Ju bleu ma vond Meningen onder Hoogovensperson eel zijn verdeeld van NCVB in r Santpoort twee Maandag vergadering over bouw nieuwe bibliotheek Winterprogramma „De Spil OPNAMEN „HOLLANDS HERVAT Pat Mat organiseert schaakstrijd competitie zaalvoetbal Bedrijfsleven betrekken bij de voorlichting over onderwijs SPORTFONDSENBAD HERHAALT ZIJN 24 UURS ZWEMMARATHON Eén grote uitslag in 1 EHBO-cursus in Santpoort GLORIE" r BENZINE 7 KORTING Stiptheidsactie railvervoer zou aan zaken zijn „opgehangen” <LHI I f Dia-lezing 18 september in Haarlem Op 17 en s Theorie Begaafd bij „Tropica” KI 'I«Ml 5 19 7 6 IJMOND ZATERDAG 1 1 SEPTEMBER 4 (Van een onzer verslaggevers) Pr. de Liefdestraal 4, Haarlem Geen partij 99 Van Rob Slob V VEEL BEZWAREN VAN DE NMNH TEGEN CONTOURENPLAN van Lammeren-Hubra, Kerklaan 27a, Heemstede Leidsevaart 362, Haarlem. ie r 9 ta ?n al in □j ie 4 o- n s t c s 1. e IJMOND Is de op dit moment aan de gang zijnde stiptheidsactie bij de afdeling Railvervoer van Hoogovens werkelijk wel een üit- vloeisel van de problemen rond de beloning? Bij Hoogovens en zeer zeker bij de Ondernemingsraad is lang niet iedereen daarvan over tuigd. ,,De actie is opgehangen aan twee zaken, waarvoor tot dusver nooit bij Hoogovens acties zijn on dernomen. Trouwens in de Onder nemingsraad is er niemand die openlijk die actie wil steunen”, zo vertelt men bij Hoogovens. uIm JmII per (ADVERTENTIE) ie- (Van onze sporredactie) (Van een medewerker) Vrijdag zijn in de omgeving (Van een onzer verslaggeefsters) (Van een onzer verslaggevers) (Van onze- stadsredactie) k Het Sportfondsenbad aan het Frede- ballet van vier uur tot kwart voor vijf; „Instuif”, iedere woensdagmid dag van twee uur tot half vier. ductie bij de Hoogovens, de Oxystaalfa- briek, de Pelletfabriek en de staalfabrie ken. En dat heeft dan zijn terugslag op het daar werkend personeel. In het concept-meerjarenplan 1977 tot en met 1981, dat vervolgens ter sprake komt, wordt een overzicht gegeven van de ontwikkeling van kosten en baten, die komende 5 jaar verwacht mag wor den. In dat plan staat voor 1981 o.m. de bouw van een nieuwe centrale biblio theek vermeld. in ir- ao df ?n rd in as an te de ts- dit jer de iet an en ste rd ?r- rer B- it P IS 8- ir k- ‘k le Tl Bt 2- >el de ij- ti- ,’s to ad ;te iel ir- in ee ie ►r- g- ?n n- g ij- in »g et k n, is ie is L r thon begint en eindigt met een estafette van jeen uur. Belangrijk is ook, dat ploegen die om wat voor reden dan ook gedurende de strijd uit minder dan acht zwemmers gaan bestaan worden gedis kwalificeerd. het schoolbibliotheekwerk. De bestuurs commissie heeft in de gemeente naar een andere ruimte rondgekeken, en is op drie mogelijke gebouwen gestuit: de Duin- en Denneschool aan de Dennekop- laan in IJmuiden.West, het gebouw van het buurthuis De Spil aan de Meeuwen laan in IJmuiden-oost en het gebouw .•De Beurs” tegenover het stadhuis. De voorkeur van de bestuurscommissie gaat uit naar de laatste mogelijkheid. van de vroegere Seinpost de filmopnamen her vat voor de verfilming van Jan de Ilartog’s boek „Hollands Glorie”. Op de foto de stoomsleepboot „Furie”, de vroe- IJMOND. Voor het rayon Noord van de Haarlemse zaalvoetbalcompetitie werden in de sporthallen van Heems kerk, Beverwijk en Wijk aan Zee der tien wedstrijden gespeeld. De krachts verschillen waren over het algemeen niet groot en er viel slechts een grote uitslag te noteren. Elke vereniging komt aan de start met een ploeg van tien man, zwemmers en zwemsters die ouder zijn dan 13 jaar. Iedere ploeg kan beschikken over twee reserves. Het is echter verboden een eenmaal ingezette reserve uit de strijd te nemen. Met andere woorden! wissels zijn onherroepelijk. De zwemmers wisse len elkaar om het kwartier of om het half uur af. Echter, is een keer gekozen voor een bepaalde tijdspanne, dan dient men zich daaraan te houden. De mara- worden op vervolmaking van de huidige mogelijkheden die de WVO biedt. Expe rimenten met een nieuw schooltype kunnen daarnaast de moeite waard zijn, maar mogen niet in de eerste plaats komen. De indruk bestaat dat alle vernieu wingen zouden moeten komen van de overheid. De NMNH meent echter dat de vernieuwing uit de maatschappij zelf moet komen. De constructies en syste men voor vernieuwing zullen geënt moeten worden op bestaande idealen en men moet ze een menselijke „maat” geven, die ook door onderwijsgevenden kan worden gehanteerd. Het in de reserve derde klas A spelen de Barricade Boys 3 heeft zich uit de competitie terug getrokken. De reeds gespeelde wedstrijden tegen P. W. Boys 2 en Nijmans S. 2 korhen te vervallen. Er wordt gespeeld in „Onder de Hane- balken” in Beverwijk. De aanvang is op vrijdagavond om 19.00 uur en op zater dag om 14.00 uur. Het is de eerste keer dat Pat Mat deze kampioenschappen or ganiseert. Er wordt gespeeld in twee klassen. De winnaar van de hoofdklasse mag zich kampioen van Noord-Holland noemen. Jongens vanaf 13 jaar: jazz-ballet, maandagavond van zeven tot acht uur. Volksdansen, dinsdagavond van zeven uur tot half negen. Jongerenin- stuif, woensdagavond van zeven uur tot half elf. Tienerdisco (12-16 jaar) vrijdagavond van acht uur tot half twaalf (lx per 14 dagen). Scorpions- disco (vanaf 14 jaar), vrijdagavond van acht uur tot half twaalf (1 x per 14 dagen). Jongerensoos (vanaf 16 jaar) vrijdagavond van acht uur tot half twaalf (1 x per 14 dagen). Vrije Instuif, woensdagmiddag van twee uur tot half vier. Biljarten, woens dagmiddag van vier tot vijf uur. SANTPOORT.- Woensdag 29 septem ber, 's avonds acht uur, begint een nieuwe cursus eerste hulp bij ongeluk ken van de EHBO-vérenigfng in Sant poort. De cursus wordt gegeven in het jeugdgebouw aan de Dinkgrevelaan te Santpoort-Noord. Er is nog plaats voor belangstellenden. Telefonische informa ties kan men verkrijgen bij mej. E. Kuiken (023-376586) en mevr. T. Groot (023-378197). Beverwijk: res. eerste klas A: Barrica de Boys 2-Lichthal 2 2-2; Carrousel 2- Fransen-Schoot 2 2-4; res. tweede klas A: Sport CS 5-Hoeve Adrichem 2 0-3. Heemskerk: res. derde klas A: PHC 2- De Ezel 3 2-3; res. derde klas B. Rob Slob 2-’t Keiltje 3 11-1Carrousel 3- Griffioens 2 2-3; res. derde klas C: Molenaar Boys 3-Progress 4 2-1; Wijker Post 2-Lootsma 2 0-1. Wijk aan Zee: Tweede klas A: CVG- P.W. Boys 2-2; Beman-Rob Slob 0-1; tweede klas B: De Biggen-Schova 3-4; derde klas A: Scheijwijck-’t Keiltje 0-4; res. derde klas A: ’t Keiltje 2-Verhorst Boys 3 1-1. Degene die in de eerste klasse de eerste plaats voor zich opeist is gerech tigd om het jaar daarop in de eerste klasse uit te komen. Wedstrijdleider Roel de Lange hoopt op zo’n veertig inschrijvingen. De organisatie van de marathon is in handen van een 60 man grote ploeg medewerkerskamprechters, baancom missarissen, masseurs, enzovoorts. Voor hen zijn evenals voor de zwemmer slaapplaatsen gemaakt in de kleedruim ten van het zwembad. Al met al wordt de zwemmarathon weer een slijtageslag van de eerste orde, maar de verenigin gen zijn vast besloten hoge ogen te gooien. Elke deelnemer krijgt een me daille. De winnende vereniging ontvangt de grote wisselbeker van het Sportfond senbad. Een beker, die behouden mag worden wanneer een vereniging drie jaar achter elkaar wint of in totaal over een aantal jaren vijf keer als eerste eindigt. De maatschappij vraagt zich ook af of de jongeren en de samenleving wel ge- dient zijn met de voorgestelde leer- plichtverlenging, waarbij het volgen van lager beroepsvoorbereidend onderwijs bijzonder lang wordt uitgesteld en ook aan de voornamelijk praktisch begaafde leerlingen overwegend theoretisch on derwijs wordt gegeven. Ook wordt ge twijfeld of voor bepaalde groepen jor ren in de eerste plaats het onderwijs kan zorgen voor vorming tot volwassen heid. Tenslotte meent de NMNH dat inplaats van regulering achteraf beter tijdig voorlichting gegeven kan worden over wat als resultaat van bepaalde opleidingen in ideëel en materieel op zicht naar waarschijnlijkheid mag wor den verwacht. Zeker bij dergelijke vaak moeilijke vragen zou het bedrijfs- en beroepsleven betrokken moeten worden met inschakeling van schooldekanen. De kern van het probleem is dat ondanks de openheid van ons onderwijs toch niet voor iedereen optimale kansen voor vorming en onderwijs blijken te bestaan. Dit ligt naar algemeen op grond van steeds sterkere aanwijzingen wordt aangenomen in hoge mate bij het kleu ter- en basisonderwijs. Indien wij in Nederland ernst willen maken met het bevorderen van optimale kansen via het onderwijs, zal volgens de NMNH grotere aandacht gericht moeten zijn op verbe tering en vernieuwing van dit onderwijs. Aangegrepen is de zaak van de belo ning van de loc-drivers maar dat houdt verband met het Bello-schema, waar over nog druk wordt gepraat. En over iets wat nog „in de praat is” ga je niet bij voorbaat acties voeren. Dat is nu eenmaal een ongeschreven wet. Daar komt nog bij dat de Centrale Contact Commissie het voorstel van Railvervoer nog te zwak vindt, men moet het eerst „harder” maken. Daarnaast is er bij railvervoer de kwestie van de problematiek rond de contacten met de Êëdrijfschef. Dat blijkt uit een brief welke de gekozen leden van de „kiesgroep 651” (dat zijn al degenen die „op de trein zitten..) hebben Volwassenen. Maandagavond, jazz- ballet van acht uur tot negen uur. Volksdansen op dinsdagavond van half negen tot tien uur. Handenarbeid op dinsdagavond van half negen tot half elf. Kleien, donderdagavond van half negen tot half elf. Naaien, donder dagmiddag van half twee tot kwart voor vier. Biljarten, dinsdag-, woens dag-, donderdag- en vrijdagochtend yan negen tot twaalf uur. Bejaarden- soos, dinsdag- en donderdagmiddag van een uur tot vijf uur. Textiel- werkvormen, donderdagochtend van kwart over negen tot kwart over elf. Geen spreekuur. De wethouder van openbare werken J.W. Meijer en de wethouder van financiën H. van der Werff houden maandag geen sprekuur. I ”1 Per ^ter S?diesel5 Tenslotte wordt een beslissing geno men over de contributie voor bejaarden met een pas 65plus. Van de zijde van het rijk is voorgesteld, deze contributie op 1,- per jaar te stellen. Bij de bibliotheek voelt men daar niets voor: de kosten om die gulden te innen, ko men boven die ene gulden uit. Vandaar het voorstel om de contributie op 3,50 te houden. De vergadering in het stadhuis begint om 19.30 uur en is voor belangstellenden toegankelijk. SANTPOORT.- De afdeling Sant poort-Noord van de Nederlandse Chris ten Vrouwenbond viert op woensdag 15 september haar 35-jarig bestaan met een feestavond in de aula van de Pedagogi sche akademie Da Costa te Santpoort- Zuid. Aan de avond, die om acht uur begint, wordt meegewerkt door de voor drachtkunstenaar Tob de Bordes die zijn programma „Sprookjes” zal presenteren. BEVERWIJK. Op uitnodiging van de aquariumsociëteit „Tropica” houdt de bekende aquariaan W. A. Tomey op donderdag 16 september een dia-lezing voor beginners en gevorderden. Op 18 oktober houdt de heer Vlasblom een dialezing over planten en planten- groeperingen. informeel gesprek met de onderdirecteur Transport en de groepsvoorzitter alsme de de eerste secretaris van de Onderne mingsraad. Welnu zeggen velen bij Hoogovens, dergelijke conflicten in het overleg ko men vaker voor, maar zij zijn nog nooit aanleiding geweest om daarvoor een of andere actie op touw te zetten. De Ondernemingsraad lijkt onmachtig te staan. De directie heeft de OR-leden gevraagd hun standpunt te bepalen over deze acties bij Railvervoer. De Industrie bond. NVV-leden wensen, geen standpunt in te nemen. De leden yap de Industrie bond NKV zwijgen erover in alle talen. Samen vormen zij veertien van de ze venentwintig OR-leden. De overige der tien vormen de minderheid. Maar ook uit hun mond hoort men officieel geen enkele uitlating. Noch in goedkeurende zin, noch in de zin van: „Mensen waar mee zijn we nu aan de gang in deze moeilijke .economische tijd, nu we juist proberen uit -het dal van de recessie te kruipen”. Woorden die overigens wel officieus worden gesproken Maar een feit is. zo heeft men de Ondernemingsraad al voorgecijferd, dat op dit moment door deze actie zeven locs minder rijden. Dat betekent een productie-verlies van tien tot twintig procent. Als het zo doorgaat dreigt dat verlies op te lopen tot zo’n veertig procent en een gevolg daarvan zal kun nen zijn het af bouwen van de zoge noemde.,natte kant”. Dat wil zeggen het steeds verder verminderen van de pro- gere „Holmvik”, met op de voorplecht de filmploeg bezig opnamen te maken van een jachtje in het woelige water. De stijve bries vrijdag zorgde ervoor, dat geen enkele truc-opname nodig was om z Desgevraagd verklaarde districtsbe- stuurder F.R. Westenbrink van de In dustriebond NW dat de hele stipheids- actie geen zaak is van de Industriebond NVV. „Wij zijn daartn geen partij. De kwestie Bello moet geregeld worden binnen de structuren die daar bestaan en er zijn aanwijzingen dat dit ook gebeurt. De mensen van Railvervoer heb ben gezegd, dat onvoldoende aandacht wordt beteed aan hun kansen. Uit de verte kan ik dat niet beoordelen. Het is wel duidelijk dat onze sympathie uitgaat naar het personeel van Railvervoer en wij blijven in nauw contact met onze leden in de Ondernemingsraad en met onze kaderleden. Zij hebben recht op begeleiding. Wij veroordelen de actie niet, maar ons is ook niet gevraagd of wij haar steunen. Als alle middelen zijn geprobeerd en men komt niet tot Over eenstemming, is het misschien mogelijk dat de Bond de zaak moet aanpakken. Op het ogenblik is de directie bezig de kwestie met de mensen te regelen, maandag wordt er weer over gesproken en als men daar de zaken nog aan het onderzoeken is. ga ik er niet tussendoor fietsen. Bovendien hebben de mensen ons ook niet gevraagd ons ermee te bemoeien”, aldus de heer Westenbrink. VELSEN.- De bestuurscommissie van de openbare bibliotheek spreekt in haar vergadering van komende maandag aller eerst over de voortgang van de voorbe reidingen voor de nieuwbouw van de bibliotheek in Santpoort op een terrein aan het Burgemeester Weertplantsoen. Een ander huisvestingsprobleem be treft de centrale schoolbibliotheekdienst, die nu in het gebouw van de centrale bibliotheek aan het Plein 1945 in IJmui- den zit. Die ruimte is te klein zeker als bedacht wordt, dat de gemeenteraad in juli heeft besloten tot uitbreiding van Een concentratie van de aandacht hierop zal ook de kans om de Wet op het Voortgezet Onderwijs werkelijk tot ont wikkeling te laten komen aanzienlijk vergroten. Het blijft de vraag of het ingediende wetsontwerp inzake kleuter en basisonderwijs in de bedoelde nood zaak zal voorzien. IJMOND. Dc Beverwijkse schaak club Pat Mat organiseert dit jaar het persoonlijk kampioenschap van de Noordhollandse schaakbond. De data zijn 25 september, 15 en 16 oktober, 26 en 27 november en 3 en 4 december. HAARLEM. De Nederlandse Maat schappij voor Nijverheid en Handel is van mening dat de discussienota „con touren van een toekomstig onderwijsbes tel” uitgebracht door de minister van onderwijs en wetenschappen niet te ver vullen verwachtingen wekt. De nota heeft geleid tot een reactie aan de minister waarin een tiental principiële uitspraken van de maatschappij worden toegelicht. De NMNH is zich bewust van dc betekenis van het onderwijs voor hei goed functioneren van het totale maat schappelijke gebeuren. Ook dat goed on derwijs steeds om veranderingen en ver nieuwingen vraagt, mede opgeroepen door maatschappelijke ontwikkelingen Naar haar mening zet het ontwikkelde contourenplan zich echter op te negatie ve wijze af tegen het bestaande onder wijs. Zij acht het principieel onjuist dal een overheid de opleiding en vorming van de jeugd als instrument wil hante ren om mens en maatschappij te ver nieuwen in een bepaalde richting. Peuterspeelzaal: iedere ochtend (behalve zaterdag) van half tien tot half twaalf; iedere middag (behalve woensdag en zaterdag). Kleuters 4-6 jaar: maandagmiddag het water in beroering te doen zijn op de film. Aan boord van de „Furie” bevonden zich onder het „zwarte koor” twee IJmuidenaren. De nota spreekt terecht over aanpas sing aan de individu, waarbij genoemd worden soepeler aansluitingen, geen jaarklassensysteem en eigen studietempo. Het feit dat zowel de meer- als minder- begaafden tot hun recht kunnen komen wordt in de nota wel erkend ten aanzien van de middenschool. Dit maakt echter reeds in het basisonderwijs een differen tiatie nodig die aan de leerkrachten bijzonder hoge eisen zal stellen. Dit betekent volgens de NMNH dat ook aanvaard zal moeten worden dat niet alle kinderen het basisonderwijs zullen icunnen volgen en dat bijvoorbeeld een voortreffelijk instituut als de LOM- school niet gemist kan worden. In do toekomst zal voldoende gedifferentieerd buitengewoon onderwijs ook zijn eisen, ook officieel, blijven stellen. Aan de andere kant is het ook een algemeen belang dat aan de ontwikkeling van de hoogstbegaafden voldoende aandacht wordt besteed. Uitgroeikansen mogen hem of haar die gemakkelijk leert en ambities heeft niet onthouden worden. De maatschappij dringt ook aan op hoge prioriteit van docentenopleiding, zeker ook bij het basisonderwijs. Verder zou de beschikbare energie gericht moeten rikspark is de gehele, dag voor het pu bliek geopend. Scoreborden en medede lingen via de geluidsinstallatie houden het publiek op de hoogte. In diverse stands zullen lekkernijen verkrijgbaar zijn. Ook voor de zwemmers wordt goed gezorgd. Het Sportfondsenbad slaat 30 kilo biefstuk in, 150 liter melk, twee kisten sinaasappels en 50 pakjes drui vensuiker. Tussen de bedrijven door kunnen de zwemmers en zwemsters daar hun hart aan ophalen. Kinderen 6-12 jaar: ballet op maandagmiddag van kwart voor vijf tot kwart voor zes en van kwart voor zes tot kwart voor zeven. Volksdansen op dinsdagavond van zeven uur tot acht uur. „Allerlei”-groepen voor meisjes. Maandag van vier uur tot half zes (6-8 jaar); dinsdag (8-19 jaar); donderdag (11 en 12 jaar). Hob byclubs voor jongens. Dinsdag van vier uur tot half zes (6-9 jaar) en donderdag (10-12 jaar). HAARLEM. Wegens doorslaand succes herhaald. Dat geldt voor de 24 uurs zwemmarathon van de NV Sport fondsenbad Haarlem en de Heemsteedse Zwem- en Poloclub (HPC). Vorig jaar voor het eerst georganiseerd ter gelegen heid van het 40-jarig bestaan van het bad zal de manifestatie vrijdag 17 en zaterdag 18 september weer de gemoede ren in beroering brengen. Om 20.30 uur valt het startschot en een etmaal lang zullen daarna zes zwemverenigingen el kaar bekampen; Breda. ZIAN, DWR, DWT en HPC. Het doel van de mara thon is tweeledig. Elke vereniging strijdt om te winnen, maar doet bovendien zijn best om het badrccord van vorig jaar (110 kilometer, afgelegd door HPC) en het landelijk record (in 1975 op naam gekomen van Breda met 118 kilometer) te verbeteren. gezonden aan de directie IJmuiden, de gekozen leden van de Ondernemings raad, het personeel van Railvervoer de chef Transport, waaronder railvervoer, wegvervoer en havens vallen en aan de chef van de afdeling railvervoer. In die brief geven de gekozen leden van die kiesgroep opening van zaken over de feitelijke voorgeschiedenis en wel naar'aanleiding van het opschtrten van het overleg bij Railvervoer. Zij schrijven van mening te zijn, dat door de bedrijfschef te weinig aandacht wordt geschonken aan de problematiek welke leeft onder het personeel van Railvervoer. Verder voeren zij aan dat de conflicten tussen de bedrijfschef en de Raad van Overleg in de afgelopen zittingsperiode een dusdanige omvang hebben gekregen, dat zij het vertrouwen, dat het personeel hun heeft gegeven, niet langer gestalte konden geven. Zij zijn ook van mening dat de voorzitter van de Raad van Overleg (de bedrijfs chef, die ook beslissingsbevoegdheid ■heeft binnen zijn afdeling) herhaaldelijk een goede overlegprocedure bewust uit de weg is gegaan. Verder vermeldt het schrijven: „De afspraken die in het overleg zijn ge maakt onder andere over informatie en procedures zijn meerdere malen door de voorzitter niet nagekomen”. Men be klaagt zich erover dat informaties slechts verkregen worden na herhaalde lijk daarom te hebben gevraagd. De samenstellers van de brief verkla ren tot slot bereid te zijn tot een

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 5