Voortbestaan ontmoetingscentrum hangt aan zijden draad r PAALZITTEN PROTESTEN Tentoonstelling en voorlichtingsavond Hb BOUWPUT Zondag finale De trots van de familie w werknemers Projectgroep buitenlandse ZWEMBAD *****"**,**»wwi»»«ü ZATERDAG 4 SEPTEMBER 1976 BEVERWIJK-HEEMSKERK 6 n £"-l >3- '2- Expositie Experiment Ander aanzien |l 3 J7 J JWI I X (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK. Het voortbestaan van het jongerenontmoetingscen- trum Alpha, zes jaar geleden opgericht, hangt aan een zijden draadje, dat, als het aan B. en W. van Beverwijk lag, doorgeknipt zal worden. Het ministerie van CRM wil een deel van het salaris van de twee jaar geleden aangetrokken beroepskracht van Alpha, de 28-jarige Henk Ver kerk, niet meer subsidiëren. De gemeente Beverwijk vindt het geen taak van de plaatselijke overheid om alle financiële consequenties van de door CRM afgewezen subsidieverzoeken over te nemen. Bovendien meent het college, dat Alpha het best zonder beroepskracht kan stellen. Het bestuur van het centrum daarentegen wijst er op, dat het ontslaan van de be roepskracht (per 1 januari a.s.) het einde van Alpha zal betekenen. I 3 Alpha houdt de adem in t i (Van een onzer verslaggevers) in- ■k rij. Vernieuwing Bizetstraat soort woonerf tot een (Van een onzer verslaggeefsters) van De tentoonstelling rond al deze plan- ->,z ««w-w van van van heel De Stichting Wegwijs heeft toch ge lijk: van de bewegwijzering in Bever wijk klopt geen fluit. het i het nieuwe kredic Voor de gemeente is de vernieuwing van de Bizetstraat op deze wijze min of meer een experiment. Als de ervaringen gunstig zijn kunnen er meer van derge lijke plannen voor Heemskerkse straten worden verwacht, al speelt het kostenas pect daarbij wel een rol, want dit plan komt heel wat duurder uit dan de eenvoudige herbestrating die men drie jaren geleden van plan was uit te voe ren. Een leuk succes overigens voor de bewoners van de Bizetstraat die betrok ken zijn geweest bij de uitwerking van het nieuwe plan. OÈ De 28-jarige Henk Verkerk weet over een paar maanden of hij zijn ontslag brief je kan schrijven. weer ,'ct V. het einde van het centrum betekent. Dat betekent, dat er in Beverwijk een leegte te weeg wordt gebracht in de activitei ten voor jongeren vanaf 18 jaar, zo meent Alpha. Het centrum wordt nu gevestigd op de bovenverdieping van de Oude Slof. Vrij willigers zijn daar druk aan het timme ren om er wat gezelligs van te maken. B. en W. willen Alpha een subsidie van 30.000 verlenen om de bescheiden ver bouwing te financieren. parkeerruimte, die volgens een onder zoek niet behoefde te werden uitgebreid, op een aantal plaatsen te concentreren. Toen ontstond ook het plan voor zoge noemde verkeersdrempels die hard rij den in de straat onmogelijk maken. Er komen nu drie van die „hobbels”. Het hard rijden wordt verder belemmerd door op een bepaalde manier geplaatste lantaarnpalen, bloembakken, en dergelij ke. want toen men zover was is er verder gedacht over een plezierige; „an- kleding” van de straat. Een visuele be lemmering voor de automobilist zijn ook de verschillende kleuren van de sierbe strating, die hem of haar direct het idee geven, dat dit een straat is voor woon- verkeer, waarin kinderen spelen, de be woners mogelijk wat buiten zitten, enzo voort, want er komen ook wat verhoog de gedeelten. 8 uur met i Dit eerste plan voor een totaal ander aanzien van een dergelijke straat in Heemskerk is gegroeid, nadat de ge meente ongeveer drie jaren geleden een herbestrating aankondigde. De parkeer ruimte zou daarbij worden verlegd naar de beide einden van de straat, dus niet meer bij de flats. Op verzoek van de bewoners is dat toen niet gebeurd, want men wilde de parkeerruimte toch dich ter bij huis houden. Uit samenspraak en overleg op allerlei niveaus is toen het plan gegroeid om de wroeten om de kelder van de woon- en kantoorflat te maken. De pijl wijst in de richting van de bouwput. Vanuit enkele buurthuizen in de IJ mond (De Mei in Velsen-Noord, Wijk aan Duin in Beverwijk) is men al be gonnen met dergelijke taalprojecten. Het EIBA-team wil proberen tot klei ne werkgroepjes van vrijwilligers te ko men, die in het buurthuisprojecten gaan meedraaien of die zelf initiatieven gaan nemen. In september worden drie voorlich tingsbijeenkomsten gehouden voor pas tores en catecheten om hen op de hoogte te brengen van de problematiek en aan te sporen in eigen parochie of gemeente groepjes vrijwilligers te vormen. Woensdagmiddag 8 september wordt de eerste informatiebijeenkomst gehou den bij de Peregrinusstichting. De twee de bijeenkomst is een bedrijfsbezoek aan Van Gelder Papier op woensdagmiddag 15 september en op woensdagmiddag 22 september worden in het centrum van Evangelie en Industrie tijdens een laat ste bijeenkomst de plannen concreet ge maakt. Geïnteresseerden in dit project kunnen contact opnemen met dominéé Roel Pomp van het EIBA-team. HEEMSKERK Nadat woensdag avond de oudste deelnemer, de 67- jarige Jaap Kloea, en donderdag morgen om acht uur de Jongste deel nemer Peter Duivenvoorde de re- cordpoging paalzitten had opgegeven zijn er vrijdag weer 2 afgevallen, na melijk de Italiaan dementi en Jos Duivenvoorde. De overigen waren vrijdagmiddag, toen de belangstelling zeer groot was in verband met de kermis en de weekmarkt, nog vast van plan om tot zondagmorgen twaalf uur te blijven zitten. Organisator Bert Droge is ervan overtuigd, dat dit tijdstip wordt ge haald, maar het is nauurlijk nog de vraag hoeveel paalziters het tot die tijd vol zullen houden. Vrijdagavond zaten er nog zes in de strijd. Als meerderen het streeftijdstip op zon dagmorgen halen kan het nog een on derlinge strijd worden wie het re cord vestigt, tenzij men dat moment besluit de eer (en het geld) te delen. Maar voor de paalzitters is het nog lang geen zondagmorgen. Stelling zullen ook de bewoners van bijvoorbeeld de Rameaustraat interesse hebben, want als de Bizetstraat meer het karakter van een woonerf krijgt, zal het verkeer mogelijk z’n weg zoeken door deze straat, waar scholen aan zijn gevestigd. Het toekomstige bezoek aan het nieuwe ziekenhuis zal in deze omge ving ook extra verkeer opleveren en daarom worden tijdens de voorlichtings avond ook de nieuwste plannen voor de wijk Neksloot in aanleg besproken. De tentoonstelling laat tekeningen zien van hoe het was en hoe het wordt, alsmede foto’s van dergelijke projecten in andere steden, onder andere Delft. Voorts zijn er voorbeelden van de te gebruiken materialen aanwezig, zoals de bloembakken, de nieuwe lantaarnpalen, de springpalen (in vaktermen Amster dammertjes genoemd), een beplantings- plan, enz. Bij de plantsoenaanleg kunnen wensen van de bewoners mogelijk nog worden ingepast met betrekking tot de beplanting. wordt er in de gemeentelijke HEEMSKERK. Na een procedure van ongeveer drie jaar zijn de plannen rond gekomen voor een vernieuwing van de Bizetstraat tot een soort woonerf. De gemeenteraad heeft er al een krediet van 125.000 voor beschikbaar gesteld. Deze plannen zullen nu op dinsdag 7, woensdag 8 en donderdag 9 september in het buurthuis „De Z andkraai” worden tentoongesteld en op woensdagavond 8 september samenwerking dienst voor openbare werken een voor lichtingsbijeenkomst in „De Zandkraai” belegd. Deze bijeenkomst is niet alleen interessant voor de bewoners van de Bizetstraat en de omliggende straten, maar ook voor andere groepen die in Heemskerk plannen hebben om met be trekking tot hun eigen straat of wijk meer in de richting van ..woonerven” te werken. De Bizetstraat zal volgens het vlan, waarvoor de raad al een f 25.000 beschikbaar stelde, een ander aanzien krijgen dan het geijkte straatbeeld. Met verkeersdrem pels, nieuw „straatmeubilair”, insprin- BEVERWIJK. De zonnebloe- mencultus blijkt diep in onze samen leving te zijn doorgedrongen. Her en der zie je in keurig aangeharkte tuintje knapen van zonnebloemen en met de regelmaat van de klok ver schijnen er foto’s in de plaa'tselijke krant van families» die trots bij hun metershoge bloem poseren. Wereld schokkend nieuws is het niet. Ook mevrouw Rumping uit de Jan Alsweg kwam met die mededeling op de redactie. Na verloop van tijd drong het tot ons door dat ze het over haar zonnebloem had die een hoogte had bereikt van vier meter. Voorwaar geen kleintje, maar de eerlijkheid gebiedt ons te melden, dat elders in Beverwijk zonnebloemen van 4.25 hoogte zijn gesignaleerd. Maar ook vier meter blijft een hoogte die niet een-twee-drie is weg te schoffelen. Op de foto het produkt van de fami lie Rumping. i IJMOND. Sinds enige tijd is er in de IJmond een werkgroep gevormd rond de problematiek van de buitenlandse werknemer. De doelstelling van dit pro ject is om vanuit de kerken de solidari teit met deze buitenlanders te bevorde ren. Het EIBA-team (Evangelie en Indus trie en Bedrijfsapostolaat) is vertegen woordigd in deze werkgroep rond Piet Stolwijk, die door de landelijke Raad van Kerken voor enkele jaren is vrijge steld om dit project op te zetten. Als een geëigende methode om de contacten te bevorderen wordt het orga niseren van individuele taalcursussen bevorderd. gende vakken, geconcentreerde parkeer ruimten, speelpalen, blo?::’ dergelijke wordt de straat domein van de bewo eis en autoverkeer. mee, dat men voor 1975 en 1976 niet op subsidie hoefde te rekenen. De gemeente Heemskerk haakte onmiddelliijk af en stopte per september-oktober de geld stroom. Beverwijk wil tot 1 januari 1977 blijven subsidiëren, waarna Alpha maar moet zien hoe de eindjes aan elkaar moeten worden geknoopt. Alpha kan de beroepskracht zelf on mogelijk betalen en heeft al laten we ten, dat het ontslaan van Henk Verkerk «sT ,V. v- - niKIftPillMt* - nen is dinsdag van 2 uur af 's middag en ’s avonds te bezichtigen. Woensdagavond hoopt de leiding „De Zandkraai” er voor te zongen, dat men tijdig thuis of in het buurthuis naar het voetbalgebeuren kan kijken. De commissie jeugdzaken, die de Al- pha-kwestie donderdagavond behandelde is in de eindconclusie niet helemaal met het standpunt van wethouder Hooge- boom in casu het college meegegaan. Alpha neemt in het jeugd- en jongeren werk in Beverwijk een belangrijke plaats in. De commissie wil het eindoor deel over het al dan niet subsidiëren van de personeelslasten van de beroeps kracht dan ook uitstellen tot de begro tingsbehandeling en de materie aan de hand van een prioriteitenlijst van de sector jeugd- en jongerenwerk in Bever wijk bekijken. In het raadsvoorstel vain B. en W. aan de raad, die donderdagavond in het Stadskantoor vergadert, wordt al enigs zins duidelijk welke zaken in het jeugd- en jongerenwerk, naast Alpha, duidelijk de aandacht verdienen: subsidiëring van de tweede stafkracht van Labyrinth, de personeelsuitbreiding en huisvesting van De Lichtboei de huisvesting van diverse paidvindersgroepen, personeelsuitbreiding van buurtcentrum De Schans, verbete ring, onderhoud en proef met de inrich ting van een speeltuin van de Speeltuin centrale en het oprichten van een de pendance van buurthuis Wijk aan Duin in Wijk aan Zee. De subsidiëring van de personeelslas ten van Alpha zou gaan om een bedrag van rond de 35.000. De beroepskracht van Alpha wordt al van 1970 af voor 75 procent door Beverwijk gesubsidieerd. De sociëteit Alpha is voortgekomen uit de Gereformeerde Jeugdcentrale Bever- wijk-Heemskerk. In 1970 opende de soos haar poorten in een gebouw vlakbij de Middelaarskerk aan het Moensplein. waar jongeren van 21 tot 26 jaar elkaar konden ontmoeten. De soos werd draai ende gehouden door tientallen vrijwilli gers en enkele maanden na de oprich ting was iedereen er van overtuigd, dat het werk niet meer door vrijwilligers gerund kon worden. Na een verzoek van het hoofdbestuur van de Jeugdcentrale mocht er een beroepskracht worden aangetrokken. Had Alpha zich voordien bezig gehou den met filmvertoningen, optredens van zangers en sprekers, nu werden behalve deze onderdelen ook een kamerbemidde- lingsbureau en een eethuisje opgericht. Ook zijn er werkgroepen (programma, bar en publiciteit, eethuisje, kamerbe- middeling) werkzaam. Alpha verzorgt voor een tamelijk groot publiek cabaret avonden, toneel, exposities, discussies, politieke avonden, landen-avonden, ver toning van niet commerciëlefilms en muziek-avonden. De leeftijd van de bezoekers schom melt nu rand de 20 jaar. In december 1973 wend Alpha een Sstichting en een jaar later koppelde men zich los van de Jeugdcentrale en ging een eigen leven leiden. Er werd subsidie aangevraagd bij het CRM en Beverwijk en Heemskerk kwamen met geld over de brug. De Stichting heeft sinds 1 september Henk Verkerk als beroepskracht in dienst. Zijn taak is onder meer het begeleiden, stimuleren en coördineren van een net van vrijwilligers, het voeren van de administratie, leggen van contac ten met overheden en diverse instanties en het coördineren van de overgang van Alpha naar vijf klaslokalen in de Oude Slof in de Moensstraat. Het miinisteriie van CRM draaide de geldkraan dicht en deelde Beverwijk BEVERWIJK. Het voorstel van het college om de beroepskracht van het ontmoetingscentrum Alpha niet meer te subsidiëren heeft tot protesten geleid uit de hoek van het zogenoemde permanen te overlegorgaan. In dit orgaan hebben zitting de PPR-Heemskerk, de Federatie PvdA Beverwijk-Wijk aan Zee, het team van „Evangelie en Industrie’’ en het Bedrijfsapostolaat, de PPR-Beverwijk, de Stichting Ontwikkelingssamenwer king Vakbonden, de groep Kerk en Sa menleving en de Kritische Gemeente IJmond. „Het voortbestaan van Alpha is groot belang voor de samenleving Beverwijk. Wij herinneren u eraan, dat Alpha in haar programmapakket een aantal activiteiten heeft, die uniek zijn voor Beverwijk. We denken daarbij met name aan: het eethuisje, de kamerbe- middeting, het filmhuis en de vormende activiteiten”, zo schrijft het overlegor gaan in een brief aan de gemeenteraad. Een tweede protestbrief, eveneens aan de raad gericht, is afkomstig van het buurt- en clubhuiswerk. „Mocht er na het verdwijnen van de beroepskracht nog een sociëtiet Alpha bestaan, dan zal die volgens ons hoogstwaarschijnlijk toch op geen enkele wijze vergelijkbaar kunnen zijn met het Alpha dat u en wij nu kennen”. De brief is ondertekend door C. van der Aart, namens bestuur en staf van de Beverwijkse Sociaal Culturele Raad; Peter Jongepier, jeugdwerker PCGJ- Noord-Holland; Ada Bwizer, jeugdwerk- alviseur CJV Noord-Holland; H. E. M. ter Horst namens de VVV Beverwijk- Wijk aan Zee; Henk van Hedel namens buurthuis De Lichtboei; Jan Wijnands namens buurthuis De Schans; Henk Brink namens buurthuis Wijk aan Duin; Harry Wullings namens Donkey Shot; Peter Hardewijn namens het jeugdwerk Serviceburo te Purmerend, Hennie Duin dam namens buurthuis De Mei. BEVERWIJK. Dit bordje trok vrijdag de aandacht van fotograaf Poppe de Boer. Het hangt aan een lichtmast op de hoek van de Bree- straat en het Stationsplein, waar bouwvakkers van het Beverwijks Aannemingsbedrijf diep in de grond .-A s

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 7