s OEFENMEESTERS VAN TOP-CLUBS IN MINEUR Ajax zakt steeds dieper weg >4 a S3 Limburgers speelden soms met Feyenoord .r 13 SPORT 19 7 6 MAANDAG 1 3 SEPTEMBER 12 Wespennest F T S !- I Te nerveus 3 Ergernis Grove ingrepen Harde klap Ml Aansporing -y *4 r j HARDE TAAL Geilman held VAN IVIC bij Roda JC SPORTIEF (Van onze sportredactie) en .46 50 78 80 (Van onze sportredactie) f MARC SERNE winnende doelpunt. BERT BREVOORD Beer Wentink: JAN PREENEN i i e I- i i i weer kwijtraken omdat hij bang is er 'ets verkeerds mee te doen.'’ ten. De ploeg komt gewoon kwaliteit tekort om nog een rol van betekenis te kunnen spelen", aldus de Joego slaaf. hard genoeg had geknokt maar dat het allemaal geweldig had tegengeze ten. Het lijkt erop dat er bij PSV, dat bij „Kleinduimpje” FC VW de boot inging, koppen zullen vallen. Kees Rijvers, de immer kalme trainer van Tegen die achtergrond is het begrijpe lijk dat Sparta, via de opgekomen Jan sen en een kopbal van Clarke (waarbij Schrijvers voor de zoveelste keer in zijn carrière bij een hoge voorzet blunderde), nog voor de rust op 2-1 kwam. Na de hervatting, toen Ling en Lerby bij Ajax al speelden voor Arnesen en Schoenaker, maakte Weerdenburg het karwei simpel af door langs drie Ajax-verdedigers te spurten en vervolgens Schrijvers te pas seren. wel erg hard door), niet meer dan een goede middenmoter is. 19,00 >9,00 18,80 '5,70 r4,00d 11,00 10,00 >7,00 2,00 >6,00 >7,30 7,60 15,00 >5,40 18,50 >2,00 ’5,00 >4.00 >2,00 17,80 0,50 2,50 0,00 160 7,00 9,00 1,00 4,50 0,50 3,50 3,00 1,00 7,00 8,50 9,00 4,50 7,70 3,00e 2,80 1,50 1.60 >30e 1,00 1,50 360 1,00 160 too >,70 >,00 too ’60 1,00 >,00 160 60e 1,00 i.OO ’60 .50 ,00 ,60 ,50 ,00 ,00 ,50 ,00 ,50 60 ,00 60 60 ,00 ,00 ,50e ,50 ,00 ,00 ,50 ,00 ,00 00e Roda verloor daarmee iemand, die de bal in de voorste gelederen kan vasthou den en dreigde tegen het steeds feller wordende Feyenoord toch nog onderuit te gaan. Langzamerhand sloop paniek de defensie van Roda binnen, zonder dat Feyenoord aan een handvol uitgespeelde mogelijkheden kwam. De ploeg werd wel gevaarlijk van afstand, maar trof het niet dat Geilman uiterst gelukkig reageerde. Rijsbergen: „Geilman heeft drie ballen gestopt, die hij nauwelijks heeft zien aankomen.” Feyenoords oefenmeester Boskov hield het er maar op dat „Nico te nerveus was geworden in de slotfase” en dat hij hem maar had vervangen om ’m tegen zich zelf te beschermen. Voor het overige stond de analyse van de Joegoslaaf bol van de gemeenplaatsen. Roda had geluk gehad, het had Feyenoord tegengezeten en hij had bewondering voor de inzet van zün elf, die hij dit seizoen nog niet was tegengekomen. „Het is niet te geloven wat er alle maal in voetbal mogelijk is”, sprak AZ’s Hans Kraay ontgoocheld. Zjjn ontstemming gold ook scheidsrechter Berrevoets, die vorig seizoen goed was voor 80 procent van de gele kaarten die de Alkmaarders kregen en die nu Peter Arntz bestrafte. I Haarlem pijnigt Twente Pas drie minuten voor tijd maakte Roda een eind aan de problemen, die het met wat meer koelbloedigheid voor rust had kunnen voorkomen. Voor de 0-2 eindstand tekende Toonstra door een blunder van Rijsbergen uit te buiten. Nico Jansen was toen al, slechts voor zien van een boeking „wegens aanmer kingen op de leiding” op weg naar de kleedkamer. Tegen elftallen die met open ogen op het wespennest gaan zitten en aanvallen, achtereenvolgens AZ, PSV en Den Haag, kan de onkunde door de Amsterdam mers nog wel enigszins gecamoufleerd worden, maar wanneer Ajax zelf het spel moet gaan maken, faalt het team hopeloos en reddeloos. Dat bleek bij voorbeeld duidelijk na de openingstref fer van Ruud Geels. Ajax’ enige vloeien de aanval uit dit duel. Notten speelde Arnesen aan, de Deen trok voor, Geels kopte door op Zuidema, die opnieuw voortrok, waar Ruud Geels (ja, toch weer hij), vernietigend uithaalde. Rene Notten later: „Ik ben ervan overtuigd dat wanneer we daarna met twee in plaats van drie spitsen hadden gaan voetballen en Sparta hadden laten ko men we dik hadden gewonnen. Maar om thuis te gaan verdedigen kun je toch niet tegenover je publiek verkopen?” Ajax deed dat ook niet en het taktisch sterk spelende Sparta profiteerde daar duidelijk van. Trainer Cor Brom: „We weten allemaal wat dit Ajax momenteel waard is. Voor mij is deze overwinning ook helemaal geen verrassing. Wij spe len me» de week beter. Als er maar gewerkt wordt. Tegen Haarlem gebeurde dat niet en dat betekende ook prompt een 4-0 nederlaag. Dat kwam wel gun stig uit, want toen wisten de spelers weer onmiddellijk dat we alleen succes hebben wanneer we negentig minuten werken”. f Ajax was machteloos. Ruud Krol, Ajax enige speler van werkelijke allure, die in deze misere ook steeds verder afglijdt, onderstreepte dat ook door trei terend de bal lang bij zich te houden om daarmee aan te geven dat het toch geen zin had om de bal aan zijn mede spelers te geven. Zij verprutsten de zaak toch maar. Een keer legde Krol al zijn irritatie in een afstandsschot, dat via de binnenkant paal weer het veld invloog. Weliswaar onbereikbaar voor de onzeke re en slecht keepende Doesburg. Het is echter duidelijk dat Ajax met Brokamp en Steffenhagen twee aanvallers is kwijtgeraakt die meer met een bal kun nen dan de gemiddelde spits. Geels refe reerde daar al aan. Arnesen kan tot een goede spits uitgroeien, maar is nog te jong. Ling, maar vooral Meijer, faalden tegen Sparta echter weer hopeloos. Res teert de uitstekende Geels, die het ook niet in zijn eentje kan. Zeker niet als hij geen enkele bespeelbare bal in de spits krijgt. Ivic tenslotte: „Ik kan mijn spelers niets verwijten. Er is weer vrese lijk hard gewerkt. Maar dit Ajax kan domweg niet beter”. Er zijn maar weinig oefenmeesters bij Ajax geweest, die zich de afgelopen jaren dergelijke uitlatingen hebben kun nen permitteren. George Knobel en Hans Kraay waarschuwden in hun periode al tegen de ieder seizoen voortschrijdende aftakeling, die dit jaar echter een een zaam dieptepunt heeft bereikt bij Ajax, maar werden ontslagen. Ook Rinus Mi chels vertelde vorig seizoen zonder om wegen dat er teveel mensen van het Ajax-bestuur nog steeds in het verleden leefden, maar dat dit Ajax ver boven zijn stand leefde. Maar rond zijn onte genzeggelijke trainerskwaliteiten zweeft zo’n aureool dat het Ajax-bestuur, dat tenslotte veel aan Michels te danken heeft, deze woorden eerbiedig aanhoorde. Maar ook Tomislav Ivic wenst zijn mond niet langer te houden. De Joegos laaf zag de bui in de voorbereidingsperi ode tijdens het Amsterdam 701-toernooi al hangen en kan ook moeilijk iets worden verweten. Hij is ook blindelings afgerend op de niet terechte reputatie die Ajax op grond van zijn sprookjes achtige verleden nog genoot en trof een onvoorstelbare puinhoop aan. Net als Die kansen kwamen, maar werden onder meer door de grof ingrijpende Van Daele, die tot tweemaal vergeefs solliciteerde naar een gele kaart, teniet gedaan. Moeilijk werd het voor Roda pas toen Theo de Jong naast Nico Jan sen plaatst nam in het centrum van de aanval en Gerard van der Lem met een blessure moest afhaken en zich moest laten aflossen door de Deen Jens Hol ding. Na de sensationele nederlagen van Ajax en Feyenoord op zaterdagavond werd het echec voor de topclubs gisteren compleet: ook PSV, FC Twente en AZ ’67 werden vernederd. De andere Joegoslavische oefen meester Boskov hield zich nog groot. Hij constateerde dat zijn Feyenoord (Van onze sportredactie) ROTTERDAM De onvermijdelijke val, die het tot zaterdagavond leidende Feyen oord weer tussen de gewone jongens van de eredivisie heeft gebracht, werd d«or het team zelf pas geaccepteerd nadat de nodige aanslagen op de ledematen van Roda JC-spelers waren uitgevoerd. De Rotterdammers lieten zich vooral in het laatste kwartier kennen als verongelijkte kinderen, van wie vooral Nico Jansen zijn teleur stelling op niet mis te verstane wijze afreageerde. Met de voor Feyenoord bepaald niet winstgevende finish in zicht parkeerde hij zijn schoen in de liesstreek van Roda- doslman Bram Geilman, de ex-Feyenoorder. die in rood-wit tenue nooit als volwaar dig is beschouwd, maar eergisteren aan de basis stond van het eerste verlies dat de Stadionclub sinds het seizoen 74/75 moest incasseren. afstaan aan Van Daele. Tijdens zijn kortstondige verblijf toonde Van de Korput zich namelijk bepaald geen betrouwbare laatste man Tegen Ajax had Sparta die aansporing niet nodig. Het elftal was veel gevaarlij ker en duidelijk sterker. Van Staveren sprintte Dusbaba er uit, Hulshof werd tot een zielige verdediger gedegradeerd door de steeds soepeler draaiende En gelsman Clarke, en opkomende spelers als de spits Weerdenburg, maar ook Michielsen en Meutstege konden diep penetreren, voordat de Ajax-verdediging, die wel ijverig maar zonder enige lijn en fantasie door elkaar draafde, eens besloot om in te grijpen. i De overtuiging bij FC Twente, voor zover er dan al sprake van was, zakte inderdaad zienderogen naarmate de tijd verstreek. Het openingsoffensief van de ploeg, die zonder Jeuring, Bos en Oranen aantrad, maar wel weer over Pahlplatz kon beschikken, zag er nog wel veelbe lovend uit, maar het voorzichtig starten de Haarlem had toch niet al te veel moeite om de Twentse aanvalsgolven het hoofd te bieden. En dat beeld werd alleen maar versterkt toen Haarlem het eerste kwartier had overleefd. Het Twentse aanvalsspel bewoog zich langs steeds meer schijven, uitgespeelde kan sen kwamen er in het geheel niet. En met de afstandsschoten van Van Santen en de zich steeds duidelijker als een getergde over het veld bewegende Epi Drost waren niet van het kaliber om de weer sterk spelende Rob Boersma al te zeer te verontrusten. Haarlem, met in de spits Ritchie Rey nolds op de plaats van de geblesseerde Piet van den Berg, volstond in de eerste helft voornamelijk met het neutraliseren van de Enschedese dadendrang en be woog zich slechts incidenteel in de rich ting van het doel van Volkmar Gross. Bij die schaarse gelegenheden waren Rob de Kip in de' openingsfase, na goed doorzetten van de geïnsipreerd ac terende Wildbret) en Gerrie de Winkel (kort voor rust) in feite dichter bij een doelpunt dan het bij zijn supporters steeds meer ergernis teweeg brengende FC Twente in de hele eerste helft. Terecht zocht Haarlem na de rust (Gerrit Peys bleef met een dijbeenbles sure in de kleedkamer, zijn vervanger Eef Melgers posteerde zich op het mid denveld er Douglas George werd laatste man) vaker de aanval. Toen bleek, zoals dat in de uitwedstrijden tegen NEC en AZ’67 ook zo nadrukkelijk het geval Roda’s trainer Bert Jacobs stelde, na dat zijn ploeg voor 30.000 kijkers met 2- 0 de winst en de koppositie had opgeëist, vast dat de lies van zijn doelman was uitgescheurd en dat het onzeker is of hij in het Europa Cup 2-duel tegen Ander- leeht over deze sluitpost van zijn team kan beschikken. Geilman zelf wilde het vooralsnog houden bij een verrekking. Hij had na de confrontatie met Jansen, tien minuten voor tijd, ook niet willen weten van een voortijdige aftocht, hoe wel hij „geen meter meer kon lopen” en na afloop op weg naar de kleedkamer moest worden ondersteund. Gilman: „Ik wilde persé doorspelen. Alle jongens om me heen zeiden, je moet verder, we rekenen op je. Die laatste minuten heb ik in een roes gespeeld. Soms zag ik de bail pas ep het laatste moment aanko men.” Over Nico Jansen geen onverto gen woord: „Het is gewoon in het vuur van het spel gebeurd, ik neem hem niets kwalijk.” Of zoals Nico’s teamgenoot Wim Rijsbergen opmerkte: „In zijn en thousiasme ziet Nico soms alleen maar de bal. Hij wil echt niet bewust iemand een doodschop geven.” AMSTERDAM. Het meest vernieti gende oordeel na de opmerkelijke 1-5 nederlaag van Ajax tegen Sparta werd uitgesproken door Tomislav Ivic. „Het is onmogelijk sprak de Joegoslavische oe fenmeester van de Amsterdamse forma tie na afloop, „om van dit Ajax dit seizoen nog iets te maken. Het enige wat we kunnen doen is proberen om de schade zo beperkt mogelijk te houden. Want een rol van betekenis spelen in deze competitie zit er voor ons op dit moment nauwelijks in. We zullen uit sluitend naar de toekomst moeten kjjken en moeten proberen om de zaak weer langzaam op te bouwen. Het zal een lange en moeizame weg terug worden”. Keeper Bram Geilman van Roda JC kermend op de grasmat van het Feyenoord-stadion na een overtreding van Nico Jansen (links in discussie met arbiter Beek). de landskampioen, kondigde tenmin ste aan dat maatregelen zullen wor den genomen. „Dit was”, sprak hij grimmig, „voor ons het dieptepunt van het seizoen. Het is onvoorstelbaar dat dit elftal tot zo’n slechte prestatie kan komen. De mannen hebben geen juiste instelling.” FC Twente-trainer Spitz Kohn sprak na de nederlaag van zjjn ploeg tegen Haarlem met tranen in zijn ogen: „We zullen het blijven probe ren. We moeten doorgaan, maar hoe?” Ajax-trainer live ziet het ook niet meer zitten. „Een ding is duide lijk: Ajax kan dit seizoen wel verge- Ondermeer ging hij al een keer in de fout toen Van der Lem voor hem op dook. Roda heeft daarna volop mogelijk heden gehad om de partij al in een vroeg stadium volledig naar zijn hand te zetten, maar volstond in die eerste helft met een doelpunt van Johan Toonstra, die de bal in de 25ste minuut in buiten- spelpositie leek te ontvangen van Van der Lem: 0-1. Het snél uitbrekende Roda dat voor rust de Feyenoord-verdediging nogal eens confronteerde met een nume rieke meerderheid door met vier man in de aanval te verschijnen, ging in de tweede helft voorzichtiger te werk. Geil man: „In het eerste kwartier na rust zouden we niet zoveel risico nemen. Feyenoord moest komen om die achter stand weg te werken en zou ons dan vanzelf ruimte geven.” onvoorstelbare puinhoop Michels een seizoen geleden. Het Ajax-bestuur moet na de vele miskleumen toch zo langzamerhand aan het denken zijn gezet. Ook zaterdaga vond zaten er niet meer dan 5000 toe schouwers en je kunt je af vragen wat het nog voor zin heeft om Europa cup wedstrijden in het Olympisch stadion in plaats Van het eigen stadion in de Meer te spelen. Hoewel het natuurlijk aantrekkelijker is om woensdagavond het Olympisch stadion door de vandalis tisch ingestelde Manchester-supporters af te laten breken, dan het terrein in de Meer. De wedstrijd tegen Sparta accen tueerde echter voor de zoveelste keer dit seizoen dat Ajax, zelfs in deze kwalita tief met de week slechter wordende competitie (ook wat dat betreft zet de neergaande lijn uit vorige seizoenen zich ENSCHEDE. Het mag dau waa.’ zijn dat FC Twente de meest rampzalige start in het elfjarige bestaan van ue Enschedese voetbalstichting doormaaki, het blijft een verdienste om ae oüstehj- ke formatie op eigen grond te kloppen. Vorig seizoen slaagde daar bijvooroeelu geen enkele eredivisie-opponent in. De 1-0 overwinning die Haanem uit het Diekman-stadion mee naar huis nam, moet hoe dan ook als een prestatie van formaat worden gekenmerkt. De derde opvallende verrichting van Haarlem in het nog jonge seizoen heeft het voor FC Twente volkomen nieuwe feit tot gevoig dat de ploeg op de met FC Amsterdam gedeelde laatste plaats is beland. Bovendien bleek Roda’s defensie zo zelfverzekerd dat zij het zich permit teerde ®m Feyenoords eerste linie nogal eens met een positiespelletje aan een conditietest te onderwerpen. Vooral met Nico Jansen werd op die manier regel matig gedold. Kortom het toch niet im ponerende Roda speelde bij vlagen met dit matige Feyenoord, dat zelf lange tijd niet verder kwam dan afstandsschoten en moest toestaan hoe Roda tal van kansen kreeg, wat niet kan worden toe geschreven aan het feit dat Van de Korput al na twaalf minuten na een botsing met Advocaat zijn plaats moest Boskov moet daarbij hebben gedoeld op de tweede helft. In het eerste bedrijf viel er namelijk op de instelling van de Feynoorders nog wel het nodige aan te merken en toonden zij zich in geen geval het team dat zich in voorgaande afleveringen had leren kennen als een elftal dat het werk pas na 90 minuten neeriegt. In de afgelopen maanden heeft Boskov zijn pupillen duidelijk gemaakt dat gebrek aan kwaliteit moet worden gecompenseerd door inzet. Zonder die wil om voor iedere meter Kuip te vech ten bleef van Feyenoord in de eerste 45 minuten tegen Roda niet meer over dan een stuntelend gezelschap. Tot genoegen van Roda, dat nu ook eens rijn principes (de toeschouwers aanvallend voetbal presenteren) in een uitwedstrijd in de praktijk bracht. De Limburgers legden het accent niet bijvoorbaat op de verde diging, ook al had middenvelder Dick Advocaat een defensieve taak, maar zochten zoveel mogelijk de aanval. Niet aarzelend en met omwegen zoals Feyen oord, maar met veel overtuiging door snel uit te breken en daarbij vooral de vleugelspelers in te schakelen: Gerard van der Lem, die op rechts geen kind had aan Everse en Vermeulen, die op links nogal eens stoeide met Schneider. Een speelwijze, die weliswaar min of meer gedwongen was omdat puntspeler Dick Nanninga weinig vrijheid kreeg van Wim Rijsbergen, maar uiterst effi- I oient werd door de beweeglijkheid van Roda en het statische optreden van Fey enoord. Rijsbergen: „Roda kon tegen ons lekker uit de voeten, omdat spelers als De Jong en Kreuz op het middenveld lopen om te voetballen en niet zozeer om te verdedigen. Thuis hebben ze bo vendien een aanvallende taak.” Feye noord stelde echter ook in offensief opzicht geruime tijd weinig voor. Nico Jansen wist geen oplossing voor het probleem Pfeiffer, Vreijsen wist zich maar zelden te ontdoen van Blatter en ook Van Deinsen kwam nauwelijks in het stuk voor. Terwijl Barry Hughes zich aan de toch wel onverwachte triomf koesterde, sjokte Spitz Kohn met gebogen hoofd richting kleedkamer. Voor de zoveelste maal in deze competitie moest hij con stateren dat zijn elftal geen schaduw is van de formatie die een reeks van jaren een vooraanstaande rol op het nationale en internationale voetbalpodium heeft vertolkt. Het FC Twente van dit mo ment is vooral een elftal dat wanhopig tegen zichzelf knokt. Hughes: „Ik had van Twente een enorme krachtsexplosie verwacht, maar eigenlijk hebben we het helemaal niet zo moeilijk gehad. Twente had al vier wedstrijden geen doelpunt gemaakt, dus het is logisch dat je dan rekening houdt met een tegenstander dje alles op alles zet.” Spitz Kohn daarente gen: „Voor de rust liep het aanvankelijk nog zo gek niet. Maar het maken van een doelpunt, dat is de grote obsessie van dit moment. Het wachten is op de wedstrijd waarin we de eerste tien mi nuten een goal maken. Ik ben ervan overtuigd dat dat bevrijdend zal werken. Op het ogenblik onbreekt echter iedere overtuiging in ons spel. Iedereen is bang om initiatief te nemen, stuk voor stuk schuiven de spelers de verantwoorde! heid af. Als iemand de bal krijgt, wil hij niets liever dan hem zo gauw mogelijk Spitz Kohn, die na het doelpunt van Beer Wentink de handen voor de ogen sloeg en het hoofd in deemoed boog, slikte de bittere pil manmoedig. „We moeten doorgaan, al weet ik eerlijk gezegd niet hoe. Natuurlijk moet de ommekeer komen, maar ik wil wel zeg gen dat deze klap voor ons keihard aankomt.” was geweest, dat ook de Twentse defen sie een allesbehalve hechte linie is. Met bijna onthutsend gemak plaatste het trio De Kip-Reynolds-De Winkel de linie, die in het verleden met zoveel verve moei lijke klussen met allure oploste, voor grote problemen. Halverwege de tweede helft greep Haarlem zelfs enige tijd brutaal het initiatief. Een inzet van De Kip tegen de binnenkant van de paal (De Winkel reageerde net niet alert genoeg om de terugspringende bal tegen de touwen te jagen) maakte de wanorde in de Enschedese gelederen, waarvoor ook onruststoker Eddy Achterberg geen wonderen kon doen, nog groter dan ze al was. Tien minuten voor het einde werd het schrikbeeld van de Twente- aanhang alsnog realiteit. Een bedacht zaam uitgevoerde aanval over links leid de tot een breedtepass van Reynolds op de goed mee naar voren gekomen Wen tink, die alleen voor Gross gekomen geen fout maakte. Het moreel van FC Twente, of liever gezegd wat daarvan nog over was, was bij lange na niet toereikend om de ploeg nog tot een slotoffensief te inspireren. Haarlem speelde in de slotfase een gewonnen wedstrijd en Boersma hoefde drie minu ten voor tijd alleen nog maar een inge wikkelde scrimmage te ontrafelen om zijn ploeg van de derde overwinning in dit seizoen en de eerste zege op vreemde bodem te verzekeren. „Geweldig om hier te winnen”, glunderde Barry Hughes, „maar ik begrijp niet wat er met dit FC Twente gebeurd is.” «s* v «4«« W

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 13