Joris Diels levert goed werk af met Solsjenitsyns verlaten Zwitserland Mensen als karikaturen Spiegels vermomd in Crosby en Nash in Edenhal Blij weerzien met Bergense school I „Van de brug af gezien” 1 s K. r I U IJ Amusante eenakters van Frenkel Frank Italiaans museum leeg geroofd lts F rke r 21 19 76 KUNST SEPTEMBER 9 DONDERDAG 3 1S- BV, Beeld schrift i r waarop dat echter gebeurt vreemd aan hun integriteit druist er zelfs tegen in. HAARLEM. De Amerikaanse auteur Arthur Miller heeft in zijn in 1955 geschreven toneelstuk „Van de brug af” gezien een thema uit gewerkt waarin hij laat zien hoe mensen in al hun rechtschapenheid de grenzen van hun moraal kunnen overschrijden om juist aan die mo raal te kunnen voldoen. De manier dat Miller zeer acceptabel vertolkt is en aan het CEES STRAUS (Van onze kunstredactie) KO VAN LEEUWEN Bergense School in een passend kuns- een soerbevol- »’n - door Hein Steehouwer affiniteit king’ en i geveste ksgebou* eemske* em, üage' zateidaf 5 uur ge arkeren. verlichting geer, au» er de rirtgi oéiailieil ■srieiln iyer nder Jging. jroot- tbare ■zadi- nten. met voor verse „Naakt", door Harrie van Kuyten, een van de Bergense schilders. Die karikaturale opvatting wijst trou wens op een ambivalente houding in de regie: het weifelen tussen een vorm van stylering en van (neo-)realisme. Vooral voor het gevecht in de slotscène is voor een halfslachtige oplossing van sterven gekozen. De huisvader, die zich geduren de het gehele stuk als een van vitalisme overlopende man heeft getoond, sterft net iefts te gewoon en eigenlijk te bur gerlijk. Hij doet dat bovendien in een fel realistisch decor, waarin al te veel details een accent moesten krijgen. mond, hits 'in Birds en The Hollies. woensdag Haarlem zondag. min- jrvor- noise t met iteem ibiele 1IAA- ekers Elzevier heeft .MG, toon- ■nisch Inge- rpleet Ie Dg» 30C i AQUILA (AFP). In de nacht van dinsdag op woensdag is vrijwel de gehe le collectie kunstvoorwerpen van het Gemeentelijk Museum in Sulmona, bij Aquila in de Abruzzen, ontvreemd. Het betreft vooral gouden en zilveren voorwerpen, die meest uit de veertiende en vijftiende eeuw dateren. De waarde wordt op anderhalf miljoen gulden ge schat. Het museu mheeft noch een nachtwa ker, noch een alarmsysteem. Ambtenaren van de stad Zürich, waar de Nobelprijswinnaar sinds zijn verban ning, februari 1974, woonde, deelden gis teren mee dat hij zich begin augustus bij de gemeente heeft laten uitschrijven. De Solsjenitsyns vertrokken met stille trom, zonder te zeggen waarheen. In Zwitserland neemt men echter aan dat het gezin zich zal vestigen in de Vere nigde Staten, of dat reeds heeft gedaan. Volgens een krant in Zürich had de auteur recentelijk in het Russisch ge stelde dreigbrieven ontvangen waarin hij werd gesommeerd zijn propaganda tegen de Sowjet-Unie te staken. Noch bij de stad Zurich ,noch bij de regering in Bern is over dreigbrievèn iets bekend, benhoij’sb decor betreft draaid. CENTRUM onze rubriek naar en Santvoord (Klaverweide en De koperen tuin op de televisie) debuteert met haar spel niet onverdienstelijk op de planken maar kan de psychische wendingen nog niet geheel waar maken. Van der Gragt speelt een weinig Italiaanse jongeman, maar zijn spel doet wel charmant aan. Van zijn broer Marco is een karikatuur overgebleven, waaraan Rudolf Damste weinig eer kon overhouden. UTRECHT. In „spiegels”, een uit twee eenakters bestaand toneelstuk, in opdracht van de gemeente Utrecht ge schreven door Dimitri Frenkel Frank, laat de auteur tweemaal intellect tegen aan domheid grenzende vervlakking age ren. Frenkel Frank doet dat vanuit zijn eigen standpunt, dat daar precies midde nin ligt. Zijn eigen scheppingen zijn daar een afspiegeling van. De verhalen en toneelwerken die hij schreef zijn doorkneed met vindingrijke humor en zoals in „Spiegels” kritiek die zich zelf relativeert. Ironie die nooit echt cynisch wordt en handig taalgebruik dat soms tot verrukkielijke resultaten leidt. Wereldvenster onder meer this’tcrisch kader, zelfs in de lijst van een meer algemeen gezien historisch perspectief, dat zeer verduidelijkend werkt. Ik moet echter toegeven dat ik spoedshalve het boek niet letter na letter heb gelezen. Dan zou deze re censie te laat zijn gekomen in ver band met de helaas te kort durende expositie in het Kunstcentrum Ber gen. komt met Spiegels (zie Uitwijzer) volgende week de Toneelschuur in blijft daar tot en meh Om aan de zijns inziens verkeerde relatie een einde te maken laat de man zich tot het uiterste van zijn gevoelens brengen, maar kan zich dan niet meer beheersen. Een onschuldig vechtpartijtje is die proloog tot een daad van verraad: beide Italianen worden bij de immigra tiedienst aangegeven en zullen het land moeten verlaten. Voor de toekomstige huwelijkskandidaat is er echter uitzicht op beter, maar voor zijn broer zal het gerechtelijke besluit definitief zijn en negatief uitvallen. De havenarbeider ziet te laat in dat zijn handelwijze verkeerd is en zich tegen hemzelf en zijn nichtje richt, dat hij liefheeft. In een bewogen apotheose breekt een gevecht uit tussen de man en de uit te wijzen Italiaan dat voor de eerste slecht uitvalt. Het mes dat hij naar de Italiaan uitsteekt wordt omgebogen en keert zich dus tegen hem zelf, waardoor hij ter plekke sterft. Van de brug afgezien wordt dit sei zoen als een vrije produktie opgevoerd met Kitty Janssen en Andre van den Heuvel als het echtpaar Beatrice en „DE BERGENSE SCHOOL”: vroeger een enkelvoudig en duidelijk omlijnd begrip, de laatste jaren niet meer zo sterk. Door de ouderen werd er niet over gediscussieerd. Ze wisten het, de Bergense School, dat waren de schil ders als Colnot, de Wiegmannen en nog anderen in het Noordhollandse duindorp, die er een bepaalde her kenbare stijl op na hielden. Die oude ren betreurden ook dat de coryfeeën uit hun tijd waren verdrongen door het na-oorlogse kunstgeweld met zijn overloed aan stijlen. In stilte vergele ken ze de werken uit de Bergense School met die van De Ploeg uit Groningen, met de late Haagse School, met „die van Blaricum en ze wisten precies wat ze bedoelden, zon der dat precies te hoeven definiëren. De jongeren van nu vallen ook op de schilders van de vorige generatie. Bergenaren brengen weer prijzen op, na lang vergeten te zijn geweest. Het is een algemene trend, die der nostal- ganten. Boven de keukenstoel a la opoe, nu bijgezet naast de moderne open haard, zou zo’n donker en be zonken doek van Matthieu Wiegman het zo goed doen... als het nog te koop was tegen een prijs die met die stoel zou kunnen worden vergeleken. „De Bergense School”. Er is tot en met 16 september een uitstekende tentoonstelling in het Kunstcentrum Bergen en die is tevens de begelei ding bij het even uitstekende en ge-j lijknamige boek van Adriaan Vene- Het is een voorstelling Vorstman regie van geestelijk niveau prikkelden. IN DEEL I van Spiegels' interviewt een onervaren verslaggeefster van een damesblad een sarcastisch schrijver van intellectuele boeken. Zij wordt in de literaire mangel genomen op een meedo genloze manier, maar blijkt toch tegen meer bestand, dan aanvankelijk wordt vermoed. In het tweede deel bezoekt een journliste van een progressief en kritisch blad een gefortuneerde homofiele schrij ver van onbenullige romans. Zij valt de schrijver direct aan op zijn vervlak- kingslectuur, waarbij toch ook hij zich staande weet te houden. Zo staan de beide eenakters als spiegelbeelden tege- Om nu te constateren hoe de ver houdingen liggen in de trits kubisme- expressionisme-Nederlands realisme met ruime uitschieters) met betrek king tot de Bergense School, moet men terecht zowel in het Kunstcen trum als in het boek, allebei van harte aanbevolen. Miller situeert zijn zedenschets in milieu van de „gewone man”, een een voudige New Yorkse havenarbeider die een weesgeworden nichtje in zijn gezin heeft opgenomen en haar met alle va derlijke liefde heeft opgevoed, waaruit tenslotte een zeer kameraadschappelijke verhouding is ontstaan. Het echtpaar biedt logies aan twee arme Italiaanse sloebers die op illegale wijze in Amerika zijn binnengekomen om daar de kost te verdienen voor hun thuisgebleven fami lie. Een van de twee mannen, die door de eerzame en weinig tolerante huisva der als zijnde homofiel wordt be schouwd („hij zingt, hij kookt en hij knipt jurkjes”), raakt verliefd op het nichtje en wil met haar trouwen. De vermeende homofilie en het feit dat de jongeman door zijn huwelijk een moge lijkheid kan vinden om zijn status te legaliseren, waardoor de eigenlijke moti vatie om te trouwen op de tweede plaats zou kunnen komen, leiden ertoe dat de stiefvader geen goede partij in hem ziet voor zijn nicht. Ingeborg Elzevier en Frans Vorstman in „Spiegels”, het nieuwe toneelstuk van Dimitri Frenkel Frank, dat woensdagavond bij Centrum in première ging. Hij heeft zich, ondanks het noemen van vele namen, gehouden aan mo nografieën van tien schilders, Leo Gestel, Gerrit van Blaaderen, Mat thieu en Piet Wiegman, Dirk Filarski, Harrie Kuyten, Germ de Jong, Else Berg. Mommie Schwarz en Arnout Colnot. Die laatste is de enig overge blevene, oud maar nog fit, die zater dagmiddag de opening van de exposi tie bij woonde en aan wie natuurlijk een exemplaar van het boek door de schrijver werd aangeboden. Hij is ook een van de bronnen voor Venema geweest. Deze heeft overigens niet alleen uit talloze gesprekken geput, uit eigen herinnering omdat hij vanaf zijn jeugd Bergen goed kent, maar ook uit talloze verspreide geschriften, recensies en documenten. Het is dan ook een degelijk boek geworden, heel goed geschreven, vol informatie. Het is geen kurk op een champagnefles vol anecdotes, waartoe een werk als dit zo snel aanleiding geeft. Venema geeft niet alleen de leven sgeschiedenissen van de tien Bergena ren weer, maar plaatst de gehele ZURICH (Reuter). De verbannen Russische auteur Alexander Solsjenitsyn is samen met zijn gezin - echtgenote Natalya en vier kinderen - uit Zwitser land vertrokken om zich elders te vesti gen, waarschijnlijk in de Verenigde Sta ten. SPIEGELS werd woensdagavond voor het eerst opgevoerd door toneelgroep Centrum als feestelijke opening van de drastisch en duur verbouwde Blauwe zaal van de Utrechtse Stadsschouwburg, is een amusante weloverwogen geworden, waarin Frans en Ingeborg Elzevier onder Eddy Habbema elkaar op Liesbeth van Santvoord en Hans van der Gragt in Arthur Miller’s Van de brug af gezien dat gisteren in Haarlem in première is gegaan. ma. Gaat het zien, de ouderen om hun gelijk te halen en de jongeren om er achter te komen dat hun nostalgische voorkeur deze keer vol komen terecht is. Er woonden reeds kunstenaars in Bergen voordat er van een School sprake was. Het waren er enkele, in het boek ook genoemd. Bovendien hebben er altijd kunstenaars gewoond die niet strikt tot de school hebben behoord, maar wel hebben mee geno ten van de specifieke sfeer die het dorp nu eenmaal heeft en die ook dichters als Roland Holst en daarvoor Gorter aantrok. Het was een bepaald klimaat, daar in Bergen, een zeer gepaalde en toch niet te definiëren Eddy Carbone in de hoofdrollen en met Liesbeth van Santvoord en Hans van der Gragt als het verliefde jonge stel. Mevr. Janssen viert met dit stuk tevens haar jubileum als actrice, die 25 jaar op de planken staat. Ze doet het in een stuk dat een alleszins acceptabele opvoering kreeg, zoals gisteren duidelijk werd tij dens de premiè re in de Haarlemse Stadsschouwburg. Van Joris Diels heeft Van de brug af gezien een bewerking gekregen, die de sociale aspecten enerzijds vanuit de ac tualiteit doet benaderen, aan de andere kant ook het tijdeloze element er in onderstreept, maar vooral ook recht doet aan de individuele benadering die Miller steeds aanwezig wil zien. Diels heeft de vorm die Miller aan het stuk gaf en die verwijst naar het klas sieke drama, gerespecteerd en haar vrij natuurgetrouw gehandhaafd. Van Miller hebben de hoofdfiguren net te weinig achtergrond meegekregen, zodat de mo tivatie van hun handelingen in de ont wikkeling van het drama zelf moet wor den gezocht. Waar dat vragen zou op roepen komt Diels deels met verhelder ende oplossingen in licht en beweging, deels kreeg Joan Remmelts in zijn rol AMSTERDAM. Het Amerikaanse duo Crosby en Nash komt voor eenmalig optreden naar ons land. Op woensdag 22 september (20 uur) concerteren ze in de Jaap Edenhal. De organisatie berust bij het Haagse impressariaat Paul Acket en Mojo. David Crosby en Graham Nash, die in Amsterdam worden begleid door Craig Doerge, David Lindlay en Tim Drum- maakten destijds afzonderlijke hun respectieve groepen The kenmerk van de Bergense School, het kubisme Hl la Le Fauconnier ziet, gelardeerd met expressionisme en dat laatste gevoed uit een aantal bron nen, zowel het Franse expressionisme van Van Gogh en Cézanne en het Duitse va Rothluf en anderen, o.m. uit ,>Die Brücke”. Daarnaast moet je dan nog figuren noemen als Conrad Kicked en Leo Gestel en tenslotte sta je dan als „kunstbeschrijver machteloos. Het had, met het noemen van al die namen en invloeden na tuurlijk ook heel anders kunne uit- pakke. Het is een constateren achte raf, hoe het vermoedelijk allemaal is gegaan. „Blij weerzien met de Bergense School”. Dat tasten in een verleden valt weg als je de expositie ziet. Het werk van de tien genoemden is niet gedateerd. Veel komt heel fris en tijdeloos naar voren. Die hele Ber gense School dreef wellicht, ondanks alle buitenlandse invloeden, voorna melijk op de degelijke aard van ty pisch Nederlandse schilders, die in de eerste plaats beschouwelijk waren (dus wel ideeënkunst van elders wil den integreren in hun opvattingen) maar die teves hun vakmanschap op oude vaderlandse basis niet wilden opgeven aan nieuwlichterij. Een in nerlijke tweestrijd dus, die typisch Nederlands figuratief werk heeft op geleverd. Dat geldt zowel de land schappen, de bloemstukken en andere stillevens, als de portretten. Het is een volkomen typisch Nederlandse vertaling, een versmelting van invloe den zoals zo vaak in de geschiedenis van de Nederlandse schilderkunst, om het even of het gaat om het Manië risme uit de zestiende en zeventiende eeuw, de Romantiek uit de vorige eeuw, de non-figuratieve kunst ener zijds en het surrealisme anderzijds uit deze eeuw. Ik noem maar een paar stijlen uit de vele, die telkens weer een Nederlandse antwoord kre gen los van het feit dat hier ook meermalen het wachtwoord werd ge geven, waarvan anderen elders ge bruik hebben moeten maken. nover elkaar en dat heeft Dimitri Fren kel Frank in zijn constructie vrij conse quent doorgevoerd’, met mensen ver momd als karikaturen. HOEWEL Ingeborg Elzevier veel schitterende momenten heeft als de journaliste, blijft toch Frans Vorstman in beide eenakters het meest boeien, in de eerste eenakter geeft Elzevier hem als de journaliste vol twijfels en onze kerheden volledig partij,maar in deel twee haalt zij het niet helemaal als progressief verslaggeefster. Misschien ligt dat ook wel aan de rol-uitwerking van de auteur, die deze vrouw iets te karikaturaal en zonder reëele overtui ging schiep. Vorstman voelt zich in bei de rollen uitstekend thuis. Dit soort toneel is een kolfje naar zijn hand en het is danook een verfijnd genoegen hem bezig te zien. REGISEUR Eddy Habbema heeft het stuk geregisseerd in de lichte toets waarvan ook de auteur gebruik maakt. Dat wil onder meer zeggen: direct en herkenbaar, zonder problemen te schep pen. Overigens worden de verschillen in karakter tussen beide eenakters door het toneelbeeld gaaf aangegeven. Het stijve, wat ouderwets degelijke interieur van de intellectueel tegenover het zonnige, mondaine,marmeren terras van de ge fortuneerde nicht. Het is alsof wat het de spiegel even is omge- Met Stephen Stills en Neil Young formeerden ze een country-rockgroep wier roem tot grote hoogte steeg. tussen natuur, cultuur, die het h’m deed. Voeg daarbij de economische invloed van verzamelaars als Boendermaker, die natuurlijk niet te onderschatten is. Het is een onontwarbaar net van correspondenties, waarin zelfs een schrijver als Adriaan Venema zich voorzichtig voortbeweegt, enerzijds om dat net niet te scheuren, ander zijds om er de weg in te vinden. En zo is het ook met de expositie. Het merendeel van de tentoongestelde werken is ook in het boek af geheeld. Maar het is de keuze van Venema geweest. Hij was gebonden aan de beperkte ruimte in het centrum. Mis schien had hij ook graag de vroege luministische werken uit de voorgan gers van de school (en de scholieren zelf) opgenomen, misschien ook wel die van de late navolgers. Maar hij moest zich beperken en heeft gekozen voor wat hij te pakken kon krijgen. Dat waren gelukkig wel de heel goe de, maar tevens nogal eenzijdige ge richte doeken, illustraties (letterlijk en figuurlijk) bij de bepaalde lijn, die hij in zijn boek aanbrengt. Die lijn is dan, dat hij als speciaal van de toelichtende advocaat (die in belangrijke mate overeenstemt met die van het koor bij de Grieken) de gelegen heid om te verklaren. Remmelts doet dat behalve met tekst ook met een sfeer van rust en waardig heid die in het stuk veel meer betekent dan glleen zijn rol op papier doet ver wachten. Dit nog afgezien van het feit dat zijn flegmatiek-beschouwelijke hou ding moet contrasteren met de geëmoti oneerde huisvader. Waar het stuk makkelijk melodrama tische momenten kan krijgen, is een zekere mate van relativering aange. bracht? die nog' het meest gestalte heeft gekregen in de rol van Kitty Janssen. Ze speelt de rol, die veeleisend is, omdat ze afwisselend luchthartig en dan weer zwaar op de hand is, met een groot inlevingsvermogen. Dat geldt in dezelfde mate voor Andre van den Heuvel, die de huisvader op verschillende niveaus ge stalte kan geven: als een goeiige, soms wat naïve dokwerker, als een langza merhand achterdochtig geworden huis vader en als een man die zijn goede naam en eer wil verdedigen. Tegen dit acteergeweld vallen de klei nere rollen vrij snel weg. Liesbeth van HET boek, een zeer verzorgde uit gave van Het Wereldvenster in Baarn. met onder meer 32 goede kleurplaten, kost 99.50, niet duur voor het karakter ervan. Het is zeer welkom omdat het boek „In en om de Bergense School” van H. D. Klomp (1943) hoogstens antiquarisch nog ergens te vinden is. Verdere in formatie over de zeer interessante periode die de Bergense School is geweest is zo verspreid in boeken en bladen dat het bijna onmogelijk is om tot een overzicht te komen. Juist daarin heeft Venema nu voorzien, ook door het bondige karakter, al is het toch een omvangrijk boek gewor den. F*" WH k'

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 21