SPORWBM 1 HO-JARIGE 1376 LENING Elf spelers geschorst 1 „Afspraken maken ligt in België moeilijker” Op Forest Hills r 99 STAAT DER NEDERLANDEN n i IJI s J GERARD BAKKER, COACH DAMES-TAFELTENNISTEAM: tweede uitgifte I 2 19 7 6 SPORT 13 ZATERDAG 4 SEPTEMBER *0 Reserve Geen robot bedrag open bedrag de koers wordt nader vastgedteld koers jaarlijks op 1 augustus rente aflossing schuldbewijzen inschrijving 1 okt. 1976 met bijbetaling van 60 dagen lopende rente storting kosteloos bij banken en commissionairs prospectus I in 10 jaarlijkse termijnen van 1 aug. 1977 af vervroegde aflossing is niet toegestaan 9 sept. 1976 van 9 tot 15 uur door tussenkomst van bank of commissionair in effecten nominaal f 1.000 (CF of K) schuldregisterinschrijvingen van tenminste f 100.000 de schuldbewijzen van deze lening zullen dooreenleverbaar zijn met die van de eerste uitgifte 4 Vergoeding Verstoppertje A 1 - ■Br ->■:% I MAERTENS BENIJDT DE NEDERLANDERS uitgeschakeld L land. Ashe: Ontluisterd. hard is (Van onze sportredactie) Sonja Heltzel: vraagtekens. (ADVERTENTIE) JE MAINTIENDRAI JAN PREENEN Bettine Vrisekoop: bikkelhard. het i de ider- dat <lden gang aden nors (1)Peter Fleming (Vst) 6-1, 6-0, Bill Scanlon (Vst)Adriano Panatta (4) 6-3, 7-6, Jan Kodes (Tsj)Arthur Ashe (7) 6-1. 6-2. :sten de dag- met idlo- ker- uur fuur km. de het zoort, door deld. die i met irsla- altijd leken Maar tlaan wed- bij sclub ende i de .title, een i 1-0 Rob een De op- p in spe- arcel anan g in h in was van- Maertens; „Ik heb bewust een aantal contracten laten schieten om hier goed voorbe reid aan de start te verschijnen". Zal Maertens daarom dit keer slagen, nadat het de voorgaande drie keer niet is gelukt? „Bij een kampioenschap op de weg kunt ge slecht voorspellen. Zeker is dat er zondag meer dan 250 kilometer moet worden gereden op een parkoers, dat toch meer vraagt dan alleen sprint- kracht”. De Belg denkt dat de regen- boogtrui op het vrij vlakke parkoers (gemiddeld hoogteverschil tien meter per kilometer) voor hem geschikt is, maar zijn er meer profs met zijn kwaliteiten? Maertens: „Dat zou zondag kunnen blij ken”. OSTUNI. Freddy Maertens, verant woordelijk voor de continuïteit van de na-oorlogse reeks van Belgische wieler- keizers. benijdt in één opzicht zijn Ne derlandse collega's. Ons .and, dat toch niet kan bogen op een wegtraditie met namen als Van Steenbergen, Van Looy, Merckx en Maertens, versloeg in 1975 tijdens het wereldkampioenschap, dank zij Hennie Kuiper, de Belgen in eigen Volgens het principe eendracht maakt macht. De Belgen kennen dat devies veel beter dan de Nederlanders, het is hun nationale wapenspreuk. Maar Vlaming, Waal noch Brusselaar handelt ernaar in de periode voor en tijdens het wereldkampioenschap op de weg. sprongen. Na de wintermaanden met een aantal zesdaagsen (onder andere Ahoy) waren de klassiekers zijn eerste doel. Hij bewees zijn meesterschap onder an dere in Genrt-Wevelgem en de Amstel- Goldrace en heerste aansluitend een aantal dagen in de Belgische nationale ronde. In de ronde van Zwitserland bereidde hij zich voor op de ronde van Frankrijk, waarin hij debuteerde met een plaats in de top van het klassement (vijfde), de groene trui en acht ritover- winningen, een evenaring van het record van Merckx. FOREST HILLS. (ANP)— Na de ver rassende uitschakeling van de als derde geplaatste Tsjechische Mairtina Navrati lova bij de dames, werd in de tweede ronde van het herenenkelspel tijdens de open Amerikaanse tenniskampioenschap pen op Forest Hills de als vierde ge plaatste Italiaan Andriano Panatta on verwacht uitgeschakeld door de 19-jari- ge Amerikaan Billy Scanlon (3-6 6-7)- Panatta, die dit seizoen de open-kampi- oenischappen van Italië en Frankrijk op zijn naam bracht, werd op baan 18, ver weg van het centrecourt waar Arthur Ashe door de ongeplaatste Tsjech Jan Kodes werd weggevaagd (1-6, 2-6)in de eerste set met een achterstand van 0-3 geconfronteerd. De jeugdige Amerikaan hield de Italiaan daarna op de achterlijn en gaf zijn voorsprong niet meer uit handen. Arthur Ashe, die eerder deze week zichzelf weinig kansen gaf voor de titel, ondanks Zijn hoge plaatsing (7), werd in minder dan een uur door Jan Kodes volledig ontluisterd. Herenenkel spel tweede ronde: Eddie Dibbs (9) Henry Dunis (Vst) 6-2, 6-1, Jimmy Con- koop, ook al spreekt haar instelling me wel aan. In haar zie ik als het ware me zelf. Voor mij hoeft het ook niet gezellig te zijn achter de tafel. Je komt toch om te winnen, niet om met elkaar te koeterwalen. Bettine houdt niet van fratsen. Zij is bikkel hard ook voor zichzelf- Als ik met haar train wil zij zichzelf tegenko men en is zij teleurgesteld als ik 2 uur in plaats van 2!/a uur met haar bezig ben. Er zijn genoeg speelsters in Nederland, die nog nooit echt hebben moeten afzien”. het wereldkampioenschap twee- in een trainingskamp gaan. op en een zo’n zwaar seizoen, -er steeds weer in te vliegen. Dat zou ik in de Belgische wedstrijden hebben moeten doen. Daar rijden bij die eendaagse wedstrijden over 150 tot 200 kilometer steeds verse renners. Aan de andere kant, en dat is in Nederland gebleken, kan ik niet steeds rustig blijven en maar meerijden. Ge moogt uzelf niet voortdurend weg steken. Kuiper bijvoorbeeld reed vaak achterin. Waarom, vraag ik me af. Iede re koers geeft de kans er nog wat bij te leren, ik heb dat zeker gedaan dit jaar en je leert midden in de strijd, niet achteraan.” „Wij denken er wel aan”, vertelde Maertens, in de Nederlandse proftour, „maar wij zijn de laatste jaren niet aan de verwezenlijking ervan toegekomen. Omdat ik geloof dat de belangen bij ons veel groter zijn. Met hoeveel vedetten moet Nederland tot een accoord gera ken, met twee, meer toch zeker niet. Hoe ligt de zaak bij ons? Er is nog altijd Eddy Merckx, Frans Verbeeck, ikzelf, het zijn er een situk of vijf. Roger de Vlaeminck werd dit jaar niet eens aan geduid, dat had eigenlijk niet zo geweest mogen zijn. Er is in het verleden nau welijks geprobeerd er een eenheid van te maken. De bond zocht geen toenade ring, niet met de kopmannen en ook niet, zoals in Nederland, met de sportbe stuurders, de ploegleiders. Er is geen geld om de basis voor een toenadering te leggen. Ik vraag mezelf wel eens af, of men het wel wil. De samenstelling van de ploeg raakt in de eerste plaats ons, maar het gebeurt zonder ons. De selec- tionneurs vertegenwoordigen hun eigen belangen, hun eigen streek, de eigen favoriet”. teeds acht idion itatie zijn corer iktief bij- trai- vond zordt zijn l nu ieve- lard- si is kan 'odat t ook raait, pun- zaak ït en we tem- taten Maertens meent dat met die traditie kan worden gebroken. „Wij zijn nog niet zover dat Wij allen voor één man zullen rijden, er moet ook nog over worden gepraat, maar de opvattingen zijn enigs zins veranderd. Bovendien is de ploeg voor Ostuni gelijkmatiger van opbouw dan in voorgaande jaren. Er zijn nu zeker coureurs bij, die ook voor anderen willen werken”. De Belgische kampioen start in Ostuni als grote favoriet na een seizoen, waarin hij de prof wereld op bijna Merckxiaanse wijze heeft geterro riseerd. Een kleine 50 overwinningen tot nu toe in een jaar, waarin hij bepaald niet zuinig met zijn reserves is omge- ZEIST (ANP) - De tuchtcommissie van de KNVB heeft vrijdag elf spelers hangende de uitspraak van het onder zoek een, met ingang van 3 september, voorlopige schorsing opgelegd. Het gaat om: Pol-ko (Heracles), Zwamborn (FC Vlaardingen). Hulshoff, Visser (NEC). Van Maurik (FC Utrecht), Gluic (Ajax), De Jong (FC Amsterdam), Bianchi (Am sterdam), Salfischberger (Go Ahead Eag les). Ehlen (Roda .IC) en Driesen (Tel star). Neem nu Sonja Heltzel. Een vrese lijk groot talent, zonder meer, maar er is meer uit haar te halen. Ze hoeft voor mij geen robot te worden. Het is ook niet zo dat alles wat Bettine doet zaligmakend is, maar ik verlang web en dat bedoel ik echt niet persoonlijk, dat iemand achter de tafel knokt. Ik wil gewoon proberen iedereen de top- sportinstelling bij te brengen. Geluk kig zijn andere jeugdspeelsters als Jolanda Noordam en Addy Snijders al meer gaan trainen. Gebeurt dat over de hele linie dan kunnen we nog heel wat verwachten. Ik ben er namelijk van overtuigd dat er meer talenten zijn ais Bettine Vrisekoop”. LEIDEN. De NTTB heeft met het aantrekken van Gerard Bakker vorige week niet voor de gemakke lijkste oplossing gekozen waar het de opvolging van Frans Schoofs ais coach van de damesploeg betreft. De Leidenaar, wiens naam vorig jaar al in verband werd gebracht met het herenteam, heeft in zijn tafeltennis- carrière nogal eens in de clinch ge legen met bestuurders. Bovendien pleegde Gerard in wedstrijden fana tisme aan eerzucht te koppelen en was hij bij wijze van spreken in staat cm, zoals hij zelf eens stelde, „de tafel in elkaar te trappen”, als hij met verlies was geconfronteerd- Zijn derde top moet zondag in Zuid- Italië liggen. Hij zocht zijn voorberei ding in de Nederlandse proftour. Hij reed met een zekere reserve, maar kwam toch vaker „in beeld” dan de verdedigende kampioen Hennie Kuiper, zeker in de Zeeuwse rit. „Het was een trainingsronde in een bepaald opzicht”, bevestigde Maertens. „Ik heb bewust een aantal contracten in België laten schie ten. Dat kost geld, maar ge moet wat kunnen opofferen, als ge iets wilt berei ken. Het ’is niet mogelijk, zeker niet na In Ostuni rijdt Freddy Maertens, in weerwil van pas 24 jaren, zijn vierde wereldkampioenschap in successie. Op Montjuich in 1973 was hij favoriet in een kopgroep met Gimondi, Merckx en Ocana. De twee Belgen werkten niet samen. Integendeel. Gimondi werd we reldkampioen. Eén jaar later op de Mont Royal zat Maertens mee in een ontsnap ping, die mede door zijn terugval tot niets leidde. „Bij het vorige kampioen schap in Yvoir reed ik niet prominent”, constateerde hij zonder moeite. „Daar had ik geen werkelijke kans, zoals in de twee voorgaande jaren”. Die bijna niet ontziende wedstrijd- instelling spreekt de 15-jarige Avan- ti-speelster Bettine Vrisekoop bijzon der aan. Ook zij is tijdens de training constant op zoek naar de grens van haar conditionele mogelijkheden. Niet zo vreemd, omdat zij de oefenstof bij Avanti ontvangt van Gerard Bakker. Bettine is weer een van de belang rijkste gegadigden voor het nationa le team, met onder meer de van Deltalloyd naar Tempo Team overge stapte Sonja Heltzel- die zich voor zichtig afvraagt of ook zij nu met de enigszins gevreesde ..methode Bakker” te maken krijgt: „Als ik op Bettine afga dan kan Bakker je erg opzwe pen. Als ik haar zie spelen komt zij op mij over als iemand die meedo genloos is voor een tegenstander. Die tegenstander ziet zij zelfs niet eens. Soms gaat me dat te ver en vraag ik me af of het nog wel met sportiviteit te maken heeft. Ik geloof zonder meer dat Gerard het beste met ieder een voor heeft, maar ik weet bijna wel zeker -dat wanneer hij iedereen zo zal aanpakken als Bettine die aanpak bij anderen op verzet zal stuiten.” Gerard Bakker zegt overi gens echt wel rekening te zullen houden met de verschillen in karak ters: „Als je iemand hebt die bijvoor beeld wat weker is zou je er alleen maar voor kunnen zorgen dat die afknapt, wanneer je haar precies zo zou behandelen als Bettine. Maar dat het er tijdens de trainingskampen stevig naar toe zal gaan is een punt dat zeker is. En dan hoeft het alle maal niet zo als in het geval Vrise- PSV treedt ook vanavond tegen NAC weer verzwakt aan. Naast Edström moet Rijvers ook nog Krijgh, Stevens en misschien Van Kraay missen. Ferrari houdt er wel degelijk rekening mee dat Niki Lauda in de Italiaanse Grand Prix op 12 september in Monza aan de start verschijnt. De renstal uit Modena heeft met drie wagens ingeschreven. Regazzoni en de deze week aangetrokken Argentijn Carlos Reutemann rijden zeker. De drie bondscoaches van het Russische voetbalelftal zijn vrijdag ontslagen. De presta ties van de nationale ploeg waren de laatste maanden sterk bekritiseerd omdat het elftal in het Europese kampioenschap en bij de Olympische Spelen niet de vereiste resultaten had behaald. Dynamo Tyflis heeft door een 3-0 overwin ning tegen Arat Erevan de Russische voetbal- beker gewonnen. Tijdens de komende Europese bekerwed strijden zullen vijf Nederlandse scheidsrech ters in actie komen. Het zijn: Beek, Berre- voets, Derks, Keizer en Corver. Ik verlang dat iedereen voor zichzelf” Gerard Bakker wil er, „hoe vreemd dat ook mag klinken”, volledigheids halve de nadruk op leggen dat hij Bettine geen voorkeursbehandeling wil geven, ook al zal hij als trainer verbonden blijven aan Avanti: „In principe ga ik er van uit dat iedereen kandidaat is. Ik zal niet meteen gaan selecteren, en zeggen, dit is de top. Kortgeleden heb ik bijvoorbeeld Jo landa Noordam en Judy Williams, die nu ook voor het Nederlands team mag uitkomen, goed zien spelen. Er zijn er genoeg. Ik wil me openstellen voor iedereen. Prestaties in het verle den zeggen me weinig- Het gaat er om hoe ze nu spelen. In de eerste maanden wil ik een totaalbeeld vor men en daarna ga ik selecteren. De meisjes, die daarvoor in aanmerking komen wil ik via gesprekjes en een vragenlijst goed leren kennen”. Ge rard Bakker hoeft ook niet binnen de kortste keren een ploeg op papier te hebben. Het eerstvolgende grote evenement, het wereldkampioenschap, Arthur Ashe Gerard Bakker is op 1 september officieel in dienst getreden van de Nederlandse Tafeltennisbond, als coach van de dames, na een week eerder tot een accoord te zijn geko men. De naam Bakker werd aan het eind van het vorig seizoen al ge noemd toen de opvolging van Frans Schoofs ter sprake kwam. Marjan van der Vliet en Sonja Heltzel werden toen door de sportcommissie pan de NTTB gevraagd een lijstje met kan didaten op te stellen. Sonja Heltzel: „Wij hebben drie namen opgegeven. Carel Deken, Vero- nique van Ruiten en Gerard Bakker Vorige week liet de sportcommissie opeens weten dat Bakker is aange steld. Tussentijds is geen overleg ge pleegd. Dat neemt niet weg dat ik zijn komst positief ervaren heb, ook al zal het wennen zijn aan zijn specifieke aanpak”. Met Bakker is een 2-jarige over eenkomst gesloten. Onzeker is nog of Carel Deken zich als coach zal ver binden aan het herenteam. De NTTB heeft in ieder geval te kennen gege ven met Deken als herencoach te willen samenwerken. Deken zelf twijfelt nog. ..Het mooiste zou zijn dat de com petitie steeds een paar weken wordt stilgelegd en dat je na een paar weken training een serie wedstrijden krijgt, waarna weer een rustiger pe riode aanbreekt om de dames de gelegenheid te geven zich te concen treren op een zwakke forehand of een zwakke backhand. Daar komen ze nu hoogstens twee dagen psr week aan toe. Langer kan je een bepaalde slag niet proberen te verbeteren om dat je dan een nederlaag in de com petitie riskeert. Maar helaas kan ik een nieuwe competitie-opzet pas voorstellen in april wanneer een nieuwe planning wordt gemaakt- Voorlopig zal ik zoveel mogelijk wed strijden bezoeken, contact houden met de clubtrainers en zal ik de meisjes in gesprekken zodanig probe ren te beïnvloeden dat ze 21/» uur per dag gaan trainen in plaats van 1 of l’/a uur. Ik wil dat ze tot het besef komen dat wat ze nu doen te weinig is.” Maertens is eerlijk en openhartig en die eigenschappen worden hem niet al tijd in dank afgenomen. Zeker niet door collega’s en bonds bestuurders. Ploeglei der Guillaume Driessens heeft er wat minder moeite mee. De sportbestuurder, die mét de grootsten als Coppi en Van Looy en Merckx werkte, dwingt de hui dige ster niet tot het nemen van een blad voor de mond. Maertens stelt dan ook onbevangen: „De kampioen loopt met het grote pak poen weg, om samen te werken voor de titel van een ander moet er dus een aantrekkelijke vergoe ding zijn. Zelfs dan is het echter nog twijfelachtig of er iets tot stand kan worden gebracht. Bij vorige kampioen schappen stond vaak bij de Belgen voor op dat de trui naar iedereen mocht gaan, als het maar niet een andere Belg was”. vindt namelijk pas in maart van het volgend jaar plaats, zodat hij in alle rust aan de opbouw kan werken. In zijn werk is Bakker voorlopig gebon den aan afspraken, die al in maart- april door de sportcommissie met Schoofs zijn gemaakt. Die planning houdt onder meer in dat de dames voor maal in een 1 Bakker wil de top echter vaker Papendal bijeen laten komen streeft in ieder geval nog naar trainingskamp in december. In het wekelijks organiseren van centrale trainingen ziet Bakker niets: „Als de meisjes hard wiUen trainen, kunnen ze dat in de clubs doen. Afgezien nog van het feit dat het financieel niet haalbaar is vraag ik me af wat het nut van wekelijkse centrale trainingen is. Als je midden in de competitie zit gaat men toch verstoppertje spelen voor elkaar. De genen. die komen houden zich in, omdat ze vaak de zaterdag erop de zelfde speelsters tegenover zich krij gen.” I 5

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 13