Vrouw komt de tocht Toch vervolging van directie Bloemenhove BETER LEVEN Invalide vrouw prijzen! 32 I Bij Stork Velsen-Noord 175 arbeidsplaatsen op om bij brand in Hoofddorp lag week naast overleden man ZQmer Grote ongerustheid bij Vermaat over toekomst wijkverkoop LL' I ■s DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN juwelier aronson Bij Mao’s dood VMF-concern legt problemen voor aan kabinet NATIONALE PUZZELACTIE ZATERDAG e VAN START AGENDA Aantal pagina’s vandaag: Het woord is aan... 24 wmffmwfmmnuumfmmfmn r i VERLOVINGSRINGEN bv I 4 495 19 r Strips 19 Vrijdag- en zaterdagreklame 25, 27 Sport Dus naar Buiig weer 3.00 pagina 7 binnen. DONDERDAG 9 SEPTEMBER 1976 66e jaargang nummer 262 AMANDELSPECULAASJES 250 gram Grootste speciaalzaak in uw omgeving Zomerprijzen gelden tot 21 september Desirée - Constant en Martins Hof v.a. f 122,- p.p. - WEEKENDREKLAME 2 SPECULAASBROKKEN heerlijk gekruid met amandelen van 2.50 voor2.25 J najaarskollektie begipeboetiek Dubbelganger Carter uit onze unieke kol- lektie: 7« Lam met suède prijs v.a. 550 Zomerprijs Lange Lammantel prijs v.a. 875 Zomerprijs 785 vfmmfUHHfHmmfmmffmmm Kantoor: Lange Nieuwstraat427, IJmuiden’ Postgiro 273107, Postbus 18, IJmuiden Tel. redactie: 15389, na kantoortijd 10709 Tel. adm. en adv. Tel. 15437 en 16450 Klachten bezorging: 18.30-19 uur en op zaterdagen van 17.30-18 uur: Tel. 10519 voor Santpoort: 32 43 41. Wr Roomboterspecialist LANGE NIEUWSTRAAT 779 IJmuiden - telef 15189 Wagenweg 146, k Haarlem, F* muider Courant Fernand Lambrecht: Hoofdredactie: Jos L. Lodewijks, E. Koning Uitgave Damiate Pers B.V. Directie: Mr. H.C. vander Mije, H. P. Stuurman Abonnement bij vooruitbetaling - f 13,— p. mnd., f37,40 p. kwartaal (p.post f 49,—),p.jaarf 146,90 (p.post f 189,—Losse nummers 65 et. MAO OVERLEDEN De boodschap was afkomstig van (Van de streekredaktie) (Van onze redactie economie) van Deze foto illustreert het feit (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM-HAARLEM. (ADVERTENTIES) L Grote Houtstraat 49, Haarlem, tel. 023-321915 al 2 Weerrapporten Binnen- Plaatselijk Nieuws 5, 6, 7, 9 Amsterdam 15 17 Ultwijzer Radio en tv 21 Kunst 22 Beurs 3.30 23 Economie 3.30 1.20 Bontmodehuis taalt I Verwacht wordt dat Mao’s dood de machtsstrijd binnen de Chinese hiër- het centraal comité van de commu nistische partij, het permanent comité van het nationale volkscongres en de militaire commissie van het centraal comité van de communistische partij van China. dat in Amerika de campagnes voor de presi- Met de dood van Mao heeft het Chinese volk binnen een jaar drie maarschalk Tsjoe Teh, de „vader” van het Rode Leger. (Zie verder pag. 4) gul- geldl sering met nellin- hroom SLAGROOM GEBAKSTUKKEN van 4.95 voor4.50 BOTERKOEKEN van 1.85 voor ...1.65 WALNUTS gevuld met zachte walnoten caramel, 6 stuks SPLITTO’S gevuld met 100% amandelspijs, 6 stuks FRUITBONBONS 100 gram van 1.65 voor estigd bouw, skerk- Dage- iags - pend. nmen. i echt van haar grootste leiders verloren: in januari van dit jaar stierf premier Tsjoe en Lai, en in juli overleed Veel bewolking met af en toe buien. Krachtige tot harde, aan de kust nu en dan stormachtige wind uit noordwest tot noord. Minimumtemperaturen omstreeks 11 graden, maxima ongeveer 15 graden. Bij Bronswerk Ketel en Apparaten bouw in Amersfoort wordt nu een begin gemaakt met de overplaatsing van de activiteiten naar Utrecht. „Dit betekent dat zo’n 250 mensen moeten gaan pende len en dat er ook een aantal zal moeten afvloeien”, zo menen de bonden. De overname van het VMF Stork Bedrijf in Bergen op Zoom door Asselbergs zal ook ongeveer 100 arbeidsplaatsen doen ver dwijnen. Aanvankelijk dacht de raad van be stuur van VMF Stork in april, dat dit jaar nog een winst zou worden behaald van 14 miljoen gulden. Nu blijkt dat archie opnieuw zal doen oplaaien. De laatste tijd is in China een heftige campagne gevoerd tegen ex-premier Teng Hsiao Ping, die uit al zijn functies in regering en partij is gezet. Sinds begin dit jaar deden berich ten de ronde dat Mao’s gezondheid achteruit ging. Buitenlandse bezoe kers die hem ontmoetten vertelden dat hij soms memo’s nodig had om gesprekken te kunnen voeren. De laatste prominente buitenlandse gast die Mao ontving was, op 27 mei, de Pakistaanse premier Zoelfikar Ali Bhoetto. Ex-president Nixon bezocht hem in februari jl. nog. Een woordvoerder van het co mité, voor de verkiezing van Ford heeft gezegd, dat het ver haal over de gehuurde dubbel ganger van Carter van alle grond ontbloot is: „De president heeft geen dubbelganger van Carter nodig”. Wel zou de presi dent zich oefenen met verschei dene mensen die het standpunt van Carter aangaande de onder werpen waarover gediscussieerd wordt grondig kennen. HONG-KONG (AFP, Reuter, UPI). Mao Tse Toeng, de 82- jarige Chinese partijvoorzitter, is overleden. Het officiële Chinese persbureau Nieuw China publi ceerde vandaag om 09.05 uur een boodschap aan de partij, het leger en het volk. Daarin staat dat de 82-jarige Mao „donderdag om 00.10 uur plaatselijke tijd is over leden „doordat zijn ziekte erger werd, ondanks de uiterste medi sche zorg die hem in alle opzich ten is gegevens tijdens zijn ziek te”. Elke vrouw zou een gevaars- driehbekje moeten hebben. Mao leed aan de ziekte van Par kinson. Zijn toestand ging de laatste maanden zo snel achteruit dat het centraal comité van de partij begin juni besloot geen ontmoetingen meer te beleggen van Mao met belangrijke buitenlandse bezoekers. Aan de bekendmaking van radio- Peking ging een vijf minuten duren de waarschuwing vooraf dat een be langrijke mededeling zou volgep. Mensen op straat verzamelden zich om luidsprekers en rond auto’s die hun radio aan hadden en de portieren opengezet. Dichte drommen luisterden stil en met strakke gezichten naar het nieuws. Velen barstten daarna in tranen uit. HAARLEM. We gaan weer puz zelen. Voor ons eigen plezier en dat van anderen. Zaterdag 11 september vindt u in onze krant de eerste puzzel in een nationale actie die zes entwintig weken gaat duren. Mee doen betekent ook steun bieden aan de Stichting Nationaal Cultureel en Sociaal Fonds „Beter Leven”, waarin vijf doelen zijn ondergebracht en wordt voorgezeten door Johan Bode graven. Voor Bodegraven staat het nu al vast dat deze vierde Nationale Puzzelactie een succes wordt. „Neder land puzzelt nu eenmaal graag, zeker als de opbrengst een bestemming krijgt die aanspreekt”, zegt hij. (Zie verder pagina 11) (ADVERTENTIE) Kruisweg 56, Haarlem HOOFDDORP. Woensdagmiddag is de 27-jarige Janny Maas omgekomen bij een brand in het huis van haar ouders aan de Willem de Zwijgerlaan in het centrum van Hoofddorp. De brandweer vond het meisje op haar slaapkamer toen het vuur bedwon gen was. Ze moet alleen thuis geweest zijn toen de brand rond half drie ’s middags uitbrak, ergens op de bovenver dieping. De brandweer uit Hoofddorp kreeg bij de bestrijding van het vuur assistentie uit Nieuw Vennep en Badhoevedorp. Binnen een half uur had men de brand onder controle. Niemand wist toen nog dat de dochter van de familie zich in de woning bevond. Naar de oorzaak van de brand wordt door de recherche van de gemeentepolitie een onderzoek ingesteld. De raadkamer van het gerechtshof in Am sterdam heeft de bezwaarschriften van de leiding van de Bloemenhovekliniek in Heemstede tegen de kennisgeving van hun verdere vervolging ongegrond verklaard. Verwacht wordt dat dokter A. S. van den Bergh en directeur F. Kause van de beschikking in cassatie zullen gaan bij de Hoge Raad in Den Haag. Daarover is nog geen beslissing genomen, ook al omdat Kause nog met vakantie is, zo deelde raadsman mr. L. Laus ons mee. deze winst niet groter zal zijn dan 2 miljoen. Als grootste oorzaak voor deze enorme tegenvaller wijst de raad van bestuur op de achterblijvende economi sche opleving. De raad van bestuur kondigde tijdens een gisteren gehouden gesprek met de vakbonden een aantal studies aan, waar uit tegen het einde van het jaar de conclusies moeten worden getrokken over het treffen van personeelsafvloeiing- en. De vakbonden voelden in het geheel niets voor dergelijke studies. Zij wilden de problemen bij VMF Stork in een groter verband van de problematiek in de metaalindustrie bespreken met de overheid. Na lang aarzelen is de raad van bestuur van VMF Stork hiermee akkoord gegaan. De vakbonden zijn ook gebeten op het feit dat de raad van bestuur van VMF Stork ten behoeve van de effectenhan delaren gistermiddag vroeg een persbe richt heeft uitgegeven waarin alle pro blemen naar buiten kwamen nog voor dat de ondernemingsraden, het personeel en de directeuren van de werkmaat schappijen waren ingelicht. en buitenland 2, 3, Na de radio-uitzending kwam het verkeer op de straten in Peking vrij wel tot stilstand. (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. Ongerustheid onder de wijkverkopers over hun toekomst bij Vermaat-Carels-AMBRO, onderdeel van het Menebaconcern, leidde woensdag avond tot een gesprek met de directie op verzoek van de ondernemingsraad. De leiding wordt verweten een ongezonde en gevaarlijke situatie in de hand te werken door toenemende verkoop aan het „derde kanaal” (supermarkten). Dit gebeurt op een contractbasis die ver koopprijzen mogelijk maakt waar in de wijk moeilijk tegen is te concurreren. Bovendien zijn de verkopers van me ning dat de kwaliteit er onder te lijden heeft. Mede door de belangstelling voor brood van warme bakkers, loopt de verkoop aan huis terug. Bij de wijkver kopers is daardoor de angst ontstaan dat wijken opgeheven zullen moeten wor den. Men drong dan ook aan op consoli datie en bezinning op de situatie. Directeur Janzen was niet bereikbaar voor commentaar, maar een woordvoer der van personeelszaken zei dat de angst ongegrond is omdat er vorige week nog personeelsadvertenties voor wijkverko pers zijn geplaatst en aan mensen die halve dagen werken, gevraagd is dit om te zetten in hele dagen. Geruchten over ontslagen noemde hij onzinnig. Door Vermaat is wel een advies voor landelij ke herstructurering opgesteld en naar Meneba gestuurd, maar dat staat volgens de zegsman buiten de zaak waarover woensdagavond is gesproken. AMSTERDAM/VELSEN-NOORD. VMF Stork verkeert in dusdanige moeilijk heden dat ruim 1500 arbeidsplaatsen op de tocht zijn komen te staan. In Velsen- Noord zijn er problemen op de afdeling apparatenbouw, waarbij 175 werknemers zijn betrokken. Voor de vakbonden zijn hiermee ook de overige 175 arbeidsplaatsen in Velsen-Noord in het geding gekomen. Weersverwachting van het KNMI tot vrijdagavond: dentsverkiezingen in november zijn be gonnen Een aanhanger van Jimmy Car ter met het symbool van de democraten, de ezel, in de hand. Mao Tse Toeng, de grootste avonturier die het communisme ooit binnen zijn politieke rangen heeft gehad, is overle den. Daarmee is een tijdperk afgesloten dat al in het begin van deze eeuw een aanvang nam, toen zich in Rusland en China tegelijkertijd een stormachtige ontwikkeling in de communistische op vattingen voordeed die leidde tot onder linge moordpartijen, plaatselijke en regi onale opstanden en het oprijzen en val len van politieke leiders „als sterren in een augustusnacht”.' Het is ondoenlijk om in een kort bestek de levensloop van de politieke filosoof, revolutionair en volksmenner Mao samen te vatten. Zeker is echter, dat hij de grondlegger en handhaver moet werden genoemd van het moderne Chinese communisme en de bewuste be vorderaar van de gevaarlijke tegenstel ling tussen China en de Sovjet-Unie. Mao was in de eerste jaren van zijn politieke activiteit meer een roverhoofd man dan een politicus, een bendeleider die zich volkomen buiten de samenle ving had geplaatst en zijn hele bestaan wijdde aan de verwezenlijking van zijn denkbeelden, hoe klein soms ook de groep getrouwen was waarop hij kon steunen. Hij kan de vader van twee grote revoluties worden genoemd: ten eerste van de communistische revolutie tegen de Kwo-Min-tang van Tsjang Kai Tsjek en diens Amerikaanse vrienden, ten tweede van de culturele revolutie binnen het Chinese communisme die af rekende met machtige stromingen in China tegen de eenmaal aanvaarde maatschappelijke beginselen zoals Mao die van het begin af had gecreëerd. De verovering van het Chinese vaste land na de Tweede Wereldoorlog, die eindigde met de vlucht van Tsjang naar Formosa en met inbeslagneming van enorme Amerikaanse wapenvoorraden door de legers van Mao, betekende voor China een volkomen nieuw historisch tijdperk, dat tot op heden voortduurt en dat China heeft doen kennen als een eersterangs mogendheid, als zodanig ook erkend door de rest van de wereld. Haar ontwikkeling is duidelijk door Mao’s ideeën bepaald. De vijandschap met de Sovjet-Unie bewaarde de wereld voor een coalitie tussen China en Rusland, die de machtigste zou zijn geweest waarmee het Westen ooit geconfronteerd zou zijn geworden. Mao stuurde bewust op die splijting aan, omdat hij het essentiële verschil zag tussen de praktij ken waartoe het Russische communisme had geleid en die, welke hij voor China 1—11-1 1— 4-4- a 'LJ r, t zli vx o L"X De zaak draait om een strafvervolging die in oktober 1974 werd ingesteld door mr. J. L. Andreae, hoofdofficier van justitie in Haarlem. Deze vorderde een gerechtelijk vooronderzoek tegen de me disch coördinator, omdat hij als arts tezamen met andere doktoren abortussen had verricht en van het aborteren een beroep heeft gemaakt. In zijn beschik king heeft de raadkamer de tenlasteleg ging van de directeur beperkt tot mede plichtigheid aan het plegen van abortus. Toen omwonenden al enkele dagen geen teken van leven hadden ge zien, waarschuwden zij de politie. Deze trof de 70-jarige H. de Vos dood aan op zijn bed. Naast hem lag zijn echtgenote, die naar het Dijkzigtzieken- huis is overgebracht. O President Gerald Ford zou een dubbelganger van zijn rivaal Jimmy Carter in dienst genomen hebben om deze van repliek te dienen met het oog op de ko mende televisieduels tegen de echte Carter, de kandidaat van de democratische partij voor het presidentschap. Dit heeft me vrouw Rosalynn Carter ver klaard, toen zij campagne voerde voor haar man in Indianapolis. noodzakelijk achtte. Bovendien achtte hij zich verraden door Moskou geduren de de soms hopeloos lijkende strijd van de rode legers tegen het regime van Tsjang. Maar bovenal: Mao was een intelligenter en talentvoller politicus dan de Sovjet-Unie ooit heeft opgeleverd. Mao schiep een Aziatisch socialisme, waardoor een doctrinaire kloof met de Sovjet-Unie ontstond die zich nog steeds meer verwijdt. Wie en wat volgt er in China nu? De sterkste pijler is gevallen, Mao sleept heel wat ijzeren zekerheden mee in zijn graf. Zowel de Sovjet-Unie als het Wes- I ten zullen Mao’s dood zien als een sein om hun invloed in Peking te verstevi- gen. Want wie China meeheeft, heeft heel Azië in zijn vuist. ROTTERDAM (ANP).- Een al vier jaar bedlegerige 83-jarige vrouw uit Rotterdam heeft een week lang geleefd naast haar man, die was overleden. Zij was niet in staat geweest iemand te waarschuwen. In Peking gingen onmiddellük de vlaggen vijf gouden sterren op een rood veld halfstok. Uit de luid sprekers op straat klinkt treurmuziek en de Internationale. Duizenden men sen begonnen zich te verzamelen in het centrum van Peking, op het Tien- An-Men-plein (het plein van de he melse vrede). Velen droegen een zwarte armband. Op aandringen van de vakbonden heeft de raad van bestuur besloten geza menlijk de problemen voor te leggen aan het kabinet. Behalve om de vesti ging in Velsen-Noord gaat het om de gieterijen in Utrecht en Hengelo, de SPPM in Hengelo en Werkspoor in Sneek. en en Tel. (02550) 16479 Al meer dan 40 jaar een begrip voor u. Tel. 023-316529

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 1