Zware „klus in Ernstig ongeluk N Platanenstraat Twee matrozen tuigen elkaar af 6^ NZH maakt plannen voor bezuinigingen bekend „Benoeming G. W. F. de Man is gouden greep geweest Agenda De Nederlander 16 Deze krant houdt u op de hoogte! RECEPTIE OP STADHUIS WERD 99 „HAPPENING” PLEIDOOI IJMOND 19 7 6 SEPTEMBER DONDERDAG (Van onze Haagse redacteur) aren 7 81 Naam Straat Plaats 1 IGS DEN HAAG Hoogovens en de Luchthaven Schiphol met elk ongeveer 24.000 werknemers de grootste werkgevers in Noord-Holland, hebben bij minister Gruijters (Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening) gepleit voor de bouw van meer woningen voor hun werkers in de buurt van de bedrijven. Castricum Wijk aan Zee Velsen-Noord Velsen-IJmuiden r Ja, ik wil op de hoogte blijven via de IJmuider Courant/Beverwijkse Courant.* U kunt mij noteren voor een maandabonnement kwartaalabonnement jaarabonnement Heemskerk De Nederlanders van vandaag klagen- wel eens over de misdragingen van de jeugd. Vooral de ouderen halen voorbeelden aan van hoe zij zich vroeger gedroegen en hoe weinig beloning de jongeren van thans hun ouders schenken voor alle goede zorgen. Maar in 1848 verscheen in de krant een advertentie van de volgende inhoud: ”Hoe zwaar het mijn vaderhart ook valle, ben ik verpligt een ieder te waarschuwen, geene gelden of goederen af te geven aan mijnen enigen zoon...” Dergelijke advertenties ziet men tegenwoordig weinig. Mis-' schien is dat een goed teken. In ieder geval: In en om Haarlem Beverwijk VELSEN. Zoals men mocht verwachten is de receptie van de heer G. W. F. de Man, ambtenaar bij het bureau culturele zaken in Velsen, welke hem woensdagmid dag ter gelegenheid van zijn zilve ren jubileum door het gemeentebe stuur in de kantine van het stad huis werd aangeboden, allerminst een officieel gebeuren geworden. In plaats daarvan is er meer sprake geweest van een zogenaamde hap pening". mede dankzij de duidelijke aanwezigheid van onder meer „Het Witte Tejater" en „Hauser Orka- ter”. De vertegenwoordigers van het moderne toneel wensten daarbij kennelijk de gebruikelijke lofspra ken bij een normaal verlopende re ceptie samen te vatten tot een kol derieke parodie, terwijl de leden van het tweede ensemble een soort levenslied in het repertoire bleken te hebben opgenomen. Voorts was er een charmant optreden van de prille minerettes van de IJmuider Harmonie en zong een jeugdkoortje van de muziekschool „Velsen” eni ge vrolijke liedjes. Zelfs kon de stem van een zekere Sjef van Oekel nog worden beluisterd en werden er tenslotte door de ventilators van de kantine op een vernuftige wijze honderden zeepbellen geprodu ceerd, die op hoofden en schouders van de vele geamuseerde bezoekers uiteen moesten spatten. i i 1 Schiphol is dan ook voorstander van 20 21.15 (Van onze stadsredactie) ikle- 45, vrijdag £-10 Wij kerstraatweg s RIUM EN LPEN i Hier werden door mevrouw B. Que- rien-Mechanicus als vertegenwoordigster van de muziekschool „Velsen” nog enige de en en Plein uur. VELSEN. Aan boord van een schip dat was afgemeerd in binnenhaven twee van Hoogovens hebben gisteravond twee matrozen elkaar afgetuigd met een stoel. Het resultaat was dat een van de man nen met hoofdletsel naar het zoekenhuis moest worden vervoerd. De rijkspolitie te water heeft de zaak in onderzoek. BIOSCOPEN Corso Theater, Dorpsstraat. 20 u.: „De dui velse rituelen van Dracula”. Vervolgens sprak de heer A. van der Wijst, voorzitter van de stichting „De Velser Gemeenschap”, die daarbij ook een aantal aangesloten verenigingen en organisaties bleek te vertegenwoordigen. Hij noemde de jubilerende ambtenaar een harde en enthousiaste werker, waar men steeds goede ideeën van heeft kun nen verwachten. Volgens de heer Van der Wijst is het dan ook voor een groot deel aan Frits de Man te danken dat de burgerij van Velsen zo actief bij de cultuur kon worden betrokken. En om dat de jubilaris gelukkig nog niet toe is aan de ere-penning van de stichting, verheugde het de voorzitter hem namens de Velser Gemeenschap nu een envelop pe en enige geschenken te mogen over handigen. DIVERSEN VRIJDAG 3 SEPTEMBER Openbare bibliotheek. De Zwaanstraat volwassenen en jeugd 19-21 u. Hoogovens en Schiphol: meer woningen bij werk Bij het doorvoeren van. de bezuinigen de maatregelen verkeert de NZH in de gelukkige omstandigheid dat ze niet al leen in landelijke gebieden maar ook in de verstedelijkte regio’s minder hard aankomen dan in de landelijke gebieden. „Er valt echter niet aan te ontkomen, dat een enkel traject, waarop de bezet ting minimaal is, moet worden opgeof- ferd. terwijl in de toekomst op nog verdere beperkingen moet worden gere kend’ zo laat de NZH weten. In het algemeen is er naar gestreefd de verbin dingen te handhaven, al zal men af en toe wel eens moeten overstappen. jaren van veertienduizend gulden te ver hogen tot ruim drie miljoen. Vandaar dat de wethouder tenslotte meende te mogen vaststellen dat het gemeentebe stuur destijds met de benoeming van de heer De Man een „gouden greep” heeft gedaan. nog zal van door gehele constructie komt voor rekening van het IJmuidense bedrijf aan de Bronsstraat. „Wat betreft het overige gebied van de Haarlemmermeer, menen wij dat de woonbelangen van de Schipholwerkers ernstig dienen te worden afgewogen te gen de argumenten die pleiten voor het behoud van het landelijk karakter van dit overgangsgebied”, aldus de Schiphol- directie. Door een goede planning, zo voegt de luchthaven er aan toe, kan het gebied langs de Schiphollijn het karak ter van het overgangsgebied behouden. Afhankelijk van de beslissing over de VELSEN. Om omstreeks zes uur gisteravond vond bij de splitsing Plata nenstraat en Tussenbeeksweg een ernstig ongeluk plaats. Een wagen, komende van de Platanenstraat, verleende geen voorrang, waarna beide auto’s op el kaar reden. Zij werden totaal vernield. Een persoon moest met een hersen schudding naar het ziekenhuis worden vervoerd. DIVERSEN DONDERDAG 2 SEPTEMBER Openbare bibliotheek. Wijkerstraatweg: alle leeftijden 19-21.30 u. VRIJDAG 3 SEPTEMBER Schouw. Bleijenhoevelaan. 15-17 u. afscheids receptie dokter Vreeling. Openbare bilbliotheek. volwassenen 19-21.30 u. wijk-Hoogovens zal in een uurdienst worden uitgevoerd door lijn 79 in plaats van door lijn 75. Zonder dat het gevol gen heeft voor de frequentie kan op lijn 80. Amsterdam-Zandvoort, een bus wor den bespaard. De proef met lijn 114 naar en door de Castricumse wijk Mo lendijk heeft niet aan de verwachtingen beantwoord en wordt gestaakt. Interlokale lijnen: In Zandvoort zal op maandag tol en met zaterdag na 18 uur en op zon- en feestdagen gedurende de gehele dag de verbinding busstation- Zandvoort Noord in een uurdienst wor den uitgevoerd. echter *1 <1 Arende ƒ1,6 milj: II ïljn voor 29 mi Ik orden met pi ■oende. ze vast \rn Jongeren km Xte lien van het enkel Xmn norma- ue Jeugdraad het verzoek. Dl* prioritei- bf -- bij de Ie argu- pegert een I van ons bgrond en -?ht. werd «gaven van f gemeente j en over de Jeugdraad l heeft over, ■iert instel-J uit de ver» I op gelijlf ■sloten", laaf ft nu gebeuf tio totaal ivoor önszf leen discus* '2.50 1/ Bioscopen City, donderdag en vrijdag van Duin’s Pretfilm” Stadsschouwburg, vrijdag 20 Afternoon” TENTOONSTELLINGEN EN MUSEA Pieter Vermeuienmuseum, Cultureel Centrum Moerbergplantsoen. geopend van 9.30 tot 12 en van 14 tot 16.30 uur Stadhuis, van maandag tot en met vrijdag van 10-12 uur geopend voor bezichtiging. Tuin Beeckestün. Tentoonstelling Amerikaanse kunstenaar Peter Chinni. hen even zwaar als kostbaar transport had vanmorgen plaats in het Velsense industriegebied. Machinefabriek en con- structiebureau „Tekoma" aan de Brons straat stond namelijk voor de aflevering van een apparaat van 12.500 kilo, met een waarde van een half miljoen gul den, aan Verolme, dat door zijn omvang niet geheel over de weg kon worden vervoerd. Het betrof een centrifuge be stemd voor de reiniging van smeerolie en andere stoffen ten behoeve van de NSU- een en ander in verband met de Imco-regels betreffende het voorkomen van de verontreiniging van de zee. Het zal worden geplaatst in een van de snelste containerschepen welke Verolme bouwt: een schip met een 51.000 pk dieselmotor. Er worden twee van derge lijke schepen gebouwd, zodat er zulk een apparaat door Tekoma worden afgeleverd. De apparatuur deze „separator" wordt geleverd Alfa-Laval in Amstelveen, de Ik krijg de IJmuider Courant/Beverwijkse Courant'de eerste 14 dagen GRATIS! ’(doorhalen wat niet gewenst wordt De standpunten van de beide mam- moetondernemingen staan in hun reac ties op de Verstedelijkingsnota, het om vangrijke stuk waarin de regering uiteen heeft gezet op welke plaatsen er in Nederland in de toekomst gebouwd ntag worden. De brieven van Hoogovens en Schiphol maken deel uit van het totale pakket van 389 schriftelijke reacties dat op het rapport is binnengekomen. De Raad van Advies voor de Ruimtelijke Ordening zal al deze meningen betrek ken in haar advies aan minister Gruij ters. Schiphol behoort bovendien tot de groep, die op 15 en 16 september gebruik zal maken van de mogelijkheid om het standpunt mondeling toe te lichten. Schiphol vindt dat het aantal woningen dat door de minister aan de Haarlem mermeer is toegedacht ontoereikend is om de groeiende .vraag naar huisvesting voor Schipholwerkers op te vangen. Er van uitgaand dat de regering een reisaf stand van meer dan 35 a 40 minuten van werk naar woning ongewenst acht, stelt Schiphol vast dat vele plaatsen ten noorden van hèt Noordzeekanaal, alsme de de IJsselmeerpolders daardoor onge schikt zijn als woonplaats voor Schip holwerkers. aanleg van een Twede Nationale Lucht haven moet er komende vijftien jaar zeker nog gerekend worden op een toe nemende vraag naar woningen voor Schipholwerkers. Onzekerheid over de woonvoorzieningen acht de luchthaven onaanvaardbaar. De directie van Schip hol verzoekt minister Gruijters dan ook met klem om in de definitieve tekst van de Verstedelijkingsnota groeikernen rond Schiphol aan te wijzen, waarin aan de vraag van zowel de Schipholwerkers als van de regio kan worden voldaan. Ook Hoogovens vraagt de bewindsman om meer duidelijkheid. Gezien het be lang van Hoogovens voor de hele regio („duizenden mensen gaan dagelijks naar de IJmond om daar te werken”) spreekt de directie van Hoogovens verwondering uit over het feit dat de in de Verstede lijkingsnota nauwelijks aandacht aan dit gebied is gegeven. „De Urnond is zelfs niet als stedelijk kerngebied van een stadsgewest aangeduid. Naar onze me ning is hiermee het belang van Hoogo vens als economische groeipool en van de IJmond als stedelijk centrumgebied in het noordelijk deel van de Randstad onderschat”, aldus de Hoogoven-directie. Hoogovens bepleit mogelijkheden voor woningbouw op niet te lange afstand, in dit geval met name de Velserbroekpol- der en ten oosten van Rijksweg 9. De IJmond zou daarom alsnog tot stedelijk- kerngebied aangewezen moeten worden. Voor de verdere opvang van de woning behoefte van Hoogovens-werknemers vindt het bedrijf de aangekondigde loka- ties in Limmen en Heiloo aanvaardbaar. Bezorgd is Hoogovens over het feit dat er in Alkmaar na 1981 geen woningen meer beschikbaar zullen komen voor de overloop. het creëren van meer woongelegenheid op relatief geringe afstand, dat wil zeg gen in de Haarlemmermeer. Wanneer er langs de nieuwe Schipholspoorlijn nieu we woonkernen worden gecreëerd, of bestaande dorpen worden uitgebreid, dan kan deze hoogwaardige spoorlijn volgens Schiphol een belangrijke rol spelen in de oplossing van de huisvestingsproble men. In haar brief stelt de directie van de luchthaven dat het uitbreiden of stichten van woonkernen in de Haar lemmermeer in strijd lijkt met het standpunt van Gedeputeerde Staten van Noord-Holland dat het open karakter van de Meer niet verder aangetast mag worden. Anderzijds verwijst zij echter naar de Verstedelijkingsnota, waarin wordt gesteld dat het noordelijke deel van de Haarlemmermeer allang het open karakter verloren heeft. Jl cp het r op 1 tnaart rbieek geen enkelt •vatten. .We waarpZ BIOSCOPEN Cinema Marquette. Ruysdaelstraat. 20 ..Veel liefs uit Moskou”. DIVERSEN VRIJDAG 3 SEPTEMBER Zwembad Waterakkers, Kerkweg. Geopend 7-8, 12-13 en 20-21.30 u.; buitenbad 7-20 u. Kinderboerderij, Vrijburgiaan Geopend 14- 17 u. Openbare bibliotheek. Kerkweg 45: volwas senen 14-17.30 en 19-21 u.. jeugd 15.30-17.30 u. Alarmnummers. Politie 39111, brandweer 32121, milleuklachten 96000. Uiteraard is er deze middag ook nog wel gesproken. Met als eerste wethouder Harry Scheeper, die de jubilerende amb tenaar onverbrekelijk met zijn bureau verbonden achtte. Hij geeft daarbij voortdurend blijk een duidelijke» visie te hebben en is voorts een kwart eeuw in staat geweest enthousiast voor de goede zaak te vechten. En met het beoogde succes, want sindsdien kon stellig een brug worden geslagen tussen de plaatse lijke overheid en het particulier initia tief. Door dit alles is Frits de Man erin geslaagd het gemeentebestuur te over tuigen van de noodzaak, de begroting voor culturele zaken in de loop der uur: .André langspeelplaten aan toegevoegd, waarna de heer J. van Os-van den Abeelen, oud-lid van de Velsense gemeenteraad hem als vriend een boekje kwam over handigen. Tenslotte sprak de heer Kees Kuiper namens de collega’s van het bureau, waarbij hij de jubilerende chef ervan wilde overtuigen dat zijn beste vrienden hier thans aanwezig waren. Zoals gewoonlijk was het laatste woord aan de heer De Man. Hij ver klaarde in Velsen steeds met het groot ste plezier te hebben gewerkt, ook al omdat hem door het gemeentebestuur altijd zoveel vrijheid was gelaten. Dit opende voor het bureau de mogelijkheid op een breed terrein actief te blijven, zowel op het traditionele als op het experimentele vlak. En de heer De Man wilde bij dit alles tenslotte niet, verhelen dat ook zijn vele contacten met de jeugd hem levendig hebben gehouden. Voor dit alles betuigde hij zijn grote dank en erkenteli j kheid. Het kolossale apparaat werd in fabriekshal eerst met uiterste zorg precisie op een dieplader geladen daarna onder politie-secorte naar de ha ven gereden waar een dekschuit gereed lag om de vracht aan boord t nemen. Ook het overladen verliep zonder onge lukken, zodat dê apparatuur thars on derweg is naar Roozenburg, waar het vandaag wordt verwacht. IjoeK nil ioA irioritritl - t te «tellï imt nf .iet kunnen fcrap. zeg’ 1 Jan nog bij bp maart advies heer', met ons do bel de insprl worden 1 kannen a. De HR! afwegen 1 paalde za| .worden va id Amen. «Het jrf Kingsmogehl ‘>-J vHiikbaar J rf latbaar. Er W prioritei»i f en f Igd- en j< F V welzijn 1 in het ook i 17.15 uur: Vrijdag, Vrij Zwemmen: 6.45 - 8.00; 12.10 - 13.10 16.00 - 17.15; 19.30 - 20.45 uur: Bejaarden 9.15 - 10.00 uur; Zwemles Dames van 10 - 10,30 uur. BIOSCOPEN Cinema Palace (Gr. Houtstr.) 15.30 en 20 u_. „De langste dag” 14 J. vrij. 24 u.„De apen grijpen de macht”, 18 j. Frans Hals (Frans Halsplein) 19 en 21.15 u.: „Bibi, wilde wellust". 18 j. vrij. 23,30 u.: „Een geraamte komt tot leven", 18 j. Lido i Houtplein) 14. 19 en 21.15 u.Andre van Duin’s pretfilm". a.l. vrij. 23.45 u.„Yes- songs", 18 j. Luxor (Gr Houtstr.) 14. 19 en 21.30 u.: ..Family Plot”. 14 j. vrij. 24 u.: ..Night of the living dead”, 18 j. Roxy (KI. Houtstr.) 14.30, 19 en 21.30 u.: „3 dagen van de Condor". 18 j. vrij. 24 u.„Lady sings the blues”, 18 j. Studio (Gr. Markt) 14. 19 en 21.30 u.: „Taxi driver”, 18 j. uur: „Dog Day DIVERSEN Alarmnummers: Politie 19033: Ongevallen dienst 15400; Hoogovens 02510-96000: Brandweer Santpoort 370750 Velsen-Noord en IJmuiden 20750. Badhuis. Snelllusstraat, vrijdag geopend van 13 tot 21 uur. Openluchtbad De Heerenduinen, Geopend van 10.00 tot plm. 20.1)0 uur Openbare Bibliotheek, Plein 45, vrijdag 14.30-17.30 u en 19-21.30 uur. Filiaal Zeewijk 14.30-17.30 uur. Langdurig zieken. Spreekuren ma. t.m. vrij. Gezinsverzorging, hulp aan bejaarden -10 uur. Velserduinweg 52. tel. 11830 en 22169. Informatiecentrum: Recreatiegebied Spaarn- woude (Boerderij I Crayenstein Machineweg Halfweg) Geopend za. en zon. 11-16 uur Ma t.m. vrij 10-12 uur. Velserbad: Donderdag: Vrij zwemmen; 16.00 - In IJmuiden zal de verbinding Zee- wijk-station in een 30-minutenfrequentie uitsluitend worden uitgevoerd door lijn 70. De overige diensten van lijn 70 eindigen en beginnen in IJmuiden Zee wijk, evenals die van lijn 73. Lijn 75 zal rechtstreeks rijden van de Kennemer- laan naar het station en bejaardentehuis Breezicht. Op alle dagen na 18 uur zal lijn 71 uitsluitend het traject Haarlem Schalk- wijk-Santpoort rilden. Vandaar kan worden overgestapt op de bus in de richting IJmuiden. Het traject Bever- HAARLEM. De NZH heeft bekend gemaakt op welke wijze de tekorten van het openbaar vervoer kunnen worden beperkt. Zoals bekend heeft minister Westerterp opdracht gegeven op dit ge bied tot bezuinigingen te komen, die vooral gevonden moeten worden in een vermindering van het aantal gereden kilometers. De NZH is overigens de mening toegedaan, dat men erin is ge slaagd het ongerief voor de reizigers tot een aanvaardbaar minimum te beper ken. Wel is zij er zich van bewust dat door de van bovenaf opgelegde eis tot beperkingen enkele groepen reizigers worden gedupeerd. (gewenste vakje zwart maken en deze bon in een ongefrankeerde open enve lop sturen naar Damiate Pers B V., Antwoordnummer 416, Haarlem Alle maatregelen, waarover overleg is gevoerd met het Directoraat Generaal van het ministerie en met de Rijksver keersinspectie, gaan in met ingang van 17 oktober. BIOSCOPEN Kennemer Theater, Zeestraat. 19 en 21.15 u. ,.De vijf shao Lin geweldenaars’’, 19.39 „Wan pipel”. Luxor Theater, Breestraat. 19 en ..André van Duin’s pretmachine”. TENTOONSTELLINGEN Kennemer Oudheidkamer. Huize Schey- beeck, Velserweg. Geopend op maandag- en donderdagavond van 19.30 tot 21.30 uur en op woensdag-, donderdag- en vrijdagmiddag van 14 tot 16.30 uur. Voor groepen op aanvraag bij P. Prins, Lijsterbeslaan 23. Beverwijk, tel 25120. DIVERSEN DONDERDAG 2 SEPTEMBER Vredevorstkerk, Laan der Nederlanden, u. klaverjassen. VRIJDAG 3 SEPTEMBER Hulpdienst Help een handje. Maandag tot en met zaterdag van 8-10 u.: Zeestraat 81, tel. 24617. Sportfondsenbad, Kuikensweg. Geopend 9-12 en 13.30-15.30 u.buitenbad 9-18 u. Openbare bibliotheek. Kerkstraat 44-: vol wassenen 14-17.30 en''T9-21 u.jeugd 15-17.30 en 19-21 u.; Amstelstraat 44: volwassenen en jeugd 14.30-17.30 en 19-21 u.; Kingsford Smith- straat 110a: jeugd 15.30-17.30 u. Alarmnummers. Politie en brandweer 25555, rnilieu'klachten 96000. Na het optreden van de minirettes van de IJmuider Harmonie, mocht door Pe tra de Zeeuw aan de jubilaris en zijn echtgenote een bloemstukje worden overhandigd. Aglumeratie Haarlem Lijn 4 zal uit sluitend het traject Haarlem station- Overveen Rollantslaan bedienen. Over dag een halfuurdienst, ’s avonds een uurdienst. De spitsuurdienst naar de Waarderpolder wordt uitgevoerd onder lijnnummer 10. Lijn 6 zal op zon- en feestdagen tussen Overveen Rollantslaan en Haarlem Delftwijk een 20-minuten- frequentie onderhouden. De doorgaande dienst naar Spaarndam zal op die dagen eenmaal per uur rijden. A

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 7