Britse regering Ruzie over tv-debat verkiezingsstrijd in Spaanse politie gebruikt Nieuwe eerste vice premier in Rusland RELLEN IN KAAPSTAD Gevangenen beëindigen boos na rapport over martelen opstand traangas tegen arbeiders Tijdens verhoren Ierse gevangenen aan banden Politie in gevecht met kleurlingen Pohle voorlopig in Griekenland Si „Spelen” met genen t Schmidt en Kohl dagen elkaar uit II Ter assistentie van premier Kosigin Nog twee arrestaties Duitse Tornado-zaak Verwarring BRIEVENBUS LE REINE ALFIE BLAUW üJi WIJS BELEID? Kruger 1 ,,Laat ze'’ Terroristen Onbegrijpelijk II ft 19 7 6 SEPTEMBER BINNFN- EM BU’TFM! AN!) VRIJDAG 3 3 door Nico Scheepmaker I (Van onze redacteur in Londen) LONDEN. De Britse regering is verontwaardigd en in verlegen heid gebracht door het rapport van de Europese commissie voor de burgerrechten in Straatsburg, waarin de Engelse bewindhebbers worden terechtgewezen voor het martelen van Ierse gevangenen tijdens verhoren in 1971. De Britse minister voor Ierse zaken, Merlyn Rees, wees erop dat de martelpraktijken al meer dan vier jaar geleden waren afgeschaft en dat schadevergoedingen werden uitge keerd. een Volgens Westerse diplomaten in Mos kou geven deze twee ontwikkelingen meer kracht aan het bericht van maandag in de Londense Evening News, dat de 72-jarige Kosigin vorige maand een beroerte kreeg, toen hij aan het zwemmen was in de rivier de Moskva. Het besluit wordt ook gezien als een mogelijke inleiding op het terugtreden van Kosigin. De bevordering van Tikhonov in de regeringshiërarchie zal vrijwel zeker wor den gevolgd door zijn verkiezing in het politburo, dat momenteel 15 leden telt. (Van onze redacteur in Johannesburg) KAAPSTAD. Slechts 24 uur voor het vertrek van premier Vorster naar Zürich, waar hij met dr. Kissinger de problemen van zuidelijk Afrika zal bespreken, zijn de anti-apartheidsdemonstraties in Zuid- Afrika gewelddadig het blanke bastion binnengedrongen. Duizenden gekleurde scholieren en studenten hielden gisteren het blanke centrum van Kaapstad bezet voor een urenlange veldslag met de politie. Etalages en ruiten in de drukste winkel straat van Kaapstad, Adderley Street, werden vernield, traangaswolken dreven blank en zwart hoestend en proestend portieken in; gummiknuppels van de poli tie striemden zonder aanzien des persoons demonstranten en winkelende mensen. Schmidts voorstel: Om de week moet er vanaf nu een directe uitzending voor de televisie komen, waarin Kohl, Strauss, Genscher en Schmidt 3 uur met elkaar zullen debatteren. In totaal is er dan 12 uur gelegenheid om precies te weten waar de kaarten liggen, aldus Schmidt. De conferentie tussen Kissinger en Vorster wordt, in tegenstelling tot eer dere berichten, wel een „driedaagse”. De Het „politieke werk” wordt zaterdag en maandag gedaan. De zondag is gereser veerd voor een „informeel babbeltje”, want de Zuidafrikaanse premier, belij dend lidmaat van de gereformeerde kerk in zijn land, wil de dag des heren zoveel mogelijk heiligen. „het publiek geen kalenderspreuken” meer wil horen, althans dat deel dat nog geen vaste keuze heeft gemaakt. Wijst de oppositie dit voorstel af, aldus Schmidt, dan is pas duidelijk wie hem echt knijpt. De betrokkenen eisten dat onderhande- lingen over een nieuwe collectieve arbeid sovereenkomst door hun eigen vertegen woordigers zouden worden gevoerd en niet door de staatsvakbond. Er was in Washington wat verwarring ontstaan toen werd meegedeeld dat Vor ster en Kissinger elkaar zondag helemaal niet zouden spreken. gevaren in. De experimenten zouden er namelijk ook toe kunnen leiden, dat een normale bacterie die in de inge wanden van de mens tiert, kanker gaat veroorzaken, of dat er nieuwe ziekte verwekkende bacteriën of bacillen ont staan die bestand zijn tegen alle tot dusver bekende medicamenten. De Britse regering heeft de aanbeve lingen van het rapport al in principe aanvaard, waaronder hpt instellen van een commissie van advies die al derge lijke proeven nagaat en aanbevelingen doet inzake veiligheidsmaatregelen. De Spaanse regering heeft besloten de linkse oppositie toestemming te verlenen tot een topconferentie in Madrid geduren de het komende weekeinde, aldus heeft een hoge regeringsfunctionaris gisteren bekend gemaakt. Tot de linkse oppositie beh'oort ook de verboden communistische partij. De illegale vakbonden voorspellen een herfst met veel stakingen. De minister voor vakbondszaken besprak met hun lei ders wijzigingen van de officiële bonden die door deze leiders niet als representa tief worden beschouwd. In de noordwestelijke provincie Galicië breidde een reeds een week durende sta king van bouwvakarbeiders om hogere lonen in de haven van El Ferrol zich uit tot La Coruna. De politie hield acht arbeiders aan, maar liet hen na ondervraging gaan. Het hof wil precies weten onder welke omstandigheden Pohle in maart 1975 „in ruil” voor de ontvoerde Westberlijnse CDU-voorzitter Lorenz was vrijgelaten en naar Jemen was gevlogen. Wel verklaarde men dat de papieren, die bij de 32-jarige Valerian Kuzniak in juli werden aangetroffen, geen echte staatsgeheimen bevatten. Kuzniak is 29 juli gearresteerd. Hij zou voor de plannen 20 miljoen mark hebben gevraagd. Op 6 augustus werd de Westduitse ingenieur Manfred Küfelmann aangehouden, ver dacht van medeplichtigheid. Wolken traangas drijven in de Adderley- straat van Kaapstad terwijl betogers zich haastig terugtrekken. heren spreken elkaar zaterdag, zondag en maandag in Zürich. KARLSRUHE (DPA). Bij het gerech telijk onderzoek naar de poging tot ver koop van de blauwdrukken van het gevechtsvliegtuig met meervoudig doel „Tornado” aan een oostelijke geheime dienst zijn nog twee aanhoudingen ver richt, zo heeft het openbaar ministerie in Karlsruhe meegedeeld. Nadere bijzon derheden konden nog niet worden ver strekt. Aan de Spaans-Franse grens is de poli tie sinds 24 uur extra waakzaam in ver band met de aankondiging van de in Parijs in ballingschap verblijvende leider van de Spaanse communistische partij Santiago Carrillo, dat hij naar Spanje zal terugkeren ondanks het feit, dat de rege ring hem geen paspoort heeft willen ver strekken. ATHENE (DPA). Het Griekse hoogge rechtshof heeft gisteren besloten de uit levering van de 34-jarige Westduitser Rolf Pohle voor onbepaalde tijd te verda gen. Het wil eerst aanvullende officiële documenten uit West-Duitsland bestude ren voordat het een besluit wil nemen. „Wij wonen al een tiental jaren in Dalf- sen en hebben enkele jaren geleden ook een buitenbus gekregen. Als wij post heb ben, doen wij de brieven en dergelijke tussen het deksel (voorheen tussen de klep van de bus in de deur), en de postbode zorgt voor de rest (hulde). En als wij geen postzegel hebben, plakken wij met plak band een of twee kwartjes op de brief en de bode plakt dan op kantoor de zegels erop. Dus u hoeft daarvoor niet naar Canada te gaan, het gebeurt ook dicht bij huis” Ook schreef ik over de brievenbussen op het platteland van Canada, die voor het gemak van de langsrijdende postbode wel aan één kant van de weg staan, maar waar hij dan tegenover stelt dat hij niet alleen brieven bezorgt, maar ook de brieven die verzonden moeten worden uit de brieven bus meeneemt. Daarvoor is een metalen vlaggetje aan de bus bevestigd, dat men omhoog kan zetten, zodat de postbode weet dat er een brief voor het postkantoor in zit. Naar aanleiding hiervan kreeg ik van de heer G. J. Fidder uit Dalfsen de volgende brief: Vanuit Montreal heb ik geschreven over het taalkundige (Franse) fenomeen dat het duurste hotel aldaar niet La, maar „Le Reine Elizabeth” heette, dus met het manlijk lidwoord ervoor. Zo spreken de Fransen ook van La France als het om Frankrijk gaat, maar van Le France als het om het schip (le navire) France gaat. De heer S. C. H. Scholten uit Eelde weet me nu te melden dat de Franse minister van Marine in een rondschrijven van 13 augustus 1934 voorschreef dat men het lidwoord moest laten afhangen van de naam van het schip, dus in dit geval La France. Het leverde hem de gelukwensen op van de Académie Francaise (waarin 40 van Frankrijks grootste geleerden en kun stenaars zitting hebben), maar blijkbaar weinig navolging, noch in de koopvaardij- wereld, noch in het horecawezen. Ik heb nog vele tientallen alfies liggen, die zich zo dankbaar lenen om kleine gaatjes op te vullen. Wat het goud is voor de tandarts, is de alfie voor deze rubriek. De volgende, van mevrouw A. Hiemstra- van Koningsveld uit Sneek, is overigens blauw en uitermate gaaf: trijfel In een soortgelijk afkickcentrum in Arnhem als afgelopen dinsdag door prin ses Beatrix in Den Haag geopend werd, leverde Harm Dost aan Westduitse jonge ren die wilden af kicken de daarvoor beno digde hasj, als overbruggingsregeling voor het afzweren van de hard drugs. In Nederland was dat niet strafbaar, in West- i Duitsland wel. Dost ging niets vermoe dend naar Duitsland en werd eerst gear resteerd en daarna veroordeeld tot drie jaar en negen maanden voor iets dat hij in Nederland gedaan had en in Nederland niet strafbaar is. In de buitenwijken van Kaapstad werd een man door verdwaalde volgens het officiële commentaar politiekogels getroffen. Hij overleed later in het zieken huis. De politie maakte bij het uiteen slaan van de demonstratie gebruik van traangas, gedresseerde herdershonden en met schroot geladen geweren, die niet dodelijk zouden zijn, maar „slechts” ver- Minister Van der Stoel heeft nu meege deeld dat hij voorlopig geen stappen bij de Westduitse regering zal ondernemen voor Dosts vrijlating. Is dat verstandig, nu het ook in West-Duitsland in de Lockheed- affaire begint te rommelen? Stel, een wil lekeurige Nederlander (Victor Baarn. ik noem maar even een niet bestaande naam) is in Nederland niet vervolgd voor feiten die in ander landen wel strafrechte lijk vervolgd plegen te worden, en hij wil naar Duitsland, bijvoorbeeld om familie te bezoeken, loopt hij dan niet het risico gearresteerd en tot minimaal drie jaar en negen maanden veroordeeld te worden? Stel dat, dan is de regering volgens het principe van gelijke monniken gelijke kappen wel verplicht om zich ook hier in dat hypothetische geval van stappen te onthouden. Zouden we in dat geval van wijs beleid spreken? Kohl vond dit geen steekhoudende argumenten en bleef aandringen op een tweegesprek. Voor Helmut Schmidt was dit voldoende om, lijkt het wel, eindelijk wakker te worden en zelf in de aanval te gaan. Gisteren verscheen hij in de over- volle zaal van de Bundespressekonferenz in Bonn om nu eens goed duidelijk te maken dat hij hem helemaal niet knijpt. Integendeel, de huidige kanselier voelt zich qua competentie, intelligentie en redenaarskunst huizenhoog boven zijn uitdager Kohl verheven. Dat bleek uit de vele sneerende opmerkingen die hij over „de heer uit Mainz” maakte. MOSKOU (Reuter, UPI). Het bericht dat de Russische premier Kosigin onlangs door een beroerte werd getroffen heeft gisteren meer gewicht gekregen, toen hij ontbrak op een bijeenkomst van het politburo. Het Russische parlement stelde bovendien een nieuwe eerste vice- premier aan om hem te assisteren. ren op de hoogte te stellen van het doen van dergelijke proeven. Het manipuleren met genen, waar door nieuwe levensvormen worden gemaakt die in de natuur niet voorko men, kan op verschillende gebieden tot enorme weldaden voor de mensheid leiden. Het houdt bijvoorbeeld de mogelijkheid in van het dwingen van bacteriën tot produktie van menselijk insuline voor suikerzieken, of van het overbodig maken van kunstmeststof fen voor planten. Het houdt echter ook potentiële De nieuwe eerste vice-premier is Niko lai Tikhonov, een 71-jarige specialist in industriële zaken, die een jeugdvriend was van partijleider Leonid Breznjev. Tikhonov is sinds 1965 een van de 11 Russische vice-premiers. HULL (Reuter). Gedetineerden in de zwaar beveiligde gevangenis in de Engel se stad Hull, die dinsdagavond een opstand begonnen om een openbaar onderzoek af te dwingen naar beweerde gewelddaden in de strafinrichting, heb ben zich bereid verklaard vanochtend naar hun cellen terug te keren. De bepalingen kunnen voor het merendeel vrijwillig worden nage volgd, maar wel wordt het in de toe komst voor geleerden verplicht gezondheidsfunctionarissen van tevo- De opstandelingen, die voor vele hon derdduizenden guldens schade aan het gebouw hebben aangericht, maakten zich gisteravond gereed het dak te verlaten dat zij vrijwel geheel hebben vernield. Onder hen bevinden zich leden van het verboden Ierse republikeinse leger (IRA). Drie van de mannen werden door hun kameraden naar de ziekenafdeling gebracht, omdat zij gewond waren. Een van hen had een gebroken been. Volgens de opstandelingen zou tegen over de gevangenen geweld worden gepleegd door de bewakers. Kennelijk hebben zij van de autoriteiten de verzeke ring gekregen, dat hun klachten zullen worden onderzocht. Naar een woordvoerder van het minis terie van Binnenlandse Zaken meedeelde, hebben zes leden van het gevangenisper soneel verwondingen opgelopen. Inmiddels is die afwijzing gekomen. Helmut Kohl vindt het voorstel van de kanselier grotesk en noemt hem een „cine- mascopekanselier”, die ineens een televi- siemanie ontwikkeld schijnt te hebben. wondingen aanrichten en de getroffene voor enige tijd „uitschakelen”. Schmidt en zijn woordvoerder Balling betreden de zaal waar de persconferentie werd gehouden. Woensdag al hielden de kleurlingen een demonstratie door het centrum van Kaap stad. Die verliep geweldloos, omdat de politie zich afzijdig hield. Toen de studen ten en scholieren gisteren weer aanstalten maakten om hun ongenoegen met de apartheidspolitiek en solidariteit met de opstandige zwarte bevolking in de „townships” van de grote steden te betui gen, greep de politie met zeer harde hand in. Van officiële zijde is niets meegedeeld over het aantal gewonden, dat zeker in de tientallen moet lopen. De door de Engelsen toegepaste ver hoortechnieken bestonden volgens de commissie uit het opzetten van hoofdkap pen, waardoor de gearresteerden niets konden zien, langdurig staan tegen muren, onthouding van voedsel, drank en slaap, en het blootstellen van gearresteer den aan onophoudelijk lawaai. (Van onze redacteur in Bonn Hans Amesz) BONN. Helmuth Kohl, kandidaat- kanselier van de Westduitse christen democratische oppositie, heeft raak geschoten. Enkele dagen geleden daagde hij bondskanselier Helmut Schmidt voor de zoveelste keer uit met hem voor de televisie in debat te gaan. Maar, aldus Kohl, Schmidt knijpt 'm en belet de bur gers die op 3 oktober moeten kiezen, zich uit de eerste hand een oordeel over de twee kandidaten voor het kanselierschap te vormen. MADRID (Reuter, AP). Oproerpoli tie heeft gistern traangas gebruikt om ongeveer 600 stakende bouwvakarbei ders te verspreiden die trachtten een openbare bijeenkomst in de Noordspaan- se stad Leon te houden. De arbeiders vluchtten een kathedraal binnen. Minister Kruger van Justitie heeft onmiddellijk het voor heel Zuid-Afrika geldende verbod op openbare bijeenkomsten en samenscholingen verlengd tot 31 oktober. Hij verklaarde dat tijdens de onlusten van de afgelopen weken meer dan 800 arresta ties zijn verricht. Krugers eerder geuite optimistische prognose, dat de rellen aan het verlopen waren, is door de militante kleurlingen krachtig gelogenstraft. Tot nu toe was de eis van Kohl door regeringswoordvoerder Klaus Bolling afgewezen. Reden: de Bondsrepubliek kent niet zoals Amerika een „presidenten democratie”; het gaat niet om de verkie zing van een bondskanselier, maar om die van het parlement. Dat betekent dat Schmidt best met Kohl wil discussiëren, maar dan wel met zijn coalitiepartner, voorzitter Genscher van de FDP, erbij. De bijeenkomst zal de eerste belangrijke manifestatie worden van anti- Franquistische groeperingjen sinds de Spaanse burgeroorlog. „Indien zij willen vergaderen, laat ze vergaderen”, aldus de functionaris. Hij voegde hieraan toe, dat de- regering Suarez niet voornemens is de communisti sche partij te legaliseren. De regering in Dublin won gisteravond met ruime meerderheid een stemming over haar voorstel voor een krachtiger aanpak van het terrorisme. Met 71 tegen 64 stemmen aanvaardde het parlement een artikel, dat het mogelijk maakt men sen die van guerrilla-activiteit worden verdacht, zeven dagen vast te houden zon der dat zij in staat van beschuldiging worden gesteld. Hij wil niet zonder Gepseher voor de televisie, want dat zou de indruk wekken dat de FDP er niet toe doet. En hij wil ook Strauss erbij hebben, want, met stemver heffing: „Dat is mijn echte tegenstander”. De kanselier wil zo’n lange tijd, omdat Het rapport van de commissie stelt dat de Engelse regering „herhaaldelijk van haar bedoelingen en goede wil heeft getuigd om alles te doen dat redelijker wijs mogelijk is om haar verplichtingen na te komen”. De Ierse regering, aldus het rapport, kan daar echter geen genoegen mee nemen en is niet van zins het bij overleg over genoegdoening te laten. De commissie, bestaande uit vertegenwoordi gers van zeventien Europese landen, hoor de 190 Ierse getuigen en legde haar bevin dingen vast in een rapport van 563 pagina's. Het artikel maakt deel uit van een wets ontwerp, dat de regering noodbevoeghe- den geeft. De oppositiepartij Fianna Fail verzet zich tegen het verlenen van deze buitengewone bevoegdheden aan de rege ring van Liam Cosgrave. Nadat het gehele wetsontwerp eveneens met 71 tegen 64 stemmen in tweede lezing was aanvaard, werd de zitting van het parlement verdaagd tot volgende week woensdag. Als dit wetsvoorstel inzake de noodbevoegdheden zal zijn afgehandeld, komt een wetsontwerp in behandeling, dat de straffen op ondermijnende activi teit wil verzwaren. Pohle is in juni van dit jaar in Athene gearresteerd In eerste instantie was zijn uitlevering twee weken geleden afgewe zen. De officier van justitie had revisie van het vonnis aangevraagd. Pohle is inmiddels weer in een gevangenis te Pireaus ondergebracht. Minister Rees wees erop dat wat de commissie in Straatsburg nu „martelin gen” noemt, in eerdere rapporten werd omschreven als „lichamelijke slechte behandelingen” een ofnschrijving die hem blijkbaar beter in het gehoor ligt dan het doorgaans met Zuidamerikaanse regi mes verbonden begrip „martelingen”. Bovendien vertegenwoordigt Kohl, aldus de bondsregering, ook niet in zijn eentje de oppositie. Voorzitter Franz Josef Strauss van de Beierse CSU, de zusterpartij van de CDU, dient dus ook mee te doen. Rees betreurde het, dat de Ierse rege ring de zaken op de spits dreef door Engeland nu ook te willen dagvaarden voor het Europese hof voor de burger rechten. „De enigen die daarvan kunnen profiteren, zijn de terroristen”, zei hij. Daar was de Ierse procureur-generaal, Declan Costello, het niet mee eens. Deze zei dat het voor de Europese Conventie, waarin de burgerrechten zijn vastgelegd, van belang was dat de kwestie nu ook juridisch werd opgevolgd door proces. Zich vastgrijpend aan de verklaring van de Straatsburg-commissie dat de toenma lige Britse regering, wat betreft de inter nering van Ierse verdachten correct had gehandeld, zei Rees het onbegrijpelijk te vinden dat de Ierse regering alle pogingen van de commissie en van de Britse rege ring van de hand had gewezen om tot een vriendschappelijke overeenkomst te komen. Azuurblauw, berylblauw, cobaltblauw, donkerblauw, egaalblauw. fletsblauw, grijsblauw, hardblauw, indigoblauw, jeansblauw, koningsblauw, lavendel blauw, marineblauw, nachtblauw, oce- aanblauw, porseleinblauw, quasiblauw, reckitts-zakjeblauw, saffierblauw, tur kooisblauw, ultrablauw, viooltjesblauw, weeshuisblauw, xerofytblauw, ijsblauw, zachtblauw. Plus 26, min 0. LONDEN Een werk groep van de Britse regering heeft in een rapport strikte nieuwe beperkende maatregelen voor experimenten met genen, waarmee de eigenschappen van een bepaald organisme op een ander organisme kunnen worden overgebracht, neergelegd. w

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 3