J. R. H, Schaank overleden Cees Smal in Jazzcorner 151 DANKZIJ VAKBONDSACTIE ALLEEN NOG BIJ KLEINERE BEDRIJVEN Buitenlands protest tegen te lage lonen nog sis rijs. zentveld X^breemenB L t 2 I ONDERZOEK KAMER VAN KOOPHANDEL WIJST UIT: DEALER VAN SIMCA CHRYSLER MATRA SUNBEAM VOOR DE IJMOND WOENSDAG 1 SEPTEMBER 19 7 6 IJMOND 8 jken 1 Somber (Van een onzer verslaggevers) OCCASION CHRYSLER I CENTRUM SIMCA vergelijking met de totale bedrijfstak in Nederland, waar verhoudingsge wijs minder bedrijven met een daling van omzet en winst, werden gecon fronteerd. BOLLENSTREEK. Er wordt weer volop zwart gewerkt in de bollen. Dreigementen van de vakbonden eerder ditj aanhebben weliswaar bereikt dat door de meeste grote bedrijven geen illegale werkkrachten meer zijn aangetrokken, maar bij veel kleinere bollenboeren zijn weer mensen van buiten de EEG aan het werk zonder vergunning. Prognose AUTOBEDRIJVEN Bovag-Garantie certificaat 14 dagen proefrijden in uw occasionfavo- riet 1000 m2 showroom met keus uit vele merken |$70 ANWB ^GEKEURDE (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. Het is de land- en tuinbouw in ons district in 1975 be paald niet voor de wind gegaan. De ontwikkeling is zelfs relatief slecht in f Teleurstellende ontwikkeling in regio (Van onze stadsredactie) van land- en tuinbouw en de visserij (Van onze kunstredactie) Weer volop zwart werk in de bollen (ADVERTENTIE) ES minder PATRICIA ROBERTO willen en de Fa- gen, mits de ondernemers tijdig zouden laten weten hoeveel mensen ze nodig hadden. ir alleen - ids Vri|e Stichting 0-197777 i I l l f. BLOEMENDAAL.- Na een kortstondi ge ziekte is J. R. H. Schaank, oud- adjunctdirecteur van het Provinciaal Ziekenhuis, zondag 29 augustus op 75- jarige leeftijd overleden. DE EXPORT-MANAGER van het gewraakte Hillegomse bedrijf (dat overigens ook illegale buitenlandse werknemers in dienst heeft) reageert nogal lakoniek op de beschuldigingen van Patricia en Roberto, die hij om schrijft als „een vreselijk gevaarlijk koppel.” Meerdere bollenboeren zou den het al met hen aan de stok hebben gehad. Dat ze minder dan het minimumloon verdienden was te wij ten aan hun te geringe prestaties, verklaart hij. „Als mensen niet naar behoren werken ga ik ze minder betalen, minimumloon of geen mini mumloon.” Overigens bestrijdt hij dat er in dit geval sprake zou zijn van zwart werk. „We hebben aan al onze verplichtingen voldaan. Dat is in de boeken na te gaan.” De Jazzcorner heeft nu definitief be sloten om op de zondagavond gelegen heid te bieden voor jamsessions. Als kern zal daartoe het trio van Tjailing Hogerhuis fungeren. Deze avond begint om 21.30 uur in tegenstelling tot alle andere optredens die om 22 uur een aanvang nemen. Vrijdagavond zal de Amerikaanse zan geres Denise Jeter met het latinkwartet van Martin Haak in de Jazzcomer op treden. Denise, afkomstig uit Californië maar momenteel in ons land .wonend, legt zich toe op het jazzy repertoire maar zingt daarnaast ook het meer fun ky werk. van en omstre- hebben voor Het optimisme waarmee directeur Van Gellekom van het Gewestelijk Arbeids bureau te Lisse nog onlangs verklaarde dat „de zaak aardig onder controle” was, heeft veel terrein prijs moeten gevan een een gevoel van teleurstelling. Iets ondernemen tegen de zwartwerkers is nauwelijks mogelijk. „Wij kunnen alleen maar constateren dat er weer een heel aantal van die vogels rondloopt. Verder kunnen we er weinig tegen doen, want we hebben geen opsporingsbevoegdheid. Die zou ik wel graag willen hebben in sommige gevallen”, voegt hij er aan toe. Internist. Na de publikaties rond de aanklacht van een verpleegster dat in Het Marine Hospitaal euthanasie wordt gepleegd is verwarring ontstaan over de identiteit van de betrokken internist. Th. J. J. van Baar, Orionweg 127 in Haarlem stelt er prijs op te verklaren dat hij niet de in dit artikel genoemde medicus is. De heer Schaank werd op 20 septem ber 1900 in Indonesië geboren. Van 15 augustus 1927 tot 1 december 1938 werk te hij in het Provinciaal Ziekenhuis in Medemblik. Vanaf die datum was hij in dienst van het pz in Santpoort, sinds 1 maart 1960 als medisch adjunctdirecteur. Op 26 november 1965 nam hij afscheid van het ziekenhuis wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd. De crematie zal plaatsvinden donderdag 2 september om 11.30 uur in het cremato rium Driehuis-Westerveld. Wat he treft de aangeschreven bedrij ven is deze opzet aardig gelukt. Noch de bonden, noch het arbeidsbureau is geble ken dat deze firma’s weer met zwart werkers in zee zijn gegaan. Anders ligt het bij een groot aantal kleinere bedrij ven. Onder deze zijn er veel die gebruik maken van de diensten die buitenlanders komen aanbieden. Deze buitenlanders, veelal afkomstig uit Egypte, Marokko en Polen, zijn op de bonnefooi naar ons land gekomen in de verwachting hier een tijdelijk baantje in de bollen te kunnen vinden. Heel dikwijls lukt hun dat ook. „STOP ZWART WERK”, staat in forse_ letters op de kampeerwagen waarmee de Engelse Patricia Caley en haar Italiaanse vriend Roberto Calandrini sinds enkele dagen door Hillegom en omgeving rijden. Ze pro testeren daarmee tegen het feit dat ze door een Hillegomse bollenexporteur minder kregen uitbetaald dan het minimumloon, hoewel ze als staats burgers van EEG-landen legaal aan het werk waren. Toen ze daarover bij de baas klaagden, zijn ze op staande voet de laan uitgestuurd. De exportmanager van een bedrijf dat met illegale buitenlanders werkt (ook die moeten maandag zijn vertrokken) geeft grif toe dat hij zich niet aan de regels houdt. „Maar wat wil je? Mijn zorg is alleen maar dat ik die bollen op tijd de deur uitheb. Dan maak ik, als ik op een andere manier niet aan mensen kan komen, gebruik van de diensten die mensen hier aan de deur komen aanbie den. Dat is toch begrijpelijk?” Hij gtèeft toe dat hij een paar weken van tevoren ook wel kan weten hoeveel mensen hij in het topseizoen nodig heeft, maar wist niet af van de verklaring van Van Gellekom, dat hij met gemak voor tüjdig aangevraagde seizoenkrachten kan zor gen. „Buitendien” aldus de exportnaana- ger, „waarom zou ik het arbeidsbureau lastig vallen als er mensen hier rondlo pen en om werk verlegen zitten?” Of hij daarmee regels overtreedt of de Neder landse arbeidsmarkt verpest, is voor hem daarbij minder belangrijk. „Het gaat er immers om dat die bollen op tijd de deur uit zijn.” het er niet bij laten zitten. Niet alleen demonstreren ze met de pam fletten op hun busje, ze lopen ook de deur plat bij instanties als het ar beidsbureau, sociale zaken, de politie en de vakbond. „We willen het geld zien waar we recht op hebben”, ver klaren ze. Veel hoop is daar echter niet op. Na een paar dagen van de ene naar de andere instantie te zijn gestuurd hebben ze moeten vaststel len dat de meeste zich er bij neerleg gen dat er nu eenmaal rare dingen gebeuren in het bollenseizoen. Iets ondernemen is er nauwelijks bij. Al leen de plaatselijke afdeling van de voedingsbond NKV heeft zich het lot van het tweetal aangetrokken en pro beert iets voor hen te bereiken. Het is duidelijk dat dit tot uitdruk king kwam in het rendement van de bedrijven. Niet minder dan 71 percent was daar dan ook niet tevreden mee wat in vergelijking met alle andere bedrijfs takken (56 percent ontevreden) zeer hoog is. Ook als de mate van ontevre denheid vergeleken wordt met die van de bedrijfstak in heel Nederland, geeft distrikt Haarlem een somberder beeld. Speciaal de sterke kostenstijgingen van teelt onder glas gaven een geweldige knauw aan de rendementen van het geïnvesteerde kapitaal. Wie wel opsporingsbevoegdheid heeft is de politie. De Hillegomse rijkspolitie heeft deze week een controleactie ge houden onder een dertiental plaatselijke bedrijven. Daarbij was het in vier geval len raak: in totaal werden er vijftien illegaal werkende mensen aangetroffen. Direct opgetreden tegen deze mensen en hun werkgevers is de politie niet. Wel heeft ze bevolen dat de illegale werkne mers aanstaande maandag vertrokken moeten zijn. Zeven van de tien visserijbedrijven hadden een onvoldoende rendement van het geïnvesteerde kapitaal. In 1975 deed 86 percent van de ondernemers geen enkele investering in verband met de onzekere toekomst. Mede in het licht van de voortgaande quoteringen en kos tenstijgingen verwacht niet minder dan 71 percent van de bedrijven dat het netto-bedrijfsresultaat verder zal dalen. Ditzelfde geldt voor de investeringen. denken dat er ergens iets niet goed zit, dan gaan we controleren. We zullen niet schromen om illegale werkers over de grens te zetten en de werkgevers kun nen rekenen op een proces verbaal.” Tot nog toe is het in Lisse echter niet zover gekomen. Toch is het onwaarschijnlijk dat Lisse vrij is van illegale werkers, terwijl de politie van Hillegom er op een achternamiddag vijftien tegen het lijf loopt. De export van de land- en tuinbouw bedrijven werd gekenmerkt door een achterblijvende groei. Op de grootste buitenlandse afzetmarkt, West-Duitsland, tekenden zich in 1975 verzadigingsver schijnselen aan. Was in 1974 de groei op die markt nog 25 percent, in 1975 be droeg deze nog geen 15 percent. De land- en tuinbouw binnen het district omvat natuurlijk meer dan alleen het bloemkwekerij complex. Er bevinden zich ook relatief veel bloembollenbedrijven. Voor veel kwekers was 1975 een slecht jaar, wat voor een groot deel geweten wordt aan de ongunstige weersomstan digheden (een te natte herfst en een te droog voorjaar, gevolgd door een te droge zomer). Waren de weersomstan digheden voor het bloembollenbedrijf nadelig, de groentetelers hadden eigen lijk alles mee. De veiling in Beverwijk kwam tot een recordomzet in de afde ling groente van 11 miljoen, een stij ging van 24 percent ten opzichte van 1974 dat overigens als een zeer slecht jaar gold. Jan de Windstraat 2 - Beverwijk - Tel. 02510-39118 Betelgeuzestraat 6 - IJmuiden - Tel. 02550-17250 Begin dit jaar hebben de gezamenlijke voedingsbonden een aantal grote onder nemers in het bollen vak duidelijk ge maakt dat het uit moest zijn met het in dienst nemen van tijdelijke krachten van buiten de EEG. Wanneer mocht blijken dat het dit jaar weer zou gebeu ren, zou actie worden ondernomen. Het arbeidsbureau haakte hierop in met de mededeling dat het voor voldoende tij delijke werkkrachten zou kunnen zor- buis 47 n 56-58 -eg* 135 9J6-18 raat 16 -eg i 167 ij^Pjeip laan 27 t 56-58 De schattingen over het aantal lopen sterk uiteen. Volgens het gewestelijk arbeidsbureau in Lisse gaat het om een man of honderd, maar een exportmana ger van een bedrijf dat zelf met illegale werkkrachten in zee is gegaan, meent dat er enkele honderden in de bollen streek zijn. De rijkspolitie van Hillegom is ervan overtuigd dat de vijftien illega le werkers die ze deze week bij een controleactie heeft betrapt, de epigen zijn in die gemeente. Dit is de conclusie Kamer van Koophandel brieken voor Haarlem en ken, die een onderzoek instelde naar de economische ontwikkeling bij deze zeer belangrijke primaire sector in het dis trict. De agrarische sector in het gebied beperkt zich in hoofdzaak tot de tuin bouw, het wordt met name gevormd door het bloemencomplex van Aalsmeer en omgeving, dat ter plaatse van uitzon derlijke betekenis is. De omzet groeide met 18 percent tot 450 miljoen. Bij de veiling in Beverwijk was er sprake van groei van 6 percent tot 731 miljoen. De veilingomzet kan helaas niet ge hanteerd worden als graadmeter voor de gang van zaken in deze bedrijfstak. Dit vloeit ook voort uit het feit dat er binnen het veilingwezen een centralisa tie aan de gang is. De gemiddelde prijs voor de meeste produkten is de laatste jaren niet gestegen, er bestaat zelfs een tendens tot daling. De teleurstellende geldomzetontwikkeling bij de land- en tuinbouw wordt voornamelijk veroor zaakt door de afname van de binnen- en buitenlandse vraag en de daarmee sa menhangende verscherpte concurrentie waarmee de ondernemers te maken krij gen. De slechte omzetontwikkeling vin den we uit de aard der zaak ook terug in het netto-bedrijfsresultaat, waarmee distrikt Haarlem een relatief slechte po sitie inneemt. Bijna de helft van de bedrijven zag dit resultaat in 1975 ten opzichte van 1974 in absolute zin afne men. Slechts 15 percent van de onderne mers meldden een zodanige groei dat het boven de geldontwaarding uitsteeg. Vooral de sterk gestegen kosten zijn aan deze slechte ontwikkeling debet. In het bijzonder de kosten van brandstof 4- 20 percent) en arbeid 14 percent). De rijkspolitie van Lisse is actief op dit gebied dan die in het aangrenzende Hillegom. „We eenvoudig de mensen niet voor een grootscheepse controle”, aldus de Lisser groepscommandant. „Maar we houden wel de vinger aan de pols en als we TWEE WEKEN hebben de Engelse en de Italiaan, die een min of meer zwervend bestaan in Europa leiden, bij het Hillegomse bollenbedrijf ge werkt. Ze waren er terechtgekomen nadat een Haarlemse bollenboer niet voor het eerder door hen toegezegde werk bleek te kunnen zorgen. De Hillegommer betaalde hen aan het einde van de eerste week 180 (Patri cia) en 210 (Roberto) gulden uit. Dat is beduidend minder dan het mini mumloon, dat zonder de verplichte toeslagen op 227 gulden per week ligt. De tweede week zat er nog minder in het loonzakje (Ze hadden toen ook iets korter gewerkt), waarop ze besloten te protesteren. „We gin gen naar de baas en die zei alleen maar dat we onmiddellijk konden vertrekken. We moesten ook met on ze kampeerwagen van het terrein af. Hij heeft de politie van Hillegom laten komen om ons weg te jagen.” In zijn totaliteit was de ontwikkeling van land- en tuinbouw niet gunstig binnen het distrikt. De vraag is of deze teleurstellende gang van zaken zich ook in 1976 zal doorzetten. Helaas moet ge constateerd worden dat de prognoses voor dit jaar nog slechter zijn. De be- HAARLEM. De oud-Haarletnse jazzmusicus Cees Smal (trompet, trom bone, bugel en altsax) is zaterdagavond te gast bij het Trio Arnold Klos dat een optreden zal geven in jazzcafé At the Jazzcorner in Haarlem. Het trio van pianist Klos bestaat verder uit Peter Ypma, drums en Frank Noya op bas. Tot de primaire sector behoort ook de visserij. IJmuiden neemt een voorname plaats in als aanvoerhaven en handels- centrum. Het vormt een belangrijke bron van werkgelegenheid in de IJmond, mede door het grote aantal toeleverende bedrijven. Het jaar 1975 wordt bij de visserij gekarakteriseerd door het nood gedwongen aanspreken van reserves die in het verleden werden gevormd of zelfs door het ontbreken van voldoende reser ves. Uit het cijfermateriaal komt naar voren dat de visserij de slag met de kosten goeddeels heeft verloren, waar door de ontwikkeling van het netto- bedrijfsresultaat ondanks de magere vergelijkingsbasis 1974 onder druk kwam te staan. Gedurende de eerste drie kwartalen daalde de aanvoer bij de rijksvishallen met bijna 25 percent. In de omgeving van Haarlem be vinden zich veel bloembollenbedrij ven. De foto toont zo’n gebied tussen Lisse (onder) en Noordwijkerhout. Foto: Fotopersbureau C. de Boef „De laatste weken ziet het hier zwart van vooral Egyptenaren die de bedrijven langstrekken en vragen om werk”, zegt de heer Van Houten, plaatselijk secreta ris van de voedingsbond NKV in Hille gom. „Veel niet-bonafide bedrijven gaan daarop in, omdat het om goedkope (zwarte) arbeidskrachten gaat. Dat maakt me vooral zo kwaad, omdat die bedrijven eerder vakbekwame Neder landse werknemers hebben ontslagen. drijven zijn zeer somber gestemd en verwachten een nog verder teruglopen van de investeringen en het netto-be drijfsresultaat. Vooral de loonkostenont wikkeling baart de ondernemers veel zorgen, terwijl men ook zeer bevreesd is voor een nog sterkere verslechtering van de conjunctuur en de gevolgen daarvan voor de binnen- en buitenlandse vraag naar land- en tuinbouwprodukten. In dit pessimistische beeld zijn de grote bedrij ven een zwak lichtpuntje, omdat zij ten aanzien van het netto-bedrijfsresultaat en investeringen wat minder somber ge stemd zijn dan de kleine ondernemers. is de van voor Die komen in het bollenvak nu niet meer aan de bak.” Voorzitter Leuven van de bedrijfsgroep landbouw van de voedingsbond NKV is blij dat de vak bondsactie voor wat betreft de grote bedrijven succes heeft. Ook hij heeft geconstateerd dat er bij de kleinere bollenboeren nog veel illegalen werken. „Maar daar kunnen we niet veel tegen doen. Het ontbreekt ons aan mankracht om daartegen effectief op te treden, hoe graag we dat ook zouden willen”, zegt hij.

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 9