Haarlemmermeer PRINSELIJK BLOEMETJE Carters kinderen rookten ook Water in Noord- Holland duurder Lockheed 24 artendon Dochterbedrijf Holland United bezet Desiree Chinees leger versterkt „Andreotti documenten vervalst MM rx Bijna 1400 man bedreigd met ontslag krijgt kabel-tv marihuana interieurs WK international jr Slechte wet 1 DANSSCHOOL JOHN STOL Bont-Mode Aantal pagina’s vandaag: f-'l *3 „Martinshof” terstal Het woord is aan WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR UMUIDKN tót Bij Jansen en De Wit f* 'fWfmmHmrmffmmmmmmn 99 2 Gemberbommen 3, 4 7, verlovingsringen LAATSTE WEEK VAN INSCHRIJVING! AGENDA pagina 6 Vlak bij de Grote Markt Voor het lekkerste brood en fijn banket uw warme bakker 9 I 7 13 15 l(i 17 23 KENNEMERLAAN HK. SNELLIUSSTR. TEL. 146S2 Zijlstraat 86 - Haarlem Tel. 023 -31 73 94 OBE VIN DER KLEI oertootngsrlngen Weerrapporten Binnen- en buitenland 2, hebben vrijdagmorgen in overgrote meerderheid besloten hun wilde staking voort te zetten. Bij enkele bedrijven waren eerder op de och tend sommigen weer aan het werk gegaan. Volgens de werkgevers heeft de haven van de hoofdstad, sinds de stakingen woensdagmorgen zijn begonnen, al een schade gele den van „enkele miljoenen gul dens”. In Rotterdam wordt normaal gewerkt. Inschrijvingen dagelijks van 7-9 uur Julianakade 20, IJmuiden. Tel. 14733 en 18990 't is er gezelliger! Plaatselijk Nieuws 5, 6, Schrijvende lezers Medische diensten Radio en tv Film Beurs Economie Sport19, 21, Verwachting van het KNMI gel dig tot morgenavond: Vrij koel (Van onze Haagse redactie) AMSTERDAM-ROTTERDAM De Amsterdamse havenarbeiders Klubs voor beginners, gevorderden, Medaltest (alleen nog heren). Speciale klubs voor verloofde- gehuwde paren. Kinderklubs (alleen nog jongens van 9-14 jaar) VRIJDAG 3 SEPTEMBER 1976 66e jaargang nummer 257 Kantoor: Lange Nieuwstraat 42 7, IJmuiden Postgiro 273107, Postbus 18, IJmuiden I el. redactie: 15389, na kantoortijd 10709 Tel, adm. en adv. Tel. 15437 en 16450 Klachten bezorging: 18.30-19 uur en op zaterdagen van 17.30-18 uur: Tel. 10519 voor Santpoort: 32 43 41. IJmuider Courant Ds. Luther King: Hoofdredactie: Jos L. Lodewijks, E. Koning Uitgave Damiatc Pers B.V. Directie: Mr. H. C. van der Mije, H. P. Stuurman Abonnement bij vooruitbetaling - f 13,- p.' mnd., f 37,40 p. kwartaal (p.post f 49,-), p. jaar f 146,90 (p.post f 189,-). Losse nummers 65 ct. (ADVERTENTIES) of I Volgens de Rotterdamse havendienst heeft de staking in deze haven gisteren In vrijheid zijn wij tot dienst baarheid bereid. JUWELIER Breestraat 2a - Beverwijk j ,i gisteravond uit het gebouw gezet. Het waren de verkoopmanager en twee van zijn assistenten. „Zij zijn aange steld door Holland United”, aldus NKV-districtsbestuurder P. Smit. „Zij wilden niet meedoen”. Volgens de districtsbestuurders van de dienstenbond NKV, P. Smit en L. Wijnen van de NW-bond Mercurius kan het peroneel via deze bezetting „de ogen openen van onwillige in stanties die maar niet willen inzien dat Roermond rendabel is mits het los komt te staan van de bodemloze put, Holland United in Heerlen”. Bij het begin van de bezetting zijn drie pas aangestelde personeelsleden Jansen en De Wit verkeert al lange tijd in moeilijkheden en het bedrijf heeft in het verleden al vaker finan ciële steun gekregen van de overheid. Deze ziet daarin echter niet veel heil meer zolang het bedrijf niet wordt gerebrganiseerd. Het werknemersbe stand bij Jansen en De Wit is de laatste jaren al met de helft terugge lopen. L’Espresso bracht woensdag overdruk ken van wat het blad noemde „brieven en memo’s, geschreven door Lockheed- medewerkers”. Lockheed zei gisteren echter in een verklaring dat het week blad waarschijnlijk het slachtoffer is van vervalsingen, hoewel geen enkele Lockheed-functionaris tot dusver de ori ginele exemplaren heeft kunnen verifië ren. „Niettemin”, zegt Lockheed, „zijn wij na gesprekken met de bevoegde functio narissen van mening dat deze documen ten vervalst lijken”. „Nederland is het laatste land dat leed onder wat men zou kunnen noemen een tik van Lockheed, een bijzonder pijnlij ke politieke ziekte die vrijwel iedereen in de afgelopen jaren kennelijk kon oplopen die alleen maar een toekomstige koper van Lockheed-vliegtuigen leek”. „Dag mevrouw, dag mijnheer, mag ik u een bloemetje opspelden als adhesiebetui ging aan de prins?’’ Met deze woorden zijn de bezoeksters en bezoekers van de Sant- poortse weekmarkt vandaag tegemoet getreden door een lieftallige jongedame, die in verreweg de meeste gevallen een bevestigend antwoord kreeg. Slechts een enkeling weigerde abrupt. Het aanbieden van witte anjers is een actie welke op touw werd gezet door een aantal „Oranjegezinde Santpoorters”, die hiervoor duizend anjers had den aangekocht. Bij de Scheepvaart Vereniging Noord dacht men vanmorgen dat de staking in de Amsterdamse haven over haar hoog tepunt heen was. „Er is een tendens om weer aan het werk te gaan”, zei een woordvoerder vanochtend. Dit werd be vestigd door het VCK-havenbedrijf waar om kwart voor tien ongeveer zes tig man op de Coenterminal het werk hadden hervat. De KNSM meldde, dat er weer ,op bescheiden wijze’ werd ge werkt. Ook in andere stuwadoorsbedrij- ven zouden steeds meer mensen het werk hervatten. ROERMOND (ANP). De meer derheid van het personeel v an de handelsonderneming Veldkoning b.v. in Roermond, dochteronderneming van het in ernstige financiële moei lijkheden verkerende landbouwma- chinebedrijf Holland United te Heer len, heeft gisteravond de Roermondse vestiging bezet. Personeel van het Overslagbedrijf Amsterdam had donderdagavond al be sloten de staking voort te zetten, nadat het bestuur van de Scheepvaartvereni- ging Noord in een spoedbjjeenkomst had vastgesteld op de eisen van de stakers niet te kunnen ingaan. Het nu geldende loonbesluit tweede halfjaar 1976, aldus de werkgevers, beperkt zowel de onder- handelingsvryheid als de voortzetting van de indexeringsregeling en de uitbe taling van een voorschot. LONDEN (AFP).-China heeft het af gelopen jaar zijn strijdkrachten met een kwart miljoen man uitgebreid en drie nieuwe pantserdivisies samengesteld. Dit zegt het Internationale Instituut voor Strategische Studies in zijn jaarverslag. Het instituut meent dat het volksbevrij dingsleger voor alles een defensieve strijdmacht bij ft, die echter in versneld tempo gemoderniseerd wordt. De marine zou beschikken over moderne onderzee boten, over onderzeeboot jagers met ra ketten. Het atoomprogramma van China vordert langzaam, aldus het rapport. Er is op dat gebied een arsenaal operatio neel, waarmee een groot deel van de Sovjet-Unie en Azië kan worden bestre ken. De voorraad kernwapens, zowel met splijting als met fusie, schat het instituut op 2- tot 300 eenheden en wordt voor snelle uitbreiding vatbaar geacht. Dit is gisteren meegedeeld door de vice-voorzitter van de industriebond CNV, L. Ester, na afloop van een gesprek tussen vertegenwoordigers van het ministerie en van de vakbe weging. Wagenweg 1.3 en 15. Haarlem hoek Wagenweg-Houtpiem UTRECHT (ANP). Bij Jansen en De Wit, een bedrijf dat kousen, pan ty’s en sokken maakt, zal in de toekomst waarschijnlijk een groot deel van de ongeveer 1400 werkne mers ontslagen moeten worden. Reor ganisatie van het bedrijf, dat vesti gingen heeft in Schijndel en in Em men, heeft het ministerie van Econo mische Zaken voorlopig namelijk als voorwaarde gesteld voor een verdere kredietverlening. Wisselend bewolkt met plaatse lijk buien. Aan de kust af en toe krachtige noordwestelijke wind. Minimumtemperaturen omstreeks 8, maxima circa 17 graden. Slrandverwachting Morgen tot matig afnemende noordwestenwind. Nog een kleine buienkans, wel flinke opklarin gen. Koel, 17 18 graden. Zee water 18 graden. Vooruitzichten: Langzaam sta bieler en meer zon. BURBANK (UPI). Bij de onlangs door het Italiaanse weekblad L’Espresso gepubliceerde „Lockheed-documenten”, waarin de huidige premier Guilio An dreotti werd genoemd als degeen die de vliegtuigfabriek had willen omkopen, De 29-jarige verzekeringsagent Geoffrey Clark in het Britse Al ton heeft gisteren de militaire dienst voor het onschadelijk ma ken van bommen te hulp moeten roepen toen zijn gemberbier van eigen fabrikaat op drift raakte. Het begon allemaal toen hij eens ging kijken hoe het ging met het gistingsproces. Toen hij de eerste fles aanraakte, ontplofte deze met een klap „als een kanon schot”, waarbij de inhoud met grote kracht tegen de muur spoot. Beseffend dat er iets hele maal mis was, probeerde Clark zijn produkt te vernietigen door een steen naar de resterende voorraad te gooien, maar toen volgde er een explosie die de ruiten verbrijzelde. Geschokt ontvluchtte Clark zijn huis om officiële hulp in te roepen. Maar de politie was niet bereid zich met het temperamentvolle brouwsel in te laten en vroeg om enkele militairen van d e dienst voor het onschadelijk maken van bommen. De deskundigen plaat sten kleine explosieve ladingen rond elke fles die nog heel was, trokken zich op een veilige af stand terug en brachten de boel tenslotte tot ontploffing. HAARLEM (ANP). De directie van het provinciaal Waterleidingbedrijf Noord-Holland heeft de Raad van Toe zicht op de Provinciale Staten voorge steld de tarieven van waterlevering vooi 1977 te verhogen met 14,4 percent. Het bedrijf ziet zich door nieuwe investerin gen voor belangrijke kostenverhogingen geplaatst. Daarom lijkt het vertrouwen gewettigd, aldus de directie, dat de mi nister van Binnenlandse Zaken een uit zondering zal maken op de maatregel dat tariefverhogingen in het komende jaar in het algemeen tot 7 percent beperkt moeten blijven. Ook zullen de tarieven voor recreatie in de provinciale duinen tussen Wijk aan Zee en Bergen van het Prov’nciaa) Waterleidingbedrijf Noord-Holland ver hoogd worden. Voorgesteld wordt de ta rieven voor dagrecreatie te verhogen met 12 percent (dagkaarten worden ver hoogd van 90 cent tot een gulden) en de tarieven voor verbliifsrecreatie zullen tien percent omhoog gaan. De Industriebond CNV en de Unie BLHP hebben zich gewend tot minis ter Lubbers (Economische Zaken) met het verzoek om maatregelen te gen da stroom van goedkope impor ten uit landen als Italië, Israel en Korea. Ondernemingen uit deze lan den brengen kant en klare eindpro dukten op de Nederlandse markt te gen een prijs, die nagenoeg gelijk is aan de prijs voor grondstoffen in ons land. (Van de streekredaktie) HOOFDDORP De gemeente Haar lemmermeer gaat in eigen beheer kabel televisie aanleggen en exploiteren. Voor lopig zullen alleen de tien grootste woonkernen op het kabelnet worden aangesloten. De gemeenteraad heeft gis teravond met zeventien tegen vijftien stemmen een dergelijk voorstel aangeno men. Vanuit de PTT-toren in de Waarder- polder zullen het beeld en geluid naar de Haarlemmermeer worden gestuurd. Op drie plaatsen - in Hoof dorp, Rijssenhout en Nieuw Vennep - zullen bescheiden paraboolantennes het signaal opvangen en via kabels verder distribueren. Oor spronkelijk lag het in de bedoeling alle dorpskernen te „bestralen”. Daar gaf de PTT vanwege de ethervervuiling geen toestemming voor. De gemeente rekent op een kijkdicht heid van 85 procent. Daar is ook het tarief van 12,85 per maand op gebaseerd Huurverenigingen uit Hoofddorp en Nieuw Vennep vinden- dat de - kabel-tv door de gemeente wbrdf opgedrongen Aan de behoefte wordt door veel tegen standers sterk getwijfeld. De gemeente heeft het initiatief genomen om te voor komen dat het particuliere bedrijfsleven een winstgevende zaak zou maken van wat in de ogen van de plaatselijke overheid een welzijnsvoorziening is. Nemen we als voorbeeld het met de hand geschreven memo dat wordt toege schreven aan Dale H. Daniels en dat van april 1970 zou zijn. In dat memo wordt gesuggereerd dat Daniels een ontmoeting had moeten organiseren tussen (de toen malige Lockheed-baas) A. Carl Kotchian en minister Andreotti. Dat is werkelijk bijzonder vreemd, aangezien Daniëls zijn Europese werkzaamheden in 1964 staak te, waarna hij tot en met 1972 in de Verenigde Staten werkzaam was op een afdeling die niets met de verkoop te maken had”. Men behoeft geen haastig opinie-on- derzoek te houden om vast te stellen dat het wetsontwerp van minister Boersma inzake de buitenlandse arbeider bijzonder slecht gevallen is bij diegenen in de Nederlandse s amenleving, die nog enig idealisme hebben overgehouden ten aan zien van de menselijke vrijheid en de internationale verbroedering. Het is een zeer slechte zaak, waar Boersma mee bezig is ofschoon hij ertoe gedwongen wordt door een groot aantal misstanden op het gebied van de buiten landse gastarbeid. Er moeten inderdaad orde en regel worden gesteld, die een einde maken aan de uitbuiting, achter stelling, slechte huisvesting, slafelijke verhoudingen, discriminatie, gebrek aan sociale opvang en rechteloosheid die de situatie van de buitenlandse werknemers in ons land kenmerken. Maar de rege ring heeft met haar wetsontwerp een belangrijke overweging te weinig laten gelden: de buitenlandse werker is geen ding, maar een mens gelijk alle andere mensen van Nederlandsen of anderen bloede. De prachtige frases van de Europese samenwerking en het Handvest der Ver enigde Naties behoeven wij hierbij niet te herhalen. Zij hebben allang hun praktische waarde verloren en w'orden dagelijks met de voeten getreden door alle machten die de samenlevingen be heersen. Maar dat een regering van Nederland, het land met zijn langzamer hand volkomen onverdiende reputatie van gastvrijheid, democratische vrijheid en tolerantie zich laat meeslepen door de internationale egocentristen, die het nationalisme weer tot een soort religie willen verheffen, en meedoet aan een woedende competitie op alle gebied waar de naties elkander het bloed onder de nagels kunnen uithalen, valt bar tegen. De komende wet op de gastarbeid zal waarschijnlijk - ondanks alle wijzigin gen die de partijfracties nog in het ontwerp zullen doen aanbrengen - ele menten bevatten die de buitenlandse werknemer achterstellen bij de Neder landse. De buitenlanders zullen een-gro tere afhankelijkheid opgelegd krijgen van de werkgever, zij zullen geen pro motiekansen hebben, zij zullen jarenlang in een zeer gediscrimineerde positie moeten werken om zich enig recht te verwerven, zij zullen zich bij eventuele arbeidsconflicten of bedrijfsonrust angstvallig op de achtergrond moeten houden, hun bewegingsvrijheid zal be perkt zijn en zij, zullen genoegen moeten nemen met gekazerneerde huisvesting. Kortom, zij zullen huurlingen zijn, maar dan zonder premies. Nederland zal met deze wët niet ongunstig afsteken bij het buitenland maar dat is niet iets om trots op te wezen. Want de nationalisti sche tendens in economie, politiek en socialisatie is een verwerpelijk ver schijnsel, dat men als vrijheidslievend wereldburger moet schuwen als de pest. Helaas, blijkbaar' worden we verplicht om ook aan de pest te wennen... nauwelijks of geen vetraging veroor zaakt voor de scheepvaart. Bij alle ha venbedrijven in Rotterdam zijp de avondploegen gisteren'aan het werk ge gaan, aldus de vervoersfederatie NW/ NKV. Ook bij het havenbedrijf Deka- Hanno, waar woensdagavond en donder dag overdag werd gestaakt, is het werk hervat. Vanmorgen vroeg zag de situatie er in de Amsterdamse haven veel grimmi ger uit, want overal hadden de arbeiders het werk neergelegd. Het bestuur van de Scheepvaartvere- niging Noord in Amsterdam heeft gister avond per telegram aan twee voorman nen van het stakingscomité gemeld dat besloten is niet in te gaan op de gestelde eisen. Het bestuur meldt dat het tot de conclusie is gekomen, dat het niet moge lijk is onder de bestaande wettelijke voorschriften, met name het loonbesluit tweede halfjaar 1976, op de voorstellen van de stakers in te gaan. Zowel de onderhandelingsvrijheid als de continuering van de indexeringsrege ling en de uitbetaling van een voorschot zijn onder de huidige omstandigheden in strijd met de wet, aldus het telegram. Het personeel van het overslagbedrijf Amsterdam, dat gisteravond vergaderde, besloot de stakingsactie in de Amster damse haven voort te zetten. Havenstaking kost vele miljoenen gaat het hoogstwaarschijnlijk om ver valsingen. PLAINS (AFP, Reuter). De drie zoons van de democratische kandidaat voor het Amerikaanse presidentschap Jimmy Carter, de 29-jarige Jack, de 26- jarige Chip en de 24-jarige Jeff, hebben alle drie marihuana gerookt, zo vertelde gisteren hun moeder Rosalynn. Mevrouw Carter zei dat ze het niet verontrustend had gevonden. Dat zou ze wel als haar zoons het stiekum hadden gedaan. Jim my Carter heeft gezegd dat hij er voor stander van is bezit van kleine hoeveel heden marihuana niet meer te beschou wen als een misdaad maar als een overtreding. Mevrouw Betty Ford, vrouw van Pre sident Ford, Carters republikeinse tegen kandidaat, heeft in 1974 gezegd dat het zeer waarschijnlijk was dat haar kinde ren met marihuana hadden geëxperi menteerd. i De 30-jarige William Carter Spann, een oomzegger van de democratische kandidaat is gisteren voor zijn eigen veiligheid overgebracht naar een andere gevangenis. Carters neef, die vast zit wegens autodiefstal, inbraak met ge weldpleging en erewoordbreuk, is van de gevangenis in Vacaville ten noorden van San Francisco, overgebracht naar die van Soledad omdat hij een maand geleden door een mede-gevangene met een mes werd aangevallen.

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 1