Vakbeweging verwacht eind dit jaar weer onrust en speculatie Bij Hoogovens vijftienhonderd Gouden fiets 24 I na r Carter bijna mishandeld M4ZD4 sollicitanten EL 641. Groenevelt dreigt: „Geen progressief stemadvies Spanning op Corsica Opnieuw rellen Zuid-Afrika DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Momentopname Afrika Het woord is aan Protest anti-abortus- demonstranten I AGENDA pagina Aantal pagina’s vandaag: KOOIJMAN SANITAIR B.V. Coornhert Liga: Voor gelijke behandeling Bezetters Veldkoning ontslagen K In 22 (Van onze redactie economie) wmmmmmmmnmn <1... Veel wind 6 0 I TIFFANY CLUB SANTPOORT 023 - 37 03 50 KOMPLETE BADKAMERS inclusief tegelwerk. Heeremans van Leuven B.V. Nieuwe Gracht 78 Haarlem Telefoon 023 319245 Huisvuilplaten 7 VMS MOW Aristoteles De natuur doet niets zonder doel. Hoofdredactie: Jos L. Lodewijks, E. Koning Uitgave Damiate Pers B.V. Directie: Mr. H. C. van der Mije, II. P. Stuurman z\bonnement bij vooruitbetaling - f 13,— p. mnd., f 37,40 p. kwartaal (p.post f 49,—p. jaar f 146,90 (p.post f 189,—Losse nummers 65 et.- Noodkreet over aardappelprijzen (Van een onzer verslaggevers) van i? IJS: GROENEVELT (ADVERTENTIE) 2 van (ADVERTENTIES) p het '/1 J 1 rPrrapIcd '////////I 7777. Radio en tv Strips Economie Beurs Sport PARIJS (AFP). Op Corsica is de spanning die daar al geruime tijd heer ste, sterk toegenomen na het opblazen gisteravond van een Boeing-707 van de Air France door ontevreden Corsicaanse vrachtwagenchauffeurs. Er zijn tachtig WOENSDAG 8 SEPTEMBER 1976 66e jaargang nummer 261 4 3 de ivan De Groningse districtsbestuurder Jaap Wolthers, die namens de Industriebond NVV in het Produktschap voor aardap pelen optreedt, meent dat nu al maatre gelen moeten worden getroffen. Volgens hem zou de hoeveelheid te exporteren aardappelen over 10 maanden moeten worden verdeeld, om speculaties tegen te gaan en de onrust op de markt weg te nemen. (Van onze parle- mentsredactie) spaame 34-hoek damstraat tel320077 letters tekstborden perspex signs vinyl tytop van de PvdA meegedeeld. Het be stuur van de PvdA zou erg geschrokken zijn van dit dreigement. Spaarne 78. Morgenavond het gezellige dansorkest De Tumblers. IJmuider Courant Ook moet de overheid maar eens goed kijken hoe het met de aardappelgroot- handel zit, aldus een woordvoerder van Konsumenten Kontakt, „welke prijzen deze groothandel maakt en welke mar ges, en naar de concentratietendens in dit stuk van de aardaonelhandel. die Weerrapporten Binnen- en buitenland 2, 3, 9 15 15 17 16 19, 21 DEN HAAG De Industriebond NVV heeft bij monde van ztfn voorzitter Arie Groenevelt gedreigd zyn leden niet meer te adviseren in mei 1977 op progressie ve partyen te stem men. De verklaring daarvoor zou de te leurstelling van de Industriebond NVV in het kabinetsbeleid zijn. Groenevelt heeft zijn voornemen onlangs aan de par- Achtergrond Plaatselijk nieuws 5, 6, 7, IJMUIDEN. Naast de 500 in Noord-Holland wonende Turken die zich hebben aangemeld voor werk bij Hoogovens na de publikaties rond de problemen welke dit bedrijf heeft bij het aantrekken van personeel zijn tot dusver ook duizend Neder- weer nauwlettend in de gaten. Men geeft daar als voorlopige reactie dat er exportremmen zullen moeten komen als weer zal gebeuren wat in de eerste helft van dit jaar gebeurde, namelijk dat de aardappelen uit Nederland verdwijnen en de prijzen voor de Nederlandse con sument hoog worden. Een auto, die tijdens de onlusten in Kaapstad gisteren uitbrandde. Er vielen in totaal vijf doden in Kaapstad en Soweto. (Zie pagina 3). Het weglaten van een stemadvies zou een klnn in het gezicht zijn voor het kabinet-Den Uyl. De premier zelf zei t iccns c’e besprekingen over de loon maatregel nog voor de televisie „de vak- h-v’C'f:n" is vlees van mijn vlees”. De teleurstelling van de vakbond is vooral ’■oronrzgakt door de verlenging van de loonmaatregel van het kabinet. Dit ge- '??”rde tegen de zin van de bond in. Groenevelt adviseerde zijn leden in 1972 om bij de Kamerverkiezingen te stemmen op een van de progressieve nartijen. Volgens insiders in de vakbond heeft hij daar behoorlijk spijt van. Het PvdA-bestuur heeft intussen een poging ondernomen om Groenevelt alsnog op andere gedachten te brengen. Dat ver klaart ook het onverwachte pleidooi van het PvdA-partij bestuur van afgelopen maandagavond om te komen tot vrij arrestaties verricht en het Franse minis terie van binnenlandse zaken heeft van nacht laten weten dat er intensieve razzia’s zouden worden gehouden „in activistische kringen die gespecialiseerd zijn in geweld”. DEN HAAG. „Er is weer een chaos te verwachten op de aardap- pelmarkt, met hoge prijzen. Gezien de grote tekorten zullen de hande laren gaan speculeren om de prijs hoog te houden. De aardappelen zullen zo lang mogelijk worden vastgehouden en nog aan het einde van dit jaar of begin volgend jaar zal de consument 2 per kilo moe- zenkwesties. Zij zal dan ook de aardap- pelproblemen aan de orde stellen. Ook van de zijde van de consumenten organisaties houdt men de kwestie loonoverleg; een van de verlangens van de federatieve vakcentrale FNV. Op het eind v an de verklaring van afgelopen maandag stelt het PvdA-be stuur dat „progressief Nederland de plicht heeft in dit stadium van de poli tieke strijd tot een zo groot mogelijke eenheid van opvatting en inzet te beslui ten”. De fractie van de PvdA ging ruim een maand geleden akkoord met het kabinetsbeleid ten aanzien van de lonen. Het vrije loonoverleg zal moeten worden heropend als blijkt dat het prijsbeleid van de regering faalt en de prijsstijgin gen zo hoog zijn dat zij wel gecompen seerd moeten worden. De regering is met deze laatste voor waarde akkoord gegaan en de fractie van de PvdA heeft hierop meermalen de nadruk gelegd. Politiek-Den Haag was gisteren enigszins verrast door de ver klaring van het partijbestuur, omdat de ze in wezen geen nieuwe aspecten bevat en alleen maar de afspraken tussen regering en sociale partners herhaalt. Voor de Verenigde Staten is de ont wikkeling van de Afrikaanse situatie op het ogenblik een van de belangrijkste vraagstukken van internationaal beleid. Niet alleen omdat Wahington de apart- heidswetgeving van Zuid-Afrika en Rhodesië uit morele en mensenrechtelij ke overwegingen onbruikbaar vindt, maar vooral omdat uit de vrijheidsstrijd van het zwarte Afrikaanse verzet poli tieke systemen kunnen voortvloeien die vijandig staan tegenover de westerse manier van leven en de kapitalistische structuur van het door de V.S. gedomi neerde deel van de wereld. Vandaar dat minister Kissinger zoveel tijd en inspanningen besteedt aan een bemiddelende rol tussen de Afrikaanse partijen in het snel groeiend conflict, een rol die voor een deel op Amerikaans initiatief is gecreëerd, maar voor een ander deel door een aantal reeds onaf hankelijke „zwarte” staten is uitgelokt, omdat de regeringen van deze staten terecht vrezen dat door een gewelddadi ge uitbarsting van het conflict in Rho desië en Zuid-Afrika het politieke even wicht in het gehele zwarte werelddeel ernstig zou kunnen worden verstoord. Premier Vorster van Zuid-Afrika en premier Ian Smith in Rhodesië staan voor de keuze, samen met de Verenigde Staten naar een snelle oplossing te zoe ken of, en die keuze is door hen nog steeds niet gemaakt, het te laten aanko men op een gewapende krachtmeting. In feite is die krachtmeting al begonnen door de activiteiten van zwarte verzets bewegingen in Rhodesië en het door Zuid-Afrika illegaal beheerde Namibië, Zuidwest-Afrika. De hoop van Vorster en Smith dat zij de Afrikaanse macht door geweld in handen zullen kunnen houden, is voor een deel gebaseerd op de overweging dat de zwarte verzetsbewe ging innerlijk sterk verdeeld is. Inder daad tekenen zich nu, bij het begin van de oorlog al, tegenstellingen af binnen de rangen van de zwarte opposanten. Het valt te vrezen dat na een eventu ele overrompeling van het Rhodesische blanke minderheidsregime een burger oorlog tussen zwarte machtsgroepen zal uitbreken. Communistische mogendhe den als de Sovjet-Unie en Cuba zullen hun kans om de meest linkse groeperin gen aan hun karretje te binden, niet laten voorbijgaan. Aan de andere kant zullen westerse mogendheden met de V.S. voorop in die situatie gedwongen worden tot wapenleveranties en andere manieren van hulp aan Afrikaanse stro mingen die op het westen zijn georiën teerd. De afloop van deze krachtmeting, zo zij ooit in volle omvang zou losbre ken, valt niet te voorspellen. In Angola is gebleken dat linkse bewegingen meer vat op de onderdrukte zwarte meerder heden hebben en dat daardoor de kiem van nieuwe „Vietnams” in Afrika kan worden gelegd. En dat is iets waar ook de V.S. uiterst huiverig voor zijn. Toen Carter bij zijn hotel aankwam, werd hij opgewacht door een duizendtal mensen, onder wie talrijke tegenstan ders. De democratische kandidaat heeft verklaard weliswaar persoonlijk tegen stander te zijn van abortus, maar ook gekant te zijn tegen een wijziging in de grondwet die abortus zou verbieden. Op grond van dit standpunt heeft de katho lieke bisschoppenconferentie geweigerd zijn kandidatuur te steunen. Weersverwachting van KNMI tot donderdagavond: De commissie-marktregelingen het Produktschap voor Aardappelen heeft het voorstel van Wolthers afgewe zen als in strijd met de EEG-verorde- SCRANTON (AFP). Jimmy Carter, de democratische kandidaat voor het Amerikaanse presidentschap, is gistera vond te Scranton in Pennsylvania in het nauw gebracht door militante tegenstan ders van abortus. Hij had het aan het optreden van agenten van de geheime dienst te danken, dat hij niet werd mishandeld. Een van de snufjes op de „Bijorhca”een beurs voor juwelen en bijouterie in Parijs, is deze gouden halsketting met een gouden fietsje. Het grote model, waarin 250 gram goud verwerkt is, is bestemd voor een verzamelaar. Veel bewolking en perioden met regen. Tot krachtig of hard en aan de kust mogelijk tot stormachtig toenemende wind tussen zuidwest en noordwest. Minima omstreeks 12 graden, maxima circa 17 graden. De vrachtwagenchauffeurs van de Corsicaanse vakbond van transporteurs „Strada Corsa” hadden enkele dagen ge leden bekendgemaakt dat zij gisteren in het centrum van Ajaccio een demon stratie zouden houden om de vrijlating te eisen van de voorzitter van de bond, Jacques Fieschi. Deze was veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf wegens het blokkeren met zijn vrachtwagen van de toegang tot de autopont op 30 augus tus in Ajaccio. Fieschi wilde daarmee protesteren te gen de onmogelijkheid zijn vracht te verzenden via de naar het continent varende schepen, die „gemobiliseerd” waren door de toeristen en de transpor teurs van het continent. Gistermiddag werd een twintigtal vrachtwagenchauffeurs die op weg wa ren naar Ajaccio, door een politiemacht bij de ingang van de stad tegengehou den. Daarop reden zij naar het vliegveld waar zij met hun wagens de rolbanen blokkeerden en vervolgens de Boeing omsingelden die naar Parijs had moeten vertrekken. De 181 passagiers verlieten onmiddellijk het toestel. De demonstranten eisten dat alle poli tiemannen van de toegangswegen naar Ajaccio zouden verdwijnen. Terwijl „de onderhandelingen” daarover voortduur den werd de bemanning van het vlieg tuig door vijf gewapende mannen uit het toestel gehaald en werden twee kneedbommen in de Boeing geplaatst. De brandweer heeft ruim een uur nodig gehad om de brand te blussen die na de explosies ontstond. Het is de tweede keer dat een lijn toestel door Corsicaanse betogers is ver nield. In maart 1971 bliezen militante strijders voor autonomie een Caravelle op het vliegveld van Bastia op uit pro test tegen het bezoek van de toenmalige Franse premier, Pierre Messmer. Kantoor: Lange Nieuwstraat427, IJmuiden' Postgiro 273107, Postbus 18, IJmuiden Tel. redactie: 15389, na kantoortijd 10709 Tel. adm. en adv. Tel. 15437 en 16450 Klachten bezorging:' 18.30-19 uur en op zaterdagen van 17.30-18 uur: Tel. 10519 voor Santpoort: 32 43 41. UTRECHT (ANP). „Wordt de ene burger niet strafrechterlijk vervolgd, dan dient dat ook niet te geschieden met de andere burger”. Dit schrijft de Coornhert-Liga, de vereniging tot straf- rechthervorming uit Utrecht- in een open brief aan de voorzitter en de leden van de Tweede Kamer naar aanleiding van de beslissing prins Bernhard niet strafrechterlijk te vervolgen. ROERMOND (ANP) 32 personeels leden van de Holland-United vestiging Veldkoning in Roermond, die dit bedrijf reeds zes dagen lang bezetten, zijn van morgen op staande voet ontslagen. De directie van Holland-United in Heerlen had aan het woonadres van 33 bezetters een brief gestuurd met het ul timatum om de actie te beëindigen. Zo niet, dan zou ontslag op staande voet volgen. Slechts een van de 33 aange schreven personeelsleden heeft hierop gereageerd en laten weten ziek te zijn. Het houtinstituut van TNO vindt het project van de heer Delea uit Sneek om van ongesor teerd huisvuil bouwplaten te maken, interessant genoeg om het verder te ontwikkelen. De heer Delea, die zijn methode ook op het departement van Milieu hygiëne, heeft gedemonstreerd en een octrooi-aanvraag indiende, is nu bezig zijn uitvinding op prak tijkschaal te toetsen. Als die proeven positief uitvallen, zal men trachten het procédé com mercieel te exploiteren. Dit antwoordt minister Vor- rink (Milieuhygiëne) op schrifte lijke vragen van de KVP-Ka- merleden Groensmit van der Kallen en Cornelissen, die al op 7 maart 1974 werden gesteld, na dat een op 30 november 1973 gedane mondelinge vraag over dit procédé onvolledig was be antwoord. Op 5 april 1974 kregen de vragenstellers een voorlopig antwoord op hun vragen. Het gaat om een manier, waarbij ongesorteerd huisvuil gedroogd en gemalen wordt, waarna in een menger een kleine hoeveelheid van een uit tweq componenten bestaand bindmid del wordt toegevoegd. 77. hand over hand schijnt toe te nemen”. (Zie verder pagina 4). een uit ten gaan betalen”. Deze sombere verwachtingen komen van de kant van de vakbeweging. Wolthers sprak er gisteravond namens zijn bond schande van dat de aardappel prijzen opnieuw zo hoog moeten worden. Hij vindt het „idioot” dat men straks een gulden of meer moet betalen, dat eventueel de overheid weer met belas tinggeld de handel moet gaan subsidië ren. Ook spreekt hij van „haaien op de aardappelmarkt” als het over speculaties gaat en van „marchanderen met de eer ste levensbehoeften”. vaardiging van de Federatie Nederlandse Vakbeweging (NVV en NKV) met de ministers Boersma en Lubbers over prij- Dat het in april in ons land zal komen tot winkelprijzen van twee gulden voor een kilo aardappelen, zoals de heer Wol thers verwacht, gelooft de directeur van het Produktschap, ir. G. van den Berg niet. Op de termijnmarkt doen in april te leveren aardappelen van een vrij dikke sortering op het ogenblik 85 cent per kilo. Daar kan volgens hem winkelprijs van ongeveer 11,20 voortkomen. landers genoteerd. Dit in een periode van drie weken. Normaliter bedraagt het aantal sollicitanten na een va kantieperiode ongeveer 300 tot 400 personen. De toeloop is dus dit jaar aanmerkelijk groter. MG Hoogovens heeft op dit moment direct plaats voor 200 werknemers. Van die open tweehonderd arbeids plaatsen zullen er zeker 125 worden ingenomen door Turken. Verder re kent Hoogovens er op, dat in de rest van dit jaar het natuurlijk verloop onder de werknemers ongeveer 500 arbeidsplaatsen zal betreffen. In hoe verre deze te verwachten vacatures kunnen worden aangevuld uit de overige van de nu ingeschreven 1500 sollicitanten is onbekend, omdat nog niet met iedereen een gesprek heeft plaatsgehad.

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 1