Regie van Rademakers en camerawerk van De Bont van grote allure Dramatiek van een eerste grote liefde in Deep End [füvk 1 film in Amsterdam I1 u Geraffineerd gebruik van kleur door Jerzy Skolimowski Prolongaties en reprises 18 19 FILMS 19 7 6 V R IJ D A G 1 0 SEPTEMBER Zwartboek st ral. >- s en- t 56 60 te der ling IN EEN OPENBARE badgelegenheid annex zwembad komt de 15-jarige Mike werken. Hij leert er het meisje Susan kennen. Susan wordt zijn eer ste liefde. Het is een sexy uitdagend meisje van 23 jaar en zij kent de kneepjes van het vak in het badhuis. Ze brengt de jeugdige nieuwkomer snel aan het verstand dat de badende cliënten er graag een extraatje voor over hebben „als je het spel even meespeelt”. De jongen, groeri als lente- gras, raakt er nogal geshockeerd door. Hij wordt door de wulpsheid in het badhuis wakker geschud uit zijn schooljongensdromen en Susan is daarbij de stimulerende kracht. Zo begint de film Deep End, de nieuwste van de in Polen geboren cineast Jerzy Skolimowski. Deze week gaat Deep End in Cinétol in Amsterdam in première. Inlevingsvermogen (Van onze kunstredactie) MULTATULI’S belangrijkste werk de Max Havelaar heeft de pech dat de meeste Nederlanders die het gelezen hebben, dat onder dwang deden en op te jeugdige leeftijd. Een verplicht nummer voor de literatuurlijst waaraan middelbare scholieren slechts zel den goede herinneringen bewaren. Dat is jammer, want het is onte genzeglijk een van de beste boeken die er in ons taalgebied ooit ge schreven zijn. Terécht heeft Wil lem Frederik Hermans ooit over Multatuli geoordeeld dat het de enige Nederlandse auteur is die meer dan 100 jaar interessant is gebleven. |ihi Oh D Max Havelaar met waardigheid uitgebeeld K.P.R. ïhting. i dure De jongen en het meisje (John Moul der-Brown en Jane Asher) in het leeg gepompte zwembad. sprong naar volwassenheid zonder al te veel opsmuk bestaan. KO VAN LEEUWEN taalt I! astigd ibouw skerfc- 2age- isvan pend. ax dér- llingen heren- ing. antie. Wraak blijft een geliefd thema voor de westerns. Dat is ook weer het geval in „The outlaw Josey Wales”, die deze week zijn Nederlandse première beleeft en te zien is in Cineac Damrak 1. Gedurende een theepauze die is inge last tijdens de toespraak tot de hoofden van Lebak heeft Havelaar (links), ge speeld door Peter Faber, een onderhoud met.de controleur Verbruggen (Krijn ter Braak). Naast de vele prolongaties die weder om een fors stempel drukken op de Haarlemse bioscoopprogramma’s, draait in Frans Hals „Magnum Force”, een film waarin Clint Eastwood als oprecht politieman de strijd aanbindt tegen vier van zijn collega’s. Deze hebben onderling een soort moordbrigade gevormd, die moet afrekenen met schurken die op de een af andere manier buiten schot we ten te blijven. Dat levert spannende momenten op. De film is een losstaand vervolg op „Dirty Harry”, waarin East wood ongeveer het tegendeel liet zien. HET SLOT VAN DEEP END is fataal. Maar het is ook luguber, juist omdat het einde van Susans leven eigenlijk het gevolg is van een machteloze handeling die een ongeluk tot gevolg heeft. Wan neer Susan na het vrijen op de bodem van het lege zwembad Mike wil verlaten Deze week voor de jeugd (zaterdag- zondag -en woensdagmiddag) in Studio „Sjors en Sjimmie en de rebellen” en in Palace „Wil de echte Zora opstaan”. DE CATEGORIE van films die lange tijd op het programma blijven staan lijkt deze week te worden aangevuld met Barry Lyndon (in Calypso) en The girl can’t help it (Ceintuur). Trekkers zijn er ditmaal opnieuw In grote getale. Zoals One flew over the cuckoo’s nest, voor de 22e week zowel in Alhambra als in Nöggerath. De Uitkijk prolongeert Tachella’s „Cousin, Cousine” voor de 17e week en sen dergelijke duur lijkt ook Next stop Greenwich Village te halen in Rivoli. Prolongeringen zijn er verder van All the President’s men in Alhambra 2 en Tuschinsky 2, van Wan Pipel (Bellevue- Cinerama), Taxi Driver (Calypso Club), The Party (Cineac), Fa mily Plot (Cinema Int.) en The good, the bad and the ugly (Du Midi). André van Duin’s pretfilm haalde in Rembrandt- plein-theater de vijfde week, Robin and Marian in Rialto de derde week. Voorts blijven op de agenda staan A woman under the influence (Studio K), Papillon (Tuschinsky 3) en een drietal min of meer hardporno films, te weten French Blue en Deep Throat (respectie velijk in City 3 en Leidseplein-theater met Parisien). The Movies herhaalt het volledige Goretta-programma (L’lnvitati- on, Pas si méchant que qa en Le fou). Tenslotte een keus uit de reprises: Dogday afternoon in Cineac Damrak 2, King Kong in Flora,,,Ninety-two in the shade” in Tuschinsky 4 en de uit 1946 daterende Hitchcock-thriller Notorious. SKOLIMOWSKI koos voor deze film twee formele uitgangspunten als steun. Ten eerste het zwembad waarin geen water meer staat. Het dient als decor voor de bloedige afloop van het verhaal. Het biedt ook de mogelijkheid het effect van afstandelijkheid te bereiken door middel van een camerastandpunt van bovenaf. Die opzet is prachtig gelukt en dat heeft de film gevrijwaard voor een overdreven en melodramatisch einde. De tweede steunpilaar, het kleurcontrast, heeft Jerzy Skolimowski nog geraffi neerder gebruikt. De naargeestigheid van het volkse badhuis, waar elke duidelijke kleur is teruggedrongen door verwaarlo zing, biedt ten volle gelegenheid met kleur te spelen en te contrasteren. Sko limowski heeft heel opvallend het we zenlijke van kleuren in deze film weten uit te buiten. Het is bijna enerverend te zien hoe hij die als contrasten benut en ze niet misbruikt om alleen maar tot fraaie idyllische plaatjes te komen. Te gen het harmoniërend grauw spat het geel van Susans lange plastic regemantel steeds weer naar voren, maar ook het rood, aan het eind gebruikt als menge ling van bloed en verf, werkt meer dan dominerend. mige spel van Faber doet. Krijn ter Braak speelt een prachtig laffe contro leur Verbruggen die aanmerkelijk nega tiever moest overkomen dan in het boek. Uitstekende rollen worden ook neergezet door Rutger Hauer, Frans Vorstman en Carl van der Plas. Het dient echter toegegeven dat het - hoe briljant ook de niet erg filmge- nieke apotheose was. Gerard Soeteman heeft met zijn scenario een paar uiterst scherpzinnige ingrepen bedacht om Fons Rademakers in staat te stellen het even wicht te herstellen. De belangrijkste daarvan is dat de beroemde vertelling van Saïdjah en Adinda, die in de roman geheel opzichzelf stond, nu gebruikt wordt als bindmiddel. Het tweetal is nu overgeplaatst naar het Lebakse en daar zijn zij het die bij Havelaar komen klagen over het hun ouders aangedane leed. De ontwikkeling van hun eigen tragedie wordt over de hele film uitge smeerd, daardoor alleen het thema van hun onderlinge trouw (ze hadden in de roman drie jaar op elkaar gewacht om te kunnen trouwen )is komen te verval len. Van een andere losse vertelling uit het boek, de fabel van de Japanse steenhou wer, is slechts in het begin in de film terecht gekomen, als Tine de kleine Max (en Adinda die in huis is opgenomen) een verhaaltje voorleest voor het slapen gaan. Ook dit verhaal wordt qua intentie zodoende ontkracht en gedegenereerd tot een herkenningspuntje voor degenen die het boek hebben gelezen. De zwaar lite raire toespraak aan de hoofden van Lebak komt minimaal geschonden te voorschijn en wordt heel slim even lucht verschaft met een ingelaste theep auze Geprolongeerd zijn „André van Duin” in Lido, welk theater in de nachtvoor- stellingen afleiding bezorgt met „Pikant gevri jin de alpen”; Hitchcock’s „Family Plot” in Luxor; „Taxi Driver” in Studio; „De langste dag” in Cinema Palace en „Drie dagen van de Condor” in Roxy. In Palace blijft ’s nachts „De apen grijpen de macht” draaien. Toen Douwes Dekker in Lebak neer streek, trof hij een door zijn voorganger aangelegd dossier aan met grieven van de bevolking. Aanvankelijk had hij dit zwartboek willen negeren om met een schone lei de opbouw van het verarmde district ter hand te nemen. Tot hij bemerkte, dat de regent zelfs na her haalde waarschuwingen niet van zins was zijn funeste privileges op te geven en het in de ogen van Douwes Dekker waarschijnlijk werd dat de voorganger werd vergiftigd, omdat de regent had willen aanklagen. De voortvarende assis- tent-resident besloot er een zaak van te maken en verzocht zijn onmiddellijke chef om een opdracht de regent in hechtenis te nemen. Deze chef, die zich naar het schijnt door de regent van minnaressen liet voorzien, stemde niet toe, maar poogde de kwestie te sussen. Douwes Dekker zocht het toen meteen hogerop, maar in plaats van toestem ming en een compliment ontving hij een bericht van overplaatsing. Hij nam ont slag en begaf zich naar Batavia om de HET BEGIN VAN de film dreigt even naar een pseudo-erotiek af te glijden die fataal zou kunnen zijn. Het blijkt slechts een aanloopje, essentieel om de grote afstand in levenservaring tussen de jongen (John Moulder-Brown) en het meisje (met schitterend raffinement ge speeld door Jane Asher, bekend als ex-vriendin van Paul McCartney) zonder omhaal te verduidelijken. Het verveloze, grauwe, verwaarloosde zwembad vormt daarbij als plaats van handeling een bijna symbolisch decor waartegen zich de onttakeling van de gevoelens van de jongen afspelen. Die gehavende entoura ge betekent voor de nog weinig vermoe dende schooljongen de doorgang naar de wereld van de volwassene. DE JONGEN KOESTERT al vlug een oprechte liefde voor het meisje Susan, dat er verholen plezier in schept hem te confronteren met de prive-baadsters. De jongensdroom van Mike blijft op dat punt lang ongeschonden, al dreigen er wel steeds forse scheuren in te ontstaan. Susan heeft namelijk al een verloofde en daarnaast een oudere vriend. De laatste blijkt Mike’s gymnastiekleraar van school te zijn. Susan is voor de gevoelens van Mike onbereikbaar. Wan neer het er tegen het slot van de film op gaat lijken dat de grote wens van de jongen Susan te bezitten in Vervulling zal gaan - hij vrijt met haar op de bodem van het leeg gelopen zwembad - betekent dat alleen maar het voorspel tot een fataal einde. gouverneur-generaal te spreken te krij gen en werd niet ontvangen. In 1860, toen hij inmiddels zonder bevredigend resultaat achtereenvolgens geprobeerd had terug te keren in over heidsdienst en zich als planter, te vesti gen, waarna hi j berooid naar Europa was teruggekeerd, werden deze Lebakse gebeurtenissen ze voltrokken zich in minder dan drie maanden door Dou wes Dekker onder het pseudoniem Mul- tatuli beschreven in een boek, waarin hijzelf onder de naam Sjaalman op treedt en de lotgevallen van een Max Havelaar geheten assistent-resident aan biedt aan een in koffie handelende vroe gere schoolvriend. Het boek sloeg destijds in als een bom, bracht zelfs heftige kamerdebatten, teweeg en hoewel Multatuli’s vijanden talrijker, of in elk geval luidruchtiger, bleken dan zijn medestanders, is het een belangrijke aanleiding geweest dat in Indië korte tijd later het cultuurstelsel werd afgeschaft. Er is nog steeds geen einde gekomen aan de discussie over de beweegredenen voor Multatuli om zijn Havelaar te schrijven en over de juistheid van zijn klachten, voor zover daarin de Neder landse ambtenarij partij was. Zijn heftig pleidooi voor rechtvaardigheid voor de Javaan, schreef hij in eerste instantie om brood te kunnen kopen en het was ook een heftig pleidooi voor eigen eer herstel. Het wordt tegenwoordig hoogst onwaarschijnlijk geacht dat Douwes Dekkers voorganger werkelijk vergiftigd werd, zoals men ook betwijfelt dat zijn chef werkelijk zo corrupt was als hij in de roman wordt afgeschilderd. Het is zelfs juist die chef Slijmering in de roman -geweest die Douwes Dekkers familie na ontslag nog een tijd gastvrij heid verschaft heeft. Maar wel werd het heel snel duidelijk dat het in 28 dagen tijd geschreven boekwerk briljant was en voor z’n tijd ongehoord modern. Niet alleen vanwege de meningen die Multatuli er in venti leerde, maar ook vooral vanwege de geniale compositie. Vergelijkt men de roman met de film, dan is het eerste, wat opvalt, dat Rademakers geen kans gezien heeft die structuur over te ne men. Het boek is geschreven als een „declamatio”, een regelrechte toespraak tot de lezer, waarbij het curieus is aan te tekenen dat die ene keer dat een Nederlands schrijver eerder echt inter nationaal niveau bereikte, dat in dezelf de stijlvorm gebeurde: Erasmus met zijn lof der Zotheid. In de Max Havelaar is voortdurend de schoolvriend Droogstoppel aan het woord, de personificatie van de hypo criete, calvinistische, Hollandse handels- geest. Droogstoppel krijgt het „pak van Sjaalman” in handen, wat hem ontzet tend affronteert en hij geeft daarvan een aantal geminachte - stijlproefjes ter ondersteuning van het eigen betoog over koffie ter inzage: het eigenlijke ver haal, dat telkens weer door Droogstoppel onderbroken wordt. Aan het eind schopt de feitelijke schrijver, Multatuli, alsof de emotie hem te machtig geworden is, zijn vertellersfiguuif het toneel af en begint zelf een redevoering die recht streeks aan koning Willem II gericht is en die het absolute hoogtepunt vormt van begeesterde retoriek in de Neder landse letterkunde. Fons Rademakers heeft dat ook aan gevoeld en Multatuli’s chef d’oeuvre een verfilming gegeven die het waardig is. Drie jaar heeft hij aan Max Havelaar’s wedergeboorte op celluloid gewerkt, 2,5 miljoen gulden werd erin geïnvesteerd (met een meerderheidsbelang voor de Indonesische co-producent). Het prachtig geslaagde resultaat is nu in 20 Neder landse bioscopen te aanschouwen als een „avond vullende’ ’voorstelling die maar liefst 2 uur en 50 minuten duurt. Multatuli is het pseudoniem (het bete kent: ik heb veel geleden) van Eduard Douwes Dekker die op 35-jarige leeftijd in 1856 benoemd werd als assistent- resident van Lebak, het moeilijkst be stuurbare district van Java, waar de „Indische administratie” in takt was ge laten. Dat hield een feodaal sultanaat in, met een Indische regent (de adhipatti) aan het hoofd, wiens macht dan weer gecontroleerd werd door de Nederlandse ambtenarij. De wantoestanden die aan het heersende gewoonterecht (de Adat) gepaard gingen, werden doorgaans ge doogd, zolang de Hollanders er zich niet door geschaad voelden. In Lebak werd van de regent op grond van zijn status verwacht dat hij honderden familieleden onderhield en overal moskeeën bouwde. Daartoe was hij slechts in staat door de bevolking te dwingen tot het verrichten van werkzaamheden die niet vergoed werden en het afstaan van goederen die niet betaald werden. te spreken, toe te schreeuwen, een roe pende in de woestijn. Waarbij hij toch weer overstemd wordt als plotsklaps ge sneden wordt naar de afstotende bijeen- - komst in de kerk van dominee Wave laar, waar we (voor het eerst sinds het begin van de film) Droogstoppel en zijn soortgenoten blèrend met schandelijke huichelachtigheid, bar boos begeleid met orgelgeweld. Een slo takkoord dat lang naklinkt. Over het algemeen wordt in de film redelijk tot zeer behoorlijk geacteerd. Peter Faber bevestigt zijn acteertalent dat hij al eerder liet zien in Rooie Sien, Keetje Tippel, De laatste trein en Alle dagen feest. In Max Havelaar geeft hij nooit te nadrukkelijk vorm aan de am bivalenties die zowel in de roman als in Douwes Dekker’s eigen leven te onder kennen zijn. Humaan of meedogenloos, lucide of wereldvreemd, taktvol of drammerig met zelfs tegenover de trotse vitaliteit in Indië de geslagen hond die zijn pakje manuscripten aan juist de minst geïnteresseerd denkbare Droog stoppel afstaat. Vooral van Indonesische zijde wordt magnifiek tegenspel geleverd: Elang Mo hamed Adenan Soesilaningrat als de re gent, Rima Melati als de snel weduwe geworden vrouw van Havelaar’s voor ganger en tal van sublieme acteurs in de kleinere rollen. Enigszins tegenvallend is de rol van een krijtbleek opgemaakte Sacha Bulthuis in Havelaar’s als de al te liefhebbende echtgenote die met haar inbreng eerder afbreuk aan het onstui- Clint Eastwood tekende zowel voor de hoofdrol van Josey Wales als voor de regie en speelt een eenvoudige landar beider wiens vrouw en kind tijdens de Amerikaanse burgeroorlog tussen de Noordelijke- en Zuidelijke staten door rondtrekkende soldaten op bloedige wij ze om het leven worden gebracht Josey sluit zich aan bij een bende onder lei ding van een zekere Fletcher (John Vernon), maar wil zich niet overgeven als de Noordelijken de oorlog winnen en hij blijft op zoek naar de moordenaar van zijn vrouw en kind. Er wordt een prijs op zijn hoofd gezet en de tocht van Josey laat een spoor van bloed achter. Het wordt een soort „zwaan kleef aan”, want in de loop van het verhaal sluiten zich steeds meer mensen, om verschillende redenen, aan bij de ronddolende outlaw. Een wat vreemd samengestelde familie is het ei genlijk als dan het grote moment is aangebroken: de ontmoeting tussen Jo sey en de moordenaar van zijn gezin. „The outlaw Josey Wales” is een aar dige film geworden al valt het geheel door de mand als Eastwood een beetje neigt naar Leone’s „Once upon a time in the west’ ’en af en toe een flash-back gebruikt om de kijker er aan te herin neren waar het nou allemaal om begon nen is. Gebruikte Leone deze flash-backs als een spanningselement die tot een climax leidden, in „The outlaw Josey Wales” zijn het overbodige gedeeltes ge worden. Daar staat tegenover dat van Multatu- lie’s meesterlijke slotbetoog dus weinig gered wordt, werd, maar wat Radema kers daarvoor in de plaats geeft, heeft in cinematografisch opzicht bijna dezelfde allure: Havelaar die niet door de gou verneur-generaal ontvangen zal worden, loopt toe op een aan de wand hangend portret van Willem III en begint het toe Nieuw in Haarlem is ook „Haevy Traffic”, een tekenfilm vol pikanterie van dezelfde makelij als de vermaarde „Fritz the Cat”. „Heavy Traffic” is te zien in de nachtvoorstelling van Luxor. In de nachtvoorstelling van Roxy draait Polanski’s „Chinatown”, een intrigerende misdaadfilm waarin Jack Nicholson de hoofdrol speelt en waarin Polanski zelf ook een rol voor zijn rekening neemt. Schietgeweld ook 's nachts in Frans Hals in „Arizona Colt”, een reprise. Belangrijk voor het visueel compense ren van wat literair gemist moest wor den is het evenwicht tussen de camera regie van Rademakers en het fotografi sche inlevingsvermogen van Jan de Bont. Max Havelaar is welhaast on waarschijnlijk mooi opgenomen met een grote zorg voor het evenwicht in de juiste kleuren. Steeds is er voor gezorgd dat de kleuren op elkaar worden afge stemd waarbij heel duidelijk wordt ge kozen voor een enkele, overwegende hoofdkleur. Naast het afwisselend don ker en mistig groen van het landschap wordt die vaak ook in de uniformen en andere kledij gezocht. Men meent niet dat men zich te buiten gegaan heeft aan ondoordacht „schönfilmerei”, want in de beeldcompo sities en blikvelden van de camera, tij dens de scènes die spectaculair hadden kunnen- worden in de goedkope zin van het woord, is juist een frapperende te rughoudendheid betracht die de film een soms bijna documentair aanzien geeft. Iets wat zijn hoogtepunt krijgt als Saïd- ja ip een door KNIL-huurlingen platge brande dessa zijn Adinda vindt in een massagraf. De associatie met My Lai is onmiddellijk aanwezig. En je zou Rade makers bijna verdenken van het kunst matig leggen van buiten de Max Have laar gelegen verbanden, als je niet zeker wist dat die scène exact zo beschreven was door een Nederlander die de wereld 100 jaar vooruit geweest is. om naar haar verloofde te gaan, uit de jongen zijn gevoel van machteloosheid door de laag boven het bad hangende lamparmatuur een zwieper te geven. De lamp raakt Susan te hard tegen liet achterhoofd. DEZE KORTSTONDIGE liefdesge schiedenis is door Skolimowski geplaatst in een door hem gecreëerd Londen van de late jaren zestig. Een kwasi-swingen- de stad, die in werkelijkheid een ont luisterd beeld oplevert. Even ontluisterd als het badhuisinterieur trouwens. Het is een interessante achtergrond, dat wel, maar je zou je kunnen afvragen of het hele verhaal wel reëel aanvaardbaar is. Met name de introverte ingetogenheid van Mike in het begin van de film, die nogal schril afsteekt bij de geëtaleerde gevoelens van zijn leeftijdgenoten die het zwembad bezoeken, roept wat twij fels op. DEEP END is wel een afwisselende film geworden. Naast het spelen met menselijke gevoelens heeft Skolimowski gezorgd voor directe en ontwapenende humor. Zoals de prostituee in het bor deel waar Mike met een blote reclame- pop in zijn armen verzeild raakt, bij voorbeeld. Die vrouw heeft een been in het gips en verricht haar liefdesdiensten daarom voor half geld. Maar de film balanceert ook op de rand van droom en werkelijkheid. Mike droomt ervan met Susan te vrijen. Met de gefotografeerde reclamepop, die op Susan lijkt, duikt hij ook een keer het zwembad in en ver beeldt zich dan met Susan door het water te glijden. Dat is een nogal naief gefilmde scène, die misschien wat uit de toon valt. JANE ASHER en John Moulder- Brown zijn beiden goed gekozen figuurt jes. Jane als het pop-achtige wezentje dat haar vrouw-zijn provocerend uit draagt (ook tegenover oudere vrouwen) en John als de uiterst gevoelige Mike die het grote verdriet van zijn eerste liefde beleeft. Deep End wordt in pops- feer begeleid door zanger Cat Stevens en zo blijft de sfeer van de tiener en zijn weer terugzien, psalmen authentieke teksten van en

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 17