Zaalhuur voor Beroep op Veisens burgerij Bewoners Kennemerlaan tijdens hearing: BETEKENT OVERLAST Velsen-Noordse middenstand wil koopavond op donderdag Haven Gevarieerd programma voor jeugd en volwassenen PLANEET EN BRULBOEI OPENEN HUN POORTEN sportclubs 125 pet. hoger 11 I „AANLEG PARKEERHAVENS II Programma ’s buurthuizen DOKA NAM AFSCHEID VAN OUD-SECRETARIS Watersnood in schoolgebouw Laveloze automobilist Kort IJmondnieuws t' n ingesloten Jeugd Café „DE HALVE MAAN” 5 IJMUIDEN - VELSEN 19 76 9 SEPTEMBER DONDERDAG 4 i Trryn «WW (Van een onzer verslaggevers) (ADVERTENTIE) door aanleg van parkeerhavens. duidelijk Gemeente Door de gereformeerde kerken (vrijge maakt) is beroepen S. S. Cnossen uit Spakenburg-noord. In het buurthuis aan de Mercurius- straat 56 ligt het accent van de activitei ten op het jeugdwerk. De jongste leef tijdsgroep is die van 6 jaar. Dinsdags zijn het de kabouter-meisjes van die leef tijdsgroep die bijeen komen; woensdag middag is er een gemengde handwerk- groep voor de jongere jeugd. Maar ook hier zijn het de aktiviteiten van de jeugd die het grotste deel van het gevarieerde programma vullen waar aanwijsbare zondering is gemaakt voor de zaterdag middag. Dan staan de deuren van de Brulboei open voor jong en oud. Knippen, plakken, lijmen of gewoon „knutselen”. De IJmuidense jeugd kan er zijn hart weer aan ophalen. uw on, lat :e- o- V- de ie. Id- jn 00 lij jn ou de de jn o- 3g n. ■n •f, t- >k m nz ■s, Volksdans Velserhocft. Onder auspi ciën van de UW een volksdansgroep voor ouderen in het gebouw Velserhooft te Santpoort-Noord het seizoen begon nen, deze staat onder leiding van me vrouw B. Waanders. Er wordt wekelijks, op dinsdag van 10.45 tot 12.15 uur geoe fend. Belangstellenden kunnen zich nog bij de groep aansluiten. De heer Heineker, beheerder van de Rabo-bank in Velsen-Noord kreeg gele genheid de plannen tot verbouwing van het huidige pand aan de Wijker- IJMUIDEN. Een 25-jarige inwoner van IJmuiden is woensdagavond op de Hagelingerweg in Santpoort door de po litie aangehouden en ter ontnuchtering op het politiebureau ingesloten. Omstreeks half elf werd de aandacht van surveillerende agenten getrokken door het rijgedrag van de man die de hele wegbreedte nodig had om zich met zijn voertuig te verplaatsen. Na aanhouding bleek hij dermate be neveld te zijn dat hij niet aanspreekbaar was. Daarop kreeg de man een lift naar het politiebureau in IJmuiden. ,4 IJMUIDEN Enkele weken geleden zijn alle zaalverenigingen in IJmuiden geconfronteerd mer een verhoging van de zaalhuur van meer dan 125 procent. Van 170 tot f 392,- per uur per jaar. De afdeling onderwijs van de gemeente IJmuiden maakte dit per brief bekend. De zalen stonden tot voor kort onder beheer van de afdeling sportzaken. Als reactie op dit ingrijpende besluit - een volleybalvereniging als SBIJ zou een bedrag van bijna vierduiznd gulden per jaar mee.' moeten neerleggen - hebben de verenigingen een brief geschreven naar alle fractievoorzitters van de ge meentelijke politieke partijen, met het dringende verzoek om deze verhoging nie niet door te voeren. Op de eerstvol gende gemeenteraadsvergaddering komt dit punt aan de orde. „Toen de noodzakelijke boomaanplan- ting ter sprake kwam”, zo betoogde Heere voor een gehoor van circa vijftig Kennemerlaanbewoners, „leek het zinvol en praktisch om door middel van aanleg van parkeerhavens aan de noordzijde van de laan, de breedte van het rijbaan- In Loas, Vietnam en Thailand bevin den zich 20.000 mensen die gevlucht zijn voor de oorlog in Indo China. In Tanza nia en Soedan verblijven 6000 Afrikaan se vluchtelingen. In Latijns Amerika gaat het om 2500 vluchtelingen. Tenslot te is er een reserve van 1500 vluchtelin gen, die bij bepaalde speodge vallen snel geholpen moeten kunnen worden. Behalve Veisens burgemeester, hebben zitting in het comité van aanbeveling: wethouder Th. C. Witte; A. v. d. Wijst, IJMUIDEN.- Toen in het begin van 1975 het gemeentebestuur het plan op perde om de opengevallen gaten in de boomplanting langs de Kennemerlaan op te vullen, waren de bewoners van die zelfde Kennemerlaan laaiend enthousiast over dat voornemen. Toen het echter duidelijk werd dat men die welkome groenvoorziening wilde doen samenval len met het aanleggen van een aantal parkeervoorzieningen was het met dat zelfde enthousiasme snel gedaan. Aan de noordzijde van de laan zou het trottoir een paar meter worden versmald ten behoeve van de aanleg van parkeerha vens. Het vrijkomende rij weggedeelte zou daarmee over de hele laan circa 12 meter worden. In de ogen van het gemeentebestuur een verbetering. Naar de mening van de bewoners een „uitnodi ging” voor het verkeer om nog harder door de laan te gaan rijden, en daarom ...taboe. Zodra de nieuwe ontmoetingsruimte gereed is wil men er toe overgaan bij eenkomsten te organiseren waarbij men sprekers denkt uit te nodigen die iets vertellen over zaken waarvan veronder steld wordt dat er belangstelling voor bestaat. Verder ligt het in de bedoeling dat het wijk-comité Oud-IJmuiden weei' in de Brulboei gaat vergaderen. Uiter aard is de buurt daarbij altijd van harte welkom. Een onderzoek wees uit dat men zich door het verbreken van een ruit toegang tot het gebouw had verschaft en een paar brandkranen had opengedraaid. De aanleiding tot de ongewenst inundatie is vermoedelijk baldadigheid. In de Kanaalstraat bij de Brulboei komen ook de „oudjes” aan hun trekken. Een buurtbewoner had de hamvraag in petto. Hoe denkt de politie over deze verkeersplannen. Ing. Heere veronderstelde dat in het standpunt zoals dat door de verkeers- commissie was samengesteld de mening van de politie was verdisconteerd. Het bleef echter een veronderstelling. Ze kerheid kon hij daar niet over geven. Hierop reageerde de vragensteller door op te merken dat het voor hem allemaal even onbegrijpelijk was dat op een hoorzitting over een stuk verkeerspro blematiek het standpunt van de politie niet duidelijk kenbaar kon worden ge maakt. IJMUIDEN. Bij het betreden van he schoolgebouw aan de Radarstraat ontdekten de leerkrachten van de Ewout van Soeterwoudeschool woensdagochtend dat één van de gangen onder water stond. Fietsrally. Zaterdag 11 september zal de prijsuitreiking plaats hebben van de fietsrally die door de jeugdcommissie van de voetbalvereniging Velsen is geor ganiseerd. In de groep tot en met 7 jaar werd de eerste plaats bezet door Simone Wittebrood, in de afdeling tot en met 10 jaar toonde Mark Wittebrood zich de beste, bij de jongens en meisjes tot en met 13 jaar eindigden Walter en Mark Molenaar gelijk. In de groep tot en met 50 jaar werd de heer J. Wittebrood eerste. Tijdens een raadsvergadering in de herfst van datzelfde jaar bleek dat de bewoners van de laan nimmer door het gemeentebestuur waren gepolst. Een zo genoemde hoorzitting werd in het voor uitzicht gesteld. Gisteravond bijna een jaar later was het zo ver. De bewoners van de Kennemerlaan mochten in de- kantine van het stadhuis hun zegje zeg gen. Maar niet voordat Ing. J. M. Heere als chef van de dienst civiele werken het zijne had gedaan. Humanisering. De stichting Evangelie en Industrie IJmond en het Bedrijfsa- postolaat starten op dinsdag 28 septem ber ’s avonds 8 uur met eeq cursus „Humanisering van de arbeid” in het centrum aan de Wenckebachstraat. De inleiding wordt verzorgd doof prof. R. C. Kwant. Maar diezelfde bewoners hadden daar uiteindelijk een heel andere mening over Die hadden zij al netjes geformuleerd op papier onder de aandacht van het ge meentebestuur gebracht. Gisteravond maakten zij van de gelegenheid gebruik dat op schrift gestelde standpunt nog eens te verwoorden. Versmalling van de trottoirs betekent het verkeer dichter bij de woning...overlast! Bredere rijbaan be tekent aantrekking van het verkeer. Nog harder rijden, derhalve nog meer over last. Het een met het ander combine rend, resulteerde in beperking van de speelruimte voor de kinderen..aantasting van het karakter van de laan. Al met al; alleen maar last en verstoring van het leefklimaat. IJMUIDEN In de vacature die is ontstaan door het vertrek van Ds. J. M. D. van der Berg naar Werkendam, zal worden voorzien door ds. Heikoop te Herwijnen die als zodanig door de Ker- keraad van de Hervormde IJmuiden-west is beroepen. Klaverjassen. De klaverj asclub van de voetbalvereniging Velsen begint vrij dag 10 september met het nieuwe sei zoen. De klaverjasavonden zullen weke lijks in de eigen kantine worden gehou den, aan vang 8 uur. Ook dit jaar zijn er fraaie prijzen beschikbaar. Programma De Brukboei, Kanaal straat 228. Peuters: Peuterspeelzaal, dagelijks voor kinderen van 2*/s-4 jaar. Kleuters: Woensdag van 2 tot 3 uur (4 tot 6 jaar) spelen met verf en andere materialen. Schooljeugd: Maandag van half zes tot half zeven (9 tot 12 jaar): Kook- groep; samen kopen, bakken braden en opeten. Dinsdagmiddag van vier uur tot kwart over vijf (9 tot 12 jaar): Werken met klei. Dinsdagavond van zeven uur tot kwart over acht (jongens 12 jaar en ouder): Sport- en spelgroep. Woensdagmiddag van twee tot vijf uur (6 tot 9 jaar): Spelen in de kring. Woensdagmiddag van twee tot vijf uur (9 tot 12 jaar): Tafelten nis, dammen, schaken, sjoelen enz. Vrijdagmiddag van kwart voor vier tot vijf uur (6 tot 9 jaar): Spelen met klei naar eigen idee en figuurzagen. Tieners: Dinsdag (12 tot 15 jaar): Met een eigen groep een programma maken en uitvoeren. Dindag- en vrij dagavond (16 jaar en ouder): Disco theek met een babbeltje en een drankje. Woensdagavond (12 tot 15 jaar): Instuif met de schooljeugd. Donderdag van vier uur tot half zes (12 tot 15 jaar): Rommelen met naald, draad en lappen stof. Donder dagavond (15 tot 18 jaar): Het maken van een programma naar eigen idee. Vrijdagmiddag van drie tot vijf uur (12 tot 15 jaar): Instuif, als op woens dagavond. Vrijdagavond van zeven tot half negen (14 jaar en ouder): Dat „Geueze en Breughel met elkaar verwante begrippen zijn, heeft ieder serieuze bierdrinker al kunnen opmaken uit schilderijen die deze schilder naliet. Hoe een teug van dit bruine vocht precies smaakt, hoef je de meesten ook niet te vertellen. „Geueze” is een bier dat voor zichzelf spreekt. Spijtig genoeg zien we de laatste jaren steeds meer van die typische brouwerijtjes verdwijnen. Met vreugde kunnen wij nog constateren dat een van de weinig overgebleven „Geue ze" brouwers Louis Girardin de „Geue ze' maakt zoals zijn voorvaderen in het Pajottenland ook al deden in de tijd van Pieter Breughel Proef dit schilderachtige bier in F I p s het aantal parkeerplaatsen kon volgens hen het probleem van „dubbel parkeren” alleen maar vergroten. Voorsorteren was nu op de breedste kruispunten al een onmogelijkheid en de situatie in de Van Dalenlaan was niet te vergelijken met die in de Kennemerlaan. 'Velser Gemeenschap); drs. N. E. A. M. Kraetzer, (Stichting Samenlevingsop bouw); J. J. J. Jansen, Velser Onderne mers Centrale; R. Rijks, Velser Onder nemers Vereniging; W. Gouda, Neder landse Zeevisgroothandelsvereniging; G. J. Timmermans, Velser Sport Stichting; mevr. C. J. van Wetter-Zuurendonk, Samvro; J. J. van Ommeren, Raad van Kerken Velsen; H. de Boer, Stichting Dienstverlening aan Bejaarden; B. Bic ker Caarten, Lions Club; L. J. Schultink, PvdA-afdeling Velsen; E. Algra, CDA- afdeling Velsen; A. Heilig, WD-afdeling Velsen; mevrouw N. C. Zwenne-Bakker, PSP-afdeling Velsen; A. P. Rutten, DS’70-afdeling Velsen; C. C. Hamers, PPR-afdeong Velsen; M. J. Goris, Vel sen-Noordse Aktiviteitencommissie (VAK). Het werkcomité wordt gevormd door H. de Boer (voorzitter), mevrouw C. J. van Wetter-Zuurendonk (secretaresse), Th. P. M. van Laake (penningmeester), R. Schoondergang, J. J. A. Stillebroer, W. A. Spruit en H. J. van der Uinde. Hagelingerweg 36, Santpoort VELSEN. Zoals bekend heeft bur gemeester drs. J. Reehorst in het stad huis geïnstalleerd het comité van aanbe veling zowel als het werkcomité voor de actie Vluchteling 1976. Het bereft een landelijke actie welke van 27 tot en met 29 oktober wordt gehouden en waarbij het gaat om een totaalopbrengst van f 15 miljoen bestemd voor 30.000. VLUCHTELINGEN VERSPREID OVER DRIE WERELDDELEN. De peuterspeelzaal is voor de leeftijds groep van 2'/» tot 4 jaar dagelijks (be halve vrijdag) geopend. Uitgezonderd de koffiesoos voor moeders, op dins dag- en woensdagochtend, zijn vrij wel alle activiteiten voor de volwassen gepland tijdens de avonduren. Een uit- straatweg toe te lichten. Deze verbou wing zal per 1 december aanvangen en ongeveer drie tot vier maanden in beslag nemen. De nieuwe ruimte zal worden voorzien van safeloketten en nachtkluis met automaat. Het personeel zal uitbrei ding ondergaan van twee naar vermoe delijk vier medewerkers. In april 1977 hoopt men het vernieuwde kantoor in gebruik te nemen. Bij het rapport inzake de financiële situatie van DOKA was het voor pen ningmeester L. W. Bart verheugend mee te delen dat dit jaar met een lagere contributie van de leden kan worden volstaan, omdat een bedrag van 1700 als overschot op de exploitatiebegroting was ontstaan. De goedkeuring van het financieel verslag zal later volgen. De wijziging van rechtsvorm, bedoeld om tot likwidatie van 4284, als negatief kapitaal van de oude WVW-zegelkas, te kunnen overgaan, zal nog nader worden bezien aangezien de WVW nog altijd als rechtspersoon bestaat met koninklijke goedkeuring. De heei Jansen meende -ten aanzien van de voorgestane wekelijkse koopa vond, zoals deze ook in Velsen en de buurtgemeenten punt van bespreking is, een voerkeursavond vast te stellen. In overleg met de andere middenstandsver- eniginen zal getracht worden de donder dagavond als voorkeur uit te spreken (in Heemskerk heeft een enquête onder het publiek deze avond aangewezen). Met de Velser Ondernemers Centrale en met advies van de Kamer van Koophandel wordt een dergelijke koopavond door het plaatselijk gemeentebestuur aange wezen. Doka wil de koopavonden voor Sint Nicolaas en Kerstmis houden van 29 november tot en met 3 december en van 21 tot en met 23 december, telkens tot 21.00 uur. Na uitvoerige discussie en informatie door het betrokken comité is besloten dat DOKA, evenals vorig jaar, weer chequeboekjes uit gaat geven. De komende Sint Nicolaasactie voor zeker 435 kinderen zal nader door de commissie worden uitgewerkt, waarbij de heer J. B. Veldboer als promotor fungeert. De heei Jansen kon ten slotte afscheid nemen van de heer en mevrouw J. G. Bekker van voorheen Bekker Modes, die wegens zakelijke omstandigheden hun zaak hebben opgeheven en Velsen-Noord verlieten. De heer Bekker werd als se cretaris gezien als een onvermoeibaar werker voor DOKA, die zeer veel werk verzette en onder meer de hand had in de geslaagde braderie. De dank ging tevens uit naar de heer en mevrouw Bekker sr, die vele jaren de WVW diende. Als geschenk ontving de heer Bekker ..'tKoffertje van Wim Kan” en mevrouw Bekker bloemen, waarna de heer Bekker dankte voor de ervaren prettige samen werking. Een andere buurtbewoner merkte en passant op dat er waarachtig wel ver keerspunten in IJmuiden waren wegverb reding voordelen had. Een derde vroeg zich af of het niet mogelijk was op de Kennemerlaan eens controle uit te oefenen op de maximaal toelaatbare verkeerssnelheid. En de laat ste had de beste...„Als de verkeershavens nu niet doorgaan, krijgen we dan eve- goed de bomen?” Ing Heere beloofde alle op- en aan merkingen aan het college te zullen rapporteren. Zelfs zegde hij toe dat te gen eventuele beslissingen beroep moge lijk zou zijn. De buurt wordt in ieder geval op de hoogte gehouden. Met deze geruststellen de belofte zochten de verontrusten om streeks half tien de vertrouwde omge ving van hun Kennemerlaan weer op. IJMUIDEN Nu de scholen weer zijn begonnen en alle vakantieaktivitei- ten achter de rug zijn hebben de buurt huizen De Brulboei en De Planeet hun programma voor de komend winter maanden gereed. Een gevarieerd scala van mogelijkheden voor buurtbewoners in alle leeftijdsgroepen. Buiten de uren dat er cursussen worden gegeven of' andere geprogrammeerde aktiviteiten worden georganiseerd staat de Brulboei nog open voor lieden die zelfstandig iets willen ondernemen en daarvoor ruimte zoeken. gedeelte van de hele laan gelijk te trek ken. Het voordeel daarvan zou de garan tie zijn voor een vlottere verkeersdoor- stroming en ook het gehele verkeers beeld zou er veel rustiger door worden. De woonomgeving”, zo voegde hij er het gevoel van de bewoners respecterend aan toe, „behoeft daar helemaal niet door achteruit te gaan.” Woensdag aangekomen schepen: Aro na, Hamina; Adriatic, Great Lakes; Ca racas Bay, Hamburg; Jemrix, Kingslynn, IJmuiden; Donau, R’dam; Mercator, Par; Royal Viking Sky, Hamburg: Parkesgate, Rochester, IJmuiden; Ina. R’dam; Sea Bure, Cont. Plat; Main Ore, Monrovia, IJmuiden; Hercules. R’dam; Siddes Pilot, R’dam; Berun, R’dam? IJmuiden; Hebe, Hamina. Woensdag vertrokken schepen: Elec tron, Plymouth; Scheldeborg, Delfzijl; Tor Scandinavia, Gotenborg; Jupiter, Lerwick, IJmuiden; Elbmarchen, Wis bech; Caravella, Archangel, Beverwijk; Hebe Antwerpen; Tender Power, Cont. Plat,'Velsen; Sarita, Cont. Plat, Velsen; Mangen, Lubeck; Tender, Trout, Cont. Plat, Velsen; Tender Pule, Cent. Plat, Velsen; Medina, Londen; Fendyke. Goo- le ;Lindengracht, Hamburg; Sea Bure, Cont. Plat Ambience, R’dam; Aroma, Kotka; Wieland, Londen; Stroombeek, Delfzijl; Suzanne Joers, Oslo, IJmuiden. Donderdag aangekomen schepen: He mel, Great Yarmouth; Bavaria. Bremer haven; Cams, Bremen; Ilias, Rotterdam. IJmuiden; Bonma, Oslo. Donderdag vertrokken schepen: Lin- dinger Ivory, Hamburg; Heiman Suhr, Wisbech; Mate Zalka, Stockholm; Baldo- ne, Vlissingen. Ing. Heere rekende even voor dat de aanleg van de parkeerhavens waardoor de bomerij die nu nog ophet trottoir staat, maar dan aan de noordzijde op het rijbaangedeelte komt te staan, het aantal parkeerplaatsen van circa 58 zal reduceren tot 49. Maar een bredere rij baan zal het mogelijk maken op de kruispunten het verkeer te laten voor sorteren. De ervaring opgedaan in de Van Dalenlaan had Ing. Van Heere overtuigd van de juistheid van zijn standpunt. Bovendien was er nog een brief van de heer Van de Wetering van de Kruisvereniging die als bewoner van de Kennemerlaan de aanleg van de par keerhavens toe juichte. De bewoners raakten er nauwelijks van onder de indruk. De teruggang van Sleutelen aan je brommer. Elke 3e zaterdag van de maand (12 tot 15 jaar): Disco-avond met spelletjes, dansen en hossen. Volwassenen: Maandagavond van acht uur tot half tien een trimgroep. Van acht uur tot tien uur: kleien en kletsen. Dinsdag- en woensdagavond: handenarbeid. Dinsdagavond van half acht tot tien uur: klaverjassen. Dins dagavond van half acht tot kwart over negen:. YOGA. Woensdagavond van half acht tot half tien: schilders groep onder leiding van Piet ’t Hart. Zaterdag van twee uur tot vijf uur: Instuif voor jong en oud. Programma De Planeet, Mercurius- straat 56 Maandag: Timmerclub voor jon gens en meisjes van 8 jaar en ouder. Van acht uur tot negen uur een handwerkgroep (12 jaar en ouder). Dinsdag van half zeven tot acht uur (6 tot 11 jaar): Kabouterclub voor meisjes. Woensdag van drie tot vier uur (6 tot 7 jaar): handwerkgroep; Van kwart voor zeven tot kwart voor acht (8 tot 11 jaar): Hobbyclub voor jongens en meisjes. Donderdag van half zeven tot acht uur (8 tot 13 jaar): Tafeltennisgroep; Van acht uur tot half tien (14 jaar en ouder): Tafeltennisgroep. Voor jongens en meisjes van 8 tot 14 jaar een hobby club. Vrijdag van zeven uur tot half tien (10 jaar en ouder): Gidsen-groep voor meisjes. De discotheek „Where 69” voor jongens en meisjes van 16 jaar en ouder, aanvang acht uur. Drukte in de Kennemerlaan. De gemeente ziet een oplossing in rijbaanverbreding VELSEN-NOORD. Tijdens de woensdagavond gehouden ledenvergade ring van de Coöperatieve Middenstands- vereniging „Dcka” in ’t Karrewiel heeft voorzitter J. J. .1. Jansen gerapporteerd dat als gevolg van ,de bezwaren van de middenstanders tegen de uitbreidings plannen van het verkoopcentrum „De Gieteling” van Hoogovens deze geen ar tikelen uit de voedingssector mag verko pen. o u iW» -

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 5