Oxystaalfabriek blijft schadelijke stoffen de lucht in blazen |^KEUR B.V.^I BOUWMARKT AMSTERDAM BLIJFT PLEITEN VOOR AANLEG VOORHAVEN hebben er echt zin in Vissersboot tap sluizen havens Auto tegen lichtmast viste mijn op I» „Steel City Streetdogs Kruimeldiefjes hadden het druk s Statenleden sceptisch gestemd GELD TOE!! PARKEREN en ■M VERWIJT VAN MILIEUDEFENSIE AAN HOOGOVENS BENOEMING BIJ HOOGOVENS 5 BDC winnaar van kwartetwedstrijd Koudenhom 54 IJMOND 19 7 6 SEPTEMBER V R IJ D A G 1 0 Dammen gevelstenen - steenstrippen en handgevormde stenen BETER DRUKWERK BESTELLEN? GEBOORTE? VERLOVING? HUWELIJK? VAN RIXEL zo’n drukker hartje haarlem 14 (ADVERTENTIE) tel. 023 -321212 GROTE SORTERING (ADVERTENTIE) Zie elders in dit blad. de WH y (ADVERTENTIE) ARIE VAN DER VEER. Oosterduinweg 29 tel. 14768 IJmuiden Hoogovens reageert op de beschuldi- ging van Milieudefensie met de opmer king dat men het OG-systeem ophangt aan milieuhygiëne, terwijl het destijds in Japan werd ontwikkeld uit zuiver eco nomische overwegingen. De kwestie is namelijk dat men door dit systeem alle reerst de vrijkomende brandbare afgas- Zoals alle beginnende groepen hebben de jongens geen eigen installatie. Alleen ions die worden er voHe en fm Ie wee» u. beli »r mooi It 6 TL 1950; >i 1973 ault 12 1974 Special 4950; '73-’74 300 1e 1973 ta Sud Toyo- 1972 Jorolla .2002 6950, XX) km 970 tn zeer <e met Simca 1972- J CV 4 V4ais 1971 xe als avrolet 4750; r1971 1300 f 750; rgoed zeer 1972; ƒ660; J zeer car 55 1950; zeer Volte- 1971 orttyp» 4950: is echt 1950: r 1972 9750 a, 4drS Citroen 74 ma s220D goed; Stingray 1974 500 PI i nieuw .2 nov. extra’s S duur- nieuw i 1200 m poen swagen 3onbe- Escort h goed SANTPOORT. Een 19-jarige Velse- naar reed gisternacht met zijn wagen tegen een lichtmast op de Santpoortse Dreef. De jongen bleek dronken te zijn. Zowel auto als lichtmast werden totaal vernield. Tegen de dader is proces ver baal opgemaakt. Drie van de vier bandleden zitten nog op school. Op de Visseringscholenge- meenschap. Logisch dat hun eerste op tredens zich tot daar beperken. Van avond wordt hun debuut voor een groter publiek. „Je kan wel zeggen dat we uit een schoolbandje zijn voortgekomen”, zegt een van de bandleden. Via Sjaak van Amstel zijn de Steel Cityhonden aan Hellhound gekomen. „Ik had een maand of vijf bij hun als zanger gefungeerd. Het ging niet zo heel slecht maar toch.... Bovendien kreeg ik heimwee naar mijn drumstel. VELSEN. Enige opwinding heerste er gisteren in de visserij haven toen een vissersboot binnen kwam met een Duitse contactmijn. Dit is een soort magnetische mijn. Gelukkig gebeurden er geen onge lukken. De mijn werd onschadelijk ge maakt. slag in een schuurtje. „In die koude periode speelden we met handschoenen aan”. Nu is de situatie iets beter, al is het niet om over naar huis te schrijven. Voor 70 gulden per maand mogen ze in de Pastorie te Driehuis oefenen. Hier is echter ook geen verwarming aanwezig. hartstikke gezellig1 het midden van de jaren dertig behoorden beide stoomtrawlers tot de voornaamste schenen van de vloot met de Caroline IJM.26 die naar dit type n;euw in ons land is gebouwd. Na tijdens de eerste wereldoorlog in Britse marinedienst te hebben gevaren moesten de schepen er in de tweede wereldoorlog wederom aan geloven. De „De naam Steel City Streetdogs s eigenlijk heel toevallig uit de bus geko men. We zaten een keer te praten over een documentaire die we op televisie hadden gezien over straathonden in New York. Een van ons zei opeens New York City Streetdogs. Dat klonk lekker, maar dat New York sloeg nergens op. Ik ben toen gaan denken aan IJmuiden. Dat is een staalstad met Hoogovens. Dus het werd Steel City”, zegt Sjaak van Amstel. to inhoud van 255 ton, de lengte bedroeg 38.10 m„ de breedte 7,01 m. en de holte 3,74 m. Het machinevermogen was de laatste tijd 500 pk. De Vem heeft de schepen verkocht in 1949 en wel aan de Zeevisscherij-mij. Limburgia. De Gloria voer daarna als Tubantia IJM.37 en de Gerberdina Johanna kreeg de naam Zee- landia IJM. 38. Nog enkele jaren zijn zij in de vaart gebleven maar gingen toch behoren tot de verouderde typen. De Tubantia werd in april in 1953 voor de sloop verkocht en de Zeelandia volgde in juni 1955. Bouwmaterialen P.V.C.-artikelen Wand-en vloertegels Open haarden Ijzerwaren Verfwaren Elektra art. Sanitair Tuinartikelen Hout- en plaatmat. Zowel de Gloria als de Gerberdina Johanna kwamen behouden uit de strijd en konden na de oorlog na wederom te zijn verbouwd de visserij hervatten. De Gloria zien we hier op de foto in de na oorlogse periode. Het schip had een bru- BEVERWIJK. De tweede beslis singswedstrijd tussen de viertallen van de Haarlemse Damclub en de Bever- wijkse damlcub eindigde wederom in 4-4 gelijk. Doordat de BDC in de Bond een klas lager speelt dan het eerste van de HDC, werden de Beverwijkers tot over winnaars van de Kwartetwedstrijden 1976 verklaard. Een aardig succesje voor de BDC. Voor het eerst sinds jaren kan de prijzenkast weer eens bijgevuld wor den met eremetaal. Deze funkgroep bestaat uit vier jon gens, die pas een maand of acht met el kaar samen spelen. Het zijn René Strobl op basgitaar. Henk Oortwijn voor zang en gitaar, Michiel van Leeuwen voor zang, saxofoon en gitaar en Sjaak van Amstel die de drums zal bespelen. De band ontstond in februari van dit jaar toen René Strobl en Henk Oortwijn elkaar ontmoetten en besloten eens sa men wat te gaan spelen. Spoedig kwa men Michael en Sjaak erbij en de groep was gevormd. Ze gingen hard aan de „Voorlopig hoeven we eigenlijk nog niets te verdienen aan optredens; als de kosten er maar uitkomen Het belang rijkste nu voor ons is wat meer be kendheid”. 1 Een dergelijk OG-systeem zou binnen afzienbare tijd (vr 1980) ook op de twee oude convertors aangebracht moe ten worden; tenminste dat was de voor waarde die de overheid stelde bij het verlenen van een vergunning voor Oxy staalfabriek 2. De Vereniging Milieude- rensie heeft destijds al bezwaar gemaakt tegen deze vergunning omdat zij van mening was dat het OG-systeem meteen op alle dnie converters aangebracht had moeten worden. Momenteel worden er namelijk door het ontbreken van dit systeem jaarlijks grote hoeveelheden koolmonoxide en stof geloosd in het milieu. De Steel City Streetdogs zullen om acht uur beginnen en drie kwartier spelen, waarna Hellhound de rest van het programma zal doen. Op 2 oktober spelen „de Honden" in Asterix. de muziekinstrumenten zijn van hun zelf. „Ons eerste streven is om geld te verdienen zodat we dit kunnen kopen. Galukkig kunnen we het nu lenen van Helhound”. De groep oefent vreselijk veel en werkt keihard aan een eigen repertoir. Nu moeten ze nog wel num mers „pikken” van muzikale grootheden als Zappa en Lennon. de Visserij-haven in IJmuiden daarvoor geschikt te maken. Wethouder Goedkoop werd in zijn verzoek aan de Staten-Ieden om n og geen beslissing te nemen die de plannen van de hoofdstad bij voorbaat al uit voerbaar zouden maken, bijgevallen door wethouder De Cloe van Stadontwikke- ling en Publieke werken. A- Zowel de Hatano als de Fuji werden verbouwd tot minesweeper. De Hatano kreeg het Admiralty nummer 2662 en de Fuji werd te boek gesteld als de 2661 en dat ging in in mei 1915 en als zodanig hebben de schepen gevaren tot in 1919. In dat jaar was de oorlog ten einde en na de gebruikelijke verbouwing konden de trawlers het oorspronkelijke bedrijf weer aanvangen. Voor Neale West hebben zij tot in 1924 gevaren. In dat jaar werden de schepen verkocht en de nieuwe eigenaar is toen geworden de Scheepsexploitatie Mij. De Marezaten te IJmuiden en hier aangekomen kreeg de Hatano de naam Maria Elizabeth IJM.37 en de Fuji werd herdoopt in Jenny Elsa IJM.38. Joh. de Waard werd schipper op de Maria Eliza- De heer De Heer vólgt ir. F. E. Mathijsen Gerst op die per 1 januari 1977 is benoemd tot voorzitter van dc directie IJmuiden van Hoogovens. f l f De uitslagen waren: HDCBDC: C. ZodiveeR. Adelaar 2-0, H. J. Meure A. J. Diemeer 0-2, H. TheunisseC. Nij man 1-1, A. v. LeuffenH. J. Winter In de onderlinge competitie verloor Beentjes van koploper R. Adelaar nadat hij door een verkeerde afruil een stuk a'■'■’ter was geraakt kon de remise niet meer bevochten worden. Goed in vorm blijkt Nijman te zijn. Hij zegevierde over Staal en neemt nu de tweede plaats in. Naar de derde plaats schoof voorzit ter Adelaar nadat zijn tegenstander De Groot ook al een v erkeerde wending maakte. Heel triest werd het voor v. As die het tegen A. J. Diemeer tot een laat eindspel bracht, de remise voor het grij pen had, maar hij verkeek zich en verloor. Dergelijke tragedies doen zich vaker voor op het dambord want zo verging het Leemberg ook. De uitslagen waren: R. AdelaarB. Beentjes 2-0, H. de GrootN. Adelaar 0- 2, Th. DiemeerN. J. Leemberg 2-0, C. NijmanH. A. Staal 2-0, S. Toxopeus J. Diemeer 0-2, S. LippesP. DE Munk 1-1, A. ScholteA. Roemeling 1-1, D. v. AsA. J. Diemeer 0-2. IJMUIDEN (ANP) Met ingang van 1 januari 1977 is de heer B. de Heer, thans bedrijfsdirecteur van Hoogovens IJmuiden, benoemd tot directeur Pro- duktie in de directie IJmuiden en daar mee tot lid van het coördinatieteam Staal van Estel met, de titel Directeur Estel NV, zo heeft Hoogovens bekendge maakt. VELSEN. De kruimeldiefjes zijn de afgelopen nacht weer druk in de weer geweest. In Velsen-Noord werd ingebro ken in snackbar Breesaap. Uit de kassa werd 200 gulden gehaald, terwijl ook enige speelautomaten werden opengebro ken. Hieruit haalden de dieven 240 gul den. Voorts werd er ingebroken in het visserijlabaratorium aan de Haringkade. Hie wordt 100 gulden vermist. Zeven kilo gerookte zahh ter waarde van 350 gulden werd gestolen uit een visrokerij aan de rondweg. Ook sociëteit Asterix moest het ont gelden. Een sigarettenautomaat werd opengebroken. Men kon nog niet zeggen of er wat gestolen was. IJMOND. De Vereniging Milieude- afzienbare tijd (vóór 1980) ook op de schikken dat Hoogovens IJmuiden niet van plan is om binnen afzienbare tijd een aantal door de overheid geëiste maatregelen te treffen ter vermindering van de luchtvervuiling. Het betreft hier de af zuiging van schadelijke gassen in Oxystaalfabriek 2 door middel van het zogenaamde OG-systeem. Van de be staande drie converters in deze fabriek is alleen de nieuwste uitgerust met dit OG-systeem. Hiermee kunnen de vrijko mende afvoergassen (met een hoog ge halte aan koolmonoxide, fijn ijzeroxide en fluor) op een efficiënte manter afge zegen en gereinigd worden. beth, later respect. A. Kra bm A. van Strien en J. Koeman, terwijl de Jenny Elsa naar zee ging onder schipper W. Jordaan, later A. van Strien, Th. Punt en L. Blok. Bij De Marezaten voldeden de schepen niet aan de verwachtingen en in 1928 werd dan ook besloten beide van de hand te doen. De Hatano ging over naar de mij. Shamrock en de Fuji werd eigendom van de Algemeene Vis- scherij Mij. De schepen van deze reder ijen werden geëxploiteerd door de Ver- eenigde Exploitatie Mij. (beter bekend als de VEM). Door deze aankoop keerden oude namen weer in het bedrijf terug. De Maria Elizabeth kreeg de naam Glo ria IJM.37 van de vroegere stoomdrifter van die naam en de Jennv Elsa heette van die tijd af Gerberdina Johanna IJM.38 welke naam vroeger voorkwam bij de rederijen onder directie van Plan- teydt. Schipper op de Gloria bleef J. Koeman die in 1933 werd opgevolgd door L. Koster en in 1938 door M. de Boer. Schipper L. Blok ging eveneens mee over naar de nieuwe rederii öp de Gerberdina Johanna die in 1938 werd oogevolgd door R. Groen en in 1940 door J. Gouda. In VELSEN.- Omdat het vorige week vrijdag te hard regende kon het optre den van de rockformatie Hellhound in de muziektent op Beeckestjjn niet door gaan. Met een beetje geluk lukt dal van avond wel. In het voorprogramma van Hellhound speelt de tot dusverre nog onbekende Velsense formatie Steel City Streetdogs. Gloria viel in 1940 in handen van de bezetter en kwam na verbouwing onder Duitse bemanning in dienst van de Kriegsmarine, eerst als Hl 13, later als HD 03 en de Gerberdina Johanna week als visserijschip in de meidagen van 1940 uit naar Engeland en kwam kort daarna als hulpmijnenveger FY 1779 in Britse marinedienst. lossing. Het niet aanbrengen van het OG-systeem op de oude converters bete kent een ernstige vertraging in het mi- lieu-saneringsprogramma van Hoogo vens. Het betekent verder dat de opti mistische prognoses welke de Commissie Boersma vorig jaar gaf over de ontwik keling van de luchtverontreiniging, steeds meer op losse schroeven komen te staan. sen kan benutten en daarnaast door de mogelijk geworden snellere blaastijden ook sneller en dus meer ladingen kan plaatsen. Om die reden werd, voordat Hoogovens in het economisch dal terecht kwam, de beslissing genomen het OG- systeem in te bouwen bij de nieuwe converter 23. De overheid stelde daarop, dat Hoogo vens dit systeem dan ook op de conver ters 21 en 22 moet gaan toepassen. En dan liefst zo snel mogelijk in verband met de milieuhygiëne. Daarop heeft het staalbedrijf beroep aangetekend bij de overheid. Reden daarvan is dat Hoogo vens heeft becijferd dat door de bouw van schoorstenen van 125 meter hoogte de co-concentraties zo zeer worden ver- (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM- In het voormalige Marcanti-gebouw aan de Jan van Ga lenstraat werd de vierde van de vijf hoorzittingen over de nota Uitgangspun ten Noordzeekanaal gehouden die door de Gedeputeerde Staten zijn georgani seerd. Volgens Amsterdam zal de Voorhaven in totaal 14.700 werkplaatsen opleveren terwijl bij de bouw ook nog een groot aantal mensen betrokken zouden zijn. Wethouder Goedkoop vond het niet juist om de bouw van de Voorhaven te ver gelijken met de uitbreiding van Hoogo vens. Volgens hem is de bouw van een haven veel minder ingrijpend dan de uitbreiding. Dit dan uit oogpunt van milieubescherming. Bovendien, zo stelde hij, is een haven zeer belangrijk voor het voortbestaan van de Amsterdamse economie, terwijl het ook voor de regio als niet te versmaden versterking zou zijn. De statenleden stelden zich in het algemeen erg twijfelachtig op tegenover Amsterdams wens om zo snel mogelijk tot een bouw van een Voorhaven te komen. Volgens de hoofdstad is het niet mogelijk het Noordzeekanaal nog meer uit te diepen, zodait grotere schepen niet meer in Amsterdam kunnen komen. CDA-lid Van Gelder vroeg zich af welke industriën er voordeel hebben bij de bouw van een voorhaven. Hij suggereerde dat het containervervoer makkelijk kan worden opgevangen door dund, dat het effect qua imrnissia (op dc grond) zeker niet minder is dan via het OG-systeem. Ook dit alternatief is aan de overheid voorgelegd. Overigens is Hoogovens .afgezien van deze maatre gelenvan mening dat de co (koolmo- noxyde) concentraties zodanig zim. dat ze geen schadelijke gevolgen hebben voor een leefbaar milieu. Daarnaast stelt het bedrijf, dat het bouwen van schoor stenen in plaats van het OG-systeem tientallen miljoenen guldens goedkoper is. Dit gezien tegenover de enorme ver liezen welke het bedrijf heeft geleden als gevolg van de economische te-ur- gang, maakt dat men nu elke gulden moet omkeren voor deze uit te geven. Daarom dat men heeft gekozen voor de bouw van schoorstenen. Tfl Intussen blijkt echter dat Hoogovens zelfs niet van plan is aldus milieude fensie de vereiste voorzieningen aan te brengen voor -980. In plaats van de afvoergassen af te zuigen en te reinigen, wil men deze via hoge schoorstenen in het milieu blijven lozen. De bedoeling is hiervoor een tweetal schoorstenen van 150 meter hoogte te bouwen die de vervuiling over een groter gebied moe ten verspreiden. Hierdoor hoopt men de nadelige gevolgen van luchtvervuiling in de directe omgeving van de fabriek terug te dringen, ten koste uiteraard van verder gelegen gebieden. Het argument voor deze oplossing is dat de bouw van schoorstenen op korte termijn voor het bedrijf iets voordeliger is dan het instal leren van een OG-systeem op de overige convertors. De Vereniging Milieudefensie vindt het bouwen van nog meer hoge schoor stenen een onaanvaardbare oplossig van het probleem van luchtvervuiling. Zij is van mening dat vervuiling aan de bron bestreden moet worden in plaats van haar zo breed mogelijk uit te sme ren. De Vereniging vraagt zich af of de overheid ook in dit geval weer zal zwichten voor de druk van het bedrijf, en genoegen zal nemen met een schijnop- Openingstijden: dagelijks van 8.00 - 12.30 uur 13.30 - 18.00 uur zaterdags van 8.30 - 16.00 uur ar 1972 a luxe 16001 an enz 00 L 4 0; Fort )72-’73 1700L d; Opel f 6950, I1700L s; Opel netallic 11970, Opel 1975 near I mara- Daf56 1972 BO SL at alle Het was in het jaar 1912 dat de visserij-maatschappij Neale West te Cardiff in het bezit kwam van twee nieuwe stoomtrawlers die werden opge leverd door de werf Smith’s Dock Com pany te Middlesbrough. Als bouwnum- mer 510 en 511 waren zij op stapel gezet en bij de te waterlating kregenzij respect, de naam Hatano CF.39 en Fuji CF. 40. Zij behoorden tot het zg. „Castle type” en konden ruim 60 jaar geleden tot de „super” trawlers worden gere kend. Na enkele jaren de visserij te hebben uitgeoefend moesten zij het be drijf beëindigen omdat de eerste wereld oorlog er de oorzaak van was dat de schepen dienst moesten doen voor de marine. :;<s -

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 7