historicus en staatsman L I Rol van Mao in heroriëntatie communisme cent duurder meen Produktschap: melk moet 2 Nuts met gezonde vers gebrande hazelnoten. p HOESTEN? Dichter, filosoof, strateeg, A mantelspecialist to w”-' T, MEENK HELPT DIREKT Lekker tussendoortje. Uitsnraak in kort geding gifzaak Tiel aangehouden „BRUNCHEN in het Chalet r; DONDERDAG SEPTEMBER 19 76 BINNEN- EN BUITENLAND 4 x. il NOORDHOLLANDS PHILHARMONISCH ORKEST -IK. zijn hoofd hoog was. „Ik ben niemand” Guerrilla FONDUE BOURGUIGNONNE Corruptie rilla-oorlog, waar de grens tussen bandieten en idealisten vaak moeilijk is te trekken. Een keer viel hij in handen van zijn vijanden, maar hij ont snapte; sindsdien kon hij niet meer worden gepakt, ofschoon de prijs op (Van onze redactie buitenland) PEKING. Hij was een begaafd dichter, een briljant filosoof en histo ricus, een geniaal strateeg, een staatsman, die tot de grootsten van China gerekend moet worden. Bovenal echter was hij een taaie, slimme boer. In 1893 geboren als zoon van een niet onwelvarende boer en rijsthande- laar in het dorpje Sjao-Sjan in de Zuidchinese provincie Hoenan, was Mao Tse Toeng voorbestemd zijn vader op te volgen. Hij verkoos echter te leven als revolutionair en daarbij de ellendigste ontberingen te doorstaan. Een groot deel van zijn leven leefde hij als een opgejaagd stuk wild, een vogelvrije, die zoveel schuilnamen had, dat hij soms zijn eigen naam bijna zou hebben vergeten; een man, die leefde in het halfduister van de guer- Schok Verering I Mw 9 Mao Tse Toeng bezat meer macht dan de Chinese keizers II D (ADVERTENTIES) (ADVERTENTIES) het Concertgebouw, Lange Begijnestraat 13 (ADVERTENTIE) de 2 ons botermalse 12,50 10,— p.p. tast bij uw apotheker en drogist - met alles d'r op en d'r an voor Nieuwe Kerk, Nieuwe Kerksplein 32, Haarlem vrijdag 10 september 20.30 uur ZOMERCONCERT HOLLANDSE BIEFSTUK op woensdag 15 september in ’t Schalkererf, Bernadottelaan 201, Meerwijk/Schalkwijk, Haarlem. Toegangskaarten a f 2,50 (incl. consumptie) verkrijgbaar bij onderstaande filialen: Haarlem: Grote Houtstraat 180, Winkelcentrum Schalkwijk-Rivièradreef 26. T.:- tir. Ht Kt en va vs c X) tl n v o ft t n S de de zo üj de fr he be ge: gei ui' jat va ka ge als zij d< fi v; gt w V, ja bi rr IV. 5I ee I 197 per boe te zeil ov< du grc len pa: zei noi eer bel vei zoi me gei de gir do, ...t ei P b „1 c< ir c I V E 1 I, Verse ZEEUWSE MOSSELEN gekookt in witte wijn en geserveerd met een heerlijke mosterdsaus. Zoveel u wilt voor De Grote Sprong Vooruit, zoals Mao’s economische experiment werd genoemd, bleek een mislukking te zijn. Mao zelf, die ondanks alle ontberingen tijdens de burgeroorlog, steeds een verrassende jeugdigheid had behouden, verouderde snel in deze jaren. Hij verscheen nog maar zelden in het openbaar; het liefst Een duidelijk zwakke Mao: boven met Henry Kissinger en onder met mevrouw Imelda Marcos (echtgenote van president Marcos van de Filippijnen) en haar zoon, in 1974. re mensenmassa het onmetelijke Plein van de Hemelse Vrede in Peking dreu nen van de spreekkoren: Mao Tse Toeng wan-soei, Mao Tse Toeng wan-soei moge Mao Tse Toeng 10.000 jaren le ven. Op de Tien An Men-poort, waar door eens de onderdanen van de Mand- sjoe-keizers op hun knieën naar de geel- gelakte troon moesten kruipen, de ogen deemoedig naar de aarde gericht, stond nu op een balkon, vanwaar hij het gehele plein kon overzien, de universele erfgenaam van die keizerlijke macht. Hij droeg versleten kleren en zijn blauwzwarte haar werd bedekt door een eenvoudige lakense pet, maar hij had meer macht dan voor hem ooit iemand in China had bezeten. Tsjang Kai Sjek was verslagen. In de nacht van 1 januari 1929 sloop Mao aan het hoofd van zijn getrouwen door het kordon heen. Weer zocht hij de beschutting van de bergen op, nu in de provincie Kiangsi, die van oudsher een haard was geweest van een anarchistisch verzet tegen het centrale gezag. Vijf jaren hield Mao het hier uit. Ondanks het feit, dat de Verenigde Staten de Kwo Min Tang-legers rijkelijk van oorlogsmaterieel voorzagen, kwam het einde voor de generalissimo verras- (Van onze correspondent) ARNHEM. Het kort geding dat en kele Tielenaren en de vereniging Voor komen Is Beter (VIB) tegen de staat, de gemeente Tiel en het chemisch bedrijf Verdugt in Tiel hebben aangespannen, is aangehouden. Dat bepaalde vanmorgen de president van de arrondissements rechtbank in Arnhem, mr. E. Wytema. De president heeft de partijen opge roepen om op 15 september om twee uur voor hem te verschijnen met mede neming van deskundigen die van de zaak op de hoogte zijn. Hij wil dan nadere inlichtingen inwinnen, onder meer over de onderzoekmogelijkheden in het Tielse Bethesdaziekenhuis. In zijn overwegingen stelt mr. Wyte ma o.a.: „Hoewel het rapport (van de VIB» nog diverse vragen openlaat, doet anderzijds de inhoud op zijn minst geno men twijfel rijzen of inderdaad met een voldoende mate van zekerheid kan wor den aangenomen, dat er voor de bewo ners en voor diegenen die beroeps- of ambtshalve bemoeienis met de volksge zondheid hebben, generlei reden is tot ongerustheid.” PEKING Het is niet alleen van wege zijn bijdrage tot wedergeboorte van wellicht de oudste cultuur uit de wereldgeschiedenis dat Mao als een figuur van grote historische betekenis wordt beschouwd. Het is ook met name zijn rol in de theoretische en praktische heroriëntatie van de inter nationale communistische beweging geweest die hem van zo groot belang maakt Wüstelaan 75, Santpoort. Deze gezellige, gemoedelijke combinatie van ontbijt en lunch verzorgen wij zon dags vanaf 11 uur 's morgens tot 14.30 uur. Onbeperkt eten en proeven van een soepje, warme gerech ten, koude gerechten en des serts in en uit onze open Zwitserse boerderij-keuken. Prijs inclusief een kopje koffie vooraf 18,- per couvert, voor kinderen tot 15 jaar 1 voor ieder jaar dat zij oud zijn. Omdat onze ruimte beperkt is, is het prettig als u even van tevoren laat weten dat u komt. Ons telefoonnummer is 023 372226. Nu ook in het Chalet: Uw gastheer Jan G. (Uilenboom) Westerhoven. Maar in oktober 1934 moeten de com munisten toch het veld ruimen. Mao voert de „lange mars” aan, die tiendui zenden haveloze boeren onder bescher ming van een slecht uitgerust rood leger een jaar later (na een tocht van bijna 10.000 kilometer door het onherbergzame Chinese achterland) in het bergachtige gebied van het noordwestelijke Jen-an brengt, waar zij voor hun achtervolgers veilig zijn. 7 juli 1937 vielen de Japanners onaan gekondigd de Marco Polobrug aan. De Japans-Chiese oorlog was een feit ge worden. Kort tevoren had Tsjang Kai Sjek de vrede met Mao Tse Toeng getekend op voorwaarde, dat deze de agrarische revolutie zou prijsgeven, de Kwo Min Tang niet zou proberen omver te werpen, de Sovjets in de grensgebie den zou reorganiseren tot een democra tisch bestuur en het Rode Leger in een nationaal revolutionair leger zou onder brengen. In december 1940 gaf Tsjang het communistische Vierde Leger bevel de Jangtze over te trekken. Toen de rode soldaten zich in een lange, nauwe bergpas aan de overzijde van de rivier bevonden, werden zij van uit een hinderlaag aangevallen door een Kwo Min Tang-leger van 80.000 man, dat onder leiding stond van de generaals Koe Tsjoe Toeng en Sjan Kwam Yung Sjiang. Het Vierde Leger had geen schijn van kans. In een bloedbad dat bijna drie dagen duurde werd het vrijwel geheel uitgemoord. Van dit ogenblik af achtte Mao zich geheel van zijn verplichtingen aan Tsjang Kai Sjek ontheven. Hier kwam Mao voor het eerst in aanraking met de socialistische gedachte. De lezing van „Het Communistisch Ma nifest” en van Kautsky’s „De Klassen strijd” gaf hem een schok. Toen in 1922 het Derde Congres van de communistische partij in Kanton werd gehouden, werd Mao als „afge vaardigde uit Hoenan” niet alleen in het centrale comité gekozen, maar hij kreeg tevens de opdracht zitting te nemen in het centrale comité van de Kwo Min Tang. Niettemin was Mao nimmer een groot voorstander van samenwerking met de Kwo Min Tang. Wat dat betreft vond hij een medestander in een van de oorlogsheren van deze partij: Tsjang Kai Sjek. Deze maakte in 1927 van de angst van de grootgrondbezitters en de boven ste lagen van de middenstand voor de communisten gebruik door met hun steun de Kwo Min Tang-regering in Hangkou omver te werpen. Aan de vooravond van Tsjangs revolte werd Nanking murw gemaakt door een bombardement van buitenlandse kano- neerboten. De linkervleugel van de Kwo Min Tang koos eieren voor zijn geld: hij gaf zich aan de nieuwe Kwo Min Tang- (Van onze redactie economie) DEN HAAG.- Waarschijnlijk zal minimumprijs van een liter volle melk twee cent hoger worden als het aan het produktschap zuivel ligt. In de vergade ring van het produktschapsbestuur zal vandaag worden voorgesteld de prijs van 93 op 95 cent te brengen. Datum van ingang: misschien 16 september, maar dat is mede van ministeriële goedkeu ring afhankelijk. Het is overigens niet duidelijk of met name minister Lubbers (Economische Zaken) die goedkeuring zonder meer zal geven. - dirigent. ANDRÉ VANDERNOOT solist JAAP VAN ZWEDEN viool Naarmate de Janans-Chinese oorlog voortduurde, was de Kwo Min Tang dérmate reactionair en corrupt gewor den, dat zelfs de middenlagen van het Chinese volk het vertrouwen in deze partij volkomen hadden verloren. De Kwo Min Tang was aan het einde van de oorlog een rotte vrucht geworden, die de communisten zelfs niet meer behoef den te plukken. De laatste die dit wilde inzien was de generalissimo. Kleine Houtstraat 70, Haarlem. Tel. 320885 Geopend maandag t/m zaterdag van 11.00 23.00 uur. Zondags gesloten. RESERVEREN GEWENST. Een van de beroemdste en meest controversiële foto’s van Mao: de zwemtocht in de Jangstekiang rivier. Het Chinese persbureau publiceerde de foto van Mao (die toen 73 was) met de mededeling dat de Chinese leider 15 km gezwommen had. Sommige experts betwistten echter de oorspronkelijkheid van de foto en beweerden dat het een montage was. Programma: Mozart Ouverture Le Nozze di Figaro Mendelssohn Vioolconcert in e kl. t. Schubert Symfonie no 5 entrée ƒ6,00 (a.i.) cjp geldig voorverkoop aan de kassa van het Concertgebouw, Lange Begijnestraat 13 vanaf 2 september van 10-15 uur; telefonisch 32 09 94 van 12-15 uur. Kaartverkoop op de avond van het concert in de Nieuwe Kerk vanaf 19.45 uur. send snel. In 1945 had hij nog gepocht dat hij de communisten tegen eind 1946 zou hebben verslagen, maar ofschoon zijn legers er begin 1947 nog in slaagden de rode hoofdstad Yen-an in de provin cie Sjensi te bezetten, was het toen al met de feitelijke macht van de Kwo Min Tang gedaan. Kort na de definitieve overwinning van het Rode Leger in 1949 maakte Mao een reis naar Rusland het was de eerste keer, dat hij de Chinese grenzen overschreed maar het bezoek bracht geen soelaas. Stalin fêteerde zijn gast, maar hij gaf niets cadeau. Mao kreeg nu te kampen met de reusachtige behoeften van het door ja ren van burgeroorlog en van misoogst op misoogst geteisterde land. verkrijgbaar in rode poeders en capsules, Na de dood van Stalin in 1953 was ook in de communistische wereld de discussie over de aard van het stali nisme op gang gekomen. Velen reali seerden zich dat de ontsporing van het gelijkheidsideaal in feite voort kwam uit de onjuiste toepassing van het leninistische organisatiebeginsel van een gesloten eenpartij systeem. Niet alleen lieten de Chinese com munisten daarom in deze beginperio de verscheidene andere partijen naast zich voortbestaan, maar ook ontwik kelde Mao de theorie dat het niet alleen noodzakelijk is meningsver schillen binnen de communistische partij tot op zekere hoogte te verdra gen, maar dait men de tegenstellingen zelfs bewust tot ontwikkeling moet laten komen, ten einde vemieuwings- tendensen een kans te geven. Deze opvatting over het voortbe staan van de „klassenstrijd onder oen socialistisch overgangsregime leg de hij neer in wat wellicht als zijn belangrijkste artikel moet worden be schouwd: het in 1957 gepubliceerde „Over de juiste behandeling van de tegenstellingen onder het volk”. Tel- Kens opnieuw bleef hij rebelleren tegen gevestigde instellingen en nieu we opvattingen stimuleren. Eerst, aan het eind van de vijftiger jaren, in de campagne van de „Grote sprong voorwaarts”, die zich richtte tegen de orthodoxe visie van het Kremlin en de Moskou-aanhangers over de eco nomische opbouwmogelijkheden van een ontwikkelingsland als China. Vervolgens, in het midden van de zestiger jaren, in de campagne van de „Culturele revolutie”, die zich richtte tegen tendensen tot het ontstaan van „een nieuwe klasse” van technocrati sche partijbureaucraten. In dit laatste geval kwam hij eerst in conflict met de meer „rechtse” president en aan gewezen opvolger Lioe Sjao Tsji. maar later met de meer „linkse” legeraanvoerder en nieuw aangewe zen opvolger Lin Piao: in het Westen ten onrechte versleten voor „slechts” de uiting van een „onvermogen” om anderen naast zich te dulden. ging Mao naar de middelbare school in Sjiang-Sjiang. Daar kwam hij voor het eerst in contact met de denkbeelden die aan de moderne westerse beschaving ten grondslag liggen. Na de middelbare school besloot hij, samen met zijn boezemvriend Sjiau- Sjan, de zoon van een hereboer, aan de universiteit in de Hoenanese hoofdstad Tsjang-Sja te gaan studeren. Maar nau welijks had hij zich daar ingeschreven of een door de Kwo Min Tang-partij geïnspireerde opstand brak uit. Het re volutionaire vuur stak het leger aan waarvan een deel zich bij de opstande lingen aansloot. Mao nam onmiddellijk dienst als ge woon soldaat, maar na zich een jaar lang geërgerd te hebben aan de hoog hartigheid van de officieren en de nutte loosheid van zijn ledige soldatenbestaan zwaaide hij af. Hij besloot onderwijzer te worden en liet zich inschrijven aan de kweekschool van Tsjang-Sja. heerser over. Onder de druk van de terreur, die Tsjang Kai Sjek had ontke tend, vluchtte Mao met 3000 volgelingen naar het Tsjing Kan Sjan-gebergte. Twee jaar later waren op de berg 10 000 vogelvrijen samengestroomd. Toen sloot Tsjang Kai Sjek een bijna dodelijke ring rond Mao’s adelaarsnest. „Ik ben niemand”, zei Mao toen. „Waarom zou ik heengaan? Wat kan één man doen?” Als de generalissimo stierf, zou het geen verschil maken, het verrot te speciale systeem zou blijven.” Ook zijn dood, zo wist Mao, zou de loop van China’s historie, in de brede bedding waarvan hij slechts een kiezelsteen was, niet meer kunnen veranderen. Maar niemand was bereid deze man, wiens naam reeds bij zijn leven een legendarische klank kreeg, aan zijn aartsvijand uit te leveren. Die aartsvij and was de leider van de Kwo Min Tang generalissimo Tsjang Kai Sjek. De geschiedenis van de Chinese revolutie is voor een groot deel het verhaal van de worsteling tussen deze twee mannen, die zowat in alles eikaars tegendeel waren. Die strijd eindigde in een volledige over winning voor Mao Tse Toeng. Op 1 oktober 1974 deed ’n onafzienba- Mao Tse Toeng heeft geen gemakke lijke jeugd gehad. Zijn vader was een aartsconservatief, een hartstochtelijk vereerder van de Mandsjoe keizerin- weduwe een verering die slechts werd overtroffen door zijn adoratie van de oude Chinese wijsgeer Confucius. Gierig en vervuld van minachting als hij was voor de armen, kon het welhaast niet anders of Mao’s vader moest in botsing komen met zijn zoon, die sterk onder invloed stond van de boeddhisti sche opvattingen van zijn moeder. Na het doorlopen van de lagere school gaf hij zich in zijn fraaie landhuis, dat uitzag op het meer, over aan bespiege lingen of aan de lectuur van zijn favo riete avonturenromans. „Mao Tse Toeng wan-soei”, schreeuw den de Chinezen toen Mao in Peking de overwinning op Tsjang Kai Sjek vierde. Maar tienduizend jaar kon zelfs de god heid niet leven, die Mao ondanks zijn feilen en gebreken, in het oog van 700 miljoen Chinezen, gebleven was. Als hij had geweten welk een verslagenheid 'zijn verscheiden onder zijn aanhangers zou teweeg brengen, zou hij mogelijk de woorden herhaald hebben, die hij na de oorlog uitsprak toen enkele van zijn partijgenoten erop aandrongen, dat zo wel hij als Tsjang Kai Sjek zou aftre den, om hét einde van de burgeroorlog te bespoedigen. i’ B

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 4