Kissinger niet Wetsvoorstel naar Afrika voor vrij kamperen Den Uyl op persconferentie: Inkrimoing van Jansen De Wit 'd Werkloosheid blijft stijgen 28 SCHRODER DANSLES! Neemt uzelf het „GRIEK" na „Zürich” 01 s ijt/paarbank J Dokteren FIB 25 jaar! 4 ■p’V Voedsel voor arbeid Ml Aantal pagina’s vandaag: c- g 2 Het woord is aan WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR 1JMUIDEN Werkloosheid vmwwMunmum/mm/fmmn Viking-2 op Mars 2 Beaujolais Kunst 11 Sport 12, 13 Perziken Het is opnieuw zéér duidelijk bewezen Iets warnier DANSCENTRUM hi VtN DER «OORtR’S BROOD MAAR DIT IS LEKKER!! ZATERDAG 4 SEPTEMBER 1976 66e jaargang nummer 258 O- west nederiond ft SER 11 Hl Kitty Janssen I 1 wumrnmmmnmmnmmunm VANDAAG IN rt AGENDA pagina 5 hhhhhmhmhhhhmmhhb f 10.000,-? f20.000.-? f 100.000.-? of meer? Voorkom dat u in financiële moeilijkheden raakt. Sluit tijdig een goede verzekering voor uw gezin, uw huis, uw auto enz. Een goed advies: Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden Postgiro 273107, Postbus 18, IJmuiden Tel. redactie: 15389, na kantoortijd 10709 Tel. adm. en adv. Tel. 15437 en 16450 Klachten bezorging: 18.30-19 uur en op zaterdagen van 17.30-18 uur: Tel. 10519 voor Santpoort: 32 43 41. IJmuider Courant Tennyson Hoofdredactie: Jos L. Lodewijks, E. Koning Uitgave Damiate Pers B.V. Directie: Mr. H.C. van der Mije, H. P. Stuurman Abonnement -> bij vooruitbetaling - f 13, p. mnd., f 37,40 p. kwartaal (p.post 49,—), p. jaar f 146,90 (p.post f 189,—). Losse nummers 65 et. GEEN ONDERZOEK NAAR BAND PRINS-NORTHROP (Zie verder pagina 3.) (Van onze parlementsredactie) Honderden (ADVERTENTIE) (waarin opgenomen „Erbtf”) Weerrapporten Binnen- en buitenland 2, 3 Plaatsel. Nieuws 4, 5, 7 Kerkdiensten 4 Radio en tv 9 Strips 9 KNMI TOONAANGEVEND Deze week aanvang alle clubs. Raamsingel 16 - Haarlem - Telefoon 315015 Nicole Heesters, succes in Duitsland Zeven reizigers op zolder Afscheid van regen boogtrui Heeremans van Leuven B.V. Nieuwe Gracht 78 Haarlem Telefoon 023 - 319245 uur, fentu- oernd sen. Erbij van deze week wijdt veel aandacht aan het probleem van de werkloosheid. Cees Keizer geeft een overzicht van de situatie, die erg vreemd kan zijn: aan de ene kant veel werklozen en aan de andere kant werkgevers, die arbeidsplaat sen hebben maar die niet kunnen vullen. De merkwaardige toestand ontstaat dan dat het Arbeidsbureau bij wijze van spreken aan twee kan ten „nee” moet verkopen. DEN HAAG. Vorige maand is het aantal werklozen in ons land weer met enkele duizenden gestegen. In de tweede helft van dit jaar zal de werkloosheid iets hoger zijn dan in het eerste half jaar, zo zei premier Den Uyl gisteravond tijdens zijn wekelijkse persconferentie. LONDEN (AP, Reuter). De Ame rikaanse minister Kissinger is gistera vond in Londen aangekomen uit Was hington. Hij is vanmorgen doorgereisd naar Zürich, waar hij besprekingen zal voeren met de Zuidafrikaanse premier Voster. terugkeren en aan Afrika. In het ontwerp van de Kampeer- wet staat voorts, dat de rijksoverheid de bevoegdheid wil hebben kampeer- tarieven vast te stellen. Trouw niet om geld, maar ga uit vrijen in rijke kringen. mver- imhe- land. ewer- ing in abben spaarspecialisten sinds 1817 Aanvang alle clubs v.a. zondag 5 sept. a.s.: Zondagavond SOIRE aanvang 8 uur. (ADVERTENTIES) f EG 13 553198 PASADENA (UPI). Uit een flauw radiosignaal, gisteravond om twee minu ten voor middernacht ontvangen door het vluchtleidingscentrum in Pasadena, is gebleken dat de Viking-2 twintig mi nuten eerder veilig en wel was geland op de Utopia-duinen van Mars. Volgens de premier vertonen indus trielanden als West-Duitsland en Ameri ka ongeveer hetzelfde beeld. „Dat is een aanwijzing hoe haperend het internatio nale economische herstel is. Het herstel zet zich nog niet standvastig door,” aldus Den Uyl. Tn het cont rolecentrum op 370 miljoen kilometer van de Rode Planeet was men zeer opgelucht, want het signaal maakte een einde aan urenlange spanning ver oorzaakt door moeilijkheden in de radio verbinding. Door deze communicatiesto- ring ontbraken vannacht nog nadere ge gevens over de landing. Het landingsterrein Utopia is een plek waar mist en rijp doen vermoeden dat er voldoende vocht is om eventueel levende organismen tc doen gedijen. DEN HAAG (ANP) Vrij kam- jeren. buiten bestaande kampeerter reinen. zal binnen niet te lange tijd in Nederland mogelijk worden, als de Raad van Staten en de Staten-Gene- raal met een desbetreffend voorstel van de ministerraad akkoord gaan. In het gisteren door deze raad goedge keurde ontwerp van een Kampeerwet staat, dat er een kampeervrijheid van 72 uur moet komen. Voorts geeft Bas de Gaay Fortman verslag van zijn werkzaamheden van een week op een Arbeidsbureau. Hij pleit (ook) voor meer en betere bemiddeling om mensen aan de slag te krijgen. Tenslotte is er een ver haal van een stichting, die alterna tieve werkprojecten op het oog heeft. Door het stoppen van de overheids steun ziet de directie zich genoodzaakt de produktie en het werknemersbestand aan te passen aan een niveau, dat voor wat betreft het rendement verantwoor delijk wordt geacht. Schmidt met elkaar over de Cobra ge sproken hebben. De Koster was toen (in 1970) echter nog geen minister. Dat zijn VVD-partijgenoot Den Toom, kan mij niet voorstellen dat hij bezoek is geweest in Bonn”, Banketbakkerij J.HUYBREGTS Steeds méér fijnproevers waarderen onze werk wijze volgens oud-ambachtelijke traditie, een feestelijk assortiment op banketbakkersgebied uitsluitend in ROOMBOTER MRk gebakken. Winkelcentrum Schalkwijk Het jaar 1976 zal volgens des kundigen een goed Beaujolais- jaar zijn. Dezer dagen begint drie weken eerder dan in de afgelopen tien jaar, het plukken van de druif, die er zeer goed uitziet. Het vroege oogsten is het gevolg van de vele zomerzon, de temperaturen die hoger dan de gemiddelde waren en de algeme ne droogte. De druiven rijpten snel, maar zeer regelmatig. Tijdens het kabinetsberaad van giste ren is o.a. gesproken over de Macro- Economische Verkenningen 1977 van het Centraal Plan-Bureau. Deze verkennin gen komen op Prinsjesdag in de open baarheid. Kitty Janssen is 25 jaar bezig met theater werk. Ze werkt vijf jaar met André van den Heu vel in de vrije productie sector. Ko van Leeuwen sprak met haar over de problemen rond het toneelbestel. Verwachting van het geldig tot morgenavond: riri Zijlweg 49, Tel. 326906 Haarlem DEN HAAG. De regering is niet van plan een nader onderzoek in te stellen naar de beweringen over banden tussen prins Bernhard en de Amerikaan se Northrop-vliegtuigfabrieken. Mochten overigens in de toekomst over wie dan ook nieuwe feiten terzake be kend worden, dan zal de regering niet aarzelen om indien nodig een onderzoek in te stellen. Dat zei premier Den Uyl gisteravond op zijn wekelijkse perscon ferentie. Met name is van belang hoe de hou ding van de medische wereld ten aan zien van de nieuwe wetgeving uitvalt. Zeker is dat daar ernstige meningsver schillen heersen, die door de wetgever niet kunnen worden gecontinueerd zon der d'at grote gevaren voor de volksge zondheid en het functioneren van medici en medische instellingen worden opge roepen. In de mededeling aan het personeel wordt ook verslag gedaan van het ge sprek met de overheid. Het blijkt, dat de regering heeft laten weten, dat zij, ge zien de eigen financiële problemen niet kan voortgaan met het verlenen van financiële steun voor het behoud van, de werkgelegenheid. arbei ders dragen manden met aarde op hun a hoofd om die elders te legen. Zij zijn be zig met het graven van een irrigatieka naal bij Dacca in Bongladesj. Iedere arbeider krijgt zes pond graan voor ie dere ton aarde die hij vervoert. Twee miljoen arbeiders zijn betrokken bij dit „voedsel-voor-ar- beid programma”. UTRECHT (ANP). De ministers van Sociale- en Economische Zaken zul len in ieder geval voor 15 oktober een definitief besluit te nemen over de koninklijke textielfabrieken M. Jansen De Wit BV. Voor de directie en de raad van commissarissen van het bedrijf staat het echter al vast, dat hoe de beslis sing ook precies mag uitvallen er ingrijpende maatregelen nodig zijn. Het werkenmersbestand (1400) van het con cern zal „aanzienlijk” worden terugge bracht, zo is het personeel gisteren mee gedeeld. Wisselend bewolkt met plaat selijk buien. Matige tot krachtige noordwestelijke wind. Maxi mumtemperaturen omstreeks 17 graden. Vooruitzichten voor overmorgen: overwegend droog en enige stijging van tempera tuur. Zwitserse boeren, die protes teren tegen de invoer van goed koop fruit uit Italië, hebben gis teren de Grote Sint Bemhardpas geblokkeerd en daar 50 ton per ziken uit Italiaanse vrachtauto’s neergegooid. De Zwitserse politie zei dat de demonstranten de hele nacht be zig waren en dat men de hon derden boeren pas tegen de mid dag kon verspreiden. Toen plaatselijke bestuurs- functionarissen kwamen om te onderhandelen, werden hun au to’s met abrikozen en peren be kogeld. was „Ik op bezoek is geweest in Bonn", aldus De Koster. „Misschien hebben de heren el kaar eens aan een diner ontmeet en toen vanzelfsprekend ook over defensie- problemen gesproken." Dg Koster zei niet door de prins benaderd te zijn met ongevraagde aankoopadvlezen zoals zijn opvolger, minister Vredeling, volgens biet rapport-Donns; wel heeft gehad. Wel ,-c De Koster zelf de prins om adviezen te hebben gevraagd. Inmiddels heeft V V XJ tril VAX— X VWX*. Auvi. *-,,_***. O lijnen wel voorspeld is hoe de Kamer zal reageren en tenslotte zal stemmen, kan er in de tussenliggende periode nog van alles gebeuren dat nieuwe aspecten aan de situatie geeft. De uitslag van het debat en de keuze van de kamer kunnen door bepaalde ontwikkelingen nog zoda- nig worden beïnvloed, dat de nieuwe abortus-wet. als die er binnenkort komt, er toch anders zal uitzien als men alge meen verwacht. Over twee weken komen de twee initiatief-wetsontwerpen over abortus provocatus in de Tweede Kamer aan de orde. Het ene ontwerp is van de drie christelijke partijen, het andere van de VVD en de PvdA. Ofschoon in grote De Koninklijke Nederlandse Maat schappij voor Geneeskunde zal op 10 september een ongetwijfeld drukbezoch te ledenvergadering bijna geheel aan het onderwerp abortus wijden. In WD- kringen heeft men reeds begrepen, dat het wetsontwerp waaraan deze partij samen met de PvdA haar steun wil geven, nog allerminst geschikt is om principiële tegenstand uit medische kring te ontzenuwen. Men is dan ook intussen alweer aan het dokteren gesla gen aan het voorliggende wetsontwerp, natuurlijk in overleg met de PvdA, om te zien of bepaalde details nog kunnen worden bij geschaafd zodat de weerstand minder zal kunnen worden. Volgens de voorzitter van de commissie Volksge zondheid van de VVD Muntendam jr. wil men nog aan het wetsontwerp de uitdrukkelijke bepaling toevoegen, dat medici niet kunnen worden verplicht aan abortus mee te werken. Dat staat er nog niet in, al vinden de ontwerpers dat dat zo vanzelfsprekend is, dat het niet uitdrukkelijk behoeft te worden ver meld. Intussen is het wel duidelijk dat de circa 1000 leden van het Nederlandse artsenverbond, in 1972 opgericht uit overwegingen die voornamelijk voort kwamen uit een veronderstelde afstom ping in de eerbied voor het menselijk leven, zich door zo’n detailwijziging niet van hun principiële afwijzing der wet zullen laten afbrengen. Er kan een ge vaarlijke strijd ontstaan binnen de me dische wereld, die zelfs op verkettering kan uitdraaien. De politieke kansen op een vergelijk zijn daardoor sterk ver minderd, tenzij de noodzaak tot ordening ook de tegenstanders er in meerderheid van overtuigt dat zij iets van hun prin cipes zullen moeten offeren. Maar dat moet als zéér optimistisch worden ge kenschetst. Tijdens zijn 16 uren in Londen heeft Kissinger besprekingen gevoerd met zijn Britse ambtgenoot Anthony Crosland. Premier Vorster is gisteravond in Zürich aangekomen. Van het vliegveld Kloten werd hij per helikopter overge- brachten naar zijn hotel. Kissinger was aanvankelijk van plan dinsdag van uit Europa door te reizen naar Afrika voor besprekingen met ver scheidene zwarte Afrikaanse staats hoofden. Maar onverwacht is bekend geworden dat morgen en maandag in Dar Es Salaam een topconferentie wordt gehou den van zwarte Afrikaanse leiders, die beogen de strategie vast te stellen voor een versnelde beëindiging van het blan ke minderheidsbewind in Rhodesië en bespoediging van de onafhankelijkheid van Namibië. De topconferentie wordt bijgewoond door de president van vier buurlanden van Rhodesië en door leiders van vier revolutionaire Rhodesische bewegingen. Kissinger zal, aldus een hoge Ameri kaanse functionaris die met de minister uit Washington is meegekomen, nu waarschijnlijk dinsdag naar Washington af zien van zijn bezoek De berichten over contacten tussen de prins en de voormalige Westduitse de fensieminister Helmut Schmidt rret be trekking tot de Northrop-Cobra geven volgens de premier geen reden om te veronderstellen dat er verkeerde dingen hebben plaatsgevonden. Den Uyl zei het feit dat prins Bernhard met Schmidt over de Cobra heeft gesproken, niets bijzonders” te vinden. De minister president noemde berichten uit de New York Times, die meldt dat er stevige banden tussen de prins en Northrop bestaan, die zeer „complex en gevoelig” zouden zijn, ,.pure speculatie.” Volgens hem is er niets dat daar op wijst. De voormalige defensieminister H. J de Koster heeft gisteren in een gesprek voor de VPRO-radio gezegd niet te we ten dat prins Bernhard en Helmut ook Northrop laten weten dat de prins nooit als bemiddelar voor dit bedrijf heeft gewerkt. Northrop verwijst in een verklaring naar het on derzoek in 1975 van de senaatscommissie van senator Church naar handel en wandel van de fabriek. De verklaring geeft echter geen antwoord op de vraag of de prins ooit geld heeft ontvangen voor diensten die hij de firma zou hebben kunnen bewijzen, ook al was hij dan geen vertegenwoordiger of agent. Deze functie werd immers bekleed door zijn vriend Hans Teengs Gerritsen. Premier Den Uyl vertelde dat de vraag of de Lockheed Orion nog in aanmerking moet komen als opvolger van de Neptunes van de marine, niet in het kabinet aan de orde is geweest. SF i ng

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 1