DOOD VAN CHINESE PARTIJLEIDER MAO TSE TOENG: I 1 MIG-25 OVERTREFT ALLES IN HET WESTEN 4 beurs deze \X/€€k w Alle groepen weer gevaarlijk dicht bij laagterecords van vorige maand I SM» Drie typen MIG sneller Veel gelijkenis Kras ZORGEN Technici in Japan als mieren op een ijsje Informatie Samenwerking 41 (Van onze redacteuren Henk Kolb en Harry Kuiper) km per uur (Mach 3,2) en hoogten van 35 km. MM. (Door drs. Jaap van Ginneken) Peking, donderdagmorgen om vijf over negen ’s morgens. De radio kondigt vijf minuten lang aan dat een belangrijke medede ling zal volgen. Onze geliefde en geachte partijvoorzitter Mao Tse- toeng is rond middernacht over leden. Luidsprekers schallen het onheilsbericht over straten en pleinen. De anders zo gereser veerde Chinezen barsten midden op straat in schokkende huil buien uit. Verkeer komt tot stil stand, de vlaggen gaan halfstok, alom heerst verslagenheid. Mao is dood, wat nu? WASHINGTON-DEN HAAG „Onze technici zullen zich op dat vliegtuig storten als mieren op een ijsje”, aldus een Amerikaans lucht- en ruimtevaartdeskundige in een commentaar op de landing van de uiterst geheime Russische Mig-25 (NAVO-codenaam Foxbat) in Japan. Het toestel vormt een ongedachte hoofdprijs voor de westelijke inlichtingendiensten, want behalve een Russisch geheim is het volgens Amerikaanse deskundigen ook de beste onderschep- pingsjager ter wereld, waarmee snelheden zijn bereikt van ruim 3400 (Van een medewerker) AMSTERDAM. Voor de Amsterdamse effectenbeurs was het een week vol teleurstellingen, schrik en zelfs paniek. Het gaat niet goed met onze economie. Op de persconferentie van vorig weekeinde van de minister president, kwam het hoge woord eruit: het herstel van het afgelo pen voorjaar, overigens magert jes, kwam de afgelopen zomer tot stilstand. Sindsdien is er geen vooruitgang meer. En om deze pessimistische uitlating nog eens te onderstrepen, werd het werk- gelegenheidsgevaar, dat een der gelijke stagnatie met zich brengt, later in deze week van twee kan ten fors opgerakeld. I I t t r c r c 1 Jé' *f* BINNEN- EN BUITENLAND Massaal verdriet na persoons verering rijstbouw d Mao: levende legende door de jaren heen. Japanse en mogelijk ook Amerikaanse technici storten zich op de Russische geheimen. 4 1 1 Zo goed als het Sovjet-Russische equi valent van de supersonische bommenwer per B-l van Rockwell in de VS, vertonen Mig-25 en Eagle uiterlijk opvallend veel gelijkenis. Vormgeving, lengte, vlieghoog te en snelheid zijn ongeveer gelijk: beide hebben twee motoren, beide zijn ook voor zien van een dubbel staartvlak. Maar de Mig-25 is op een aantal punten superieur aan de Eagle, en daarmee „het snelste wapen voerende vliegtuig ter wereld”, aldus het Amerikaanse Air Force Magazi ne van maart dit jaar. Maar ook op geringere hoogten is de Mig-25 de Eagle de baas, zowel in snelheid als in vermogen om bommen en raketten mee te voeren. Kan de Eagle een extra last hebben van 7200 kg, de Mig-25 kan 13.700 kg meesjouwen, waarbij deze een maxi maal bereik heeft van 4020 km. Er zijn van de Mig-25 drie uitvoeringen, die van de NAVO de volgende codenamen hebben ontvangen. Foxbat-A voor het onderscheppingsvliegtuig dat bewapend is met vier air-to-air raketten. Foxbat-B een Mig-25 werd geraakt met raketten die werden afgevuurd vanaf een najagende F-15 Eagle”, een vliegtuig van McDonnel- Douglas. Nikes en andere grondluchtra- ketten halen niet de hoogte van de Mig-25. Hij was de door de voorzienigheid gezondene, de profeet met een wereldhis torische visie. Een visionair, die meer dan tienmaal een politieke machtsstrijd over leefde en die zijn volk van bijna een miljard mensen als bijna onfeilbaar leek te leiden. En hoewel Mao zich naar eigen Deze beelden zullen zeker nog door andere, door meer onthutsende gevolgd worden alvorens de rouwperiode op 18 september met een massamanifestatie in het centrum van de hoofdstad wordt afge sloten. Er zullen ongetwijfeld uitingen van collectief verdriet bij zijn die ons wester lingen volstrekt onbegrijpelijk vóórko men. Het is voor ons uitzonderlijk moei lijk voor te stellen hoezeer Mao in het leven van de gewone Chinees de plaats inneemt van Messias en paus tegelijk. Ten dele ligt de oorzaak hiervan natuur lijk in de uitzonderlijk grote betekenis van Mao. Maar ten dele ook ligt de oorzaak enerzijds in een haast spontane tendens tot persoonsverheerlijking in de Chinese cultuur en anderzijds in het bewuste sti muleren daarvan in het begin van de culturele revolutie, tien jaar geleden. Die haast spontane tendens tot persoonsver heerlijking in China berustte op verschil- ke omstandigheden de weerstand tegen de stijging sterk toeneemt. Ook deze week werd die bekende aarzeling weer merk baar. Daarbij komt dat er in de Verenigde Staten enige zorg is ontstaan over de dollar, nu blijkt dat de veel hogere rente in Europa aanzienlijke beleggingskapitalen van Amerika naar ons werelddeel in beweging heeft gebracht. Dit, tezamen met de snel verslechterde handelsbalans van de Verenigde Staten, lende elementen. Om te beginnen op het patriarchaat, dat altijd in de Chinese cul tuur was ingebouwd. De landbouwgrond was immers schaars en de opbrengst gering. i 1 1 Ongeslagen tot dusver is het record van 3436 km per uur dat de Mig-25 in 1973 haalde over een geregistreerde (internati onaal erkende) afstand van 500 km. Met een vermoedelijk krachtiger motor is in mei vorig jaar het snelheidsrecord over 1000 km, korte tijd in bezit van de Eagle, ook geslagen, en bracht de Mig-25 het wereldrecord op zijn naam voor de snelste klim van stilstand tot 35 km hoogte: vier minuten en elf seconden. Er is, op grond van de thans beschikba re informatie, geen westelijk vliegtuig dat dezelfde prestaties levert als de Mig-25, maar de zojuist genoemde F-15 komt er het dichtst bij. Dit najaar zal het Ameri kaanse squadron op Soesterberg, alsmede één in West-Duitsland van de Eagles wor den voorzien. zou inderdaad de komende herfst de dol lar in gevaar kunnen brengen en in elk geval de neiging ook in Amerika de rente te doen verhogen krachtig kunnen ver sterken. Hoewel reeds voor donderdag, toen de VMF met zijn jobstijding ter beurze ver scheen, het koerspeil op de aandelen markt in dalende richting bewoog, ont ving die beweging op die dag een duidelij ke nieuwe impuls. VMF zelf, die in de eerste helft van 1976 rond 80 percent van zijn vorige jaarwinst in dubieuze activitei ten heeft zien wegstromen, viel na eerder deze week al van 130 gulden op 120 gulden te zijn gevallen, nog verder terug tot 85 Het niet doorgaan van het derde fusie- voornemen van Krasnapolsky kostte het aandeel een terugslag van 170 gulden op 150 gulden. Maar de koersval van Macin tosh van 70 gulden op 60 gulden was ook niet mis. Ook Elsevier beëindigde zijn opmars met een koersreactie van tien gulden. Ongeveer vijf gulden verlies boekten deze week Bijenkorf, Naarden, Océ van der Grinten, Ballast-Nedam, Kluwer en Fur ness. Ook de koersval van 15 gulden voor de ABN was niet mis te verstaan, terwijl Van Ommeren van 206 gulden op 199 gulden terecht kwam. De internationals als Koninklijke Petro leum en Unilever moesten terug, evenals AKZO en Hoogovens. Daarmee was het voor de aandelensector van het Damrak over de gehele linie een slechte week, waarbij alle beursgroepen weer gevaar lijk dicht bij de laagterecords van vorige maand belandden. k c u n A C i( b e I i lijk om de strijd tegen de bonzen in die zelfde partij effectief te voeren. De enige manier om dit wel te doen was door buiten die partij om het prestige van de persoon en het denken van Mao te versterken en om op grond daarvan de kritiek van de bevolking tegen de aparats- jiks op gang te brengen. Het was in dit kader dat in het begin van de zestiger jaren steeds meer beeltenissen van de partijvoorzitter werden verspreid en het was ook in dit kader dat na de uitgave van zijn geselecteerde werken in vijf delen een klein rood boekje met de belangrijkste citaten eruit werd samengesteld. Het werd in honderden miljoenen exemplaren ver spreid en werd al snel de bijbel, of liever de catechismus, yap de maoisten. gulden. In zijn val sleurde het fonds ver der nog Rijn-Schelde-Verolme mee, die kort tevoren nog tot circa 110 gulden was nu tot 100 gulden terug- Officieel zijn de Amerikanen, ook al wegens opzichtige diplomatieke redenen, uiterst spaarzaam met hun commentaar op het geschenk dat een vluchtende piloot heeft meegebracht. De woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van defensie gaf toe, dat er wel belangstelling was om het vliegtuig te bekijken. Buitenlandse Zaken daarentegen had over dit onder werp „niets mee te delen”. De grote vraag is in hoeverre de weste lijke mogendheden, met name de VS, de beschikking hebben over vliegtuigen die gelijkwaardig zijn, raketten om de Mig-25 vanaf de grond en vanuit de lucht neer te halen, en over welke apparatuur het vlieg tuig beschikt om zich aan radarontdek- king te onttrekken. Om met dat laatste te beginnen, men kan hierover pas iets te weten komen nu een Mig-25 onbeschadigd buiten het Sovjet-gebied terecht is gekomen. Op grond van spionage kan weliswaar wor den vastgesteld of het vliegtuig voorzien is van apparatuur om zich aan waarneming te onttrekken, maar veel moeilijker hoe zij in de praktijk functioneert. Is men daar achter, dan is het ook mogelijk tegen- apparatuur te ontwikkelen, al kan het een tijd duren voordat men daarmee gereed is. Maar deze zaak heeft nog een ander aspect. Zo nadelig als het financieel en operationeel kan zijn om, zoals in het Westen, produkten van talloze fabrieken te gebruiken, zo nadelig is het ook orfi, zoals in het Oosten, alles op één kaart te zetten en de produkten van een zo klein mogelijk team van ontwerpers toe te pas sen. Een te strak doorgevoerde standaar disatie kan tot gevolg hebben dat bijvoor beeld alle apparatuur om vliegtuigen aan radarwaarneming te onttrekken door nieuwe moet worden vervangen wanneer de tegenpartij in het bezit ervan komt. Die kans zit er voor de sovjets in nu zij een Mig-25 zijn kwijtgeraakt. Hoewel het aanvankelijk aan zijn doel beantwoordde traden al spoedig ook de nadelen van het gebruik van een dergelij ke heilige schrift aan het licht. De kwanti teit van de verspreiding van Mao,’s gedachten was weliswaar enorm toegeno men, maar de kwaliteit van het begrip had er wel onder geleden. Binnen de kortste keren sloeg iedereen namelijk elkaar met theorieën en tekstuitleg om de oren, waar door een soepele praktische toepassing in gevaar kwam. zeggen al geruime tijd op de ontmoeting met God voorbereidde, konden veel Chi nezen er zich toch moeilijk mee verzoenen dat hij een sterveling was als ieder ander. Dat betrof de afbouw van het failliete Nederhorst en de structurele moeilijkhe den bij het VMF-Stork-concem, nadat vorige week een zelfde structurele pro blematiek zich al had voorgedaan bij de vezelsector van het Akzo-concern. Het ministerie stelde de emissiekoers van de nieuwe 9,5 percent-staatslening op 99,75 percent, en kon daarop zelfs nog een bedrag van 375 miljoen binnenkrijgen. Als blijk van enige ontspanning op de kapitaalmarkt trokken de hypotheekban ken voorts de afgifte van de 10 percent pandbrieven in. Het koerspeil op de obli- gatiemarkt behield de gehele week de stijgende richting, wat op zich voor de beurs in het algemeen geen ongunstig element vormt. Maar, zoals reeds opge merkt, de zorgen om de conjunctuur in eigen land kregen en behielden de over hand. Ook ten opzichte van Wall Street, die maandag op grond van Labor-dag geslo ten bleef, heerste enige onzekerheid, te meer daar de duizend weer in het bereik kwam en er tot dusver dit iaar in dergelij- voor het verkenningsvliegtuig dat voor zien is van vijf camera’s, en Foxbat-C voor de trainer, die voorzien is van twee cock-pits en waarbij de radar en andere verkenningsapparateur in de neus is ver vallen. De beste gelegenheid om uit te vinden wat de Mig-25 werkelijk kan verrichten biedt vanzelfspreken een testvlucht. Maar voorlopig hebben de Japanners het toëstel opgeborgen in een hangar, formeel om roestwering op te vangen, maar duidelijk genoeg omdat inspectie in de buitenlucht Dat laatste is vanzelfspreken van belang voor de vraag hoe snel een binnen dringende Mig-25 vanaf de grond kan worden onderschept, ook al is niet 35 km, maar ruim 24 km de maximale hoogte waarop de Mig-25 dienstvluchten uitvoert. Nog altijd ruim 4000 meter hoger dan voor de Eagle, zodat de Mig-25 altijd in staat is de Eagle te onderscheppen, maar omge keerd niet, zoals gebleken is boven West- Europa en in het Midden-Oosten. voor meer buitenstaanders waarneem baar is" dan in een besloten ruimte. Zelfs als er met het toestel niet mag worden gevlogen, is na te gaan hoe de motoren zijn geconstrueerd, welke mate rialen zijn gebruikt voor de beplating om de enorme hitte bij een snelheid van 3400 km pér uur op te vangen (misschien een betere legering dan het titanium dat in het Westen wordt gebruikt) en of de Russen betere oplossingen hebben gevonden voor brandstof- en smpersystemen en. bestu ring. opgelopen, maar viel. Ook Holec deed het slecht. Het bestuur van dit concern, dat ook al met moeilijk heden tóbt om voldoende buitenlandse orders binnen te slepen, deelde deze week mee blij te zullen zijn in 1976 boven de nullijn te kunnen blijven. De beurs nam die mededeling niet in dank af en deed het fonds van 135 gulden op 120 gulden terug lopen. Vandaar dat Mao in zijn interview van december 1970 met de Amerikaanse jour nalist Edgar Snow, het laatste dat Mao heeft gevoerd, aankondigde dat hij er zelf op zou toezien dat aan de overdreven persoonsverheerlijking een einde werd gemaakt. Met name vice-voorzitter Lin Piao en propagandachef Tsjen Po-ta trachtten de Mao-cultus voor hun eigen doeleinden te misbruiken. Maar ook al leidde hun val tot een vermindering van de exaltatie, tegelijkertijd bevestigden zij natuurlijk het voortdurende gelijk van de partijvoorzitter zélf, wat weer het onge keerde effect had. Hetzelfde gold voor de realisering, twee jaar geleden, van de grote doorbraak in de buitenlandse politiek, voor de nieuwe for mulering vorig jaar van bepaalde vraag stukken in de binnenlandse politiek, tot en met de val dit jaar van premier Tsjoe En- lai’s plaatsvervanger Teng Hsiao Ping. Iedere poging om de persoonsverheerlij king te verminderen leidde dan ook in feite alleen maar tot een vermeerdering ervan. Vandaar dat het beeld van Mao, het beeld van de vaderfiguur die soms trek ken van een goddelijke keizer aannam, het beeld van de visionaire leider die soms leek op een alleenheerser, zo diep in de harten en hoofden van iedere Chinees is gegrift en vandaar ook de collectieve ont reddering, gemengd met een nauw verho len angst Voor de toekomst, die zich nu in Peking en elders manifesteren. week in het teken van het prijsgeven van alle winsten in beide voorgaande weken behaald. Vadertje Staat had echter geluk. Dank zij een handig gebruik van de Nederland- sche Bank van een onverwachte druk op de dollar op de internationale valuta markten, waarbij onze centrale bank in één week tijds voor ruim één miljard opkocht, konden de handelsbanken bij de afdracht van die dollars hun kaspogiti^s enigermate verlichten. Hierdoor vjel de extreem hoge rente van 30 percent, die kort geleden meer dan eens voor daggel den werd betaald,, tot tegen de 10 percent terug, wat_op, zijp beurt het emissiekli- maat voor de nieuwe staatslening milder maakte. Verscheidene plaatsen in ons land bevinden zich in de gevarenzone, waarbo ven zich in de komende herfst, zo moet gevreesd worden, ernstige onheilsbuien kunnen ontlasten. Een droevig perspec tief, dat niet naliet op de beurs schrik en verderf te zaaien. Al het optimisme van de vorige paar weken was hiermede van de kaart geveegd en in feite stond de gehele Na afloop van het negende partijcongres in 1969 van de Chinese communisten: MAO in het midden. De hele denktrant die bij dit alles hoor de komt het sterkst tot uiting in het confu- sianisme. Ook na de afzetting van de keizers zette de tendens tot persoonsver heerlijking zich echter door. Het betrek kelijke isolement van de afzonderlijke gebieden en het voordurende intrigeren van buitenlandse mogendheden werkte een sterke verdeeldheid in de hand. Tege lijkertijd had de grotendeels analfabeti sche bevolking weinig vertrouwen in ideële programma’s en meer in afzonder lijke politieke leiders. Zo onstond er een zekere cultus rond de stichter van de republiek, Sun Yat-sen, die Tsjang Kai-sjek later over trachtte te nemen. Maar zelfs het verdrijven van diens nationalisten door Mao’s commu nisten loste het probleem niet op. In de eerste plaats omdat de vestiging van de Volksrepubliek een versnelling van de ontwikkeling inhield die het aantal dra matische keuzes vergrootte. Daardoor werd zowel de dreiging van nieuwe ver deeldheid als de neiging tot toevlucht bij een sterke man groter, en het zogenaam de democratisch centralisme in de partij vormde daarvan de duidelijkste uitdruk king. In de tweede plaats ook omdat de offi ciële ideologie van massale gelijkheid de uitzonderlijkheid van een individuele lei der nog benadrukte. Het merkwaardige is dat juist de meest radicaal anti-elitaire massabeweging die er ooit is geweest, de Chinese culturele revolutie, deze tendens tot in het extreme opvoerde. Juist de spe cifieke organisatie van de communisti sche partij maakte het namelijk onmoge- Vakbladen in het Westen bevatten met enige regelmaat nieuwe informatie omtrent de Mig-25 en andere militaire apparatuur uit de Sovjet-Unie. Niet alleen komt steeds meer informatie binnen, er wordt ook steeds meer vrijgegeven, maar toch niet meer dan men het Oosten wil doen geloven aan kennis omtrent in dit geval de Mig-25 te bezitten. Nog zeer veel informatie over de Mig-25 is geheim en wordt door de Amerikanen zelfs niet ten volle aan alle NAVO-Partners meege deeld. Uit de meest recente gegevens blijkt intussen wel dat er zowel zogenaamde ground-to-air als air-to-air raketten zijn die de Mig-25 van een vroegtijdig einde kunnen verzekeren. Er is één ground-to- air raket, de equard Spartan, die een hoogte van „m ?r dan 100.000 voet” kan bereiken en daa 'mee een op diensthoogte vliegende Mig-25 kan neerhalen. Voorts zijn enige tijd geleden proeven genomen waarmee, zoals het wordt ver teld, „een voorwerp met de snelheid van De rijstbouw maakte daarentegen diepte-investeringen en onderlinge samenwerking noodzakelijk. Het gevolg was dan ook een zeer sterke band binnen de eigen clan en leiding door een familie- oudste. Tegelijkertijd werd op deze situa tie bewust aangesloten in het politieke systeem van die tijd. Enerzijds waren omvangrijke dijken en kanalen nodig om een regelmatige bevloeiïng te garanderen en dus een mandarijnen-hiërarchie om deze te beheren. Anderzijds was deze op zijn beurt weer afhankelijk van de keizer, die als een soort opper-patriarch over het land heerste. ft 8 t V t 2 1

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 4