Zwartkruis straalt een voorbeeldige rust uit Ondanks formidabele doelmanskwaliteiten SPORT’ n uitgeschakeld Lauda start mogelijk al in Monza WEDSTRIJDEN” SPORTIEF „HET BLIJFT BIJ TWEE i „Hij negeerde mij volkomen” Betty Stöve Toto/lotto 1 - MM-L - «mm 19 7 6 V R IJ D A G 3 SEPTEMBER SPORT 18 Afspraak Toezegging - je i! Informatie Gepikeerd Warrig wn -■ (Van onze sportredactie) aangekweekt”, I Bondscoach ad-interim Jan Zwartkruis hier als coach van het militaire elftal. Naast hem overste Heiloo. Van Bever en: In het buitenland onbekend (Van onze sportredactie) •Duidelijk is inmiddels geworden dat Kritiek van Haan op George Knobel (Van onze sportredactie) -■ elk ƒ34,- 11.654 winnaars, die die bruto 109.267,- winnaar, MARC SERNE. I Arie Haan: Blij met terugkeer in Oranje. Nederland stopgezet wordt. „In België staat alels stop bij een interland. Er mag zelfs zonder toestemming niet eens vriendschappelijk gespeeld worden. Ik vind dat ook beter. Je bent meer gecon centreerd. Neem bijvoorbeeld hier: we zijn nu in Zeist, gaan weer naar huis, omdat in Nederland zondag de competi tie volop draait. Maandag zien we elkaar dan weer op Schiphol”. Cruijff dacht daar indertijd duide lijk anders over. De exponent van de legendarische Hollandse voetbalschool WENEN (ANP). De wereldkampioen der Formule-I coureurs. Niki Lauda, zal waarschijnlijk op 12 september bij de Grote Prijs van Italië op het circuit van Monza voor het eerst na zijn ernstige ongeluk starten. In een interview in het Oostenrijkse blad „Kurier” zegt Lauda: „De overwinning van James Hunt op Zandvooit heeft mijn voorsprong in het klassement zo verkleind dat ik gedwon gen ben mijn titel nu te verdedigen”. Volgens de krant zal Lauda op 7 sep tember naar Fionaro gaan om daar zijn nieuwe Ferrari te testen. Wanneer die test goed verloopt, wil Lauda enkele dagen later in Monza aan de start ver schijnen. Op 1 augustus liep Lauda bij een ongeluk in de Grote Prijs van West- Duitsland op de Nürnburgring zeer ern stige brandwonden op. ZEIST Vooral het buitengebeuren benauwt interim-bondscoach Jan Zwartkruis. Technisch, tactisch en in de omgang met de spelers kan de geroutineerde oefenmees ter de problemen wel aan, maar nu hij als tjjdeljjk verantwoordelijk technische man van Oranje in 't middelpjunt van de belangstelling komt te staan, wordt hij gecon fronteerd met zaken die geheel nieuw voor hem zjjn. Al direct na zjjn benoeming door de KNVB werd hij bjjna dagelijks benaderd voor interviews. Dat bleek slechts een vriendelijk voorproefje te zijn. Nu zijn eerste wedstrijd, het WK-kwalificatieduel met Ijsland, voor de deur staat, wordt het vuur hem pas werkelijk na aan de schenen gelegd. In Madrid ontglipte PSV eens de finale voor de Europa Cup-II, toen Jan van Beveren zich enkele minuten voor het einde van de wedstrijd tegen Real Madrid op een hoekschop ver keek. Tegen Dynamo Kiev, weer zo’n sleutelduel waarin PSV zich een nog al warrige formatie toonde, wezen da vingers beschuldigend naar Van Be veren. toen PSV twee jaar geleden op de Krim even verrassend als duide lijk werd gedeklasseerd. Het afgelo pen seizoen bleek Van Beveren echter uiterst waardevol in de Europa-cup voor PSV. Tegen Hajduk Split bleek de lange doelman zo’n fantastisch sluitstuk, vooral in de thuiswedstrijd in Eindhoven toen de snel counteren de Joegoslaven herhaaldelijk alleen Woensdagavond, na het teleurstellende competitietreffen tussen Ajax en PSV, moest de 51-jarige Amersfoortse sportof- ficier als gevolg van de „affaire Schrij vers” voor het eerst in het defensief. „Goethals heeft trouwens de Croon- opzet voortgezet. We vallen aan. we maken doelpunten. Een gemiddelde van twee en een half doelpunt tijdens de vriendschappelijke duels voor de compe titie is toch niet gek”. Arie Haan is er van overtuigd dat Anderlecht beter speelt dan het huidige Belgische elftal. „Dat komt”, zegt hij lachend, „door de Nederlandse inbreng. Met ons vieren - Ressel, Rensenbrink, Ruiter en ik - vor men we bijna 40 procent van het team”. Arie Haan zou overigens graag zien dat de competitie bij een interland ook in Bondscoach-ad-interim Jan Zwart kruis kan daarom niet genoeg worden geprezen dat hij de ruziënde partijen weer bijeen heeft gebracht. Iets wat bepaald geen sinecure is geweest. Dat Schrijvers, die moest afvallen, zich woedend heeft afgewend, is jammer, maar verder niet relevant. Toch rea liseert Van Beveren zich(„Ik heb al tijd uitgesproken meningen over een aantal zaken gehad, en dan kom je al gauw als arrogant over”) dat hij in de publiciteitsmedia vaak verkeerd overkomt. Terwijl hij toch meestal geduldig zijn medewerking verleent aan allerlei interviews voor achter grondinformatie. De ex-Ajacied heeft weinig binding meer met Nederland. Hij woont met zijn vrouw, 4-jarig dochtertje en anderhalf jaar oude zoontje in een klein voorstad je van Brussel: Sint Maertens Lennik. Hij heeft daar een klein landhuis met een flinke boomgaard eromheen. Hij heeft een driejarig contract bij Ander lecht en vindt het een uitstekende club.,,Het is een goed georganiseerde vereniging. Er zit veel geld achter. Voor alles wordt gezorgd. Kortom, je zou je geen betere werkgever wensen.” Van Bevenen: „Als ik nu weer geweigerd had voor het Nederlands elftal, dan hadden de mensen gesteld: nu is er een andere bondscoach en nu weigert hij toch weer. Dan was ik er pas echt slecht op komen te staan. Ik had dus in feite niet zo gek veel keus. Dat betekent echter niet dat ik niet geweigerd heb omdat ik bang voor de negatieve publiciteit was. Ik heb er alleen niet over gedacht om dit keer te weigeren. Verder zie ik wel hoe het allemaal afloopt”. FOREST HILLS (ANP). Betty Stöve is op de tweede dag van de open Amerikaanse tenniskampioenschappen op Forest Hills in de eerste ronde uitge schakeld. Zij verloor in twee sets (4-6, 3-6 )van de 18-jarige Amerikaanse Julie Anthony. Betty Stöve was voor de titel strijd als zesde geplaatst bij de dames. Bij de heren won Okker van Spjat met 6-3, 6-3. Anders dan Barcelona-coach Rinus Michels, die voor het treffen met IJs land Cruijff en Neeskens niet wenste af te staan, gelooft Zwartkruis niet dat zijn eerste opponent een „zacht eitje” is. In topsport kun je nooit van een zacht eitje spreken. Er zijn inderdaad amateurs in Ijsland, maar er spelen wel vijf profs in de nationale ploeg. Een op de tien keer kan zo’n team toch wel voor een uitschieter zorgen. Daar moet je voor oppassen’’. Voor zijn tweede duel ver wacht Zwartkruis wel over de beide Johannen te kunnen beschikken. Hij heeft in ieder geval de opmerking van Michels „Noord-Ierland is een heel andere zaak” vertaald in een toezeg ging van zijn collega. ZEIST Ogenschijnlijk toont Jan van Beveren zich heel wat volwasse ner dan Ajax-doelman Piet Schrij vers. De terugkeer van de PSV-doel- man in de selectie van Oranje heeft bij Schrijvers een kwaadaardige reac tie opgewekt. Maar wat is er in feite aan de hand? Jan Ruiter is, evenals Piet Schrijvers dat een tijdlang is geweest, nu alweer enkele wedstrij den de vaste reservedoelman van Oranje en demonstreert de vorm van zijn leven. Terwijl Van Beveren domweg een betere doelman dan Schrijvers is. Daarom is de reactie van Van Beveren op de wel begrijpe lijke teleurstellende houding van Schrijvers: „Ik heb zo langzamerhand te veel meegemaakt in het voetbal om me nog erg druk te maken of ik word gekozen of niet. Als ik speel, vind ik dat leuk, maar verder wil ik daar niet al te veel consequenties meer aan verbinden. De bondscoach ziet maar”. begin van mijn PSV-periode trou wens ook. Maar nu speel ik met PSV zoveel internationaal voetbal, dat het Nederlands elftal voor mij beslist niet alleen zaligmakend is”. Eigenlijk is dat een merkwaardige zaak. Want wie kent Jan van Beveren buiten Eindhoven en Nederland nu eigen lijk? Zijn formidabele doelmanskwa liteiten staan in geen enkele verhou ding tot de internationale reputatie, die Van Beveren geniet. Wat da' betreft is Oranje, zeker op dit mo ment nog, zeker voor hem het pas poort tot internationale bekendheid. Zijn argumentatie was nu ook wat sterker. „Een man als Ruiter geeft ook perspectief. En ik wil me zelf zeker niet verschuilen achter het feit dat ik slechts voor twee wedstrijden als bondscoach optreed. Ik heb in het begin gezegd, dat ik me niet te veel buiten de bestaande en bekende groep van Oranje-kandida ten wilde begeven. Om niet te veel te shockeren, maar om mensen als een Boskamp (let op mijn woorden; in Ar gentinië een van de groten, daar ben ik van overtuigd) en een Ruiter kan ik beslist niet heen”. ZEIST. Arie Haan, de huidige An- derlecht-voetballer met 25 interlands op zijn naam. is na twee jaar afwezigheid teruggekeerd in de selectie van Oranje. Hij is er verheugd over. Niet dat hij er trots op is, maar eenvoudig omdat hij vindt dat je. als je topvoetbal speelt, je ook in de nationale selectie thuishoort. „Twee jaar lang ben ik door George Knobel met de nek aangekeken. Hij wilde niets van me weten. Tmch kwam hij veel bij Anderlecht. Maar voor hem telde alleen Rensenbrink. En later, om dat hij eenvoudig niet om hem heen kon, ook Jan Ruiter. Toch was ik tijdens de Europese voetbalfinale in Joegoslavië in juni goed in vorm. Maar ja, dat is nu verleden tijd. Ik ben 27, dus ik kan nog een tijdje mee”. Arie Haan beleeft nog steeds dat fraaie doelpunt, dat hij maandag tegen Bayern München maakte. Die rush, de voorzet en meteen die reactie van Ren- senbrinik, die pass en dat schot „We begrepen elkaar woordloos”, vertelt Arie Haan in Zeist. „Zo was dat bij Ajax ook in die roemruchte tijd”. Haan lacht. „Het doet me niets meer dat Ajax. Ik ben nu aan mijn tweede jaar bij Ander lecht bezig. We voetballen heel anders. Het Ajax-van-toen speelde ander voet bal dan wij nu. Bij Ajax joegen we de bal na. Zover is Anderlecht nog niet. We zijn bezig met een groeiproces, dat inge zet is onder leiding van Hans Croon. Ik was bij die trainerswisseling voor Croon, maar niet per se tegen Goethals”. trainer naar zijn eerste wedstrijd. Het blijkt slechts schijn te zijn. „Aan de buitenkant is er inderdaag weinig aan me te merken. Maar neem nu zo'n persbijeenkomst van vanmiddag. Dat is geheel nieuw voor mij. Ik heb nooit een functie bij een topclub of het Neder lands elftal geambieerd. Ik heb. nu een goede baan en daar ook verplichtingen aan. Het blijft voor mij dan ook beslist bij de twee wedstrijden. Er bestaat een duidelijke afspraak met de KNVB en met mijn superieuren. Na de wedstrijd tegen Noord-Ierland ga ik terug naar de militairen; terug naar de basis”. Luitenant Zwartkruis concentreert zijn aandacht daarom geheel op zijn beperkte opdracht en waagt zich beslist niet op het gladde ijs van beleidszaken van de KNVB, zoals de definitieve op volging van George Knobel en de actue le vraag of het Nederlandse elftal wel aan de wereldtitelstrijd in het gevaarlij ke, politiek zeer labiele Argentinië dient deel te nemen. Zijn doen en laten is nu volledig gericht op Oranje’s optreden woensdag in Ijsland. „Ik maak mijn opstelling pas op de dag van de wed strijd bekend. Mijn keuze is namelijk ook afhankelijk van de informaties, die ik van collega De Vroet over de wed strijd van zondag tussen Ijsland en België krijg. Zeker, ik heb al enige informatie over Ijsland. Onder andere van Knobel, die de IJslanders twee maal aan het werk heeft gezien en die mij twee dagen na mijn benoeming opbelde en die informaties aanbood. Ik ben hem daar erg dankbaar voor, maar die infor maties zijn nog niet voldoende”. Van Beveren heeft in het Neder landse elftal nauwelijks iets bijzon ders laten zien. Ooit was hij de held van Wembley, toen hij tijdens de afscheidsinterland van ex-bondscoach Georg Kessler in januari 1970 in Londen tegen Engeland, een duel dal in een doelpuntloos gelijk spel ein digde, tot de ster van het veld uit groeide. Hij wend door de vroegere Engelse bondscoach Sir Alf Ramsey en de Engelse pens toen in een naam genoemd met de legendarische Engel se doelman Gordon Banks. De tweede belangrijke interland in zijn carrière was in Deume teven België, toen Van Beveren met enkele katachtige reac ties in het eveneens doelpuntloze kwalificatieduel tegen de geladen Goethals-elf voor de WK in West- Duitsland, Oranje erdoor sleepte. Ook tijdens Europa-cupwedstrijden waren de prestaties van Van Beveren, zon der restrictie een van de beste lijn keepers ter wereld, soms dubieus. Toto week 35. Ie prijs: 1 ontvangt. 2e prijs: 43 winnaars, die elk bruto ƒ1.626,- ontvangen, 3e prijs: 474 winnaars, die elk ƒ201,- ontvan gen. DEN HAAG De resultaten van de lotto en toto van zondag zijn: LOTTO WEEK 35 le prijs: geen winnaar, van het bedrag van de le prijs gaat 1/5 deel naar de jackpot van de lotto van week 36. het overige 4/5 deel wordt In gelijke delen verdeeld over de overige prijsklassen van de lotto van week 36. 2e prijs: 16 prijswinnaars, die elk bruto 16.570,- ontvangen. 3e prijs: 171 winnaars, die elk bruto f 1.965,- ontvangen 4e prijs: 8.235 winnaars, die elk ƒ49,- ont vangen. 5e prijs ontvangen. Jackpot voor de lotto van zondag week 36; 123.239,67. was uiterst gepikeerd dat Van Beve ren aanmerkingen maakte op de voorbereiding die tot het debacle van Katowice leidde, toen Oranje met 4-1 door Polen van het veld werd ge speeld Door een verre uitwedstrijd van Barcelona kwamen Neeskens en Cruijff pas veel later bij de groep in Polen aan, maar wat met name voor al Van Beveren irriteerde, was dat bondscoach Knobel de training stil- legde („Of de koningin arriveerde’ aldus de PSV’ers later) om hen te verwelkomen. Kritiek die de immer bedrijvige Cruijff niet pikte. Hoe ge voelig de sentimenten lagen en hoe diepgeworteld het conflict was, bleek toen Van Beveren en Van der Kuylen door de houding van Cruijff tijdens een bespreking in Zeist wel gedwon gen waren om op te stappen. „Het was Cruijff eruit of wij”, realiseerde Van Beveren zich toen. De problemen lijken Zwartkuas nau welijks te raken. Met een opvallend gemak en een grote rust laveert de Open en bloot trachtte hij zijn voorkeur voor Van Beveren en Ruiter van goede argumenten te voorzien zonder daarbij nog meer op de tenen van de Ajax- doelman te gaan dansen. Zwartkruis' eerste conflict als bondscoach speelde uiteraard ook tijdens zijn eerste officiële persconferentie gistermiddag in het Zeis ter sportcentrum. De uren rust sinds woensdagavond hadden hem zekerder gemaakt; hem in zijn overtuiging ge sterkt. „Ik wil er nadrukkelijk op wijzen dat deze selectie mijn persoonlijke keus is, met alle consequenties van dien. Ik sta voor honderd percent achter deze jongens. In de voetballerij zijn er altijd wel geschilpunten. Die moet je niet uit de weg gaan”. ds Oranje-klanten woensdagavond met een grote bewegingsvrijheid het veld zullen worden ingestuurd. Zwartkruis weer: „Ik ben geen mannetje van strin gente opdrachten”. Een ontboezeming, die gezien het ongedisciplifneerde gedrag van de Nederlanders tijdens het Euro pees kampioenschap in Joegoslavië, ui teraard direct vragen opwerpt. „De dis ciipline van de spelers is inderdaad een heet hangijzer. Maar volgens mij zal er geen enkele bondscoach zijn, die disci pline er in één klap in krijgt. Er moet wat van de spelers zelf komen. Discipline dient ook van onderaf, vanuit de clubs, te worden aangekweekt”, aldus de bondscoach. Zwartkruis wil er overigens geen on duidelijkheid over laten bestaan dat hij een fervent voorstander is van goed en sportief voetbal. Hij betreurt dan. ook de achteruitgang van bet peil, zoals dat woensdagavond in de strijd tussen Ajax en PSV weer eens werd gedemonstreerd. „Als vakman vind ik deze ontwikkeling erg triest. Ik prefereer de schoonheid van het spel; het artistieke. En sportivi teit staat bij mij hoog genoteerd. De vraag is alleen hoe ver reikt de sportivi teit in het professionele voetbal. Je kan het niet meer louter en alleen als sport zien. Het is werk, arbeid, al kunnen deze zaken wel goed worden gecombineerd. Dat is dan ook mijn streven”. -,.SJ ‘f ifw* voor zijn doel verschenen, dat Haj- duk-trainer Tomislav Ivic (nu bij Ajax) bedacht: .,We waren normaal altijd in de halve finale gekomen als PSV niet zo’n ongelooflijk goede keeper had gehad”. „Heel vroeger toen ik nog bij Sparta zat, was het Nederlands elftal iets heel bijzonders voor mij. In het ^an van Beveren tijdens de training van het Nederlands elftal in Katowice. Op de achtergrond bij de doelpaal Johan Cruijff. De speler met wie hij na afloop van de nederlaag van Oranje in conflict zou komen. Jan Timtnan die eerder van Sigurjonsson had gewonnesnhad gewonnen, heeft in het internationale schaaktoernooiin Reykjavik gisteren remise gespeeld tegen de IJslandse grootmeester Olafsson. Timman behield daar door de leiding vóór Olafsson. De Amerikaan John Bertrand kan de wereldtitel in de Laser-klasse nauwelijks nog ontgaan. Richard Dunn, de Engelse Europese boks kampioen, verdedigt op 12 oktober in Londen zijn titel tegen Joe Bugner. De WON spant een kort geding tegen de KNVB aan inzake Utrecht-trainer Han Ber ger, die met zijn B-licentle dispensatie heeft gekregen om de selectie van Utrecht te mogen trainen. De UEFA wil nagaan of de eindronden van het Europese kampioenschap kunnen worden uitgebreid van vier tot acht teams. Reden is de geringe publieke belangstelling die er voor dit gebeuren in Joegoslavië was. e De Europese voetbalunie (UEFA) heeft de ruim honderd scheidsrechters die bij de eer ste ronden van de Europese bekertoernooien betrokken zijn, streng geïnstrueerd. Djurgarden, tegenstander van Feyenoord in de UÈFA-cup. heeft In de Zweedse compe- tie een 5-0 nederlaag geleden tegen AIK Stockholm De Cubaanse premier Fidel Castro heeft het internationale Olympisch comité aangeval len omdat dit college nog steeds verhindert dat honkbal een Olympische sport wordt. Van Beveren zelf daarover: „Vooi mezelf ben ik er ook wel van onver- tuigd dat ik na de conflicten in Polen, toen Willy en ik bedankten voor het Nederlands elftal, het beste seizoen uit mijn hele carrière heb gemaakt. Vooral in de slotfase van de vorige competitie en de Europa-cup was ik in topvorm. Dat dit er in het Nederlands elftal niet uit is gekomen, komt misschien ook omdat ik het wereldtoernooi door een blessure ge mist heb. Dat is het hoogtepunt uit de historie van het Nederlands elftal geweest. En daar was ik nou net niet bij. Achteraf jammer natuurlijk, maar daar is verder weinig aan te doen. Ik heb in Oranje nooit zo aan de weg kunnen timmeren”. Het revalidatieproces nam veel tijd in beslag. Maar nu is Van Beveren alweer een jaar terug. Daarom zou den de wereldkampioenschappen in 1978 in Argentinië wel eens een bege- renswaardig sluitstuk van een toch wel hele grote doelmanscarrière kunnen vormen. Of ziet Van Beveren dat anders? Van Beveren: „Ik denk in de voetbalsport niet te veel meer vooruit. Dat voorkomt teleurstellin gen. Ik vind het prettig dat Ik weel bij het Nederlands elftal zit. Meer niet. Met de komst van Zwartkruis als de nieuwe bondscoach waren er voor Willy en mij in feite geen pro blemen meer om terug te komen. We kunnen Zwartkruis moeilijk dingen gaan verwijten die onder het bewind van Knobel zijn gebeurd. We hebben ook geen eisen gesteld, zoals nu weer in de pers wordt gesuggereerd. We hebben niets te eisen. Ik wil gewoon meedoen als een van de velen. Met Cruijff heb ik verder geen proble men. Als hij dat niet met mij heeft, heb ik dat ook niet met hem”. z

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 19