KLM: minder geluidshinder met 5e baan VOEDINGSBONDEN: BUITENLANDERS W ORDEN UITGEBUIT L Leidenaar in proefschrift over groei luchthaven d I I Kort Umondnieuws ZATERDAG 1 1 SEPTEMBER 19 7 6 REGIO 6 w door Chiel Evers ■ar j (Van onze Haagse redacteur) al vi u zijn te op IDE ■s maand, resp. 2'5 werkdagen werkzaamheden kan verrichten bij dat hij/zjj akkoord gaat met de voor hem/haar geldende ouderstaande net to lonen. Deze zijn inclusief vakantie- afspraken. 1 E 5 t BOLLENSTREEK. In hun ijver om voldoende en zo voordelig mogelijke seizoenkrachten te bemachtigen, storen veel ondernemers in het bollenvak zich niet of nauwelijks aan de voorschriften. Niet alleen zijn er ook dit jaar weer bedrijven die - ondanks waarschuwingen van de vakbonden - illegale buitenlandse werknemers aantrekken, ook worden legaal werkende buitenlanders dikwijls onderbetaald. Aan de voedings bonden van het FNV zijn ruim honderd gevallen bij meerdere bollen- bedrijven bekend waarin de minimumlonen domweg aan de laars zijn gelapt. „Die mensen worden uitgebuit”, is de conclusie. WK ondergetekende verklaart er mee bekend te DEN HAAG De verantwoor delijke bestuurders die Schiphol in de naoorlogse jaren uit hebben doen groeien tot de mammoeth, die nu de bevolking van de steden in de omgeving veel overlast bezorgt, treft geen enkele blaam. Zij heb ben tussen de jaren 1955 en 1965 de beste beslissingen genomen, die er op dat moment met de kennis van toen, genomen konden worden. Dat is één van de conclusies uit het proefschrift over de uitbreiding van Schiphol, waarop mr. H. G. de Maar uit Den Haag deze week in Leiden promoveerde tot doctor in de rechten. De Maar heeft in zijn studie nagegaan welke invloed de komst van het straalvliegtuig en de daarmee gepaard gaande uitbrei ding van het vliegverkeer op het betrokken bestuur heeft gehad. Zijn keuze viel op de straaljager omdat daarmee een volkomen nieuw aspect aan de bestaande si tuatie werd toegevoegd. dat hij/zij vrij on) te komen gaan, weg te blijven enz. dat hij/zij geen aanspraak maakt uitkeringen invc-lge de sociale verze keringswetten overeenkomstig de uitspra ken van de .Centrale, Raad van Beroep, dat hij/zij voor korter dan één resp. 2'5 werkdagen werkzaamheden t a "5, WV F ZO ZIEN DE VERKLARINGEN er uit die veel buitenlandse seizoenkrachten hebben moeten tekte- ondernemers is verspreid. „Ik ben zeer veront- „Met deze organisatie sluiten we jaarlijks de CAO tijken resoluut van de hand. „Dat model hebben we verspreid om te laten zien hoe je in bepaalde gevallen duidelijke afspraken met de seizoenkrach ten kunt maken. Alleen als aan bepaalde voor waarden wordt voldaan is het model bruikbaar en verantwoord. Het is best mogelijk dat er onder nemers zijn die het model verkeerd toepassen of zelfs bewust misbruiken. Maar dan kan je nog niet stellen dat wij als organisatie aan die prak tijken meewerken” Op grote schaal ontduiking minimum-lonen in de bollen V o i lïl De Schipholbouwers hadden gelijk MR. H.G. DE MAAR -■ I waardigd dat de KVOB aan dit soort zaken mee werkt”, zegt Piet Lodiers van de voedingsbond. i WOORDVOERDER GROEN van de KVOB wijst elke verantwoordelijkheid voor onfatsoenlijke prak- Het overheidsapparaat is door zijn omvang een log lichaam, dat volgens De Maar niet is berekend op een nieuwe ontwikkeling zoals de komst van het straalvliegtuig en alle gevolgen van dien. Het kan zich aanpassen, maar dat kost tijd. Omdat de nieuwe ontwikkeling zich intussen voortzet is er sprake van een Volgens De Maar is dat wellicht een van de oorzaken dat de actiegroepen tegen de uitbreiding van Schiphol pas Twee (ontslagen) buitenlanders die de onderbetaling niet langer pikten. Hun actie bracht de vakbeweging op het spoor van veel soortgelijke misstanden. Seizoenarbeid in de bollen; de buiten landers kennen over het algemeen hun rechten iet. g i «8 -GESPREKSAVOND. In het ge bouw De Toorts aan de Hoofdstraat te Santpoort-Noord wordt zaterdag 18 sep tember een gespreksavond gehouden met als thema „Wij gaan niet dood, jij wel?" Bij de totstandkoming van het gevoer de beleid in de door De Maar bestudeer de periode (tot het begin van de jaren ’70) heeft de informatieverwerking over het nieuwe aspect ,de geluidshinder ver oorzaakt door straalvliegtuigen, een cen trale rol gespeeld. Niet alleen omdat de mensen die de beslissingen moesten ne men op dat moment eigenlijk maar weinig wisten over de lawaaioverlast, maar ook omdat de informatie via de publiciteitsmedia in een later stadium erg langzaam doordruppelde naar de be volking. SCHIPHOL (ANP). De KLM acht de aanleg van een vijfde baan op Schip hol noodzakelijk en dan zoals allang in discussie is op enige afstand parallel aan de Zwanenburgbaan. „Juist uit het oogpunt van geluidshin der is een spoedige beschikbaarheid van een vijfde baan gewenst.” aldus staat te lezen in het KLM-orgaan De Wolkenrid der. „Deze vijfde baan zal het verkeer, dat thans over de Zwanenburgbaan gaat, kunnen overnemen. Op die manier kan de geluidshinder in Zwanenburg sterk worden teruggebracht. Alleen zodra het verkeer zodanig is ttegenomen, dat de capaciteit van vier banen niet meer toereikend zou zijn zou de huidige Zwa nenburgbaan alsnog moeten worden in geschakeld en dat zou beperkt kunnen blijven tot de verkeerspieken.” -JONGE KERK. Met ingang van zondag 19 september zullen de bijeen komsten van de Jonge Ke® Santpoort, evenals in het vorige seizoen, weer wor den gehouden in het gebouw Voloptee aan de Wüstelaan. „Het is niet alleen onfatsoenlijk, het is bij de wilde beesten af”, zo kwalificeert districtsbestuurder Piet Lodiers van de Voedingsbonden FNV de gesignaleerde praktijken. „Op deze manier ga je bona fide bedrijven vals beconcurreren. Ik weet ook wel dat er in de bollenwereld een harde concurrentie is om het hoofd boven water te kunnen houden. Maar daar mogen de door ons bevochten ar beidsvoorwaarden niet door in het ge drang komen. Als het voor het voortbe staan van bedrijven noodzakelijk is om dergelijke trucs uit te halen, dan toont dat alleen maar weer aan dat de hele sector ziek is, dat structuurveranderin gen niet langer uit mogen blijven”. In het begin van de jaren zestig, zo blijkt uit het proefschrift, haalde nog vrijwel niemand het in zijn hoofd om tegen de uitbreidingsplannen van Schip hol te protesteren. Niemand realiseerde zich toen al hoe ingrijpend de gevolgen voor de hele omgeving zouden zijn. Il lustratief is in dat verband het verslag van de begrotingsbehandeling door de Tweede Kamer van Verkeer en Water staat voor het jaar 1961. wordt gedaan wat de rechten van de werknemers zijn, is wel het minste dat gedaan kan worden. De bovenvermelde onfrisse praktijken troffen steeds buitenlanders uit EEG- landen. mensen dus die 'in ons land het recht hebben te werken. Daarnaast zijn er ook dit seizoen weer lieden van buiten de EEG illegaal aan het werk. Begin dit jaar kondigde de voedingsbon den aan dat ze hier scherp op zouden letten en zonodig actie zouden onderne men. „Wdnt door die illegale werkers komen de arbeidsvoorwaarden pas goed op de tocht te staan. Die mensen hebben geen rechten om zich op te beroepen, dus de werkgevers kunnen de arbeids voorwaarden aanpassen aan vraag en aanbod op de illegale arbeidsmarkt. Ze kunnen met die lui ongeveer zo om springen als met hun hond. „Dat ver ziekt natuurlijk de totale sector”, aldus Lodiers. Het was teleurstellend voor de bonden dat hun dreigementen en de verklaring door de overheid opzettelijk informatie achtergehouden is. Alleen de g eheim- houding van het rapportKosten (uit 1964) leidde tot verwoede speculaties. Drie jaar na het gereedkomen van dit rapport is daar veel deining over ont staan, maar na bestudering van al het materiaal is het De Maar duidelijk ge worden dat dit allemaal sterk overtrok ken was. De Maar bestudeerde stapels publïka- ties, rapporten, handelingen en jaarver slagen. Hij kreeg zelfs inzage in de notulen van de vergaderingen van de ministerraad waarin Schiphol aan de orde kwam. Tezamen met de interviews die hij h leid, gaf he m dat e en goed beeld van de informatie die in de loop der tijd voorhanden was. De Maar heeft daarbij niet de indruk gekregen dat er van het arbeidsbureau dat gemakkelijk voor voldoende legale werkers kan wor den gezorgd, kennelijk niet voldoende zijn geweest. Een aantal bedrijven heeft ook dit seizoen weer de illegale markt aangeboord om aan de nodige arbeids krachten te komen. Zes concrete geval len (waarbij het om vijftig mensen ging) zijn door de bonden gemeld bij de politie in Hillegom, Lisse en Sassenheim. In Hillegom had die tipgeving het gewenste resultaat: de politie sommeerde er de werkgevers de illegalen over de drempel te zetten. Maar in Lisse, zo heeft Lodiers tot zijn spijt vastgesteld, is zelfs na een herhaald aandringen geen actie ondernomen door de plaatselijke wetshandhavers. Gevraagd naar de re den hiervan, wil de Lisser groepscom mandant slechts kwijt: „Geen commen taar”. zeker achterlopen van het institutionele kader en van de wetgeving waarin re gels voor de nieuwe situatie moeten worden vastgelegd. Die achterstand zal nooit helemaal weggewerkt kunnen worden (er blijft tijd nodig voor de verwerking van nieuwe informatie) maar verkleining ervan zou volgens De Maar wel bereikt kunnen worden. snelle evolutie in de luchtvaart op het gebied van de luchthavenplanning, pla nologie en beleidsvorming. Later, toen men zich af is gaan vragen hoe dat nu allemaal zo gekomen was, heeft men volgens De Maar ten onrechte gepro beerd schuldigen aan te wijzen. Er kan volgens hem echter niet in termen van schuld gesproken worden, omdat men indertijd moest beslissen op basis van de beperkte informatie die men voor han den had. En daarin werden de gevolgen van het vliegen met straalvliegtuigen, met name voor de geluidsoverlast nog volkomen onderschat. Volgens De Maar is men noodzakelijk tot de genomen beslissingen gekomen. Uit zijn studie komt elke genomen stap als zeer logisch naar voren. Dat dit soort praktijken kan voorko men is niet verbazingwekkend. De ver klaring wordt de buitenlandse seizoen- kracht voorgelegd in de Nederlandse taal, met het verzoek „even te tekenen, het is voor de sociale verzekeringen”. Afgezien van het feit dat de meeste buitenlanders de Nederlandse taal niet machtig zijn, zouden ze de essentie van de verklaring zelfs wanneer dat wel het geval was hoogstwaarschijnlijk niet vat ten. Over het algemeen zijn de vreemde lingen immers niet op de hoogte van de rechten die ze in dit land als werknemer hebben en daar profiteren deze werkge vers van. -KLAVERJASSEN. —Vrijdag 17 sep tember begint kennelijk het klaverjas- seizoen. De klaverj asvereniging _,Ons Ge noegen” start die avond in de zaal onder de Petruskerk aan de Mercuriusstraat Aanmeiden (zomogelijk per koppel) tot acht uur die avond. Nieuwe en oude leden zijn er welkom. Ook bij Stormvo gels wordt elke vrijdagavond geklaver jast en wel in de Stormvogelskantine in Zeewijk. Men kan zich vanaf half acht laten inschrijven; 65-plussers krijgen vijftig procent reductie. jaren later ging men inzien dat een factor als geluidshinder eer| belangrijke rol speelde. Mr. De Maar is er van overtuigd dat men nu zijn les geleerd heeft en dat in de toekomst een herha ling van een ontwikkeling zoals die bij Schiphol plaats heft gevonden, niet meer mogelijk zal zijn. jjfe* r af, dezelfde CAO die door deze praktijken zwaar wordt geschonden’. De Haagse promovendus is van me ning dat men in de fase waarin de belangrijke beslissingen over de toe komst van Schiphol genomen moesten worden, in het algemeen te weinig oog heeft gehad voor de effecten van de later in de zestiger jaren werkelijk ac tief werden. Op dat moment waren de belangrijkste beslissingen al genomen (het proefschrift heeft de problematiek rond de vijfde baan en de Tweede Nationale Luchthaven buiten beschou wing gelaten). De invloed die de actie groepen daarop hebben gehad is volgen: De Maar dan ook nihil. Wel is hij van mening dat de acties van de anti-Schip- holgroepen er toe geleid hebben, dat de bevolking er sneller van doordrongen raakte wat er aan de hand was. De Maar wijst er voorts op dat men in het begin van de jaren zestig nu eenmaal niet zo snel tot actie overging als nu het geval is. gulden per week, nog nooit ofte nimmer hebben gekregen. Al a cht weken lang maakt de Hillegomse bollenhandelaar op deze manier van de diensten van de Ierse meisjes gebruik. Wie even optelt en vermenigvuldigt zal ontdekken dat de man een lieve duit in zijn zak kan houden. Vreemd genoeg blijkt de Ierse studentenorganisatie niet te beseffen dat er iets scheef zit. Men heeft zich kenne lijk niet op de hoogte gesteld van de regels die er hier zijn, alvorens grote aantallen studenten voor een werkva kantie naar Holland te sturen. Meer dan honderd soortgelijke geval len zijn de voedingsbonden tot nog toe onbekend. „Maar ik vraag me af in hoeveel meer bedrijven deze zaken voor komen. Ik ben bang dat dit alleen maar het topje van een ijsberg is”, aldus Lodiers. Hij is vastbesloten om volgend jaar te proberen dergelijke uitwassen te voorkomen. Het op grote schaal ver spreiden van folders in alle vreemde talen, waarin haarfijn uit de doeken Het meest in het oog springende voor beeld van onderbetaling van buitenland se seizoenkrachten is dat van een groep van zeventig Ierse meisjes, via een stu dentenreisbureau bij een Hillegomse bol lenexporteur terechtgekomen. De groep (inmiddels geslonken tot ongeveer veer tig meisjes) is ondergebracht in een Heemsteeds internaat. Zelfs na aftrek van het maximaal toegestane bedrag voor kost en inwoning en na aftrek van loonbelasting en van sociale premies zouden de meisjes ongeveer 35 gulden per week meer in het loonzakje moeten krijgen dan ze in werkelijkheid beuren. Daar komt nog bij dat ze de verplichte vakantiebonnen ter waarde van bjina 70 Een aarzeling van de minister om de aanleg van de Amstelveenbaan goed te keuren, kwam hem op heftige kritiek van de Kamer te staan. Iedereen was heilig overtuigd van de economische noodzaak van Schiphols uitbreiding. Pas Opvallend is dat de onderbetaalde buitenlandse seizoenkrachten bij de ver schillende bazen steeds dezelfde verkla ring hebben moeten ondertekenen. Daar in wordt gesteld dat ze vrij zijn om te komen, te gaan en zelfs weg te blijven wanneer ze willen, dat ze maximaal 23 werkdagen achtereen in dienst zullen zijn en dat ze geen aanspraak kunnen maken op de sociale verzekeringswetten. Kortom: een verklaring op grond waar van inhouding van loonbelasting en soci ale premies achterwege kan blijven. Op zichzelf is op een dergelijke overeen komst niets aan te merken, ware het niet dat het er in de praktijk heel anders aan toe gaat dan op papier is vastgelegd. In de eerste plaats blijkt dat de bui tenlandse werkers in de meeste gevallen helemaal niet vrij zijn om te komen, te gaan en weg te blijven wanneer ze maar willen. Er zijn geregelde werktijden met ze afgesproken, die neerkomen op wer kweken van meestal meer dan veertig uur. Soms worden ze zelfs gedwongen óm in de avonduren overwerk te ver- Verder is gebleken dat de in de be wuste verklaringen gestelde termijn van 23 werkdagen in veel gevallen ruim schoots wordt overschreden. Tenslotte zijn de bedragen van de netto lonen die in de verklaringen worden overeengeko men (en die van bedrijf tot bedrijf eingszins verschillen) een stuk beneden het wettelijk voorgeschreven netto mini mumloon liggen. En dat terwijl ze de verklaring is immers goed voor vrijstel ling van inhoudingen o p het loon eigenlijk op het niveau van het bruto minimumloon moeten liggen. Aan de wettelijke minimumlonen, waar ook buitenlandse arbeidskrachten recht op hebben, storen deze werkgevers zich niet. Laat staan dat ze zorgen voor een juiste uitbetaling van de overgewerkte uren. Van vakantiebonnen schijnen ze al evenmin ooit te hebben gehoord. nen. Ze blijken te zijn opgesteld naar een model dat door de werkgeversorganisatie KVOB onder de - ■-’*4WSSy. 1 -NAIROBI. Mevrouw S.S.J. van Kleef-Hillesum uit Haarlem, een van de afgevaardigden naar de vergadering van de Wereldraad van kerken in Nairobi, zal dinsdag 28 september in De Hoek steen te Santpoort-Zuid een lezing hou den over haar indrukken. De bijeen komst begint om 8 uur ’s avonds. Tegen de tijd dat het zover is zal echter op een aanzienlijke vermindering van de geluidsbelasting kunnen worden gerekend, aldus meent de KLM, dankzij een voortgang in de vlootvernieuwing die rond 1985 is te verwachten. De nieuwe vliegtuigen zullen namelijk wor den uitgerust met motoren, die minder lawaai maken dan vele van de thans nog in gebruik zijnde. De KLM noemt het draaien met enke le graden van de bestaande Zwanen burgbaan geen goede oplossing. Bij een gedraaide baan zou deze niet meer pa rallel lopen met de oostelijke 01-19 baan, zodat de aan- en afvoerwegen in de lucht elkaar ergens zouden kruisen. Dit zou een belemmering betekenen, voor een optimaal gebruik van de beide banen. De Zwanenburgbaan zou boven dien gezien de in Nederland zo vaak heersende zuidwestelijke wind vaker dan nu het geval is ongeschikt zijn voor landingen, die dan moeten worden uitge- (Plane \IJmu U..i WA»:- x voerd op de zogenaamde Bulderbaan. Dit zou de geluidshinder in het dichtbevolk te Amstelveen en Buitenveldert doen toenemen. Overigens is de KLM van oordeel, dat door het uiteindelijk „vollopen” van Schiphol de aanleg van een tweede in ternationale luchthaven beslist noodza kelijk blijft. Deskundigen nemen aan, dat een tweede internationale luchtha ven naast Schiphol zeker niet eerder dan tegen 1990 in een voldoende eerste om vang gereed kan zijn. In dit verband meent de KLM erop te moeten wijzen dat het noodzakelijk is de luchtvaart op Schiphol onbelemmerd te laten groeien „teneinde de economische aansluiting op een tweede luchthaven te zijner tijd optimtal te doen zijn”. „Een door beperkingen opgelopen ach terstand is nooit meer in te halen”, zo waarschuwt de KLM. 1 f I - ■K

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 6