SPORTWffl® STAYERSFINALE ONTGOOCHELING ROY SCHUITEN KON MOSER NIET HOUDEN Anderlecht bracht oplossing Hoevenberg ZES GOALS in ongelijk VAN gesteld MÜLLER Ole Ritter wil het aanvallen Met uitgebreide maatregelen Justitie voorbereid op A j ax-Manche ster NIKI LAUDA NIET SNEL OP MONZA SPORTIEF Zandvoorter kansloos in finale achtervolging Cees Stam werd opgehouden 2 15 ZATERDAG 1 1 19 7 6 SEPTEMBER r te V '11 2 (Van onze sportredactie) ze als Roy Schuiten kijkt wat sip tijdens de huldiging na zijn verloren finale in de achtervolging. Francesco Moser de gedoodverfde n -io riniaoii-iir rmnomoL-lor ‘R.pfïht.ft Ho Noor ’Kn.ii.ri.sp.n.. dip. brons verovercle. (Van onze speciale verslaggever) Sporthuldiging geeft problemen (Van onze sportredactie) W erelduurrecord voor Rompelberg (Van onze speciale verslaggevers) De ontmoeting MS VDuisburg-Bo- russia Dortmund eindigde zonder dat er werd gescoord. BRUSSEL. De felle rivaliteit tussen Vlamingen en Frans-sprekende Belgen leidt, behalve tot tal van problemen, ook herhaaldelijk tot komische situaties. Bij de huldiging van de Belgische sportlie den die het afgelopen seizoen internatio naal van zich deden spreken, deed zich Grote vreugde bij Fred Rompelberg en zijn vrouw Tiny, nadat de Nederlander het werelduurrecord achter handelsmotoren op 75,544 kilometer heeft gebracht. toe zijn Het snelrecht is gebaseerd op artikel 370 van het wetboek van strafvordering. Een aan de officier van justitie voorgeleide verdachte kan terstond worden gedagv- een te Wat Rompelberg niet uitdrukte, zei Jtn Derksen. „Rekening houden met de capaciteiten van Fred is het geweldig wat hij uit zijn lichaam perst. Je moet er grote bewondering voor hebben. Het record zal natuurlijk verbeterd, worden, maar beslist niet door een renner met de vingers in zijn neus. Het is erg goed wat Rompelberg gedaan heeft”. De Deen Ole Ritter en de Duitser Dieter Kemper hebben overigens al atngekondigd het record te zullen aanvallen. Ritter over weegt zijn aanval ts doen op de wieler baan van het Noorditaliaanse Pordenone. 3 ie Ie V n >t e n ,n n n n 0 L, ‘8 11 ït it g »r a- 2- winnaar die moeiteeloos zegevierde, is duidelijk opgewekter. Rechts de Noor Knudsen, die brons veroverde. MONTERONI Ook Roy Schuiten heeft het nieuwe Ita liaanse geweld op de achtervolging niet kunnen Stuiten. Fran cesco Moser nam alle horden in de „poursuite” met verbluf fend gemak, met imponerende machtsexplosies. Ook de laat ste barrière in de persoon van Roy Schuiten rolde hij met het grootste gemak op. Schuiten, tweemaal reeds wereld kampioen op dit loodzware nummer, verloor de finale kans loos. De tjjden spreken voor zichzelf. Moser: 6.08,27; Schuiten: 6.12,26. Geen wonder dat Guido Costa, jarenlang de .magiër” van de Italiaanse baanrenners, uitriep: „Mits Moser zich een maand terdege voorbereidt, moet hij in staat worden geacht het werelduurrecord van Eddy Merckx minstens te evena ren”. Zoals bekend: dat fameuze record (die muur van 49,436 kilometer in één uur die Roy Schuiten al tevergeefs trachtte te slopen; staat al sinds 25 november ’72 kaarsrecht overeind. Schuiten reed naar de finale via een overwinning op zijn „aartsrivaal” op de achtervolging, de Noor Knut Knudsen. aard om nog die dag, dan wel op de eerstkomende zitting van de politierech ter te verschijnen. Indien dit nodig is, zal donderdagmiddag 16 september daar voor de eerste extra politierechtzitting worden gehouden. Een der vice-presi denten van de Amsterdamse rechtbank, mr. G. Nomes zal als politierechter fun geren. De justitie heeft voorzieningen getrof fen om, zo zei de Amsterdamse officier van justitie mr. H. G. van Everdinge, „naar Engels voorbeeld” Britse verdach ten direct door de politierechter te doen berechten. Uiteraard geldt dit evenzo voor Ajax-supporters, als die zich zou den misdragen, zo voegde hij er aan toe. BONN. Voor de Bundesliga zijn vrijdagavond twee wedstrijden ge speeld. Bayern München verpletterde Tennis Borussia Berlin. De Westduitse kampioen zegevierde met 9-0. De ruststand was 4-0. Gerd M lier scoorde zes-doelpunten, Rummenigge de overige drie. Terwijl Stam in de laatste ronden voldoende voorsprong op belager Peffgen leek te hebben opgebouwd, verloor hij plotseling aan tempo en werd hij door de Duitser gepasseerd. Martin Wierstra riep op dat moment, Het schema wtarop Rompelberg van start ging voorzag na de drie eerste ronden (van respectievelijk 22, 20 en 18 seconden) constant in rondjes van 16 seconden. Onder het oog van onder meer Indien het aantal arrestanten te groot is zal een collega-rechter als tweede extra politierechter de zaken behande len. Er kunnen die donderdagmiddag twee extra politie-rechter-zittingen wor den gehouden. Er is zelfs rekening ge houden met vrijdag als reserve-dag. Het Amsterdamse bureau voor rechtshulp heeft voor de woensdagavond een ver sterkte piketdienst van 15 advocaten, die de gearresteerde en in verzekering ge stelde verdachten direct rechtsbijstand zullen verlenen. De politie heeft 200 man extra achter de hand. Zij zal de bussen met supporters zoveel mogelijk direct naar het Olympisch Stadion diri geren. Er wordt rekening gehouden met baldadigheid in de directe omgeving van het stadion en in de binnenstad zowel voor als na de wedstrijd. Op het hoofd bureau van politie zullen twee officieren die woensdagavond aanwezig zijn, aan wie de arrestanten zullen worden voor geleid. De politie-woordvoerder zei, dat nog nooit in Amsterdam voor een voet balwedstrijd dergelijke maatregelen zijn genomen. deze week zoiets voor. Ook bij deze feestelijke gebeurtenis werden schapen en bokken gescheiden: de Vlaamse sportsterren, zoals wereldkampioen wiel rennen Freddy Maertens en Olympisch medaillewinnaar Ivo van Damme (800 meter hardlopen), werden gehuldigd door de minister van Nederlandse cul tuur, de hoogblonde en welbespraakte mevrouw Rika de Backer. Robbie Rensenbrink: Eén van de vijf Nederlanders, die werd gehuldigd op een bijeenkomst voor Belgische sport- MONTERONI. Het wereldkam pioenschap bij de profstayers leek Nederland niet te kunnen ontgaan. Drie Oranjerijders Stam, Pijnen en Venix hadden met het grootste gemak de finale bereikt. Cees Stam en Rene Pijnen waren de gedoodver fde favorieten. De prognoses werden echter geen realiteit. De 34-jarige Westduitser Wilfried Peffgen, die nog nooit in zijn carrière als stayer in een rsgenboogstrijd een medaille pak te, veroverde vrijdagavond de gouden plak bij het wereldkampioenschap. In een race over een uur, die Cees Stam niet kon verliezen. Maar, die hij ver- minst. van Volgens de taalwetgeving mag Ander lecht als club in het officieel tweetalige Brussel de taal kiezen waarin het wenst te worden aangesproken. En het bestuur van Anderlecht, vernoemd naar een overwegend Frans-sprekende voorstad van Brussel, koos voor Frans. Bij de Belgische topclub spelen maar twee Wa len ,maar die staan niet in het eerste elftal opgesteld. Zodat de lofprijzingen van minister Van Aal op de Waalse sport („le muscle Wallon”) werden aan gehoord door de zestien spelers die wel regelmatig in het eerste van Anderlecht uitkomen: tien Vlamingen, vijf Neder landers en een Brit. en Cees Stam terwijl de in Montero- nie verzamtlde internationale sportpers het volledig liet afweten; alleen verte genwoordigers van de persbureaus AFP en UPI en één Nederlandse dagbladver- slaggever gaven acte de presence bleef Rompelberg tijdens de eerste 40 minuten van zijn recordvestiging vrijwel constant één tot drie tienden van een seconde onder zijn „marstabel”. Haar collega voor Franse cultuur met de overigens goed-Vlaamse naam Van Aal hield een aparte bijeenkomst. Er was echter maar een Waalse medaille winnaar te huldigen. Om de bijeenkomst en de frans-sprekende sportwereld in België toch enige gewicht te geven, no digde minister Van Aal ook maar de voetballers van Anderlecht uit win naars immers van Europa Cup II en de Supercup. Terwijl Rene Pijnen ruiterlijk gaf in de slotfase ten prooi te geweest van een levensgrote inzin king („Ik zag zwart voor mijn ogen. Ik kon niet meer. Trouwens, ik heb van de eerste minuut af al moeten duwen. Ik draaide niet”), gooiden an deren in het Nederlandse kamp el kaar de scherpste verwijten naar het hoofd. Zij waren gericht aan het adres van bondsgangmaker Staken burg, die in dit titeltoernooi optrad als entraineur van Martin Venix. (Venix slaagde er niet in het spel mee te spelen en eindigde in de finale op de vijfde plaats met drie ronden achterstand. Hoevenberg diende een verzoek tot gra tie bij de KNVB in maar dat werd afgewezen. In zijn overwegingen stelt mr. Schuman ondermeer dat het niet erg waarschijnlijk is dat de gewone rechter de houding van de KNVB in de zaak Hoevenberg zou veroordelen. De KNVB behartigt de belangen van de voetbalsport, aldus mr. Schuman. Hoe venberg is met de KNVB ook in een civiele procedure gewikkeld. Hierin ko men principiële punten aan de orde. Zo vraagt Hoevenberg zich af of de KNVB eigenlijk wel het recht heeft om beroepsvoetballer voor vijf jaar schorsen. ergens langs de baan: „Cees moet kapot zitten. Hoe is dat nu mogelijk”. Maar toen Bruno Walrave (gangma ker van Rene Pijnen) „binnenkwam” riep hij Stakenburg toe: „Jij hebt Cees er> van afgereden”. Noppie Koch (gangmaker van Stam) viel onmiddel lijk heftig bij„Ik vind het een schoftenstreek. Ik riep nog naar hem. Hij keek naar me om en zag dat ik er aan kwam. Maar meneer Staken burg moest zonodig de deur dicht gooien”. AMSTERDAM. De politie en justi tie in Amsterdam hebben zich voorbe reid op niet ondenkbare onordelijkheden in diverse vormen die zich zouden kun nen voordoen rond en tijdens de UEFA- cup voetbalwedstrijd AjaxManchester United op woensdagavond 15 september in het Olympisch Stadion in de hoofd stad. Er worden circa 5000 Engelse sup porters verwacht. Op grond van ervarin gen in het recente verleden, wordt er rekening mee gehouden dat een deel van de Britse supporters baldadigheden zou den kunnen gaan plegen, zo deelde een Amsterdamse politie-woordvoerder mee. De Amsterdamse politieleiding heeft daarover contact gehad met het bestuur van Manchester United. MONTERON. Het wereld-uurre- cord achter handelsmotoren „nteuwe- stijl” staat op naam van Fred Rompel berg. De fietsende (onder)aannemer uit Maastricht legde op de piste van het velodroom der olijven, achter de rug van Noppie Koch op een Honda 500 cc, in 60 minuten 226 ronden tf. Dat bete kende een afstand van 75,544 kilometer. Dat was 1,5 kilometer méér dan het schema waarop Rompelberg, vecoached door Jan Derksen en Martin Wierstra, gistermogen om 10.36 uur vertrokken was. Uiteratrd toonde Romeplberg zich, nauwelijks getekend door de inspanning, tevreden. Hij nam weinig sprekend feli citaties in ontvangst en verdween, na gestaard door slechts enkele tientallen Italianen op de tribunes, van het mid denterrein. Inderdaad had Stakenburg op een gegeven moment Cees Stam opgehou den, waardoor Peffgen opeens de kans geboden kreeg vier, vijf minu ten voor het einde van de finale naar het wereldkampioenschap door te stoten. Terwijl Stams echtgenote To- nia uitriep: „Cees zat gebeiteld. Opeens zag ik hem afknappen”, kwa lificeerde Stam zelf de manoeuvre van Stakenburg als „een rotstreek”. De verdediging van Stakenburg? „Sorry, ik dacht dat het Peffgen was. Een vergissing, want ik zag te laat dat het Stam was. Zo eindigde de stayersfinale, die een grandioze Nederlandse demon stratie had moeten worden, in een anticlimax. In het zveelste optreden van gangmakers, waarbij het motto dat de sterkste, de beste winnen moet slechts met een spottende glimlach wordt bejegend. Cees Stam, die de race naar de titel vrijwel van begin tot zeër kort voor het einde grandioos leidde, werd om vijf voor twaalf, zoals men dat in wielertermen pleegt uit te drukken, „in het pak” gsdaan. Een trieste affaire, waarover het laatste woord nog niet gesproken zal zijn. Traditioneel ging Roy langzaam van start. Situatie na drie ronden: Knudsen 52,81 sec., Schuiten 53,35 sec. De achter stand van de regerende wereldkampioen steeg zelfs tot bijna twee volle seconden, maar Schuiten kwam meer en meer ..on der stoom” en liep Knudsen in. Hij won uiteindelijk in de zwakste tijd die hij op de baan van Monteroni registreerde: 6.09,90 (Knudsen: 6.14,73). Uiteraard had de Belg Dirk Baert in de andere halve finale geen schijn van kans. Op het moment dat Baert na tien en een halve ronden (van de in totaal 15) al een achterstand op Moser telde van 138 meter, kreeg hij een lekke achterband. De rit werd onderbroken, doch het was allemaal slechts uit stel van executie. Moser en Schuiten dus in de finale. Beter dan woorden drukken cijfers het verschil uit tussen de beide finalisten. Na één ronde: Schuiten 27,53 sec., Moser 29,39. Na vijf ronden: Schuiten 2.05.60. Moser 2.08,26. Na tien ronden: Moser 4.05,99, Schuiten 4.11,79. Na twaalf ronden: Moser 4.54 60, Schuiten 4.59,96. Na 15 ronden: Moser 6.08,27, Schuiten 6.12,26. Al vóór deze enerverende finale werden Schuiten en Moser benaderd om op 24 oktober aanstaande samen de be kende Italiaanse ploegentijdrit Trofeo Baracchi te rijden. MILAAN. Wereldkampioen Niki Lauda heeft vrijdag, voor het eerst na zijn ongeluk tijdens de Grote Prijs van West-Duitsland op de Nürburgring weer getraind. De 27-jarige Oostenrijker deed het op de eerste van de twee trainings- dagen voor de Grote Prijs van Italië, die zondag op Monza wordat gereden, bij zonder rustig aan. De topman van Fer rari kwam tot een beste tijd van 2 min. 35,25 sec. Hij was zo’n 32 seconden minder snel dan de Westduitse March- coureur Hans Stuck die met 2 min. 2,79 sec. na de eerste dag de trainingsrang- lijst aanvoert. Hij was goed voor een gemiddelde van 170,046 kilometer per uur. Lauda moet nog een medisch on derzoek ondergaan. Pas daarna zal wor den besloten of hij zondag in de Itali aanse wedstrijd tellend voor het wereld kampioenschap mag starten. „Ik voel me voortreffelijk”, zei de titelhouder, „zodra ik achter het stuur kroop had ik weer UTRECHT (ANP). De president van de rechtbank in Utrecht, mr. L. Schuman, heeft voetballer Guus Hoe venberg in het kort geding dat deze tegen de Koninklijke Nederlandse Voet balbond had aangespannen, in het onge lijk gesteld. Hoevenberg zal daardoor voorlopig niet kunnen voetballen. Hoe venberg was naar aanleiding van klap pen die hij een scheidsrechter had gege ven dooi de KNVB voor vijf jaar ge- srhorst. Hoevenberg volgde de ontmoe ting waarin de klappen vielen als toe schouwer. De voetballer had het kort geding aangespannen omdat hij van de eerstedivisieclub Heracles een contract kreeg aangeboden. Voorwaarde was ech ter wel dat de schorsing van vijf jaar door de KNVB zou worden opgeheven. Ger Slot eindigde officiële wereldcriterium van vijftig kilome ter. De Zwitserse wielrenner Baumgartner kwam als eerste binnen. Têjecho-Slowakije leidt in de strijd om de Canadabeker. De wereldkampioen ^ijshockey is dus al zeker van een finaleplaats. Tweede is Canada, gevolgd door de Sowjet-Unie. Theo Doyer uit Bloemendaal Is met der tien andere hockeyers uitverkoren voor het vlerlandentoernooi, dat op 24, 25 en 26 sep tember in Poznan wordt gehouden. Er wordt tegen Oost-Duitsland, Frankrijk en Polen ge speeld. Zestien snelwandelaars lieten zich inschrij ven voor het zondag te houden Nederlandse kampioenschap over 50 km in Den Haag Het record staat op naam van Jan de Jonge. Nederlander Leo van Vliet finishte achtste in de zevende etappe van wiellerronde van de toekomst, die gewonnen werd door de Fransman De Carvalho (90 km in 2 uur, 29 min. 24 sec.). Freddy Maertens is gecontracteerd voor de zesdaagse van Maastricht, van 17 tot en met 22 december. De renner die aan de nieuwe wereldkampioen wielrennen op de weg gekoppeld wordt, moet nog aangewezen Worden. Jan Ttmman deelt na twaalf ronden in het internationale schaaktoernooi van Reykjavik de eerste plaats met drie concurrentenOlafs- son (Ijsland), Najdorf (Arg) en Toekmakov (Rus). Roger de Vlaemlnck eindigde als eerste in de tweede etappe van de ronde van Catalo- nlë. De 192 km van Almacellas naar Sort, legde de Belgische wielrenner in 5.33,53 minu ten af. Tussen de 44e en 52e minuut kwam Rompelberg boven het schema met rondjes van ongeveer 17 seconden. Het resultaat is, gezien de atletische kwali- teihen van de Maastrichtenaar, een pres tatie van formaat. De jacht op zijn record, verwezenlijkt met een vaste rt- lafstand van 60 centimeter, is nu geo pend. Het record „oude-stijl” staat op naam van de Italiaan Walter Avogardi met 78,809 kilometer (gevestigd op 26 oktober 1975 op de betonnen wielerbaan van Varese). Alle records achter moto ren behoeven een nieuwe vestiging nu men overal is overgegaan tot het ge bruik van Honda 500 cc-motoren. Dte vestiging, the plaatsing van afstand en tijd is wat. Rompelberg op de houten baan van Monteroni deed. Er is dus geen enkele sprake van een recordverbetering. speelde door een, op zijn vreemd te noemen manoeuvre gangmaker Joop Stakenburg. als tweede in het s*,.

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 15