Jan van Beveren, gepasseerd door Jan Ruiter: Thijs: „De beslissing Suprematie van John Nicholson Rentree Lauda Nederland superieur bij stayers „KEETIE WARE KAMPIOENE” zal in Belfast vallen” 99 99 ZWARTKRUIS: „WE MOGEN BLIJ ZIJN DAT WE ZO ZIJN WEGGEKOMEN” w 25 SPORT Door Mare Serné Door Mare Serné Sneu Gevaarlijker 19 76 REYKJAVIK Ooit speelde Nederland een van zijn slechtste kwali ficatiewedstrijden voor het wereldkampioenschap voetbal in Oslo tegen Noorwegen. Er was op die kille oktoberavond in 1973 een briljant moment van Johan Cruijff voor nodig om de superieur geachte professionals van Nederland aan een even fortuinlijke als geflatteerde 21 overwinning te helpen. Voetballers en coaches hebben geen problemen bij het vinden van excuses. Die waren indertijd dan ook ruimschoots voorradig. Het was het eerste gezamelijke optreden van dr. Frantisek Fadrhonc en de naast hem als sterke man geposteerde Cor van der Hart. „Corrie en de dokter” spraken niet eens tegen elkaar, er was ruzie over het feit wie de tactische bespreking moest leiden, kortom, de chaos was compleet bij de doorge winterde prof-voetballers van Oranje. Die stemming bleek een aardig excuus om de wanprestatie enigszins te camoufleren. DONDERDAG 9 SEPTEMBER K- ^9 (Van onze speciale verslaggever) Jan Ruiter: redelijk betrouwbaar voor Nederlands spel bedroevend Ruud Geels scoort het enige doelpunt voor Nederland in de wedstrijd tegen IJsland. (Van onze speciale verslaggever) -.jw; 1 1 o FF Het maakt mij niet uit wie er in het doel staat o o o 2 2 0 De testritten, die Lauda gisteren op het fabriekscircuit van Maranello maak te, zijn bevredigend verlopen. 2-0 1-2 0-2. MONTERONI. Nederland beheerst in het toernooi om het wereldkampioen schap, de stayerij volledig. Zowel bij de amateurs als bij de professionals. Zij allen haalden met groot gemak de vol gende ronden. René Pijnen, gisteravond laat winnaar van de tweede serie be roepsstayers, drukte aan het einde van een lange toernooidag de overmacht dui delijk uit: „Ik heb geen trap hoeven te geven”. 1-0 1-0 0-2 U) Het ziet er echter naar uit dat de moeilijkheden met Ajax-doelman Piet Schrijvers, die vorige week na twee jaar uit de selectie verdween en zich onmid dellijk woedend van de vakoffioier dis tantieerde, er toe hebben geleid, dat Van Beverens terugkeer in de nationale top- elf heel wat minder geruisloos is verlo pen dan hij zichzelf had voorgesteld. Want hoe valt anders het debuut in Oranje te verklaren van Anderlecht- doelman Jan Ruiter? Een keeper die dertig jaar is en moeilijk kan worden binnengehaald met de filosofie van de Zwartkruis tenslotte: „Wat ben ik blij dat het zo is afgelopen, het was onbe grijpelijk. Maar er komt nog een aan tal wedstrijden waarin we ons maar met uitstekend voetbal mceten revancheren.” In iedet geval is het Thijs, die zijn theorie beslist niet aan deze totale off day van Oranje ophangt, wel duidelijk geworden dat de kansen voor België om Argentinië te halen toch aanwezig zijn. De krachtsverhoudingen zijn volgens hem in zoverre genivelleerd dat ongelij ke kansen niet meer zo groot zijn ais vier jaar geleden, toen het Nederlandse voetbal op zijn hoogtepunt was en Ne derland een generatie voetballers had. waarvan het de vraag is of die ooit nog eens in deze vorm zal terugkomen. Thijs: „Vanavond is mij toch ook wel weer duidelijk geworden dat het Neder lands elftal zonder Cruijff en Neeskens niet meer het elftal van dat onvoorstel bare voetbal is. Nederland komt zelfs tegen IJsland in problemen. Bij ons heeft Piot (de doelman red.) niet eens een douche hoeven nemen na afloop van IJsland-België. Hij heeft niets te doen gehad. Toch wel een verschil met Jan Ruiter vanavond hé?” De treffer van Ruud Geels, de man die zo langzamerhand goed is voor een doelpunt in iedere wedstrijd, bleek ech ter weer eens beslissend. Te meer omdat Nederland tenslotte via een aantal over tredingen (vooral van Rijsbergen en Krol, die het grootse gedeelte van de in Toch speelt ook bij Jan van Beveren op de achtergrond dat Jan Zwartkruis de beslissing niet uitsluitend op kwalita tieve gronden heeft genomen. Van Beve ren: „Als je na zo’n lange tijd weer bij de selectie komt dan verwacht je wel te kunnen spelen. Aan de andere kant vind ik het prettig dat nu ook het argument Dat was dan nog maar voorzichtig geformuleerd, want Nederland slaagde er voor de tienduizend toeschouwers be slist niet in om het Belgische gestuntel ook maar bij benadering te evenaren. IJslands immer opgewekte Engelse bondscoach Tony Knapp: „Die goal die Nederland maakte viel uit een hele som- me situatie. Op het moment dat mijn spelers nog een verdediging stonden te organiseren had Rensenbrink de bal al loepzuiver over de muur gelobt. Dat is het verschil tussen amateurs en profs. Hoe vervelend het ook is, dat is dan toch beslissend voor zo’n wedstrijd. Een beetje sneu voor ons, omdat we eigenlijk betere scoringskansen hebben gehad dan Nederland in deze wedstrijd.” sproken om de bal snel rond te spelen. Maar dat was juist op dit veld vrijwel onmogelijk.” Zwartkruis wijst ieder verband hier tussen resoluut van de hand. Over de keuze van Ruiter, die tegen IJsland een redelijk betrouwbare wedstrijd speelde, weet de bondscoach: „Ik wil het nog wel eens herhalen: Ruiter, Haan en Rensen brink steken bij Anderlecht in zo’n uit stekende vorm op dit moment dat ik moeilijk om dit trio heen kon. Het is beslist niet zeker dat Ruiter ook tegen Noord-Ierland het doel verdedigt. Maar dit keer heb ik gewoon Van Beveren en Ruiter afgewogen en heb op dit moment de voorkeur gegeven aan Jan Ruiter. Voor Jan Peters ligt de zaak aanzien lijk gecompliceerder. „Jantje” is zo lang zamerhand Jan geworden, excelleert in de vaderlandse competitie bij NEC, waar zijn inbreng zestig procent van het team vormt, maar wordt voor Oranje keer op keer te licht bevonden. Peters: „Het probleem met mij is natuurlijk dat de (Van onze speciale verslaggever) MONTERONI. Australische krulle- bol John Nicholson, sedert verleden jaar al wereldkampioen der beroepssprinters, heeft alle aanvallen op zijn titel afgesla gen. Woensdagavond nam hij een nieu we regenboogtrui i n ontvangst. Twee gouden plakken en een zilveren medaille tijdens de drie laatste WK-toernooien: zij illustreren de suprematie van Nichol son op duidelijk wijze. Ruud Geels: „Ik weet ook niet waar het aan lag. Tegen Noorwegen was het ook al zo slecht indertijd. Dit is hetzelf de soort voetballers. Ze compenseren een gebrekkige techniek met een enorme ijver en loopvermogen. Bovendien waren die verdedigers in de laatste lijn fysiek enorm sterk. Er viel nauwelijks iets tegen te ondernemen. Jan Zwartkruis: „Juist om dat loopvermogen van die IJslanders te ondervangen was er afge- totaal negentien bestraffingen van de Ierse arbiter Pat Mullhall voor zich opeisten; IJsland kreeg er ook negentien vrije trappen tegen) ongeschonden het eindsignaal haalde. De IJslandse spelers vonden het allang prachtig dat de scha de tot 1-0 was beperkt tegen deze vice- wereldkampioen en liepen zich ook na dit voor hen heroïsche gevecht zelfs na negentig minuten het vuur nog uit de sloffen om shirtjes met de Nederlanders Op de koude uitspraak van de chrono meters reageerde Keetie met een warme, gelukkige, glimlach. Het „geweld” waar mee zij aan de op haar gevestigde hoge verwachtingen volledig beantwoordde, gaf aanleiding tot de opmerking: „Keetie, je gaat met het jaar beter en sterker rijden”. De Zeeuwse antwoordde droog jes: „Ja, dat zal wel”. Keetie zat, terwijl ze die woorden sprak, ergens op het middenterrein van het velodrome op een bank. Getooid in een verse en veel te grote regenboogtrui. Iemand merkte op: „Ik heb je nog nooit in zo’n grote onderjurk gezien”. Keetie proestte het uit. „Mag ik een slokje thee?”, vroeg ze. Ze zat daar, pas gekroond als wereld kampioene, als een toonbeeld van grote eenvoud en van stil geluk. Enkele jour nalisten herinnerden Keetie aan haar uitspraak, aan het eind van het wereld kampioenschap op de weg in Ostuni gedaan. Toen kondigde zij al haar af scheid aan. „Blijft dat besluit van kracht?”. Keetie’s antwoord: „Nog wel”. „Er is dus nog een kansje dat je er een jaartje bij doet?”. „Dat zullen we wel zien”. Luttele seconden later, als had ze plotseling spijt gekregen van het scheppen van toch nog enige onzeker heid, zei ze: „Nee hoor. Ik blijf er bij. Het is afgelopen met de internationale koersen”. Ze kon er zelf niets aan doen, maar bijna niemand geloofde haar. MILAAN (SID). De fabrieksstal van Ferrari heeft naast Clay Regazzoni (Zwi) en Carlos Reutemann (Arg) ook wereld kampioen Niki Lauda (Oos) aangemeld voor de strijd om de grote prijs van Italië, die zondag op het circuit van Monza wordt gehouden. Achter Pijnen greep Cees Stam (de rechterpols nog steeds in gipsverband) een tweede plaats. Eveneens moeiteloos. Het lot deed Pijnen (met gangmaker Walrave) en Stam (Koch) vanaf de twee laatste startplaatsen vertrekken. Pijnen schoof onmiddellijk na de start naar de eerste positie. Stam bleef in voorlaatste stelling „hangen”. Op veertig ronden van het einde maakte Stam zijn achterstand op ver bluffende wijze goed. In vijf ronden rukte hij op naar de tweede plaats achter Pijnen. Stam: „Er was niets aan de hand. Ik ben bewust een beetje in de achterhoede blijven bengelen. Toen ik het tijd vond worden, ben ik naar voren gegaan”. De eerste serie won Martin Venix (achter Spakenburg) eveneens ge makkelijk. Pijnen toonde zich verbaasd over de goede gang van zaken. De Belg Van Gastel probeerde hem half koers uit de „fauteuil” te drukken, doch die poging liep op niets uit. Van Gastel betaalde zijn brutaliteit uiteindelijk met een ronde achterstand. te wisselen. Lauw en bevrijd van een hoop spanning en ergernis stemden de „Oranje vedetten” daar maar in toe. De opluchting van de ontsnapping was groot. IJsland speelde minder geacheveerd, maar was tien keer gevaarlijker. Een keer haalde Pordrarson bij een opportu nistische actie in het overbevolkte Ne derlandse strafschopgebied de bal zo be hendig om, dat Ruiter volkomen kans loos was. De nauwelijks reagerende Van Kraay, van wie weer veel te weinig aanvallende impulsen uitgingen, had nog net de tijd om te zien dat de bal rakelings over vloog. REYKJAVIK Toen Jan van Beve ren nu alweer enkele weken geleden tijdens een oriënterend gesprek met bondscoach ad-interim Jan Zwartkruis werd gepolst over een eventuele terug keer in de selectie van het Nederlands elftal, hield de lange doelman er vast rekening mee dat hij ook weer zou worden opgesteld. lange-termijnplanning. Als Argentinië in 1978 nog wordt gehaald, dan is de 28- jarige Van Beveren toch een heel wat logischer keuze. Het best bewaarde ge heim lekte dinsdagavond echter uit toen Zwartkruis de opstelling bekend maakte aan zijn spelers. De twee meest opmer kelijke bankspelers waren Van Beveren en Jan Peters. Zwartkruis: „Toch heeft het helemaal geen problemen opgele verd. Op dit punt hebben de spelers zich wel als ware professionals gedragen. Ze hebben geaccepteerd dat ik de enige ben die hierin beslis.” Jan van Beveren bevestigde dat na afloop vrij laconiek: .,Het maakt mij echt niet zoveel uit wie er in het doel staat. Ruiter of ik. De coach moet dat zelf maar beslissen. Het is geen pro bleem voor mij om dat te accepteren. Ik ben tenslotte geen achttien meer.” Keetie van Oosten bereikte de finale op haar gemak. In de halve finale de- klasseerde zij de Belgische Nicole van den Broeck volledig. Een valse start (Keetie ging te vroeg weg) bracht haar niet uit haar concentratie. Na anderhal ve ronde (van de in totaal negen) lag Nicole al twee seconden achter. In de allerlaatste ronde haalde Keetie de Bel gische in tot op ongeveer een meter. Zij bespaarde haar rivale een totale afgang en passeerde haar niet. Tijd van Keetie: 4.06,23 (gemiddelde: 43.861 km per uur). Tijd van Van den Broeck: 4.20.78. Vijf minuten voordat Keetie de eind strijd inging tegen de Italiaanse Bissoli, die in de halve finale de Amerikaanse Mary-Jane Reoch verslagen had (4.08,903 tegen 4.14,983), reed Keetie zich op de rollen rustig warm. Even rustig begon zij aan haar finale, voortdurend van Bissoli „weglopend”. De Italiaanse, zeven jaar jonger dan de Zeeuwse, merkte na afloop op: „Ik heb de grote pech dat Keetie dit jaar nog van de partij is. En op de weg en op de baan liet zij mij niet verder komen dan een zilveren medaille. Het is geen schande door haar te worden geklopt. Zij is de allersterk ste, zij is de ware wereldkampioene.” Wat in feite alleen maar drogredenen zijn, bewees I-Jsland-Nederland. Want nooit tevoren zal een Nederlands elftal in een kwalificatiewedstrijd zo ongecon centreerd en bedroevend hebben lopen voetballen in een duel, waarin het klas- severschil in alle opzichten toch te groot en doorslaggevend had moeten zijn. Op nieuw slopen verloedering en onder schatting in de voorbereiding voor een toch vitale wedstrijd tegen IJsland ech ter het Oranjekamp binnen. Daar waren dit keer niet eens rellen voor nodig. Jan van Beveren: „We hadden de videobeel den van IJsland-België bekeken en toen kon je echt een stemming onder de spelers proeven van: We maken het wel even. Wij spelen dat wel anders, want wij hebben andere en veel betere voet ballers dan die Belgen. Maar het is dan wel onthutsend om te zien dat ons spel op hetzelfde neerkomt.” Wat was er met Oranje aan de hand? Ruud Krol, toch niet de eerste de beste, was een van de zwakste verdedigers op het hele veld, Haan en van der Kuylen vielen op het middenveld alleen maar op door hun ijver en mislukte afstands schoten, Wim Jansen was kampioen bal verlies, René van der Kerkhof maakte zoveel doorzichtige schijnbewegingen dat het publiek zich elke keer weer kostelijk vermaakte als zijn directe tegenstander Martin Geirsson hem weer eens simpel de bal ontfutselde, terwijl Rijsbergen zijn handen meer dan vol had aan de vooruitgeschoven spits Hallgrimson. De enige, die nog wel eens een individuele actie leidde was Rensenbrink, die ook de grondlegger was van de uiterst kostbare treffer. Hij nam met een uiterst geraffi neerde trapbeweging een vrije schop, Geels sprintte langs de muur en ver lengde de bal met een halve omhaal kansloos langs doelman Stefansson. Op slag was de indolentie, enkele minuten voor rust, door deze meevaller even verdwenen bij Oranje, maar na de her vatting overtrof Nederland zijn wan prestatie uit de eerste periode in de eerste helft nog in extenso. Zwartkruis: „Deze wedstrijd heeft natuurlijk niet aan de verwachtingen beantwoord. Dat lijkt mij duidelijk. We inogen ons geluk kig prijzen dat we hier met 1-0 zijn weggekomen. Als enig excuus kan ik aan voeren dat het eigenlijk een schande is dat je op zo’n veld als dit een belangrijke kwalificatiewedstrijd moet spelen. Er zijn op IJsland misschien vijf droge dagen met zon en we hebben MONTERONI. -r Als het waar is dat Keetie van Oosten-Hage als hardfietsster de internationale wielersport de rug toe keert, dan heeft zij op een formidabele wijze afscheid genomen. Als finaliste op het loodzware nummer achtervolging legde zij voor het eerst in haar elfjarige carrière de drie kilometer af onder de vier minuten. Op het houten ovaal van het velodrome der olijven raasde zij, terwijl zij haar tegenstandster Luigina Bissolli geen schijn van kans gaf, haar gouden „poursuite” af in een droomtijd: drie minuten 58,92 seconden, ofwel een gemiddelde van 45,203 kilometer per uur. REYKJAVIK. De Belgische bonds coach Guy Thijs bleef zelfs tijdens het koud buffet na afloop van het duel tegen IJsland de vriendelijkheid zelve. Uiterlijk onaangedaan door het feit dat zijn belangrijkste concurrent Nederland toch maar ternauwernood was ontsnapt sprak de Belgische coach rustig: „U heeft mij nooit horen beweren dat Ne derland hier gemakketijk zou winnen. Dat hebben de Nederlandse journalisten er van gemaakt en de spelers zijn er ook in gaan geloven, krijg ik de indruk. Maar er is nog een onberekenbare factor in groep vier. Thijs: „Noord- Ierland kan de sleutel van de hele groep zijn. Zowel België als Nederland, zeker als het zo speelt, kan in Belfast best wel eens een punt laten liggen. In Belfast wordt de strijd beslist. Niet in Antwer pen of Rotterdam, want ik geloof nu toch wel dat we in de heen- en terug wedstrijd best twee punten kunnen pak ken tegen Nederland.” „Iedereen zei na zondag: We staan al een punt achter op Nederland, want die Hollanders lopen hier overheen. Ik heb daar nooit zo in geloofd. U ziet nu zelf het resultaat.” Vooral de manier, waarop Oranje uit eindelijk twee punten wegsleepte In groep 6 won Noorwegen in Oslo met 1-0 van Zwitserland. De stand in groep 6 is: 1. Zweden 110 0 2. Noorwegen 2 10 1 3. Zwitserland 10 0 1 De stand in groep vier van de kwalificatie voor het wereldkampioenschap: Nederland 1 België 1 IJsland 2 Noord Ierland eindelijk twee punten wegsleepte was bedenkelijk. Het elftal creëerde slechts twee uitgespeelde kansen in negentig minuten voetbal. Een keer rondde Haan, die van de Ierse arbiter Mullhall ook nog een gele kaart kreeg, met een om haal een wegdraaiende voorzet van Ren senbrink knap af, Stefansson stond toe vallig op de goede plaats, terwijl Willy van der Kuylen een keer een opgelegdé mogelijkheid kreeg, toen de opgerukte rechts-back Willy van der Kerkhof hem bediende. Maar zelfs deze soms gemak kelijk scorende middenvelder faalde. Keetie van Oosten-Hage tijdens de ceremonie protocolair met de Italiaanse Luigina Bissoli (links), de tweede werd en de Belgische Nicole van den Broek, die het brons veroverde. Thijs: „Die goal van Nederland viel uit een dooie situatie. Anders was het een gelijkspel geweest. En dan had Ne derland nog niet eens te klagen gehad.” o 2 o 2 2 o van Piet Schrijvers meteen ontzenuwd is. Die heeft gesteld dat Willy van der Kuylen en ik aan onze terugkeer wel de voorwaarden verbonden zouden hebben dat we persé moesten meedoen. Nu kan iedereen zelf beoordelen dat dit niet gebeurd is.” geluk gehad dat het nu toevallig zo n dag was. Ik moet er niet aan denken wat er niet allemaal had kunnen gebeu ren, wanneer het had geregend, en we op een nog zwaarder veld hadden moe ten spelen. Dit was al een soort moeras, waarop een-twee combinaties niet moge lijk waren.” Maar veel beschamender was het feit dat er geen enkele inventiviteit van dit Nederlands elftal uitging. Er was geen aansluiting van de linies, daarom sor teerde de vervanging van Ruud Geels in de spits door Kees Kist geen enkel effect, er werd nauwelijks bewogen en zelfs het frequent rondspelen van de bal mislukte tegen de steeds driester aan stormende IJslanders, die aanvankelijk via Hallgrimson en Pordrarson met twee spitsen speelden, maar zich steeds bruta ler manifesteerden, herhaaldelijk. Een keer speelde Rijsbergen te zacht terug op Ruiter, Pordrarson sprintte ertussen, omspeelde Ruiter, maar kreeg de bal, die door Ruud Krol werd onderschept, niet meer goed voor het verlaten doel, waar Eliasson druk stond te gebaren dat hij de bal wilde hebben. Een ontoelaatbaar staaltje van nonchalance, zoals Ruud Krol helemaal het toonbeeld van onderschatting vertegenwoordigde. Het- haaldelijk werd de verdediger van wereldklasse eruit gesprint door zijn directe tegenstander Leifsson, die er in situaties van een tegen een zelfs niet voor terugschrok, om Krol achteloos de bal tussen dé benen door te tikken. Tegen die achtergrond is het duidelijk dat de Nederlandse aanval nauwelijks iets klaarmaakte. Wilde trappen, die in de eerste divisie niet zouden misstaan, onvoorstelbaar simpel balverlies en een twee combinaties, die al mislukten voor dat ze in feite waren opgezet, kenmerk ten het voetbal van Nederland. In de finale trof Nicholson Turrinl, drie jaar geleden in San Sebastian nog tweede achter de Belg Van Lancker. In de eerste reeks begonnen beiden na een rondje aan een nummertje acrobatie: een sur-place die welgeteld tien minuten en 28 seconden zou duren. Niet langer, want de wedstrijdleider schoot de sprin ters vervolgens uit de baan. De schuld was Nicholson, die zich meer dan regle mentair toegestaan achteruit had ver plaatst. De rit werd overgereden en Nicholson .moest als eerste vertrekken. Het speelde voor de Australiër geen enkele rol. Hij versloeg Turrini pro bleemloos. In de laatste serie gaf hij van zijn suprematie nog een toegift. bondscoach, of die nu Knobel, Michels of Zwartkruis heet, de keuze en be schikking heeft over zo’n zeven midden velders die na het wegvallen van Van Hanegem niet zo gek veel in kwaliteit voor elkaar onderdoen. Neeskens vormt natuurlijk een uitzondering. Dan moet je kiezen voor een soort wedstrijd, wat je speelt en welke tactiek je hanteert.” „Misschien is mijn enige handicap dat ik niet zoveel internationale ervaring als de anderen heb. Ik zit niet bij een topclub, hoewel je je zo langzamerhand kunt gaan afvragen wat in deze krank zinnige competitie toch een topclub is. Ik speel alleen geen Europa Cup. Dat is jammer, want daar doe je de ervaring mee op die je nodig hebt om een volwaardige concurrent voor andere Oranjeklanten te zijn.” 11.

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 25