van Wiegel en Van Thijn Van Thijn: Intrekken van VAD ondenkbaar u Lijnvliegtuig uit India Portugal gaat economische crisis bestrijden ICI BETAALDE F 5,5 MILJOEN AAN SMEERGELDEN 1 Alternatieve troonredes fci GRATIS „Heer” bleek oplichter gekaapt Amsterdam en VACHTKLEDING Hotel-Café-Rest. VAN AKEN overhoop I Wistudatwij gratis uwgordijnen op maat maken, ook velours. Met ingang van 8 september Reactie op uitlating Boersma Uitvoerig regeringsprogramma waard Een Ford Escort huren? De grootste speciaalzaak in SUÈDE-NAPPA- Bezoek minister Fachmi uitgesteld Groentenprijzen weer op normaal niveau JÉ Souwens Autoverhuur de moeite '«■■El 11 V R U D A G 1 0 SEPTEMBER 19 76 BINNEN- EN BUITENLAND 4 w WM Ook voor grote maten. Zijlstraat 29 - Haarlem Tussen Zijlbrug en Nassaulaan Zalen voor familiediners party’s - recepties vergaderingen Telefoon 023 - 324365 - 324709 BAAN, hoek Houtplein HAARLEM BOUWJ. 1976 v bei; sep! het hor VERBOUWINGSOPRUIMING 10 tot 50% KORTING op alle artikelen t/m 5 oktober W. VOET Zn. Anegang 13-15, Haarlem B»- I I I El BISON LIJMEN |W| Prins Bernhard eervol van militaire functies ontheven (Van onze parlementsredactie) Gisteren gaf prins Bernhard de vol- Het g< (Zie verder pag. economie) (ADVERTENTIES) (ADVERTENTIE) (Van onze correspondent* (ADVERTENTIES) (ADVERTENTIE) Haarlems Gordijnenhuis 4R* (Van onze redacteur in Londen, Henk Leffelaar) LONDEN De grootste Britse indu strie, International Chemical Industries (ICI), heeft bekend in de afgelopen vier eneenhalf jaar ruim 5,5 miljoen gulden (Van onze correspondent) DEN HAAG. De Egyptische minis ter van Buitenlandse Zaken dr. Fachmi heeft zjjn bezoek aan Nederland dat volgende week maandag zou beginnen, tot nadere datum uitgesteld. aan steekpenningen betaald te hebben. De directie van ICI zegt echter, dat geen illegale betalingen aan politieke partijen werden gedaan. gende verklaring af, gericht tot de leden van de krijgsmacht en het centrale de- fensieapparaat: (Van onze redactie economie) Volgens Van Thijn is het Boersma „geen moment ernst” geweest om het Speciaalzaak in gordijnen en vitrages Kleine Houtstraat 42 Haarlem. Tel. 023-323925 's Maandags gesloten Bij om vo Zo zul mede een da die in I. I J. ven riat de He Rei bro ent kle f 27,50 per dag, inkl. 100 km en verzekering Excl. BTW en benzine Langere huurtijd op aanvraag Kampervest 23 - Haarlem Telefoon 31 26 38 Ms Rijnt KW.’ VL.8 Dil VL.1 W< Zeeb Vrol: Dc Scho ham Vr Mar: M: ham SCH Ann Di Ouv KW M Rijn KW KW min IJM KW Gloi IJM KW Jact juweliers Specialist in waard notenmeubelen nterïeur ctaue j KCHNCMERLAAN IJMUlDEHCL g. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. Met ingang van 8 september is prins Bernhard op zijn verzoek ontheven van de functies van inspecteur-generaal van de krijgs macht, president-curator tevens lid van het college van curatoren van het Koninklijk Instituut voor de Marine en president-curator van de Konink lijke Militaire Academie. Gisteren verscheen dit koninklijk besluit in de Staatscourant. Een woordvoerder van de Egyptische ambassade verklaarde gisteren dat mi nister Fachmi het te druk had met de voorbereidingen van de topbijeenkomst van de Arabische Liga over de situatie in Libanon die in Cairo wordt gehouden Het Nederlandse ministerie van Buiten landse Zaken heeft dit bevestigd.Ofhet uitstel van Fachmi’s bezoek te maken zou kunnen hebben met binnenlandse moeilijkheden in Egypte kon het minis terie niet zeggen. Fachmi zou maandag aankomen voor een bezoek van drie dagen. Met minister Van der Stoel zou de Egyptische minis ter van gedachten wisselen over de situ atie in het Midden-Oosten. Op de agenda stond ook de ondertekening van een akkoord over de wederzijdse aanmoedi ging en bescherming van investeringen, zo maakte het ministerie van Buiten landse Zaken bekend. De komst van de Egyptenaar zou een antwoord zijn op het bezoek dat minis ter Van der Stoel vorig jaar mei ana- Egypte heeft gebracht. Fachmi zou na Nederland, België aan doen en daarna doorreizen naar New York voor de alge mene vergadering van de Verenigde Na ties. Zelfs worden al weer grote hoeveelhe den sla en tomaten doorgedraaid als gevolg van de grote aanvoer en de niet gestegen vraag. Wanneer hij zijn lottoformuliertje in vulde, beschreef hij een kolommetje en legde tijdens het invullen van het twee de rijtje een stukje karton onder het formulier. Hij hield op het duplicaat dus een kolommetje blanco. Dit bleek bij de Duitse lotto niet op te vallen, want de man ontving het formulier keurig ge stempeld en gewaarmerkt terug. Wanneer hij dan de lotto-uitslagen had gehoord, vulde hij het tweede ko lommetje correct in en bezocht in opge- 31 jaren die ik als inspecteur-generaal heb gediend, hebben mij in die gevoelens alleen maar versterkt”. „Vooral mijn ervaringen op het per soonlijke vlak hebben mij de overtuiging gegeven dat ons land een krijgsmacht heeft waarop gerekend kan worden. Dat is van grote betekenis voor ons volk. De krijgsmacht en allen die daarin of daar voor werken, wens ik het allerbeste toe bij hun verdere taakvervulling”. De afdeling Wageningen van de PSP en het PPR-Actiecentrum in die plaats hebben gisteren de gemeenteraad een brief gestuurd waarin wordt gevraagd prins Bernhard het ereburgerschap te ontnemen. Dat verzoek zal 20 september in de Wageningse raad worden behan deld. „Nadat de minister-president op 26 augustus in de Tweede Kamer der Sta- ten-Generaal had aangekondigd dat ik mijn functies in de krijgsmacht zou neerleggen heeft H.M. de Koningin mij wetsontwerp in te trekken. „De onderne mers zijn volstrekt onredelijk bezig. Ze hebben de oorlog verklaard aan het kabinet en gebruiken daar de VAD voor. De Kamer doet er niet verstandig aan zich zo onder druk te laten zetten”, aldus Van Thijn. De vakbeweging zal zich volgens de voorzitter van de FNV, Wim Kok, met hand en tand verzetten tegen een aan tasting van de bestaande winstdelingsre- gelirigen. Als de VAD pas in 1976 wordt ingevoerd, dan moet het percentage voor deze regeling hoger worden dan wan neer zij in 1975 zou worden ingevoerd, vindt Kok. wetsontwerp waardoor investerings steun alleen gegeven wordit als het de werkgelegenheid dient, over meer zeggenschap in de onderneming, over het oprichten van gemeenschapsbe drijven, het bepalen van een maxi- muminkomen, democratisering van het onderwijs, bevordering van het openbaar vervoer, afschaffing van de STER en verbreking van de banden met Zuid-Afrika. Hij vergeet de luchtige noot niet door, wanneer hij het heeft over vrijheid van menings uiting, daar „ook voor profvoetbal lers” aan toe te voegen. Wiegels troonrede bestaat geheel uit spijtbetuigingen van de regering die het zo slecht heeft gedaan, maar nu beterschap belooft en het onder nemersklimaat zal verbeteren, de be lastingen zal verlagen, de wetten op de ondernemingsraden en de vermo- gensaanwasdeling zal intrekken, de defensiebezuinigingen niet zal door voeren, de pers niet zal steunen en „haar anti-autohouding” te laten va ren. In een ding zijn ze echter eensge zind: noch bij Van Thijn noch bij Wiegel komt aan het slot van hun „troonrede” een bede voor. DEN HAAG. Bijna alle groente- prijzen hebben voor de tijd van het jaar weer een normaal niveau bereikt. Vol gens het Centraal Bureau voor de Tuin bouwveilingen wordt de wat hogere prijs voor prei, spruiten en witlof ge compenseerd door goedkope kropsla, to maten en bloemkool. Zij kozen daarvoor beiden een an dere benadering. Van Thijn geeft een waslijst van de socialistische ideeën, terwijl Wiegel een sneer uitdeelt aan het kabinet-Den Uyl door zijn troon rede te beginnen met de ontboeze ming dat de regering erkent gefaald ming dat de regering erkent, gefaald loosheid en inflatie. Dat boetekleed houdt hij aan tot in zijn laatste zin, waarin hij de wens uitspreekt dat deze erkenning de ba sis mag zijn voor een gezamenlijke aanpak van de problemen. Beide politici hebben in hun troon rede uitsluitend hun eigen verkie zingsprogramma’s samengevat. En zo lezen we bij Van Thijn over een Da bekentenis werd gedaan in een rapport aan de Amerikaanse commissie economische mogelijkheden moeten heb ben of „bankroet aanvaarden.” Hij zei dat de regering zou pogen de economie te stimuleren en arbeidsplaat sen te creëren met een programma van openbare werken ter waarde van 830 miljoen dollar ter verbetering van scho len, ziekenhuizen, havens, wegen, irriga- tiewerken en voor elektrificatie op het platteland. De premier deelde mee dat de door de communisten beheerste vakcentrale In- tersindlical ontmanteld zou worden, om dat deze „onconstitutioneel” is. Hij deed een speciaal beroep op de vakbonden tot samenwerking met de economische plannen van de regering. Hij vroeg het wapen van de staking alleen te gebrui ken als een laatste toevlucht. DEN HAAG. Doe alsof u degene bent die het regeringsprogramma voor 1977 vaststelt en schrijf de troonrede die volgens u door de ko ningin op Prinsjesdag moet worden voorgelezen. Die opdracht kregen Ed van Thijn, fractieleider van de PvdA, en VVD-leider Hans Wiegel van de redactie van het Financieel Econo misch Magazine. A (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG.- De leider van de PvdA- fractie in de Tweede Kamer, Ed van Thijn, vindt het ondenkbaar dat de re gering het wetsontwerp over de vermo- „ensaanwasdeling (VAD) zal intrekken. Zo reageerde Van Thijn gisteravond in de tv-rubriek Den Haag Vandaag op een interview van minister Boersma met het blad „Sociaal-Economisch Management”. In dat interview zegt Boersma dat het wetsontwerp ingetrokken zou moeten worden als de VAD slecht is voor ons land. LISSABON (UPI). Premier Mario Soares heeft gisteravond een uitvoerig rege- ringsplan bekendgemaakt ter bestrijding van de economische crisis in Portugal. In een televisierede van een uur stel'de hy een aantal maatregelen in het vooruitzicht tot vermindering van het tekort op de betalingsbalans, bestrijding van de werkloosheid en beheersing van de inflatie. Een foto van één van de vrijwel talloze plaatsen in Amsterdam waar diep in het wegdek wordt ingegrepen. Dit is het Damrak, dat, om er een nieuwe water kering te kunnen maken, niet alleen voor het gemotoriseerde verkeer is afge sloten. maar waar ook de bezoekers var. de Beurs (rechts) veel moeite hebben hun plaats van bestemming te bereiken. Verder heeft de koningin prins Bern- hard op zijn verzoek eervol ontslag ver leend uit de dienst als lyitenant-admi- raal van de marine, als generaal der landmacht en als generaal der lucht macht. De prins wordt in het koninklijk be sluit bijzondere dank betuigd voor de bijzondere diensten door hem gedurende tal van jaren, onder vaak moeilijke omstandigheden, in verscheidene zeer gewichtige militaire betrekkingen den lande bewezen. In de Staatscourant wordt verder meegedeeld dat de minister van Defensie de prins op diens verzoek met ingang van 8 september eervol heeft ontheven uit de functie van voorzitter van de nationale raad welzijn militairen. Het verzoek van de prins ontheven te worden uit zijn functie van regent van volk en verdediging is doorgezonden aan de voorzitter van deze stichting. De minister van Defensie heeft de prins eveneens op zijn verzoek met in gang van 8 september eervol ontheven van de functie van voorzitter van het curatorium van het Defensie Studiecen trum. voor het beurswezen tijdens onderhan- delingen over een lening die ICI in de Verenigde Staten wiilde aangaan. De directie vermeed in haar verkla ring het woord „steekpenningen”, maar had het over het woord „smeergeld” om bepaalde transacties te bespoedigen, zo als het verkrijgen van vergunningen. De betalingen zouden niet in Engeland of in de VS hebben plaatsgevonden, maar voornameliijk in het Verre Oosten en Afrika en in enkele landen in Euro pa. waarbij Italië met name werd ge noemd. De directie heeft aan haar verte genwoordigers in het buitenland op dracht gegeven deze praktijken te sta ken en voegde er vroom aan toe, dat het handielsklimaat bevorderd zou worden als niet alleen maatschappijen, maar ook landen zich aan smetteloze afspraken hielden. De ICI heeft 197.000 werknemers in de gehele wereld, waarvan 12.000 in West- Europa. In Nederland, waar de ICI een verkoopkantoor heeft met een totale be zetting van 2000 man, worden voorna melijk vezels, kunststoffen en non-fér- rometalen aan de man gebracht. EINDHOVEN. Door lottoformulie ren vals in te vullen heeft een 40-jarige man zonder vaste woon- of verblijf plaats, zich minstens een maand lang door verscheidene banken vorstelijk la ten bedienen. Enkele dagen geleden viel hij echter in Eindhoven door de mand en werd door de politie aangehouden. Hij kwam tot dergelijke praktijken om dat hij de uitkering van de bijstand onvoldoende vond. Ree tooing De af; zijnde ongev er ooi de vr; Daartoe behoren een verhoging van het invoerrecht tot 30 percent, een ver bod op het invoeren van niet-noodzake- lijke goederen, een bevordering van de export door speciale kredietverlening en een herziening van de uitgaven in de openbare sector. Soares zei dat sommige goederen mo gelijk gerantsoeneerd zouden moeten worden, maar hij deelde niet mee welke dat zouden zijn. Verwacht kan worden dat de prijzen omhoog zullen gaan, maar belangrijke voedingsmiddelen zouden daarvan uitgezonderd worden. De sala risverhoging zal beperkt worden tot 15 percent. Soares zei dat het tekort van een miljard dollar op de betalingsbalans ver minderd moet worden. Zinspelend op de grote omvang van de buitenlandse lenin gen waarschuwde hij dat deze „niet onze consumptie kunnen blijven subsidiëren.” De honderden door de staat gesteunde ondernemingen die al twee jaar lang staatsfondsen hebben opgeslokt zouden Boekje Bison Lljmtlps. Met handige lljm- wljzer. Geeft op elke lijmvraag het antwoord. Verkrijgbaar bij uw winkelier of postbus 160, Goes. Blson-Klt produkten. Dat lit wd goed. wonden toestand een notaris of een advocaat, met de mededeling dat hij anderhalf miljoen had gewonnen. Hij speelde dit spelletje tweemaal in Utrecht en Amsterdam en een keer in Utrecht en Eindhoven. In de meeste gevallen was de betreffende notaris of advocaat dan zo gedienstig een bevriende relatie, bijvoorbeeld een bankdirecteur, op te bellen om de man van advies te dienen inzake de aanwending van zijn fortuin. Deze liet zich dat rustig welgevallen, vroeg een safe in dis bankkluis om zijn kostbare formulier op te bergen en vroeg een voorschotje, dat hem graag werd toegestaan. Een bankdirecteur ging zelfs zo ver hem een verblijf van een week in zijn weekendhuis aan te bieden „om van de emoties te bekomen”. Daags voor de uitbetaling was de man dan wel zo goed de bankdirectie met personeel een feestavond aan te bieden, om te danken voor de goede adviezen die hij had ontvangen. Natuurlijk moesten de kosten van het feest zolang worden voorgeschoten. thans op mijn verzoek ontheven uit die functies en mij ontslag uit dienst ver leend.” „Op dit voor mij persoonlijk, moeilijke moment wil ik allen in de krijgsmacht en het centrale defensieapparaat danken voor de samenwerking die er altijd tus sen ons heeft bestaan. Dit heeft mij het werken ten behoeve van onze krijgs macht tot een vreugde gemaakt. Ik zal daaraan altijd de beste herinneringen bewaren”. ,>In de oorlog heb ik gezien wat de Nederlandse strijdkrachten onder de moeilijkste omstandigheden kunnen presteren. Mijn bewondering en waarde ring voor de toewijding waarmee in de krijgsmacht wordt gewerkt, heeft daar door een hecht fundament gekregen. De LAHORE (Reuter) Een Indiaas lijnvliegtuig van het type Boeing-737 is vanochtend gekaapt tijdens een vlucht van New Delhi naar Bombay. Volgens luchthavenkringen in Lahore, waar het toestel landde om brandstof in te ne men, zouden er drie kapers zijn, naar verluidt Libiërs. Zij zouden naar Mekka in Saoedi-Arabië willen gaan. Het is niet duidelijk hoeveel personen zich aan boord van de Boeing bevinden. Het zouden 84 passagiers en zes beman ningsleden zijn. Eerder was in New Delhi gezegd dat het totale aantal inzit tenden 77 was. Er zouden enkele buiten landse toeristen aan boord zijn. Toen de machine in Lahore, een Pa kistaanse stad op 25 km van de Indiase grens, was geland, wilden de kapers niemand van boord laten gaan. Nadat het vliegtuig daar geland was, werd het vliegveld onmiddellijk afgezet door politiemannen. Volgens de autori teiten in Karachi zijn alle inzittenden van het toestel Indiër. Gezegd werd dat de kapers tot nu toe alleen voldoende brandstof hebben geëist om naar Libië te kunnen vliegen. Waarnemers in New Delhi vrezen dat de kaping van het toestel via Pakistan afbreuk zal doen aan de pas op 24 juli jl. herstelde diplomatieke betrekkingen tussen India en Pakistan. Deze relaties waren sinds de onderlinge strijd in 1971 verbroken. Aan boord van de Boeing-737 bevin den zich drie Nederlandse toeristen: een echtpaar uit Huizen en een in Düssel dorf wonende Nederlander, zo heeft het reisbureau Neckermann meegedeeld. Voorts bevonden zieh aanvankelijk on der de inzittenden 11 Westduitsers van wie er inmiddels drie zouden zijn vrijgelaten en een Franse vrouw. Be halve het eerder genoemde Westduitse gezin van drie personen is ook een Indiaas echtpaar vrijgelaten. 1

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 4