I Nederland won met 0-1 van Veendam Lj 4 F IFj HCK en HCAW zoeken financiële steun jdin; loevt L* I J "O R Lottgering wil fusie Kinheim-Schoten Cl HO 1 I. 3 door Hans Botman aan- ng en 28 675(1 EPILEP' or de irkeur anbe- 'I '•’W i n van r psy- snten tvoe- d van teren i van deze Hoofd r ver deel van het Nederlandse honk- balwereldje zonder meer aan vaardt. Er zijn maar enkele clubs oplei- tooid. olgen Hoofd ,n Zijl, (\of B, itiere- t door afoon- lorzie- en 14 Tophonkbal zonder sponsor is tegenwoordig niet meer mogelijk. Dit is een stelling die een groot Heugafelt Ramsey - op te noemen die deze stelling als onzin beschouwen. Feit is echter dat wanneer men deze uitspraak als juist interpreteert, de Nederlandse honkballerij in moeilijkheden kan komen te ver keren. Dit seizoen namelijk lopen er meerdere grote sponsorcon tracten met hoofdklasser af. De Haarlemse honkbalvereniging Kinheim is er al zeker van dat het uitzendbureau Aktie’68 volgend seizoen geen financiële steun meer zal verlenen. Ook debutant Giants uit Diemen hoeft niet meer te rekenen op financiële injecties van de zuurwarenfabri- kant Luycks. Het Bussumse HCAW de grootste honkbal club van Nederland raakt sponsor Orwo kwijt. Verder is het nog steeds onzeker of het sto- merijbedrijf Lottgering volgend seizoen weer diep in de buidel zal gaan tasten voor Schoten. Zoeken voor ?er 1 Geen geheim Kracht n uit-i 'zoek. Buitenlanders W o 1 F r y Jr fa Sponsors laten honkbal vallen de mogelijkheid biedt om de honkbal- STOPPER den: Krol, Haan, Rensenbrink, Geels, de Van de Kerkhof s en hun makkers in de nood speelden afgelopen woensdag tegen een dubbel gehandicapt Veen dam en wisten die strijd met 0-1 in hun voordeel te beslissen dank zij een doel punt met een buitenspelluchtje, één gele kaart, en veel lange afstands- terugspeelballen op Jan Ruiter. Wilt u wel geloven dat ik er soms trots op ben Nederlander te zijn? beter voetbal dan Nederlandse profs. En laten we eerlijk zijn: als je Veen dam, in Veendam, tien keer tegen het Nederlands elftal laat spelen, dan zal er ook wel een keertje een verdienste lijke kleine 0-1-nederlaag voor de Veendammers tussendoor lopen. Dus zo volstrekt absurd en abstract is die nipte overwinning op de IJslanders nu ook weer niet. zaak. „De nieuwe exploitanten van Aktie’68 (het uitzendbureau is ver kocht aan ABC Klaassen red.) vonden de honkbalsponsoring niet meer zo aantrekkelijk. Nu is het wel zo dat de aanpak die ik hanteerde wel verschillend was ten opzichte van andere sponsors. Je moet er een beetje plezier in hebben en dat heb ik geprobeerd door er een beetje franje omheen te bouwen. We lieten bijvoorbeeld bij elke thuiswedstrijd een bandje spelen. Als je zoiets een maal voor elkaar hebt, dan komt de publiciteit vanzelf wel.” soring, want ook in het nieuwe sei zoen blijven we contact houden met Kinheim. We willen zelfs zover gaan dat als de club geen nieuwe geld schieter kan vinden wij de kosten gedeeltelijk willen dekken. Alleen dan zonder naamsverbinding.” De heer Luycks: „We bepalen dit soort zaken op zeer lange ter mijn. Tijdens de beslissing dat het contract zou worden verbroken ging het bij Giants gewoon niet lekker. De resultaten waren wat magertjes”. Met nadruk vertelt de heer Luycks dat het contact tussen zijn „We hebben er gelukkig niet zoveel problemen mee gehad”, vertelt voorzitter Van den Berg van Giants. „Enkele keren heb ben we onze neus gestoten, maar bij het uitzendbureau Unique was het eindelijk raak. Het bedrijf was al bekend met sponsoring, zodat het allemaal vlug geregeld was”. Nu zijn er natuurlijk excuses te bedenken. Nederland speelde zonder zijn beste drie spelers: Cruijff, Nees- kens en Peters. Dat is inderdaad een handicap. Het veld was zo slecht, dat alleen amateurs er op konden voetbal len (Hans Vultink zou ook niet uit de voeten komen op een biljartlaken van Heugafelttegels). Er kon maar 2000 gulden met een overwinning verdiend worden (omdat voetballers blijkbaar nooit aftrekbare kosten hebben, moe ten ze daar volgens hun zeggen altijd 70 procent van naar de belasting bren gen). Maar ja, denk ik wel eens, ik moet voor zo’n zelfde bedrag toch nog altijd een stuk of tien artikelen schrijven, en daar gaat meer tijd mee heen dan met anderhalf uur voetbal Ook kan ik de bal niet steeds terugspelen op mijn keeper Wordt Jantje Peters net zo'n cause célèbre als A be Lenstra toen? Zijnde ning, vóór en tijdens de wedstrijd.” Volgens de KNBSB mogen de spe lers niet betaald worden, maar een reiskostenvergoeding is wel toege laten. Van der Eist: „De KNBSB heeft zich van betalingen gedistan tieerd, want wij kennen helemaal geen betaling. Is reiskostenvergoe ding ook een vorm van betaling dan?” i Rob Muller, jammerlijke zaak Zwartkruis wou nog een extra kracht figuur op het middenveld en koos daarom Arie Haan (of Wim Jansen) in plaats van de huidige revelatie van de Nederlandse voetbalvelden, Jantje Peters. Was Zwartkruis bang dat de schotkracht van Peters onvoldoende zou zijn om vanuit het middenveld voldoende ver op Jan Ruiter te kunnen terugspelen, waardoor de snelle, haas tige IJslanders zijn terugspeelballen zouden kunnen onderscheppen? fabriek en de honkbalvereniging nog steeds uitstekend is. „Wij heb ben ons nooit bemoeid met beleidszaken van de vereniging”, aldus de heer Luycks. „Er was dus sprake van soft-sponsoring. We hebben van te voren hele dui delijke afspraken gemaakt en daar hebben beide partijen zich aan gehouden”. Op de vraag of Giants het ook zonder een geldschieter had gered, antwoordt de praeses van de Diemense honkbalclub voor zichtig ontkennend: „Het had natuurlijk een stuk moeilijker geworden. Wij proberen onze spe lers een zo goed mogelijke bege leiding te geven. Daar gaat een hoop geld in zitten. Denk alleen maar aan de reizen per bus en het geld dat moet worden betaald aan de coach. Het geheel loopt toch wel in de tienduizenden guldens”. Volgens penningmeester Van der Eist van de Koninklijke Nederland se Base- en Softbalbond (KNBSB) berust het verbreken van deze con tracten louter op een toeval. „Ik zie er in ieder geval geen tendens in”, merkt Van der Eist op. „Inderdaad lopen er enkele grote contracten met verenigingen af, maar dat is een toevallige samenloop van omstandigheden.” Natuurlijk blijft de vraag over waarom de sponsors de overeenkomsten niet verlengen. Geen enkele geldschieter heeft enthousiast het contract willen ver lengen. „Misschien zit er wel wat teruggang in het verlangen om de honkbalsport financieel te onder steunen”, aldus Van der Eist, „maar zover ik weet valt dat allemaal best mee.” Als we de zaak op een rij gaan zetten, dan zitten alleen Kin heim en HCAW voorlopig nog zon der geldschieter. Giants is er name lijk in geslaagd om een andere sponsor aan te trekken in de vorm van het uitzendbureau Unique. Schoten verkeert zoals gezegd nog in onzekerheid over de verlenging van het contract, maar de definitie ve beslissing daarover valt eind vol gende week te verwachten. Naast verenigingen die op dit moment hun sponsor zijn kwijtgeraakt ope reren er ook nog twee clubs in de hoofdklasse die nog nooit met financiële ondersteuning te maken hebben gehad. Dat zijn het Amster damse OWO en het Rotterdamse Sparta. Van der Elst0 „Er zijn vere nigingen die de kosten uit andere bronnen kunnen betalen. Bij Spar ta is het zo dat de honkbalafdeling tegen de voetbalafdeling aanleunt. Bij OWO ligt dat weer even anders Die pakken het benodigde geld uit de kantine.” Of de Haarlemse hoofdklasser Schoten volgend seizoen kan rekenen op de steun van stomerij Lottgering hangt nog aan een zij den draadje. De heer Raats, die de sponsorzaken bij Lottgering regelt, ziet nog enkele belangrijke punten die verder uitgewerkt moeten worden. Het blijkt dat Lottgering wel degelijk een stem heeft in de beleidszaken van de vereniging Schoten. I De heer Raats: „Aan de ene kant wordt het economisch gezien een moeilijke zaak, aan de andere kant vallen de resultaten bij Schoten me gewoon tegen. Ik zal er bij het bestuur van Schoten op aandringen dat er ieder geval naar een andere coach moet worden uitgekeken. Het is geble ken dat we over een redelijk team beschikken, maar de manage ment is niet zoals ik dat zou willen”. En dan is er natuurlijk het meest doorslaggevende excuus: IJslands amateurs spelen verhoudingsgewijs Rob Muller is duidelijk tevreden over de publiciteit die Aktie ’68 als sponsor van Kinheim heeft gehad. „Wanneer ik op de radio de uitsla gen van hoofdklassers hoor, dan begin ik altijd te glimlachen”, aldus Muller. „De presentator heeft het wel over Schoten en Nicols, maar Kinheim noemt hij steevast Aktie’68. De naam leent zich daar ook bijzonder goed voor.” De ex-directeur van het uitzend bureau vindt honkballen voor een sponsor een dure sport. Muller: „Om het echt goed te doen heeft een club wel een bedrag van zo’n vijfen zestigduizend gulden per jaar nodig. Maar dan heb je ook wel een clubdokter, een masseur enz. Ook de „uitjes” van de spelers zijn dure aangelegenheden. Ik heb eens een jaar gehad dat er een ton aan Kin heim is besteed. De spelers gingen toen met z’n allen naar Amerika. Ja, dat was een mooie tijd.” De reden dat het uitzendbureau Kinheim heeft losgelaten is zuiver van economische aard. De heer Leeuwin, directielid van het bedrijf: „Wij zijn van mening dat de kosten die er aan de sponsoring worden besteed niet in verhouding staan tot de publiciteit. Dat is ons gebleken toen wij zijn nagegaan in hoeveel publikaties de naam Aktie’68 werd genoemd. Het waren er absoluut gezien gewoon te weinig.” De nieuwe directie van het uit zendbureau wilde niet meteen na de overname van het bedrijf de spon soractiviteiten staken. Leeuwin: „Dat vonden we onbehoorlijk. We hebben het nog een jaar gepro beerd. We zijn echt niet tegen spon- Eerst even wat cijfers, voor een beter begrip. Nederland telt 13.500.000 inwo ners, Ijsland 210.000. Voor zijn elf spe lers kan Nederland dus putten uit een 64 maal grotere voorraad potentiële interlandspelers dan Ijsland. Je kan het ook anders stellen: het Nederlands elftal speelde in Reykjavik tegen een vertegenwoordigd elftal van de pro vincie Groningen. Maar nee, dat is sterk geflatteerd, want Groningen telt bijna tweeëneenhalve keer zoveel inwoners als Ijsland, namelijk 532.649. Tegen Noord-Grontngen is beter, of, zo u de voetbalcapaciteiten van Zuidoost-Groningen hoger aanslaat, mag u in plaats van Ijsland wat mij betreft ook Zuidoost-Groningen invul len. Daar is maar één betalende club, Veendam. In realiter speelde het Nederlands elftal, met drie in het bui tenland zwaar betaalde profs, dus tegen de eerste divisieclub Veendam. Maar ook dat is weer sterk geflatteerd, want Veendam heeft ook spelers aan getrokken uit de andere provincies, en stelt dus een versterkt Zuidoost- Groningse elftal voor. Ijsland kon zich, tegen Nederland, niet versterken met bijvoorbeeld Deense spelers, en mag dus als een gehandicapt Veendam worden beschouwd. Maar ook die voor stelling van zaken is nog steeds geflat teerd, want Veendam betaalt zijn spe lers, waardoor zij in staat zijn (of ze het doen is natuurlijk een andere kwestie) om meer en harder en gerich ter te trainen dan de IJslanders. die pure amateurs zijn. Met andere woor- Als ideaal ziet de heer Raats van Lottgering één sterke Haar lemse hoofdklasser naast Tetra- min Nicols. „Ik zie een fusie tus sen HCK en Schoten helemaal zitten. Van mij mag dan die club de naam Kinheim-Schoten dra gen en dan wil ik zelf financieel nog wel een flinke bijdrage leve ren, zonder dat de naam Lottge ring op de voorgrond komt. Ik weet zeker dat er nog wel iemand is die dat erg graag zou willen De Haarlemse hoofdklasser is nog naarstig aan het zoeken naar een vervanger voor Aktie’68. Vol gens Rob Muller levert dit proble men op: „Er wordt al rekening mee gehouden dat er geen nieuwe wordt gevonden.” Een vereniging die dit soort pro blemen niet kent is het Diemense Giants. Enkele jaren geleden liet sponsor Luycks (contractueel voor drie jaar aan de club verbonden) al weten met de activiteiten te willen stoppen. Directeur Luycks: „We hebben het nu vier jaar gedaan. Het eerste jaar tuimelde Giants al uit de hoofdklasse. Nu wilden we hier niet direct een punt van maken, maar het is wel zo dat wij de sponsoring niet als een liefdadige instelling zien. Het maakt natuurlijk wel uit of een vereniging in de hoofd- of in de eerste klasse opereert. Giants is het afgelopen seizoen met vlag en wimpel kampioen geworden van de eerste klasse, zodat een plaats in de tot tien clubs uitgebreide hoofdklasse is verzekerd. Directeur Luycks windt er geen doekjes om dat als deze promotie eerder tot stand was gebracht het bedrijf waar schijnlijk het sponsorcontract nog wel had verlengd. De penningmeester van KNBSB maakt er geen geheim van dat wanneer een club goed in de top wil meedraaien er toch wel een sponsor achter moet zitten. „Daar bij hopen we dat sponsoring een Ik zei al dat Nederland zonder zijn dne beste spelers speelde. Of beter gezegd: van Nederlands vier topklas- sespelers speelde alleen Rensenbrink mee, terwijl Cruijff, Neeskens en Jan tje Peters ontbraken. De eerste twee hadden afgezegd, de laatste was door de neef van de bisschop niet opgesteld, omdat deze „kracht" op het midden veld nodig had. Je zou denken dat het het Nederlands elftal nooit aan „kracht” ontbroken heeft, en dat er met Rijsbergen, de Van de Kerkhof s en Krol al de nodige portie krachtvoer door het elftal was geroerd, maar nee, Feit is, dat het Nederlands elftal zoals het tegen Ijsland speelde „uit zijn krachten was gegroeid”. Weinig verrassing, weinig inventiviteit, wei nig Jantje Peters. Ik heb natuurlijk veel minder verstand van voetbal dan mensen als Knobel en Zwartkruis, maar mijn instinct zegt me dat als Jantje Peters in een middelmaatelftal als NEC steeds de beste man van het veld kan zijn tegen internationale top clubs als PSV, Feyenoord en (vooruit) Ajax, overwegingen als „meer kracht" en dergelijke dan hooguit van secun dair belang kunnen zijn. Het bewijs van Zwartkruis’ ongelijk kan natuur lijk nooit bewezen worden (als hij zegt dat we met Peters met 3-0 verloren zouden hebben kan niemand hem zwart op wit op een leugentje betrap pen), maar vaststaat in ieder geval wel dat hij zijn gelijk allerminst bewezen heeft. Er dreigt nu een „geval-Peters” te ontstaan zoals er vele jaren geleden het geval-Lenstra is geweest. Lenstra was Nederlands getalenteerdste voet baller, een soort eigenmachtig genie, niet alleen in staat zelf doelpunten te maken (hij scoorde er 33 voor het Nederlands elftal in 47 wedstrijden), maar vooral ook om ze panklaar te maken voor zijn medespelers. Een ech te sjouwer was hij niet, dat dient te worden toegegeven. Weliswaar was hij eenmaal Fries kampioen op de sprint en won hij ook bij het schaatsen op de korte baan het Friese kampioenschap, dus een zekere snelheid kon hem niet ontzegd worden. Dat brak hem op een gegeven moment op. Hij werd gepas seerd voor evenzeer rijk getalenteerde binnenspelers als Wilkes en Rijvers wier actieradius groter was, en als hij mazzel had kwam hij op de links- of rechtsbuitenplaats, zoals in 1956 in Dusseldorf tegen West-Duitsland, en toen maakte hij de twee doelpunten waarmee we de wereldkampioenen met 1-2 versloegen. Ach ja. Het Bussumse HCAW raakt met ingang van 1 januari de financiële steun van het fotoarti- kelenbedrijf Orwo kwijt. „Dat is ons tenminste half juli telefonisch meegedeeld”, vertelt de heer Van Gilst van HCAW. De redenen van de contractverbreking zijn ons niet meegedeeld. We hebben ook nog geen schriftelijke bevestiging gehad. In dat telefoongesprek vroeg ik alleen of het nog zin had om nog rond de tafel te gaan Ruud Krol tegen Veendam de beste voetballer in Nederland, maar zogenaamd „onopstelbaar" vanwege „het systeem”? Wat een gruwelijk vooruitzicht! En wat een verantwoor ding nemen Knobel. Zwartkruis c.s. daarmee op hun schouders ten opzich te van het Nederlands voetbal. Want wie zou graag de geschiedenis ingaan als „de Sir Alf Ramsey van het Neder landse voetbal”? Toen eenmaal duidelijk werd dat Giants een redelijke kans had het hoofdklasserschap te herove ren, zijn de bestuurderen van de Diemense club gaan zoeken naar een nieuwe sponsor. Aktie '68 en Lottgering zijn bekende namen in de hoofdklasse honkbal. De eerste sponsomaam verdwijnt en of Lott gering het contract verlengt, is nog een vraagteken. zitten. Het antwoord was ontken nend, want het besluit stond al vast”. De vereniging HCAW kan alleen maar vermoeden waarom Orwo de sponsoring stopt. De Orwo-directie was niet voor com mentaar bereikbaar. Het blijft de vraag of HCAW wel zo makkelijk een nieuwe geldschieter kan vin den, want de Bussumse ploeg moet nog enkele degradatiewed strijden in de hoofdklasse spelen. „Het zal erg moeilijk worden wanneer we afzakken naar de eerste klasse”, weet Van Gilst wel te vertellen. sport in Nederland te propageren”, aldus Van der Elrst. OWO-praeses Pels bestrijdt deze mening fel: „Wij zijn altijd van mening geweest dat de honkbal sport het zonder sponsoring erg goed kan doen. Ons principiële bezwaar is gewoon dat als een club een hoop geld heeft, er verscheide ne goede spelers op af komen. Dat is op zich geen punt, maar wat moet je zeggen tegen een jongen die al enkele jaren in het eerste speelt? Sorry hoor, maar er staan nu betere spelers voor je klaar. Dat willen we juist vermijden. Wij hebben nu een gezonde vereniging waar de door stroming van de jeugd naar de seni oren goed is geregeld.” De geruchten gaan dat OWO financieel op zijn laatste benen loopt. Pels: „Dat is bepaald niet waar, want de mensen weten er gewoon het fijne niet van. Het is zo dat de vereniging OWO financieel in moeilijkheden is gekomen na de verwikkelingen met de voetbalafde ling. Die had op een gegeven moment een sponsor die na enkele jaren alles wat hij in de vereniging had gestoken ging terugvorderen. Maar dat is een zaak van de voetbal afdeling waar wij weinig mee te maken hebben.” Het is bekend dat OWO alle kosten uit eigen midde len dekt. „We zijn nog een oprechte amateurvereniging”, aldus de Amsterdamse secretaris, „en daar zijn we trots op. Alles wat er bij voorbeeld aan reiskosten uitgege ven moet worden betalen de spelers zelf. Ik voel trouwens wel medelij den met de clubs die nu zonder sponsor zitten, want die kunnen niet meer terug. De grote bedrijven staan niet bepaald te dringen om geld uit te geven” voor dit soort zaken.” Het sponsorbesluit van de KNBSB valt ruim te interpreteren. De regel luidt als volgt: „Onder het „sponsoren” van verenigingen wordt ten deze uitsluitend verstaan het verstrekken en ontvangen van een bedrag in geld, spelmateriaal of enig ander materiaal, waarvoor de gever (sponsor) een tegenprestatie verlangt in de vorm van het voeren van reclame door het dragen van enige aanduiding op de kleding en- of trainingsjacks tijdens de trai- De clubs die op een sponsor kun nen rekenen hebben in de meeste gevallen de beschikking over een of meer buitenlandse spelers. Het is niet aannemelijk dat deze „gastar beiders” voor niets aan de Neder landse honkbalcompetitie deelne men. Zo weet Rob Muller, destijds directeur van het uitzendbureau Aktie’68 en het afgelopen seizoen de contacten tussen de vereniging en de sponsor onderhoudend: „Ameri kanen kosten handen vol geld. Neem nou alleen maar het vervoer, het onderdak en het zakgeld. Wij hebben twee Amerikanen rondlo pen die in Volkswagentjes van ons rijden. Wat denk je dat dat kost?” Rob Muller vindt de contractver breking tussen Aktie’68 en honkbal club Kinheim een jammerlijke 'W OW -r-- Wj 1 o o t

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 27