Britse zeelui gaan staken Deining rond Israëlisch rapport over minderheden aanwezigheid Syrië voor IAN SMITH NAAR PRETORIA Libanese leider Chamoen 1 o 2 -\k» Dassault doet goed woordje voor teruggekeerde boekhouder Catastrofale gevolgen voorspeld Senator Dole van blaam gezuiverd Kissinger brengt verslag uit aan Ford 1 r f DICK FRANCIS WEGENNET >t GEMAAL Primitieve indianen ontdekt in Brazilië Arrestaties na aanslag op Boeing op Corsica Waardering voor beleid Assad Tranen EIGEN TAAL Onkreukbaar „Vergissing” Raspend 3 door Nico Scheepmaker en rd er jr n e L f In Washington bracht minister Kissinger gisteren verslag uit aan president Ford over deze bespre kingen en die met andere Europe se leiders. n Ml I P id il ia >1- ig rd >g n de Syrische leider en diens goede bedoelingen met Libanon. DAMASCUS (Reuter). De rechtse Libanese leider Camille Chamoen vindt dat de Syrische troepen in zijn land moeten en zullen blijven zolang de wettelij ke autoriteiten willen dat ze blij ven. Chamoen, minister van Bin nenlandse Zaken en leider van de Libanese nationale liberale par tij, sprak gisteren in de Syrische hoofdstad Damascus nadat hij een onderhoud van meer dan twee uur had gehad met presi dent Hafez el Assad. Hij gaf uiting aan zijn waardering voor (Van onze redacteur in Londen, Henk Leffelaar) LONDEN. De Britse zeelui gaan aan wal. De nationale vakbond voor zeelieden heeft unaniem besloten met ingang van zaterdag middernacht tot een nationale staking over te gaan. Geëist wordt een loonsverhoging van bijna 30 gulden per week. Eerste minister James Callaghan, geconfronteerd met zijn eerste ernstige nationale crisis, is in beraad gegaan met het kabinet. De bestuursleden van de machtige vakbond TUC hebben een spoedvergadering bijeengeroepen. SALISBURY. (AFP)— De pre mier van Rhodesië, Ian Smith, gaat begin volgende week naar Pretoria om met zijn Zuidafri kaanse ambtgenoot John Vorster kwesties betreffende zuidelijk Afrika te bespreken. In een gis teravond in Salisbury uitgegeven verklaring zegt de Rhodesische regering dat gesproken zal wor den over de situatie rond zuide lijk Afrika na de recente ontmoe ting van Vorster en Kissinger in Zürich. De leider van de door Syrië gedirigeerde Palestijnse guerril labeweging „Saika”, Sohier Moh sen, wordt als de komende man aan de top van de Palestijnse bevrijdingsorganisatie PLO genoemd. De huidige PLO-leider Jasser Arafat moet, althans als president El Assad van Syrië zijn zin krijgt, wijken voor een drie manschap met Mohsen aan het hoofd. PARIJS. Marcel Dassault de vader van de Franse Mirage-straaljager is gisteren op de Franse televisie verschenen om te verklaren dat zijn eerst verdwenen en daarna weer opge doken chef-boekhouder „door niemand anders gemanipuleerd is dan door zichzelf.” WASHINGTON (AFP). Sena tor Robert Dole, republikeins kandidaat voor het Amerikaanse presidentschap, is gisteren van blaam gezuiverd. Hij heeft in 1970 van Gulf Oü geen 2.000 dollar verkiezingsbijdrage ontvangen. TEL AVIV. (UPD— Het uitlek ken van een rapport waarin wordt aangedrongen op een har dere behandeling van de Arabi sche minderheid in Israel heeft gisteren in dit land een politieke storm doen opsteken. „Ze willen ons kwijt” luidt de kop in El Qoeds, een in het Arabisch ver schijnend dagblad. In het omstre den rapport dringt Jisrael König, de beheerder voor het noorden van Israel, aan op een snelle ver- joodsing van Galilea, waar de Arabieren 48 percent van de bevolking vormen. (Van onze redacteur in Parijs, Rudolf Bakker) PLO-leider Arafat: op de wip? (ADVERTENTIE) De Amerikaanse adjunct-staatssecretaris voor Afrikaanse zaken, William Schuffele S Het stakingsnieuws, dat de toch al wan kele pond sterling nog verder deed zakken op de internationale geldmarkt, verraste de scheepseigenaren. Zij voorspelden catastrofale gevolgen voor de Britse industrie, die voor tweederde afhankelijk is van de verscheping van zijn exportpro- dukten via de haven van Liverpool. Dole had ontkend ooit geld voor zijn verkiezingscampagnes van Gulf Oil te hebben ontvangen, ook niet in 1973 zoals de geruchten wilden. AJACCIO (AFP). De politie op Cor sica heeft 19 arrestanten naar Marseille overgebracht na de betoging van dinsdag op het eiland waarbij een Boeing van de Air France werd opgeblazen. Tot hen behoorde de vice-voorzitter van de Corsicaanse bond van vrachtrijders „Strada Corse”, welke bond de betoging had georganiseerd om de vrijlating te verkrijgen van de eerder gearresteerde en veroordeelde voorzitter, Jacques Fieschi. werknemer getoond. Hij verdiende laat stelijk 30.000 francs per maand. Als Ford akkoord gaat met een pendel diplomatie van zijn minister van buiten landse zaken zullen het waarschijnlijk Tanzania, Mozambique, Angola, Bots wana en Zambia zijn die hij het eerst gaat bezoeken. König waarschuwde dat tegen 1978 dit gebied voor meer dan de helft door ara bieren bewoond zal zijn en hij suggereer de Arabische jongelui aan te moedigen in het buitenland te gaan studeren en dan hun terugkeer te bemoeilijken. nastreeft waar niemand een cent voor geeft, maar wiens integriteit eens door André Malraux in een proces tegen Kay werd bepleit. De Vauthaire is nu „terug van vakan tie”, zonder dossier en zonder de acht miljoen francs. Hij werd door een van zijn dochters omhelsd na zijn drieëneenhalf uur durend verhoor door de rechter van instructie. De Vauthaire kreeg tranen in de ogen en werd daarna naar een cel geleid. in het rapport-König wordt ook nog aangedrongen op een vermindering van de kinderbijslag voor grote Arabische gezinnen en een systeem van „de koek of de gard” om Arabische leiders aan te sporen tot medewerking met het Israëli sche bestuur. De secretaris van het ANC( het Afri kaanse Nationale Congres), Alfred Nzo, meent dat onderhandelingen tussen Kis singer en Vorster geen oplossing kunnen brengen voor de dekolonisatie van Nami bië en Rhodesië. Ook het probleem van de onderdrukking van de bevolking van Zuid-Afrika zal er niet door opgelost wor den, aldus Nzo in een interview met de Daily News in Dar es Salaam. Volgens Nzo wil Zuid-Afrika alleen maar tijd winnen om neo-koloniale regi mes te kunnen installeren in Namibië en Rhodesië. Kissinger is er naar zijn mening alleen op uit de multi-nationals toegang te verzekeren tot de economieën van deze neo-koloniale staten. gedaan na de ontvangst van een brief van de vader van De Vauthaire, waarin deze op clementie aandrong. „Iedere keer als ik die brief weer lees, krijg ik tranen in de ogen, het is zottigheid maar waar”, aldus Dassault voor de beeldbuis. De premier van Zuid-Afrika, Vorster, heeft gisteren op het regionaal congres van de nationale partij in Bloemfontein verklaard dat hij verdere besprekingen zou hebben met de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Henry Kissinger. Lockheed hebben ontdekt”, aldus Das sault. Intussen gaan de Franse kranten voort met speculaties over de achtergrond van de zaak. Zij houden hardnekkig vast aan het verhaal dat er een geheim dossier zou bestaan waarvan de inhoud zeer schade lijk zou kunnen zijn voor de toekomst van Marcel Dassault als prominent gaullis tisch politicus. De ongebruikelijke verschijning op de televisie van de oude Marcel Dassault was voor de Fransen een gebeurtenis die enig opzien baarde. Deze machtige, geniale rijkaard met zijn onvoorstelbaar krakeri ge stem en zijn goedkope valse gebit ver telde hoe hij zijn eens voor hem zo ploete rende dienaar al had vergeven. Dit had hij ie e n n e- at an gs en lat Is- rd tie ar tal ng tal al te ie se ►ij g- d. g- 1. er- •id. ién ;en en ar- eft ng ip- m- en Tijdens het vragenhalfuurtje van een 24-tal journalisten hoorde ik Dick Fran cis’ vrouw tegen haar gezelschapsheer opmerken dat er weinig vragen werden gesteld. Dick Francis zei naar aanleiding daarvan dat hij op soortgelijke persconfe renties in Amerika, Australië en Nieuw- Zeeland nooit had kunnen uitspreken bij het beantwoorden van de vorige vraag, omdat de volgende vraag dan alweer gesteld was. Ik merkte, bliksemsnel uitre kenend welke talen in de door hem genoemde landen werden gesproken, toen op dat dit waarschijnlijk verband hield met het feit dat al die journalisten hun vragen in hun eigen taal konden stellen! Want dat is altijd het grote probleem bij persconferenties in Nederland met bui tenlanders: we spreken allemaal donders goed Engels, maar het is toch een buiten gewoon opwindende en keeldichtschroei- ende job om in het Engels een subtiele vraag te stellen als je merkt dat je daar alleen maar onsubtiele woorden voor ter beschikking hebt vooral als er allemaal collega’s om je heen zitten die stuk voor stuk zoveel beter Engels spreken dat zij geen enkele behoefte voelen daar openlijk blijk van te geven ge er ge en op en ns in is rt- is in- De iet n it >r 11 n n 17 ig et jn >it ar n, n- ij, ge !T- Üj ct. id rd ii- an lij ld id n, ge ar n- i- ft ■n n Kissinger heeft tijdens zijn recente bezoek aan West-Duitsland gezegd dat hij op korte termijn naar Afrika zal gaan om te praten over mogelijke stappen ter oplossing van de crises rond Rhodesië en Namibië. Tanzania heeft al laten weten de bemiddeling van Kissinger te verwel komen. De vakbonden gaven uitdrukking aan hun teleurstelling over het hoge aantal werklozen, 1,5 miljoen of 6,4 percent van het arbeidspotentieel, en drongen aan op een stevigere greep van de overheid op de economie in het belang van een industrië le opleving. Hervé de Vathaire had zich verrassen derwijs aan de Franse politie overgele verd, nadat hij 6 juli met medeneming van acht miljoen francs uit de kas van zijn werkgever Dassault het hazepad had gekozen. De Vathaire was bijna een kwart eeuw bij Dassault in dienst geweest en had zich al die jaren een trouw en vlijtig Het was het linkse dagblad Al Hamish- mar dat maandag de tekst van het ver trouwelijke rapport publiceerde en het blad drong in dit verband aan op aftreden van König. „Een persoon die een visie heeft die zo schadelijk is als die van König dient niet de verantwoordelijkheid te heb ben voor een zo gevoelig gebied als Gali- lea”, schreef het blad. Kingsley Amis noemde „Grote gok” in The Observer de beste thriller van het jaar, en hij kon erover oordelen, want in Engeland verschijnen elk najaar zo’n 250 tot 300 nieuwe thrillers op de markt. Eigenlijk kon hij er dus niét over oorde len, want wie is in staat om al die nieuwe thrillers van vaak bekende namen metter daad te lezen? Een bijzonderheid van Francis’ werk is, dat alle zestien tot nu toe verschenen thrillers een andere hoofdper soon hebben, en allemaal in de paarden- wereld spelen. Tot 1956, toen hij in de Grand National ten val kwam (hij won 345 races in de steeple-chase), was hij een wijdvermaarde jockey, en nu is hij dus een nog wijder vermaarde auteur van thrillers, die met verstand van zaken over twee dingen schrijft die steeds weer in zijn boeken terugkeren: paardenraces en vlie gen. Want van 1940 tot 1945 was hij ook nog Flying Officer bij de RAF. Syrische troepen trokken in april van dit jaar het Arabische buurland binnen en hebben nu ongeveer 60 percent van het Libanees grondgebied onder controle. Ze steunen de rechtse Libanese krachten en de besprekingen van Chamoen in Damas cus worden van bijzonder belang geacht voor het doen van stappen ter beëindiging van de Libanese burgeroorlog. Voordat Chamoen gisteravond naar Beiroet terug keerde zei hij dat zijn partij vastbesloten is elk stukje Libanese grond te bevrijden teneinde de eenheid te herstellen. Chamoen was de tweede vooraanstaan de Libanees die deze week besprekingen voerde met de Syrische leiders in Damas cus. Hij werd maandag voorafgegaan door Pierre Gemayel, hoofd van de Liba nese falangisten. De linkse krachten in Libanon willen de onmiddellijke terug trekking van de Syrische troepen. William Schaufele is gisteren in Tanza nia aangekomen om president Julius Nye- rere in te lichten over de besprekingen die minister Kissinger heeft gevoerd met de Zuidafrikaanse premier Vorster. Schau fele moet onderzoeken of Nyerere een bezoek van Kissinger aan Afrika op prijs zou stellen. RIO DE JANEIRO (DPA). Na een expeditie van bijna twee maanden heeft de woudloper Venamu Fontes in het Bra ziliaanse gebied Rondonia aan de grens met Bolivia een primitieve indianenstam ontdekt. Hun werktuigen waren vrijwel uitsluitend in steen vervaardigd. König had het rapport een half jaar geleden samen met andere functionaris sen opgesteld, onder wie leden van de regerende socialistische partij. Het was echter niet goedgekeurd door het ministe rie van binnenlandse zaken of enige ande re regeringsinstelling. Een woordvoerder zei dat het nimmer onder de ogen van premier Rabin was gekomen. „Dat is natuurlijk de reden dat u in Nederland zo weinig detectiveschrijvers hebt. U bent niet „inquisitive”, niet nieuwsgierig genoeg”, zei Dick Francis toen naar aanleiding van die opmerking dat er minder vragen werden gesteld dan elders. Deze gedachtenwisseling speelde zich overigens in de grootste vriendelijk heid en geamuseerdheid af ik zeg het er maar even bij. Even tevoren had Martin Ros gezegd, dat het zo vreemd was dat Engeland zo verbazingwekkend veel thril lerschrijvers had en Nederland zo verba zingwekkend weinig. Een kwestie van tra ditie? Van grotere misdadigheid in Enge land? Of van een uitgebreider wegennet? Dick Francis merkte namelijk op, dat een land alleen een grote renstal van detec tiveschrijvers kan onderhouden als er ook voldoende lezers zijn, en een groot deel van die lezers wordt in Engeland geleverd door mensen die met zo’n pocketje in de trein of in de bus zitten, om de tijd te doden. van de bond, aldus Slater, had unaniem de voorkeur gegeven aan het laatste. De staking werd aangekondigd terwijl de 18.000 arbeiders van de Leyland- autofabriek Longbridge nabij Birming ham, die een week staakten en het bedrijf een faillissement dreigden te bezorgen, besloten hadden het werk weer te hervat- De opwinding rond de verdwijning van De Vathaire had zich echter voornamelijk toegespitst rond het probleem van het zogenaamde geheime dossier, dat De Vau thaire over de in zijn ogen onoorbare praktijken van Marcel Dassault had samengesteld, en dat hij eveneens had meegenomen. Dick Francis is een Engelsman en drinkt derhalve thee en schrijft detec tiveromans. Beide met steeds meer suc ces. Tijdens een door de Arbeiderspers en Van Ditmar georganiseerde bijeenkomst ter introduktie van zowel „High Stakes” als „Grote gok” (de vertaling van „High Stakes”), waar thee en Engelse cake gepresenteerd werd, noemde Martin Ros van de Arbeiderspers Dick Francis een van de grote vijf van dit ogenblik: Eric Ambler, John le Carré, Len Deighton, Gavin Lyall en dus Dick Francis. Jim Slater, de algemeen secretaris van de vakbond voor zeelieden, zei dat men de keus had gehad tussen „langdurige, guerrilla-achtige wilde stakingen”, en een algemene nationale staking. Het bestuur Na afloop van de persconferentie zette Dick Francis op de boekenafdeling van de Bijenkorf in Amsterdam nog wat handtekeningen. Een paar meters van hem af lagen hoge stapels witte Donner- rapporten, en ik zei tegen Dick Francis’ vrouw: „Kijk, dit is nu onze nationale thriller. Uw man zoekt toch altijd naar een nieuwe hoofdpersoon met een interessant beroep (in „Grote gok” is dat een speel- goedontwerper)? Wel, de hoofdpersoon Claude Wild van de Amerikaanse olie maatschappij die deze beschuldiging had geuit, heeft deze gisteren zelf ingetrokken en gezegd „zich te hebben vergist”. Wild heeft Dole zijn verontschuldigingen aan geboden en deze werden aanvaard door de senator. I Niet alleen worden duizenden Britse auto’s via Liverpool in het buitenland aan de man gebracht, maar ook de onderdelen voor dealers in West-Europa. Plannen zijn dan ook in de maak om deze onderdelen in ieder geval per vliegtuig te transporte ren. Verder worden voorzieningen getrof fen voor de voedselvoorziening van de Britse eilanden, die gewoonlijk door mid del van veerboten wordt onderhouden. Tevens moet rekening worden gehouden met lamgelegde veerdiensten tussen Engeland en het vasteland. Volgens berichten die gisteren in Rio de Janeiro bekend werden, heeft de woudlo per met 18 inboorlingen kontakt kunnen opnemen. De indianen behoren tot de stam van de Caripunas, die een tak vormt van de Tupi. Deze indianenfamilie, bestaande uit landbouwers, pottenbak kers en wevers, leeft voornamelijk tussen de Amazone en de Rio de la Plata. Vorster verklaarde dat hij de door Kis singer ondernomen initiatieven in zuidelijk-Afrika waardeerde, ofschoon „de VS met de politiek van Pretoria steu nen.” Vorster zei dat de besprekingen die hij in de afgelopen maanden gevoerd had, zeer delicaat en zeer „verantwoordelijk” waren. Hij zei niet wat de resultaten daar van waren. Een discussie door de partij over de besprekingen die nog niet voltooid zijn, zou deze kunnen schaden. ten. De autofabriek zou gisteravond alweer op gang gebracht worden. De Britse vakbonden hebben gisteren overigens met overgrote meerderheid besloten de Labour-regering te blijven steunen bij haar bestrijdifng van de eco nomische crisis. Zij verlangden echter wel met onmiddellijke ingang selectieve maat regelen bij de import teneinde de eigen nijverheid te beschermen. Dassaült vertelde nog dat hij er geen flauw idee van had waar het geld geble ven was dat zijn boekhouder had meege nomen. Over het dossier had hij alleen sussende woorden. Dassault verklaarde dat chef-boekhouder De Vauthaire hele maal niets te maken had gehad met de vliegtuigsectie van zijn bedrijf, de „Socié- té des avions Marcel-Dassault-Breguet- Aviation.” Dassault voegde er aan toe, dat deze afdeling van zijn imperium geheel door de Franse staat wordt gecontroleerd. „Deze controleurs zijn even machtig als dezelfde soort controleurs in Amerika, en als er iets gevonden had moeten worden hadden ze dat ook gevonden, net als de Amerikanen de steekpenningen van De onkreukbare chef-boekhouder was in vreemd vaarwater geraakt nadat hij vorig jaar bij thuiskomst zijn vrouw ver dronken in het bad had aangetroffen. Hij was aan de drank geraakt en in voor hem ongebruikelijk gezelschap verzeild geraakt. Hij sprak kennelijk over zijn geheime dossier, waarvan men aanneemt dat het nu in handen is van de avonturier Jean Kay, die goede doelen in de wereld Als je met 402 mensen Op 1 vierkante kilometer woont en je wilt'n feest geven, kan je dat moeilijk stilhouden, 't Beste (en aardigste) dus om iedereen maar uit te nodigen. En dan vooral de buren niet vergeten. Want die horen het altijd als eerste. Geluidsoverlast, weet u wel. De politie. trijfël C (rechts) wordt op het vliegveld van Dar Es Salaam begroet door de Tanzaniaanse onderminister van buitenlandse zaken, Isaac Sepetoe (links) en de Amerikaanse ambassadeur in Tanzania, James Spain. Aan het eind van het interview gevraagd naar de mogelijkheid dat fir ma's als die van Dassault bloot staan aan felle aanvallen in vervolg op de onthullin gen rond Lockheed, antwoordde Dassault met zijn raspend stemgeluid dat „de firma Dassault zonder twijfel het contract van deze eeuw niet verloren zou hebben als zij daadwerkelijk met steekpenningen had gewerkt.” van deze witte thriller is gemaal van beroep. En ook voor het overige is hij geknipt voor een Dick Francis-thriller, want hij was eens een heel bekwaam ruiter, is nog steeds sterk in de paarden sport geïnteresseerd, en bovendien heeft hij in de oorlog gevlogen, net als uw man. De hoofdrol m diens volgende boek („Royal Blush”) zou werkelijk geknipt voor hem zijn!”

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 3