Actieve pressiegroep Johan Bodegraven zeker van succes voor Puzzelactie garant voor 26 weken durende prijzenregen BETER LJEWN fDE ROOI J; bewonder en word bewonderd. s h „BETER LEVEN” n 99 i VAN BUGNUM IW - 99 PEUGEOT een wonder oplwielen to Nederlands Artsenverbond strijdt tegen abortus en euthanasie: n Brand Krommenie BONT Jeugdsoos van Schaakkampioenschap ger des Heils A. DONKER ZN. PEUGEOT wordt meisje niet toegerekend IK-; 1 11 VARIA 19 76 SEPTEMBER 9 DONDERDAG 10 1 „i (Van een onzer verslaggevers) DOOR THEO KLEIN - Peugeot-dealer: PEUGEOT-DEALER i RIJWIELEN I J F Breng tijdig uw reparaties of veranderingen. PLEIN.J945-- 3, IJmuiden tel. 14074 eigen bontatelier Nationaal Reuma Fonds; de Nederlandse Blindenbibliotheek, Stichting Little Philippines; Fokus Nederland (ernstig lichamelijkgehandicap- ten) Monument St. Jan, Den Bosch. VOOR JOHAN BODEGRAVEN was er geen enkel argument om niet in zee te gaan met „BETER LEVEN”. „Het is een unieke combinatie waarvoor ik me heel graag inzet”, zei hij over de vijf doelen die met de actie worden gediend. Dat zijn: v.a. 5,- p.w. Voor Peugeot rijwielen en brom fietsen naar Engelmundusstraat 28 (Hoek Willemsbeekweg) IJmuiden - tel. 14282 Ondanks de mooie zomer moet u nu toch aan de winter gaan denken. LEIDÈN. „Wanneer de Tweede Kamer volgende week het wetsont werp van de VVD en de Partij van de Arbeid over de abortus aanneemt, waar wij nog allerminst zeker van zijn, dan zal dat voor de voorstanders van de abortus provocatus slechts een tijdelijke overwinning zijn”. 1W L r..£ J nu nog tegen zomerprijzen. RW W - - wW L tra Wij weigeren te doden (ADVERTENTIE) u (ADVERTENTIE) Het nieuwste nieuws heet SX5 De snelbrommer waarop je het helemaal maakt. Trim je fit. Fiets af en toe g een weekend weg. vele, grandioze prijzen die iedere week zijn te winnen. Je ziet nog ’ns wat en 't is goed voor je onderdanen. Se dan Kennemerlaan 76-”8, IJmuiden, Tel 15726 Rijwielhuis WILHELMINA Krocht 6 Haarlem. Tel. 310385 Planetenweg 40, IJmuiden Tel. 15290 Geméakt om te winnen. Vraag ’t(Tour de France winnaar) Bernard Thevenet. fiets (ADVERTENTIE) HAARLEM. De Haarlemse rëcht- bank heeft vanmorgen een meisje van 20 jaar uit Krommenie ontslagen van rechtsvervolging terzake van brandstich ting met dodelijke afloop- Men was van mening dat haar de brand op 7 maart in de houten woning waar zij en ha'ar 69 jarige „ome Piet” Kriek woonden en waar de laatste de dood in de vlammen vond, niet kan worden toegerekend. Het meisje wordt momenteel al verpleegd in een psychiatrische inrichting. De rechtbank volgde met deze uit spraak de psychiater in diens rapport, waar over een mogelijke kortsluitingsre- actie in het denken van het meisje werd gesproken. De officier van justitie meen- Dr. Van Dongen (links) en dr. Guuning (rechts): „Hel zal slechts een lijdelijke over winning zijn". „OM TE BEGINNEN spreken mij de vijf afzonderlijke doelen zeer aan. Daarnaast vind ik de combinatie van meer doelen in één actie volkomen uniek. Daarom vind ik het een voorrecht dat ik nu als voorzitter van BETER LEVEN mee kan helpen aan het welslagen van zo’n „méérdoelen-actie”, zegt de man die in de jaren vijftig dankzij door hem voor- Er zijn week- periode- en finaleprjj- zen. Elke week prijzen van 2500 en 500 gulden, die zelfde geldwaarde hebben ook de periode-prijzen. De finaleprijs tenslotte is 100.000 groot. treffelijk geleide acties als „Haak-In”, „Goed Zo” en ..Beur zen open en dijken dicht” uitgroeide tot een nationale fi guur, die er niet in het minst onder gebukt ging als men hem aanduidde als „een aartsbedelaar”. Zo'n stempel was voor Bodegraven nu hoofd afdeling gevarieerde program ma’s bij de NCRV eerder een compliment, een bewijs dat hij zijn doel had bereikt. JOHAN BODEGRAVEN: „Puzzelt u ook mee?’’ HET STAAT VOOR HEM ook vast dat ook deze nieuwe puzzelactie zal welslagen. „Die eensgezindheid van dat gekke Nederlandse volk om er eens wat van te maken, zo van: nou gaan we er eens wat aan doen, die is uniek in de wereld. Ik heb door mijn werk tal van internationale contacten met collega’s die als ze van die typisch Nederlandse acties horen, of zoals met Geven voor Leven persoonlijk de afsluiting meemaken en zien hoe een recordopbrengst van 65 miljoen gulden wordt gehaald, grote ogen opzetten en stomverbaasd uitroepen: Maar dat kan bij ons helemaal niet”. „Puzzelt u ook mee”, vraagt hij daarom ook u en zegt met een variant op „toen”, bestemd voor nu: „Beurzen Open, Doelen Vol”. Dr. Gunning, voorzitter van het Ne derlands Artsenverbond en secretaris dr. Van Dongen, zijn er absoluut zeker van dat deze prognose in de toekomst be waarheid zal worden. Daarom zullen zij en met hen de 1100 artsen in Nederland die de doelstellingen van het Verbond onderschrijven hun strijd tegen doden van ongeboren kinderen dan wel zieke oude mensen (euthanasie) onverminderd voortzetten, ook al keurt het parlement de legalisering van de abortus provoca- tus goed. Gunning, arts in Rotterdam „We zullen doorvechten tot de mensen overtuigd raken van de onrechtvaardig heid van abortus provocatus. We ver trouwen erop dat die tijd zal komen en deze abortuswet aangepast of ongedaan gemaakt kan worden”. Van Dongen, chirurg in Leiden: „Onze ervaring is, dat als de mensen weten wat ze doen, ze van abortus afzien. Velen kiezen voor abortus omdat ze zich niet realiseren dat het om kinderen gaat en niet om hoopjes slijmomdat hier sprake is van een enorme begripsver warring. Men is een ongewenste zwan gerschap als een ziekte gaan beschou wen. Maar zo is het natuurlijk niet. Wanneer ik een paar schoenen koop, die knellen, dan hak ik toch ook mijn voeten niet af. Dan doe ik ze uit en geef ze eventueel aan iemand anders. Wan neer een vróuw, in verwachting is en de geboorte van het kind dreigt door bepaalde omstandigheden moeilijkheden op te roepen, dan is het niét de beste oplossing om dan maar het kindje te doden. Nee, dan moeten we gaan zoeken naar mogelijkheden om de levensom standigheden van die vrouw zodanig te veranderen, dat de baby zonder proble men kan komen”. Op initiatief van het Nederlands Art senverbond werd eerder dit jaar binnen de Koninklijke Maatschappij tot Bevor dering der Geneeskunst een commissie gevormd, die dergelijke mogelijkheden moet onderzoeken. Het initiatiefvoorstel in de kamer doorkruiste echter.de goede voornemens van de commissie, die pas volgende maand met resultaten voor de dag kan komen. Het Artsenverbond kreeg door de bereidheid van KNMG om de commissie te vormen enige hoop dat de Maatschappij meer voor alternatieve oplossingen zou gaan voelen. Dat men mee zou willen werken aan de totstand koming van consultatiebureaus in het hele land, waar zwangere vrouwen met hun problemen terecht kunnen en waar zij op mogelijkheden zoals adoptie en dergelijke gewezen kunnen worden. De welwillende houding van de KNMG ten opzichte van het VVD-PvdA wets voorstel heeft die hoop echter de bodem ingeslagen. j A KNMG te treden, als de Maatschappij zou besluiten medewerking te verle nen aan het VVD-PvdA-wetsonlwerp. Volgens het Nederlands Artsenver bond is de legalisering van de abortus provocatus slechts een eerste stap op een verderfelijke weg, die uiteindelijk tot vrijwillige en zelfs tot verplichte euthanasie zal leiden. Het Verbond stelde zich Vorige maand daarom di rect op achter de Haarlemse ver pleegster C. van Beelen, die bij de Haarlemse officier van justitie een klacht indiende tegen een internist van het Marinehospitaal in Overveen. DE NATIONALE PUZELACT1E staat ook garant voor een 26 weken durende prijzenregen. Geld en goederen, in hoofdzaak spontaan beschikbaar gesteld door het bedrijfsleven in Nederland en België. (Van een onzer verslaggevers) WARMOND. Steeds vaker duikt in de krantekolommen de naam op van het Nederlands Artsenverbond, wanneer het gaat om gevoelige on derwerpen als abortus provocatus en euthanasie. Dat is geen toeval want het Verbond, met zijn 1100 leden, beijvert zich om zijn standpunt over deze kwesties onder de aandacht van het Nederlandse volk en haar verte genwoordigers te brengen. Het art senverbond is tegenstander van alle activiteiten van medici, die leiden tot de dood van hun patiënten. Dus ver oordeelt het Verbond de legalisatie van de abortus, zoals die in het initiatief-wetsontwerp van de VVD en Partij van de Arbeid wordt voor gesteld. en keert het zich ten felste tegen de tendens om euthanasie goed te keuren. „Eerbiediging Menselijk Leven", staat er met hoofdletters in het wapen van de vereniging en daar Deze zou al vier jaar lang zieke patiënten hebben gedood door onder meer hoge doseringen verdovende middelen toe te dienen. Mejuffrouw Van Beelen krijgt juridische bijstand van mr. Smits, juridisch adviseur van het Verbond, dat met nauwlettend heid in het oog houdt of het recht onbelemmerd zijn loop krijgt. Stellen de leden van de Maatschappij zich morgen op achter dat wetsvoorstel dan zal dat voor de leden van het Verbond wellicht het sein zijn om uit de KNMG te stappen. De eerste honderd antwoorden op een enquête over deze vraag wijzen uit dat vrijwel alle leden voor collectief uittreden zijn. Van Don gen: „Als bestuur van het Verbond vin den wij dat we ondanks alles beter niet uit de Maatschappij kunnen stappen, omdat we van binnenuit de invloed uit de in tegenstelling tot de deskundige dat er wel sprake was geweest van een daadwerkelijk, bewust hapdelen en had daarom zes maanden „bijna het voorar rest” geëist. Daarmee had ook hij alle kans gelaten tot behandeling. Daarom staat het Verbonl in principe achter iedereen die zich inzet tegen me disch handelen dat opzettelijk tot de dood leidt. Daarom ook vond de Haar lemse verpleegster C. van Beelen een gewillig oor, toen zij vorige maand met haar beschuldiging aan het adres van de in het Overveense Marinehospitaal werkzame internist aanklopte. De juri disch adviseur van het Verbond wees haar de weg naar de Haarlemse officier van justitie en stond haar sindsdien bij. Voorzitter Gunning is overtuigd van de juistheid van Van Beelens beweringen. Hij zegt: „Als tien verpleegsters in het Marinehospitaal naar de directie lopen, klagen over het feit dat een internist al jaren dodelijke injecties geeft en de directie geeft zelf toe dat het zo is, dan ben ik overtuigd”. Wanneer er tien verpleegsters klaagd hebben, waarom heeft er slechts een een klacht bij de justitie ingediend. Gunning: „Die andere negen hebben er vanaf gezien. Waarom? Er zijn in dit land nog veel pressiemiddelen om Naar het bos en naar de heide Gewoon gas geven en genieten snel Hollandse meisjes hebben de mooiste benen. Komt door 't fietsen zegt men. kunnen oefenen. We vormen met 1100 leden weliswaar een kleine meerderheid, maar onze invloed is in de vier jaar van ons bestaan duidelijk te merken geweest. Ons ledental zegt trouwens niet alles. Er zijn zeer veel, vooral oudere collega’s, die wel met ons sympathiseren, maar geen lid willen worden omdat ze daarmede indruk zouden wekken tegen de Maat schappij te zijn”. MAAR WAT MOET u er voor doen? Gewoon de puzzel, die u zaterdag in de krant vindt oplossen en de daarin ver borgen slagzin in te zenden op een briefkaart of een girokaart. U moet wel op de briefkaart 1,25 aan postzegels extra plakken of tenminste 1,25 gireren ten bate van het Nationaal Fons BETER LEVEN om een kans te maken op de een woord vormen. Met de oplossing van puzzel 26 zendt u het gevraagde woord in om in aanmerking te komen voor de Super Finale-prijs en Finale-prijzen. ANDERE PRIJZEN: personenauto’s, kleurentelevisies, reizen naar Engeland en Indonesië, filmprojectors, droogauto- maten, diepvrieskisten, drankenpakket ten en ga zo maar door. Zaterdag wordt het totale prijzenpakket vermeldt. Het Nederlands Artsenverbond is er van overtuigd dat er gemanipuleerd wordt met de cijfers over schadelijke gevolgen van abortus. Men wijst met name op het feit dat een op de drie geaborteerde vrouwen bij een volgende zwangerschap problemen krijgt Deze moeilijkheden kunnen leiden tot onvol doende ontwikkeling, tot aangeboren af wijkingen en tot de dood van het vol gende kind. Gunning: „Wij hebben ons vaak afgevraagd hoe het toch kwam dat er zich in andere landen in tien tot twintig percent van de gevallen bij ab ortus complicaties voordoen, terwijl Sti- mezo (de organisatie die in Nederland verschillende abortusklinieken beheert, waaronder de Bloemenhovekliniek in Heemstede (red.) voor ons land slechts twee percent opgeeft. In mei is ons echter duidelijk geworden hoe. dat kan. Toen verklaarde de heer Van den Berg (medische coördinator van Bloemenhove, red.) voor de televisie dat de spontane bevalling van de Duitse mevrouw, die de klacht tegen de kliniek indiende het gevolg was van een schoonheidsfoutje. Wanneer men in Heemstede het over het hoofd zien van een tweede kindje ziet als een schoonheidsfoutje en zelft niet als een complicatie, dan begrijpen wij wel hoe men aan die twee percent komt”. die verpleegsters van zo’n voornemen af te houden. Wanneer een professor Sikkel uit Leiden publiekelijk kan vertellen dat hij alleen assistenten aanneemt die van te voren verklaren dë abortussen uit te zullen voeren die hij ze voorlegt, als op de Rotterdamse universiteit een kandi daat voor een hoogleraarschap afgewe zen kan worden omdat die man bezwaar had tegen een verklaring dat hij alle abortussen uit zou voeren die hem via de afdeling psychiatrie opgedragen zou den worden, dan hoef ik niet meer te vertellen wat er met verpleegsters in een ziekenhuis kan gebeuren”. Het Verbond blijft het onderzoek van de klacht van verpleegster Van Beelen met bijzondere interesse volgen. Geruch ten dat de zaak geseponeerd zou worden, worden door dr. Gunning niet serieus genomen. Hij besluit: „Wanneer het mo gelijk zou zijn om een zaak als deze te seponeren, dan zouden we in ons land toch gevaarlijk dicht een situatie als in Hitler-Duitsland of in het Rusland van Stalin benaderen". Haal nu reeds briefkaarten en extra- postzegels 1,25) in huis of, wat veel makkelijker en voordeliger is, leg uw giroboekje onder handbereik, zodat onmiddellijk kunt meedoen wanneer za terdag de eerste puzzelpagina in deze krant verschijnt. TEL OOK het aantal leiders M dat voorkomt in de oplossingen van de puz zels 1, 2, 3, 4 en 5. Noteer die aantallen erin met de slagzin van puzzel 5 stuurt u ook het totale aantal letters M dat u hebt gevonden in de eerse 5 puzzels: u dingt dan mee naar de geweldige perio de-prijzen. Vooc elke periode (van 5 weken) is er een andere letter: na vijf perioden hebt u vijf letters, die samen Met name via gesprekken met politici probeert het Verbond zijn standpunt duidelijk te maken. Verder tracht men de bevolking te bereiken door steun aan acties als Redt het Ongeboren Kind, anti-abortusdemonstraties (zoals aan staande zaterdag in Den Haag weer wordt gehouden) en via de publiciteits media. Gunning: „We willen het Neder landse volk duidelijk maken dat er nog artsen zijn die weigeren om moord in hun programma op te nemen. De ge neeskunst is voor ons nog altijd die kunst om te genezen en niet om te doden. Bij het zoeken van een oplossing voor ongewenste zwangerschappen is voor ons één ding zeker, dat het afma ken van duizenden kinderen niet de beste oplossing kan zijn. In een demo cratische samenleving heeft iedereen ge lijke rechten, ook het ongeboren kind. Als dit parlement voorwaarden kan gaan stellen voor het doden van ongebo ren kinderen, dan kan elk volgende parlement nieuwe grenzen aangeven. En dan eindigen we bij de verplichting om als 75-jarige maar een laatste spuit bij de dokter te gaan halen, omdat je dan al lang genoeg van je AOW hebt geno ten”. BEVERWIJK. Vrijdag 10 septem ber om acht uur ’s avonds gaat de jeugdsoos van het Leger des Heils weer van start in het legerpand aan de Geys- sendorferlaan 4. Die avond wordt de eertijds beroemde film „De Mantel” vertoond. Vanaf veer tien jaar heeft men toegang. De entree prijs bedraagt 1,50. BEVERWIJK. Schaakvereniging Pat Mat gaat het persoonlijk kampioen schap van de Noordhollandse Schaak club organiseren. De speeldata in het clubhuis „Onder de Hanebalken” in de Peperstraat zijn 25 september. 15 en 16 oktober, 26 en 27 november en 3 en 4 december. Op de zaterdagen begint men om 14 uur en op de vrijdagen om 19 uur. willen de leden zich onder alle om standigheden aan houden. Binnen de eerbiedwaardige Koninklijke Maat schappij tot Bevordering der Genees kunst vormt het Verbond een pressie groep waar rekening mee gehouden wordt. Met de ledenvergadering van het KNMG (die morgen wordt gehou den en waar men het definitieve standpunt van de Maatschappij ten aanzien van de nieuwe abortuswetge ving wil formeren) in zicht vroeg het bestuur van het Verbond zijn leden vorige week zich uit te spreken over de wenselijkheid collectief uit de Wordt in Nederland abortus provoca tus toegestaan, dan zal volgens het Ne derlands Artsenverbond onherroepelijk de volgende stap naar de vrijwillige en vervolgens verplichte euthanasie leiden. Gunning: „De rechtsbescherming is als een dijk. Maak je er een gaatje in. dan kan je hem net zo goed helemaal weg halen. want dan is er geen houden meer aan. Staan we het doden van mensen in het ene geval toe, dan komen we onher roepelijk op _,the point of no return”, dan is er een precedent geschapen en dan is het einde zoek. ww - i

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 11