Te veel ziekenhuizen de patiënten betuttelen Omhoog sproeien voorliet ONDERZOEK VAN WERKGROEP 2000 Crème en yoghurt bij de barbecueparty Ruiten zonder stopverf Wenteltrap Klusblaadjes Lijmstrip O: 22 door J. v. d. Berg MEDICIJNEN n 1 De resultaten waren over het algemeen niet opwekkend. In dit onderzoek, waarvan de resultaten bekend gemaakt worden in een speciale uitgave van Katernen 2000 onder de titel „Lachspiegels” werden 71 patiëntenfolders betrokken. Te veel ziekenhuizen beschouwen hun patiënten als betrekkelijk onmondige wezens, wie alles moet worden voorgekauwd. Betutteling is troef waar het gaat om de wijze waarop de patiënten worden aangesproken. Vaak worden ze geconfronteerd met regels die zo niet overbodig dan toch behoorlijk overdreven en ouderwets aandoen Daarvan waren zeven afkomstig van de academische ziekenhui zen. De rest was uitgegeven door algemene ziekenhuizen beheerd door neutrale of kerkelijke organisaties De Werkgroep 2000 rekende uit dat dit onderzoek 35 procent van de algemene ziekenhuizen in ons land dekt. Tomaten-yoghurt BEZOEK RECHTEN Dat zijn een paar conclusies uit een onderzoek van de Werkgroep 2000 die zich met problemen op het gebied van de gezondheidszorg bezighoudt. Deze groep heeft onlangs de patiëntenboekjes of - folders van Nederlandse ziekenhuizen eens kritisch doorgenomen BIJBELLEZING «S3 KJ ïn, an I I I I In een braadpan de olie heet laten worden, de uien er licht in laten kleuren. Dan de fijngesneden Op deze zeven hoofdpunten wer den diverse vragen gesteld, hetgeen in totaal een controlelijst van ruim 300 vragen opleverde. Over het algemeen besteden de folders uitge breid, naar de mening van de werk groep, „te uitgebreid”, aandacht aan de financiële en administratie ve zaken. Het lijkt wel, zo wordt gesteld, alsof de ziekenhuisdirectie wil zeggen: „Eerst betalen, daarna zien we wel”. Maar de patiënt wordt niet de mogelijkheid geboden ruim van tevoren op basis van het behan delingsplan een kostenraming op te zetten (inclusief bijkomende kosten als het huren van telefoon). Uit de folders kon worden opge maakt dat patiënten in vijf zieken huizen polsbandjes met hun naam moeten dragen. Dat gaat de onder zoekers te ver. Een patiënt kan zelf zijn naam zeggen, hoeft in zulke moeilijke omstandigheden niet ook nog eens zijn identiteit te verliezen. En waar de patiënt zelf niet kan spreken zijn er andere mogelijkhe den om de artsen en verpleegkundi gen duidelijk te maken met wieu.en te doen heeft. Overigens, patiënten die vragen hebben wordt bij voorbaat al de mond gesnoerd want de meeste fol- De barbecue heerst alom deze dagen. Het is prettig om buiten te zitten, wanneer de zon zich heeft teruggetrokken. Het werk in de keuken binnen is minder aanlokke lijk, ofschoon het goed is om te blijven eten. Voor een barbecueparty raad ik u de volgende aubergine-crème aan. U hebt ervoor nodig: 500 gr. aubergines (ik geef u het gewicht op, omdat de grote paarse eier- vruchten in dit seizoen nogal in grootte verschillen). Ze worden geschild en in stukjes gesneden. 3 klein gehakte uien, 4 ontvelde en ontpitte tomaten, een kleingehakte (van pitjes ontdane) Spaanse peper, 1 eetlepel fijngeknipte peterselie, 2 glazen sherry en 2 eetl. olie, peper en zout naar smaak. ervan uitgaat. Er gaat niets boven een rustige patiënt”, aldus Werk groep 2000. Rust is, zoals opgemerkt, belang rijk. Daarom moeten de patiënten in veel ziekenhuizen ook al om half tien naar bed. De volgende morgen worden ze tussen zeven en acht weer gewekt. In een klein aantal ziekenhuizen gebeurt dat zelfs vóór zes uur. „Nooit is aangetoond dat een patiënt in een ziekenhuis meer slaap nodig heeft dan thuis. Hij zal 1 grote beker magere yoghurt (eventueel in een doek laten uitlek ken), half fijngehakte ui, 1 uitge- tomaten erbij, de peper, peterselie en tenslotte de auberginestukjes en de sherry. In een half uur tot 3 kwartier gaar laten worden. U kunt alles vervolgens door de roerzeef draaien. Opdienen bij lamsvlees of pikante kip met rijst. De Werkgroep 2000 vindt het ver der merkwaardig dat mensen die ’s avonds voor het slapen gaan één of twee borrels dronken („slaap mutsjes”) daar in het ziekenhuis van verstoken blijven. Ze kunnen echter wel een slaappil krijgen als het in-slapen moeilijkheden geeft. De Werkgroep geeft in die situatie de voorkeur aan een cognacje... Een klein aantal ziekenhuizen laat fijntjes weten dat een gift uit dankbaarheid weliswaar niet ver plicht is of verwacht wordt, maar dat men zich kan voorstellen dat een genezen patiënt iets terug wil doen. Vervolgens wordt dan opge- somd waar de ziekenhuisdirectie giften zoal voor zou kunnen gebrui ken (meestal voor de ontspanning van het personeel). „Lachspiegels” kost 3,50. Het werd uitgegeven door Katernen 2000, Postbus 2000 in Amersfoort. hem gemakkelijk kwijt kan, omdat hij betrekkelijk smal is (46x28x40 cm). Er zit een stevige deksel op met kunststof schar nieren, die derhalve niet kunnen roesten. Er zijn ventilatieopenin gen in de bak en de deksel. De constructie is zo stevig dat men er op kan gaan zitten. Kleuren: oranje-ivoor en wit-oranje. Ideaal om wat op te bergen zijn de huishoudkratjes (niet alleen voor speelgoed, gereed schap, rommeltjes), maar ook voor de diepvriezer). Ze kunnen nl. opgestapeld worden dank zij metalen beugels. Kleuren oranje en geel. Ook bij Curver versche nen. Net zoals een slim ingedeeld afwasrek, van polyetheleen. „Tips voor het boren” is de naam van een kleine handige brochure, uitgegeven door Sand vik Nederland, importeur van gereedschappen. In liet boekje dubbelzijdig plakband en wat koploze spijkers (hetgeen in een pakket geleverd wordt). Hoe gaat men te werk? Zodoende kan men het meerma len gebruiken, indien nodig. Er zijn doe-het-zelvers die het allemaal al weten, maar verre weg de meesten die zelf een schilderklusje aanpakken, zoe ken een praktische handleiding. Voor hen heeft Valspar een zes tiental „klusblaadjes” gemaakt, die in alle Valspar-winkels gratis meegenomen kunnen worden. De werkgroep heeft ook zelf een aantal ideeën voor een patiëntenfol der. Informatie over wachttijden (voor operaties, onderzoek e.d.), besprekingen van behandeling, de vrijheid van de patiënt (ook om een behandeling te weigeren, waar tegen over staat dat het ziekenhuis toch correct zal moeten blijven), begelei ding en het bevorderen van de zelf standigheid zouden daarin grote aandacht moeten krijgen. Vooral moet volgens de werkgroep gewe zen worden op het aandeel dat de patiënt zelf kan hebben in zijn gene zing. Zijn mobiliteit zou moeten worden bevorderd in plaats van bedlegerigheid: „De patiënt moet ermee vertrouwd zijn dat ook in een ziekenhuis bedlegerigheid wordt beschouwd als een ongewone situ atie”. •V Uit sommige folders blijkt verder dat bezoek verre van welkom is. Sommige ziekenhuizen laten de patiënten zelfs weten dat „drie kwartier ruim voldoende is om het contact met familie of vrienden op peil te houden”. Andere vragen het bezoek onomwonden om na twintig minuten weer op te krassen. Dat patiënt en bezoekers dat samen best kunnen uitmaken, daar wordt hele maal aan voorbij-gegaan. In hun onderzoek betrokken de leden van Werkgroep 2000 ook een Amerikaanse folder die er duidelijk uitspringt door nuchterheid en eer lijkheid. Een folder die vooral ingaat op de rechten van de patiënt. Wel is te hopen dat realisatie van die rechten in een beter klimaat plaats heeft dan uit de folder spreekt. :el. >30 ;d. ;n. rt. Op overzichtelijke wijze wordt vermeld hoe de schildersklus moet worden aangepakt, waar bij telkens ook wordt aangege ven welke produkten en welke gereedschappen voor dit karwei tje het beste gebruikt kunnen worden. De schilderonderwer- pen zijn: metaal en kunststof (1), houten meubelen (2), beton (3), houten vloeren (4), hout buiten (5), hout binnen (6), buitenmuren (7), plafonds (9), muren binnen (10), vochtige ruimtes (11), beits (12), deuren (13), witten (14). Klusblaadje 8 handelt over de toepassing van kleur en nummer 15 vertelt welke lijm gebruikt moet worden. Blad 16 tenslotte geeft antwoord op de vraag hoe gaten, scheuren en kieren gere pareerd moeten worden. Alle folders werden op zeven punten doorgenomen. Wat wordt de patiënt verteld over de opname, de behandeling, de begeleiding en hoe hij contact kap leggen met op dit terrein werkzame medewerkers, het verblijf en dan met name de recreatiemogelijkheden, de bewe gingsvrijheid, het bezoek en het ont slag? wel vaker gapen, maar dat is verve ling”, aldus de onderzoekers. Zij vinden het onterecht dat van patiënten een ascese (op onthoudin gen gebaseerde levenswijze) wordt verwacht die ze thuis nooit zouden opbrengen. Over roken (in dagverblijven) wordt in de folders nogal knorrig gedaan. Soms wordt gesuggereerd dat de opname juist een goede gele genheid is om ermee te stoppen. De onderzoekers vinden echter dat het ziekenhuis daar nu juist geen geschikt klimaat voor biedt. w Tamelijk overdreven wordt het genoemd dat veel ziekenhuizen („tientallen”) doen alsof ze hotels zijn. Maar, wordt er dan vaak aan toegevoegd, wil dat een beetje luk ken dan moet de patiënt zich zonder morren aan alle in de folder genoemde regels onderwerpen... ders laten duidelijk weten dat art sen en verpleegkundigen eigenlijk geen tijd hebben voor dergelijke gesprekken. Wie een maatschappe lijk werk(st)er wil spreken moet zelf maar uitmaken of zijn situatie daar toe aanleiding geeft. De folders maken niet duidelijk wat zo’n medewerker allemaal kan doen. Geestelijke verzorging neemt in de ziekenhuizen een bijzonder belangrijke plaats in. Daar moet wel worden bij gezegd dat het hier uitsluitend om al of niet gekleurde religieuze werkzaamheden gaat: bijbellezingen, kerkdiensten, zelfs collectes worden in ziekenhuizen gehouden. „Kortom, wat geestelijke verzorging betreft wordt de patiënt niets bespaard. Dat zal wel zijn van wege de rustgevende invloed die Eten is ook bij ziek-zijn erg belangrijk. In 12 procent van de onderzochte ziekenhuizen wordt zonder meer met algemene wensen rekening gehouden (keuze van groenten, portie, grootte e.d.). En in één ziekenhuis mag de patiënt kie zen uit één menu! De folders zeggen niets over onderzoek en behandeling. Even min wordt ingegaan op de emotio nele aspecten van een verblijf in een ziekenhuis. Wie vragen heeft kan daarmee, zo blijkt uit de fol ders, meestal niet rechtstreeks naar de behandelende artsen stappen. De hoofdzuster is bijna altijd de vraagbaak, het communicatieka naal waarlangs afspraken met anderen moeten worden gemaakt. Over het verblijf in het ziekenhuis zeggen de folders nog andere mer kwaardige dingen. Als een patiënt medicijnen gebruikt, moet hij die wel meenemen, maar in het zieken huis afgeven. Althans dat stond uit drukkelijk in twaalf van de 71 fol ders. „Kennelijk wordt ervan uitge gaan dat een patiënt in een zieken huis geen verantwoordelijkheid meer kan dragen voor het gebruik van zijn medicijnen”, aldus de Werkgroep 2000, die eraan toevoegt dat dit soort maatregelen het gevoel van onzekerheid alleen maar ver groten. Curver (postbus 25, Rijen) heeft een forse gieter van polye thyleen ontworpen, die zich in zoverre van ouderwetse tuin sproeiers onderscheidt, dat er ten eerste een maataanduiding aan de buitenkant op staat, maar er voorts een omhooggerichte sproeikop op bevestigd kan wor den. Dat laatste klinkt een beetje vreemd, omdat men per traditie de sproeikop omlaag heeft zit ten. Het nieuwe sproeistuk heeft een dusdanige vorm, dat de waterstralen gebroken worden. Door het omhoog richten krijgt men een natuurlijker besproei ing: een zachte gelijkmatige „regen” daalt op een groot oppervlak neer. Men heeft hier door ook minder kans op natte voeten. De maatverdeling in liters is handig bijvoorbeeld bij het werken met vloeibare mest. De gieter is in het rood en het groen verkrijgbaar. De inhoud is tien liter. Curver heeft voorts een nieu we bad-box (geen sterke naam combinatie overigens, want de box is niet slecht maar dient voor de badkamer), die ook weer natuurlijk van kunststof is ver vaardigd. De inhoud is 35 liter. De vorm is zo gekozen, dat men In de meeste ziekenhuizen krij gen de patieten hun folder pas op de dag van opname. Slechts dertien ziekenhuizen stellen de folders vóór opname ter beschikking zodat de patiënt allerlei maatregelen kan nemen. De onderzoekers vinden het volstrekt overbodig dat in iedere folder nog eens weer uitdrukkelijk wordt vermeld dat men een pyama en een tandenborstel mee moet nemen. Er zal inderdaad geen patiënt zijn die veronderstelt dat het ziekenhuis daar voor zorgt. De begeleiding bij de opname, de gang van administratiekantoor naar verpleegafdeling laat vaak heel wat te wensen over. Slechts één ziekenhuis rept van een gastvrouw die met die taak is belast. De onder zoekers vinden het een kwestie van simpele gastvrijheid om de patiënt bij zijn opname te verwelkomen. Een opmerking overigens die mis schien iets te gemakkelijk voorbij gaat aan het grote personeelstekort waar veel ziekenhuizen mee kampen. Bison heeft nu ook zijn twee zijdige, zelfhechtende lijmstrip, de zg. Dubbel-Fix. Het is een stevige, witte, aan twee zijden met lijm voorziene band, die voor van alles en nog wat gebruikt kan worden. Ideaal voor het ophangen van affiches, foto’s, muurhaakjes, plaatjes, spiegeltjes, zeepbakjes, kortom alles wat niet te zwaar is. De Dubbel-Fix hecht op praktisch alle vlakke, gladde en schone ondergronden (zoals keramische tegels, glas, formica, metaal, hout, hardboard, kunststoffen en geverfde oppervlakken). Min der geschikt is het voor ruwe, onregelmatige oppervlakken zoals baksteen, sierpleister enz. en geoliede houtsoorten. Verder niet toepassen op vinylwandbe- kledingen. Het materiaal is zowel in stripjes als in rolband verkrijgbaar. knepen teentje knoflook, 3 ontpit te, ontvelde tomaten, 1 eetl. rode wijn, wat zout, peper, of tabasco- saus naar smaak. Alle ingrediënten goed door elkaar kloppen en op smaak af ma ken, eventueel nog wat extra fijn gemalen kokskruiden toevoegen. Een mespunt ervan misstaat zeker niet. In de koelkast ijskoud laten worden. Opdienen bij de barbecue. GASTON GOURMET De sponning wordt goed schoon gemaakt, want de plak- strip moet perfect kunnen hech ten. Dan brengt men die dubbel zijdig gelijmde strip aan in de sponning en drukt het overal goed vast. Oneffenheden wor den door de plastische massa weggedrukt. Vervolgens trekt men het dekpapier van de strip weg en plaatst de ruit door die stevig aan te drukken. De ruit dient rondom een speling van drie millimeter te hebben. Sla de spijkertjes voorzichtig in. Nu brengt men weer plakstrip half op de ruit en half op de sponning aan. Weer het afdekpapier ver wijderen. Daarna komt de rub ber profielstrip aan de orde. Dat _z snijdt men op maat met hoeken van 45 graden. Druk de hoeken vast op hun plaats. Wat belang rijk is: Fix-For kan men in alle kleuren verven (liefst met een acryl- of celluloseverf). De „natuurlijke” kleur is gebroken wit. De profielstrip barst niet bij hitte of vorst en blijft soepel. Informatie voor de doe-het- zelver, die een (al of niet open) wenteltrap in zijn huis wil gaan monteren. Agdo BV (postbus 53, Doetinchem) heeft een systeem- trap voor zowel de vakman als de doe-het-zelver, wat dan wil zeggen, dat ook degene, die niet dagelijks trappen bouwt, hem in zijn eigen huis kan monteren, met eenvoudig gereedschap en met een betrekkelijk minimum aan manuren. De Agdo-trap wordt stahdaard gemoffeld gele verd in antracietgrijs. de trede- steunen zitten door een dergelijke constructie stevig aan trede en spil, zodat er een stabiele eenheid ontstaat. De zgn. trededragers zijn verzonken in de treden aan gebracht. De lasnaden zijn zoda nig aangebracht, dat zij aan het oog zijn onttrokken. Toepassing van rubber tussen tredesteun en spildeel dempt kontaktgeluid in belangrijke mate. De trap vraagt een klein bodemoppervlak, waardoor een grotere woon ruimte wordt verkregen. Waar men bij een open trap wel reke ning mee moet houden is de luchtcirculatie (belangrijk bij verwarming; warme lucht stijgt zoals men weet). Met de 16 klusblaadjes beschikt de doe-het-zelver over een beknopte, maar praktische handleiding voor de meest voor komende schilderkarweitjes. Dat geestelijke verzorging ook iets met onzekerheid, angst, psychisch-sociale problemen te maken kan hebben zonder dat dat vanuit een godsdienstige achter grond aangepakt moet worden, daar zijn de samenstellers van de folders nog niet op gekomen. zingen hoe je moet boren, waar wel en waar niet, wat voor soort pluggen je moet gebruiken enz. Om enkele tips door te geven: na het boren het gat altijd even schoon blazen; het boorgat moet dezelfde diameter hebben als de plug. Erg voorzichtig is men bij de aanwijzingen voor het boren in tegels en keramisch materi aal. Natuurlijk moet men kalm aan doen, maar met de boorma chines van tegenwoordig, waar bij men de snelheid kan regelen geeft gaten maken in tegels nau welijks problemen meer. Dat Sandvik vooral ook wijst op het feit, dat men goede boren moet gebruiken, spreekt voor zich. Het drukwerkje kan men aan vragen bij Sandvik, postbus 248, Schiedam. Het wordt dan toege zonden. s Ruiten inzetten zonder gedoe met stopverf is tegenwoordig mogelijk. Korbati (Nettelhor- sterweg 6, Lochem) heeft bijv, een handig systeem uitgedacht om dat karwei snel en lineaal- recht te klaren. Benodigdheden: rubber profielstrip Fix-For,

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 23