Jordaan gaat weer feesten MOKUMS HART MOET BLIJVEN 3e I A waar winkelen h avontuur is dord.^ vötivd O O B w fN 1* f 10 tot 19 f ll 'r 3 1 lliif Driemaai Annet 15 19 76 DONDERDAG 9 SEPTEMBER d est erai. o s’ est eral. ‘ral. =4 - I a o t ONDER REDACTIE VAN KEES TOPS ‘St ..4 W* i is 1 L Oi ■si vol dubbele bodems B verseel zouden moeten zijn, uiteenlopen. X'- 1 Voorlopig houden we het nog op het programma van het festival. Niet alleen buurtbewoners zijn namelijk welkom in het feestgedruis tussen 10 HET PROGRAMMA. Om te begin nen is er iedere dag vanaf vier uur 's 'iW g i’ ara dl» middags kermis op de Palmgracht. „Je vraagt je af hoe de bewoners daar dat volhouden, maar ze zijn altijd wild enthousiast”, lacht Jan Lulph. In gebouw De Palm (Palm straat 31) geeft tweemaal per avond (om 20 en 21.30 uur) het Enige On vervalste Jordaancabaret een opvoe ring. Een onderdeel van het nieuwe programma is de Jordaanse Bruiloft, waarin opoe en opa temidden van de hele familie hun 43-jarig huwelijks feest vieren in het cafe van „De Twee Sneetjes” (Alie en Paula Snee). en 19 september. Het gaat er integen deel om, zo zegt organisator Jan Lulph van de Stichting Jordaan, „zo veel mogelijk mensen van buiten de Jordaan naar die Jordaan te trek ken”. En iedereen die toevallig in de buurt is, feest mee. Zo gaat dat daar. den op het getroffen Damrak, straatver- maak te gaan geven, zoals optredens van muziekkorpsen en variete-artiesten. Prij zen, die bij de verschillende aktiviteiten kunnen worden gewonnen, worden te zijner tijd uitgereikt door - hoe kan het anders - Sinterklaas. maar sterk vergrote foto’s van mannen. Wat gebeurt er dus? Je loopt een vol gende zaal binnen en knalt schijnbaar direct tegen een flink uit de kluiten gewassen knaap aan. Maai' dat is niet alles. Die knaap wijst met een hand of een camera in een bepaalde richting. En het gevolg is dat je automatisch in de aangeduide richting kijkt, alwaar zich dan een object bevindt dat om aandacht vraagt. Kortom: bewegwijzering. Het hele gebeuren start op zaterdag 18 september met manifestaties op de Dam. Daar zullen het Publiekstheater en het Nationaal Ballet uitvoeringen geven. Daartoe wordt een groot podium tegen het paleis geplaatst, waarop het Natio naal Ballet een educatief programma brengt, teneinde het publiek een kijkje achter de schermen te gunnen. Uitge voerd worden „Nachteiland” van Rudi van Dantzig en „Kwintet” van Hans van Maanen- Het Publiekstheater verzorgt een Brechtprogramma met Margriet de Groot en Frits Lambrechts. Het jaarlijkse terugkerende Drum band Festival wordt gehouden op de Noordermarkt, ’s middags op zaterdag 18 en zondag 19 september. Een klei ne dertig corpsen trommelen om de prijzen. Vanaf de Elandsgracht 84 vertrekken op de vrijdag- en zater dagavonden muzikale rondgangen. En tot slot vermeldt het programma van de Stichting Jordaan het gratis Jor daan Kinderfestival op de Noorder- sterfgeval, een niet optimale samen werking met alle betrokken groepe ringen en tenslotte financiële zorgen Nu echter is men zover dat de stich ting Jordaan en de stichting „Op en rond de Elandsgracht” samenwerken om het festival als gebruikelijk te doen slagen. MOKUMS HART moet blijven. vindt niet alleen Loe Lap, die er deze week tijdens een persccr cntic vei City Centrum Amsterdam de nadruk op legde, dat vindt ook die hele winkeliers vereniging. Volgens de gegevens van Ci ty Centrum hebben al enige bedrijven aan het Damrak schade ondervonden van het cpbreken van deze belangrijke Mokumse winkelstraat. Met name de bezetting van hotelbedden heeft een ge- MET DE ORGANISATIE heeft het een beetje tegengezeten dit jaar, al dus Jan Lulph. De oorzaken: een BEWEGWIJZERING HOUDT meer in dan die aanduidingsborden die de ANWB langs Neerlands wegen heeft geplaatst om er voor te zorgen dat de mensen wier belangen zij vertegenwoordigt vroeger fietsers, maar tegenwoordig in hoofdzaak automobilisten zonder al te veert moeite van A naar B kunnen rijden, en eventueel weer terug naar A. Bewegwijzering omvat ook de zogeheten pictogrammen van de Nederlandse Spoorwegen, de groene bordjes „Uit” in de schouwburg en zelfs het kleine huis- nummerbordje in de hal van uw flat. Zoals de organiserende Beroepsvereni ging Grafisch Vormgevers Nederland GVN duidelijk maakt: „Bewegwijzering houdt pas op bij uw huisdeur”. Het is een boeiend gegeven, de manier waarop mensen tenslotte reizigers in de meest uitgebreide zin van het woord zo snel en doelmatig mogelijk naar hun bestemming worden gevoerd. Be wegwijzering valt pas op als ze er niet is, of moeilijk zichtbaar of onduidelijk is. Onderzoek door medewerkers aan de tentoonstelling toont bijvoorbeeld aan, in welke mate de NS-pictogrammen wor den herkend. Het blijkt dan dat slechts een kleine 25 percent van de onder vraagden het pictogram dat naar het bagageloket verwijst kan thuisbrengen. Bijgaande foto toont daarnaast aan hoe in diverse landen de symbolen, die uni- Ook iedere avond, maar vanaf 18.30 uur, is er in de Palm cafe chantant, met dansmuziek en artiesten. Een feestmarkt wordt op de zaterdaga vonden 11 en 18 september en de zondagmiddagen 12 en 19 september gehouden op de verlichte en versierde Lindengracht tussen de Noorderstraat en de Eerste Lindendwarsstraat. Op de Lindengracht wordt trouwens ook een muziektent opgesteld waarin op beide zaterdagen ’s avonds vanaf 20.15 uur The Roaring Seven Jazz band optreedt en op de zondagen (zelfde tijd, zelfde plaats) de groep Mokum Swing, met Rosa King. En dat rijmt. ALS ALLES LOOPT zoals wij wil len, dan treft u de volgende week op deze plaats geen Amsterdam-pagina aan, maar een Jordaan-pagina. Dan namelijk is de meest beroemde buurt van Nederland volop in de ban van het traditionele Jordaan-festival, dat - zo hebben de voorgaande jaren geleerd - een ontzettend groot feest is, waarop de Jordanezen nog maan den teren. Een mooie aanleiding om dat volkje aan de voet van die mooie Wester eens in het zonnetje te zetten. IN WELKE MATE mensen weinig vermoedend gebruik maken van weg wijzers, maakt een fraaie fotoserie dui delijk; er is vrijwel geen weg denkbaar zonder wegwijzers. Hoe dat zo is geko men vermeldt de geschiedenis van de bewegwijzering, die immers pas op gang kwam naarmate de weggebruiker zich sneller ging bewegen (de opkomst van de auto) en daardoor minder tijd kree, om eens op z’n gemak naar de weg te informeren. U ONTMOET DAN tante Alie - die in het Jordaan-cabaret een van de drie bruiden van Anton Heyboer voorstelt, maar die ook samen met haar cabaretzusters Hare Krishna- adepten op de hak neemt. U maakt kennis met een man wie het Jor daan-festival zeer aan het hart gaat. U kunt de Jordaan bekijken door de bril van import-Jordaners. Maar ook wordt u geconfronteerd met droefe nis, want het is de laatste tijd niet meer op elk gebied koek en ei in dat bijzondere stukje Mokum. markt op de middagen van zaterdag 11 en woensdag 15 september. MAAR DAN IS ER nog de organi satie rond de Elandsgraoht, waar het festival vrijdag wordt geopend met onder -meer een ballonnenfeest en de verkiezing van Miss Jordaan. Zater dag is er een vrijmarkt van de Ro zengracht tot de Looiersgracht, ’s avonds gevolgd door een optreden van de groep R.L.D. Mac Allen. Be jaarden kunnen op zondag 12 septem ber koffietafelen op de Elandsgracht. Maandag 13 september gaan de kin deren van de Snelliusschool vanaf 9 uur een muurschildering maken op het Laurierpleintje. De dinsdag en donderdag heeft het comité vrij. Woensdagmiddag is er een mini-voetbalshow voor meisjes en kinderbingo, terwijl ouderen s avonds kunnen gaan klaverjassen in de Snelliusschool. Vrijdagavond draait radio Dolfijn discomuziek. En zaterdag 18 september is er dan weer de vrijmarkt en voorts kinderspelen, weer discomuziek en, vanaf 20 uur, dansen en zingen op de Elandsgracht. De slotdag (zondag 19 september) wordt gevuld met een wielerronde en ’s avonds een uitgebreid programma met radio- en TV-artiesten. Wie ondanks deze enorme waslijst nog meer wil weten kan voor de Elandsgracht de volgende nummers bellen: 239900 en 232347. En voor de eerstgenoemde aktiviteiten kan men terecht op de nummers 429288 en 123123. „Linksaf, rechtsaf DE GRAFISCHE VORMGEVERS die hebben meegewerkt aan de tentoonstel ling „Linksaf, rechtsaf, alsmaar recht door” zijn duidelijk uit hun slof gescho ten. Zij presenteren in ieder geval tot en met 17 oktober in het Stedelijk Museum een compact stuk vakwerk, en dat niet alleen in een helder opgezette en bijzon der aantrekkelijk opgebouwde expositie, maar daarnaast nog eens in een lijvige goed onderheide catalogus (die dan ook, tussen twee haakjes, 17,50 kost). On derwerp: bewegwijzering dat wil zeg gen de verzameling van al die borden die u op straat dagelijks tegenkomt en waarvan u ongetwijfeld aan de lopende band gebruik maakt, maar waarbij u vermoedelijk nooit stilstaat. KENMERKEND VOOR de vakkennis van de deelnemende vormgevers is de levensechtheid van de bedoelde mannen (of vrouwen in andere gevallen' en de algehele afwerking van het tentoonge stelde materiaal (in de regel foto’s op multiplex). Aan oorspronkelijke vond sten is trouwens geen gebrek, getuige een paneel, dat bij nadere bestudering een enorm grote Succes-agenda als ach tergrond blijkt te hebben en een ander paneel! dat blijkt te worden gestut door twee gigantische handen. En niet te vergeten de leestafel (met literatuur over het onderwerp) waaraan vier lezen de mannen van multiplex blijken te zitten. Behalve kwalitatief zeer gedegen, is de expositie dus tevens een visueel feest. En mocht u er een bezoek aan brengen, dan raad ik u aan, goed overal in, op en achter te kijken, want, zoals gezegd, dlubbale bodems bij de vleet. Wat dat uit de slof schieten van de vormgevers betreft' de werkgroep van de GVN heeft in de opbouw van de tentoonstelling stelselmatig dubbele bo dems aangebracht. Daarvan getuigen twee van de drie foto’s die dit verhaal illustreren. De mannen die daarop staan afgebeeld zijn namelijk geen mannen, De tweede actie is een etalagewed strijd voor leerlingen van de Amster damse vakscholen en de derde - „Leer mij Mokum kennen” - is erop gericht de winkelende mensen fouten te laten ont dekken in een bepaalde tekening. Voorts is het de bedoeling van de neringdoen- Dat heeft (hij krijgt een sempel per aan koop) mag hij gratis naar de bioscoop en krijgt hij daar een kopje koffie aange boden. Het gaat daarbij om speciale voorstellingen overdag. (Rik voelige nauw gekregen en in mindere mate de horecasector. Bij rederij Plas ontvangt men nog maar zestig percent van het gebruikelijke aantal gasten. NIEUW portret is de Amster damse Stads schouwburg rijker. Een dub belportret zelfs. De kunstenaar Jan Goeting schilderde de ac trice Annet Nieuwenhuyzen in haar dubbelrol van Shen Te en Shui Ta uit „De goeae mens van Sezuan”. In de Rotonde van de Stadsschouw burg is het schil derij deze week overgedragen aan de gemeente, aanwezig in de 1 ersoon van de wethouder -p~ Kunstzaken, Pitt Treumann. De foto toont een drievoudig portret van de actrice, die daar toe met een fraaie roos plaats nam voor het kunstwerk. Om het bezoek van winkelende stad genoten - maar ook landgenoten - weer op te peppen heeft City Centrum een uitgebreid programma van aktiviteiten op touw gezet die onder het motto „Amsterdam Stad-In” zaterdag 18 sep tember van start gaan. Allereerst de letterlijke betekenis van „Stad-In”. Om de mensen de stad in te krijgen heeft de winkeliersvereniging (die niet alleen winkeliers maar ook bijvoorbeeld ban kiers, hoteliers en horecamensen onder haar leden telt voor de zaterdagen een openbaar vervoer-plan uitgewerkt. Zoa.: we eerder al schrevende zogenoemde Stad-In-Expres en een bootverb.naing. De Stad-In-Expres bestaat uit twee buslijnen, waarvan de ene vanaf net Museumplein en de andere vanaf de Jan van Galenstraat naar de Dam rijden. Bij de beginpunten bevinden zich grote par keerplaatsen en City Centrum verwacht dat vele automobilisten daar hun auto zullen achterlaten om van de „expres” gebruik te maken. Twee ritten kosten (met overstaprecht op alle Gv'B-lijnen) 1,50. De bootverbinding loopt van de parkeerplaats bij het Havengc :o;.'.w het Damrak en kost pér twee ritten een gulden. De vaantijd is ruim vijf minuten. Ook daarvoor geldt: „park and drive”. Maar dat is niet alles, want nu ten de mensen de winkels nog In, a'.fv City Centrum. Om dat te be gen zijn die acties georganiseerd. In de eerste plaats het Stad-In-Spel. Wanr.ce de klant zes stempels op zijn spelkaart BB. ^3

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 15