Kwesties: Rhodesië, apartheid en Namibië Moeder door dochter gedood met hamer Laatste gemeenten moeten stoppen met fluoridering ATM EIBA: geen uitbreiding Hoogo vens 20 sportSf in Japan: 100 doden Wervelstorm twee dagenlaag: DAGBLAD VOOR BEVERWIJK, HEEMSKERK EN VELSEN i IN CHILI! TM jjfaaw Het woord is aan Allende Wantrouwen Etentje CRM-onderzoek naar werfactie van VARA Plaatselijk regen AGENDA pagina 4 Aantal pagina’s vandaag: Joego-Slavië boos op VS (Van onze redactie buitenland) 3| herdacht I Weerrapporten 3 Radio en tv Strips 10 11 Kunst 12 Beurs 13 t/m 19 Sport iHiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiinin DINSDAG EN WOENSDAG MAANDAG 13 SEPTEMBER 1976 10e jaargang nummer 230 Plaatselijk nieuws 4, 5, 7, buitenland 2, AUSTIN PARTS TOT -40% FIAT PARTS TOT -50% JOHANNESBURG. Vandaag begint voor Zuidelijk Afrika een week waarin over het lot van meer dan vijf miljoen blanken en zeker wel zestig miljoen zwarten beslist wordt. De „hoofdrolspelers” in deze dramatische gebeurtenis tussen de hoofdsteden Dar-es-Salaam, Loesa- ka, Salisbury en Pretoria zijn de Amerikaanse minister van buiten landse zaken dr. Henry Kissinger, Zuid-Afrika’s minister-president Vorster, Rhodesië’s minister-presi dent Ian Smith en de presidenten van de zgn. frontlijnstaten, Julius Nyerere van Tanzania, Samora Ma thei van Mozambique, dr. Kenneth Kaoenda van Zambia, sir Seretse Khama van Botswana en dr. Agos- tinho Neto van Angola. Binnen- en /tin Kantoor: Zeestraat 18 Beverwijk Postgiro 273107; postbus 113 Beverwijk Tel. 26546; Na 17 uur redactie 30817 of 02550-10709 Klachten bezorging: 18-19 uur en op zaterdagen van 17-18 uur: Tel. 39520 aih BIJ ALBERT HEUN Beverwijkse Courant Ambrose Bierce: Hoofdredactie: Jos L. Lodewijks, E. Koning Uitgave Damiate Pers B.V. Directie: Mr. H. C. van der Mije, H. P. Stuurman Abonnement - bij - vooruitbetaling - f 13,— p. mnd., f 37,40 p. kwartaal (p.post f 49,—), p. jaar f 146,90 (p.post f 189,—). Losse nummers 65 ct. AFRIKA-OVERLEG BEGINT Vandaag in onze sportbijlage: Casten- (Van onze Haagse redacteur) (Van een onzer verslaggevers) 2 (Zie verder pagina 5) 9 10 (Van onze RTV-redactie) (ADVERTENTIE) JUWELEN Inkoop Verkoop Bloemendaal verloor hard hockey duel tegen Oranje Zwart. (7e sportpagina) Vorster zal komende week besprekin gen voeren met de Amerikaanse minis- smeet. De man werd doodgeschoten. Wa- penwinkels in Kaapstad en omgeving zijn de laatste dagen leeggekocht door blanke burgers die hun eigendommen willen beschermen. Dat zal nu een dezer dagen gebeuren. Minister Vorrink heeft deze maatregelen al genomen. Binnen enkele dagen zal de publikatie daarvan in de Staatscourant volgen, waarna de betrokken gemeenten twee dagen de tijd hebben om de fluori dering te stoppen. Daarmee komt een Droefenis bij de top-clubs in het betaalde voetbal die opzienbarende nederlagen leden. Forest Hills leverde Tom Okker ruim twaalf mille op. Woede over manipulaties bij Ita liaanse Grand Prix. (3e sportpagina) HVB-competitie startte zonder uit schieters. (4e sportpagina) Elftal van ADO ’20 weer niet in vorm. (5e sportpagina) Duinwijck had eenmaal moeite met eigen reserves. (6e sportpagina) Ijver is een zenuwziekte, waar aan jeugdige en onervaren lie den lijden. is een (ADVERTENTIE) De 96000 ton metende olietanker Ryoyo Maru is het slachtoffer geworden van de wervelstorm en brak in tweeën. Alle opvarenden werden gered. (ADVERTENTIE) Castrol GTX p. Itr f 2.99 Alle auto uitlaten tot -30% Auto Europa Jansweg - hoek Parklaan (023-320232) 1/ rtf ff fi IN IK3EM ft iftf» De ..vrijheidsstrijders” van Kroatië die heden ten dage proberen de eenheid van Joegoslavië te ondermijnen zijn de naza ten van hen, die ten tijde van de Duitse pogingen om het nationaal-socialisme over geheel Europa te doen zegevieren, hun land probeerden uit te leveren aan de Duitse demon. Zij zullen waarschijn lijk nu met andere leuzen en andere politieke middelen vechten, en misschien zich de rol van hun voorvaderen in een beslissend politiek tijdperk van de Euro pese geschiedenis niet meer duidelijk herinneren. Maar voor wie de geschiede nis beschouwt als een keten van evene menten die ononderbroken voortgaat, is een gepast wantrouwn tegenover deze „vrijheidsstrijders” niet meer dan lo gisch. De VARA-voorzitter kondigde donder dag gedurende vijf minuten een leden werfactie voor zijn omroep aan. Voor de radio zei de heer Kloos zaterdag dat er geen sprake was van reclamevoering zoals in de voorschriften wordt bedoeld. De Kroaten hebben met Hitler gecol laboreerd tegen de heldhaftige verzet- «pogingen van al hun Joegoslavische landegnoten in. Zij hebben in de tijd dat Hitler de Balkan beheerste en optrok tegen Moskou, gruwelijk huisgehouden in hun „koninkrijk’ ’en duizenden niet- Kroatische inwoners uitgemoord. Terwijl na de nederlaag van het zwakke Joegos lavische leger de partisanen van Tito «■nder ondenkbaar moeilijke omstandig heden de strijd tegen het nazidom voort zetten, bewezen de Kroaten hand- en spandiensten aan de Duitse legers tegen hun eigen landgenoten in. BELGRADO. De betrekkingen tus sen de Verenigde Staten en Joegoslavië zijn danig bekoeld door de gang van zaken tijdens de kaping van een Ameri kaanse Boeing 727, dit weekeinde door vijf leden van een Kroatische afschei dingsbeweging. De Joegoslavische zaak gelastigde in Washington diende bij het ministerie van buitenlandse zaken een krachtig protest in, omdat de Ameri kaanse autoriteiten door de knieën wa ren gegaan voor de eis van de kapers: het publiceren van een verklaring in de vier voornaamste Amerikaanse kranten. (Zie verder pagina 3) Veel bewolking met plaatselijk regen. Eerst zwakke tot matige wind uit uiteenlopende richtin gen, morgen overdag wind, toe nemend tot matig of vrij krach tig, uit zuidelijke richtingen. Minimumtemperatuur omstreeks 10 graden. Maxima morgen on geveer 16 graden De intussen weer tot oud nieuws ge worden kaping van een Amerikaans liinvliegtuig door „Kroatische vrijheids strijders” en de propagandistische stunts die door deze kapers zijn uitgedacht, doen de gedachten teruggaan naar 1940, toen Hitler-Duitsland in samenwerking met het fascistische Italië zijn plannen voor verovering en annexatie van de Balkanlanden uitbroedde en door middel van politieke druk deze landen tot bond genoten probeerde te maken ter voorbe reiding van de vernietigende slag tegen de Sovjet-Unie. Weersverwachting van het KNMI tot morgenavond: De dochter, een 53-jarige vrouw, ging onmiddellijk na haar daad naar de poli tie in Halfweg om zich aan te geven. Zij had de hamer bij zich. De man die Roda aan de volle winst hielp in de topwedstrijd tegen Feyen- oord: Johan Toonstra die beide doel punten maakte. Een etentje van de Jordaanse koning Hoessein heeft dit wee keinde aan zeventig Londense politie-agenten werk bezorgd. Ze moesten waken over de veilig heid van de Jordaanse koning, die met zijn vier kinderen en een voormalige „miss Heelal” een hapje wilde eten in een Italiaans restaurant in Londen. Een uur voor het gezelschap arriveerde leek de straat waar het restau rant I igt in staat van beleg te verkeren. Hoessein koos een een voudig hapje, maar liet de obers een fooi van een duizend gulden achter. De Jordaanse koning brengt een prive-bezoek aan En geland. VARA-voorzitter Andrë Kloos heeft zaterdag in het radio-programma van zijn omroep ontkend, dat hij donderdag met zijn televisietoespraak de nieuwe voorschriften voor reclamevoering ten bate van eigen omroep heeft overtreden. Lof van Telstar-trainer miller over zijn invallers. (2e sportpagina) DEN HAAG. Het ministerie van CRM gaat onderzoeken of de VARA de Omroepwet heeft overtreden in verband met een ledenwerfactie. Anderhalve maand geleden heeft minister Van Doorn een beschikking laten uitgaan, waarbij het de omroeporganisaties ver boden is in totaal langer dan twee minuten per avond per net propaganda te maken voor de eigen „zuil”. Volgens deze beschikking is ook eigen reclame via de radio aun grenzen gebonden; deze restrictieve bepaling echter wordt pas de volgende maand van kracht. ter van buitenlandse zaken Henry Kis singer die vandaag uit Washington ver trekt voor een ronde van zijn befaamde pendeldiplomatie in zuidelijk Afrika. In Zuid-Afrika vielen dit weekeinde weer zeven doden bij rassenonlusten. Vier negers en kleurlingen werden doodgeschoten door blanke burgers, en drie door de politie. In Matroosfontein schoot een blanke winkelier op Afrika nen die met messen winkelpersoneel be dreigden. Twee van hen werden gedood en een derde werd door een menigte gegrepen. In de blanke voorstad Craw ford bij Kaapstad schoot een blanke automobilist een kleurling dood. Hij ver wondde een ander lid van de groep die zijn auto had omsingeld en met stenen bekogeld. In Franshoek, een dorpje 60 km. ten noordoosten van Kaapstad, raakten drie blanken geïrriteerd door een joelende menigte voor een hotel voor blanken. Ze openden het vuur toen een betoger een baksteen tegen een auto TOKIO (REUTER, UPI). Overstro mingen en aardverschuivingen die te weeggebracht werden door de naderende wervelstorm „fran” hebben in Japan al ruim 100 mensenlevens geëist. Voorts zijn er 43 vermisten en 126 gewonden. Ruim 1500 huizen werden geheel of gedeeltelijk vernield en meer dan 260.000 huizen kwamen onder water te staan. In die historische jaren moesten de Balkanlanden in zeer moeilijke omstan digheden kiezen voor of tegen het fa scisme en dus eigenlijk ook voor of tegen de geallieerden. Joegoslavië was een van de landen die van het begin af aan de bedoeling van Hitler wan trouwde en probeerde te weerstaan. De Kroaten echter vormden een uitzonde ring. Zij weigerden als politieke groepe ring het front tegen Hitler te sluiten en schaarden zich later, toen Hitler al zijn beloften brak en het masker liet vallen, rondom een door de Duitsers opgerichte troon van de „koning van Kroatië”, waarop een Italiaanse prinselijke play boy zijn potsierlijke koningschap uitoe fende: de hertog van Spoleto, die zelfs door de heersers van Italië werd be schouwd als een waardeloos fuifnummer ronder enig karakter. een theoretische mogelijkheid gemeente niettemin doorgaat toevoegen van fluor aan het DEN HAAG. De laatste Nederland se gemeenten die nu nog fluor aan het drinkwater toevoegen (Enschede. Rotter dam, Gorkum en een deel van het gebied van de Goudse waterleiding) zui len daar over enkele dagen mee moeten stoppen. Na intrekking van de Fluor-wet door minister Vorrink, was al duidelijk dat de vergunningen voor fuoridering ingetrokken zouden worden. Het wach ten was nog slechts op de officiële publikatie van de intrekking van het betrokken artikel in het Waterleidingbe- sluit en de vergunningen die op grond daarvan werden verleend. Zaterdagmiddag trokken 6006 mensen door Amsterdam in een demonstratie ter herdenking van het feit), dat drie jaar geleden president Allende van Chili werd vermoord. De demonstratie vond plaats onder de hoede van hlet Nederland-Chili- comité. Onder de demonstranten bevonden zich o.a. FNV-voorzitter Wim Kok, de PvdA-fractie- voorzitter Ed van Thijn en de PSP- er Bram van der Lek. Aan het slot van de demon stratie op het Amstelveid riep de voorzitter van het comité, Huub Oosterhuis, de re gering op al het mogeliike te doen voor de politieke •'•'n genen in Spekstraat 10 Haarlem tel. 023-320274. Gespreksonderwerpen zullen de ont wikkeling in Rhodesië, de onafhanke lijkheid van het vroegere Duits Zuid west-Afrika en waarschijnlijk ook de apartheidspolitiek in Zuid-Afrika zelf zijn. In een televisie-interview ter gelegen heid van zijn 10-jarig jubileum als pre mier van Zuid-Afrika heeft John Vor ster gisteravond herhaald dat hij niet van plan is de negers, kleurlingen en Aziaten een vertegenwoordiging in de centrale regering te geven. De negers krijgen hun vertegenwoordiging via de thuislanden, waarvan Transkei als eerste volgende maand onafhankelijk wordt, aldus Vorster. Ondanks de recente ras senonlusten die aan meer dan 330 men sen het leven hebben gekost, zei Vorster „volkomen tevreden” te zijn met wat er tijdens zijn tienjarig bewind is bereikt. Een uitstekende prestatie van Haarlem: het bezorgde FC Twente de eerste thuisnederlaag sinds 16 fe bruari 1975. (Ie sportpagina) Op veel plaatsen verleenden militairen hulp. Militaire helikopters werden inge schakeld om geïsoleerde mensen van daken van huizen te halen in het over stroomde gebied van Gifoe op het hoofdeiland van Japan. Uit dit gebied werden in totaal 40.000 mensen geëvacu eerd. Voor de kust van de Indiase staat Orissa worden ruim 100 vissers vermist na een zware cycloon in de Golf van Bengalen. u Zij wijzen verdere uitbreiding van Hoogovens van de hand en menen dat het beter is te zoeken naar werkgelegen heid verspreid over de provincie, maar aansluitend bij de geschooldheid van de bevolking, in industrieën die de produk- ten van Hoogovens verder verwerken. Waar gezegd wordt dat uitbreiding van Hoogovens nodig is om te voorzien in de behoefte van ruwstaal, menen de beide stichtingen dat de farbicage daarvan verplaatst dient te worden naar landen met een lager geschoolde beroepsbevol king, waarbij de technische know-how moet komen uit landen als het onze. EIBA zou dat als een reële bijdrage in de ontwikkelingssamenwerking toejuich ten. Tijdens het eerste verhoor kon de politie nog geen motief voor de doodslag ontdekken. Het werd echter niet uitge sloten geacht, dat de dochter, die onder psychiatrische behandeling is, zich van haar moeder heeft ontdaan, vanwege de dominerende houding van de moeder tegen haar dochter. HALFWEG (ANP). Een 83-jarige mevrouw uit Halfweg is zaterdagmiddag door haar inwonende dochter om het leven gebracht. De oude moeder liep door slagen met een hamer zulke ernsti ge verwondingen op, dat zij kort na aankomst in een ziekenhuis in Haarlem overleed. IJMOND. De Stichting Evangelie en Industrie en de Stichting Bedrijfs- Apostolaat, samenwerkend onder de naam EIBA hebben zich in een schrij ven, gericht aan de leden van de Pro vinciale Staten, uitgesproken over de Nota Uitgangspunten voor het Amster dam -N oordzeekanaalgebied. einde aan een omstreden affaire, die de gemoederen al sinds het begin van de jaren zestig bezig heeft gehouden. Om toevoeging van fluor aan het drinkwater mogelijk te maken, maakte de minister gebruik van artikel 4 lid 3 van het Waterleidingbesluit. Op grond daarvan werden vergunningen uitgege ven, totdat de Hoge Raad besliste dat de wettelijke basis hiervoor ontbrak. Minis ter Vorrink probeerde eerder dit jaar dit vacuüm op te vullen met haar Fluor- wetje, dat zij na heftige kritiek in de Tweede Kamer echter wijselijk terug trok. De intrekking van de resterende vergunningen is daar het logische gevolg van. Er dat met het drinkwater. In zo’n geval zal het voor de tegenstanders van fluoridering echter een kleine moeite zijn om daar via de rechter een einde aan te laten maken.

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 1