens 11 uur door wethouder H Scheeper worden geopend. Het voornaamste doel van de relatie moet zijn: „het op gang brengen en houden van een dialoog tussen twee steden en twee werelden.” Het wordt gezien als een middel „om bij de bevol king van Velsen belangstelling te wek ken voor ontwikkelingssamenwerking.” Galle en Velsen hebben het een en and^r gemeenzij hebben ongeveer evenveel inwoners, terwijl zoals be kend de visserij een belangrijk be staansmiddel vormt. Ceylon is bijna anderhalve eeuw een Nederlandse kolonie geweest. Het is de bedoeling dat niet zozeer het gemeente bestuur als wel de Velsense bevolking zelf aan .de relatie met Galle vorm gaat Op die wijze wist hij meestal een bedrag van 800,- los te krijgen en verdween daarmee. Geduldig wachtten de slachtoffers in het restaurant tot zij na enkele uren achterdocht kregen en tenslotte hevig teleurgesteld aangifte kwamen doen bij de rijkspolitie. Vorige week werd de man, die deze en andere praktijken al jarenlang met suc ces uitoefent, weer eens gepakt en door de rijkspolitie gehoord. „Hij bekent alles ruiterlijk”, aldus luitenant Botterweg van de dienst Luchtvaart. „Hij zegt, dat hij arbeidsongeschikt is en sociale bij stand geniet. Daarvan kan hij niet leven en daarom moet hij er wat bij verdie nen, en dat doet hij op deze manier, zo zegt hij doodleuk”. Volgens de luitenant is de man al 23 maal veroordeeld en ook al eens ter beschikking van de regering gesteld. Zijn vergrijpen zijn meestal niet van zo ernstige aard, dat de justitie hem in voorlopige hechtenis kan houden. Ook nu is de man weer vrijgelaten. echter al drt^ Arende 1.6 miljoeK z(jn voor 29 miljol ■worden met prioriteit! Boende, ze vast te stelu ten Jongeren komt nj \te zien van het neiy JcX? norma- Jeugdraad ^^op het verzoek, ^^mgen. De prioritei- op 1 maart bij de uieek geen enkele argu- WeJ*egen een Igrond en l?ht werd". ■gaven van i gemeente ren over de Jeugdraad hee^t over, fiere instel-j 1 uit de verf ■i op gelijlf ■sloten”, laaf f nu gebeuf JJO totaal f Ivoor onszv Keen discuJ Voor de bevolking van Velsen, die binnenkort in zo’n nauw contact kan komen met een deel van de burgerij van Sri Lanka moet deze actie wel een uitdaging vormen om zo goed mogelijk voor de dag te komen. Het Vara-radioprogramma „In de Ro de Cirkel” was vanmorgen gewijd aan Velsen en zeer speciaal aan de weigering door de gemeente om meisjesvoetbal toe te staan op de gemeentelijke velden, tijdens het Paas-sporttoernooi. Zoals be kend begeeft de Vara zich met dit programma elke woensdagmorgen naar een plaats, waar volgens de samenstel lers van dat programma een bepaald onrecht is geschied. Vanmorgen stond radio-verslaggever Paul Witteman op het bordes van het stadhuis en riep iedereen op te komen en mee te doen, mits men in het bezit was van d e Telstar-bode een scheidsrechtersfluitje, een d amesblad of een rode kaart. Hij interviewde diverse dames en heren, die zich na de oproep ijlings naar het stad huis hadden begeven. De ambtenaar voor sportzaken, de heer L. van 'der Lugt, die zich naar zijn werk in het stadhuis begaf, werd eveneens gestrikt. Dit zijn de spaarpotjes, zoals ze voor vijf gulden verkrijgbaar zijn bij de Rabo banken. Ze werden op Sri Lanka ver vaardigd en door Unicef naar ons land gebracht om hier te worden gevuld. Het geld is bestemd voor de bouw van drinkwaterinstallaties. Galle op Sri Lanka, waarmee zowel de gemeente Velsen, als de burgerij straks banden gaat aanknopen, leeft voor een groot deel van de visserij, welke in dit type bootjes wordt beoefend. 1>«-'3 v - /-st'

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 7