ALS VERVANGER VAN NEPTUNE Pleidooi voor meer nieuwbouw polders STUNT Havenstakingen uitgebreid Ford en Carter eens o ver tv-debatten Gedetineerden in Huil eisen onderzoek 36 DANS Amateurvoetbal seizoen ’76-’77 DANSLES! vaIrIJPMA „GRIEK" De II II najaarskollektie REKENLINIALEN SCHOOL DUIJN Aantal pagina’s vandaag: Bakkerij KLOOSTER Zondagavond SOIRE Aankoopbeleid w Het woord is aan WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Van Hoogovens en Schiphol (Van onze parlementsredactie) wm/mmmmmmmHmfumm Na Amsterdam nu ook Rotterdam n 4.50 Koel Slrandverwachting AGENDA pag'»a 7 'i-lR hazenberg Zaterdag en zondag start de amateurvoetbalcompetitie. In een speciale bijlage schenken wij vandaag aandacht aan het begin van dit nieuwe seizoen voor de KNVB, de HVB (zaterdag- en zondagvoetbal), het damesvoet bal en de zaalcompetitie. WEENSE TOMPOUCEN Twee doden door verkeersongeluk in Haarlemmermeer Per ongeluk O f Umuider Courant Voltaire: Hooidredactic: Jos L. Lodewijks, E. Koning Uitgave Damiate Pers B.V. Directie: Mr. H. C. van der Mije, H. P. StuurmanAbonnement -.bij vooruitbetaling - f 13,— p. mnd., f 37,40 p. kwartaal (p.post f 49,—p. jaar f 146.90 (p.post f 189,—Losse nummers 65 ct. Lockheeds Orion toch kandidaat voor marine (Zie verder pagina 7) j J (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) (Van onze correspondenten) (ADVERTENTIE) 2 (ADVERTENTIES) Proef onze bananensoezen 3.30 (ADVERTENTIE) 3.30 77 1.20 122 Dus naar met koel te Gedempte Oude Gracht 97 -103 -105 tel 32 46 50 Postgiro 273107, Tel. redactie: 15389, Tel. adm. en adv. Klachten bezorging: DONDERDAG 2 SEPTEMBER 1976 66e jaargang nummer 256 (Van de streekredactie) SCHIPHOL/IJMUIDEN Alleen plannen voor nieuwbouw langs de Schipholspoorlijn in de Velserbroekpolder ten oosten van rijksweg 9 kun nen de woningbehoefte voor werknemers van Schiphol en de Hoogovens opvangen. De twee grootste werkgevers in Noord-Holland schrijven dit ieder afzonderlijk in een reactie op de Verstedelijkingsnota aan minister Hans Gruyters. Vooruitzichten: opnieuw buien. Tel 023-375854 Inschrijving: 7-8.30 uur n.m. IJMUIDEN Zeeweg 251 BEVERWIJK Koningstr 118 Er komt ook een es-presidentieel” treffen tussen Robert Dole, Fords kandi daat. en Walter Mondale. de democrati sche nummer twee. IJMUIDEN nog plaats voor Jongens ie jaars Jongens 2e jaars geh en verl paren BEVERWIJK Zaterdag meisjes 1e j maandag jongens 2e j. gen. en verl paren Tel. (02550) 16479 Al meer dan 40 jaar een begrip voor u. Roomboterspecialist Vrijdag en zaterdag reklame Onze bekende een fijne kombinatie van mokka, sla groom en krokant Korstgebak 5 stuks van 5,- voor WEEKENDREKLAME SLAGROOM GEBAKSTUKKEN van 4.95 voor4.50 BOTERKOEKEN van 1.85 voor 1.65 WALNUTS gevuld met zachte walnoten caramel, 6 stuks SPLITTO’S gevuld met 100% amandelspijs. 6 stuks FRUITBONBONS 100 gram van 1.65 voor Lange Nieuwstraat 779 IJmuiden Tel. 15189. Aanvang alle clubs v.a. zondag 5 sept. a.s.: aanvang 8 uur. Plaatselijk Nieuws Radio en tv Strips Kunst Economie Beurs Sport Verwachting van het KNMI tot morgenavond: DEN HAAG De Lockheed-vliegtuigfabriek heeft nog niet afgedaan als mogelijke kandidaat voor de levering van de opvolger van de Neptu nes voor de marine. Dat heeft staatssecretaris Stemerdink van Defensie (belast met materieelzaken) gezegd. Het Tweede-Kamerlid De Vries (PvdA) zei gisteravond voor de televisie het niet zo juist te vinden dat Ne derland nog zaken doet met een bedrijf dat dergelijke praktijken voert als Lockheed heeft gedaan. Volgens de bewindsman is daarover echter geen enkele beslissing genomen. Lockheed is de maker van de Orion, het toestel dat een belangrijke rol speelde in d Lockheed-affaire. De Orion stond in 1968 en 1974 al kandidaat om door de marine te worden aangeschaft. Gedetineerden op het dak van de gevangenis onthullen lakens waarop leuzen als „regering per wapenstok” staan geschreven. HAARLEMMERMEER. De 77-jarige A. J. Geene en de 74-jarige A. L. Pog- genberc -Geene, zijn woensdag om het leven gekomen bij een verkeersongeluk in Haarlemmermeer. Öp het kruispunt Aalsmeerderweg-Wateringweg onder Nieuw-Vennep kreeg een autó geen voor rang van een vrachtwagenbestuurder. De slachtoffers zaten in de personen auto die bestuurd werd door een 31-ja- rige inwoonster uit Rotterdam. Een der de bejaarde, een 76-jarige inwoner even eens van Rotterdam werd levensgevaar lijk gewond. AMSTERDAM, ROTTERDAM De wilde staking die gisteren in de Amster damse haven is uitgebroken, is overge slagen naar de Rotterdamse haven. Eni ge honderden arbeiders nemen er aan Umond. De Verstedelijkingsnota geeft die niet. De directie van de staalgigant schrijft dat de Umond als stedelijk cen trumgebied voor het noorden van de randstad sterk wordt onderschat. Ook de Hoogovens willen het wonen en werken dichter bij elkaar laten plaatsvinden. Voor woningbouw wordt Velserbroek polder genoemd. deel. De stakingen richtten zich tegen het besluit van minister Boersma van Sociale Zaken, dat het loonbesluit ook voor het havenpersoneel van kracht is. Daardoor mag geen prijscompensatie over de eerste maanden van 1976 wor den betaald. De 25-jarige stuntman Joe Long heeft in het Engelse Linfield, tijdens de „Olympiade der zonderlingen” een aan val gedaan op het wereldrecord steltlo pen. Met zijn ruim 6.50 mtr. hoge stelten moest hij een afstand van ruim 9 meter afleggen om zich de nieuwe wereldkam pioen te mogen noemen. Adviseurs in verzekeringen en financieringen. Lid N.V.A. HYPOTHEKEN tot 125% executiewaarde Neem eens kontakt met ons op. Het maakt u altijd wijzer. Nieuwe Gracht 11 - Haarlem. Tel. 023 317609. Na 18.00 uur 023 262774. Zijlweg 49. Tel. 326906 Haarlem begipe boetiek binnen. Kruisweg 56, Haarlem Als het om geld gaat, belijdt iedereen dezelfde godsdienst. In de koele onstabiele lucht morgen een paar buien, maar ook opklaringen. Vrij krachtige noordwesten wind. Koel, 16 tot 18 graden. De Amerikaanse katholieke bisschop pen hebben zich niet achter Carter geschaard omdat hij zich niet officieel heeft willen uitspreken ten gunste van het abortusstandpunt van de kerk. Car ter, zelf een baptist uit het Amerikaanse zuiden, is wel ..persoonlijk gekant tegen abortus” maar dat vinden de bisschop pen niet genoeg. Het is daarom onwaar schijnlijk dat Carter veel steun uit het katholieke kamp krijgt, dat eens uit getrouwe Democraten bestond. Op het dak van de gevangenis bevin den zich ongeveer 100 mannen, sommi gen gemaskerd, anderen in wikkeld. De hele dag lang stenen en dakpannen naar politieagenten en bewakers vangenis omringt. De betogers riepen verwensingen en ontvouwden een spandoek met de tekst „stop de beestachtigheid in de nor”. Een van de gevangenen zwaaide met de drie kleur van de Ierse vrijstaat. De gevangenisdirektie deelde mee, dat men de betogers niet met geweld van het dak zal afhalen, maar zal afwachten tot zij zich van vermoeidheid overgeven. In de gevangenis van Huil zitten hoofdzakelijk langgestraften, onder wie moordenaars en bom-terroristen van het lers-republikeinse leger (IRA). De aktie begon dinsdag bij het vallen van de avond. Een klein groepje beklom het dak, maar groeide later aan to+ ongeveer 100 man. De betogers verdreven de nachtelijke kilte door hun meegenomen matrassen op te stoken en sloopten een deel van het dak, om stenen en pannen ais am munitie te kunnen gebruiken. De Lockheed bal rolt lustig voort, nu ook door de Kamer. Namen van Kamer leden vallen uit documenten in Was hington, uit gastenboeken en correspon- dentiemappen. En ook al is tot dusver nergens een duidelijke aanwijzing voor handen dat die Kamerleden op een of andere manier beïnvloed zijn of geprofi teerd hebben, wel duidelijk wordt dat het met het aankoopbeleid van wapens en vliegtuigen heel eigenaardig toegaat. Kamerleden zijn politieke figuren die lop een volkomen willekeurige manier opklimmen uit de rangen des volks via ide politieke partijen naar de fracties. Brave, rechtschapen mensen die zich in hun vrije tijd inspannen om de belangen van hun groep te behartigen, komen soms uit hoofde van hun onbaatzuchtige verdiensten op de plaatsen waar zij de ladder naar de volksvertegenwoordiging vinden. Maar ook veel onbaatzuchtige, rechtschapen mensen bedanken voor de politieke eer en van hen hoort niemand ooit meer iets. Waarmee slechts gezegd wil zijn dat de samenstelling van de volksvertegenwoordiging niet plaats heeft volgens de absolute normen van geschiktheid, integriteit en‘ deskundig heid. En daarom is het eigenaardig, dat onze volksvertegenwoordigers plotseling gaan gelden als de beste mensen om wapens te kopen of te keuren. Veel volksvertegenwoordigers hebben geen verstand van vliegtuigen, kanonnen, ge weren, atoomkoppen of tanks. Veel volksvertegenwoordigers zijn ook niet opgewassen tegen die machtige, interna tionale zakenwereld waarin sluwe me thoden en uitgekiende tactieken worden gebruikt om geld te verdienen. In die grote zakenwereld heeft ook prins Bern- hard met al zijn routine en vlotheid zijn Waterloo gevonden. Wat wil men dan? Waarop stoelt die zogenaamde deskun digheid van Kamerleden die lid of vóor- zitter van vaste commissies worden ten gevolge van een politiek verdeelspelletje en er dan op uit trekken om produkten te keuren die voor onze defensie worden aangeboden? Het aankoopbeleid is verpolitiekt, het is onttrokken aan het oordeel van de werkelijfy technisch deskundigen die er mee moeten omgaan in de krijgsmacht >en uitgeleverd aan amateurs. Daarmee wil niets slechts gezegd zijn aan het adres van onze volksvertegenwoordigers, maar juist omdat zij onze gekozen ver tegenwoordigers zijn, zijn zij amateurs. Politieke functies vereisen in onze te genwoordige samenleving een deskun digheid die niemand kan hebben verkre gen uit zijn politieke ervaringen. Mensen die van toeten noch blazen weten, ook al zijn zij indertijd bijvoorbeeld officier van de landmacht geweest, moeten nu op hun tenen lopen om toch vooral de Sndruk staande te houden dat zij de [technisch verfijnde produkten van de wapenfabrikanten feilloos kunnen uit kiezen. Die mensen lopen groot gevaar, omgepraat te worden. Het aankoopbeleid moet zodanig worden omgevormd, dat deze mensen worden beschermd tegen de kapers op de bewapeningskust. optrad, liet weten „ten zeerste ingeno men” te zijn met het bezoek. Ook wordt gesteld dat Ploeg, die eerst niet voor de Orion zou zijn geweest, nu wel positief was. De heren Van Eisen en Ploeg verblij ven momenteel in Napels, Italië, waar zij als leden van de Noordatlantische Assemblee NAVO-oefeningen bijwonen. Van Eisen verklaarde gisteravond vanuit Italië inderdaad in 1974 bij Lockheed geweest te zijn. „We hebben daar twee uur dia’s bekeken en daarna het vlieg tuig gezien. Ik vind daar niets bijzonders aan. Er is beslist niets onoirbaars ge beurd”. In het tweede document, dat gericht is aan Lockheed-functionaris Jim Gannon, de man die ook hei eerste bericht had geschreven, wordt gesteld dat Van Eisen een ander lid van de defensiecommissie, „genaamd De Vries”, mee zou willen brengen naar de jaarlijkse luchtshow op Farnborough in Engeland. Er wordt ge suggereerd De Vries en Van Eisen met een speciaal vliegtuig op te halen en weer thuis te brengen, omdat ze slechts een dag op Farnborough konden zijn. Het PvdA-Kamerlid De Vries ontken de gisteren ooit contact met Lockheed te hebben gehad. Hij geeft toe in septem ber 1974 op de Lichtshow in Farnbo rough geweest te zijn, samen met een delegatie van andere Kamerleden. Hij was daar op uitnodiging van de Engelse vliegtuigfabriek Hawker Siddeley, die met de „Harrier” een toestel had dat de Starfighter kon opvolgen. De PvdA-de- fensiespecialisten zijn enige tijd voor stander geweest van de keuze van dit toestel, boven de üiteindelijk verkozen F-16. dekens ge- gooiden zij het cordon dat de ge- Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden’ Postbus 18, IJmuiden na kantoortijd 10709 Tel. 15437 en 16450 18.30-19 uur en op zaterdagen van 17.30-18 uur: Tel. 10519 voor Santpoort: 32 43 41. WASHINGTON (DPI) President Ford en zijn democratische tegenkandidaat voor het Amerikaanse presidentschap, Jimmy Carter, zijn het gisteren via hun wederzijdse medewerkers eens geworden over drie rechtstreekse televisie-debat- ten. De eerste confrontatie tussen Ford en Carter komt op 23 september op de buis, duurt anderhalf uur en gaat geheel over de binnenlandse politiek, inclusief financieel-economische onderwerpen. Het tweede duel gaat over de buiten landse politiek en debat nummer drie is voorlopig „open” gehouden. Zoals wij gisteren berichtten hebben de Tweede-Kamerleden Van Eisen (KVP) en Ploeg (VVD) in mei 1974 een tot nog toe verzwegen bezoek ge bracht aan de Lockheed-vliegtuigfabrie- ken in Burbank, Californië. Van Eisen en Ploeg zijn de parlementariërs, waar van sprake is in het rapport van de commissie-Donner. De commissie schreef in haar rapport dat er een tweetal interne Lockheed- berichten was, waaruit bleek dat Lock heed pogingen had gedaan bij leden van de Tweede Kamer steun te krijgen voor de P-3 C (de Orion). De commissie noemde die documenten „interessant”, maar ging er niet verder op in. In het tweede Lockheed-document staat dat Van Eisen aan Hans Teengs Gerritsen, die hier namens Lockheed Beide bedrijven willen dat de werkne mers dichter bij de ondernemingen moe ten kunnen wonen. Schiphol voorziet dat haar personeel te veel zal moeten reizen omdat het aantal woningen dat door de minister aan de Haarlemmermeer is toe gedacht, ontoereikend is om de groeien de vraag naar huisvesting van luchtha venpersoneelsleden op te vangen. Als oplossing noemt de luchthaven het stichten of uitbreiden van woonkernen in de Haarlemmermeer. Het provinciaal bestuur is daarenteven van mening dat de Haarlemmermeer een open gebied moet blijven. Minister Gruyters zelf schrijft in de Verstedelij kingsnota dat het noordelijk gebied van de polder dit karakter allang verloren heeft. Juist daar denkt Schiphol aan woningbouw. De Hoogovens vraagt de minister vooral om meer duidelijkheid over de ontwikkeling van de woningbouw in de Wisselend bewolkt met enkele buien. Matige, aan de kust nu en dan krachtige noordwestelijke wind. Minimumtemperaturen om streeks 8 graden, maximumtem peraturen circa 17 graden. Er is geen oorlog van geko men, maar Zwitserse soldaten bleken eind augustus het vor stendom Liechtenstein te zijn binnengevallen. In Bern werd gisteren bekendgemaakt, dat 75 Zwitserse soldaten die aan een nachtelijke oefening deelnamen, eind augustus terechtkwamen op grondgebied van Liechtenstein. Enkele honderden meters te laat merkten ze hun vergissing en trokken zich toen haastig, be schermd door de duisternis, te rug. De Zwitserse regering heeft haar verontschuldigingen aange boden aan de ambassade van Liechtenstein in Bern, hoewel zij geen protest had ontvangen. In Vaduz hadden ze niets gemerkt. HULL (Reuter). Gedetineerden in de Engelse havenstad Hull, die op het dak van de gevangenis al langer dan een etmaal demonstreren, hebben gisteren een openbaar onderzoek geëist tegen de „gewelddaden" waarvan zij het slachtof fer zouden zijn. In de havens heeft de vervoersfedera- tie NW-NKV vanmorgen pamfletten verspreid waarin een beschouwing wordt gegeven over de situatie die is ontstaan nadat minister Boersma heeft laten we ten geen uitzondering te maken op de loonmaatregel. De vervoersfederatie laat in het pamflet weten dat het de organi satie in een parlementaire democratie niet mogelijk is leiding te geven aan stakingsacties. Met andere woorden, de vervoersfederatie distantieert zich for meel van de stakingen. Wel schrijft de federatie begrip te hebben voor de mo tieven van de stakende havenwerkers. In de Rotterdamse haven werden door twee actiegroepen ook pamfletten uitge deeld. Zo bleek de Actiegroep tot be houd van de koopkracht, die in mei het prijscompensatieprobleem in de havens aanzwengelde en een korte staking orga niseerde. ook weer actief. Ook is het Comité Arbeidersmacht dat leiding gaf aan de grote havensta- king van 1970, weer opgedoken. In een pamflet dat zich richt tegen het FNV en tegen de CPN eist deze groepering uitbe taling van volledige prijscompensatie, pensionering voor havenarbeiders op 60- jarige leeftijd en vijf dagen vakantie per jaar erbij. - k Weerrapporten Binnen- en buitenland 2, 3, 4 5, 7, 11 13 13 15 19 27 21, 23, 25

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 1