Stork-Velsen bestrijdt dreiging ontslag Spaarnekerk op Hoogovens blijft monumentenlijst genlaatst luchtverontreiniger' Israel verwerpt VN-rapport 32 artendor Bevolking China is kalm maar geroerd Desiree See morris before you buy ll I c IEL WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOt UMUDKN Laten we wel zijn Na de dood van Mao: AGENDA 9 Aantal pagina’s vandaag: Bont-Mode Kapers KLM-toestel thans in Libanon Het woord is aan... 1 „Martinshof” dames- en heren loden-, tweed- en regenkleding (ook grote maten) Banden met Z.-Afrika” (Van onze redactie buitenland) Smith wmmnmwmmmmrm/mmn .Jggl 2 Dagelijks papier 4 vnmummrmmmmfi Onbestendig verlovingsringen uw warme bakker Vlak bij de Grote Markt J Voor het lekkerste brood en fijn banket Zijlstraat 86 - Haarlem Tel. 023 -31 73 94 KENNEMERLAAN HK. SNELLIUSSTR. TEL. 14652 - - pertoPlnflsringen OBE VAN DER KLEI Gevaarlijk stukje techniek JOHANNESBURG. Bloedige onlusten zijn gisteren uitgebroken in en rond Kaapstad aan de vooravond van druk diplomatiek overleg tussen premier Vorster, zijn Rhodesische collega Smith en de Amerikaanse mi nister van Buitenlandse Zaken Kissinger over de overdracht van macht van blank aan zwart in Rhodesië en en Namibië. 1 Haarlem: Barteljorisstraat 20, tel. 023-312655 i 'i f* Ir* IJmuider Courant Hoofdredactie: Jos L. Lodewijks, E. Koning Uitgave Damiate Pers B.V. Directie: Mr. H. C. van der Mije, H. P. Stuurman Abonnement n bij vooruitbetaling - f 13$— p. mnd., f 37,40 p. kwartaal (p.post f 49,—), p. jaar f 146,90 (p.post f 189,—). Losse nummers 65 et. verlichte leus: „Lang leve voorzitter Mao”. 1 «te luchtwaartshow niet. (ADVERTENTIES) (ADVERTENTIE) 7///////////Z VRIJDAG 10 SEPTEMBER 1976 66e jaargang nummer 263 Medische diensten Puzzel Modejournaal Weg en wiel Radio en tv Strips Kunst Economie Beurs Sport Het aantal doden als gevolg van rassen onlusten, die nu al twaalf weken du- Bij Hoogovens is men van mening dat de voorkeur dient te worden gegeven aan de conventionele schoorsteen. Men Voordat Kissinger in Pretoria zal aan komen, zal Vorster een gesprek hebben met Smith die hij zal inlichten over zijn besprekingen in Zürich met Kissinger. Vorster en Smith zagen elkaar voor het laatst in oktober vorig jaar. De betrek kingen tussen Salisbury en Pretoria ver koelden toen premier Vorster zijn poli tiek van ontspanning ten aanzien van de zwarte landen bekend maakte. Smith heeft gisteren zijn minister van Defensie. Pieter van der Byl, vervangen en een „oorlogsraad” ingesteld met het doel de militaire en burgerverdediging te coördineren. (Van onze correspondent) Mao Tse To eng Het nieuwe lost het oude af, dat is de algemene en eeuwige wet van het heelal. JUWELIER Breestraat 2a Beverwijk Weerrapporten Binnen- en In een perscommuniqué zegt de Israe- relaties tussen Zuid-Afrika en Israël „ideologische en historische wortels” heb ben en dat zij sterk werden aangehaald na de oorlog van 1967 in het Midden oosten en nog meer na de oorlog van 1973. De nieuwe minister van Defensie is Reginald Cowper. Van der Byl behoudt de post van minister van Buitenlandse Zaken. Smith verklaarde in het parle ment dat de raad in het leven was geroepen om de taken van Van der Byl en de nieuwe minister van Defensie te verlichten. De belangrijkste leden van de raad zijn de ministers van Defensie, van Binnenlandse Zaken en de bevel hebbers van de strijdkrachten. Israel noemt het rapport, dat is opge steld door een sub-commissie van de VN-commissie tegen apartheid, een „pa pier van doorzichtige leugens” en een „boosaardige verdraaiing van de feiten”. In een perscommuniqué zegt de Israë lische VN-missie: „De tendentieuze wijze waarop het hele document is geschreven, de selectiviteit en grove verdraaiingen wijzen allemaal op de motieven die bij de samenstellers aanwezig waren. Het is in feite niets anders dan een nieuw beschamend hoofdstuk in de onophoude lijke Arabische politieke propaganda- strijd, en het zal door iedere objectieve waarnemer ook als zodanig worden ont vangen”. Weersverwachting van het KNMI' tot vanavond: Hoe dan ook, de dokter vertelde dat het eten van papier haar tenslotte slecht bekwam. Zij was naar hem toegekomen met ver schijnselen van een hevige ver stopping. Nu wordt ze behandeld voor een geperforeerde darm. Bij zijn beslissing heeft de minister overwogen dat, nu er diverse onderhan- delingen zijn geopend over aankoop, er duidelijk uitzicht is op behoud van de kerk. Reden genoeg om het gebouw te beschermen. IJMOND.- Het ziet er naar uit dat de oxystaalfabriek van Hoogovens haar schadelijke gassen voorlopig blijft spuien via schoorstenen. Op deze wijze worden grote hoeveelheden koolmonoxyde en stof de lucht ingeblazen. Een euvel dat voorkomen kan worden door het af zui gen van die schadelijke gassen via het zogenoemde OG-systeem. NICOSIA. Twee van de drie kapers van het KLM-toestel „City of Ma drid” hebben de afgelopen nacht Cyprus verlaten op een boot naar Sidon in Libanon, zo is hier van betrouwbare zijde vernomen. Het gaat om de 31- jarige Mengelen Hamdan, en de 26- jarige Mohammed Rustum. De derde, een arts, die de leider van de groep is geweest, is reeds eerder naar Libanon vertrokken. Ze hebben de afgelopen da gen onder strenge politiecontrole in Ni cosia gezeten op een onbekende verblijf plaats, en weigerden op suggesties van de politie in te gaan het vliegtuig naar Damascus te nemen. Van het westen uit toenemende bewolking, op de meeste plaat sen gevolgd door regen. Mini mumtemperaturen omstreeks 8. maxima ongeveer 15 graden. Tot krachtig of hard toenemende wind tussen zuidoost en zuid west. stap in de richting van een kiesstelsel waarbij de zwarten zouden worden ver tegenwoordigd in het geheel uit blanken bestaande parlement. De kwestie Nami bië en Rhodesië waar ook een blanke minderheid regeert over een zwarte meerderheid, zal het voornaamste be standdeel zijn van de gesprekken vol gende week tussen Vorster en Kissinger, die vrijwel zeker volgende week naar Zuid-Afrika komt. Zijn onderminister voor Afrikaanse zaken, Schaufele, heeft intussen de andere Afrikaanse landen Tanzania, Zambia die Kissinger van plan is aan te doen op de hoogte gesteld van de komst van Kissinger. HAARLEM Minister Van Doorn van CRM heeft de Spaarnekerk in Haarlem op de definitieve monumenten lijst geplaatst. Deze beslissing heeft het gemeentebestuur verrast, men heeft er wel alle begrip voor dat de minister op deze manier de zaak in de hand wil houden. (Van onze redactie buitenland) PEKING. Volgens berichten uit China heeft de bevolking van de republiek kalm maar bijzonder geroerd gereageerd op de dood van de voorzitter van de Chinese communistische parltf, Mao Tse toeng. Het officiële persbureau Hsinhoea (Nieuw China) zei dat alle Chinese dagbladen de hele voorpagina gewijd hebben aan het bericht over Mao’s overlijden, tezamen met een grote, zwart omrande foto van de staatsman. NEW YORK (Reuter). Israel heeft het VN-rapport dat woensdag in New York werd gepubliceerd en dat tot doel had de toenemende nauwe banden tus sen Israel en Zuid'Afrika aan te tonen, verworpen als .Arabische politieke oor logspropaganda”. (bij dé Grote Markt) JHH geeft reeds geruime tijd aanleiding tot grote zorgen. Het loonkostenpeil is der mate hoog gestegen dat het moeilijk is stand te houden in een concurrentieposi tie tegenover bijvoorbeeld Italië, de Ver enigde Staten en Japan. Het is niet mogelijk zonder meer te stellen hoeveel mensen er op de ene en hoeveel er op de andere afdeling werkzaam zijn. Dat heeft een wisselend karakter. Momenteel wordt een marktanalyse samengesteld. Het resultaat daarvan komt voor het einde van het jaar op tafel. Aan de hand van de uitkomsten zullen wij onze beleidslijn bepalen. Bij VMF zijn 40 werkmaatschappijen aange sloten. Ingeval er mensen overbodig zou den worden wil dat helemaal nog niet zeggen, dat voor die mensen ontslag dreigt. Overplaatsing naar een van de andere werkmaatschappijen behoort tot de mogelijkheden”. Waar de vakbonden zich verontwaar digd hebben getoond over het uitkomen van een persbericht voordat het perso neel op de hoogte zou zijn gebracht van de gang van zaken, merkte de heer Van der Steen op dat die kritiek hem hoge lijk had verbaasd, omdat juist met het personeel regelmatig van gedachten zou zijn gewisseld. Een Australische arts heeft een geval gemeld van een jonge huisvrouw die dagelijks 5 tot 10 papieren zakdoekjes at en een halve krantepagina. De vrouw is een „geroutineerde” papiereetster, zo zei de dokter in een ziektege schiedenis in het laatste nummer van het Australische medisch tijdschrift. Zij begon met haar gewoonte op school, waar zij bladzijden at uit de leerboeken en vloeipapier nuttigde, zo zei de dokter. Naderhand, toen zij be gon te werken op kantoor, toon de zij een voorkeur voor vloeipa pier en stukjes van een kasboek. ren, was gisteren gestegen tot ruim 350. Woensdag had premier Vorster nog verklaard dat de politie alles in het werk zou stellen om de orde te herstel len. „Ik hoop dat dit voor iedereen duidelijk is. Degenen die een crisissfeer proberen te scheppen, saboteren de be langen van Zuid-Afrika”, aldus Vorster. De Zuidafrikaanse premier zei verder dat hij bereid is om met zwarte leiders te praten over vraagstukken als lonen, werk en sociale problemen en dat hij alles wilde doen om deze „gerechtvaar digde grieven” weg te nemen. Vorster verwierp echter opnieuw elke Bloedige onlusten aan vooravond overleg over zuidelijk Afrika is zelfs voornemens twee van deze bouwsels te laten optrekken. Elk met een lengte van 150 meter waardoor het mogelijk wordt de schadelijke stoffen over grotere afstand af te voeren waar mee men beoogt de luchtvervuiling in de directe omgeving van de fabriek te reduceren. Deze afvoer zou tegen de door de overheid getroffen maatregelen zijn die destijds werden genomen nadat de Vereniging Milieudefensie bezwaar had aangetekend. (Zie verder pagina 17) De ongeregeldheden deden zich voor in de kleurlingenoorden Manenberg, Grassy Park, Esley Rovers en Paarl, waar de politie 22 zwarte betogers dood schoot die plunderend en brandstichtend door de straten waren getrokken. De zwaargewapende politie bestookte de voornamelijk jeugdige betogers, die het vooral gemunt hadden op drankzaken, met traangas en hagel. Een helikopter gaf vanuit de lucht' aanwijzingen aan de politiemannen. buitenland 2, 3, Plaatselijk nieuws 5, 6, 7, 9, 11 9 11 11 11 17 17 21 25 26 27, 29 De vlag van de Chinese Volksrepubliek waait halfstok van het gebouw van het persbureau Nieuw China in Hong Kong. Aan de gevel staat nog de met lampjes VELSEN. De directie van Stork- Velsen heeft laten weten bijzonder ver baasd te zijn over perspubiikaties waar in gesuggereerd zou zijn dat door de minder florissante gang van zaken bij de Velsense Storkvestiging 175 arbeidsplaat sen op de tocht zouden komen te staan. Ook de mededeling dat de overige 175 arbeidsplaatsen in gevaar zouden komen acht de directie bijzonder voorbarig en niet in overeenstemming met de door haar verstrekte gegevens. Algemeen directeur ir. L. P. van der Steen verstrekte ons vanochtend de vol gende toelichting. „Het produktiepro- gramma van Stork-Velsen is tweeledig. Naast de apparatenbouw, waaronder wordt begrepen destructieapparatuur, pneumatisch transport- en leidingsyste men voor agressieve stoffen en gassen, houden wij ons bezig met constructie werk voor derden. Deze laatste sector Het lichaam van Mao zal vanaf mor gen opgebaard liggen in de Grote Hal van het Volk in Peking. De rouwperiode zal voortduren tot op 1 september een grote herdenkingsbijeenkomst gehouden wordt. Hsinhoea zei dat hiervoor geen buitenlandse hoogwaardigheidsbekleders zullen worden uitgenodigd. Een opvolger voor Mao moet krach tens de uit 1973 daterende grondwet van de communistische partij gekozen wor den door het 195 zetels tellende centrale comité. Door de dood van Mao is de toekomst van China, en van de betrekkingen tus sen China en de rest van de wereld, onzeker geworden. Geen van de huidige leiders in Peking heeft het politieke en persoonlijke formaat om de leemte te vullen die Mao achterlaat. Een officiële opvolger is er Waarnemers menen dat er grote kans is op een langdurige strijd om de opvol ging, die diepe verdeeldheid zou kunnen zaaien. Volgens sommigen zou de dood van Mao een even belangrijk keerpunt in de geschiedenis van d e 2pste eeuw kunnen blijken als, 27 jaar geleden, de oprichting van de Chinese Volksrepu bliek. Ze vragen zich af of China zonder Mao zijn uniek revolutionair elan zal verliezen, en zal afglijden naar een wat inschikkelijker, „revisionistische” vorm van communisme. Door de verrassende ontwikkelingen na de food van Tsjoe En Lai zijn de China-experts erg terughoudend gewor- den in hun voorspellingen en het noe men van namen van mogelijke opvol gers. Het kan best geruime tijd duren voordat een nieuwe partijleider naar boven komt.(Zie verder pagina 3). Op de huidige luchtvaartshow in het Engelse Farnborough was o.m. dit Fairchild A-10 aanvalsvliegtuig te zien. Het geheim van dit vlieg tuig is eigenlijk de zevenloops 30 mm Gatling, die, in de neus gemonteerd, 4200 schoten per minuut afvuurt en zelfs de best gepantserde tank, kan ver nietigen. Maar de grootste verrassing van dit gevaarlijk stukje techniek is wel de 20-jarige Stephanie Meade, die als mecanicien van de Amerikaanse lucht macht de Fairchild met haar goede zor gen omringt... De verkiezingsstrijd is in ons land volledig ontbrand. De alternatieve troon redes vliegen de kiezers om de oren en de beleidsprogramma’s zijn niet van de lucht. Er is deze keer ten aanzien van de verkiezingsuitslag, die in mei volgend jaar over de krachtsverhoudingen in het parlement zal beslissen, nog weinig te voorspellen. Minder althans dan bij vo rige gelegenheden, toen de politieke ver houdingen duidelijker lagen en de grote partijen wel ongeveer konden uitreke nen hoe zij uit de slag zouden komen. Deze keer is er een bijzonder verwar rende en onzekere toestand ontstaan door de te verwachten opmars vary hét CDA, de concentratie van de drie chris telijke partijen, een opmars waarvoor het sein nog steeds niet gegeven is. Het wordt de hoogste tijd dat deze drie confessionele groeperingen, die in de huidige coalitieregering verdeeld zijn over de club de? regeringspartijen en die van de oppositie, het volledig eens wor den over hun strategie ten aanzien van de keuze die zij gezamenlijk moeten maken: VVD of PvdA, voor de construc tie van het volgende kabinet. De VVD heeft met haar verkiezings programma, dat nog zeer voorlopig is, niet het liefhebbende hart van het CDA getroffen. De christelijke partijen heb ben onderling veel meningsverschillen, maar over een ding zijn ze het wel eens, namelijk over die roemruchte zin uit het Evangelie „de mens leeft niet van brood alleen”. Dat de WD te weinig belang stelling en zorg heeft doen blijken voor het welzijn van de mensen en te veel de nadruk op de welvaart legt, betekent dat zij een van de belangrijkste bewogenhe den van het christelijke denken over het hoofd heeft gezien. De welzij nsdepartementen. waar de overheidszorgen voor de culturele, recre atieve, sociale en milieubelangen van de bevolking samenvloeien, hebben in het huidige patroon van de samenleving langzamerhand een essentiële taak ge kregen. De kreet „meer inkomen” ge voegd bij de vermaning „minder over heidsbemoeiing” zegt de mensen steeds minder, omdat in feite eigenlijk niemand in deze maatschappij meer echt armoe lijdt in materieel opzicht. De armoede heeft zich verplaatst naar de psyche. Men ontdekt dat men met het geld dat binnenstroomt eigenlijk niets waardevols voor de eigen persoonlijkheid kan doen. De geldontwaarding is daarbij niet de enige factor. Er gaan meer waarden teloor die voor de goede levensomstan digheden in ons land van essentieel be lang zijn, menselijke waarden die niet in geld zijn uit te drukken. Het ligt voor de hand dat het CDA, vooral onder druk van de ARP. liever geen loze leuzen over zijn evangelische karakter voert door te veel 'materialistische krachtter men samen met de VVD te gaan uitroe pen. Dat ook de PvdA in feite een materialistische politiek voorstaat, maakt de keuze des te moeilijker, maar aan die kant krijgt het welzijn toch heel wat meer nadruk. Kantoor: Lange Nieuwstraat 42 7, IJmuiden Postgiro 273107, Postbus 18, IJmuiden Tel. redactie: 15389, na kantoortijd 10709 Tel. adm. en adv. Tel. 15437 en 16450 Klachten bezorging: 18.30-19 uur en op zaterdagen van 17.30-18 uur: Tel. 10519 voor Santpoort: 32 43 41.

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 1