Vergezeld van grote groep deskundigen Tito moet rust houden VLIEGTUIGEN BOTSEN 9000 meer op Cyprus METER BOVEN JOEGO-SLAVIE s Callaghan kabinet zwart Rhodesië Ex-Lockheed-employe ontkent betaling smeergeld door CSU Investeringsplan voor eventueel Kapers van KLM- toestel niet wijzigt L* ■i Alle 176 inzittenden van beide toestellen omgekomen Van VS en Engeland Bezoek van Giscard d'Estaing opgeschort AKKOORD OVER EUROVERKIEZINGEN ZOU 20 SEPTEMBER BEREIKT WORDEN Sporen van „zondvloed” gevonden op mars ZATERDAG 3 1 1 SEPTEMBER 19 7 6 BINNEN- EN BUITENLAND 2 tol ka ?n Dodelijke hagel n £9 Samenwerking NICOSIA (DPA). De leider van het Palestijnse commando dat vorig weekend een DC-9 van de KLM kaapte, is de dag na zijn overgave naar Libanon vertrok ken. Dat heeft het hoofd van de Grieks-Cypriotische politie, Savas Antoniou, gisteren meege deeld. De twee andere kapers bevinden zich volgens welinge lichte kringen in Nicosia ook in Libanon. Volgens het hoofd van de politie was Libanon het enige land waar ze heen konden gaan. Hij zei dat Nederland niet om uitlevering van de kapers had verzocht. MÜNCHEN (DPAANP). Vol gens de voorzitter van het Euro pese parlement, de Franse socia list Georges Spenale, hebben Engeland en Denemarken hun verzet tegen de rechtstreekse ver kiezing van de leden van het Europese parlement opgegeven. Spenale deelde dit mede op een bijeenkomst van de socialistische fractie in het Europese parle ment, in München. Hij gaf geen nadere bijzonderheden. Onnodig ■af |St re rd Ig en bar 1S- de er- te- de ?h iet •ij nt- Concessies van British Airways - zijn gisteren alle 176 inzittenden van beide toestellen om het leven gekomen. Het ongeluk gebeurde op circa 30 km ten Noordoosten van Zagreb. PARIJS-BELGRADO (Reuter, AFP, DPA). De Joegoslavische president Tito, moet op advies van zijn artsen voor onbepaalde tijd al zijn officiële activiteit opschorten. Het vierdaagse staatsbezoek dat de Franse president Valery Giscard d’Estaing volgende week aan Bel grado zou brengen is om deze reden uitgesteld. Een nieuwe datum voor het bezoek wordt later vastgesteld. Dit is gisteren in Parijs bekendgemaakt via een communiqué van het Elysee. Vergezeld BONN -DPA) Günther Frank-Fahle, de voormalige ver tegenwoordiger van de Amf «- kaanse vliegtuigfabriek Lock heed in West-Duitsland, heeft ontkend dat de Beierse CSU in samenhang met de Lockheed- affaire smeergeld heeft gekre gen. De ontkenning was vervat in een brief aan het Westduitse persbureau DPA van Gottfried Frank-Fahle, die als advocaat van zijn vader optreedt. LONDEN (Reuter). Premier James Callaghan van Groot- Brittannië heeft gisteravond wij zigingen in zijn kabinet aange bracht en de sleutelpost van bin nenlandse zaken ^gegeven aan Merlyn Rees, voorheen minister voor de provincie Noord-Ierland. Deze functie is overgenomen door Roy Mason, die overstapt van het ministerie van defensie. WASHINGTON (UPI). De Verenigde Staten en Groot- Brittannië zijn van plan de wes terse landen aan te moedigen gro te investeringen te doen in Rho desië wanneer dat land een zwar te meerderheidsregering zal heb ben gekregen. Dat is vernomen uit diplomatieke kringen in Was hington. Washington en Londen zouden daarmee de stabiliteit in zuidelijk Afrika willen bevorde ren, en verhinderen dat Rhodesië in de invloedssfeer van de Sovjet unie belandt. BELGRADO (DPA) Bij een botsing op ruim 9000 meter hoogte in Joego-Slavië tussen twee verkeersvliegtuigen - een DC-9 van de Joegoslavische luchtvaartmaatschappij Unex-Adria en een Trident Kissinger vertrekt maandag voor twee weken naar zuidelijk Afrika TITO „Het was een gigantische overstroming, bijna alsof er een oceaan in een „guts” omlaag kwam", vertelde een van de des kundigen in Pasadena. Sporen van het water zijn nu nog zichtbaar in het gebied rond Viking-1. De zondvloed zou zijn ver oorzaakt door smeltwater van Martiaanse gletsjers dat zich in het verre verleden met donderend geweld over lager gelegen gebieden heeft uitgestort. Men denkt in Pasadena dat het water bijna meteen weer is verdampt, aangezien Mars een erg lage atmosferische druk heeft. De plaats van Mason op dit ministerie gaat naar Fred Mulley, die tot dusver minister van onderwijs was. Men ziet de plaatsing van Rees op bin nenlandse zaken als een „beloning” voor diens succesvolle campagne binnen de Labour Party om Callaghan tot leider van de partij en daarmee automatisch tot pre mier gekozen te krijgen nadat sir Harold Wilson zich in maart van dit jaar had teruggetrokken. en IO- ie- sn Volgens het hoofd van de politie had geen enkel land, ook niet Libië, of Irak, de kapers willen ontvangen. Vertegenwoor digers van de Palestijnse bevrijdingsorga nisatie PLO op Cyprus hadden in langdu rige gesprekken de kapers uitgelegd dat hun actie schadelijk was voor de Pales tijnse zaak. Twee Libische diplomaten hadden een poging gedaan „het comman do te ontvoeren”, maar dat had de Cypri sche politie verhinderd. Antoniou had de indruk dat de leider van het kapingscom- mando bereid was meer kapingsacties uit te voeren. WASHINGTON (Reuter, UPI). De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Henry Kissinger, zal maandag naar zuidelijk Afrika reizen in een nieuwe poging de raciale confrontatie aldaar tot een oplossing te brengen. Dit heeft het Witte Huis gisteren bekendgemaakt. Verklaard werd dat president Ford had besloten dr. Kissinger op deze missie te zenden teneinde te trachten een vreedza me overgang naar een meerderheidsbe- wind in Namibië (Zuidwest-Afrika) en Rhodesië tot stand te brengen en om besprekingen over het rassengeweld in Zuid-Afrika te voeren. Het zal het eerste bezoek aan Zuid- Afrika zijn van zo’n hoge Amerikaanse functionaris. Een woordvoerder van het De staats- en regeringsleiders van de negen EEG-landen zijn half juli in Brussel overeengekomen dat in meijuni 1978 een uit 410 leden bestaand parlement recht streeks zal worden gekozen. (Thans wor den de 198 afgevaardigden aangewezen door de nationale parlementen). ministerie van buitenlandse zaken zei dat de reis naar verwacht werd twee weken zou duren. Maar hij voegde er aan toe dat er geen beslissing was genomen over de duur. Het zou mogelijk zijn dat Kissinger nog andere landen zou bezoeken. De duur van de reis hangt af van de vorderingen tijdens de besprekingen, aldus de woord voerder. Het Zuidafrikaanse ministerie van buitenlandse zaken deelde inmiddels mee, dat Kissinger van 17 tot en met 19 september in Zuid-Afrika zal zijn voor besprekingen met premier Vorster. Betogingen en geweldplegingen duur den ook gisteren voort in Kaapstad en omgeving, waar veel kleurlingen (mensen van gemengd ras) wonen. De afgelopen drie dagen zijn hier al zeker 16 doden gevallen en zijn op grote schaal vernielin gen aangericht. Naast het hulpfonds voor Rhodesië zou er, volgens Washington, ook een fonds van ongeveer twee miljard dollar moeten komen voor compensatiebetalingen aan blanken die Rhodesië willen verlaten, of van wie de eigendommen genationali seerd worden. Niet alleen politiek, maar ook economi sche overwegingen liggen ten grondslag aan het voorgestelde Hulpprogram, zo menen waarnemers in Washington. Rho desië is ’s werelds grootste producent van chroom en bezit belangrijke voorraden koper, mangaan en goed. Buitenlandse ondernemingen, met name Britse en Ame rikaanse bedrijven, hebben al grote belan gen in de Rhodesische mijnbouw Bij hagelbuien in Ethiopië zijn deze week twee mensen gedood. De hagel bedekte grote gebieden en bleef enkele dagen liggen, zo meldt het Ethiopische persbureau. Wrakstukken en lijken lagen over een afstand van verscheidene kilometers ver spreid. Volgens ooggetuigen zijn de vlieg tuigen 6 kilometer van elkaar neergestort. De DC-9 zou brandend naar beneden zijn gekomen. Reddingsploegen en militairen die spoedig ter plaatse waren, hebben niemand meer levend aangetroffen. De „Frankfurter Rundschau”, een links liberaal blad, had gemeld dat het West- duitse ministerie van defensie in de tijd toen de voorzitter van de CSU, Franz- Jpsef Strauss, Westduits minister van de politie gevraagd zich niet met de vol gens hem vreedzame betoging van zijn pupillen te bemoeien, maar deze kwam in oproertenue het schoolterrein op, omsin gelde de op de grond zittende leerlingen en dreef ze een aantal arrestantenwagens in. Er werd geen verzet geboden. Hetzelf de gebeurde op de nabijgelegen St. Tho- masschool. Volgens de politie zouden de scholieren worden vrijgelaten na betaling van een borgsom van 30 rand 120) per persoon. Toen een aantal ouders het geld kwam brengen lieten hun kinderen weten geen prijs te stellen op vrijlating. De politie kwam daarmee met het probleem van een overbevolkt bureau te zitten. De oorzaak van de ramp is nog niet bekend. Een Britse luchtvaartdeskundige verklaarde dat het ongeluk zich heeft voorgedaan in de buurt van een belang rijk knooppunt voor het internationale luchtverkeer. Door het gebied op rond 20 kilometer ten noordoosten van Zagreb wordt het luchtverkeer uit verscheidene buurlanden van Joego-Slavië geleid. Hart verscheurende tonelen speelden zich af op het vliegveld van Keulen toen het vreselij ke nieuws bekend werd. Daar hadden zich verwanten van de inzittenden van het Joegoslavische toestel verzameld. De DC- 9 zou daar gistermiddag kort na 12 uur arriveren. Toen het vliegtuig over tijd was, kreeg men aanvankelijk te horen dat de DC-9 wegens een „technisch defect” een andere route had moeten volgen ën dat het toestel pas tegen 17 uur'Zou aan komen. Een Joegoslavische rechter van Onder zoek zei dat fouten bii het berekenen van sies betaald wordt. Hij kon echter niet de •vraag beantwoorden op wiens instigatie Lockheed in verband met de verkoop van de Starfighters ruim 6,8 miljoen mark, onder meer voor levensverzekeringspre- mies van hoge employé van de vliegtuigfa briek, gekregen heeft. De rechter, Vjeceslav Jakovac, voegde hieraan toe dat een aantal personen is gearresteerd. Hij doelde waarschijnlijk op personeel van de verkeerstoren op het vliegveld van Zagreb, waarmee de twee toestellen in contact moeten hebben gestaan op het moment dat zijn tegen elkaar vlogen. De gezagvoerder van de Westduitse Boeing, die veertig minuten later in Bel grado arriveerde, vertelde geëmotioneerd hoe hij lichamen en brokstukken van de vliegtuigen langs zich heen zag vallen. de hoogte van de toestellen, vermoedelijk gemaakt door de vluchtleiding, wellicht de oorzaak van de ramp zijn. Een Boeing 737 van de Westduitse Luft hansa is ternauwernood aan de catastrofe ontsnapt. Hij vloog op dezelfde plaats, maar dan op 27.000 voet (de twee veron- glukte toestellen zaten op 33.000 voet, ofwel tienduizend meter). De Westduitse regeringswoordvoerder Klaus Boiling verklaarde met nadruk dat het betalen van provisie krachtens een verordering van het ministerie van defen sie sinds 1961 verboden is. De Franse president werd gisteren van Tito’s gezondheidstoestand op de hoogte gesteld door de Joegoslavische minister van Buitenlandse Zaken Milos Minic die een speciale reis naar Parijs had gemaakt om de situatie uiteen te zetten. Minic had een persoonlijke boodschap van de Joe goslavische leider bij zich. Volgens het communiqué van het Elysee stemde Gis card onmiddellijk in met uitstel van zijn bezoek aan Joego-Slavië en vroeg hij minister Minic Tito zijn beste wensen over te brengen. Soedan en Egypte hebben besloten elkaar wederzijds faciliteiten te verlenen Voor luchtmacht en marine, met de bedoe ling agressie tegen te gaan, zo meldt het persbureau van het Midden-Oosten. ng er iet m- ijn de *e de iet ite De arrestaties in Port Elizabeth waren volgens het hoofd van de Petersonschool, H. J. Pearce, volslagen onnodig. Hij had >n an tó de de de die len net aal het vas nd- ?te- en Ihi- ts ers aen oy- nm ers jke de •tal !ht, en 3OT rin- mg De 110 lan 1 ts gst rie ig- ste de te we de en nd ten ■fa ►nd de en ?en iek oh- sen •IV tn De tr- an Rf MV nj nt- is 3k- »t- zal »ri- sn- an m- VS In Port Elizabeth heeft de politie giste ren ongeveer 350 kleurlingen van twee middelbare scholen gearresteerd. De stu denten weigerden gebruik te maken van de mogelijkheid op borgtocht vrijgelaten te worden. Bij een ander incident staken kleurlingen in Manenberg, dertien km van Kaapstad, een school en een ziekenhuis in brand. Volgens de Zuidafrikaanse radio zijn daarbij twee kleurlingen door de poli tie doodgeschoten. In de Trident zaten 9 bemanningsleden en 54 passagiers. Het toestel was op weg van Londen naar Istanboel. Over de natio naliteit van de passagiers kon een woord voerder van Bea niet zeggen. Hij geloofde dat de passagiers voor het merendeel zakenlieden en toeristen waren. Aan boord van het Joegoslavische vlieg tuig bevonden zich 5 bemanningsleden en 108 passagiers - 107 Duitsers en 1 Joego slaaf. De Duitsers - allen vakantiegangers - hadden hun reis bij Westduitse reisbu reaus geboekt. Ze waren in Dalmatië geweest en op terugreis naar Keulen. Defensie was, in verband met de aanschaf van de Starfighters, een toestel van Lock heed, provisie ten bedrage van 3,57 mil joen mark betaald heeft aan verscheidene mensen. Het blad beriep zich voor dit nieuws op een vertrouwelijk schrijven van de algemene rekenkamer van de Bondsrepubliek uit juni 1969. De Westduitse regering heeft inmiddels laten weten het onwaarschijnlijk te ach ten dat ze nog voor de Bondsdagverkiezin gen op 3 oktober gebruik zal kunnen maken van het Amerikaanse materiaal over mogelijke omkoperij door Lockheed. Regeringsfunctionarissen in Belgrado wilden gisteren geen commentaar geven op berichten over de gezondheidstoestand van Tito. De Joegoslavische nieuwsmedia maakten geen melding van de bekendma king in Parijs dat Giscards bezoek aan Joegoslavië Voorlopig niet doorgaat. In diplomatieke kringen in de Franse hoofd stad toonde men zich wel enigszins ver wonderd over berichten uit Belgrado dat maarschalk Tito gistermorgen in het gezelschap van de Roemeense leider Nico- lae Ceausescu in een open auto door de Joegoslavische hoofdstad reed. Ceauses cu sloot gisteren een driedaags bezoek aan Belgrado af. PASADENA (Reuter). Op Mars heeft zich mogelijk in het zeer verre verleden een enorme „zondvloed” voorgedaan, van dimensies waarbij die van Noach maar een peuleschilletje was. Het moederschip van Marslander Viking-1 heeft foto’s gemaakt waaruit men in het vluchtlei- dmgscentrum Pasadena die conclusie meent te kunnen trekken. Het Westduitse ministerie van Defensie liet weten dat Lockheed op grond van een contract met de vertegenwoordiging van de fabriek in West-Duitsland, provisie heeft betaald aan de onderneming „Deut sche Commerz” in Frankfort en vier employes van Lockheeds kantoor in Genève. De provisie was het ministerie van defensie in rekening gebracht en dit was volgens de toen geldende bepalingen geoorloofd. Een woordvoerder van het ministerie noemde het ook nu nog gebrui kelijk dat er bij wapentransacties provi- De Zuidafrikaanse regering heeft giste ren een pakket kleine concessies ten behoeve van de kleurling- en Aziatische gemeenschappen bekendgemaakt. Met name de kleurlingen hebben zich de laat ste tijd aangesloten bij de protestacties van de Afrikaanse bevolking. De conces sies, die bekend werden gemaakt in de vertegenwoordigende raad van de kleur lingen, behelzen onder meer dat de kleur lingen en Aziaten voortaan zaken mogen hebben buiten hun eigen woongebieden, afschaffing van de rassenscheiding in openbare gebouwen en de mogelijkheid dat kleurlingen worden gekozen in vak- bondsbesturen. Minister Kissinger zal door een grote groep deskundigen van het ministerie van buitenlandse zaken worden vergezeld. Daartoe behoren zijn onder-minister voor economische kwesties, William D. Rogers, en zijn onderminister voor Afrikaanse aangelegenheden, William Schauffele. Laatstgenoemde heeft bij besprekingen in Tanzania en Zambia de reis van Kissinger voorbereid en zal zich in Afrika bij het gezelschap voegen. Mevrouw Shirley Williams, de enige vrouw in het Labourkabinet en momen teel minister voor prijzen en consumenten krijgt de leiding van het ministerie van onderwijs en wetenschappen. Het „stui vertje wisselen” door de Britse bewinds lieden was nodig geworden door het ver trek van de huidige minister van binnen landse zaken, Roy Jenkins. Deze wordt begin volgend jaar voorzitter van de EEG- commissie in Brussel, een post die momenteel nog wordt bekleed door de Fransman Francois-Xavier Ortolo, In Wellington (50 km van Kaapstad) brandde een middelbare school voor kleurlingen af en werd een blanke lerares met stenen bekogeld. In de voorstad Ron- debosch werd een poging tot brandstich ting gedaan in een middelbare school voor blanke meisjes. In Kaapstad demon streerden 300 kleurling-verpleegsters tegen het politiegeweld en tegen hun lonen, die volgens hen maar de helft bedragen van de salarissen van hun blan ke collega’s. Tot nu toe zijn de ministers van buiten landse zaken er - door Franse bedenkin gen over de Engelse en Deense terughou dendheid - niet in geslaagd het akkoord van de staats- en regeringsleiders in een verdrag te gieten. Minister Van der Stoel verklaarde donderdagavond in de Twee de Kamer, het er vooralsnog op te houden, dat de ministers, op hun eerstvolgende raadsvergadering, die 20 september in Brussel wordt gehouden, overeenstem ming zullen bereiken over het verdrag. De wrakstukken van de vliegtuigsn lagen over een oppervlakte van meer dan tien kilometer verspreid. De 84-jarige Tito vloog gistermorgen in het gezelschap van de Roemeense leider Ceausescu van de westelijke Joegoslavi sche stad Ljubljana naar Belgrado. Ver volgens reed hij in een open auto de 17 km lange weg van het vliegveld naar zijn verblijf in een deftige buitenwijk van Bel grado, onderweg zwaaiend naar mensen langs de straten. Tito zag er fit en gebruind uit. Diplomatieke kringen in Belgrado achten de mogelijkheid niet uit gesloten dat toch ook het bezoek van zijn Roemeense collega vermoeiend is geweest voor de bejaarde maarschalk. De Zuidafrikaanse premier, John Vor ster, had tijdens zijn besprekingen in Zürich het vorige weekeinde minister Kis singer voor een bezoek uitgenodigd. De president van Tanzania, Ilius Nyerere, gaf te kennen dat de minister welkom zou zijn in Dar es Salaam.

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 3