leuze tussen executie en uitwijzing Nieuwe aardbeving noord-Italië Betoging Catalanen voor zelfbestuur in LEFEBVRE BIJ PAUS Mao opgebaard Geen cent VRIJHEIDSMARS MET DE WAPENSTOK UITEENGESLAGEN Centrale Raad bepleit maatschappelijk werk in ziekenhuizen Goedkeuring Stewardess Hup Sloveen! Wetsvoorstel Manifest Aardbeving 3 BINNEN- EN BUITENLAND 1 9 6 1 3 SEPTEM R F R A AND AG 2 tie (Van onze redactie buitenland) o- I I 7an onze redacteur in Parijs, Rudolf Bakker) ge ao ng ak »g (Van onze redacteur in Rome) ROME Voor de tweede maal in vier maanden is Noord-Italië getroffen door een zware aardbe ving. Het opbouwwerk van de overlevenden in Friuli in de afge lopen maanden is vrijwel ver geefs geweest. Zaterdagavond om 17.32 uur en 17.36 uur heeft in Friuli de aarde tweemaal zo hevig geschokt, dat wordt gesproken van een zwaardere beving dan die van 6 mei van dit jaar door Nico Scheepmaker PARIJS De vijf Kroatische ichtpiraten die met een tijdens bij binnenlandse vlucht in Ame lia gekaapte Boeing-727 na ansatlantische omzwervingen iteindelijk in Parijs belandden, jn gisteravond nog door de ranse regering op transport aar de Verenigde Staten gesteld, istermorgen hadden zij zich op et vliegveld Charles de Gaulle oergegeven aan de Franse auto- teiten, die daarna trots in een ficieel communiqué lieten eten dat de kapers „hun tanden idden stukgebeten op de vast- eradenheid van de Franse reger ng”- MADRID. De Spaanse poli tie heeft gisteravond met geweld een einde gemaakt aan een beto ging vóór Catalaanse onafhanke lijkheid in Tarragona, in de pro vincie Gerona. Tientallen demonstranten zijn gearres teerd. Volgens het Spaanse pers bureau Cifra hebben enkele men sen lichte verwondingen opge lopen. T Franse regering levert kapers uit aan VS Een villa in het getroffen gebied die door de schokken in een sloopobject veranderde. Ik wil maar zeggen dat de animositeit om niet te zeggen vijandigheid tussen de zes republieken gedurende het bewind van Tito in een Doornroosje-achtige slui mertoestand heeft verkeerd, die straks bij het wrede ontwaken wel eens zou kunnen omslaan in een chaotische en bloedige burgeroorlog In dat licht bezien is er weinig reden het onafhankelijkheidsstre ven van de nationalistische Kroaten toe te juichen, want ik vertrouw ze, om de waar heid te zeggen, voor geen cent. st üt Ml n dit manifest stelden de Kroatiërs hiermee niet hun eerste of hun laatste zienbarende „coup” hebben geleverd t hun land sinds 1918 ondanks een his- ie van dertien eeuwen geen eigen status ler bezit. „Kroatië is nodig voor de reld”, aldus dit manifest, „en Joego ivië heeft geen recht om te bestaan. De reld zal geen vrede kennen zolang Kro- niet in het bezit zal worden gesteld n al die rechten die ook aan andere iden in de wereld worden toegekend”. (Vlugschriften met een inhoud van gelij- strekking werden uitgeworpen boven nden en Parijs in de laatste wereld- at met name boven de Champs Elysées door middel van het tweede toestel van TWA, dat het eerste gekidnapte toestel geleidde. Het toestel was op bevel van de piraten van zijn route New-York-Chicago afgewe ken en naar Montreal gevlogen, waar brandstof werd ingenomen. Van hier vloog het naar het vliegveld Gander op New-Foundland. Op Gander werden 33 De politie heeft ook een kloosterstad in de bergen bij Barcelona gisteren afgeslo- De piraten hadden hun eisen inmiddels bekend gemaakt via een in elkaar geknut selde bom die zich in een station in New York bevond, en die de politie ten slotte vond dank zij hun aanwijzingen. Terwijl experts poogden de bom te demonteren, vloog ze uiteen. Een van de politiemensen kwam daarbij om het leven Drie anderen raakten ernstig gewond. De voorstellen van het kabinet-Suarez houden in dat voor juni 1977 alle stemge- Nadat het Londense vliegveld Heath row voor de beide Boeings gesloten was verklaard, zetten de beide toestellen koers naar Parijs. Hier ontstond onmiddellijk grote verwarring. Het luchtverkeer werd omgeleid naar Orly en naar Lyon. Nadat de beide Boeings waren geland, en op bevel van minister Poniatovski hun ban den waren doorgesneden, keerde de rust op het vliegveld Charles de Gaulle terug. In de historie van de luchtpiraterij heb ben de Kroatiërs een nieuw hoofdstuk geschreven. Zij haalden immers het kunststuk uit zich te laten vergezellen door een tweede toestel van de TW A, een Boeing 707. Dit toestel vloog voortdurend achter de Boeing 727 met de passagiers aan en het was dit toestel dat de vlug schriften boven Londen en Parijs wist uit te werpen. De Senaat krijgt een vetorecht op een grondwetsherziening. Wijst zij de tekst van de Tweede Kamer af en brengt een gezamenlijke parlementszitting evenmin de goedkeuring met twee derde van de stemmen, dan roapt de koning een refe rendum bijeen voor de definitieve beslis sing. Is deze tegenovergesteld aan die van het parlement, dan wordt dit automatisch ontbonden en komen er nieuwe verkie zingen. Suarez heeft zijn project zaterdag ter goedkeuring voorgelegd aan Franco’s partijbonzen, het bestuur van de Nationa le Raad van de staatspartij. Daarna kan het wetsvoorstel naar de Cortes, het huidi- te sn to m De vijf Kroatiërs kwamen gistermor- n om negen uur uit het toestel te voor- kijn. De Boeing werd in de nacht van ijdag op zaterdag op weg van New >rk naar Chicago gekaapt. Ondanks de istberadenheid” van de Franse rege- ig hadden zij hun doel bereikt. In de omaamste Amerikaanse dagbladen is hun boodschap gepubliceerd. Boven al hadden zij met het gekaapte toestel derweg nog kans gezien vlugschriften ven Londen en Parijs uit te werpen, larin ze uiteen hadden gezet waarom ze lts met het Joego Slavië van de intus- 1 weer ziek geworden 84-jarige presi- nt Tito te maken willen hebben. er- eft de iat ta- zal al ter age de lar, aak kte en lar- lele de ta- de ns 1O- van ris :ele i de jhr. een lao de on- ier- 18 tot de ard gen >or- inje rop ille zij Het lijk van voorzitter Mao Tse Toeng is gisteren aan het Chinese volk getoond. Daarbij waren uitzonderlijk emotionele taferelen zichtbaar, zoals die zich hebben voorgedaan sinds zaterdag de officiële rouwperiode in de volksrepubliek begon. Een door het gehele land uitgezonden televisiefilm bevatte een groot aantal emotionele opnamen van wenende Chine zen die langs de baar van Mao trokken in de grote Zaal van het Volk in Peking. De film, die 20 minuten duurde, bracht ook veel kijkers in tranen. Een buitenlander die door de straten van de Chinese hoofd stad liep hoorde op oijna elk erf huilende groepen Chinezen. De film toonde een man die uit intens verdriet met zijn vuis ten tegen een muur sloeg en ontroostbare Chinezen die de kracht niet hadden naar de baar te kijken waar Mao rustte, gedeel telijk bedekt met de Chinese partijvlag. Mao’s weduwe, Tsjiang, Tsjing, stond in droefenis op enkele meters van de baar, een zwarte sjaal om haar hoofd. Tan ■ne- het aar lig- i er itie srs, uit hal ere ske ne- aen ag- ïrd rie en. de ng- :he srd eid hi- ing ng ikt re m- Ü- en in. an rij ist le is et de »n at in al >r in •n ■d »r Het episch centrum ligt vrijwel op dezelfde plaats als toen en alle in de loop van vier maanden min of meer herstelde gebouwen schijnen ernstig vernield te zijn. Net als in mei is het ook nu moeilijk te zeggen hoeveel gewonden en gezonden onder het puin bedolven liggen. Gister avond werd officieel één dode gemeld, maar vooral in Gemona is door het volle- Zaterdag hielden 50.000 Catalanen in het stadje San Baudillo de Lobregat een bijeenkomst waarvoor toestemming was verleend. Zij eisten herstel van het zelfbe stuur, dat door Franco aan het einde van de burgeroorlog was afgeschaft. Het was het grootste plaatselijke tegen de regering gerichte machtsvertoon sedertdien. Het was voor het eerst in negentien maanden dat een geval van luchtpiraterij zich in de Verenigde Staten de baker mat van dit fenomeen voordeed. De actie stond onder leiding van de Kroatiër Zvanko Busik en diens vrouw, een vroege re stewardess van de Lufthansa. Het is bekend dat vele Kroatiërs zich uit histori sche motieven in de Bondsrepubliek ophouden, waar zij af en toe van zich laten horen door middel van opzienbarende moordpartijen. EERSTE GEBEURTENIS. Ik zit in het Stadion J N A. in Belgrado te kijken naar de derby Partizan-Rode Ster, de toen beroemdste voetbalclubs van Joego slavië, vergelijkbaar met Ajax en Feye- noord. Rode Ster was het „studenteneif- tal”, Partizan het .Jegerelftal”. Achter me zat een enthousiaste aanmoedigen Als we de situatie overbrengen op Ajax- Feyenoord. dan zou hij geroepen hebben: „Kom op Cruijffie!", „Zet voor Pietje!”, „Naar voren Coentje!”, „Pak die bal Eddy!”, enzovoort, enzovoort. De man achter me in het Stadion J.N.A. (ik spreek nu van zo’n jaar of twintig geleden) riep echter: „Goed zo Sloveen!”, etcetera. Ik vond dat heel typerend. Hij wist niet alleen haarfijn waar al die spelers oor spronkelijk vandaan kwamen, hij onder scheidde ze op die manier ook van elkaar De Sloveen en de Kroaat mochten dan allebei, door hun studie in Belgrado, in Rode Ster terecht zijn gekomen, zij bleven toch een Slveen en Kroaat! De Spaanse oppositiepartijen bestude ren met een mengeling van verrassing en argwaan het wetsvoorstel voor de grond wetsherziening, dat het kabinet-Suarez dit weekeinde bekendmaakte. De illegale vakbonden daarentegen reageerden met harde eisen voor de komende cao- onderhandelingen nogal agressief op deze regeringsplannen. Deze stellen de oplossing van talrijke grote problemen, waaronder de vakbonjdskwestie, min stens voor tien maanden uit, zonder enige garantie voor medezeggenschap van de oppositie tijdens die moeilijke brugperi- ode. De regering ontzegt de huidige oppo- sitieorganisaties namelijk het recht als vertegenwoordigers van het Spaanse volk op te treden, „omdat zij niet door de kiezers aangewezen zijn” (maar vergeet daarbij het gemak dat zij zelf evenmin op een stembusuitslag steunt). DERDE GEBEURTENIS. Vijf Kroaten kapen een passagiersvliegtuig om de aan dacht van de wereld te vestigen op hun eis van een Onafhankelijk Kroatië. Deze vijf zijn ongetwijfeld de nazaten van de Kroa ten die in de oorlog met de Duitsers heul den tegen 1. de Serven, 2. de communisti sche partizanen van Tito (zelf overigens een kroaat), en 3. de geallieerden. We staan met z’n allen natuurlijk van harte achter de onafhankelijkheidsdrang van Biafranen, Oekratners. Basken en Frie zen, maar of het ook verstandig zou zijn de nationalistische en deels neo- fascistische Kroaten te steunen in hun strijd voor een vrij Kroatië valt nog te bezien. Uit de eerste en tweede gebeurte nis hebt u al begrepen dat de grenzen tussen bijvoorbeeld Kroatië en Servië vas ter omlijnd zijn dan die tussen Friesland en Groningen. Vele duizenden Serven van origine die het ongeluk hadden in Kroatië te wonen, werden in de oorlog, onder auspiciën van de door de Duitsers tot Koning van Kroatië gebombardeerde her tog van Spoleto, afgeslacht op een wijze die wij ons alleen van de Tachtigjarige Oorlog herinneren (a la Naarden; alle Serven de kerk binnengedreven, waarna de kerk in brand werd gestoken; en dat vele malen). De Kroatiërs hadden dertien uur nage- cht over de ferme woorden van de anse minister van Binnenlandse Zaken niatovski. De minister had de mannen en weten dat ze een keus hadden uit ee mogelijkheden. Ze zouden worden ixecuteerd wanneer ze de dood van de passagiers en acht bemanningsleden hun geweten zouden nemen, of ze kon- i naar de Verenigde Staten worden srgebracht indien ze zich wilden over ran. De piraten kozen voor het laatste, ussen had minister Poniatovski de ban- n van de Boeing laten doorsnijden en ichtwagens op de startbaan van het luwe gigantenvliegveld Charles de Bulle laten plaatsen. ten om te verhinderen dat „vnjheidsmar- cheerders” daar bijeenkwamen voor een verboden vergadering. Leden van de ge schijnparlement, waar het met twee derde meerderheid goedgekeurd moet worden, voordat het aan een referendum onderworpen wordt. Weigeren de huidige Cortès-leden hun politieke overlijdensak te te ondertekenen, want daar komt het project op neer, dan kan de regering in het uiterste geval nog naar een „decreet-wet” grijpen om deze tekst af te kondigen (Franco regeerde grotendeels met decreetwetten). In dat geval hoeft alleen een kleine commissie van de Cortes goed keuring te geven voor het gebruik van een decreetwet Die commissie is grotendeels samengesteld uit de 40 leden van de Natio nale Raad, die Franco voor het leven had benoemd. Dat is ongetwijfeld de reden van het wetsvoorstel om de koning toe te staan 40 senatoren te benoemen, namelijk om Franco’s 40 partijbonzen te lijmen (als senaatsleden kunnen zij immers niet ver volgd worden voor de talloze corrupte affaires van het recente verleden). In het bergdorp Montblanch, waar mar- cheerders bij wegversperringen van de politie werden verjaagd, werd een jongen ernstig verwond door een rubberkogel die door de politie was afgevuurd. rechtigde meerderjarige Spanjaarden voor vier jaar een parlement zullen kiezen dat zal bestaan uit een Tweede Kamer van 350 afgevaardigden en een Senaat van 244 leden. De zetelverdeling in de Tweede Kamer zal berusten op de percentages die de partijen behalen. De Eerste Kamer zal bestaan uit vier senatoren voor elk van Spanjes 50 provincies, plus twee elk voor de Noordafrikaanse enclavesteden Ceuta en Melilla, en 40 senatoren die de koning vrij mag benoemen. Beide Kamers kiezen een eigen voorzitter en stellen hun eigen reglement op, maar de koning benoemt de voorzitter van het gezamenlijke parle ment, die ook voorzitter van de Kroon raad zal zijn. passagiers vrijgelaten. Een aanbod van TWA om de Kroatiërs een meer voor transatlantische vluchten geschikte boeing-707 te verschaffen, werd van de hand gewezen. Het lange wachten van de Kroatiërs was tofdzakelijk ingegeven door iets anders, i wachtten eenvoudig af tot hun mani- It verschenen zou zijn in de vooraan- lande Amerikaanse bladen als de New rk Times, de Chicago Tribune en de s Angeles Times. guardia civil richtten barricades op rond de plaats Poblet. dig instorten van de historische stadskern een grote chaos ontstaan, waarbij het aan tal vermisten nog niet kan worden geschat. Vorige week had de Italiaanse premier Andreotti een bezoek gebracht aan de getroffen gebieden, en hij heeft er zich van kunnen overtuigen hoe de gevoelens waren van de Friulianen tegenover de hulpmaatregelen van het kabinet; agres sief, en zulks naar Andreotti’s eigen woor den geheel terecht. Het ziet ernaar uit dat voor de snel invallende winter nu nog veel hardere en snellere maatregelen zullen moeten vol gen van de zijde van de Italiaanse rege ring ten bate van het getroffen gebied. Het kabinet zal daarover, als intermezzo in het algemeen regerings-urgentieprogramma, vandaag en morgen praten, terwijl verte genwoordigers van het parlement zich die dagen in het rampgebied zelf zullen ophouden, met name in en rondom Osop- po en Gemona. De oproerpolitie gebruikte wapenstok ken om de „vrijheidsmars” uiteen te jagen. Dit gebeurde toen zij na een dag vol spanning waarbij tientallen nationalisten bij botsingen met de politie werden aange houden, door het centrum van de stad marcheerden. De regering-Suarez heeft beloofd tot de verkiezingen een strikt neutrale houding in te nemen. Enkele hete hangijzers zijn dan ook uitgesteld tot na de verkiezingen van zomer 1977; de bevoegdheid van het parlement om het kabinet ten val te bren gen (nu onbestaand); de toekenning van autonomie aan streken als Catalonië, het Baskenland, Galicië en eventuele ande ren); de definitieve herziening van het vakbondswezen; de belastinghervorming; de instelling van een onafhankelijk juri disch lichaam om te beslissen over consti tutionele of verkiezingskwesties. TWEEDE GEBEURTENIS. Op 2« juli 1963 wordt Skopje in Macedonië getroffen door een aardbeving. Ik ben met vakantie in Joego-Slavië. maar godzijdank niet in Skopje. Wel ken ik daar van een eerder bezoek een professor die Russisch doceer de aan de universiteit van Skopje. Hij was Rus van origine, maar leefde al tientallen jaren in Joego-Salvië. Een buitengewoon aardige zestiger, die me vertelde dat hij zijn Russische accent nooit helemaal kwijt was geraakt, omdat het Russisch en het Servo-Kroatisch te dicht bij elkaar staan. Hoe dichter een vreemde taal bij je eigen taal staat, hoe moeilijker het is, niet om die andere taal te leren, maar wel om hem accentloos uit te spreken. Ik vertelde hem toen dat er Hongaren in Nederland woonden die in 1956 uit hun land gevlucht waren en na enige jaren al vlekkeloos Nederlands spraken, terwijl wij een prins hadden wiens Duitse afkomst nog altijd voldoende door zijn Nederlands heen schemerde om cabaretiers de mogelijk heid te bieden hem te parodiëren. Die professor, zo hoorde ik later, raakte bij de aardbeving bedolven en bekneld. Men 77: 4; t1., l» nil heeft hem nog uren om hulp horen roe pen, maar tegen de tijd dat hetpuil» geruimd was, was hij overleden. Een droe vig einde van een aardige man, ik denk er nog vaak aan. Maar ik vertel dit verhaal om een andere reden. Een week na de aardbeving vertelt een Sloveense kennis (en Slovenië ligt van alle republieken waaruit Joego-Slavië bestaat het verst van Skopje af) dat de eerste reddingsbri gade die in Skopje in actie kwam, de Sloveense was geweest. Hij vertelt het met een mengeling van trots en meewarige spot. Slovenen, zo was maar weer eens gebleken, waren praktischer, meer bij de tijd, hulpvaardiger en technisch ontwik kelder dan alle Serven, Kroaten, Bosniërs, Montenegrijnen en Macedoniërs bij elkaar! Nadat de Kroatiërs er zeker van waren dat hun boodschap over de hele wereld nog eens bekend geworden was. speelden zij het spel van minister Poniatovski mee, en stapten uit. De bemanning vertelde later dat de kapers uitstekende acteurs waren gebleken. De wapenen waarmee ze aan boord hadden geschermd, bleken niet echt te zijn. De passagiers rustten gister middag op het vliegveld Charles de Gaulle wat uit en werden gisteravond naar Ame rika teruggevlogen. Ze waren zonder uit zondering vol lof over de voorkomende manier waarop de luchtpiraten hun behandeld hadden. 1 I (Van onze redacteur in Rome) ROME. De dissidente Franse bis shop Lefèbvre heeft dit weekeinde en zeer langdurig bezoek gebracht an paus Paulus VI. Maar de gehele taliaanse pers laat duidelijk blijken lat dit allerminst een „gang naar lanossa is geweest.” In de eerste laats ging het om een bezoek dat door Ie Franse bisschop bij herhaling is langevraagd en door de paus telkens s geweigerd, en voorts schijnt de paus ijn ontactische optreden tegenover -efèbvre’s mis in antieke stijl in Lille e hebben laten varen. UTRECHT (ANP) De centrale raad voor de volksgezondheid heeft staatsse cretaris Hendriks (Volksgezondheid) geadviseerd, in de ziekenhuizen en andere instellingen voor gezondheidszorg medisch maatschappelijk werkers met een volledige dagtaak aan te stellen. Ver der zou er een „dienst maatschappelijk werk” moeten komen in die inrichtingen, waar drie of meer maatschappelijk wer kers aanwezig zijn. Doel van het medisch maatschappelijk werk in de ziekenhuizen en dergelijke is het helpen van de patiënt of cliënt bij het bereiken van een zo groot mogelijke gees telijke en sociale zelfstandigheid. Daar naast heeft de medisch maatschappelijk werker een taak bij het scheppen van zo gunstig mogelijke leefomstandigheden voor de mensen die in een ziekenhuis zijn opgenomen. Het vijftal kapers geboeid op het vliegveld Charles de Gaulle in afwachting van hun vertrek naar de VS Deskundigen in Rome hebben de fgelopen weken zeer duidelijk hun fkeuring laten blijken over de wijze vaarop paus Paulus, na zijn voortdu- ende en heftige verzet tegen het lodemisme in de Rooms-Kathoiieke ierk, nu ook een op zichzelf ongevaar- Üke kleine ultra-rechtse stroming te ijl wilde. Wat precies het resultaat is van het nderhoud tussen de paus en Lefèbvre i Castelgandolfo blijft geheim, ook al ieeft de Romeinse pers gisteren de leest wilde berichten gepubliceerd, efèbvre zelf heeft de journalisten iten weten dat hij hoopte dat de ialoog tussen de paus en hem in de lekomst wordt voortgezet. h- trijfël S F***

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 3