Sterilisatie definitief Hauser eist rectificatie alinea in Donner-rapport I bij vrouw nu niet meer Piloot van Mig- 25 naar Amerika Overlijden Mao Tse Toeng slaat golf van reacties los p \l ft Nieuw licht op Westduitse Lockheed-affaire Mini-top Libanon voorbereid STRAUSS ZOU ONGEBRUIKELIJKE PROVISIES HEBBEN UITGEKEERD AMERIKA STEEKT LOFTROMPET, RUSLAND ZWIJGT POGINGEN STAKING BRITSE ZEELIEDEN AF TE WENDEN Door Egypte, Saoedi-Arabië en Koeweit Italiaanse rechter veroordeelt Ford tot schadevergoeding SPEECHES MISNOEGEN GEEN HULDIGING I k I 2 3 BINNEN- EN BUITENLAND SEPTEMBER 19 7 6 VRIJDAG 1 O t (Van in in I LONDEN (DPA). Gisteren vond in Engeland onafgebroken overleg plaats om te trachten de voor morgen aangekondigde sta king van 30.000 georganiseerde Britse zeelieden af te wenden. In Londen leidde premier James Callaghan een crisisbijeenkomst van zijn kabinet. In Brighton, waar het jaarcongres van het TUC bijna tot een randgebeuren werd, vergaderde het bestuur van het vakverbond met de leiders van de bond van zeelieden. Tus sen kabinet en TUC werd bijna permanent overleg gepleegd. ROME (DPA). Een rechter in de Italiaanse stad Napels heeft gisteren de Amerikaanse presi dent, Gerald Ford, tot betaling van een schadevergoeding van ruim 15 mln. veroordeeld. Dit forse bedrag moet ten goede komen aan de 44-jarige Corrado Fioretto, een geschoolde arbeider die van 1958 tot 1973 bij de in Napels gestationeerde Ameri kaanse Marine werkte. geen aanklacht van Hauser had ontvangen. Sirenes Radicalen TOKIO (AFP). Viktor Ivano- vitsj Belenko, de piloot van de Russiche Mig-25 die maandag op het vliegveld van Hakodate in Noord-Japan landde, is gisteren uit Tokio vertrokken naar de Ver enigde Staten waar hij politiek asiel heeft gevraagd. CAIRO (UPI, AFP). Drie invloedrijke Arabische landen proberen momenteel een beperk te topconferentie over Libanon te organiseren, in weerwil van het door de Arabische Liga genomen besluit in de derde week van oktober een topconferentie van alle twintig Arabische leiders te houden, zo is gisteren in diploma tieke kringen in Cairo vernomen. i n rs n- n js te e- :e- (Van onze redacteur in Bonn) BONN. „Het Westduitse ministerie van defensie heeft gedurende de periode dat CSU-voorzitter Franz Josef Strauss minister was, ongebruikelijke provisies betaald die samenhingen met de aankoop van Starfighters. Aan verschillende perso nen zouden miljoenen zijn gegeven”. Dit meldt de links-liberale Frankfurter Rund schau van gisteren. Deze beweringen wor den gebaseerd op een vertrouwelijk schrijven van het Bundesrechnungshof (een soort algemene rekenkamer) van 26 juni 1969 aan de toen fungerende minister van defensie Gerhard Schröder (CDU). De rekenkamer veroordeelde de betaling van deze „provisies”. (Van onze redacteur in Londen, Henk Leffelaar) LONDEN. De voormalige Lockheed-medewerker Ernest Hauser heeft een rectificatie geëist van een verklaring in het rapport-Donner, waarin gesteld wordt dat hij het als een verval sing aangemerkte „Aalbertsberg- document” in omloop heeft gebracht. Hauser stelde een ter mijn van twee weken in een tele gram aan het advocatenkantoor Clifford, Wamke en Finney in Washington, dat met de commissie-Donner samenwerkte. Als deze termijn niet in acht wordt genomen, aldus Hauser in een telefoongesprek gisteren, zal hij een proces tegen de Neder landse regering willen aanspan nen. Een woordvoerder van de rijksvoorlichtingsdienst zei gis teravond dat de regering nog ,(Van onze redactie buitenland) PEKING-DEN HAAG. Politieke leiders in de wereld hebben gisteren in hun reacties uiting gegeven aan hun bewondering en respect voor de Chinese leider Mao Tse Toeng, die in de nacht van woensdag op donderdag op 82-jarige leeftijd overleed aan de slopende ziekte van Parkinson. „Omkeerbaar” onze redacteur Brussel) BRUSSEL.Gynaecologen van de rooms-katholieke uni- versiteit van Leuven hebben een eenvoudige en goedkope methode ontwikkeld om vrou wen op dusdanige wijze te ste riliseren dat de vruchtbaarheid gemakkelijk hersteld kan worden. Bij de aanschaf van de eerste 96 Starfighters door O De Russische regering reageerde koelt- Q I 1 voorstel slechts een geringe meerderheid ■ii I 1 Wat een ethisch gezwam! Alsof Multatu- li niet iemand was die in alle hoeken en gaten van Nederland altijd naar bijval gezocht heeft, in plaats van naar zwartla kense instemming die onopgemerkt bleef Nu moest de volle City-zaal applaudisse ren voor de aftiteling, en dat klapt toch minder lekker dan voor feestelijk en ver legen opdravende regisseurs, acteurs, decorbouwers etcetera, aan wie het klap- grage publiek graag even zijn handen had willen warmen Lekker heel hard klappen voor Sacha Bulthuis, en nog harder voor Peter Faber, en het allerhardst voor Fons Rademakers, en dan natuurlijk buitenge woon warm en welgemeend en vertederd voor de overgevlogen Indonesische actri ces, ach, wat hadden we dat graag gedaan! Daar zit je toch voor op zo’n wereldpremière, daar heb je je gratis kaartje toch voor betaald?! r 1 e e tl Callaghan heeft het begin van een offi cieel bezoek van negen dagen aan Canada uitgesteld vanwege de crisis. Hij zou van ochtend naar Vancouver gereisd zijn. Er waren gisteren aanwijzingen dat al spoedig na het begin van de staking, die catastrofale gevolgen voor de economie zou hebben, de noodtoestand zal worden uitgeroepen. Het Lagerhuis zal dan van zomerreces worden teruggeroepen. Op sympathiestakingen van haven- en transportarbeiders zullen de zeelieden dit maal niet, zoals bij hun staking van tien jaar geleden, kunnen rekenen. De leiders van de andere bonden en de algemeen- secretaris van het TUC, Len Murray, heb ben de staking veroordeeld. Het was gisteren nog niet te overzien of alle zeelieden aan het stakingsparool gevolg zullen geven. Toen er maandag over gestemd werd kreeg het stakings- Volgens prof. dr. I. Brosens staat het wetenschappelijk vast dat de ringme- thode „omkeerbaar” is. De sterilisatie bleek in Amerika, Korea en ook in België voor 100 percent betrouwbaar: geen enkele behandelde vrouw werd zwanger. Prof. Brosens acht de nieuwe techniek vooral interessant voor jonge vrouwen, die kinderen hebben en er verder geen meer wensen. Zij staan immers voor de vraag dat ze 25 tot 30 jaar aan anti-conceptie zullen moeten doen. De huidige geboortenregelings- methoden blijven op lange termijn risi co’s houden. In Londen had de stakingsdreiging al meteen gevolgen voor het pond, dat daal de tot zijn laagste stand sinds 7 juni, de datum waarop minister van financiën Denis Healy bekend kon maken dat Enge land een internationaal krediet van mil jarden ponden had gekregen. De drie landen die zich voor deze mini- top inspannen zijn volgens deze kringen Egypte, Saoedi-Arabië en Koeweit, die gezamenlijk de situatie in Libanon willen bespreken met de direct betrokken partij- enp Libanon, Syrië en de Palestijnen. De commissie-Donner vermeldt in haar rapport dat het via het Westduitse week blad Der Stem de beschikking kreeg over het memorandum. Der Stem zou het van Hauser hebben gekregen. Hauser ontkent ooit een dergelijk document aan Der Stern gegeven te hebben (Wel is er regel matig contact geweest tussen Hauser en de correspondent van Der Stem in New York, maar Hauser zegt, dat dit betrek king had op de Duitse kant van het Lockheed-schandaal). het Libanese vraagstuk te behandelen omdat dan nagenoeg alle onderlinge Ara bische ruzies buiten de deur gehouden kunnen worden. De mini-top zal vermoedelijk begin vol gende maand in Riad, de hoofdstad van Saoedi-Arabië, worden gehouden. Dat is dan kort nadat president Elias Sarkis in Libanon in functie treedt (23 september). De voorbereidingen voor deze mini-top hebben ertoe geleid dat de Egyptische minister van buitenlandse zaken, Ismail Fachmi, zijn bezoek aan Nederland, dat volgende week zou plaatsvinden, heeft uitgesteld. Fachmi heeft gisteren overi gens verklaar^ dat Egypte niet zal toe staan dat Jasser Arafat als leider van de Palestijnse bevrijdingsorganisatie, PLO, wordt afgezet. De minister reageerde hier mee op eerdere berichten uit Beiroet dat Syrië de PLO-leider wil vervangen door het Westduitse leger, in het begin van de jaren zestig, is aan het bureau van Fred C. Meuser in Zwitserland - dat bij het schandaal rondom Prins Bernhard een sleutelrol speelde - door het ministerie van defensie een „provisie” van circa een miljoen mark betaald. De betaling van nog eens 2,5 miljoen mark provisie is geschied, zoals de Frankfurter Rundschau meldt, via de directeur van de Frankfurter firma „Deutsche Commerz GMBH”, dr Gunther Frank-Fahle. Het Bundesrechnungshof maakt in zijn 40 bladzij den tellende vertrouwelijk schrijven onder nummer 9 bekend dat het Westduitse ministerie van defensie inderdaad op 18 en 21 juni 1961 heeft erkend dat Lockheed provisie wenste voor haar vertegenwoor digers in de Bondsrepubliek (Deutsche Commerz, Frank-Fahle) en Europa (Meuser, Zwitserland), hoe wel het bureau van Meuser met de onderhandelingen niets had te maken, en de Deutsche Commerz slechts de functie van „brievenbesteller” uitoefende. Goed ingelichte kringen in Bonnn wijzen erop dat de uitlatingen van de vroegere Lockheed-lobbyer jes op de dood van Mao. Radio Moskou meldde het nieuws terloops in het och- tendbulletin. De Russische kranten brach ten het nieuws uiterst summier. In een telegram aan de Chinese communistische partij werd slechts uiting gegeven aan het „medeleven met de familie en de overlede ne en zijn verwanten”. De Britse premier Callaghan noemde Mao „een van de grootste leiders van deze eeuw”, de Westduitse voorzitter van de SPD-partij, Brandt, „een historisch zeer belangrijke persoonlijkheid”, de Franse president Giscard d’Estaing roemde „de pure kracht van zijn acties en de vermetel heid van zijn gedachten”, de Indiase pre mier Gandhi sprak van „een eminent staatsman” en de Japanse premier Miki van een „groot leider”. In enkele van de reacties klonk de bezorgdheid door over de onzekere toe komst die China tegemoet gaat. In Peking is bekendgemaakt, dat de rouwplechtigheid, waarbij „geen enkele buitenlandse regering” is uitgenodigd, zal plaatsvinden in de Grote Hal van het Volk, waarin Mao wordt opgebaard. Op 18 september zal de rouwperiode worden afgesloten met een grote massabijeen komst in het centrum van Peking. Op die datum zal ook in heel China drie minuten stilte in acht worden genomen, zo heeft het centraal comité bepaald. Tezelfder tijd zullen in heel China alle sirenes, op de pleinen, in de treinen, op de schepen en de fabrieken, klinken als teken van rouw. Het gevaar bestaat dat de resterende meningsverschillen daarover een beslis sing over Mao’s opvolging ernstig zullen bemoeilijken. Hoewel daarvoor geen aan wijzingen zijn, is het denkbaar dat hier voor in de laatste maanden al bepaalde voorzieningen zijn getroffen. Maar deze zouden dan toch een zeer beperkt karak ter hebben, waarvan de werkelijke gevol gen voor het machtsevenwicht in de top op lange termijn niet zijn te overzien. Tijdens de jongste campagne heeft zich daarin namelijk aan de ene kant duidelijk een viertal radicalen afgetekend, die wel Verder wordt een grote rol gespeeld door de 40’er Yao Wen Yuan, die het best als partij-ideoloog kan worden aange duid, en de 30’er Wang Hung Wen, die tweede vice-voorzitter van de partij is. Aan de andere kant zijn er enkele men sen die duidelijk gematigder posities inne men. Daartoe behoren belangrijke men sen uit het overheidsapparaat, zoals vice- premier Li Hsien Nien en Wuteh, de bur gemeester van Peking, en tevens belang rijke mensen uit het legerapparaat, zoals Chen Hsi Lien en Wang Tung Hsing. worden aangeduid als de Shanghai-groep. Zij worden aangevoerd door de weduwe van Mao, Chiang Ching, die zich vooral als cultuurcritica heeft gemanifesteerd. De belangrijkste figuur erin is Chang Chun Chiao, die eerste vice-premier van de regering is, lid van het dagelijks bestuur van de partij en hoofd van de politieke afdeling van het leger. Het zou echter ook kunnen dat de compromisrpremier Hua Kuo Feng, die tevens eerste vice-voorzitter van de partij is, de post voorlopig waarneemt. Het bezwaar daartegen is echter dat deze rela tief onbekende figuur meerdere sleutel functies zou gaan bekleden, een situatie waarmee men in het verleden slechte ervaringen heeft opgedaan. Een dergelijk besluit zal dan ook vermoedelijk zeer uit drukkelijk als een interim-oplossing wor den aangeduid. Links op de foto Belenko op weg naar vliegveld van Tokio. Kort voordat hij in het vliegtuig stapte dat hem via Honoloeloe en Los Angeles naar Minneapolis zal brengen, maakte de Japanse politie bekend, dat de Russische ambassade officieel had erkend dat de vlieger zich in de VS wilde vestigen. e n De ringsterilisatie kost in België ongeveer 80 gulden. De ingreep om de sterilisatie ongedaan te maken zou ongeveer 170 gulden moeten kosten. Sterilisatie kan onder plaatselijke ver doving worden uitgevoerd en duurt dan ongeveer een kwartier. Het ver blijf in het ziekenhuis duurt dan vier uur. Gebeurt de ingreep onder volledi ge verdoving dan moet de patiënt een etmaal in het ziekenhuis blijven. In Leuven zijn al 240 vrouwen via de ringmethode gesteriliseerd. Het „Aalbertsberg-document” is een memorandum dat ondertekend zou zijn door de ex-Lockheed-employe Roha, waarin melding wordt gemaakt van de betaling van ruim 800.000 dollar op Schip hol aan de Fokker-medewerker Aalberts- berg. Het bedrag zou voor Prins Bemhard bestemd zijn geweest. Maar nee, het mocht vooral niet feeste lijk en internationaal lijken, „m verband met de aard van de film”. Is op het toneel het doek na het wegsloffen van Kniertje met haar pannetje ooit dicht gebleven, „in verband met de aard van het toneelstuk”? Allemaal onzin. En zo gaat het hier altijd, al kan ik me herinneren dat bij de wereld première van „Mira” van dezelfde Fons Rademakers door een City-directeur de hoofdrolspeelster „Anneke van Wimmel- rooy” op het toneel geroepen werd. Ja, dan kan je het misschien toch beter maar laten. k d i- i, is b1 B- B- Trouwens, na afloop van de film moch ten enkele honderden uitverkorenen met een speciale kaart naar Arnéncain wande len, waar alsnog een gezellig samenzijn was georganiseerd, met als bijzonderheid dat iedereen verzocht werd zijn eigen con sumpties te betalen En zie, daar werd a l’improviste toch nog even gespeecht, eerst door de Indonesische ambassadeur die een anti-koloniaal verhaal afstak met aan het slot de verzoenende opmerking dat het een vriend is die u uw feilen toont en dat de Indonesische regering daarom open stond voor op bouwende kritiek van Nederlandse zijde (Harry Mulisch en Cees Nooteboom probeerden toen snel even uit te rekenen wat meer slachtoffers onder de Indonesische bevolking had geëist, het 300 jaar lange Nederlandse bewind of het 27 jaar lange Indonesische bewind) En daar na door minister Van Doom, die zei dat hij niet op de stoel van de filmcriticus wilde gaan zitten, maar dat hij het deson danks een prachtige film vond. Tja, denk ik dan, dat had ook op het toneel gekund, dan had iedereen het kunnen horen. Maar ik heb geen verstand van dit soort zaken dus ik zal het wel mis hebben In de pauze ontmoette ik Paul van *t Veer, die net terug was van een zes weken lange Multatuli-studiereis door Indonesië, en een interessante vondst van hem voor af liet gaan door de woorden: .Maar dat moet je niet in je krant schrijven” Dat zeggen mensen wel vaker tegen me, voor al journalisten, gek is dat. Ook kwam ik uitgever Geert van Oorschot tegen, die ik er opmerkzaam op maakte dat zijn Max Havelaar-paperback de duurste was van de drie die nu op de markt zijn Het bleek zijn misnoegen te hebben opgewekt dat de „filmeditie” van Max Havelaar werd uit gegeven door Elsevier de firma die altijd zo’n warme voorstander van de politione le acties was geweest Gelukkig staat daar tegenover dat de Van Oorschot-Havelaar de enige is waarvan elke bladzij overeen komt met één bladzij in Multatuli’s hand schrift. waardoor de gedrukte tekst steeds ongelijk van lengte is, maai' er wel een aardige vorm van authenticiteit bewaard is gebleven. »k- er- ijd de uit an e- ■n ir rs na an hij De in ÏSt :ht in, Lii- ri- sf- it- iet de 11- ek ui •r- trijfël door Nico Scheepmaker® d- lr in Verder oefenen politieke waarnemers m Bonn kritiek uit op het feit dat de onderhandelingen tussen Bonn en Washington over het overleggen van de Lockheed-documenten maar voort blijven slepen Al in april 1976 heeft de Bondsregering om dit materiaal verzocht. In Bonn vraagt men zich nu af of Washing ton in het geval van de Bondsrepubliek kennelijk politieke bezwaren heeft de documenten het gaat om ongeveer 30.000 bladzijden te overhandigen. Dit wordt gesuggereerd omdat Japan en Nederland al maanden geleden het Lockheed-materiaa) hebben ontvangen. „We hadden het nooit weg moeten geven” Met deze zeven woorden typeer ik geloof ik het best de overheersende indruk van de bezoekers na afloop van de première van „Max Havelaar” m het City Theater Een mooie film. En vooral: een mooi land, met mooie mensen We hadden het nooit weg moeten geven, zo’n prachti ge filmlocatie, maar aan de andere kant moet natuurlijk toegegeven worden dat we het in feite nooit gehad hebben. We bleven Nederlanders in „ons Indië”, ook al was het eigenlijk bijzonder aardig van onze planters en kolonialen dat zij de moeite namen het maleis te leren, al was het maar om de inlanders in hun eigen taal te kunnen afblaffen en opzwepen Maar ook dan waren zij toch maleis spre kende Hollanders die zichzelf bleven, zoals ook na de wereldpremière van „Max Havelaar”. want die doofde op typisch Nederlands-boerse wijze ais een nacht kaars uit doordat men besloten had de makers en acteurs niet op het toneel te roepen voor een hartelijke huldiging. En waarom niet? „In verband met de aard van de film”. De Amerikaanse president Ford noem de Mao in een ongebruikelijke verklaring een „zeer opmerkelijk, groot man” en „een gigantische persoonlijkheid in de moderne Chinese geschiedenis” Minister Kissinger prees de Chinese leider als een „enorm grote persoonlijkheid”. Vanuit zijn woning in Phoenix (Arizo na) verklaarde Hauser telefonisch dat hij het memorandum één keer gezien en gele zen heeft toen het hem door Jacques Blum, een medewerker van de commissie- Church, werd getoond. Hij zegt ook tij dens zijn verhoor door de commissie ver klaard te hebben dat het memorandum volgens hem een falsificatie was. een driemanschap onder leiding van de pro-Syrische Khaled al Hassan. Naar het oordeel van de rechtbank is Fioretto al die jaren onderbetaald. Zijn loon was dat van een ongeschoolde kracht, terwijl hem ook geen inflatietoe- slag was uitgekeerd. De commissie heeft dit rriemorandum een vervalsing verklaard op grond van het ontbreken van door Lockheed doorgaans gebruikte initialen van secretaresses, ver keerde codegetallen, een briefhoofd dat in die periode niet door Lockheed werd gebruikt en het gebruik van een type schrijfmachine dat in diezelfde periode evenmin in het Lockheed-kantoor in Koblenz aanwezig was. Zowel minister-president Den Uyl als minister Van der Stoel stuurden condoleance-telegrammen aan de Chine se regering. In de Tweede Kamer werd de vergadering onderbroken voor het voorle zen van een regeringsverklaring. Intussen heeft de Sovjet-Unie wel Japan er van beschuldigd, dat het licha melijk geweld tegen de Russische piloot heeft gebruikt Onder invloed hiervan zou Belenko de wens hebben geuit naar Ame- I rika te gaan. Men zou van mening zijn dat een beperkte conferentie beter geschikt is om De sterilisatie vindt plaats volgens de zogenaamde ringmethode, een in de Verenigde Staten ontwikkelde tech niek: de twee eileiders worden met een ringetje afgebonden, hetgeen het samenkomen van een ei- en een zaad cel verhindert. Een klein deel van de eileiders wordt hierbij door het ringe tje „uitgeschakeld.” Op alle fronten in Libanon werd giste ren met onverminderde hevigheid gevochten. De situatie ligt tamelijk vast, aangezien geen van de strijdende partijen enige terreinwinst van belang heeft gemeld. Langs de hele demarcatielijn door Bei roet werd gisteren met zware wapens geschoten. Het vuur was op een bepaald moment zo hevig dat de aan de demarca tielijn gestationeerde militairen van de Arabische vredesmacht de schuilkelders opzochten. Progressieve Libanese kranten maak ten melding van gevallen van cholera onder de bevolking van Tripoli, dat al geruime tijd door Palestijnse en linkse moslemtroepen is omsingeld. Vijf perso nen zouden aan cholera zijn bezweken en enkele tientallen zijn erdoor besmet. De aanzienlijke accentverschillen tus sen beide vleugels in de beoordeling van de binnen- en de buitenlandse politiek zullen het moeilijk maken om over de opvolging van de partijvoorzitter overeen stemming te bereiken. Het is dan ook zeer wel mogelijk dat de beslissing vooralsnog zal worden uitgesteld, of dat een tijdelijk compromis wordt bereikt. Dat compromis zou kunnen bestaan uit de benoeming van een van de laatste vertegenwoordigers van de oude garde, zoals de 78-jarige defensieminister Yeh Chien Ying, waar door het definitieve besluit enige tijd kan worden uitgesteld. In Leuven is nu een techniek ontwik keld om de sterilisatie te beëindigen: de ringetjes worden van de eileiders verwijderd, het afgebonden stukje eileider wordt weggesneden en de eilei ders worden weer vastgenaaid. Tot nu toe is deze nieuwe techniek alleen bij dieren beproefd, maar met 100 percent succes. Op de Chinese ambassade in Den Haag werd gisteren een korte herdenking gehouden. Op de foto: een lid van het ambassadepersoneel voor het portret van de overledsn partijleiderMao Tse Toeng. Ernest Hauser inmiddels in een wat ander licht moeten worden bezien Voor de onderzoekscommis sie in Amerika en ook in dagboeknotities had Hauser op verbindingen tussen Frank-Fahle en de Beierse politieke partij CSU van Strauss gewezen Zowel de CSU als Strauss hebben dit heftig ontkend. Niette min heeft Hauser op ten minste twee punten gelijk gekregen, de verwikkelingen van Prins Bernhard in de Lockheed-zaak en de betaling aan Fred C Meuser

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 3